Články
Nakouknutí na legacy 4
Opět po čase vítám příznivce legacy u dalšího nakouknutí.
Když jsem se před pár dny rozhodoval o čem budu dnes psát, Merfolci nebyli zprvu jasná volba. Ale jakmile jsem uviděl, že SCG Open jedni vyhráli a v top 8 byli další, a ještě shodou okolností ona druhá, trošičku rozdílná verze, rozhodl jsem se právě pro ně. Merfolci jsou tak trošku výjimečný balík v tom, že se jedná o jeden z nejúspěšnějších a zároveň i nejlevnějších agrodecků na legacy. Ano, samozřejmě že 4x Wasteland, FoW, Mutavault a Vial nenahradí ani ten nejnadanější magickový Babica, ale pomineme-li tyto karty, které zároveň najdou uplatnění i ve velkém množství jiných eternal decků (tedy až na Mutavault), tak jsou v decku povětšinou kousky s cenou, která jarmulku tolik nezarmoutí (to mám samozřejmě na mysli celomodrou verzi). No, a když už jsem se zmínil o ceně tak musím dodat, že ani složitost tohoto decku neláme rekordy. Je tam už sice více možností, kde nějakou tu chybku vyrobit než třeba v Junku, ale žádný ANT to pořád ještě není. A dohromady z toho vyplývá, že pokud chcete začít s legacy, tak by Merfolci nemusela být špatná první zkušenost.
Můžete jásat a plesat, protože dnes vás nebudu otravovat žádnou svojí konstrukcí. Je to způsobené tím, že když už občas hraju Merfolky, tak poměrně standartní verze (hraju tedy 16 lordů, ale to je jen malý detail), takže dnes to bude celé převzaté. A konkrétně jsem si připravil vítězné celomodré Merfolky Alexe Bertonciniho a jako druhý deck verzi obsahující Standstilly a černou na side, se kterou obsadil Chris Williams šesté místo (oba na SCG Open Memphis).
Merfolks | Alex Bertoncini |
Main Deck | Sideboard |
4 Aether Vial | 1 Sower of Temptation |
Merfolks | Chris Williams |
Main Deck | Sideboard |
4 Coralhelm Commander | 3 Tormod’s Crypt |
Tak balíčky už máte jistě prohlédnuté, tak přistoupíme k jednotlivým kartám.
Aether Vial – Když se na vás na úvodní ruce směje Vial, bývá to důvod i pro váš úsměv. Jeho hlavní výhody jsem popsal už v mém minulém článku, zabívajícím se Gobliny, ale v Merfolcích tato karta dostává úplně nový rozměr. Perfektně si tu rozumí se Standstillem, Wastelandem, Mutavaultem (zároveň vám dovoluje hrát 8, někdy i 9 zemí neprodukujících modrou v decku kde je 10 – 14 bytostí přes UU) a levelupovacím Commanderem, ale dá se s ním i perfektně trickovat. Lord který vašeho blokovaného čolka o +1/+1 zvedne a může být ve hře rozhodující.
Cursecatcher – Tatam jsou doby, kdy v Najádě Martin Hroch Muller zabíjel Manta Ridersy, a když se mu to zrovna nedařilo, dostal oponent salvu bramborových kroket z jeho talíře. V dnešní době už byste Manta Ridersy nejspíš nikoho neuchvátili, takže jediný jednomanový čolek by měl umět i něco jiného než sem tam popoletět. Ani Cursecatcher není kdovíjaký jackpot, ale nějakého toho jednomanového válečníka potřebujete, proti kombu jako byste ho našli a pokud je oponent v manové tísni (třeba i způsobené vašimy Wastelandy), tak jeho užitečnost nabere úplně jiné obrátky.
Silvergill Adept – Takový dělník tohoto decku. Za dvě many 2/1 s cantripem, která má výborné vyhlídky, že nám v budoucnu povyroste. Pokud ho hrajte přes Vial, stačí vám dva countery na Vialu a nemusíte ani nic ukazovat (to píšu, kdyby to náhodou někdo nevěděl).
