Víte, jak poznáte, že nějaký Magicový článek vyšel pozdě? Že jsou v něm vtipy o jelenech ;-)
0 hlasů
Letošní velká podzimní sada se nese v duchu klasických pohádek - mají u WoTC rádi šťasné konce, nebo budou nové karty spíše ve stylu pohádek bratří Grimmů? To a samozřejmě ještě mnohem více, se dozvíte v dnešním rozboru.
Pár slov úvodem - u rozboru Modern Horizons jsem si dělal srandu, že jsem ho nestihl dodělat dříve, než byl zabanovaný Hogaak. Před dokončením dnešního rozboru proběhly dokonce bany dva a proto to nebude zase tolik aktuální. Na druhou stranu mi ale přišlo škoda, aby X hodin práce přišlo vniveč (cca 90% článku bylo hotových už tak měsíc zpátky). Abyste si článek pořádně užili, tak je potřeba si představit, že je půlka října a standardu dominují decky s Field of the Dead (v té době také ještě neexistovat pioneer, takže o něm v článku nejsou žádné zmínky). V tomto kontextu byl totiž rozbor původně psán.
Throne of Eldraine (ELD) je velká podzimní edice. Jedná se o samostatnou sadu, která nebude součástí žádného bloku. V klasických boosterech najdete 269 karet v poměru 15 mythiců, 53 rare, 80 uncommon, 101 common a 20 basic landů.
Pokud byste ale chtěli sesbírat kompletně celou edici, tak se dostanete až na lehce bláznivé číslo 397!
To je způsobeno zejména tím, že jsou k edici poprvé celosvětově k dostání tzv. collector boostery, ve kterých jsou extended-art karty (rare a mythicy), což nám hned dělá 65 extra slotů...
Pokud bych to měl vzít chronologicky, tak mimo základních 269 karet tu máme:
Navíc je tu i zajímavá novinka - v collector boosterech je vždy jedna "wild card", což může být karta z brawl decku, planeswalker decku, či buy-a-box promo. Tahle karta je ale v collector boosteru nonfoil, takže bude mimo jiné poprvé v historii mtg možné sehnat non-foil walkera z planeswalker decku. Může se ale také stát, že se některá z legenrádních brawl bytostí uchytí na standardu a poté dojde k podobnému extempore, jako tomu bylo u Nexusu of Fate - promo foily jsou totiž výrazně tlustší než klasické foily a při competetive hraní to nebude dělat dobrotu. Sehnat ale nonfoil verzi takovéhle karty bude opravdu extrémně obtížně a umím si představit, že v takovém případě by se cena takové karty mohla vyšplhat do naprosto absurdní výše. To jsem ale už poměrně dost odbočil...
Musím zmínit i jedno velké pozitivum - v normálních boosterech lze nalézt showcase verze karet a dokonce i alterované verze planeswalkerů, včetně foil verzí! Jeden foil alterovaný planeswalker ale vychází takřka na sto booster boxů, takže otevřít si takovýhle foil je skoro jako vyhrát jackpot v loterii.
Zároveň se zvýšil i výskyt foil rare/mythiců v boosterech a není vůbec nic zvláštního, když v boxu rozbalíte třeba tři/čtyři foil rare (z čehož jedno je obvykle showcase karta).
Constructed legalita & rotace standardu
Na závěr bych snad ještě dodal, že oficiální vstup Throne of Eldraine na constructed formáty proběhl v pátek 4.10., s čímž se zároveň odehrála standardová rotace - odešly z něj edice Ixalan, Rivals of Ixalan, Dominaria a Core Set 2019. Standard legální jsou tudíž v tuto chvíli edice Guilds of Ravnica, Ravnica Allegiance, War of the Spark, Core Set 2020 a samozřejmě Throne of Eldraine.
Už jsem lehce zmínil v úvodníku, že Throne of Eldraine je protkaný nejrůznějšími klasickými pohádkami. Najdeme tu odkazy na klasiky jako Kráska a zvíře, Perníková chaloupka, Sněhurka a sedm trpaslíků, Malá mořská víla, ale poté i klasické vypravěčské fráze jako "bylo nebylo" (Once Upon a Time), či "žili šťastně až do smrti" (Happily Ever After).
V edici je tudíž velké množství pohádkových bytostí, jako jsou Faerie, Troll, Giant, Dwarf, Merflok... Jeden tribe ale výrazně vyčnívá, což jsou knighti - nejen že jich je početně nejvíce, ale navíc mají uncommonového lorda a tribal zemi, která fixuje jejich hlavní barvy (mardu).
Jsou tu také čtyři zcela nové creature typy (či spíše subtypy) - Warlock, Peasant, Mouse, Food a obnovení se dočkal type Noble (ten byl původně už v Homelandech, ale postupem času byl zrušen a karty dostaly errata, která se teď znovu změnila a v současnosti má creature typ Noble třiatřicet bytostí).
Osobně mne nejvíce zklamala absence draků, což jsou pro mne ikonické pohádkové bytosti. V edici jsou pouze čtyři a žádný z nich díru do světa asi neudělá...
Máme tu samozřejmě i pár nových keywordů:
Než se pustíme do samotného rozboru, tak si ještě zrekapitulujeme všechny speciální karty spojené s edicí.
Showcase karty
V Throne of Eldraine můžeme najít celkem třicet karet s mechanikou adventure. A v boosterech je šance zhuba 60:40, že adventure kartu najdete v alternativním provedení, což je tzv. showcase karta. S těmito alternate arty bychom se v boosterech měli v budoucnu setkávat pravidelně, takže to rozhodně nebude jenom výjimka pro adventure karty v ELD.
Funny fact: V klasických boosterech nelze otevřít nonfoil showcase common - ty jsou pouze v collector boosterech, proto lze očekávat, že do budoucna jejich cena poroste.
Alternate planeswalkers & extended art karty
Další novinkou v collector boosterech jsou extended art karty. V každém můžete najít alespoň jedno nonfoil extended art rare/mythic a když budete mít štěstí, tak i jedno foil. Design je v podstatě totožný, jako u box topperů v Ulttimate Masters.
Výjimkou jsou alterovaní planeswalkeři, které můžete najít jak v collector boosterech, tak i v klasických. Cena klasických boosterů se nám sice zvýšila, ale zase je v nich velká přidaná hodnota, tedy alespoň co se ELD týče.
Buy-a-box Promo
Promo k booster boxu tentokráte vypadá velmi hratelně (snad poprvé od Nexusu of Fate) a jako tradičně ho nelze otevřít v klasických boosterech, ačkoli (jak už jsem předtím zmínil) je možné otevřít nonfoil verzi v collector boosterech.
Bundle Promo
Už podruhé v řadě je součástí bundlu promo se speciálním artem. Jenom škoda, že i tentokráte je to pouze casual karta - Piper of the Swarm.
FNM Proma
Podobně jako u M20, i u ELD bude v tzv. promo pacích pětice FNM promo karet. Nejhratelnější z nich je rozhodně Inspiring Captain.
Tím jsme se zdárně prokousali skrze faktické poznámky o edici a konečně se můžeme vrhnout na rozbor jednotlivých karet. U každé barvy budou jako obvykle dvě sekce - v první zmíním karty, u kterých si myslím, že je čeká dobrá budoucnost na standardu (či jiném constructed formátu), zatímco v druhé budou hlavně karty, které mi přijdou zajímavé, ale constructed zřejmě nijak neovlivní.
Jelikož je v edici relativně spoustu karet, které nelze otevřít v klasických boosterech a většina z nich je určena primárně na brawl/commander, tak na konci rozboru zmíním tyto karty zvlášť.
Acclaimed Contender - už jsem předeslal, že knighti jsou jednoznačně nejsilnější tribe z ELD. Contender mi připomíná Militia Buglera, snad jenom s tím rozdílem, že knighty asi jenom těžko uvidíme na modernu mezi tier decky.
