Ostatní
Lebkův Limited – Bomby a „2 ku 1“
Přeji hezký den všem čtenářům Magic-Guru a jsem tu zpět s dalším ze série článků o limited. Ve svém předchozím příspěvku (k přečtení zde) jsem nastolil teorii pěti „pilířů“ sealed decku. K mému příjemnému překvapení se záhy vyrojilo několik věcných komentářů kritizujících nedostatečnost mého výkladu. Vskutku informace v článku obsažené ke konstrukci kvalitního sealed decku nestačí. Věřte však, že limited je formát velmi rozsáhlý a článek obsahující „vše podstatné“ bych já měsíc psal a vy týden četli… :D Dnes tedy přicházím s další kapitolou, ve které blíže pohovořím o bombách a výměnách „2 za 1“.
Bomby
Ach ano, bomby! V komentářích k mému minulému článku je čtenář Myth popsal jako: „karty natolik silné, že jsou schopné rozhodnout hru samy o sobě.“ S touto definicí do jisté míry souhlasím. Chtěl bych jen dodat, že nemusí bezpodmínečně zlomit veškerý soupeřův odpor, ale donutí ho k reakci… Typickým představitelem jsou planeswalkeři. Např. Venser je u mě bomba. Sám hru nevyhraje, ale jestli ho oponent nechá seslat emblém, bude mít téměř neřešitelný problém…
Bomby jsou charakteristické tím, že spadají do několika pilířů současně, což je podstata jejich výjimečnosti. Během hry se dostanete do mnoha situací – občas budete potřebovat hovado, abyste odradili soupeře od útoku. Jindy budete chtít odstranit jeho silného blokera a někdy zas bude třeba seslat letce… Dobrá bomba by vám pomohla minimálně ve dvou zmíněných případech, super-bomba ve všech třech.
Na serveru http://draft.bestiaire.org, kde si můžete procvičit draftování, jsou nejvýše hodnocenými kartami edice Scars of Mirrodin Sword of Body and Mind, Wurmcoil Engine a Molten-Tail Masticore. Jistě mnozí z vás s tímto pořadím nesouhlasí. Já je jen použiji pro demonstraci „bombovitosti“. Meč podporuje karetní výhodu tím, že vám tvoří 2/2 vlka zadarmo, pokud tedy projdete do soupeře a zároveň posílením +2/+2 udělá z vaší průměrné potvůrky hovado… Navíc protekce před modrou a zelenou zúží nepříteli možnosti jeho blokování (pseudo-létání) a odemílání karet je alternativní způsob smrti. Krásná karta spadající pod tři pilíře. Wurmcoil Engine – megahovado a karetní výhoda (smrtí se jen rozpadne na dva menší červy). „Remove from game“ je jediný způsob, jak se téhle přerostlé plechové žížaly zbavit jednou kartou. Přidávání životů sice není pilíř, ale vítaný bonus. Molten-Tail Masticore je hovado a removal. Co dodat více…
Tímto způsobem bych mohl popsat další bomby, ale myslím, že základní princip jste už pochopili. Dodám jen, že za největší bomby považuji velké obludy buď s mocnými „comes to play“ efekty (Sunblast Angel, Massacre Wurm) nebo aktivovanými abilitami, které dokážete hned po seslání použít (Carnifex Demon, planeswalkeři – nejsou kreatury) a také nové Praetory, obzvláště Sheoldreda a Elesh Norna. Mezi nejbrutálnější ne-bytosti bezesporu patří hromadný removal (Phyrexian Rebirth, Black Sun’s Zenith).
Myslím, že většina z vás věděla už před čtením tohoto článku, co jsou bomby, a vy ostatní to už teď snad víte taky. Konstrukce sealed decku začíná hledáním bomb mezi vzácnými kartami. Mít dvě je fajn, tři a více už je luxus. Další stavba balíku už pak obvykle obnáší doplňování bomb o další kvalitní kousky v příslušných barvách.
Matematika bomb a „2 ku 1“
Matematika bomb naprosto porušuje všechno, co vás učili ve škole o Newtonovi a Pythagorovi J. Bomba leckdy smete všechno co je na bojišti. Občas zabije dvě soupeřovi bytosti, když přijde. Sežere další dvě při útocích a ještě ho donutí použít dva blesky, aby se jí konečně zbavil. Bohužel však také tu a tam vyložíte Hoard-Smelter Dragona natěšení jak budete od příštího kola tavit, ale oponent vám vymaže úsměv Turn to Slagem… Zkrátka bomby jsou v tomhle ohledu nepředvídatelné. Pohovořme si raději o mnohem „průhlednějších“ početních operacích. Náročné čtenáře upozorňuji, že v dalším textu už bude pojednáváno pouze o uncommonech a commonech.