Lord of Atlantis – Dvoumanový lord, který vaší armádě dává isladwalk. Je asi zbytečné na to poukazovat, ale stejně: islandwalk a +1/+1 dostávají i případní oponentovy Merfolci (mirror, Mutavault) a on sám islandwalk nemá. Už jsem na to pár prohraných her viděl…
Coralhelm Commander – Už jako 3/3 letec je super, ale jako 4/4 lord je k nezaplacení. Vylevelupovaný je dost velký aby sám o sobě přežil Firespout a všechny hrané blesky. Dokáže přeletět Moat.
Merrow Reejerey – Jeho tap / untap abilita vás zbaví nepříjemného blockera a nebo si můžete untapnout Vial a hrát další bytost. Pozor bytosti hrané přes vial jeho abilitu nespouštějí.
Merfolk Sovereign – Jediný diskutabilní lord. Některé verze ho nehrají vůbec, ale já ho mám rád a skoro vždy hravám všech 16 lordů. Jeho abilitu využijete spíše zřídkakdy, ale použít se dá.
Sower of Temptation – Občas bývají jeden, dva vidět. Mě se příliš nezamlouvá, ale ukrást soupeři blockera s tím, že pokud nemá zabíjení, bude mít nejspíš problém, je rozhodně použitelné.
Kira, Great Glass-Spinner – Legendární letec který ochrání vaše čolky před targetujícím zabíjením všeho druhu (dokonce i Mutavault před Wastelandem – stačí v reakci oživit). Příliš nekoresponduje s Jitte – pokud je náhodou hrajete současně (zaekvipování musíte zacílit dvakrát). V některých verzích se neobjevuje, ale třeba na českém fieldu určitě své opodstatnění má.
Daze - Každý ví, že se v Merfolcích 4 hrají, ale málokdy je možné okolo toho hrát a čekat se spelly o kolo později. V prvních kolech se soupeř musí zatapovat do plných skoro vždy a stejně jako u Cursecatchera její síla roste s počtem zwastelandovaných landů na soupeřově straně. Přinejhorším ji použijete jako náboj do Force of Will.
Force of Will - Tady není moc co dodat. Counterování bez many si najde cestu do drtivé většiny decků alespoň částečně obsahujících modrou. Už jen to, že tento uncommon stojí 1300 Kč, je asi dostatečně výmluvné.
Spell Pierce - Na legacy sice není tak silný jako na vintage, ale i tak je to velmi užitečná karta. Např. proti Goblinům (tam je jen Vial a v B verzi Warren Weirding) a ještě pár jiným agrodeckům není nic moc, ale jinak si svůj cíl vždy najde. Dvě many na doplácení je už dost, takže se okolo něj hraje podstatně hůře. Součet Spell Pierců v základu a sidu obvykle dá počet tři.
Standstill - V poslední době se Merfolci dělí na ty se Standstillem a ty bez něj. Já osobně se všemi deseti přikláním na stranu verze bez Standstillů. Standstill se mi zdá až příliš situační. Samozřejmě že start první kolo Island, přes něj Vial, a když oponent ve svém prvním nic moc nepředvede (nebo mu to scounterujeme pomocí FoW), tak druhé kolo Mutavault a Standstill je super, ale praxe bývá často jiná. Je spousta decků, kde je Standstill slabší (Landy, Dredge) a další spousta, která v prvním kole zahraje vždy něco, co vám znemožní Standstill zahrát (nebylo by pro vás výhodné), a to ještě počítáme s variantou, že začínáme. Pokud jsme on draw, situace bývá ještě horší. Když přijde s Vialem a nebo hrajeme proti kontrolu, tak je to dobrá karta, ale já si vždycky říkám, že za dvě many si jako sorcery občas líznout 3 karty je vlastně jenom takový košický Ancestral, takže žádná pecka :-)
Mutavault - Čolek maskovaný za zem. Jeho all creature type abilitu (jinou než Merfolk) využijeme jen zřídka. Napadá mě akorát již zmíněný Warren Weirding a nebo pokud by se nám poštěstilo potkat Slivery.
Mishra's Factory - Osobně se mi zařazení jedné Mišrovky moc nelíbí, ale Alex už má s Merfolky něco nahráno, takže to má nejspíš nějaký důvod. Pro mě by byla další nemodrá země zbytečný risk. Pokud nedorazí Vial, lehko se může stát, že ztratíte tempo, a to by vás mohlo stát hru.