Důležité je poznamenat, že nejenom, že je Contender solidní play do třetího kola v rámci ideální agresivní křivky, ale také umí najít hlavní noncreature payoffy v podobě The Circle of Loyalty a Embercleave.
Charming Prince - tohle je naopak spíše karta pro modern decky s Aether Vialem, či Soulherderem. V kombinaci s Vialem umožní obehrát soupeřův removal a také vylepší matchup proti burnu. Patrně to nebude karta, kterou si dáte do decku v playsetu, ale v pár kusech se do decku vejde, pravděpodobně na úkor karet jako Unsettled Mariner či Deputy of Detention.
The Circle of Loyalty - Knighti budou podle mne mít dvě hlavní podoby, agresivníjší BR a více go-wide BW, do které Circle zapadá opravdu parádně. Už jsem zmiňoval, že že je ideální s Acclaimed Contenderem, ale stejně tak je zajímavý třeba s Gideonem a Oathem of Kaya, které vám s circlem ve hře udělají extra token.
Deafening Silence - neskutečně silná hate karta na eternal formáty, ať už to jsou různá legacy komba typu Storm, OmniTell, či Bomberman (Auriok Salvagers + Lion's Eye Diamond), ale umím si představit, že to bude použitelná i na modern, kde máme Ad Nauseam, Living End, či koneckonců i v poslední době oblíbený Paradoxical Outcome s Urzou.
Realm-Cloaked Giant - pětimanová vrata, to už je prostě taková standardová klasika. Vrata, která jdou najít libovolným creature tutorem, to je ovšem novinka! Na standardu je to zajímavá interakce s Once Upon a Time a v eternal formátech (co si budeme nalhávat, nejvíce se to využije v commanderu) může být součástí různých toolboxů, například s Eladamri's Callem.
Na standardu bude zároveň celkem snadné přidat k němu do decku pár dalších obrů, čímž si vytvoříme pětimanový Plague Wind. Na druhou stranu to ale stejně tak může být i nevýhoda, když bude mít náhodou nějakého obra ve hře soupeř. Tak jako tak, za mě se jedná o jeden z nejzajímavějších karetních designů za hodně dlouhou dobu.
Venerable Knight - parádní one-drop pro agresivní bílé decky, které ani nutně nemusí hrát žádný velký počet dalších knightů. Savannah Lions ve White Weenie prostě nikdy neurazí.
Worthy Knight - další super payoff pro go-wide knight decky. Jde o skvělý late-game engine v kombinaci s Corpse Knightem a samozřejmě se pěkně doplňuje i s Acclaimed Contenderem a Circlem of Loyalty.
Honorable mentions:
Bartered Cow - nevím, jak a kde tuhle kartu dobře využít, ale možnost free artefaktu by neměla zůstat opomenutá jenom proto, že v základní podobě je tahle karta naprosto nehratelná.
Giant Killer - zajímavá karta pro White Weenie, ovšem jenom za určitých okolností. Do metagame plné Field of the Dead decků ho chtít nebudeme, ale kdyby se hrálo spoustu Questing Beastů, Rotting Regisaurů apod, tak bude super, minimálně coby sidovka.
Glass Casket - Baffling End byl nedílnou součástí sideboardů agresivních bílých decků a Glass Casket bude plnit podobnou roli.
Hushbringer - podobné hate karty se obvykle prosadí pouze na standardu za nějakých specifických okolností, jako byl třeba Tocatli Honor Guard proti explore bytostem. Nic víc bych neočekával ani od Hushbringera.
Shepherd of the Flock - zajímavý kombat trik, který vám umožní zaútočit do velkého soupeřova blokera, ovšem nejsem si jistý, že si budete v aggru chtít nechávat volnou manu a poté strávit celé kolo tím, že replaynete bytost, která už předtím byla ve hře. Jako největší mínus ovšem vnímám fakt, že Shepherd není knight.
Hrát bych ho chtěl asi jenom tehdy, pokud bude mít nějaké bytosti s dobrým ETB triggerem, nebo pokud budu mít deck založený kolem adventure karet, kde budeme benefitovat z jejich opětovného zahrání.
Brazen Borrower - zajímavá tempo karta, která je velmi flexibilní a umím si ji představit v celé řadě nejrůznějších decků - UR Tempo, UGx Flash, UW Flyers (ten doteď prakticky žádnou interakci neměl) ale klidně i v nějakém agresivnějším midrange s kartami jako Questing Beast a Nissa, nebo jako překvapivou sidovku v kontrolu, který jinak nehraje žádné bytosti. Nevýhoda samozřejmě je, že je Borrower dost špatný proti Teferimu, na druhou stranu je to pro modrou dobrý způsob interakce s planeswalkery (de facto oba módy) a už jenom proto bych se hodně divil, kdyby se na standardu neprosadil.
Nevím, zda-li by se mohl uchytit třeba i na modernu, protože tam máme Vendilion Clique a Cryptic Command - snad jedině v případě, že by v decku byly nějaké další tribal synergie. Určitě to ale bude fajn karta pro duel commander, kde bude super ve všech tempo decích.
Emry, Lurker of the Loch - RnD týmu se evidentně zdálo, že Urza a Goblin Engineer není dostatečně dobrý engine pro Thopter//Sword kombo na modernu, tak k tomu ještě navíc dostáváme Emry. Tu navíc díky Moxům a Mishra's Bauble můžeme dost často zahrát už v prvním kole, nemluvě o tom, že celé kombo poté sama enabluje.
A aby toho nebylo málo, tak také tvoří infinite kombo s Jeskai Ascendancy a Mishra's Bauble. Osobně dávám Urzovi na modernu rok, maximálně dva!
S artefakty se dá samozřejmě skvěle pracovat i na dalších eternal formátech - Emry může být fajn generál na duel commander, nebo třeba na legacy do Painter//Grindstone komba.
Fae of Wishes - zajímavá karta pro modré kontroly. V late gamu je to dobrý způsob, jak zrecyklovat přebytečné země na ruce, ale osobně mi jako největší výhoda přijde, že díky tomu stačí hrát winkondici typu Liliana, Dreadhorde General v sidu (to je karta, kterou opravdu nechcete mít na opening handě) a že můžeme do sidu zařadit kusy jako Planar Cleansing či The Elderspell.
Nelze opomenout ani synergii s Fires of Invention, díky kterým můžeme vytutorovanou kartu ihned zahrát, a dokonce to může být i libovolná off-color karta. A snad ani nemusím zmiňovat, že jako 1/4 za dvě many je to i celkem obstojný bloker, což určitě využijete proti aggrům typu Monored Cavalcade.
Faerie Vandal - poněkud nenápadná karta, ale stačí málo, a může lehce sama ovládnout celou hru. Podle mne je takhle mechanika ideální cesta pro UR decky na standard a všechny karty s ní jsou zároveň hodně solidní payoffy.
Povšimněte si dále zajímavého wordingu, který dává kántry i v soupeřově kole, takže pokud si dáte nějaký ten Brainstorm, tak může vyrůst opravdu velmi rychle. Netuším, jak se teď hraje UR Delver na legacy, ale do více reaktivní verze se Spell Piercy mi to přijde jako zajímavá možnost (určitě bych to hrál raději, než třeba Stormchaser Mage).
Merfolk Secretkeeper - může být tohle cesta, kterou se vydá dredge po banu Faithless Lootingu? Tome Scour sice odemele o kartu více, ale Secretkeeper umí v případě nouze blokovat.
Určitě bude mnohem lepší do verze, která by chtěla hrát Vengevine, protože ji nejdříve sám odemele a poté ji pomůže dostat do hry.
Očekával bych, že ho uvidíme i na standardu - může dostat do hrobu Arclight Phoenixe, dále by mohl enablovat nějaký selfmill s Cauldronem of Eternity a kokeckonců by se mohl hrát třeba i klasický mill, na formátu stále máme Drowned Secrets (ačkoli enchantmenty bez ETB efektu nejsou zcela ideální proti Teferimu).
