Po šesti a půl letech se vracíme na Theros, znovu se setkáváme se starými antickými bohy a dočkáme se i pokračování souboje mezi Elspeth a Ashiokem. Co to bude znamenat pro standard, pioneer a další constructed formáty, to se dozvíte v dnešním rozboru!
Theros Beyond Death - základní fakta
Theros Beyond Death (THB) je velká zimní edice. Jedná se o samostatnou sadu, která nebude součástí žádného bloku. V klasických boosterech najdete 254 karet v poměru 15 mythiců, 53 rare, 80 uncommon, 101 common a 5 basic landů (fullart se zcela novým designem).
Podobně jako u Throne of Eldraine, i tady je ovšem součástí edice více než stovka dalších karet, pojďme se na to podívat:
- trojice planeswalkerů v alternativním extended-art provedení (#255-257)
- jedenáct bohů v alternativním "constellation" (showcase) provedení (#258-268)
- buy-a-box promo (#269)
- exkluzivní karty z planeswalker decků (#270-277)
- obyčejné basic landy, které jsou součástí bundlů - popřípadě jejich foil verze, které najdete v collector boosterech (#278-287)
- exkluzivní theme booster karty (#288-297)
- extended art rare karty, které jsou součástí collector boosterů (#298-351)
- bundle promo (#352)
- FNM promo karty, které najdeme v tzv. promo pacích (#353-357)
Jedním z produktů k edici jsou opět i collector boostery. Pokud máte rádi gamble, tak na stránkách WoTC je pěkný popis toho, co se v každém z collector boosterů nachází. Díky dvojici foilových fulart landů to vypadá, že bude v těchto boosterech hodně slušná value!
Constructed legalita
- oficiální release date v rámci LGS byl pátek 24.1.
- na online platformách (MTGO a Arena) se ovšem s THB hrálo už od neděle 16.1.
- na standardu jsou po releasu THB legální edice Guilds of Ravnica, Ravnica Allegiance, War of the Spark, Core Set 2020, Throne of Eldraine a samozřejmě i Theros Beyond Death
Tématiky & Mechaniky
- v edici se nám vracejí dvě mechaniky z původního Therosu, což je constellation a devotion, a také nám tu přibyla jedná nová - escape
- Constellation je triggerovaná abilita, která se spouští pokaždé, když na bojiště pod vaši kontrolu vstoupí enchantment. Jelikož se nám tu celkem pravidlně objevují bytosti, které jsou zároveň i enchantmenty, tak není příliš pochyb o tom, že to bude dobrá mechanika na standard, a třeba i na pioneer...
- Devotion je keyword mechanika, která se vztahuje k barevným symbolům v manacostech nonland permanentů pod vaší kontrolou. V Therosu Beyond Death je to s jednou výjimkou (jeden z bohů je dvoubarevný) vždy devotion pro jednu barvu. Pokud nějaká karta počítá devotion pro dvě barvy a vy máte ve hře permanent s hybridní manou, tak se každý barevný symbol počítá jenom jako devotion +1. Po úspěchu devotion v původním Therosu byli nyní tvůrci edice s devotion kartami celkem opatrní a kromě bohů a polobohů (Demigod, což je úplně nový creature type) je tu jenom pár dalších karet. I tak by se ale tahle mechanika dala na standardu dobře využít.
- Escape je abilita, která umožňuje hrát kartu ze hřbitova za alternativní "escape" cost. Ten obvykle zahrnuje i exilnutí několika dalších karet ze hřbitova. Hraní za escape cost nijak nemění converted mana cost ani podmínky, za jakých můžete spell zahrát (tj. nemůžete zahrát bytost či sorcery instatně). Díky tomu, že escape vyžaduje, abychom si uměli rychle a efektivě plnit hrob, tak si myslím, že tyto karty budou mít větší potenciál na formátech s větším card poolem, jako je pioneer či modern.
- zajímavostí také je, že hned pět karet v boros barvách používá de facto mechaniku heroic, která tu ovšem nemá použitý tenhle keyword (stejně jako ho neměli ani ve War of the Spark)
- poprvé od releasu Dominarie se nám také vrací saga enchantmenty, celkem jich tu je dvacet, dvě od každé barvy, některé z nich mají nově až čtyři "kapitoly"
Theros Beyond Death - Promo Karty & Další Speciality
Než se pustíme do samotného rozboru, tak si ještě jednou zrekapitulujeme všechny speciální karty spojené s edicí.
Showcase karty
Tohle je u Therosu poměrně specifická záležitost - showcase karet je tu pouze jedenáct a jelikož je v každém collector boosteru minimálně jedna, tak jich je paradoxně více, než klasických verzích, což platí i pro mythické bohy. Paradoxně tak budou tyhle verze levnější, než klasické mythicy z "draft" boosterů.
Alternate planeswalkers & extended art karty
Už podruhé za sebou jsou součástí edice alternate art planeswalkeři a extended-art rare/mythic rare karty. Planeswalkery můžete opět rozabalit i v klasických boosterech, zatímco extended-art karty pouze v collector boosterech. Podobně jako u showcase karet je i u planeswalkerů poměr klasických verzí a alternate artů v podstatě 1:1 a tak jsou obě verze na stejné cenové úrovni.
Buy-a-box Promo
Ke každému booster boxu dostanete foil Athreose, Shroud-Veiled a také foilový fullart basic land. Po vydařeném promu v podobě Kenritha je to opět spíše kork zpátky a navzdory tomu, že má Athreos aktuálně cenu kolem 200Kč je to jasně jenom casual kus, který žádnou díru do světa neudělá.
Nonfoil verzi můžete opět získat pouze v collector boosteru, což znamená, že je paradoxně dražší než filová varianta...
Bundle Promo
Speciální promo s alternativním obrázkem opět najdeme i v bundlu, je ovšem škoda, že se pět jedná spíše o casual kus v podobě Arasty of the Endless Web.
FNM Proma
Za poslední rok už jsme si zvykli, že jsou FNM proma součástí výherních "promo packů", které můžete získat v rámci turnajů v LGS. I tentokrát je to pětice karet a musím říct, že se podařilo vyhrat celkem hratelné kusy v čele s Gray Merchantem!
Rozbor jednotlivých karet
Tím jsme se zdárně prokousali skrze faktické poznámky o edici a konečně se můžeme vrhnout na rozbor jednotlivých karet. U každé barvy budou jako obvykle dvě sekce - v první zmíním karty, u kterých si myslím, že je čeká dobrá budoucnost na standardu (či jiném constructed formátu), zatímco v druhé budou hlavně karty, které mi přijdou zajímavé, ale constructed zřejmě nijak neovlivní.
Pokusím se rozepsat trochu více i o poineeru, nicméně právě probíhá PT, po kterém se toho může relativně dost změnit (bany, nové tier decky) a já si nejsem jistý, kdy bude článek hotov...
Bílá
Archon of Sun's Grace - na první pohled tak trochu pomalá a nenápadná karta, nicméně do enchantment decku je to super finisher a když se s ním odtapnete, tak už by neměl být problém dotáhnout hru do vítězného konce. V kombatu je totiž skoro nemožné ho přeracovat a za předpokladu, že máte v decku i enchantment-based removal (což by byl nesmysl nemít), je každý takovýto removal při nejhorším dva za jedna. Ukázková je spolupráce zejména s elspethinou sagou, která nejdříve udělá token a v případě, že by vám archom umřel, ho poté znovu vrátí do hry.