Wasteland - Bourání nepříjemných nestandartních zemí je nutnost. Další uncommon s vyšperkovanou cenovkou.
Cold-Eyed Selkie a Waterfront Bouncer – Ani jeden z nich se v dnešních konstrukcích sice neobjevil, ale první zmíněný, podle mě, má svoji kvalitu a někteří hráči ho jednou, dvakrát v mainu hrají. Integrovaný islandwalk a schopnost, která bezvadně koresponduje s vašimi lordy vám v některých matchupech mohou přinést rozhodující karetní výhodu. Druhý zmíněný (je to čolek, ač na to nevypadá) je spíše sideboardová záležitost, a to ještě rozhodně ne na náš field. A proč ho tu tedy vůbec uvádím? Protože legacy je formát vrtkavý a klidně se může stát, že ji zaplaví hromada reanimací, Emrakul decků a podobných nesmyslů, a potom bude dobré, vzpomenout si na Bouncera.
Jelikož kartičky hrající lidé na tom bývají s bystrostí o něco lépe než zbytek populace, tak jste si jistě všimli, že černá barva v druhé verzi je v decku výhradně a jen kvůli sideboardu. Je otázka (a to nejen finanční), zda kvůli Morům a Perishům zbytečně ztrácet životy za fetchky a nabíhat si do Wastelandů, Stifflů a podobných podvodů. Univerzální odpověď asi neexistuje. Já jsem sice zastánce čistě modré verze, ale dovedu si představit, že kdybych na nějakém turnaji čmuchal hodně Goblinů a nebo zelených čuníků, možná bych sáhl i po černé.
Nejdříve se podíváme na Mono U sideboard:
Back to Basics – Vám vadí jen lehce, ale některé decky hrají málo nebo dokonce žádné basic landy a v tom případě je pro ně Back to Basics smrtící (Canadian Treshold, Lands).
Hydroblast – Potřebujete se zbavit Lavamancera, proti Goblinům je to téměř ideální zabíjení a proti Burnu je také super.
Submerge – V ideálním případě jí hrajete v reakci na míchání knihovny (třeba fetchkou). V tom případě se ze Submerge stává zabíjení. Ale i když se soupeři zrovna do míchání moc nechce, zbavit se na jedno kolo blockera a zpomalit soupeře je pořád fajn.
Uzemawa’s Jitte – Já ji občas hraju i v základu. Každopádně dobrý sideboard na většinu agrodecků.
Llawan, Cephalid Empress – Miror, miror a zase mirror. Když ji dostanete na stůl, tak už si jiný čolkař moc nezahraje (leda přes Vial). Teoreticky by se dala nasidovat i na Order Bant, kterému by mohla vrátit Progenituse, ale to jsem nikdy nezkoušel a zdá se mi to docela divoké.
A teď co tam má oproti Alexovi Chris:
Tormord's Crypt – Proti Dredge, Landům, Agroloamům a vlastně všemu, co se nějak více snaží šaškovat s hrobem. Jako alternativa ještě přichází v úvahu Relic of Progenitus a nebo Nihil Spellbomb (u verze s černou). Já bych každopádně nějaký ten graveyardhate hrál a u mě by to pravděpodobně vyhrál Relic.
Perish – Wrata na zelenou. Goyfové a Reliquiařové čolky převyšují čísly, Elfové zase počtem. Perish jejich řady pročistí na uspokojivou úroveň.
Engineered Plague – Mor na Elfy a Gobliny. Občas se dá použít i na něco jiného (tokeny z Thopter comba), ale to se jedná spíše o výjimky.
Když hraju Merfolky já, ještě uvažuji o těchto kartách:
Pithing Needle (proti Pernicious Deed, Engineered Explosives, Thopter Combo…), Echoing Truth (Moat, Reanimace) a nebo Mind Harness (ZOO, Junk).