Standardní situace: Vy i nepřítel začínáte se sedmi kartami. Oba pravidelně vykládáte země. Ve třetím kole sešlete bytost 2/2, oponent rovněž. Ve čtvrtém kole zaútočíte, soupeř blokuje – obě nestvůry umírají. Zahrajete 3/3 příšeru, která je však okamžitě odstraněna bleskem atd… V uvedeném případě jste vy i váš protějšek měnili kartu za kartu. Proto máte pořád náskok ve vykládání zemí a soupeř disponuje kartou navíc. Takhle to půjde dál, dokud nedojde k tzv. „count-ripu“ (z angličtiny roztržení počtu). Jedná se o situaci, kdy někdo z vás zahraje kartu v „hodnotě dvou“. Typickými představiteli jsou Skinrender a Oxidda Scrapmelter. Fungují jako zabíjení, ale zároveň vám na stole „zbyde“ potvora 3/3. Docílili jste count-ripu. Dobrá práce…
Důsledek výměn dvě ku jedné je získání karetní výhody. Tyto machinace mohou vypadat různě. Rozdělím je do několika skupin. Všechny mají za důsledek získání karty navíc oproti soupeři, ale projevují se různě:
1.) Přímá výměna dvě za jednu
2.) Kreatury s removalem
3.) Kreatury s jiným efektem
4.) Karty s efektem „Draw a card“
5.) Výhoda vyššího řádu
6.) Karty s „2 ku 1“ potenciálem
Toto je pouze pracovní rozdělení a uvádím ho zde hlavně pro to, abychom se v bezpočtu kombinací, o kterých hodlám hovořit, lépe orientovali. Zde bych ještě rád podotknul, že v M11 bylo možností výměn „2 ku 1“ jako velbloudů na Aljašce. Zatímco SOM blok se jimi jen hemží. Pojďme tedy na ně…
1.) Přímá výměna dvě za jednu
Karty přímé transakce dvě ku jedné snadno poznáte. Mají to napsané přímo v textu. Řadíme sem například removal dvou karet (Arc Trail), líznutí dvou karet (Tezzeret’s Gambit) a dokonce i vrácení dvou permanentů z hrobu (Remember the Fallen). Z M11 sem můžeme zařadit Cultivate. Nevím, co na toto téma napsat víc. Doufám, že všichni pochopili.
2.) Kreatury s removalem
Zde už je pole podstatně širší. Samozřejmě sem spadají výše zmíněný Skinrender se Scrapmelterem, které osobně považuji za nejlepší uncommony SOMu, dále neopomíjejme Viridian Corruptera. Těchto kreatur je ale v celém bloku mnohem více, obvykle však s nižší brizancí (Blisterstick Shaman, Pith Driller). Zvláštní kategorií jsou bytosti, jež zabíjejí až v okamžiku vlastní smrti (Perilous Myr, Necropede).
3.) Kreatury s jiným efektem
Kromě zabíjení jsou i další užitečné schopnosti, jimiž mohou vaše potvůrky komplikovat soupeři život. Pro sealed deck je podstatné, že spadají do některého s pilířů. Například Peace Strider do této skupiny nepatří, jelikož přidávání životů není pilířem (přesto se jedná o decentní kartu). Aby vaše kreatura byla 2 ku 1, musí přinést nějakou karetní výhodu. Ať už jde o návrat karty z hrobu (Razor Hippogriff), líznutí (Phyrexian Rager, Oculus), vyhledání země v balíčku (Viridian Emissary), nebo postavení nové nestvůry (Myr Sire – i když tuto kartu značně oslabuje skutečnost, že jde jen o 1/1). Vyhazování soupeřových karet je také karetní výhoda (Entomber Exarch).
Teď už jistě sami dokážete jmenovat několik dalších karet s „2 ku 1“ efektem. Pro tuto a předchozí skupinu je charakteristické, že se jedná o kreatury s „comes to play“ efektem, popřípadě „leaves the play“ efektem. Schopnost aktivovaná příchodem do hry je pochopitelně silnější, jelikož se vyhodnotí vždy, zatímco pro spuštění „when X is put into the graveyard …“ je nutná smrt této bytosti (soupeř ji může obejít „remove from the game“ protihrou).
4.) Karty s efektem „draw a card“
Nyní už opouštíme nestvůry a přesuneme se převážně k sorcery, instantům a artefaktům a to těm, které v game textu mají magický dovětek „draw a card“. Ten sám o sobě způsobí, že za toto kouzlo přinejmenším dostaneme kartu novou. Je však třeba posoudit, zda hlavní efekt má rovněž „hodnotu celé karty“.
Pozitivní odpověď dostaneme například u Slice in Twain (zničí soupeřovu kartu a nám jednu lízne) nebo u Horizon Spellbomby (najde základní zemi a lízne kartu). Rozporuplná je situace u Origin Spellbomby (vytvoří Myra a lízne kartu), jelikož si nejsem jist, do jaké míry je 1/1 nestvůra „plnohodnotná karta“. Stejným problémem trpí Instill Infection. Ale jelikož jsem dříve označil např. Blisterstick Shamana a Pith Drillera za „2 ku 1“, budu tak označovat i tyto. Začínající čtenáře bych chtěl upozornit na skutečnost, že ač se oba efekty mohou jevit jako velmi podobné (vytvoření 1/1 nestvůry a položení -1/-1 žetonu), oslabení soupeřových nestvůr je v drtivé většině případů silnější. Jednak proto, že protihra je na rozdíl od malých levných potvůrek „pilířem“ a za druhé tu je schopnost proliferace, se kterou jeden -1/-1 žeton může vyústit až v totální likvidaci 5/5 hovada. Zde je však třeba dodat, že proliferace je pouze doménou Scars of Mirrodin bloku.