Bant enchtnament deck by také nemusel být jediným dobrým deckem pro Archona. Bohatě bude stačit i čisté UW. Hratelných enchantmentů přináší Theros v těchto barvách opravdu velké množství a navíc k tomu máme i výborný proliz v podobě Thirst for Meaning.
Banishing Light - Oblivion Ring byl na standardu vždy velmi dobře hratelný removal a samozřejmě je to ještě lepěí v edici, kde je jednou z tématik constellation. S tím je samozřejmě spojená i nevýhoda, protože v takovémto prostředí budou zřejmě hráči do svých decků přidávat více removalu.
Banishing Light je ale i tak velmi všestranná karta, kterou bez problému upotřebí midrange decky, kontroly, ale klidně i White Weenie, ve kterém můžete po křivce zahrát bytosti a pak pomocí podobných karet odstranit soupeřovy větší bytosti (což ale aktuálně umí lépe Conclave Tribunal).
The Birth of Meletis - zajímavá karta pro kontrolnější decky, ovšem myslím si, že průměrný kontrol ji asi zase tolik nevyužije, jelikož bez dalších synergií je to dost špatné draw v pozdější fázi hry.
Mohlo by se to ovšem změnit ve dvou případech - když na formátu bude hodně agresivních decků, proti kterým bude 0/4 zeď spolehlivý bloker, nebo v případě, kdy budete hrát constellation deck a Birth budete chtít hrát kvůli celkové koherenci decku.
Elspeth Conquers Death - tohle asi není karta, kterou budete chtít hrát v playsetu (a to ani v enchantment decku), ovšem je to super value karta pro pomalé matchupy. V kombinaci s Teferim například může zničit hned několik soupeřových planeswalkerů a koneckonců exile bude na formátu s escapem také velmi relevantní.
Elspeth, Sun's Nemesis - karta s velmi zajímavým designem, která je podle mne o dost lepší, než by se na první pohled mohlo zdát. Každý deck si z ní totiž odnese to, co mu nejvíce vyhovuje. Ve White Weenie, může po křivce posilovat bytosti, zatímco pomalejší decky ocení ve dřívějších fází hry chumpblockery a lifegain, a v lategamu winkondici, které se soupeř bude hodně obtížně zbavovat, zejména proto, že třeba UWx decky velmi pravděpodobně nebudou hrát žádnou jinou escape kartu a ve hřbitově by tak pro Elspeth měly mít vždy dostatek karet.
Elspeth by mohla být fajn i na pioneeru, v Monowhite Aggru by mohla do křivky "probudit" Helioda (další karta na seznamu, viz níže) a do UW Controlu by se jako one-of také měla bez problému vejít.
Heliod, Sun's Crowned - bez pochyby jedna z nejsilnějších build-around karet v edici. Nejsnažší deck na postavení je na standardu White Weenie, kterému ovšem dáte menší subtheme s lifegainem. Heliod se totiž skvěle doplňuje s kartami jako Healer's Hawk, Daxos, Blessed by the Sun, Linden, the Steadfast Queen a samozřejmě i dvojicí čtyřmanových planeswalkerů - Ajani, Strenght of the Pride a Elspeth, Sun's Nemesis.
Heliodvo pole působnosti rozhodně ale nekončí na standardu. Na ostatních formátech totiž vytváří dvoukaretní kombo s Walking Ballistou. Není to kombo na úrovni Splniter Twinu, či Karna s Mycosynth Lattice, jelikož na to potřebujete celkem dost many a není možné jen tak po křivce dát ve třetím kole Helioda a pak Ballistu a myslet si, že máte vyhráno.
Obzvláště na pioneeru je zajímavé zkoušet, v jakém decku bude kombo nejlepší. Může to být agresivní White Weenie deck, nebo pomalejší "Big Mana" deck s Nykthosy, ale třeba i nějaký GW/Bant Midrange. Za zmínku stojí, že celé kombo lze najít prostřednictvím Shared Summons, což mi ale přijde už opravdu hodně kostrbaté.
Další na řadě je modern, kde mi jako ideální deck pro Helioda přijde staré dobré Melira combo s Kitchen Finksy (Melira + Kitchen Finks + sacrifice outlet). S adicí Eladamri's Callu jde celkem dobře hledat i Walking Ballista (s Chordem a Company to není úplně ono), takže by kombo mělo být velmi stabilní.
A samozřejmě, že tohle kombo bude velmi dobře hratelné i v competetive commanderu, kde je nejrozšířenější kombo-orientovaný creature deck čtyřbarva s Tymnou a Thrasiosem.
Heliod's Intervention - pokud se budou hrát constellation decky, tak tohle bude naprosto vynikající hate karta. Mnohem lepší využití bude mít ale jednoznačně v commanderu, kde se to artefakty a enchantmenty jenom hemží. A uměl bych si ji klidně představit i na vintage, kde by byla super proti Workshopu a zároveň by uměla zničit třeba i Oath of Druids. Je ale jasné, že pokud můžete, tak dáte určitě přednost Force of Vigor, nicméně nějaký Jeskai Control, či UW Stoneblade by to jako one-of zařadit mohl.
Idyllic Tutor - zajímavý reprint, jenž jistě ocení hráči commanderu, kteří neměli ve své sbírce původní verzi. Nemyslím si, že se bude nutně hrát v constellation decích, protože tam pravděpodobně budete hrát ty nejlepší kusy v playsetu a připlácet tři za libovolnou kartu je v nehostinném prostředí, jako je standard prostě luxus, který si nemůžete dovolit.
Mnohem zajímavější je ale interakce s Fires of Invention. Tutor samozřejmě umí Firy najít, ale stejně tak je neméně lákavé si s Fires na stole najít enchantment a poté ho hned zahrát. Tady už by se nějaký toolbox s kusy jako Elspeth Conquers Death, Banishing Light apod. mohl vyplatit.
Revoke Existence - fajn sidovka proti mythickým bohům a samozřejmě obecně dobrý hate v prostředí, kde jsou enchantmenty takto relevantní
Shatter the Sky - čtyřmanová vrata jsou pro pomalejší decky určitě lákavá záležitost, ale na druhou stranu asi nebudete chtít, aby jste soupeři, který bude hrát playset Questing Beastů, dali líznout kartu. Pokud ale vaše manabase nepodporuje Kaya's Wrath, tak vám asi nic jiného nezbyde... Druhá možnost je naopak hrát nějakou větší bytost, která lízne kartu vám, zatímco soupeři pouze vyčistí board. Jako ideální spojení mi přijdou bohové v kombinaci s planeswalkery a dalšími noncreature permanenty, které vám pomohout dosáhnout požadované devotion.