Mystical Dispute - výborný kántrspell do modrých mirrorů, u kterého očekávám, že bude pevnou součástí sideboardů na všemožných formátech (kde není legální Pyroblast).
Witching Well - další zajímavý artefakt do modernových Urza decků, speciálně mi přijde dobrý s Paradoxical Outcomem. Myslím si ale, že by se mohl hrát i v kontrolech na standardu - v prvním kole zlepší draw a později ho při vhodné příležitosti prolíznete (a jen tak mimochodem, umí dát kántr na Farie Vandala i v soupeřově kole).
Honorable mentions:
Gadwick, the Wizened - zajímavá tempo karta, ale jako zásadní problém tu vnímám fakt, že pro UR/UW tempo je celkem drahá (přepokládám, že ho budete chtít hrát alespoň za x = 3), a jakmile začnete koketovat se zelenou, tak už raději sáhnete po Hydroid Krasisovi. Proto si myslím, že ho uvidíme tak maximálně někde v casual commanderu.
Hypnotic Sprite - zajímavá karta pro modré tempo decky, ale myslím si, že je příliš nevýrazná a nedovedu si představit, že by se mi vešla do decku, když můžu hrát Faerie Vandala a Brazen Borrowera. Trochu lepší by to mohlo být v decku s Empyrian Eaglem, ale i tak to nebude nic extra (když bude soupeř začínat a zahraje v prvních kolech manovou akceleraci, tak ve chvíli, kdy budeme moci zahrát Mesmeric Glare, už bude hrát čtyřdrop).
Into the Story - nemyslím si, že podobnou kartu chcete hrát v playsetu, ale nějaký kontrol na modernu by o podobný draw spell mohl stát. Hroby se tam plní velmi rychle a se soupeřovým tresholdem je to celkem broken.
V klasickém UB Millu bude lepší Visions of Beyond, ale s kartami jako Ashiok či Thought Scour by to i v non-mill decku mohlo být fajn.
Mirrormade - tohle je na 99% pouze casual záležitost, nicméně bych si dovolil podotknout, že takhle flexibilní a manově nenáročné kopírování jsme tu ještě neměli. Třeba takový Copy Enchantment (byť je tedy jenom přes jednu barevnou) má stále cenu přesahující 200Kč.
Vantress Gargoyle - zajímavý design, ale tak nějak nevím, kde by se mohla uchytit. Pamatujete si, že by někdo hrál v Millu třeba Jace's Phantasmal? Já tedy ne...
V Affinitě zase nemáme způsob, jak soupeři dostat karty do hrobu a čekat sedm kol rozhodně nechceme (v reálu to bude méně, ale my v podstatě nechceme čekat ani jedno kolo). Možná, že kdyby byl na standardu konkurenceschopný nějaký Mill, tak tohle by mohl být alternativní plán po sidu? No jsem prostě vůči Gargoyle vcelku skeptický.
Ayara, First of Locthwain - barevné omezení je celkem svazující, ale pro černé aggro je to naprosto fantastická karta. Dává reach do lategame, tvoří karetní výhodu třeba v kombinaci s Gutterbones, nebo další novou zajímavou kartou, Cauldron Familiarem.
Zároveň si dovolím tvrdit, že je to nejlepší černý agresivní generál pro duel commander. Osobně jsem pro tenhle archetyp měl vždycky slabinu, nicméně s Braidskou ani Dranou to nikdy nebylo to pravé ořechové...
Blacklance Paragon - hodně solidní "kombat trik" pro knight decky. Umožňuje útočit i do větších soupeřových bytostí a také se s ním dají hrát zajímavé mind tricky - free blok vaší 0/2 bytostí na soupeřovu 1/1 bytost totiž najednou nemusí být zase tolik free, jak se na první pohled mohlo zdát.
A příkladně spolupracuje také s Fervent Championem, což je stará dobrá osvděčená kombinace deathtouch + first strike. V agresivních BR Knightech bude bez pochyby parádní.
Cauldron Familiar - jakmile vidím v MTG černou kočku, tak si mi vybaví nejrůznější meme a vtípky na youtube, nicméně tady veškerá sranda kočí, jelikož podle mne jde o hodně slušnou engine kartu.
Už na první pohled se ideálně doplňuje s Witch's Oven (kočku do kotle, však to znáte...), a když si k tomu přidáte karty jako Priest of Forgotten Gods a Mayhem Devil (nebo výše zmíněnou Ayaru), tak se nám rýsuje celkem zajímavý deck. Jediná nevýhoda je, že v produkci foodů je jasně nejlepší zelená, takže je dost možné, že takový deck by potřeboval ještě nějakou další barevnou splash.
Murderous Rider - vynikající removal pro midrange a kontrolní decky, u kterých ale může být už trochu znatelnější nevýhodou ztráta dvou životů. Klasický BGx midrange by ale klidně mohl playset uživit (když k tomu přidáte Oko a Krasise, tak rozhodně nešlápnete vedle). A pokud narazíte na matchup, kde je Swift End příliš pomalý, tak o to lepší tam pravděpodobně bude 2/3 lifelink tělo.
Rider se také velmi pěkně doplňuje hned s několika dalšími kartami z edice, jednak jsou to adventure egine karty (Lucky Clover a Edgewall Innkeeper), poté Once Upon a Time (ano, je to už druhý removal v edici, který lze najít creture tutotrem), a samozřejmě také s knight decky, kde jde o removal šitý zcela na míru (najde ho Acclaimed Contender).
Smitten Swordmaster - docela nenápadný common, ale do go-wide plánu WB Knightů zapadne opravdu skvěle.
Dokážu si ho představit i v nějakém decku s Lucky Cloverem, ačkoli tam už bude o dost složitější mít dostatek knightů. Stále to ale může být za manu 4-6 damage, což zní dost dobře.
Honorable mentions:
The Cauldron of Eternity - zajímavá engine karta, která mi trochu připomíná Whip of Erebos, což byla svého času na standardu moje oblíbená karta (do hry jsem vrátil spoustu Obzedatů a Siege Rhinů).
U Cauldronu nám to komplikuje fakt, že jakmile ho dostaneme do hry, tak už nemůžeme dále plnit hrob, s výjimkou karet discardovaných z ruky. S tím by se mohla dobře vypořádat grixis kombinace, která by umožňovala hrát loot efekty jako Tomebound Lich, The Royal Scions, či Thrill of Possibility. Hrob by se dal dobře naplnit díky Merfolk Secretkeeperovi a hlavně pak Emry, která může dokonce Cauldron sama dostat do hry.
Grixis zároveň disponuje největšími "pašíky", které můžete vracet do hry. Napadá mne třeba Drakuseth, Agent of Treachery, nebo Vilis. Zajímavý by s ním mohl být i Rankle, u kterého využijete možnost okažitého útočení a discardování dalších reanimačních cílů.
Epic Downfall - potenciálně zajímavá sidovka proti větším bytostem, jenomže už teď tu máme karty jako Despark a Noxious Grasp (většina velkých midrange bytostí je zelená), takže se do sidu vejde jenom těžko, možná kdyby se hodně hrály kusy jako Rotting Regisaur či Spawn of Mayhem.
Foulmire Knight - do knightů příliš pomalé a nevýrazné, ale v adventure decku by mohl být fajn. Byl by to v něm zároveň i další knight ke Smitten Soulmasterovi.
Order of Midnight - další zajímavá karta k Lucky Cloveru, ovšem dovedu si ho představit i v knightech. 2/2 flying za dvě many rozhodně neurazí a proti kontrolním deckům si určitě rádi něco vrátíme z hrobu (třeba Smitten Swordmastera).
