Ostatní
Magic 2012 Event Decks
S Magicem 2012 přichází pátý a šestý Event Deck.
Co je to vlastně Event Deck? Po předkonstruovaných PCD, Intro Pacích a Duel Decích, se kterými by jste na turnajích mnoho nenahráli, jsou zde Event Decky.
Wizards tvrdí, že ačkoliv se jedná o předkonstruované balíky, jsou konkurenceschopné a měli by jste s nimi něco uhrát na GameDay nebo na Friday Night Magic turnajích.
Balíček je vlastně částečně bílý, i když má ve znaku vybarvenou jen modrou manu.
Ještě než se podíváme podrobněji na obsah balíčku, pojďme si říct, co všechno v každém Event Decku kromě karet najdete: obsahuje plastovou krabičku s logem edice, tzv. spindown kostku, kde jsou čísla řazená pěkně za sebou kvůli odčítání a přidávání životů. Nakonec ještě plnobarevný leták, kde je stručně napsáno, jak se má tento Event Deck správně hrát. Sideboard i hrací balíček je zabalený zvlášť.
Obsah balíčku
Kromě devatenácti Islandů Wizards do balíčku zařadili i čtyři kopieGlimmerpostu, která přidává životy, a jednu kopii vzácného modrobílého dual-landu ze všech novějších základních edic – Glacial Fortress.
Mezi bytostmi je obsažen čtyřikrát Æther Adept – bytost, která vrátí bytost zpátky na ruku a která se perfektně hodí proti bílé auře Angelic Destiny.
Mezi vzácnějšími kartami najdete dvě kopie Grand Architecta – modro-artefaktového lorda, který posílí všechny naše ostatní modré bytosti o +1/+1 a dovolí nám rychleji zahrát artefaktová kouzla. Tuto schopnost můžete využít už v tom kole, kdy Architect přijde do hry, protože na sobě nemá tapovací symbol. A pokud máte manu navíc, můžete libovolnou artefaktovou bytost přeměnit na modrou do konce kola. Bohužel, sympatický Lord of the Unreal,který je tváří tohoto Event Decku je v balíčku obsažen v jediné kopii a tak nepřijde tak často, jak by měl a hexproof je schopnost, kterou iluze zoufale potřebují. Mezi iluzemi najdete čtyři kopie Phantasmal Bear, 2/2 bytost za jedinou manua tři kopie Phantasmal Dragona, 5/5 letce za pouhé čtyři many.
Najdete zde i iluzorní kopírku –Phantasmal Image. Bohužel, všechny iluze se rozplynou, jakmile se stanou cílem kouzla nebo schopnosti. Balíček je částečně bílý díky čtyřem kopiím jediné obsažené „bílé“ bytosti - Porcelain Legionnaire, a taková 3/1 bytost s first strike schopná útočit ve třetím kole soupeře rozhodně nepotěší. Překvapením je Precursor Golem, který si k sobě hned povolá dva kamarády a jakýkoliv instant nebo sorcery, který cíluje jednoho golema pod vaší kontrolou, se zkopíruje podle počtu golemů a každá kopie bude cílovat jiného golema. Stojí sice celých 5 man, ale Architect ho dokáže pěkně urychlit. Spined Thopter – karta, kterou mnozí považují za odpad, je zde ve čtyřech kopiích z jediného důvodu – aby produkovala manu skrze Grand Architecta. Další vzácnou kartou je Steel Hellkite, artefaktový drak ničitel, který má zajímavou možnost posilování. Pokud udělí bojové zranění do protivníka, můžete doplatit X man a zničíte všechny nezemní permanenty s převedeným manacostem X. On sám je 5/5 letec za 6 man, což je slušný základ.
Kromě bytostí zde najdete dalších 11 spellů – čtyři kopie klasického modrého rušení Mana Leak,které se na začátku hry vyrovná Counterspellu.Dále tři kopie modrého kradení Mind Control, které vám umožní jít proti soupeři jeho vlastními zdroji. A konečně čtyři kopie Preordainu, díky kterému si vezmete do ruky tu správnou kartu.