Honorable mentions:
Alseid of Life's Bounty & Karametra's Blessing - v potenciálním aura decku půjde o fajn způsoby, jak si ochránit klíčovou bytost
Daxos, Blessed by the Sun - všechno podstatné jsem už vlastně zmínil u Helioda - je to fajn devotion enabler a samozřejmě s Heliodem umí velmi rychle rozdat spoustu plusových žetonů
Eidolon of Obstruction - tuhle kartu bude asi těžko hrát průměrný midrange deck coby hate na soupeřovy planeswlakery, ale do White Weenie by to mohla být fajn bytost do křivky, která znechutí život nejednomu milovníkovi třímanového Teferiho.
Pious Wayfarer - celkem nenápadná karta, ovšem ve správném decku se může zasloužit o slušnou porci rychlého extra damage, zvláště pak, pokud se vám na úvodní ruce sejde více kusů. Prozatím tu máme čtveřici hratelných enchantment bytostí - Alseid of Life's Bounty, Eidolon of Obstruction, Daxose a samozřejmě i Helioda.
Sentinel's Eyes - levný způsob, jak triggerovat contellation karty, ale také zajímavá karta v kombinaci s Paradise Druidem či Staggering Insightem pro potenciální aura deck.
Modrá
Omen of the Sea - celkem nenápadná karta, která je určitě lepší, než jak vypadá na první pohled. Trochu se nabízí srovnání s Anticipate. Ta se sice na standardu nehraje, ale má Omen oproti ni má celou řadu výhod. První samozřejmě je, že když chcete obě dvě karty, tak si je jednoduše můžete nechat na vršku. Druhá je, že při mana floodu můžete získat extra value ze sacrifice scry. Nesmíme samozřejmě ani opomenout fakt, že je to levný způsob, jak triggerovat constellation (a takovém decku zároveň i uvítáte možnost levných cantripů, díky kterým budete moci hledat hlavní payoffy). A v neposlední řadě je zajímavé, že je to další karta, která by mohla být fajn pro kontrolní deck s Dance of the Manse.
Nedivil bych se ani, kdyby se to začalo hrát i v kontrolních decích na pioneeru a možná i na modernu, v kombodecích jako Ad Nauseam či UR Breach.
Thassa, Deep-Dwelling - tohle je asi nejflexibilnější bůh v edici. Můžete ji využít v devotion decku jako velkého útočníka, v tempo decku s ní agresivně tapovat soupeřovy bytosti, nebo vám naopak v kontrolnější hře koupí díky defenzivnímu tapování spoustu času.
Ale co si budeme povídat, nejlákavější je zcela určitě možnost si každé kolo něco "blinknout". Na první pohled by se mohla Thassa skvěle hodit do elemental decku, kde jsou výborné bytosti s ETB triggery jako Risen Reef, Cavalier of Thorns, ale hlavně pak Omnath, se kterým vytváří celkem údernou dvojku.
Pokud chcete ale dělat opravdu velké věci, tak zřejmě největší value bytost na blinkování je Agent of Treachery, což je ultimátní value engine do late gamu, který bude naprosto nepřekonatelný v soubojích pomalejších decků.
Thassa je zároveň i skvělá casual karta, jelikož blinkování je velmi oblíbená tématika v commanderu. S tím je také zajímavé zmínit, že Thassa blinknutý permanent vrací pod vaši kontrolu, což je super v podstatě s libovolným "Threaten" efektem.
Thassa's Intervention - fajn karta pro kontrol, v podstatě taková split karta mezi Cancelem a Inspiration, která ale samozřejmě nabírá value v late game. Na playset to zřejmě nebude, ale dva-tři kusy se bez problému vejdou a to klidně i na pioneeru, kde UW kontrol patří mezi stálice formátu.
Thassa's Oracle - na první pohled je to spíše průměrná bytost, která pomůže modrým devotion deckům "probudit" Thassu a poté případně přinést value s blink efektem Thassy.
Ve skutečnosti je to ale mnohem zajímavější kus a to hlavně díky poněkud nestandardnímu wordingu, který v podstatě říká: "If you have no cards in library, you win the game." Znamená to, že kombo decky, které se soustředí na odemletí/líznutí celé knihovny narázm mají velmi silnou a celkem levnou winkondici, kterou nemůže soupeř v reakci na trigger zabít removalem, jelikož když nemáte karty v knihovně, tak vás vůbec nezajímá, že nemáte žádnou devotion.
Praktické využití by to mohlo mít na modernu s Ad Nauseam/Spoils of the Vault, ale také na pioneeru, kde už teď docela úspěšně existují kombo decky s Lotus Fieldem, kterým rozhodně nedělá problém líznout/odemlít celý deck.
Dále nám tu vznikají také zcela nové kombinace, máme tu do této doby takřka nepoužitelné karty, které vám exilnou vlastní knihovnu - Leveler a Inverter of Truth. Inverter je o manu levnjěší a je legální (snad se mi pro jednou podaří dokončit rozbor dříve, než bude zabanovaná první karta z edice) na pioneeru.
V neposlední řadě tu máme ještě další novou kartu s velkým potenciálem, což je samozřejmě Underworld Breach, o které se ale budeme bavit až za pár chvil...
Thirst for Meaning - hodně efektivní proliz, který si lehce dovedu přestavit v kontrolu i ve více kusech. Díky kartám jako Birth of Meletis či Omen of The Sea je totiž překvapivě jednoduché znegovat jeho nevýhodu a poté už na třech manách nemá minimálně v rámci standardu konkurenci.
Honorable mentions:
Brine Giant - affinita na enchantmenty mi přijde zajímavá, zejména pak když si představím, že obr může být 5/6 za manu. Neumím si ale moc představit, který deck by o něj mohl stát, jelikož enchantment decky jsou většinou velmi specifické, jako třeba modernové aury, nebo legacy enchantresska... Možná v nějakém allcommon decku?
Kiora Bests the Sea God - zajímavý finisher do nějakého ramp decku, lepší samozřejmě bude v pomalejší metagame, kde bude více decků, kterým bude dělat problémy kraken a na závěr jim ideálně ukradnete planeswalkera.
Medomai's Prophecy - do standardního kontrolu bude lepší Omen, jelikož se tady často stane, že vývoj hry se nečekaně změní a nebude příliš výhodné zahrát jmenovanou kartu. Rozhodně to ale nabyde na hodnotě, když váš deck bude nějak pracovat s enchantmenty.
Nadir Kraken - hrozně pomalá karta, která je ve třetím kole dost nevýrazná, ale pokud na ni soupeř nenajde odpověď, tak může lehce ovládnout celý stůl. Ideálně bych ji viděl jako sideboard plán v decku, který jinak nehraje příliš mnoho bytostí, což může být třeba UW/Esper Control, nebo nějaký deck s Wilderness Reclamací.
Sage of Mysteries - monoblue mill na standardu asi nebude patřit mezi tier decky, ale Drowned Secrets rozhodně můžeme snadno spárovat s tímhle mágem a dalšími levnými modrými enchantmenty z Therosu.
Starlit Mantle - karta jako dělaná pro nějaý aura deck typu modernových "boglů". Nevím, jestli to na standardu bude konkurenceschopné, ale jestli tomu tak bude, tak v něm tuhle kartu rozhodně uvidíme.
Thryx, the Sudden Storm - pět man je pro tempo deck celkem hodně, ale jako one-ofby se v nějakém tom UG/UR flashi klidně hrát mohl. Hlavní síla podobných one-of kart spočívá především v tom, že je kolem nich takřka nemožné dobře hrát a Thryx soupeře přímo vybízí k tomu, aby si do něj naběhl v kombatu.
