Poučilo se RnD z nezdarů Core Setu 2019? Budou v edici tentokráte rare země? Zbavíme se předražených mythických elder dragonů, kteří se na contructed vůbec neprosadili? To a samozřejmě ještě mnohem více, se dozvíte v dnešním rozboru.
Pár slov úvodem - 95% článku bylo hotových už tak tři-čtyři týdny zpátky, ale opět jsem nenašel dost času a energie na to, abych včas dodělal zbytek. Podobně jako u rozboru WAR článek tak vystihuje můj názor na jednotlivé karty ještě v době před prvním velkým standardem na SCG Open či GP Denver. Můžete si tak rovnou udělat zajímavý obrázek o tom, jak moc se realita liší od mých původních předpokladů :)
Core Set 2020 - základní fakta o edici
Core Set 2020 (M20) je velká samostatná edice (ačkoli neformálně bychom ji mohli považovat za třetí edici Ixalan bloku - o tom ale více až později) čítající celkem 344karet, z nichž je ale hned 64 součástí nejrůznějších speciálních produktů (jedno buy-a-box promo, 20 karet je součástí planeswalker decků a 43 karet najdete pouze ve welcome decích).
V boosterech můžete tedy nalézt 280 různých karet v poměru 15 mythiců, 53 rare, 80 uncommon, 112 common a 20 basic landů.
Pro M20 byl zvýšen poměr výskytu foilů v boosterech. Zatímco předtím průměrně připadal jeden foil na 67 karet (více, než čtyři boostery), teď je to pouze 1:45, tj. jeden foil připadá na tři boostery.
Poslední zajímavostí je, že v boosterech jsou nyní fullart tokeny, což je podle mne velmi povedená záležitost.
Constructed Legality
Edice je na constructed legální od pátku 12.7., přičemž na MTGA proboěhl release už 2.7.
"London Mulligan"
Spolu s releasem edice se nám také změnil oficiální mulligan, který se teď označuje jako "Londýnský" (první velký turnaj, kde se mulligan zkoušel, byl koncem dubna MC Londýn).
Změna spočívá v tom, že i při mulliganu si líznete sedm karet, ale X z nich musíte poté dát na spodek knihovny v libovolném pořadí, kde X je celkový počet mulliganů.
Od této změny si WoTC slibují, že budou hry po mulliganu vyrovnanější a také to umožňuje po sidu agresivněji mulliganovat pro účinné sidovky (což platí spíše na modernu a legacy).
Oficiálně zní nový mulligan rule takto:
103.4. Each player draws a number of cards equal to their starting hand size, which is normally seven. (Some effects can modify a player's starting hand size.) A player who is dissatisfied with their initial hand may take a mulligan. First, the starting player declares whether they will take a mulligan. Then each other player in turn order does the same. Once each player has made a declaration, all players who decided to take mulligans do so at the same time. To take a mulligan, a player shuffles the cards in their hand back into their library, draws a new hand of cards equal to their starting hand size, then puts a number of those cards equal to the number of times that player has taken a mulligan on the bottom of their library in any order. Once a player chooses not to take a mulligan, the remaining cards become that player's opening hand, and that player may not take any further mulligans. This process is then repeated until no player takes a mulligan. A player can take mulligans until their opening hand would be zero cards.
Tématiky & Mechaniky
Pro Core Sety bývá specifické, že se v nich neobjevují žádné nové keyword ability, což platí i pro M20.
Hlavním tématem edice je Chandra a její životní příběh - objevuje se tu hned ve čtyřech podobách (což symbolizuje její postupný vývoj) a má tu také několik dalších karet.
Dvě nejzajímavější tématiky jsou ovšem zcela z jiného soudku:
- první záležitostí jsou protekční a color matter karty. To je jednak stará dobrá "protection from color", u které WoTC, ostatně už jako mnohokrát předtím, slibovali, že už u nových standard-legálních edic nebude, hlavně díky negativnímu dopadu na limited, ale také cyklus bytostí a spellů, jenž jsou zaměřeny specificky proti jedné či dvěma barvám - vzpomeňme z minulosti třeba karty jako Compost, Flashfreeze, či Combust.
- druhá zajímavá tématika je znovuoživení tribalů z Ixalanu, díky čemuž bych se M20 nebál označit jako takovou třetí ztracenou sadu Ixalan bloku. Hodně dobře vypadají zejména vampýři a dinosauři!
Core Set 2020 - Promo Karty
Než se pustíme do samotného rozboru, tak se jako obvykle podíváme na nejrůznější promo karty, spojené s M20.
Buy-a-box promo
- booster box promo je opět karta, která jinak není součástí edice, tudíž se oficiálně nedá sehnat nikde jinde:
Bundle promo
Úplnou novinkou je umístění promo karty do bundlu, kde na vás jako bonus bude čekat Chandra's Regulator se speciálním artem:
"FNM" proma
S M20 končí současný systém FNM promo karet, které nahrazují speciální promo packy. Jde o čtyřkaretní boostery, ve kterých ovšem dva sloty de facto stejně patří "FNM promům".
Ve každém boosteru totiž budete mít jednu z pěti speciálních promo karet z M20 a také jeden z pěti speciálních basic landů. Boostery jsou k mání ve dvou variantách - foil a nonfoil, což se vztahuje i k těmto promům.
Rozbor jednotlivých karet
Tím jsme se zdárně prokousali skrze faktické poznámky o edici a konečně se můžeme vrhnout na rozbor jednotlivých karet. U každé barvy budou jako obvykle dvě sekce - v první zmíním karty, u kterých si myslím, že je čeká dobrá budoucnost na standardu (či jiném constructed formátu), zatímco v druhé budou hlavně karty, které mi přijdou zajímavé, ale constructed zřejmě nijak neovlivní.
Bílá
Gods Willing - minule jsem mluvil o tom, že Feather a Tenth District Legionnaire jsou sice dobré "herioc" bytosti, ale nebylo k nim dost dalších dobrých synergických karet. Gods Willing by to ale mohl změnit.
Jednomanová odpoveď na spot removal, vracení Teferim a v neposlední řadě také možnost, jak agresivně zařídit neblokovatelnost! To je přesně to, co decky s Featherem potřebovaly.
Leyline of Sanctity - parádní reprint pro hráče modernu a legacy. Zvláště pak, pokud vám ve vašem karetním poolu chyběl a nechtělo se vám ho shánět za velké peníze. Dokonce bych se nebál říci, že cena za některé reprintnuté staply pro eternal formáty je v tuto chvíli naprosto absurdně nízká.