Piper of the Swarm - pěkná flavor karta, škoda, že se na standardu nepotkal s Rat Colony, mohl z toho být pěkný funny deck. Určitě má každý z vás alespoň jednoho známého, který má postavený krysí tribal :)
Revenge of Ravnes - pokud útočíte vícero malými bytostmi, tak je tohle opravdu otravná karta. Problém je ale v tom, že v ostatních matchupech bude skoro k ničemu. Pokud by se ovšem hrálo hodně BW Knightů, GW tokenů, či červeného aggra s Cavalcadou, tak by mne vůbec nepřekvapilo, kdyby si to našlo cestu do sideboardů.
Rankle, Master of Pranks - na papíře vypadá hrozně dobře, ale když se nad tím hlouběji zamyslím, tak vlastně nevím, který deck by o něj mohl mít zájem. Je tu už jednou zmiňovaný černý Cauldron a poté mě napadají také BR Aristrocrati, kde by to mohl být dobrý vrchol křivky, který navíc umí triggerovat Mayhem Devila. Ani tak si ale nedovedu představit, že bych ho někde hrál čtyřikrát, dva na úvodní ruce prostě nechcete mít.
Syr Konrad, the Grim - zajímavá causal karta, je naprosto brutální v multiplayer commanderu, kde se kombí třeba s Mindcrankem. Stačí si ale v podstatě jenom naplnit hrob a potom si ho exilnout.
Na standardu by se mohl uchytit v nějakém decku s Cauldron Familiarem. Spolu s kartami jako Gutterbones a Ayara jde o hodně zajímavý engine, který umí uštědřit každé kolo pěkných pár damage.
Wishclaw Talisman - ve nějakém kombodecku to může být de facto třímanový tutor, což by mohl ocenit třeba Storm na legacy, nebo nějaký deck s Karnem (Talismanem najdete Karna a soupeři už potom bude k ničemu).
Na standardu je to také zajímavé s Teferim, který ho může vracet do ruky. Nevím ale, jestli to pro kontrol bude lepší, než Granted//Fae of Wishes.
Witch's Vengeance - potenciální sidovka na standard proti Knightům, ale mohla by se objevit třeba i na modernu. Myslím si ale, že úplně nejlépe na tom bude na legacy, kde by se takovéhle karta mohla hrát coby sidovka na True-Name Nemesis.
Červená
Bonecrusher Giant - výborná karta pro všechna červená aggra, ale klidně i pro midrange decky. Líbí se mi na něm, že představuje dobrý play do druhého i třetího kola, takže můžete keepnout i pomalejší ruku a Giant vám dobře vyplní křivku.
Za pozornost také stojí nemožnost preventování damage, díky čemuž by se mohlo třeba UR Tempu podařit v kombatu porazit Shifting Ceratopse. Více relevantní to bude ale spíše v commanderu, kde tím může červená odehrát jinak prakticky neřešitelné karty jako True-Name Nemesis či Solitary Confinement.
Embercleave - tohle může dost dobře být nejlepší karta pro agresivní decky v celé edici! Kombinace tramplu a double-striku je naprosto brutální a pokud vám to přijde po křivce, tak je vysoce pravděpodobné, že s tím soupeř nenadělá vůbec nic.
Speciálně dobré synergie to má v knight decích, kde ho můžeme hledat Acclaimed Contenderem, a pak také s Blacklance Paragonem, který s Embercleavem vytvoří smrtící kombinaci trample + first strike + deathouch.
Bez další pomoci vytvoříte tuhle vražednou kombinaci i s Questing Beastem, který se i bez Embercleavu dost těžko blokuje.
Embercleave je sice dost průměrný proti Teferi deckům, ale pokud se bude standard točit kolem karet jako je Field of the Dead, tak bych se vůbec nedivil, kdyby se Embercleave hrál v playsetu.
Embereth Shieldbreaker - tohle asi nebudeme hrát coby ideální odpověď na Embercleave na standardu. Jeho hlavní uplatnění bude na formátech jako commander a vintage, kde mi přijde jako dobrá náhrada za Ingot Chewera, jelikož je samozřejmě mnohem snažší ho dát do hry za jeho "plný" manacost.
Fervent Champion - na první pohled příliš křehké tělo, nicméně v tribal knightech má několik zásadních synergií. Spolu s Blacklance Paragonem se v kombatu zbaví libovolného blokera a když k tomu přidáme Acclaimed Contendera, tak už začíná být dobře použitelný i nějaký equipment subtheme. Embercleave v ideálním případě přeekvipovat nebudeme (jeden hit by měl k výhře stačit), ale třeba se Steelclaw Lancem to nevypadá vůbec špatně.
Fires of Invention - jedna z nejzajímavějších build-around karet v celé edici. Nejsnažší je asi kombinace spolu s Fae of Wishes, což umožňuje hrát sidovky typu Casualties of War či Liliana, Dredhorde General (tj. situační/late game karty, které ideálně v mainu hrát nechcete, a samozřejmě to mohou být karty zcela libovolné barvy) a potom také s kartami, které umožňují použít všechnu manu na aktivaci jejich abilit. Na standardu je to třeba Cavalier of Flames a z nových karet Kenrith, the Returned King.
Několik pěkných využití má i na modernu, například se suspend kartami, nebo s kartami typu Savor the Moment a Bontu's Last Reckoning, u kterých plně neguje jejich nevýhodu.
Irencrag Pyromancer - tohle je naprosto fantastický pay-off pro UR spell-based decky. Čtyřka v obraně je skvělá proti agresivním deckům a proti kontrolu se díky němu budete dobře zbavovat soupeřových planeswalkerů, tedy s výjimkou Narset, kterou Pyromancer rozhodně nebude mít dvakrát v lásce.
Slaying Fire - čtyři damage za tři many není nic, z čeho bych byl nějak nadšený, ale jelikož monored aktuálně nemá nic lepšího k dispozici, tak je jasné, že tuhle kartu budeme na standardu pravidelně vídat.
Torbran, Thane of Red Fell - hodně zajímavá karta, která by dokonce mohla vystřídat Experimental Frenzy coby vrchol křivky v monoredu. Po rotaci nám totiž z levného burnu zůstal de facto pouze Shock a tak se jako lepší způsob, jak monored postavit, zdá, spolehnout se na Cavalcade of Calamity, se kterou má Torbran opravdu výbornou synergii a dovedu si představit, že s ideálním draw soupeř ve čtvrtém kole znechuceně vzdá.
Honorable mentions:
Claim the Firstborn - podle mne nejsilnější "Threaten" efekt od dob Zealous Conscripts. I přesto, že je to velmi efektivní karta, tak si myslím, že jiné místo než v sidu agresivních decků si nenajde. Jelikož ale umí ukrást Hydroid Krasise, tak si myslím, že má dobrou budoucnost zajištěnou. Jako ideální deck pro tuhle kartu mi přijdou BR Aristocrats, kde můžete ukradenou bytost rovnou obětovat do Priest of the Forgotten Gods, nebo je díky možnosti untapnutí můžete použít dvakrát za sebou.
Zároveň musím poukázat na creepy ilustraci, která se mi hrozně líbí a trochu mi připomíná horrorové ilustrace z konce devadesátých let :)
Irencrag Feat - na modernu kvůli tomu asi tron nepřesedá na červenou, ale na standardu to může být docela zajímavý způsob, jak dostat rychle do hry kusy jako Chandra (Awakened Inferno), či Drakuseth. Ideální to bude zkombinovat se zelenou manaakcelerací, abychom se dostali ve třetím kole na sedm man. Nevýhoda samozřejmě bude, že takový deck asi nebude příliš konzistentní.
Merchant of the Vale - sice nám na modernu zabanovali Faithless Looting, ale jako malou náhradu tu máme tohoto Merchanta. Mohl by ho dobře využít dredge, protože discardnutou kartu můžete rovnou "dredgnout", a samozřejmě i UR Phoenix. Za zmínku také stojí, že je to instant, takže umoňuje například discardnout dredge kartu v upkeepu, což by se potenciálně mohlo dát zneužít třeba se Simian Spirit Guidou (hned v prvním kole rozjet dredgování).