Wavebreak Hippocamp - tohle vypadá jako zajímavá engine karta, ale ve skutečnosti se do flash decků přiliš nohodí, protože v takovém decku se rozhodně nechcete ve třetím kole zatapovat kvůli 2/2 bytosti... Pro casual hraní bude ale nepochybně super.
Whirwind Denial - sice umí zkántrovat storm či ultimátku planeswalkera, ale na třech manách bych raději hrát nějaký spolehlivější kántrspell typu Absorb či Sinister Sabotage.
Černá
Agonizing Remorse - za posledních pár let už jsme si tak nějak zvykli, že je dvoumanový discard na standardu bez problému hratelný. Pokud to manabase dovolí, bude samozřejmě lepší volbou Thought Erasure, nicméně do potenciálního monoblacku to bude super. A podobně jako u Erasury je malé plus, že i v lategamu to nebude úplně na sto procent mrtvá karta, zejména když máme na standardu mechaniku escape.
Eat to Extinction - dobrá odpověď na planeswalkery či escape bytosti. "Surveil" je také dobrá přidaná hodnota, ačkoli to asi nebude karta na úrovni Vraska's Contemptu, který se svého času hrál běžně v playsetu...
Speciální zmínka patří také artu, kde při bližším pohledu shledáme, že celá požírající postavena je tvořená ze zubů :)
Gray Merchant of Asphodel - karta, která je pro mnohé hráče srdeční záležitost. Nemyslím si, že by se monoblack aktuálně mohl dostat na úroveň starého decku z Therosu, jelikož tenkrát tam bylo prostě všechno a ke kusům jako Thoughtseize, Pack Rat a Heroe's Downfall se těžko hledají dostačující analogie a aktuálně to hapruje zejména na pozici dvoumanové bytosti.
Monoblack má ale stále k dispozici fajn engine v podobě Cauldron Familiara s Witch's Oven, z Core Setu tu máme Dread Presenci, z Eldrainu Ayaru a navíc k tomu dostaneme ještě dvě další nové karty:
Nightmare Shepherd - velmi zajímavá build-around karta, která už hned na první pohled vybízí k tomu, abychom ji zkombinovali s Gray Merchantem. Další využití může být v RB sacrifice decku, kde by mohl být fajn v kombinaci s Priest of Forgotten Gods. Na druhou stranu je trochu škoda, že v tomhle decku příliš nevyužijeme žádné ETB triggery...
Woe Strider - free sacrifice outlet je přesně to, co potřebovali RB "Aristocrati". Spolu se Sheperdem a Mayhem Devilem jde o hrozně silný engine, který umí vygenerovat spoustu damage v podstatě takřka z ničeho. A samozřejmě je to také fajn v kombinaci s kartami jako Claim the Firstborn či The Akroan War.
Honorable mentions:
Aphemia, Cacophony - zajímavá engine karta, která by mohla být dobrá s kartami jako Dead Weight a Mire's Grasp. K těmhle aurám je tu zároveň další nová engine karta v podobě Hopeful Eidolona. A v plnění hřbitova by mohla pomoci do třetice nová karta, Tymaret Calls the Dead (což je taky další enchantment pro Aphemii).
Synergie to jsou bez pochyby zajímavé, ale pokud bych chtěl sáhnout po synergy decku, tak mi RB Aristocrati stále přijdou jako lepší volba. Výhoda Aphemie je ale samozřejmě v tom, že se hřbitovem se na standardu mnohem obtížněji interaguje.
Cling to Dust - potenciální sidovka, kterou bych chtěl ale opravdu hrát jenom v případě, že bude na formátu opravdu hodně karet jako Cauldron Familiar, Uro, Phoenix of Ash, či Arclight Phoenix. Fajn je, že v případě nouze ji lze procyklit, což se nedá říci o kartách jako Grafdigger's Cage či Leyline of the Void (tyhle karty ale může hrát libovolný deck, což je celkem podstatné plus). Jako nejlepší hate proti těmto strategiím mi ale aktuálně přijde další novinka v podobě Kunorose (o tom ale více až za chvíli).
Drag to the Underworld - v devotion decku by to mohlo být fajn zabíjení, ovšem je třeba počítat s tím, že někdy devotion mít nebudete a v takovém případě už bych raději sáhnul třeba po Eat ot Extinction. Jeden-dva kusy by se ale do decku vejít mohly, přece jenom je pořád lepší mít možnost zabít libovolnou bytost za více many, než si poté v late gamu líznout Disfiguru či Mire's Grasp.
Erebos, Bleak-Hearted - vůči Erebosovi jsem trochu skeptický, zejména proto, že na čtyřech manách už máme Shepherda, na pěti Merchanta a s pomalou křivkou by se to rozhodně nemělo přehánět.
Jako lepší sacrifice engine karty mi pak také přijdou Priest of Forgotten Gods a Woe Strider. Neumím si tedy přiliš představit situaci, ve které bych Erebose nějak extra dobře využil, snad možná nějaký souboj midrangů, kde si budeme moci beze strachu dovolit za každou bytost zaplatit životy výměnou za extra karty. I tak mi to přijde maximálně jako karta do sidu.
Erebos's Intervention - doveu si představit, že za nějaké speciické situace v metagame by se tahle karta dala hrát. Příkladem by mohl být třeba decky s "kočkou" a Nightmare Shepheredem, Esper s Dance of the Manse, nebo nějaké bílé Aggro s Heliodem. I tak to bude ale při nejlepším jenom sidovka (vzpomeňme si třeba svého času na Battle at the Bridge, což se hrálo jako karta proti Hazoret).
Treacherous Blessing - když už jsem zmiňoval ten Dance of the Manse, tak tohle vypadá jako ideální karta do decku s Doom Foretoldem. Další možná využití jsou například s Vraskou, nebo pro devotion decky coby sidovka do pomalejších matchupů.
Tymareth, Chosen from the Dead - zajímavá sidovka proti deckům s Cauldron Familiarem, escape bytostmi, či Dance of the Manse. Devotion decky by mo mohly hrát klidně i v mainu, ale to bude spíše proto, že jednoduše nemají lepší dvojdrop.
Underworld Dreams - kombinace s Gray Merchantem je lákavá, nicméně pokud neočekáváte že budete hrát většinu her proti kontrolům, tak bych podobou kartu dal maximálně do sidu. A co si budeme povídat, její interakce s Teferim není zrovna ideální (asi nechceme dvě kola za sebou strávit hraním karty, která nemá takřka žádný vliv na hru).
Červená
Ox of Agonas - karta mířená spíše na eternal formáty, zejména pak na ty, kde se úspěšně hraje dredge. Ox sice neřeší problémy decku v souvislosti s hate kartami jako Rest in Peace či Leyline of the Void (pokud neplánujete zvítězit tak, že ho dáte do hry za plný manacost), ale činí deck velice explozivním a už by se s ním nemělo stávat, že prohrajete před sidem třeba na Scavenging Ooze.