Honorable mentions:
Ajani, Strength of the Pride - klasické agresivní White Weenie mnohem více uplatní Ajaniho z M19, jelikož má mnohem lepší plusovou abilitu. Nový Ajani je spíše built-around karta, kterou chceme hrát ve speciálně zaměřeném lifegain decku. Na standardu sice máme karty jako Leonin Vanguard a Ajani's Pridemate, ale to bude podle mne jen velmi obtížně bojovat proti jiným midrange strategiím s kartami jako Teferi, Narset, Hydriod Krasis apod...
A dokonce bych řekl, že to nebude příliš dobré ani proti červenému aggru, jelikož malé bílé bytosti snadno umírají na Shock a Lightning Strike.
Apostle of Purifying Light - černých bytostí se nám na standardu v současnosti příliš mnoho nevyskytuje a těžko si představit, že by creature deck nějak extra dobře využil manově náročné exilování ze hřbitova (to by na formátu asi musela být karta jako Snapcaster Mage či Torrential Gearhulk). Apostle by zřejmě potřeboval alespoň nějaký relevantnější creature typ, jako je knight či vampire.
Bishop of Wings - lifegain decky jsou velmi populární casual strategií a stejně tak i angel tribaly, což Bishop krásně skloubí dohromady. Za pozornost stojí i pěkná synergie na standardu s Angelem of Vitality - na formátu stále máme karty jako Resplendent Angel a Aurelia, ale nejsem si příliš jistý, jak tyto manově náročnější bytosti obstojí proti Teferimu a Kaya's Wrathům.
Brought Back - v ideálním případě si vrátíte dva fetchlandy, nebo znegujete soupeřům board sweeper, ale problém je samozřejmě v tom, že ve zbytku případů to bude mrtvé draw. Osobně se snažím takovýmto situačním kartám při deckbuilingu vyhýbat.
Cavalier of Dawn - zničit planeswalkera nebo velkou bytost je fajn, ale těžko si představím, že by mi na něj zblo v decku místo, když můžu na pěti manách hrát Lyru, Teferiho, či Trostani. Na standardu zároveň nebude dobré využití pro jeho druhou abilitu, což by ho také učinilo o něco lákavější volbou pro midrange decky.
Devout Decree - první z cyklu sideboardových hate karet, nicméně zrovna tady to asi nebude to pravé ořechové. Většina nejhranějších midrange kusů za čtyři a více many je totiž v bílé, modré a zelené, takže budou nejlepší cíle pro Decree tak maximálně Chandra a Chainwhirler, což je dost úzké využití...
Eternal Isolation - tady už je to o něco lepší, zbavíme se Lyry, velkého Krasise, nebo i libovolného boha z War of the Spark. White Weenie by jeden, či dva kusy v sidu hrát mohlo.
Hanged Executioner - dvě evasion těla za tři many, to je docela dobrý kauf, agresivnější deck navíc dobře využije možnost v pozdní fázi odstranit nepříjemnou bytost typu Lyra, či Hydroid Krasis. Bez dalších synergií je to ale pořád trochu slabší power level, naštěstí tu ale máme posilovací efekty jako Benalish Marshal, či Favorable Winds, se kterými už to vypadá o dost lépe.
Planar Cleansing - zajímavá možnost, jak postrestat pomalé planeswalker decky bez rychlých winkondicí, avšak hlavní problém vidím v tom, že deck, který by chtěl takovou kartu hrát, by paradoxně také rád hrál teferiho a Narset, takže by pak mohlo být spoustu situací, ve kterých by Cleansing uškodil více vám, než soupeři...
Rule of Law - obehraje Dreadhorde Arcanistu a Finale of Promise, ale to je na standardu asi tak všechno... Kromě tooboxu s Enlightened Tutorem ho asi nikde dost dobře nevyužijete.
Sephara, Sky's Blade - opět příklad karty, která bude v ideálním případě opravdu famózní, ale ve většině situací půjde spíše o mrtvé draw. Je špatná v případě, že bude soupeř hrát hromadné zabíjení a také v případě, kdy se vám na ruce sejde více kusů. Osobně dávám raději přednost co největší konzistentnosti.
Zajímavé by to mohlo být na modernu s Lingering Souls či Bitterblossomem, nicméně takový deck bude spíše jenom záležitost někam pro casual hraní do hospody.
Starfield Mystic - v nějakém tom enchantment decku zlevňovací efekt rozhodně neurazí (třeba EDH s Estrid), ale opět to nebude nic světaborného. Obecně řečeno, enchantment decky asi příliš nevytrhne, když jako kompenzaci za efekt typu Engineered Explosives dostane náhodnou medium-size bytost. Jedním z plusů enchantress decků na legacy navíc je, že činí soupeřův removal nepoužitelným.
Yoked Ox - solidní bloker proti creature deckům a pokud nemáte v sidu lepší možnosti, tak se po něm dá rozhodně sáhnout.
Modrá
Aether Gust - další z cyklu "color matters" karet. Lépe ji zřejmě využijí agresivnější decky, jelikož kontrolu bude více vadit, že si vybírá soupeř, zda-li půjde spell na vršek, nebo na spodek (pokud to nespojíte s kartou jako Field of Ruin, či Enter the God-Eternals). Za zmínku rozhodně stojí, že díky zvláštnímu wordingu se s tím dají odehrát i karty jako Domri, Carnage Tyrant, či nová Chandra (o té více později).
Zejména deck jako je Monoblue Tempo uvítá možnost o kolo zpozdit "can't be countered" spell, jelikož jeden útok navíc je často hlavní rozdíl mezi porážkou a výhrou.
Brineborn Cutthroat - do strategie Monoblue Tempa by zapadl docela dobře, ale na to tady až moc zoufale schází evasion. Podle mne je tohle spíše karta pro eternal formáty, nebo potenciálně sidovka na mirror pro kontrolní deck, který má spoustu instantů a v mainu nehraje bytosti.
Osobně bych ho nejraději vyzkoušel na modernu v nějakém UR Tempo decku - možná, že by se na formát mohl vrátit Delver?
Ještě bych se krátce vrátil ke standardu, kde má Cutthoat hned dva relevantní creature typy, z nichž je na to lépe asi ten pirát, jelikož s dostatečným počtem dobrých pirátů by se mohl hrát Siren's Lookout coby velmi solidní a flexibilní counter pro tempo decky.