Hrát by se mohl samozřejmě i na standardu, pochopitelně také s Arclight Phoenixem, ale třeba i v decích, které se snaží dostat z hrobu do hry například Drakusetha.
Redcap Melee - červená mívá problém s nedostatkem použitelných sidovek a tohle je minimálně do mirroru velmi účinná karta. V jiných matchupech mi přijde jako příliš velká nevýhoda obětování země (monoredy jsou obvykle hodně land-light) a navíc některé z njelpších planeswalkerů po plusnutí ani tak nezabijete (Teferi, Nissa, nový Oko).
Rimrock Knight - podobný případ jako v bílé Shepherd of the Flock, ve druhém kole bych raději hrál trochu jiné karty (Inspiring Veteran, Worthy Knight), ale agresivní verze s Fervent Championem by o podobný efekt mohla mít zájem.
Robber of the Rich - myslím si, že extra kartu z Robbera dostanete opravdu jenom v minimu případů, ovšem nějaké to čistokrevné aggro by mohlo bez problému uhrát i 2/2 hastera bez dalších abilit. Rozhodně bych tu ale krotil počáteční nadšení a nepočítal bych s "jánošíkem" coby spolehlivou karetní výhodou. Za zmínku ovšem stojí, že Rankle je taktéž rogue, takže by tyhle dvě karty mohly vytvořit celkem zajímavý tandem.
Scorching Dragonfire - tohle je spíše kontrolnější karta, nicméně celkem flexibilní a exilování se taky bude určitě hodit (Arclight Phoenix, Deadhorde Butcher, Midnight Reaper). Shrnul bych to podobně, jako u Slaying Firu - je to karta, která nijak extra nepotěší, ale hrát se bude.
Thrill of Possibility - ideální karta k Arclight Phoenixovi, ale také ke kusům jako Irencrag Pyromancer, jelikož umí líznout i v soupeřově kole.
Zelená
Beanstalk Giant - dobrá karta do ramp decků, které samozřejmě skvěle využijí obě dvě půlky, zvláště když si uvědomíme že v kombinaci s Realm-Cloaked Giantem to může být hodně snadná cesta k výhře.
Mně osobně se ale nejvíce líbí kombinace s další novou kartou, což je Lucky Clover. Po křivce je to nejen šest man ve čtvrtém kole, ale hlavně to jsou ve třetím kole dvě untaplé many, které můžeme rovnou použít. Umím si představit, že ideální draw potenciálního adventure decku půjde hodně over the top a jiné kontorly či midrange na něj budou jenom hodně těžko reagovat.
Edgewall Innkeeper - je to sice slabší kus proti červeným aggrům, ale v midrange prostředí je to naprosto fantastická engine karta.
Tvoří velmi silné jádro adventure decků spolu s Lucky Cloverem, ale hlavní výhoda je v tom, že obě karty jsou hrozně manově nenáročné a pro ostatní midrange bude hrozně složité zároveň na všechno nalézt odpověď a ještě v mezičase dostat do hry nějakou svoji engine kartu. Chcete na 1/1 bytost za manu zahrát Assassin's Trophy či Swift End? Ve většině případů samozřejmě ne, ale mnohdy prostě nebudete mít na výběr...
Gilded Goose - na první pohled může vypadat jako slabý odvar oproti Birds of Paradise, nicméně food tokeny mají v edici spoustu zajímavých synergií a Goose je patrně jejich nejlepší enabler. Tudíž zatímco Birds of Paradise chcete mít na ruce pouze v prvním/druhém kole, u Goose vám vůbec nebude vadit, když si ji líznete v late gamu (považte, že třeba proti červenému aggru může sama o sobě soupeře držet několik kol pod kontrolou).
V kombinaci s Okem či Wicked Wolfem se totiž jedná o opravdu skvělý midrange engine a s food tokeny se navíc dost obtížně interaguje. Trochu mi to připomíná energii v Kaladeshi, kde byl podobným enablerem Attune with Aether. Tak snad se RnD poučilo a nebudou nás čekat další dva roky zcela ovládnuté food mechanickou...
Lovestruck Beast - další skvělá karta pro adventure decky, ale třeba i pro nějaký GW token deck (ačkoli se příliš nekombí s Venerated Loxodonem či Trostani). Pro adventure decky je fajn, že zatímco většina adventure bytostí v zelené či černé jsou spíše pomalé midrange karty, tak Beast umí rychle dostat pod tlak kontrolnější decky.
Samozřejmě je také skvělý proti agresivním deckům, jelikož blokovat umí bez omezení. A v neposlední řadě musím zmínit i skvělý flavor téhle karty, není to totiž nic jiného, než odkaz na klasickou pohádku Kráska a zvíře.
Once Upon a Time - RnD očividně chce, aby se na standardu nehrálo nic jiného, než zelené midrange. Once Upon a Time je pro podobné decky jako dělaný. V prvních kolech zajistí barevnou fixaci, v late gamu ideální hrozbu a hlavně dělá všechny midrange decky neuvěřitelně konzistentními. Asi nejlépe pasuje do decků s Field of the Dead, jelikož najde Golose i Field. Nevidím ale důvod, proč ho nehrát ve všech decích se zelenou v playsetu, ať už chcete hrát Golose, Edgewall Innkeepera, nebo něco agresivnjěšího třeba s Gruul Spellbreakerem a Bonecrusher Giantem.
Samozřejmě to není pouze karta na standard, plno využití najde i na modernu. Nemyslím si nutně, že je bude karta pro Tron (tam by vás nutila hrát více Wurmcoilů a Ballistů, což podle mne není ideální konfigurace decku), ale hodně dobře vypadá třeba ve Scapeshiftu, Grishoalbrand Kombu, Amulet Titanu nebo Infectu - čili v decích, které nejlépe využíjí fakt, že jsou pro jejich strategii stejně tak důležité idividuálně silné bytosti, jako i výborné utility landy.
Questing Beast - kolik různých keywordů se dá použít na jednu kartu? Možnosti jsou evidentně takřka nekonečné...
Questing Beast bude skvělý jako vrchol křivky v aggru (v RG bude opravdu smrtící v kombinaci s Embercleavem), ale samozřejmě i jako dobrý beater v midrange decích, které asi nejvíce ocení možnost zároveň útočit do hlavy a zabít planeswalkera.
Dále si troufnu tipnout, že si ho spoustu hráčů (hlavně pak v commanderu) nedočte až do konce a v kombatu si nechají zabít True-Name Nemesis, či jinou protekční bytost, které by se soupeř jinak nikdy nezbavil.
Wicked Wolf - další skvělý payoff pro food strategie. Za správných okolností (tj. předtím jsme zahráli Gilded Goose či Oko) to bude Ravenous Chupacabra na steroidech, která může opakovaně přežít střet v kombatu se silnější bytostí, či soupeřova Vrata.
Honorable mentions:
The Great Henge - po Embercleavu asi druhá nejlepší karta z cyklu legendárních artefaktů, leč i tak to má na standardu dosti nahnuté. První problém je samozřejmě v tom, že tohle opravdu není karta, kterou chcete mít na úvodní ruce, natož pak ve více kopiích.
Za druhé je dost náchylná proti hromadnému ničení - jakmile dostanete Kaya's Wrath či Realm-Cloak Giantem, tak je dost pravděpodobné, že už ho až do konce hry nezahrajete. Největší problém je ale v tom, že je to opravdu hodně podprůměrné proti planeswalkerům jako Teferi a Oko. Opravdu nechcete zaplácnout celé kolo tím, že zahrajete drahou kartu, která nemá téměř žádný okamžitý vliv na hru a soupeř vám ji poté vrátí do ruky a ještě si lízne, nebo vám z ní udělá jelínka...
Henge bych trochu přirovnal k Primeval Bounty - je to super karta pro casual hraní, ale v competetive prostředí se asi nijak výrazně neprosadí.