Standardní dobré dredge draw s Oxem dokáže díky kombinaci Bloodghastů a Creeping Chillů ve třetím kole útočit za lethal. Osobně tohle nepovažuji za dobrý design, když hlavní věc, kterou tahle karta udělá, je to, že jeden z nejprotivnějších decků na formátu udělá více explozivním.
Samozřejmě je tu i malá šance na to, že se bude hrát na standardu či pioneeru s Arclight Phoenixem. Díky Merfolk Secretkeeperovi není zase tak složité si naplnit hřbitov a zahrát Oxe třeba ve čtvrtém kole. Větší problém je ale v tom, že na těchto formátech zrovna dvakrát neprofitujete z discardnutí ruky, zvláště pak po sidu, kdy takový deck většinou přechází na kontrolnější plán s kartami jako Chandra či Thing in the Ice - na pioneeru, a Ral, Izzet Viceroy či Niv Mizzet Parun na standardu.
Phoenix of Ash - podle mě jeden ze skrytých pokladů edice, levná bytost s hastem a evasion, která sama o sobě může vyhrát hru během pár kol a navíc je resilientní vůči removalu? To zní jako parádní karta pro libovolné aggro s červenou, ať už to bude Monored, RG Monsters, nebo již zmiňovaný UR Phoenix, ve kterém mi to mimochodem přijde mnohem lepší, než Ox of Agonas, protože tohle je opravdu fajn value pro selfmill s Merfolk Secretkeeperem.
Storm's Wrath - aktuálně máme na standardu poměrně širokou škálu tří a čtyřmanového hromadného ničení, ovšem tohle je první takové, které umí na standardu zabít i planeswalkery. Proto si myslím, že je důležité mít ke Storm's Wrath dobře uzpůsobený celý deck (s Teferim a Narset v decku to asi hrát nebudete). Dobře by se to mohlo hodit do Jeskai Fires (verze s Cavalíry a Kenrithem), nebo třeba RUG Reclamace. A jako kontrolní plán po sidu by o tuhle kartu mohl stát i UR Phoenix, ale koneckonců třeba i nějaký Monored s trochu vyšší křivkou.
Underworld Breach - na standardu či pioneeru by se to dalo využít jako value karta do lategame pro decky s Arclight Phoenixem, ale jinak je to hlavně kombokarta pro eternal formáty.
Nejjednodušší to s ním bude na legacy, kde si můžete celý deck odemlít Brain Freezem a díky Lion's Eye Diamondu nebudete mít nouzi o manu. Winkondice je už potom to nejmenší, posloužit může Grapeshot, ale klidně i Thassa's Oracle.
Trochu více se budeme muset snažit na modernu, kde už po banu Mox Opalu nemáme žádnou free manu, takže budeme muset použít nějakou kombinaci červených rituálů a pravděpodobně i dredge karet a levného card draw typu Burning Inquiry. Otázka ale je, proč se vůbec tahle snažit, když můžeme hrát normální dredge...
Jsem zvědavý, jak dlouho bude trvat, než s tím někdo pořádně breakne jeden z formátů a jestli se kvůli tomu bude něco banovat.
Honorable mentions:
The Akroan War - celkem zajímavý mix abilit, nicméně mi přijde, že skoro vždycky půjde hlavně o první chapter, který by mohl využít RB Sacrifice v kombinaci s Witch's Oven a Woe Striderem. Další možné využití by mohlo být coby sidovka v nějakém agresivním červeném decku, který by dobře využil toho, že nejprve ukradne soupeři bytost a ptoé ještě znemožní pár dalším blokovat. Problémem je samozřejmě celkem manově náročný manacost...
Anax, Hardened in the Forge - zajímavá možnost pro agresivní monored, jak vzdorovat deckům s velkým množstvím removalu (a také i hromadným ničením). A také se celkem dobře doplňuje s Embercleavem, což je kombinace, která bez okamžité odpovědi bude asi vždycky znamenat soupeřovu smrt. Jako největší problém mi ale přijde, že na třech manách už tu máme Pheonixe of Ash a Bonecrusher Gianta, což je dvojice, která se bude překonávat jenom velmi těžce, ale koneckonců v RB Sacrifice decku se hrál zároveň Mayhem Devil, Midnight Reaper a Ayara, takže vyšší počet třídropů nemusí být pokaždé problém.
Furious Rise - možná sidovka pro pomalejší matchupy v decích s Lovestruck a Questing Beastem
Purphoros, Bronze-Blooded - tohle je pro mne velké zklamání, pět man je opravdu hodně a pětimanový Rhythm of the Wild červená aggra asi zrovna nenadchne. Na standardu mi snad jako jediné možné využití přijde v nějakém decku s Fires of Invention a Drakusethem, což zní ale spíše jako nějaká casual záležitost někam na FNM...
Očividné casual "komba" jsou samozřějmě také s artefaktovými bytostmi jako Sundering titan či Blightsteel Collosus. To ale není nic, co by lépe nezvládl Tinker či Show and Tell...
Storm Herald - stačí dostat do hrobu dvě Eldrazi Conscription a ve třetím kole běžíte za 23 damage! Rozumnější využití mě ale bohužel nenapadá.
Tectonic Giant - čtyři many je pro monored hodně velká porce, nicméně Giant nabízí opravdu hodně slušnou value. Mohl by se hrát v sidu coby součást strategie, kdy přesidujete v aggru na více midrange deck. Fajn také je, že je odolný vůči removalu jako Oath of Kaya, Tyrant's Scorn, či Scorching Dragonfire.
Zelená
Dryad of the Ilsian Grove - ideální karta na modern pro zkombinování s Valakutem. Primeval Titan decky tak dostanou zcela nový rozměr - místo komplikovaných interakcí s Amuletem of Vigor bude mnohem jednodušší hrát prostě jenom playset Dryad a Valakut s Fieldem of the Dead. A velké plus je, že neumírá na Lightning Bolt!
Samozřejmě, že vypadá fajn i na commander, kde ji ale budeme hrál spíše kvůli Exploration efektu (Scapeshift je v duel commanderu zakázaný), což samozřejmě není nic špatného. Pravděpodobně nahradí Wayward Swordtootha, jehož efekt byl fajn, ale do kombatu se až příliš často nedostal, zatímco Dryáda je super bloker proti aggrům.
Bonusová interakce: Pokud je ve hře zároveň Dryada a Blood Moon, tak výsledný efekt záleží na pořadí, v jakém se dostaly do hry. Přednost dostane vždy efekt, který se do hry dostal jako poslední (podrobně to bohužel vysvětlit nedokážu, neb se neorientuji v layerech a to nezmění ani tahle interakce :D ).
Nylea's Intervention - přiznám se, že jsem si tuhle kartu musel několikrát přečíst, než mi došlo, že umí hledat i nonbasicy (asi za to může fakt, že jsem ji otevřel ve svém sealedu na prereleasu a automaticky jsem ji zařadil mezi unplayable kusy). To je samozřejmě velmi ceněné v commanderu, kde hrají utility země velmi důležitou roli, zejména pak v zelených midrange decích. Mluvíme tu o kusech jako Wasteland, Field of the Dead, Blast Zone, Maze of Ith, různých oživovacích landech a samozřejmě i o klasickém kombu Dark Depths + Thespian Stage.