Cerulean Drake - hodně dobrá sidovka proti Monored Aggru. Zablokuje všechny největší útočníky a v pozdější fází se může změnit na kántrspell. Samozřejmě to ale nebude karta pro každý deck - kontrol asi příliš nevytrhne náhodný 1/1 bloker.
Skvělé to bude samozřejmě hlavně pro Monoblue Tempo, protože když na tohoto fešáka ve správném matchupu pověsíte Curious Obsession, tak se z toho soupeř jen těžko vzpamatuje.
Drawn from Dreams - zafixovaný Dig Through Time (či upgradované Ancestral Memories, jak kdo chce). Kontroly mají aktuálně velký přetlak skvělých karet, ale i tak si nedovedu představit, že by se tohle nehrálo.
Tahle karta totiž dělá opravdu všechno, co si kontrol může přát. Je to skvělý follow-up po kartách jako Deafening Clarion či Kaya's Wrath, kdy vám pomůže najít kus jako Teferi, Command the Dreadhorde, Nissa, nebo prostě cokoli, čím soupeře v late gamu zcela zničíte.
Naprosto klíčové je, že to obchází Narset a na rozdíl od její mínusové ability tím můžete brát země, či Lyru, Thiefa of Sanity, apod. Tahle karta jednoduše činí kontroly mnohem více stabilnějšími (a zároveň zvyšuje efektivitu vašich sidovek, protože mezi Azcantou, dvojicí Teferi a Narset se ve většině her hrozně rychle prokoušete celým deckem), což je prostě k nezaplacení.
Spectral Sailor - asi už jste postřehli, že Monoblue Tempo si přišlo v M20 na celou řadu velmi pěkných karet. Nejinak je tomu i u Sailora. Je to jasný upgrade Mistcloak Heralda a znovu i zajímavý enabler pro Siren's Lookout. A v neposlední řadě je to fajn způsob, jak v late game zužitkovat mana flood, s čímž se tenhle deck až doposud neuměl příliš vypořádat.
Karty jako Teferi a Narset v minulé sezóně Monoblue z metagame zcela vytlačily, ale teď to vypadá na celkem slušný comeback.
Winged Words - a ještě jedna fajn karta pro Monoblue. V decku bude ve většině případů lepší, než Chart a Course, ačkoli díky přítomnosti Narset na formátu bych byl s takovými kartami dost opatrný. Dva-tři kusy bych ale v decku určitě vyzkoušel, jelikož poměr dvě karty za dvě many je naprosto famózní.
Honorable mentions:
Agent of Treachery - poměrně zajímavý efekt, ukrást planeswalkera těsně před ultimátkou může cela obrátit hru. Samo o sobě to ale nebude lepší karta, než Mass Manipulation. Pokud ale budete mít způsob, jak agenta dostat rychle z hrobu do hry, tak to rázem nabyde na hodnotě. V M20 máme čtyřmanovou reanimaci v podbě Blood for Bones, což bude pro agenta ta správná karta.
Atemsis, All-Seeing - zábavný způsob, jak vyhrát hru v commanderu (Sphinx tribal anyone?), jiné využití u ni ale nehledejte...
Cavalier of Gales - Brainstorm je fajn karta, poměr 5/4 flying za pět man je super, ale tak nějak nevím, který deck by měl Cavaliera hrát. Do Monoblue je to až moc drahé a kontrol/midrange má na pěti manách Teferiho, Nissu, Ral Zareka, či Sarkhana. První abilita navíc není may, takže se mu navíc opravdu hodně vysmívá Narset.
Dungeon Geists - tohle by mohl být skvělý vrchol křivky pro Monoblue, ale to by na formátu nesměl být třímanvoý Teferi a také Lightning Strike s Wizard's Lightningem.
Flood of Tears - v téhle kartě je skryt určitý kombo-potenciál. Pokud si s ní vrátíte dost věcí na ruku, tak můžete plácnout na stůl třeba Omniscience. Já bych osobně ale na šesti manách hrál raději Ugina, Lilianu, či Command the Dreadhorde.
Mu Yanling, Sky Dancer - emblem má Mu bezpochyby super, ale moc si nedokážu představit, že by se mi vešla do decku, když mám na třech manách Teferiho a Narset. To by plusová abilita asi musela mít podobný efekt, jako mají Dungeon Geisti. Jediný deck, kde si ji dovedu představit, je Monoblue Tempo, které by ji mohlo využít v některých creature matchupech.
Tale's End - na standardu si radši zahraju Dovin's Veto či Spell Pierce (a proti planeswalkerům Mass Manipulation či Elderspell), ale díky dobré flexibilitě by se to mohlo uchytit v competitive commanderu.
Unsummon - tohle by pro Monoblue Tempo měla být lepší karta, než třeba Dungeon Geists. O jedno kolo pozdržet blokera na velkého Tempest Djinna, to může snadno rozhodnout hru. Otázka ale je, jestli se to vypaltí hrát, když máme do podobných matchupů k dispozici Sleep. Operovat na co nejméně manách je ale pro tenhle deck dost zásadní, a do tohoto plánu Unsummon zapadá dost dobře.
Černá
Disfigure - výborná levná interakce proti agresivním creature deckům. V minulosti se hrály kusy jako Fungal Infection, či Dead Weight, ale tomu je teď konec. Každý kontrol s černou by měl pár kusů zařadit (jedná se mimo jiné o velmi účinnou odpověď na Adanto Vanguarda).
Nezapomínejme také na to, že až do vydání Fatal Pushe se Disfigure hrála i na legacy coby nejlepší černý jednomanový removal, takže rozhodně nepodceňujte její sílu!
Knight of the Ebon Legion - tohle je naprost famózní one-drop pro agresivní decky a troufnu si říci, že takhle silný one-drop na standardu nebyl už opravdu hodně dlouho.
Ani nevím, kde mám začít... Dvojka v obraně je super proti červeným aggrům (Chainwhirler, Fanatical Firebrand), proti kterým navíc celkem dobře blokuje.
Díky jeho abilitě si stačí ve třetím kole nechat volnou manu a obehrajete tím Cry of the Carnarium//Deafening Clarion. Samozřejmě je taky naprosto fenomenální, že enabluje sám sebe, takže dokáže vyhrát hru zcela bez pomoci dalších karet. A v neposlední řadě jde o skvělý mana sink do lategamu a umím si představit, že v mnoha případech naprosto bez obtíží přetlačí karty jako Lyra, Trostani, či Hydriod Krasis.