V sideboardu najdete dvě kopie Flashfreeze – kdyby jste náhodou potkali červený nebo zelený balík. Proti potvorovým útočným strategiím je zde Frost Breathrovnou ve dvou kopiích, který soupeře velmi zpomalí. Na kradení všech mečů a jiných artefaktů je zde Master Thief ve třech kopiích. V sideboardu najdete ještě jednu další kopii Mind Controlu. Proti nepotvorovým strategiím zde máte Negateve dvou kusech. Pokud chcete karetní výhodu, přidejte do balíčku Neurok Commando, které je v sideboardu zastoupeno hned čtyřikrát. Na rušení soupeřových kouzel je zde Stoic Rebuttal.
Vylepšování
Balíček jsem se rozhodl postavit v takovém stylu, aby to byly skutečně jen Iluze. Základ Event Decku totiž dává základ jak iluzím, tak modrobílému kontrolu i artefaktové rampě. Základem balíčku byl Lord of the Unreal –hexproof a bonus je přesně to, co Iluze potřebují. Lorda jsem proto obsadil ve čtyřech kusech. Iluzí jsem do balíčku zařadil dvanáct: Phantasmal Bear, Phantasmal Dragon, Phantasmal Image – všechno po čtyřech kopiích. Novinkou, kterou jsem se rozhodl zařadit, je artefaktový lord Adaptive Automaton – Iluzím jeden Lord nestačí. Poslední, jeden a dvácátou bytostí se stala Consecrated Sphinx – nejmocnější mytická sfinga současného Standardu, jako bytost na vrchol manové křivky.
K těmto bytostem jsem přidal 24 Islandů. Z ostatních spellů jsem nechal všechny čtyři kopie Mana Leaku. Po delším uvažování jsem zařadil i čtyři kopie Turn to Frog. Pak jsem zařadil i dvě kopie Sword of Feast and Famine – ten však v žádném případě neoblékejte vašim Iluzím :-) Preordain jsem nahradilPonderem. Poslední kartou se stalDismember – nejlepší uncommon na Standard z New Phyrexia. Balíček jsem stavěl tak, aby vydržel po rotaci, proto neobsahuje žádné karty zeZendikar bloku ani Magic 2011.
Test
Balíček jsem se rozhodl hned otestovat. S kamarádem Hoznou Jarošem jsme se dohodli, že z tohoto testování uděláme souboj Elfové vs. Iluze. Jak tato bitva dopadla?
Naše hra začíná skvělou rukou: 4x Island, 1x Ponder, 1x Lord of the Unreal, 1x Phantasmal Dragon.
Začínám hru, vyložím si Island a zahraju Ponder. Na vršek balíčku si vytáhnu Lord of the Unreal. Honza si vyloží Forest a vyloží Arbor Elfa.
V druhém kole vyložím druhý Island a zahraju Lord of the Unreal. Honza zahraje dalšího Arbor Elfa a tím původním si odtapne Forest a vyloží dvaCopperhorn Scouty.
Já si zahraju třetí Island a druhého Lorda. Honza si pouze vyloží další Forest.
Ve čtvrtém kole přijde čtvrtý Island a Phantasmal Dragon je na stole a je z něj monstrózní 7/7 letec. Honza zahraje Forest, vyloží Obstinate Baloth,odtapne dva Foresty Arbor Elfy a útočí Scoutem, který je blokován Dragonem. Díky tomu Honza odtapne Arbor Elfy a vyloží si dalšího Obstinate Balotha.
V mém kole zaútočím Dragonem. Honza má 28 životů díky dvěma Obstinate Balothům, ale drak mu je snížil na 21. Poté vykládám dalšího draka, opět 7/7 letce. Honza si vykládá pátý Forest, zaútočí Balothy a Scoutem. Jeden Baloth je blokován Dragonem a já mám 15 životů.