A třeba proti decku jako jsou UR Partneři be problému využijeme i možnost zbavit se levných modrých flayerů, kterých se tam nehraje zrovna pomálu.
Setessan Champion - fantastická engine karta pro všechny enchantment decky, zejména proto, je že to zároveň i engine i payoff. Ať už chcete hrát nějaký midrange s kartami jako Banishing Light a Elspeth Conquers Death, nebo nějaký aura deck s All that Glitters, tak Champion bude v obou decích naprosto stežejní karta.
GW decky s enchantment tématikou patří mezi oblíbenou záležitost i na pioneeru, kde půjde takový midrange postavit velmi dobře, jelikož tam vedle Championa máme ještě Eidolona of Blossoms.
Wolfwillow Haven - fajn akcelerace pro rampu na standardu a koneckonců i na pioneeru, jelikož to na rozdíl od klasických manovačů neumírá na removal. Navíc to jde i dobře zkombinovat s kartami jako Kiora, Behemoth Beckoner, či Voyaging Satyr. A v neposlední řadě také triggeruje constellation a zvyšuje devotion count.
Honorable mentions:
Arasta of the Endless Web - karta jako dělaná proti UR "Prowess" deckům, ačkoli se jedná spíše o sidoboard materiál. Pětka v obraně je samozřejmě fantastická proti většině červeného removalu, jenom si nejsem úplně jistý, zda-li to třeba proti UR Phoenixovi stihnete dostat na stůl dříve, než Phoenixové začnou skákat ze hřbitova.
Líbí se mi to také v rámci commanderu, kde mám chuť to vyzkoušet v monogreenu coby "sidovku" proti UR Partnerům (viz pravidlo o commander swapu).
Hyrax Tower Scout - pokud tahle karta najde na standardu nějaké využití, tak to bez pochybu bude v decku postaveném kolem Prime Speaker Vannifar. V kombinaci s Nightmare Shepherdem a Woe Striderem umožní opravdu spoustu aktivací Vannifar během jednoho kola, což obvykle vyvrcholí několika ETB triggery Gray Merchanta.
Ilsian Caryatid - dvoudrop, který má potenciál k tomu, aby nás akceleroval o dvě many, to je celkem fajn. Celkem nevýhoda ovšem je, že na rozdíl třeba od Leafkin Druida je takřka irelevantní v kombatu. Jeho využití vidím spíše někam na commander.
Mystic Repeal - není to příliš flexibilní karta, ale je zatraceně efektivní. V sadě, kde hrají enchantmenty velmi podstatnou roli, to vypadá minimálně jako skvělá sidovka, zejména pak, bude-li se hojně hrát některý z bohů.
Nessian Wanderer - celkem nenápadná bytost, ale v enchantment decku může zajistit, že jen tak nemisnete zemi, a zároveň je to obstojný bloker proti agresivním deckům.
Nylea, Keen-Eyed - trochu pomalejší karta, ale ve správném decku budou obě ability parádní. Nevýhoda je, že na standardu jsou teď v zelené velmi silné engine karty jako Edgewall Inkeeper či The Great Henge, které vytvářejí karetní výhodu zcela zadarmo, čemuž Nylea bude dost těžko konkurovat.
V casual commanderu by ale mohla být celkem fajn generál, obě dvě ability v monogreen rampě bezpochyby uvítáte.
Nyxbloom Ancient - výborná karta pro casual pojetí commanderu, kde jsou zelené ramp decky velmi oblíbenou strategií. Vtipnou interakci má třeba s Castle Garrenbrig, která s ním vyprodukuje rovnou osmnáct many!
Omen of the Hunt - další potenciálně zajímavá karta do midrange decku s enchantment tématikou. Nepřináší nějakou extra lákavou value, nicméně barevná fixace/rampa a constellation trigger v jednom rozhodně neurazí. Extra scry můžete využít třeba k tomu, abyste našli klíčové kusy jako Setessan Champion či Calix (k němu se za chvilku dostaneme).
Setessan Petitioner - zajímavá sidovka proti červeným aggrům, možná pro decky jako GB Adventure či RG Monsters. Bohužel ovšem příliš nepomůže proti Embercleavu, který se teď už v monored aggru běžně hraje v playsetu...
Rozhodně by se ale mohl uchytit v pioneeru, kde se zelený devotion celkem úspěšně hraje a kde předtím tuhle úlohu plnil Nylea's Disciple, a jak víme, tak tři many je méně, než čtyři many, což z něj dělá lákavější kus.
Multicolor
Ashiok, Nightmare Muse - karta, která nijak extra nenadchne, ale kontrol pár kusů zřejmě zařadí, jelikož mínusová abilita skýtá odpověď na problematické permanenty jako jsou různé enchantmenty, planeswlakeři či artefakty, což do kontrolu pěkně zapadá (ačkoli v závislosti na metagame může být samozřejmš lepší pětimanovka třeba Enter the God-Eternal).
A samozřejmě, že je fajn, že plusová abilita umožňuje Ashioka dobře bránit a zároveň i ideálně enabluje ultimátku. Pokud budete hrát proti kontrolu v UB barvách, tak rozhodně stojí zato si nechat extra kartu na ruce, aby se Ashiokova mínusová abilita neproměnila ve "Vindicate" (ideální je si nechat extra zemi, protože je zároveň dobré se mít na pozoru před Thought Erasure).
Calix, Destiny's Hand - pěkná engine karta pro constellation decky, mix Oblivion Ringu a karetní výhody je pro takový deck bezpochyby fajn, ačkoli mi přijde, že čtyři many už jsou v některých matchupech celkem na hraně.
Kkdyž to srovnáme s engine kartami jako Edgewall Innkeeper či Fires of Invention, tak jistě musíme uznat, že power level je zde prostě nižší. Jako lepší payoffy pro enchantment decky budou Setessan Champion či Archon of Sun's Grace. Calix bude v takovém decku určitě fajn karta, ale zřejmě ho nebudete hrát v playsetu, ale zastane podobnou roli, jako má třeba v Esperu Ashiok.
Dream Trawler - fantastický finisher pro kontrolní decky. Kombinace hexproofu, lifelinku a karetní výhody, to je v podstatě všechno, co si jen mohou kontrolní mágové přát. Navíc není legendární, takže není problém mít ve hře více kusů zároveň.
Klothys, God of Destiny - poměrně unikátní schopnost pro RG kartu, což může poskytnout RG Aggru zajímavý reach do lategamu. Na druhou stranu je tu nevýhoda v tom, že ji budeme poměrně obtížně oživovat a do křivky to nebude úplně ideální play. Kontrol má zároveň na enchantmenty poměrně dost odpovědí - Teferi, Banishing Light, či Ashiok, takže ani ten reach do lategamu nemusí být zase takové terno.
Na druhou stranu, pokud budete hrát hodně haste bytostí jako Questing Beast, Phoenix of Ash či Shifting Ceratops, tak bude pro soupeře takřka nemožné na všechno mít ideální odpověď a v takovém případě může klidně Klothys díky kontinuálnímu drainu pomoci ubrat kontrolnějším deckům těch posledních pár životů. Rozhodně to není karta, kterou budete hrát v palysetu, ale pár kusů se bez problému vejde.