Všimněte si také, že jeho abilita triggeruje i když ztratíte životy vy sami. S Adanto Vanguardem tak ve správném matchupu můžete de facto každé kolo bez drawbacku přidat plusový žeton.
Leyline of the Void - jednoznačně nejlepší reprint v edici! Pokud hrajete modern a ještě nemáte playset, rozhodně s koupí neváhejte, takhle levné to dlouho nezůstane (viz Scapeshift a Crucible).
Noxious Grasp - asi vůbec nejlepší karta z celého cyklu. Zelená a bílá totiž mají opravdu velkou řadu silných midrange karet za čtyři/pět man a možnost se jich za dvě many zbavit je opravdu hodně dobrá. Namátkou jmenujme třeba Nissu, Lyru, Trostani, Hydroid Krasise, nebo oba dva Teferi.
Rotting Regisaur - za tři many je to opravdu hodně hrubé síly. Nejlepší bude v decích, kde mu budete umět dát haste (Otepec Huntmaster, Rhythm of the Wild), nebo jako sidovka v rychlých aggrech, kde budete čekat, že soupeř bude sidovat hodně karet jako Cry of the Carnarium, či Lava Coil.
Za zmínku stojí také interakce se Sarkhan's Unsealingem, což je celkem efektivní board-wipe. BR kombinace ale není úplně nejlepší pro to, abyste sestavovali dvoukaretní komba...
Sorin, Imperious Bloodlord - karta s opravdu hodně úzkým využitím, ale ve vampýřím decku bude opravdu famózní. V creature matchupech zajišťuje, že neprohrajete damage race, proti kontrolům dodává reach do lategamu a jako bonus vám cukruje bytosti, či umožňuje "mana cheating" u Sanctum Seekera a Championa of Dusk.
Nevýhoda ovšem je, že jde o hodně situační kartu - určitě nechcete mít více kusů na úvodní ruce a do matchupů, kde má soupeř hodně hromadného ničení to také není úplně ideální (když vám nepřežije žádná bytost, tak toho Sorin moc nezmůže).
Pokud ale budou Vampýři patřit mezi tier decky, tak to bude určitě hlavně díky Sorinovi.
Honorable mentions:
Blight Beetle - smutný případ jinak nadějné hate karty - protekce je sice fajn, ale za Krasise si soupeř stejně nalíže a Nissa nejprve dává countery na zemi a až poté z ní dělá bytost...
Blood for Bones - dobrá midrange karta, která nemusí být nutně určená k vykopávání velkých pašíků, stačí si třeba protočit Jadelight Rangera či Ravenous Chupacabru (víte vůbec, že jde pořád o standard-legální kartu?). Nevýhoda samozřejmě je, že tahle karta potřebuje celkem specifický setup, takže klasický midrange asi nebude hrát víc, než jeden kus na chuť.
Bloodthirsty Aerialist - dobrý payoff pro lifegain decky, což jsou ale obvykle jenom casual záležitosti...
Cavalier of Night - mnohem lepší bytost, než její bílý a modrý příbuzný. Není zase takový promblém obětovat přebytečného Llanowar Elfa, či Branchwalkera a zbavit se tím soupeřovy nejlepší bytosti. 4/5 lifelink tělo bude zároveň skvělé proti libovolnému aggru. Je tu zároveň i velmi dobrý "die" trigger, který je ideální s libovolnou explore bytostí.
Největší problém je samozřejmě v tom, že proti kontrolu to dost často bude jenom 4/5 vanila bytost. Ve správné metagame by se měl ale bez problému prosadit.
Dread Presence - hrozně rád bych si s touhle kartou zahrál, ale myslím si, že je prostě příliš náchylná na removal (hlavně červené blesky) a také stojí o manu více, než by bylo ideální. Většinou totiž budeme chtít rovnou k Presenci zahrát zemi, abychom z ní měli rovnou nějaký užitek, takže jde efektivně o pětimanovku.
Černá má navíc celkem velký problém s tím, že většina hlavních midrange payoffů je za čtyři many - do jednoho decku těžko nacpete zároveň Karna, Chupacabru, Dread Presenci, Ritual of Soot a Mastermind's Acquisition...
Pěkná je ale její interakce se Scapeshiftem, který by se tak alespoň na chvilku mohl hrát i na standardu coby konkurenceschopný deck.
Embodiment of Agonies - přijde mi, že u téhle karty se musíte hodně nadřít na to, abyste dostali alespoň poměr 3/3 za tři many. Mnohem jednodušší mi přijde hrát třeba Spawn of Mayhem, což je mimochodem karta, kterou na standardu v součastnosti hraje přesně nula decků...
Legion's End - zajímavá odpověď na tokeny a Adanto Vanguarda. Pokud do vaší strategie nezapadá Cry of the Carnarium, ale zároveň vám podobné karty dělají problémy, tak bych klidně pár kusů hrál i v mainu.
Scheming Symmetry - pokud nemáte soudnost a rádi hrajete různé 2HG formáty, tak je tohle ta pravá karta pro vás! Jinak to ale bude v podstatě jednomanový tutor pro soupeře, čehož bych se na tradičních formátech celkem rád vyvaroval. Výjimkou může být třeba EDH s Yuriko či Lantern Control na modernu (pokud si ještě někdo troufá na formátu s Karnem hrát deck plný artefaktů s aktivačními abilitami).
Červená
Chandra, Acolyte of Flame - tohle je jedna z mých nejoblíbenějších karet v edici a také zcela určitě nejlepší ze všech Chander! Na první pohled nepůsobí jako nějak extra silná karta, ale její hlavní síla spočívá v tom, že ve správném decku má velmi dobré synergie.
První abilita bude určitě nejméně relevantní, ačkoli si dovedu představit nějaký Big Red, kde můžete soupeře zaskočit tím, že nečekaně o kolo uryhclíte ultimátku Chandry, Fire Artisan.
Mnohem zajímavější jsou zbylé ability - tokeny můžete použít na mnoho nejrůznějších způsobů. V souboji midrangů dodají zcela neuvěřitelnou value v kombinaci s Risen Reefem, nebo je naopak můžete využít agresivně s uncommonovým posilovačem, Creeping Trailbalizerem.
Další možné využití je v nějakém "aristocrat" decku, kde tokeni ideálně enablují Priesty of Forgotten Gods a díky zajímavému wordingu i Mayhem Devila. Nemluvě o tom, že je to třeba i pěkná potrava pro Bontu...