V šestém kole si vyložím Phantasmal Image, která zkopíruje mého Lorda. Tím pádem se z ní samotné stane 5/5 bytost a draci jsou najednou 8/8. Neváhám draky zaútočit a Honza má pouhých 5 životů. Honza útočí Balothem, ale ten je blokován Phantasmal Image.
Sedmé kolo je posledním kolem hry – na ruku mi přijde Sword of Feast and Famine (ale to už není důležité). Draci zaútočí a Honza má -11 životů a já vyhrávám hru.
Je vidět, že když mají Iluze svého Lorda, jsou téměř neporazitelné. Nejvypečenějším kombem je zkopírovat Phantasmal Image Lorda – tím pádem dá hexproof a bonus sama sobě i ostatním Iluzím. Největší problém mají Iluze s fritkou, která je dokáže rozhodit.
Zhodnocení: velkou výhodou tohoto balíčku je fakt, že z něj odrotuje jediná karta (byť je obsažena ve čtyřech kopiích) a tou je Preordain, který nemohl být repritnut v základním setu Magic 2012, protože schopnost scry byla vyhrazena pro Magic 2011. Ten však můžete bez problémů nahraditPonderem. V tomto balíčku získáte karty s hodnotou přes 450 korun a můžete si je koupit za 299,- na Veselém drakovi, takže pokud si chcete zahrát s levným, ale přesto dobrým balíčkem, je pro vás tento Event Deck správnou volbou.
Druhý Event Deck Útok upírů (Vampire Onslaught)je temný balík plný upírů. Pojďme se podívat, jaké karty přesně v něm najdeme.
Obsah balíčku
Kromě 23 Swampů je zde i land, který jsem rozhodně nečekal –Verdant Catacombs, zendikarská fetchka, která vám vytáhne Swamp z balíčku za zaplacení pouhého 1 života.
V balíčku je 29 bytostí, z toho 25 jsou upíři. Pojďme si je všechny představit. Bloodghast – dokonalá zrůda, na začátku hry soupeře pěkně pokousá a jakmile vám jej soupeř zničí, vrátí se s další zahranou zemí. Pokud soupeř dostatečně zkrvavíte až na 10 životů, získá navíc haste! A tohoto vzácného upíry tady máte rovnou ve dvou kopiích! V celých čtyřech kusech zde najdete Bloodthrone Vampire – upírku, které se dokáže posilnit krví obětovaných. Pokud se vám nechce obětovávat drahé upíry, zkuste třeba 0/1 Eldrazi Spawny. Gatekeeper of Malakirje další upír, který toho mnoho dokáže a vždy ho budeme chtít zahrát s kickerem – protože donutit soupeře obětovat bytost za jedinou manu je nabídka, která se neodmítá. Kalastria Highborn, další vzácná upírka, ukáže soupeři, že zabíjet naše upíry se nevyplácí. S doplatkem jediné černé many převede soupeřovy 2 životy na náš účet. Pawn of Ulamog, jediná neupíří bytost v základu balíčku, nám dá za každého netokenového padlého bojovníka 0/1 Eldrazi Spawna, kterého můžete využít pro manu nebo posílit Bloodthrone Vampire. Vampire Hexmage, postrach planeswalkerů, je v základu balíčku jen jednou, ale její další tři kopie najdete v sideboardu. Vampire Lacerator, 2/2 bytost za jedinou manu, je vybavená slušným prokletím – tento válečník, který je obsažen v plném počtu kopií, vysaje svému vlastníkovi každé kolo jeden život – ovšem jen tehdy, pokud nemá soupeř deset a méně životů. Vampire Nighthawkje jediný upír, kterého se bojí i slavná Emrakul. Kombinuje totiž tři schopnosti (flying, deathtouch, lifelink), které by měl mít každý správný upír. V základu je jen dvakrát, ale další dva najdete v sideboardu. Zatímco jako tvář modrého Event Decku Wizards zvolili sympatického Lorda, černý Event Deck má zástupce naprosto děsivého – Vampire Outcasts. Jedná se o jediného obsaženého upíra s bloodthirst a najdete ho ve třech kusech. Tohoto upíra zahrajte vždy tak, aby měl bloodthirst – jinak se vám dost prodraží. I černý Event Deck obsahuje kartu se slovem scry. Viscera Seerumožní provést scry 1 za obětování bytosti.