Kroxa, Titan of Death's Hunger - tohle je podle mě ideální karta na spárování s jednomanovým discardem, levným účinným removalem a kartami jako Liliana of the Veil. Ideální deck pro něj bude modernový Jund, kde bude poskytovat další disrupci a zároveň velkého finishera.
Zajímavé mi to přijde i třeba do Grixis Death's Shadow, kde se docela snadno a rychle plní hrob, ale na druhou stranu se příliš nedoplňuje s kartami jako Gurmag Angler a Snapcaster Mage.
Osobně by mě lákalo zkusit i nějaký Blood Moon deck, což by na aktuální metagame s Primeval Titany a Fieldem of the Dead nemuselo být vůbec zlé.
Kunoros, Hound of Athreos - proti kombodeckům jako Dredge, Reanimator, či Storm to zřejmě nebude ideální sidovka, nicméně na standardu si určitě cestu do sideboardů najde, neb zastaví escape karty a také oblíbenou interakci s Cauldron Familiarem a Witch's Oven.
Uro, Titan of Nature's Wrath - je zarážející, že RnD přišlo v pořadku vydat takhle krátce po sobě Nissu, Oko, Veil of Summer, Once upon a Time a Ura. Uro samozřejmě nebude na standardu tak nekompromisní, jelikož se tu hrob neplní tak snadno - nejlépe to umí (pro potřeby Ura) Cavalier of Thorns a Tamiyo... Ale stejně, aby nebyl ramp deck na standardu suverénně nejlepší deck, tak bylo potřeba zabanovat čtyři karty :)
Ve skutečnosti si myslím, že Uro bude nejlepší na pioneeru, což je formát, kde mi přijde asi nejrealističtější hrát nějaký fair deck se selfmill tématikou s karatmi jako Grisly Salvage či Satyr Wayfinder (může to být vlastně i pioneer varianta dredge, Uro si celkem rozumí s Prized Amalgamem).
Nepochybuji ani o tom, že budou hráči zkoušet Ura také na modernu, například v decku s Primeval Titanem, nicméně mi přijde, že Uro neumí nic extra, co už by nedělal Sakura, Azusa, nebo jako alternativní plán třeba Tireless Tracker.
Jiné zajímavá interakce, které mě napadají, jsou s Emry v Urza decku, což bude dobrá additional value, jelikož v decku není nic jako Snapcaster či Tarmogoyf, takže nebude problém si jen tak mimoděk Ura zahrát a zároveň to bude dobrý plán B.
Druhý důvod, proč hrát na modernu Ura, je samozřejmě ten, že to midrangům pomůže v boji s Fritkou. První zahrání určitě neurazí a pokud ho dostanete do hry za escape cost, tak by to měl pro burn být ten rozhodující hřebík do rakve.
Honorable mentions:
Atris, Oracle of Half-Truths - zajímavá karta pro decky jako je Esper Hero na standardu. Nevím ale, jestli je pro takový deck ideální hrát mind games se soupeřem, když můžeme místo toho zařadit spolehlivější karetní výhodu v podobě karet jako Elite Guardmage či Basilica Bell-Haunt.
Bronzehide Lion - je smutné, že Watchwolf prostě není standard playable. Možná by to mohlo pomoci oživit GW Adventury, ale příliš v to nevěřím.
Dalakos, Crafter of Wonders - zajímavá build-around karta na commander, jeho statická abilita dělá s každého z protekčních Swordů opravdu smrtící zbraň.
Enigmatic Incarnation - možná to vzdáleně připomíná Birthing Pod, nicméně jeho power levelu to nedosahuje ani vzdáleně, pouze jedna aktivace v end stepu má příliš malý vliv na hru - když bychom chtěli najít kartu jako Stoneforge Mystic či Eternal Witness, tak je prostě obrovská nevýhoda, že najitou/vrácenou kartu nemůžeme hned zahrát.
I tak si ale myslím, že jediné reálné využití pro tuhle kartu bude v nějakém commander decku, pravděpobodně v enchantment decku s generály jako Estrid či Tuvasa.
Gallia of the Endless Dance - zajímavá karta pro all-in aggra, ve kterých ani nutně nemusí být žádní satyři. Zahrát si Burning-Tree Emissaryho s Bushwhackerem a potom discardnout přebytečnou zemi a líznout si dvě karty, to zní dost dobře.
Kromě decků s Bushwhackerem by se to samozřejm mohlo hrát i v commanderu, kde by mohlo jít o fajn generála pro RG Aggro, které se doteď na formátu prakticky nedalo hrát (jediná dvoumanovka byla Radha, která toho kromě průměrné rampy příliš nezvládá).
Polukranos, Unchained - Polukranos by teoreticky mohl být dobrý v GB Adventure decku, nicméně si nedovedu představit, že bych ho hrál raději, než Questing Beasta nebo Wicked Wolfa. Jediný důvod, proč po Polukranovi sáhnout, by podle mě musel být příznivá metagame s povícero decky jako Monowhite či Monored, kde Polukranos dobře blokuje a pokud se s ním untapnete, tak může celkem rychle soupeři poklidit celý stůl.
Siona, Captain of the Pyleas - zajímavá engine karta pro potenciální aura deck. Líbí se mi na ní, že jednak hledá ty nejlepší kusy, ale zároveň poskytuje i další úhel útoku pro případ, že bude soupeř disponovat povícero disenchanty, nebo kartami jako Plaguecrafter či Liliana, Dreadhorde General.
Staggering Insight - Curious Obsesi se to samozřejmě nevyrovná, nicméně to umožňuje lépe racovat a když to zkombinujete se Sentinel's Eyes, tak to bude naprosto smrtící pro libovolného soupeře, který se vás bude snažit porazit v kombatu. Bant Aury se Sionou a Setessan Championem by mohly být na standard v pohodě hratelné.
Ostatní
Field of Ruin - asi to už nebude pro kontroly tak důležitá karta, jako při její první štaci na standardu (kde jsme měli Azcantu a Teferiho), ale pořád je hodně fajn zbavit se soupeřova Castle Loctwainu, nebo zamíchat kartu, kterou dal na vršek knihovny Aether Gust. A zamíchání knihovny se může hodit třeba i s modrým Cavalierem.
Nyx Lotus - není to samozřejmě Nykthos, ale i tak mi to přijde jako super, build-around karta pro devotion decky, zejména pak s modrou a zelenou, což jsou barvy, které mají přístup ke kartám jako Corridor Monitor a Kiora, Behemoth Beckoner, které umožňují spolu s Lotusem vyprodukovat opravdu spoustu many během několika úvodních kol.
V modré je pak hodně zajímavá devotion karta Arcanist Owl, která umí hledat Lotus a Thassu, což jsou dvě klíčové karty pro tenhle archetyp.
Shadowspear - myslím si, že se RnD po mnoha letech konečně povedlo navrhnout kartu, která potírá hexproof a dá se v klidu hrát v maindecku. Na standardu to jde použít proti bohům a Dream Trawlerovi, ale byl bych samozřejmě opatrný s tím, kde bych Shadowspear hrál.
Ideální využití bude v decku s velkými bytostmi, kterým dáte lifelink a tím vyhrajete damage race v kombatu. Asi úplně nejlepší bytost, se kterou můžete Shadowspear zkombinovat, je Questing Beast. A i další dobré volby budou převážně v zelené - Lovestruck Beast, Wicked Wolf, či Pelt Collector.