Zajímavá je pochopitelně i poslední abilita, která trochu připomíná Dreadhorde Arcanistu, čiliž by se mohla uchytit v podobných decích. Může se tedy hrát v kombinaci s Featherem, jako zajímavá karta poskytující reach v late game pro Burn (a to dost možná i mimo standard), ale osobně mi přijde hodně fajn i s libovolným discardem, čehož můžou využít opět třeba aristrocrati.
Chandra, Awakened Inferno - dobrý payoff pro ramp decky, zejména pokud budete mít v decku nějaké elementály a její -3 zafunguje jako Plague Wind.
Dobře vypadá i proti midrange deckům bez rychlých winkondic, ačkoli se trochu obávám, že jeden emblém nebude mít dost velký vliv na hru a rozjeté planeswalkery to asi samo o sobě moc nezastaví (Teferi ji může vrátit do knihovny).
Na hratelnost Chandry bude mít největší vliv aktuální metagame - dobrá bude zejména, když se bude hrát hodně Monoblue Tempa (proti němu jde o jednu z nejlepších karet) a dalších creature decků, které bude trestat -3 abilita (paradoxně proti vampýrům není tolik dobrá kvůli kombinaci Adanto Vanguarda, Sanctum Seekera a Championa of Dusk).
Drakuseth, Maw of Flames - sedm man je opravdu hodně, ale co si budeme namlouvat - v decku s Drakusethem určitě nebude hlavní plán ho poctivě zahrát na sedmi manách. Ideální to bude s nějakou rampou a hastem (Ilharg, Rhythm of the Wild), nebo s reanimací typu Bond of Revival. Jeden útok totiž představuje až sedmnáct damage, což je naprosto absurdní rate.
Ember Hauler - není to ideální karta pro rychlý goldfish kill, ale díky lepší flexibilitě by v Monoredu mohl nahradit Viashino Pyromancera.
Fry - zbaví se Lyry a obou Teferi i přes jedno použití plusové ability. Super materiál do sidu a díky nezkántrovatelnosti určitě hratelná karta i na modern.
Marauding Raptor - Dinosauři jsou další tribal, který v M20 dostává velké posily. Maurader zcela ukázkově spolupracuje s Ripjaw Raptorem (sice ho poté soupeř může dostřelit bleskem, ale v takovém případě si líznete dvě karty, což mi nezní zase tak špatně) a dost dobrý je i s Alpha Regisaurem.
Technicky tvoří také nekonečné kombo s Polyraptorem, ale jelikož ani jedna z abilit není may, tak bez jiné karty, která smyčku přeruší, se dopouštíte porušování pravidel o stallingu a pro competetive REL je to bohužel nepřípustné :(
Honorable mentions:
Cavalier of Flame - zamímavý mix abilit, ale stejně jako třeba u bílé či modrého brášky moc nevím, který deck by chtěl takovou kartu hrát. Jako největší payoff mi přijde leaving-the-battlefield trigger, jenomže v Loam decku určitě nechcete hrát pětimanovou bytost, která navíc ani nejde hledat zeleným Zenithem. Napadá mě tak maximálně EDH s Lordem Windgracem.
Chandra's Embercat - Big Red by určitě manové urychlení uvítal, zvlášť když většina nejlepších planeswalkerů stojí čtyři a více man. Pro nějaké to hraní typu FNM by podobný deck určitě postavit šel.
Chandra's Regulator - další pěkná casual karta. Postavit nějaký ten "Chandra Tribal" pro hospodské hraní určitě nebude problém a kopírování loyalty abilit je poměrně unikátní schopnost. Nemluvě o tom, že v červené uvítáte každou hratelnou karetní selekci.
Chandra's Spitfire - zajímavá karta, která by si mohla najít cestu do Monored Aggra, pokud bude v metagame hodně decků jako je třeba UG Nexus, nebo midrange verze elementálů (tj. midrange/kombo decky s minimem removalu).
Flame Sweep - fajn sidovka, která ale potřebuje trochu setup, aby nepoklidila více bytostí vám, než soupeři. Ideální deck pro ni by mohli být třeba Dinosauři.
Goblin Ringleader - moc nevěřím tomu, že by se bez Lackyho mohli na modernu prosadit Vial Goblini, ale v posledních edicích byly tak trochu nenápadně reprintnuté kusy jako Skirk Prospector, Goblin Warchief, Goblin Matron, a také novinka v podobě Munitions Experta.
Modern je ale velmi nehostinné prostředí, takže mi stále přijde jako nejlepší volba vsázet na maximální agresi s Burning-Tree Emissary a Bushwhackery. Vial Goblini mají ale určitě spoustu příznivců ještě z dob, kdy patřily mezi tier deck na legacy, takže si myslím, že se ji určitě dostane hodně pozornosti.
Mask of Immolation - další zajímavá karta pro aristocrat decky. Je fajn s Mayhem Devilem, ale bohužel tu chybí nějaký pořádný value engine, jako byl svého času Mortarpod s Blood Artistou a Gravecrawlerem (nemluvě o tom, že Mortarpod byl tenkrát jeden z nejlepších způsobů, jak obehrát Wurmcoil Engine).
Thunderkin Awakener - má zajímavé synergie na modernu s Lightning Skelementalem/Ball Lightningem a na standardu s Risen Reefem, ale přijde mi jako až moc situační karta. Na modernu nám ale před časem už přibyl Unearth, takže by kolem toho nějaký decku mohl vzniknout. Největší problém ale bude v tom, že podobný deck bude trpět na všudypřítomný graveyard hate, který se hraje kvůli Hogaakovi.
Zelená
Cavalier of Thorns - skvělá midrange karta, spolu s Risen Reefem ideální základ pro UGx midrange, které nemusí být nutně plné elemental tribal karet.
Extra manu midrange bez problému využijí (s Krasisem jsou midrange opravdu hodně mana-hungry), nemluvě o tom, že země jde do hry odtaplá a jdou tím hledat i utility landy (což na standardu není zase tolik relevantní, ale určitě to díky tomu bude skvělá commander karta). Má také hodně solidní proporce a v bloku zastaví většinu největších bytostí na formátu (například skvěle blokuje Lyru) a reach je také skvělý proti Monoblue Tempu.
Velmi neobvyklé (v rámci standardu) také je, že odemílá karty do hřbitova, což může být fajn v decku s graveyard synergiemi, což jsou na standardu zejména vícebarevné midrange s Command the Dreadhorde. V tribal elementálech může také odemlít nějaký spell pro Chandru...