Rosethorn Acolyte - je to v podstatě free spell, což by mohlo zajímat různé kombodecky. Na standardu lze díky kombinaci Once Upon a Time, Rosethorn Acolyte a Merchant of the Vale dostat v prvním kole do hry Arclight Phoenixe, ale takový deck bude určitě trpět na nekonzistentní draw.
Trail of Crumbs - zajímavá engine karta, ale je opravdu hodně pomalá a není na první pohled jasné, jak ji nejlépe využít (s Cauldron Familiarem, Wilderness Reclamací, či v nějaké rampě). Výhodou je, že enchantmentů se poměrně obtížně zbavuje a že je opravdu super ve více kusech.
Wildborn Preserver - karta jako dělaná pro UGx Flash, ale chybějící evasion i creature type omezení jsou dost znatelné nevýhody, kvůli kterým se podle mne nijak výrazně neprosadí.
Yorvo, Lord of Garenbrig - fajn karta pro zelená aggra, ale opět je tu docela velkou nevýhodou chybějící evasion (a také fakt, že je opravdu dost špatný proti Teferimu). Tenhle problém by ale mohla vyřěšit Vivien, díky které by nějaké to zelené aggro mohlo úspěšně vzniknout.
Drown in the Loch - záležitost asi jenom pro eternal formáty, jelikož na standardu by kontrol spíše potřeboval, aby to mohl spolehlivě zahrát v úvodních kolech.
Asi nemusím nijak extra rozebírat, že je to fajn karta pro modernový Mill, ale mimo to by se mohla uplatnit třeba i v Grixis Death's Shadow (při nejhorším můžete použít Thought Scour na soupeře) a poté v méně obvyklých kontrolních decích jako třeba BUG Teachings, nebo 5C Niv-Mizzet. Super samozřejmě je, že v late gamu si bez problému poradí i s největšímu hrozbami na formátu, jako je Reality Smasher či Primeval Titan.
Mimo to by se to klidně mohlo uptanit i na legacy, v nějakém Grixis/4C Controlu, který určitě split kartou Counterspell/Terminate nepohrdne. Stejně tak je i víceméně jasné, že si to najde cestu i do competetive commanderu.
Improbable Alliance - další fajn payoff karta pro UR decky. Při vydání Dreadhorde Invasion se spousta hráčů neubránila srovnání s Bitterblossomem, ale kolem Aliiance jsem příliš pozitivních ohlasů neslyšel, ačkoli je Blossomu mnohem blíže a na constructed to s ní vypadá mnohem lépe. Největší výhoda je v tom, že je skvělá ve více kopiích a díky kartám jako Chemister's Insight (skoro bych zapomněl, že je tahle karta ještě pořád na dvojce) a Witching Well můžeme dostat token i v soupeřově kole.
Samozřejmě, že to nebude žádné terno proti deckům s Teferim a Narset, ale ruku na srdce, tyhle karty jsou proti UR strategii tak dobré, že byhcom to mohli říci snad o všech zásadních kartách v téhle barevné kombinaci...
Inspiring Veteran - s Core Setem 2020 jsme si celkem zvykli na různé tribal decky, což už je teď minulost. Throne of Eldraine nabízí pouze jediný competetive tribal, který tu má zato ale opravdu vynikající podporu. Dobré agresivní onedropy, dvoumanový lord... Knighti jsou jasní adepti na pozici nejlepšího aggra na novém formátu.
Oko, Thief of Crowns - Oko na první pohled vypadá vcelku nenápadně, ale umí toho hrozně moc. Největší výhoda je bezesporu v opravdu vysoké počáteční loyalitě a ve schopnosti použití "ultimátky" hned další kolo po vyložení. Asi nemusím nikoho utvrzovat v tom, že je skvělý do páru s Gilded Goose, díky čemuž budeme moci proti kontrolnějším deckům produkovat každé kolo útočníka (což by bylo jinak místo, kde by byl Oko asi nejslabší). Zajímavě spolupracuje třeba i s Nissou, díky které můžete dokonce každé kolo udělat 6/6 bytost (byť poté ztratí mana abilitu).
Myslím si, že Oko bude fajn i na modern, kde bude opravdu super proti Burnu, ale hlavně se tu dobře uplatní i schopnost "vypínání" artefaktů. Udělat z Chalice of the Void Elka? To je tak zvrácené, až se sám nemůžu dočkat, až díky tomu nějaký Chalice deck zcela zesměšním.
A samozřejmě se vůbec nebavím o tom, že bude opravdu super v duel commaderu, kde bude umět soupeři vygumovat generála.
Jenom si říkám, jestli se to s tím vysokým power levelem trochu nepřehání, třeba na standardu bude moci Bant hrát dva vynikající třímanové planeswalkery a bude k tomu mít dva jednomanové akceleranty (Golded Goose a Arboreal Grazer)...
The Royal Scions - Vypadá to, jako by byli Scioni specificky vytvořeni k tomu, abychom je hráli spolu s Arclight Phoenixem a Crackling Drakem. A já rozhodně nemám nic proti. Líbí se mi, že se na modernu zabanoval Looting, ale hráči Phoenixe dostali několik zajímavých karet, které by deck mohly oživit.
Kromě toho mi to přijde i jako zajímavá adice do Grixis Death's Shadow, kde má samozřejmě skvělou interakci se samotným Death's Shadow, ale úplně nejhorší není ani se Snapcasterem a Gurmag Angelem. A stejně jako u Oka musím zdůraznit, že tu máme opravdu vysokou počáteční loyalitu, takže nebude úplně nejjednodušší Sciony v kombatu dostat ze stolu, navíc když si je můžete skvěle ochránit v kombinaci s Improbable Alliancí (to samozřejmě platí jenom pro standard).
Honorable mentions:
Dance of the Manse - karta se zajímavým kombopotenciálem, jenom nevím, kde by se to dalo nejlépe uplatnit. Na modernu máme Emry a Urzu, kteří podobnou kartu nepotřebují (nepochybně je lepší hrát Jeskai Ascendancy nebo Paradoxical Outcome)... Možná na standardu s nějakým selfmillem a kartami jako Oath of Kaya, či Golden Egg?
Doom Foretold - dost zvláštní karta, u které si nejsem příliš jistý, jak ji nejlépe využít. Vypadá zajímavě do matchupů, kde bude mít soupeř hodně planeswalkerů, ale také si myslím, že potřebuje celkem specifický setup. Napadá mě například sacrifice deck s Cauldron Familiarem, který by tím mohl soupeře pomalu šikanovat.
Escape to the Wilds - takhle karta vypadá zajímavě do nějaké rampy, ale asi se jenom těžko prosadí, když tu máme karty jako Nissa, Golos, či Hydroid Krasis. Nejlépe mi z toho vychází nějaký deck s Wilderness Reclamací, kde budete moci exilnuté karty "ihned" použít.
Faeburrow Elder - fajn casual karta, třímanovka, která vás další kolo může narampit klidně o tři many, to rozhodně neurazí!
Garruk, Cursed Huntsman - zajímavá top-end karta pro midrange, nicméně šest man je opravdu hodně a už jsem zmiňoval, že těžko něco překoná karty jako Nissa a Krasis. Myslím si, že minimálně do rotace ho bude čekat podobý osud, jako Lilianu, Dreadhorde General.
Lochmere Serpent - zajímavý finisher pro kontroly, který může sám o sobě kompletně ovládnout hru. Bez Teferiho (Hero of Dominaria) by kontrol o podobnou winkondici mohl mít zájem, ale i tak to bude maximálně one-of, protože si ho nechcete líznout dříve, než tak v desátém kole.
Savvy Hunter - zajímavý enabler pro food synergie, ideálně bych si ho představoval například v nějakém agresivnějším decku s Cauldron Familiarem.
Steelaw Lance - nevím, jestli to je ta pravá karta do knightů, ale vypadá celkem lákavě v kombinaci s Fervent Championem a taky jde najít přes Acclaimed Contendera.