A jako možnost hatu proti hexproof bytostem by to mohly využít na modernu třeba decky se Stoneforge Mysticem, které by Shadowspear mohly hrát jako sidovku.
Temply - asi aktuálně nehrozí že by midrange hrál osm templů, jako tomu bylo v případě Tarkirovského standardu, kde jsme k nim měli Coursera of Kruphix, nicméně kontrolnější decky si určitě pár kusl zahrají, zejména pak Esper Control, kterému další duály s modrou zoufale chyběly.
A samozřejmě to uvítají i decky jako RG Monsters, kde byl velký problém v tom, že měly k dispozici pouze shocklandy coby jedinou barevnou fixaci, takže byl mnohdy problém dát po křivce Questing Beasta s Embercleavem.
Honorable mentions:
Labyrinth of Skophos - "košická" verze Maze of Ith, kterou ale zase na druhou stranu můžeme tapovat pro manu. Na standardu bych si ji uměl představit maximálně jako one-of v UW Controlu, hlaví využití vidím klasicky někde v casual variantě commanderu.
Soul-Guide Lantern - dost průměrný graveyard hate, nicméně pokud budete mít opravdu velký strach z escape bytostí a Cauldron Familiara, tak se po tom dá sáhnout. Při nejhorším to vždycky můžete procyklit... Lepší graveyard hate je samozřejmě Grafdigger's Cage, ale tu jsem na standardu hrát v sidu zatím neviděl (což samozřejmě mohou změnit právě escape karty).
Moje top10 z Therosu Beyond Death
10. Omen of the Sea - dobrý cantrip nejen na standard, ale určitě i pro kombodecky na pioneer či modern. Na standardu bude navíc fajn s Teferim a constellation kartami.
9. Setessan Champion - mám rád build-around karty a Champion vybízí ke stavbě zajímavých rogue decků
8. Heliod, Sun-Crowned - další pěkná build-around karta, u které se mi líbí, že na každém formátu najde zcela odlišné využití (White Weenie na standardu, Ballista combo na pionerru a Melira kombo na modernu).
7. Gray Merchant of Asphodel - srdeční záležitost pro spoustu hráčů, která už jenom díky tomu má o dobrou budoucnost na standardu postaráno
6. Dryad of the Ilysian Grove - nová hračka na modern pro milovníky Primeval Titána, který by se právě díky ní mohl zase jednou vrátit na úplný vrchol (ačkoli hrát tenkrát proti Summer Bloomu příliš zábavné nebylo).
5. Nyxbloom Ancient & Nyx Lotus - skvělé casual karty, podobné mana rampy jsou pro casual hráče commanderu velmi oblíbené záležitosti a nedivil bych se, kdyby byl Nyxbloom Ancient za nějakých pár let nejdražší kartou edice (což ale trochu kazí Uro).
4. Thassa, Deep-Dwelling - podle mě nejlepší karta z edice na standard, kolem které lze stavět celou řadu rozličných decků.
3. Uro, Titan of Nature's Wrath - jasný chase mythic edice a zároveň takový midrange král, který má potenciál na to se v midrangi prosadit na standardu, pionerru i modernu. A to nemluvím o tom, že bude určitě skvělý i v duel commanderu. Z hlediska flexibilosti a hratelnosti na nejrůznějších formátech rozhodně nejlepší karta edice.
2. Thassa's Oracle - zajímavých karet s kombo potenciálem je v edici hned několik, ale Oracle je podle mě nejsilnější z nich. S výjimkou counterspellů se s ním totiž velmi těžko interaguje a většina komb bude v UB barvách, které si kombo zároveň dokáží dobře ochránit, ale taky mají dobrý alternativní plán v případě, že jim kombo nějak rozboříte. Otázkou podle mě ale je, jestli je potřeba takovou kartu vydávat, protože s výjimkou stnadardu podle mne nebude příliš zábavné proti takovým deckům hrát (ať si hráči říkají, co chtějí, ale já osobně považuji modern se Splinter Twinem za jedno z nejhorších období za celou jeho existenci).
1. "Nyx" basic lands - dlouho jsem si lámal hlavu s tím, co dát na první místo. THB to má totiž hodně těžké ve srovnáním s Throne of Eldraine, který byl plný nejen vyloženě skvělých karet, ale naprosto přesílených karet, které navždy změnily constructed (Oko, Once Upon a Time, Mystic Sanctuary, Embercleave, Fires of Invention, Emry, Questing Beast...).
A právě jedna z nejoriginálnějších věcí, pro které bychom si THB měli za pár let především pamatovat, je představení zcela nových a originálních basic landů. Pamatuji si, jaký úspěch měly u hráčů fullarty ze Zendikaru, které podle mne Nyx landy strčí hravě do kapsy!
Bonus - ohlédnutí za top10 z Throne of Eldraine
10. Fabled Passage - sice ji málokterý vícebarevný deck hraje v playsetu (za což často paradoxně mohou monocolored utility landy právě z Eldrainu), ale rozhodně je nedílnou součásti manabase všech vícebarevných decků na standardu
9. Gingerbrute & Cualdron Familiar - perníček se skoro nikde nejobjevuje, ale "kočka" je nedílnou součástí hned několika standarových decků
8. Edgewall Inkeeper & Fires of Invention - tady nebylo příliš složité odhadnout, že tohle jsou karty, kolem kterých vznikou tier decky na standardu
7. Embercleave - pokud někdo téhle kartě nevěřil, tak ho to určitě přešlo po tom, co mu s ním dal poprvé soupeř v útoku 10+ damage :)
6. Arcane Signet - trochu nenápadná karta, ale rozhodně commander staple a do top10 bych ji bez obav zařadil i teď
5. Emry, Lurker of the Loch - sice byla součástí obávaného UG Urza decku na modernu, ale mimo něj se příliš neprosadila, což se teď bez Mox Opalu asi jenom tak nezlepší. Rozhodně je to stále hodně dobrá engine karta, ale jestli jsem některou kartu v top10 přiliš nadhodnotil, tak to byla právě Emry.
4. Mystical Dispute - jedonmanový Mana Leak, tady také nebylo pochyb o tom, že to bude staple na povícero formátech
3. Mystic Sanctuary - další absurdně silná karta, která se taktéž velmi rychle prosadila snad na všech formátech, kde je legální. Zrovna minulý týden mi soupeř na pauperu předvedl, jaké to je, když k ní máte dva kántrspelly a jeden z nich je Deprive...
2. Oko, Thief of Crowns & 1. Once Upon a Time - pořadí jsem sice prohodil, ale ruku na srdce - kdo z vás během prvních pár dnů správně odhadl, jak absurdně silný ve skutečnosti Oko bude? Každopádně to jsou dvě karty, které za méně než dva měsíce stihl ban na povícero formátech a které pravděpodobně neměly v této podobě nikdy spatřit světlo světa...
Tím jsme se dostali na úplně závěr dnešního vyčerpávajícího rozboru. Doufám, že vás hraní s novou edicí baví stejně, jako baví mě, a naviděnou zase u dalšího zpožděného rozboru ;)
Kumano