Dostáváme se k nebytostní části Event Decku – ta obsahuje 7 dalších spellů. Rovnou ve dvou kusech tu najdete vybavení, které upíři využijí více než jakékoliv jiná rasa – Blade of the Bloodchief. S mana costem 1 a equipnutím za 1 se jedná o úžasnou věc pro všechny upíry. Jednou z nejdůležitějších karet je „černý“ uncommon z New Phyrexia, který je jedním z nejlepších ničení – Dismember!A co je důležitější, Wizards ho do balíčku zařadili ve čtyřech kopiích!
Poslední vzácnou kartou balíčku je Mimic Vat – naprosto úžasný artefakt zeScars of Mirrodin. Jakmile nějaké bytost umře, můžeme ji exilovat a za pouhé tři many a tapnutí vám jí dá Mimic Vat na kolo do hry. Tato bytost může být i soupeřova a toho určitě nepotěší, když proti němu vytáhnete jeho vlastní zbraně.
V sideboardu najdete čtyři kopie Distress, který je takovým zdraženým a vylepšeným Duressem.Otázkou je, jestli zvládne soupeře na začátku hry tak rozhodit, jako zmíněný Duress. Dále zde najdete dvě kopie Go for the Throat– velmi pěkné černé ničení, které si poradí se vším kromě artefaktů. V celých čtyřech kopiích najdete uncommon bytost ze Scars of Mirrodin – Skinrender.Jeho jediným problémem je, že není upír. Kdyby měl soupeř planeswalkerů přespříliš, najdete zde další tři Vampire Hexmage. A poslední dvě místa v sideboardu patří již zmíněnému Vampire Nighthawkovi.
Vylepšení
Na současný Standard nepotřebuje balíček nějak moc upravovat. Až po rotaci se bude dát uvažovat o nějakém černočerveném upírském balíku. Tento Event Deck obsahuje tolik karet ze Zendikaru, že by mohl být zendikarským Event Deckem :-) Pro testování jsem se rozhodl upravit ho na Extended. Začněme zeměmi: fetchek jsem se rozhodl dát 8 – 4x bíločernou Marsh Flats a 4x černozelenou Verdant Catacombs.Tyto země urychlí hru a pročistí balíček od přebytečných zemí. PočetSwampů jsem snížil na 16. Novou bytostí je Captivating Vampire,který ostatní upíry jednak posílí a také nám dává možnost přivlastnit si bytost za tapnutí pěti upírů (kteří ani nemusí mít haste). Tohoto vzácného lorda jsem obsadil ve třech kopiích.Gatekeeper of Malakir jsem přidal v maximálním možném počtu kopií, protože se jedná o removal a bytost v jediné kartě. Dále jsem přidal třiKalastria Highborn, které budou převádět soupeřovy životy k nám za každého padlého upíra. Další nově obsazenou bytostí je Pulse Tracker, který pouhým útočením připraví soupeře o životy. Vampire Nighthawknemůže chybět v žádném upířím balíčku. Druhým lordem, který povede upíry k vítězství je Vampire Nocturnus – a pokud nám fetchky vyčistí knihovnu od zemí, naši upíři budou stále silní. Kromě 22 bytostí jsem přidal ještě 12 instantů klasického černého ničení – Go for the Throat, Doom Blade a Dismember. Posledních dvě místa v balíčku zabírají dvě kopie Sign in Blood – krvavé karetní výhody.
Test
I tento upravený balík jsem chtěl otestovat. Honza Jaroš, kterému tímto děkuji za pomoc, dostal za úkol připravit si Extended balík.
Moje ruka vypadá velmi sympaticky: 2x fetchka, 2x Gatekeeper of Malakir, 1x Doom Blade, 1x Go for the Throat a 1x Vampire Nighthawk.
V prvním tahu zahraju fetchku a najdu si Swamp. Honza zahraje Plains a vyloží Student of Warfare.