Zpátky k „draw a card“ kouzlům. Karetní výhodu vám nepřinesou ostatní Spellbomby (Flight, Panic a Nihil), jelikož jejich hlavní efekt nemá hodnotu celé karty, až na vzácné výjimky. Přesto se tyto bombičky relativně často hrají a plní v balíčcích roli prostého prolizu. Na hraně také stojí Halt Order, který se vám sice často podaří prosadit coby „2 ku 1“ výměnu, ale držet si stranou tři many je zkraje hry prakticky nemožné (respektive neefektivní) a jestli soupeř v pozdější fázi žádný artefakt nezahraje, tak ostrouháte a karetní výhodu získá soupeř.
Závěrem bych k této skupině chtěl říci, že všechny levné karty (mana cost do 3) s „draw a card“ efektem jsou hratelné. Leckdy se dávají do balíčku místo průměrných karet, abyste se dříve dostali ke svým bombám. Pokud tedy budete při konstrukci váhat, co zařadit a co nikoliv, s těmito kartami obvykle neuděláte chybu.
5.) Výhoda vyššího řádu
Dosud jsme se bavili o výhodě „2 ku 1“. V tomto krátkém odstavci bych se chtěl zmínit o pár speciálních případech, kdy ke karetní výhodě dospějete po složitější matematické transakci („3 ku 2“ a podobně). Charakteristickou demonstrací je Vivisection. Za tuto kartu plus jednu svoji bytost dostanete tři karty. Celková bilance – vydělali jste jednu kartu. Dalším zástupcem je Kuldotha Flamefiend – obětujete artefakt a čtyři zranění budete často schopni rozdělit tak, abyste sestřelili dvě soupeřovi nestvůry. Plus oponent bude muset řešit vaši 4/4 kreaturu. Pokud se mu to povede jednou kartou (ať už blesk, nebo výměna v boji), docílili jste výměny 3 ku 2.
Nakonec bych zde chtěl zmínit asi nejmocnější zbraň modré – kontrola soupeřových permanentů. V SOM bloku vyšlo několik karet s touto funkcí (Volition Reins, Corrupted Conscience a Enslave). I když se na ně dá nahlížet, jako na klasický „2 ku 1“ trade (tyto karty v podstatě zabijí soupeřovu nestvůru a vám vytvoří vlastní), já je hodnotím mnohem výše, právě pro jejich zákeřnost. Uvidíte, že soupeř bude velmi nerad útočit proti vlastní bytosti.
6.) Karty s „2 ku 1“ potenciálem
Poslední hlavní kategorií jsou karty s potenciálem. Tyto nedají výhodu přímo, ale pokud vám soupeř dopřeje čas a prostor, případně vám tyto karty dorazí v kombinaci s jinými, dosáhnete kýženého count-ripu.
V prvé řadě sem patří trigony (obzvláště Trigon of Thought a Trigon of Corruption). Pokud je pouze sešlete a soupeř vám je zničí před první použitím, jedná se o výměnu jeden za jednu. Pokud stihnete jen jednou využít jejich schopnost, máte už dvě ku jedné, při dvou užitích tři ku jedné atd.
Další skupinou jsou „řemeslníci“ nejvíce pak Myrsmith a Embersmith. U nich však potřebujete hrát artefakty, abyste dosáhli výhody. V neposlední řadě jde o karty, které mají efekt jak při vstupu, tak opuštění hry (Ichor Wellspring, Mycosynth Wellspring). U nich je však nezbytné mít způsob, jak se jich zbavit (Barrage Ogre, Gnathosaur).
V podstatě jakákoli cílená kombinace karet, kterou se v balíčku pokusíte sestavit, by měla mít za následek získání karetní výhody (Glint Hawk + Contagion Clasp; Bloodshot Trainee + posilovací equipment, Culling Dais + proliferace atd.)
Samozřejmě existují další způsoby, kterými lze dosáhnout karetní výhody. Doufám, že jsem obsáhl ty nejdůležitější a méně zkušení hráči pochopili jejich princip. Je třeba si uvědomit, že sealed deck obvykle není závod v rychlosti zabití soupeře, ale naopak pomalé budování pozice a získávání výhod, které nakonec přetavíte v rozhodující útok… Občas vám sice tyto kalkulace naprosto rozvrátí nějaká soupeřova bomba, se kterou si prostě neporadíte, ale určitě vám tento postup pomůže v zápasech proti rovnocenným balíčkům…
Autor: luke hero
Komentáře
Přispívat mohou pouze přihlášení uživatelé. Pokud chcete vložit komentář, přihlaste se ZDE.