Stormfist Crusader - v aggru úplně nechcete dávat soupeři extra karty, ale spolu s Corpse Knightem se může lehce nastřádat spoustu "free" damage.
Crusader taky vypadá celkem slušně s libovolným equipmentem, takže by se v nějaké variantě knightů s equipment subtématikou mohl klidně prosadit.
Castle Ardenvale - fajn karta do monocolor/dvoubarevných decků, jako jsou třeba GW Tokeni. Všeobecně si nemyslím, že je to tohle cyklus, který nějak výrazně ovlivní standard, ale jeden-dva kusy bude hrát většina decků, jejichž manabase si to může dovolit (nemylím si třeba, že Esper Control by chtěl hrát zároveň Temply a tyhle země).
Castle Embereth - tohle je asi nejslabší země z cyklu, jako nejlepší využití pro ni vidím agesivní deck s Cavalcade of Calamity.
Je to ale ovšem sporné, v případě, že bychom chtěli hrát playset by bylo zajímavé sledovat, jestli vyhrajeme víc her na pump efekt, nebo prohrajeme kvůli tomu, že jsme museli mulliganovat ruku bez mountainu s double Emberethem (a že murphyho zákony v tomto ohledu fungují naprosto dokonale).
Castle Garrenbrig - neočekávám, že tuhle kartu uvidíme na standardu, nicméně v malých počtech by se mohla hrát na modernu spolu s Primeval Titanem (skoro jako kdyby byla tahle karta designovaná přímo pro něj). Stejně tak jsem přesvědčen, že si najde uplatnění v commanderu jako fajn utility země.
Castle Locthwain - tady už je to o poznání lákavější efekt. Agresivní decky s nízkou křivkou rozhodně ocení karetní výhodu, zvlášť třeba BR Aggro, které má jinak karetní výhody opravdu jako šafránu. Osobně mi to přijde fajn také v kombinaci s food mechanikou, která krásně zneguje ztracené životy.
Zároveň si také troufnu tvrdit, že pokud některou z těchto zemí uvidíme na modernu, tak to bude právě Castle Loctwain, i když spíše jenom v méně hraných decích jako 8-Rack, BW Smallpox, či BG Rock.
Castle Vantress - tohle je pro změnu asi nejlepší karta z cyklu pro standard. Určitě se dá v malém počtu hrát v libovolném kontrolu/midrangi, ale hlavně má skvělou synergii s Fires of Invention, se kterými se bude jednat o skvělý způsob jak využít jinak volnou manu.
Fabled Passage - přiznám se, že tady příliš nerozumím negativním reakcím, které jsem na tuto kartu slyšel. Já jsem z ní naprosto nadšený - tahle karta umožní hrát vícebarevné midrange, ve kterých to v podstatě bude Prismatic Vista, za kterou ani neplatíte život. A myslím si, že nebude zase tolik složité si rozvrhnout landdropy tak, aby vám buďto dala untaplý basic, nebo ji dáte v prvním kole, kdy byste stejně neměli co zahrát.
Drobná vychytávka také může být interakce s Field of the Dead, kdy může hned dvakrát vyrobit token.
A to ani nemluvím o tom, jak parádní bude pro casual hraní commandera, už teď vím, že ji potřebuju do každého multicolor decku!
Lucky Clover - není to tak silná engine karta, jako Edgewall Innkeeper, ale s některými adventure spelly je opravdu vynikající, což je zejména Bonecrusher Giant, Order of Midnight a Brazen Borrower.
V BG Midrangi, což je rozhodně nejsnažší verze adventure decku na postavení, může mít znatelnou nevýhodu, protože kopírování musíte provést pokaždé a s Foulmire Knightem či Murderous Riderem to proti agresivním deckům nebude úplně to pravé ořechové (můžete sice zacílit jednu věc vícekrát, ale poté už nebudete moci zahrát původní kartu coby creature spell). Pokud ale do decku přidáte další barvu na již zmiňovaného Gianta či Borrowera, tak určitě nebudete litovat.
Mystic Sanctuary - na první pohled celkem nenápadná karta, ale je potřeba si povšimnout, že má subtyp island, takže ji lze najít fetchlandem. Sice potřebujete tři další islandy, což není úplně málo, ale ve správně postaveném decku bude opravdu super.
Na modernu může udělat "hard lock" s Cryptic Commandem (Command může vrátit Sanctuary do ruky), nebo ji můžete hrát se spoustou feček a Time Walk efekty.
Očekávám, že se prosadí i na legacy, zejména v miraclech, kde můžete vracet na vršek Terminus. A co všechno s ní můžete udělat na vintage, o tom se snad ani nemusím rozepisovat (protočit Ancestral či Time Walk je skoro automatická výhra).
Tournament Grounds - další důvod, proč budou knighti nejlepší tribal na standardu.
Witch's Oven - hodně zajímavá build-around karta. Už na první pohled je jasné, že s Cauldron Familiarem půjde o hodně silný engine. Další fajn kombinace jsou s Mayhem Devilem a Trailem of Crumbs. Jund Aristrocrati se v postatě nabízejí sami.
Honorable mentions:
Gingerbrute - nedokážu říci, jestli je tohle jenom meme karta, nebo doopravdy hratelný kus. Flavor téhle karty je každopádně naprosto úžasný (v Pardubicích to oceníte dvojnásob).
Reálně si dokážu představit, že bych to hrál v červeném aggru s Cavalcadou. Úlpně špatné by to ale nemuselo být ani v modernové Affinitě, unblockable bytost v kombinaci s Cranial Platingem a Ravagerem by mohla být celkem fajn (možná ve variantě s Ensoul Aftifactem a Stubborn Denialem).
Golden Egg - zajímavý enabler food synergií, mohl by se hrát v nějakém midrangi s Gilded Goose či Cauldron Familiarem. Už jsem také zmiňoval, že je to zajímavá karta do potenciálního decku s Dance of the Manse.
Stonecoil Serpent - další karta s opravdu velkým množstvím nejrůznějších abilit. Na standard mi přijde hodně relevantní, že má protekci na Teferiho a Oko, ačkoli nevím, který deck by ji nejlépe využil.
Zajímavější mi přijde na modern do Harnened Scalesů a hodně by mě překvapilo, kdyby se neuchytila na vintage, kde opravdu ukázkově spolupracuje s Workshopem.
Alela, Artful Provocateur - zajímavá engine karta, která by se klidně mohla prosadit i na standardu. O dobré flyery tu rozhodně není nouze a spolu s Empyrian Eaglem bychom tak měli hned dva dobré posilující efekty. Otázka ovšem je, zdali by se našly i nějaké dobré artefakty/enchantmenty pro maximální využití jejího potenciálu. Napadá mne hlavně levný removal jako Glass Casket, Dead Weight, či Oath of Kaya.
Arcane Signet - do commanderu patrně nejlepší dvoumanový "kámen" všech dob. Každý big mana deck bez zelené ho bez pochyby s chutí zařadí.
Kenrith, the Returned King - po dlouhé době pěkné buy-a-promo, které by se klidně mohlo hrát na standardu. Ideální by byla třeba pětibarevná rampa s Golosem, nebo nějaký deck s Fires of Invention, kde by se určitě dobře využil lifegain i card draw.
Knights' Charge - hodně dobrý efekt go go-wide varianty knightů. V kombinaci s Corpse Knightem bude mít deck opravdu hodně reache do lategame. A když se náhodou dostanete na osm man, tak je to skoro jistá výhra.
Korvold, Fae-Cursed King - zajímavá karta do aristocrat-style decků, ovšem pět man už je celkem na pováženou, vzhledem k tomu, že skoro všechny ostatní důležité karty v decku jsou za tři a méně man.
Na rozdíl od ostatních karet ale má Korvold sám o sobě dost silný power level a může lehce samotný vyhrát hru. A už jenom kvůli tomu bych jeden-dva kusy do takového decku zařadil.