V mém druhém kole zahraju další fetchku, která mi najde Swamp a se Studentem si hravě poradí Doom Blade. Honza vyloží dalšího Student of Warfare.
Ve třetím kole mi nepřijde žádný Swamp a tak znovu zahraji Doom Blade.Honza nic nezahraje.
Ve čtvrtém kole mi zase nepřijde Swamp, ale vyložím Pulse Trackera. Toho mi ale vzápětí Honza pošle do exilu pomocí Path to Exile a tak si alespoň najdu třetí Swamp. Honza má stále jen jedny Pláně a moc karet na ruce a tak musí diskardovat – zahodí Honor of the Pure.
Páté kolo zase nepřinese Swamp, ale vyložím si Vampire Nighthawka. Honza si vyloží své druhé Pláně, zahraje Stoneforge Mystica a najde siSword of Feast and Famine.
V šestém kole zaútočím Nighthawkem – a jsem zpátky na 20ti životech, zatímco Honza má 18 životů. Se Stoneforge Mysticem si poradí můj nakickerovaný Gatekeeper of Malakir. Honza hraje Puresteel Paladina.
Sedmé kolo – a vytoužený čtvrtý Swamp. Paladina smete Go for the Throat. Zaútočím Nighthawkem a Gatekeeperem a mám 22 životů, zatímco Honzovy klesly na 14. Honza vyloží třetí Pláně a Mirran Crusadera.
V mém osmém kole zahraju Gatekeeper of Malakir – a tak mají mí upíři volnou cestu a Honza má pouze 10 životů. Honza ve svém tahu zahrajeTranscendent Mastera.
S Masterem si v mém devátém kole poradí Doom Blade a tak můžou mí upíři útočit – a Honza má pouhé 4 životy. Honza si vyloží dalšího Puresteel Paladina.
Desáté kolo je kolem posledním – do hry přijde Gatekeeper of Malakir a Puresteel Paladin je obětován – a moji upíři sníží Honzovy životy pod nulu a zajistí mi vítězství.
Honza si přichystal poměrně silný bílý balík, plný equipů a Mysticů. Jediným problémem pro upíry mohla být Mirran Crusaderova protekce na černou, ale tu Gatekeeper Malakir krásně obešel. Pokud chcete balíček upravit na Standard, vyřaďte Sign in Blood a Vampire Nocturnuse a nahraďte je jinými upíry.
Zhodnocení: na rozdíl od svého modrého kolegy, černý Event Deck obsahuje pouze 18 karet (nepočítáme-li základní země), které zůstanou na Standardu po rotaci. Event Deck tak v stávající podobě dlouho nevydrží a tak ho můžete přestavět na Standardní červeno-černý balík, protože upíři se vrátí v Innistrad. V Dark Ascension, rozšířujícím malém setu, se vrátí i upíří sférochodec Sorin. Pokud se vám nechce balíček tolik překopávat, můžete použít upíry v něm obsažené, stejně jako já, jako základ pro balíček na Extended – a tam by rozhodně neměl chybět Vampire Nocturnus.
Černý Event Deck má ještě jedno plus a to velmi velkou finanční návratnost – za pouhých 749,- korun získáte karty v hodnotě přes 1800 korun!
Oba balíčky mají rozumnou konstrukci: koupí modrého získáte základ pro balíček na Standard, koupí černého zase spoustu drahých karet pro Extended. Oba Event Decky si můžete pořídit za za cenu 999,- a získáte tak karty, které mají dvojnásobně vyšší hodnotu.
Osobně se mi balíčky velmi líbí a na rozdíl od Intro Packů se s nimi neztratíte ani na turnajích. Balíčky jsem testoval upravené i neupravené proti různým balíkům a musím říct, že je Wizards navrhli velmi dobře.
Vyberte si ten svůj a vyražte si s ním zahrát na Friday Night Magic.
Komentáře
Přispívat mohou pouze přihlášení uživatelé. Pokud chcete vložit komentář, přihlaste se ZDE.