Než se dostanu k jednotlivým matchupům, tak bych rád vysvětlil, proč to opticky vypadá, že většina fieldu je samý špatný soupeř, a přitom se Merfolci umísťují pravidelně v top 8 velkých turnajů. Je to proto, že při posuzování jednotlivých matchupů jsem vycházel z rozumného draw na obou stranách. Realita je ale taková (stejně jako u posledně zmiňovaných Goblinů), že průměrné Merfolčí draw si mnohem častěji keepnete, než u jiných decků. Právě konzistence a fakt, že díky counterování to vlastně proti ničemu nemáte vyloženě špatné, staví Merfolky do pozice, že i špatný matchup se dá při rozumném draw vyhrát (teda asi až na Landy). Další výhoda je ta, že balíček nenabízí tolik možností, jak udělat chybu, naopak díky Watelandům a nebo Daze dokáže potrestat oponentův riskantní keep.
Dredge: Záleží na tom, kolik má soupeř bytostí s discard abilitou, Breakthroughů a nebo Careful Studyí, a kolik se vám jich podaří scounterovat. Hraje málo zemí, takže se Daze většinou mění v plnohodnotné counterování. Pokud v sidu hrajete nějaký graveyardhate, tak bych si vsadil spíše na čolky, ale bude to těsné.
Goblini: Obecně horší, až špatný matchup. Goblin Piledriver má protekci na modrou, takže srdnatě blokuje a později je neblokovatelný (vyjma Mutavaultu). Goblini bývají rychlejší a většinou mají i dost chumblockerů, aby damage race vyhráli. Pokud máte mory v sidu, je to hned o něčem jiném. O Hydroblástech nemá smysl polemizovat a Jitte jim také vadí.
Elfové : Spíše špatný matchup. Málokdy se vám podaří být rychlejší. Hrají příliš karet, které vám vadí a Daze si většinou ohlídají. Pro černou verzi to je po sidu jasná záležitost. Modrá musí doufat v Jitte.
ZOO: Opět spíše špatný matchup. Vadí vám Grim Lavamancer (a to docela hodně), zabíjení i čuňata. Toho všeho má ZOO dost. Po sidu se situace zlepší, ale stejně ZOO nebudete chtít potkávat.
Junk: O něco lepší matchup než ZOO. Sice to pořád není žádná sláva, ale je to rozhodně vyrovnanější. Pokud má v sidu Pernicious Deed, budete mít asi problém.
Landstill, Counterbalance: Vcelku hratelní protivníci. Obecně Merfolkům kontroly vadí asi nejméně ze všech agrodecků. Obzvlášť pokud dorazí (a projde) Vial, tak to příliš napínavé nebývá.
Landy: Pokud vyhrajete první, tak asi nebyl Kartibůh doma. S nasidovaným graveyard hatem a nebo Back to Basics už se to dá zvládnout. Ale hlavně aby vám to dorazilo.
Burn: Lepší než u jiných decků. Úplně nejpomalejší nejste, counterujete, životy si sami neubíráte a Price of Progress vás taky tolik nemrzí (poslední dva tak úplně neplatí pro černou verzi). Sidujete Hydroblasty , Jitte a Spellpiercy (pokud ještě máte nějaké v sidu).
Bant: Zabíjením příliš neoplývá a rychlostí také ne. Pokud vám nedá rychle Progenituse a nebo Jitte, tak byste ho měli porazit. Lord of Atlantis pro něj bývá konečná. Po sidu se misky vah přesunou ještě více k vám.
ANT a podobné: Ze všech agrodecků mu vadíte asi nejvíc, ale to pořád není dost. ANT nemá mnoho špatných matchupů, i když vy patříte k jeho problematičštějším. Můj odhad šancí Merfolků je tak 40%
Agroloam: Spíše špatný matchup. Devastating Dreams , Seismic Assault a čuníci. Hydroblasty, Submerge a hlavně graveyard hate vám to po sidu sice trošku vylepší, ale stále to nejspíš nebude stačit.
No a to je pro dnešek vše. Koukám, že jsem se nějak rozepsal, takže rybářsko-kartičkové nadšence musím zklamat. Snad příště :-).
Krafťák
Komentáře
Přispívat mohou pouze přihlášení uživatelé. Pokud chcete vložit komentář, přihlaste se ZDE.