Vracení na vršek knihovny je jenom takový příjemný bonus. Není to samozřejmě přímá karetní výhoda, ale vrátit si Hydroid Krasise, či podobnou bombu, určitě neurazí.
Leafkin Druid - sice umírá na Lightning Strike (na rozdíl od Paradise Druida), ale proti aggru umí dobře blokovat, má tribal synergie s dalšími elementály a hlavně není zase tak nereálné, aby vám dal dvě many, což je na dvoumanového manovače hodně dobrý deal. Z aktuánlí nabídky dvoumanových urychlovačů je to jasně nejlepší kus!
Shifting Ceratops - samozřejmě, že půjde o dobrou kartu do dinosaurů, ale hlavně jde o fantastický kus proti kontrolům! Ignoruje oba Teferi, je imuní vůči Oathu of Kaya a Lightning Striku a v late gamu je to ideální topdeck, protože bude často rovnou útočit. Nedovedu si představit, že by se nějaký agresivní deck se zelenou obešel bez něj!
A očekávám, že půjde i o obstojnou sidovku pro midrange, protože proti vampýrům či monoredu zároveň skvěle blokuje.
Veil of Summer - prvotřídní sideboard materiál a určitě nejsilnější z podobných efektů v celé historii MTG! Trestá zejména kontroly a správně zahraný skoro vždycky zvrátí hru ve váš prospěch. Trochu mi připomíná Blossoming Defense, ale to byla lepší maindeck karta, zatímco Veil je lepší sidovka, protože samozřejmě chrání i proti kántrům a discardu.
Z tohoto důvodu by se mohla prosadit i mimo standard. Kombodecky na modernu a legacy také ocení možnost zastavení soupeřova discardu, nebo ochránění klíčového kusu komba. A v neposlední řadě to lze zahrát i agresivně jako takovou zelenou Silenci. To by mohl ocenit třeba legacy Storm a podobná komba.
Voracious Hydra - když nám ji soupeř bude neustále vracet do ruky Teferim, tak na ni asi rychle zanevřeme, protože v takových situacích je samozřejmě k ničemu (byť bude třeba 20/20). O dost lepší to ale bude v creature matchupech, v podstatě to je Ravenous Chupacabra, která v případě potřeby může narůst do naprosto absurdních rozměrů.
Honorable mentions:
Barkhide Troll - když bude konkurenceschopný nějaký deck se Steel Leaf Championem, tak tohle v něm bude hodně slušná bytost do křivky.
Leyline of Abundance - z cyklu Leyline je tohle asi jediná, u které budeme počítat s tím, že ji v klidu využijeme i v případě líznutí v pokročilé fázi hry. Na standardu je opravdu velké množství nejrůznějších manovačů a Leylina je zároveň dobrý enabler i payoff v jednom. Nejsem asi ale jistý, jak takový deck obstojí proti kontrolům s hromadným zabíjením. Jako funny deck na FNM by to ale mohlo být fajn.
Leylina zároveň enabluje infinity kombo na modernu v kombinaci s Freed from the Real. Takový deck ale nebude zrovna dvakrát stabilní, ale opět si určitě najde nějaké příznivce.
Elvish Reclaimer - na standardu může najít například Field of the Dead a v kombinaci s Lotus Fieldem z něj bude rovnou 3/4 bytost, ale i tak je jasné, že jeho hlavní uplatnění bude v commanderu, kde mají zejména zelené decky k dispozici nepřeberné množství utility landů. Dark Depths kombo bude zase o něco konzistentnější.
Je možné, že se bude hrát i na legacy jako one-of v decku s Green Sun's Zenithem, který jinak nebude hrát Knight of the Reliquary, jenž jinak pracuje se zeměmi o dost efektivněji.
Nightpack Ambusher - zajímavá karta do decku typu Bant Flash. Může fungovat jako removal spell v kombatu a proti kontrolu může snadno vyhrát hru sám o sobě. Skvělý bude v kombinaci s Frilled Mysticem, protože obehrát oboje zároveň bude dost často prostě nemožné.
Je tu samozřejmě ale jedna velká nevýhoda - podobné strategie velmi trpí na Teferiho (Time Ravelera) a obě karty budou vedle sebe po celý svůj čas na standardu (WAR i M20 budou rotovat v říjnu 2020).
Overgrowth Elemental - sám o sobě nemá příliš velký power level, ale opět tu jsou fajn synergie v elemental decku. S malou Chandrou umí velmi rychle narůst do obrovských rozměrů a taky přidá pěkných pár životů. V agresivnější RG verzi by mohl být opravdu super.
Pulse of Murasa - zajímavá karetní výhoda pro midrange, nicméně na formátu rozhodně není nouze o dobré midrange karty a pokud necílíte speciálně proti Burnu, tak asi tuhle kartu hrát nebudete.
Za zmínku ještě stojí, že to umí cílit i soupeřův hrob, takže tím můžete "zkántrovat" například Bond of Revival. Nemyslím si ale, že půjde o relevantní interakci (ačkoli se mi to už kdysi za časů Oath of the Gatewatch podařilo využít).
Season of Growth - obě ability jsou zajímavé, ale mnohem lepší payoff je samozřejmě lízání karet (i když scry může být fajn třeba v nějakém token decku). O podobný efekt by mohl mít zájem Boros Feather, pro který by to představovalo větší resilienci proti removalu.
Nevím ale, jestli stojí za to, přidávat další barvu kvůli podobné kartě - ačkoli se zelenou by se potom mohl hrát i Giant Growrh a Veil of Summer, což už zní docela dobře (a na standardu má tříbarva paradoxně o něco lepší manabase, než dvoubarva - pokud tedy nemáte příliš mnoho karet se dvěma a více stejnými barevnými symboly).
Další využití by mohlo být v decku s aurami. Do modernových boglů je to asi příliš pomalé a navíc je to horší, nežli Kor Spiritdancer. V commanderu 2018 byl ale generál přímo specializovaný na aura-based enchantress deck a v tom to bude opravdu parádní.
Vivien, Arkbow Ranger - rozhodně to není špatná karta, ale je tu podobný problém jako třeba u modrého Cavaliera. Na formátu je už tolik dobrých planeswalkerů, že nevidím důvod, proč dát přednost zrovna nové Vivien. Chceme posilovat už tak velké bytosti jako Ripjaw Raptor a Shifting Ceratops? "Fight" pro změnu zvládá podobně Domri, který je ovšem o manu levnější, což je s Llanowar elfy sakra velký rozdíl. Vivien je prostě fajn karta, ale za stávajících okolností se jen těžko někde prosadí...