Honorable mentions:
Chulane, Teller of Tales - asi nemusím nijak extra zmiňovat, že je to skvělá casual karta na commander, ale klidně by se mohla v nějakém midrnagi prosadit i na standardu. Problém je bohužel v tom, že to není zrovna ideální bytost na formát s Teferim a Okem, nemluvě o tom, že na pěti manách asi těžko něco překoná Nissu.
Shimmer Dragon - ideální kus do casual artefaktových decků. Soupeř se ho bude dost těžce zbavovat a poskytuje skvělou karetní výhodu. Představte si, jak dobrý bude třeba se Sai.
Steelbane Hydra - ne, že by zelená měla v commanderu nedostatek silných late game karet a zajímavých X-spellů.
Pokud ale rádi hrajete multiplayer commander, tak jistě víte, že možnost opakovaně ničit artefakty a enchantmenty je velmi ceněná. Snad s výjimkou Aura Shards je podobných efektů, které jsou využít kontinuálně celkem málo (nebo mají dosti specifické požadavky, viz třeba Nullmage Shepherd), čili Hydru nemůžu pro podobné hraní jinak, než vřele doporučit.
Moje top10 z Throne of Eldraine
10. Fabled Passage - manová fixace je základ všeho a podobnou zemi jsme na standardu již hodně dlouho neměli!
9. Gingerbrute & Cualdron Familiar - je fajn, když se z meme karet stanou legitimně dobré strategie a tyhle karty k tomu mají hodně dobře našlápnuto
8. Edgewall Inkeeper & Fires of Invention - velmi silné engine karty, kolem kterých se bude na standardu stavět po celou dobu jejcih existence na formátu
7. Embercleave - hlavní trumf všech agresivních creature decků... Tolik damage v jedné kartě, ani nevím, kdy naposledy jsme na standardu měli něco podobného (Ghor-Clan Rampager anyone?).
6. Arcane Signet - nejlepší dvoumanový kámen pro commander všech dob, pokud nebude pravidelně reprintován, klidně může jít o jednu z nejdražších karet edice
5. Emry, Lurker of the Loch - affinita je broken mechanika, artefaktová komba jsou historicky velmi silné strategie na všech eternal formátech a tahle karta kombinuje oba tyto faktory. Navíc k sobě de facto nic dalšího nepotřebuje, což je zcela unikátní - v podstatě je to jednomanová karta, která umí sama vyhrát hru. Přijde mi, že se s ní modern vrací do podobného stavu, jako když dominovaly decky typu Second Sunrise či Krark-Clan Ironworks.
4. Mystical Dispute - ultimátní kántrspell pro modré mirrory na modern a zcela jistě sideboardová stálice na všemožné formáty. Trochu mi připomíná Pyroblast, ovšem s tím rozdílem, že Dispute se dá maindeckovat a v případě nouze úspěšně použít na libovolný spell.
3. Mystic Sanctuary - v kombinaci s fetchlandem přináší neskutečnou value a očekávám, že to bude jedna z nejhranějších karet edice napříč všemi možnými formáty.
2. Oko, Thief of Crowns - je Oko nový Jace? Myslím si, že k tomu má velmi blízko. Snadno zahrajeme přes manovače ve durhém kole a díky interakci s artefakty vypadá velmi použitelně i na všechny eternal formáty. Očekávám velké přemnožení jelenů v následujících týdnech, všechno od Chalice of the Void až po Emrakul má potenciál na to, se stát jelenem :)
1. Once Upon a Time - jestli nás něco historie MTG opakovaně naučila, tak je to beze sporu fakt, že free spelly jsou broken. Once Upon a Time prostě dělá všechno, co si můžou zelení mágové přát - fixuje manu, hledá akceleranty do prvních kol, finishery v late gamu... Bude hodně těžké hrát na standardu midrange bez zelené, protože budete automaticky v nevýhodě. Skoro bych řekl, že půjde o bláznovství, když nevyužijete kombinace Once Upon a Time & Veil of Summer. Při vydání Light up the Stage jsem si byl jistý, že "red is the new blue", ale teď se to musím poopravit: "green is the new blue" a to zcela jednoznačně. Pokud takhle karta nebude dominovat standardu ve stylu Smuggler's Copter (na prvním SCG Open po rotaci bylo 32 kusů v top8), budu hodně překvapený!
Bonus - ohlédnutí za top10 z Core Setu 2020
10. Drawn from Dreams - na standardu to díky kartám jako Shifting Ceratops, Sorin, ale hlavně Field of the Dead měly kontroly hodně těžké a tak jsme Drawn from Dreams viděli opravdu jenom minimálně. S ELD by se to ale mohlo zlepšit, například interakce s Fires of Invention vypadá hodně silně.
9. Yarok, the Desecrated - byl vidět spolu s Risen Reefem a Field of the Dead, ale jinak se příliš nehrál, což je podle mě škoda, stále je to jedna z nejzajímavějších build-around karet na standardu.
8. Reprinty - na modernu už sice nemáme Looting ani Hogaaka, ale Leyline of the Void za 189Kč rozhodně neurazí, stejně jako ostatní staply typu Steel Overseer, Grafdigger's Cage, apod.
7. Temply - mám rád extra value, ale metagame posledních měsíců byla natolik nehostinnná, že třeba ani decky jako UG rampa či Esper Control temply nehrály. Zahrát kartu jako Nissa, Who Shakes the World, či Teferi, Hero of Dominarii kvůli taplé zemi o kolo později, byl totiž často rozdíl mezi výhrou a prohrou...
6-5. Cavalier of Thorns & Risen Reef - v prvních týdnech jsme viděli plno elemental decků s touhle dvojicí, hlavně coby odpověď na předtím dominantní Esper Midrange. Jakmile se ale začalo hrát více vampýrů a decků s Field of the Dead, tak tyhle decky z metagame zcela vymizely. Na aggro to prostě bylo příliš pomalé, a Field of the Dead je v late gamu prostě nepřekonatelný midrange engine.
4. Chandra, Acolyte of Flame - na standardu byl sice nejhranější planeswalker Sorin, ale planeswalker s nejširším využitím byla určitě třímanová Chandra. Kromě standardových decků jako BR Aristocrats, Monored Aggro, či RUG Elementals se v menším množštví objevila na modernu, v duel commanderu a dokonce i na vintage.
3. Field of the Dead - karta, která zcela ovládla standard a aktuálně se pomalu začíná prosazovat i na modernu. Ani sidovky jako Alpine Moon, Blood Sun, či Ashiok ji nepomohly zastavit a jsem zvědavý, jestli její dominance na standardu bude trvat celý příští rok.
2. Vampýři & Dinosauři - osobně jsem byl rád, že Ixalan tribaly dostaly alespoň na chvíli možnost na plno zazářit. Škoda jenom, že po rotaci bude většina těchto karet jen velmi málo využitelná, Chandra a Field of the Dead by byly rozhodně lepší picky pro druhé a třetí místo.
1. Veil of Summer - o vítězi nebylo pochyb, naprosto brutální hate karta, která ve většině případů funguje jako jednomanový Cryptic Command. Opět je na místě se ptát, jak mohlo něco takového projít testovacím prosecem RnD... Přijde mi úsměvné, že v předprodeji měla tahle karta 9 Kč, což byl bez pochyby zlatý ráj pro investory (stejně jakožto byl i Field of the Dead za 15 Kč).
A to je pro dnešek vše, ještě jednou se omlouvám za zpoždění a zase někdy (třeba o nějakém článku věnovaném pioneeru) naviděnou.
Kumano
Víte, jak poznáte, že nějaký Magicový článek vyšel pozdě? Že jsou v něm vtipy o jelenech ;-)
0 hlasů
Přispívat mohou pouze přihlášení uživatelé. Pokud chcete vložit komentář, přihlaste se ZDE.