Multicolor
Corpse Knight - skvělý reach do lategamu pro aggro decky. Samozřejmě je úplně insane ve více kusech a navíc má velmi relevantní creature typy - na standard s Benalií a na modern do potenciálních WB Zombies.
Creeping Trailblazer - další pěkný payoff pro elemental decky. Agresivnější varianta by mohla být dokonce o něco lepší, než midrange, třeba díky již několikrát zmiňované synergii s třímanovou Chandrou. A možnost, jak si v late gamu zaútočit s jinak nepotřebným Leafkinem, taky neurazí.
Omnath, Locus of the Roil - doposud jsme se bavili o pěkných synergií s Chandrou a Trailblazerem, ale ten největší "heavy hitter" v elementálech je rozhodně Omnath. Jeho schopnosti jsou neuvěřitelně flexibilní a když se dostanete na osm man, tak už si nedovedu představit, že můžete prohrát - trochu mi to přípomíná nabitou Umezawa's Jitte.
Jako jednu z nejdůležitějších interakcí vnímám, že je to skvělá odpověď na to, když vás soupeř ve třetím kole vrátí něco Teferim do ruky a vy mu ho poté dorazíte Omnathem.
Samozřejmě si i tady myslím, že bude lepší v agresivnější verzi, protože spolu s tokeny z Chandry a Trailblazerem můžete ukončit hru zatraceně rychle!
Risen Reef - další allstar do elementálů a podle mne nejlepší midrange karta v edici a zároveň skvělá karta proti planeswalker deckům s Teferim. Jakožto 1/1 bytost jee pro kontrol hrozně otravná. Soupeř si na něj bude jen nerad "plýtvat" removal, nebo ho vracet Teferim, ale pokud ho nechá ve hře, tak riskuje, že ho rychle přečíslíte ohromnou karetní výhodou.
Snad ani nemusím zmiňovat, jak skvlěý bude s Chandrou a Omnathem. Ať už budete chtít hrát elementály agresivně, nebo jako midrange, Risen Reef v nich rozhodně nesmí chybět. A koneckonců ho můžete hrát i jiném libovolném midrangi jako value kartu. Elementál je třeba i Wildgrowth Walker a s Cavalierem of Thorns také v midrangi rozhodně nešlápnete vedle.
Yarok, the Desecrated - nejsem si úplně jistý, jestli z toho vznikne něco na standardu (ačkoli zkombinovat ho s explore bytostmi či Hostage Takerem se nabízí úplně samo - a samozřejmě i tohle je elemental, takže bude super s Risen Reefem), ale je mi naprosto jasné, že tohle je nejlepší built-around karta do commanderu v celé edici.
Využívání etb triggerů je velmi populární strategie a mít Panharmonicon coby generála (vlastně Panharmonicon v tuningu, protože tohle funguje pro libovolný permanent) zní jako skvělá zábava pro casual hraní. A upřímně řečeno, klidně bych si podobný deck zahrál i v duel commanderu.
Honorable mentions:
Empyrian Eagle - je tohle dostatečný důvod, proč místo monoblue tempa zkoušet na standardu UW Flyery? V kombinaci se Supreme Phantomem a Favorable Windsy bude deck určitě méně náchylný vůči burn spllům a efektům jako Cry of the Carnarium, ale podle mne nebude tolik stabilní, jako je klasické Monoblue Tempo. Pokud bych měl na druhé straně hledat nějaké výhody, tak je to asi Hanged Executioner, který s posilovacími efekty vypadá hodně lákavě.
Kaalia, Zenith Seeker - pamatuje si ještě někdo, že po releasu Guilds of Ravniva několik týdnů patřili Boros Angels mezi nejlepší decky na standardu? Ty času už sice dávno pominuly, ale Kaalia spolu s Bishopem of Wings by tenhle deck mohly pěkně oživit. Pravda ale je, že proti kontrolům s Teferim není pomalý midrange bez pořádné kartení výhody úplně to pravé ořechové...
Kethis, the Hidden Hand - další zajímavá build-around karta do commanderu. Už jenom statická abilita je sama o sobě slušný payoff.
Kykar, Wind's Fury - zajímavá engine karta, u které ale úplně nevím, jak ji dobře využít. Na standardu ji navíc trochu konkuruje Saheeli, která je o manu levnější a neumírá na blesk...
Možná že nějaký spirit deck by ji mohl využít v kombinaci s dražšími, silnými spelly? Také tvoří další z mnoha tříkaretních infinite komb na standard spolu s Arcane Adaptation a Bishopem of Wings. Podle mě ale půjde spíše o casual kartu na commander...
Lightning Stormkin - tady si vyjímečně nemyslím, že půjde o dobrou kartu do elemetal decků, ale mohl by pomoci vrátit do hry UR Wizardy s Adeliz, a to třeba i na modernu.
Moldervine Reclamation - pěkná engine karta pro commander, zejména pro různé tokenové decky, jako je třeba Ghave.
Tomebound Lich - pokud budete profitovat z toho, že si chcete naplnit hrob (například pro reanmování velkých bytostí), tak tohle pro vás bude super karta. Proliz, enabler a navíc velmi solidní bloker proti agresivním deckům.
Colorless
Field of the Dead - skvělá utility země, nepochybuji o tom, že se prosadí v commanderu, kde je plno možností, jak se zeměmi pracovat.
Na standardu by se mohla hrát se Scapeshiftem (na konci kola přes Teferiho? spolu s Dread Presencí třeba v BUG verzi?), ale klidně i v pár kusech v midrange decích (zajímavě vypadá třeba s Yarokem). A umím si to představit i na modernu, jako plán B (C/D/E) v decích s Primeval Titánem.
Grafdigger's Cage - skvělý způsob, jak na standardu zastavit komba s Finale of Devastation! Ale teď vážně, stejně jako u reprintnutých Leyline i tady platí, že cena kolem 40-50Kč je naprosto absurdní, jelikož se jedná o staple na eternal formátech. Takže pokud vám chybí ve vašem arzenálu, tak si ji koukejte rychel sehnat, protože je jasné, že cena bude pomalu stoupat.
Icon of Ancestry - zajímavý payoff pro tribal decky. Nepochybuji o tom, že bude skvělý do commanderu, ale mohl by si najít cestu i na standard, například jako extra karetní výhoda do sidu pro midrange matchupy v decích jako jsou vampýři, či dinosauři.
"Scry Landy" - aktuálně je na standardu celkem složité hrát větší počet scrylandů, jelikož si příliš nerozumí se zeměmi z Dominarie a Ixalanu. Pomalejší decky, které ocení extra value v lategamu, ale pár kusů bez problému uhrají. A dvoubarevné decky (pokud nejde o přímočaré aggro, viz třeba vampýři) jakbysmet.
Všeobecně mám temply hodně rád, jelikož mám rád extra value a v lategamu je každý temple mnohem lepší než kterýkoli jiný obyčejný "duál".
Honorable mentions:
Colossus Hammer - zábavné kombo s kartami jako Sigarda'a Aid a Magnetic Theft a když k tomu přidáte Glistener Elfa, tak je z toho deck, který může zabít ve druhém kole. Když to přijde, tak to může být sranda, ale takový deck určitě bude trpět na velkou nestabilitu.
Cryptic Caves - košická Horizon Canopy, která nám ale neubírá životy a může ji hrát v podstatě libovolný deck. Na standardu jsou asi lepší utility landy uncommonové Memorialy z Dominarie, ale třeba do commanderu to není úplně zlé, pokud hrajete dvě a méně barev, tak by se to de decku vejít mohlo. V hospodě to určitě budu hrát v každém jednobarevném decku :)
Golos, Tireless Pilgrim - zábavný generál do pětibarvy pro casual hraní (už se těším na scout tribal!). Zároveň bych se ale vůbec nedivil, kdyby ho hráči zkoušeli hrát i na standardu, třeba v nějaké gate rampě, nebo s Field of the Dead (i když to se zrovna dvakrát nekombí).
Lotus Field - jedna z nejvíce přeceňovaných karet v edici. Rozhodně si nemyslím, že bude hratelná na standardu (ani ve vícebarevných decků), protože risk toho, že budu mít na úvodní ruce více, než jeden kus, za to prostě nestojí. Stejně tak nejde keepnout ruku, která má jenom dva landy, z nichž jeden je Lotus Field.
Jediné rozumné využití, které mne napadá, je v EDH s Gitrog Monstrem (a možnáještě pro causal hraní s kartami jako Garruk, Voyaging Satyr, či Kiora, Master of Depths), nebo v nějakém šíleném kombu s Hidden Strings, Twiddlem a podobnými untapovacími efekty.
Manifold Key - mírný upgrade oproti Voltaic Key. Nejen, že vám untapne Time Vaultu, ale taky dá Blightsteel Colossovi neblokovatelnost. Velká nevýhoda je ale v tom, že starý klíček z Urza's Sagy má prostě o tolik hezčí design...
Mystic Forge - zajímavá karetní výhoda pro artefaktové/eldrazi decky. Na modernu a legacy to může být součást Karn package v sidu v Eldrazi Tronu/Eldrazi Postu, ale úplně nejlepší to samozřejmě bude na vintage ve Workshopech se spoustou levných manových kamenů.
Steel Overseer - další dobrý reprint. Na standardu bude chvíli se Sai a Saheeli, nicméně si myslím, že to žádnou velkou díru do světa neudělá, protože tu do artefaktového decku chybí kvalitní enableři.
Moje top10 z Core Setu 2020
10. Drawn from Dreams - výborná karetní selekce pro kontrol, ale klidně i kombo. Očekávám, že zejména po rotaci bude na standardu hrát významnou roli. A je jasné, že se bez problému prosadí i v kontrolech v competetive varientě commanderu.
9. Yarok, the Desecrated - zajímavý na standard ve dvojici s Risen Reefem, ale hlavně jedna z vůbec nejzajímavějších build-around karet v celé edici!
8. Reprinty - pěkných reprintů není nikdy dost a karty jako Leyline of the Void, Leyline of Sanctity, Grafdigger's Cage či Steel Overseer jsou skvělé důvody, proč si třeba koupit celý booster box.
7. Temply - dual landy, které přinášejí extra value jsou vždycky velmi ceněné zboží. Formát s temply je navíc více grindy a oceňuje dobrá herní rozhodnutí, což je super.
6. Cavalier of Thorns - nový král zelených midrangů a ramp decků
5. Risen Reef - skvělá value karta, každý elementál na formátu s ním najednou nabývá zcela nových rozměrů
4. Chandra, Acolyte Inferno - nejlepší planeswalker v edici, nízký manacost a široké využití, co více si přát...
3. Field of the Dead - když už byla řeč o zemích s extra value v late gamu, tak tohle je země, která vám sama o osbě vyhraje hru. Možná potřebuje trochu specificky upravenou manabase, ale payoff je naprosto super.
2. Vampýři & Dinosauři - je skvělé, že díky kartám jako Sorin, Knight of the Ebon Legion, Rotting Regisaur a Shifting Ceratops, můžeme ještě na pár měsíců úspěšně oživit tribal decky z Ixalanu.
1. Veil of Summer - jedna z nejlepších hate karet všech dob! Je to v podstatě jednomanový kántrspell, který vám navíc lízne kartu, což je zcela zvrácené. Je jasné, že to budeme vídat v sideboardech na všemožných formátech a v nejrůznějších decích.
Bonus - ohlédnutí za top10 z War of the Spark
10. Karn, the Great Creator - trochu jsem podcenil, jak dobré bude Lattice kombo. Na modernu, ale i na legacy se objevilo opravdu velké množství nejrůznějších decků, které spoléhalo na sideboardový toolbox a Karna.
9. Despark - je to sice manově efektivní karta, ale hraje se spíše jenom jako one-of v sideboardech, což je pro mne mírné zklamání
8. Chandra, Fire Artisan - prosadila se v decích jako Gruul Monsters a Monored, což tak nějak naplnilo mé očekávání, do top10 bych ji umístil i dnes
7. Finale of Devastation - bez problémů se prosadilo v commanderu a modernových creature kombech, škoda jenom, že na standardu se skoro vůbec nehrálo (až na pár výjimek v různých Bant toolboxech), jelikož jde o poměrně silný a unikátní efekt.
6. Enter the God-Eternals - na standardu jsme tuhle kartu příliš neviděli, ale bylo to hlavně z toho důvodu, že midrange a kontroly jsou v tuto chvíli až moc silné. S nástupem vampýrů by se to mohlo změnit, ale šesté místo už bych mu dnes nedal.
5. Tibalt, Rakish Instigator - mimo standard jsem ho zatím neviděl, ale to nic nemění na tom, že jde na standardu o jednu z nejlepších sidovek pro červené aggro decky
4. Neoform - Neoform kombo s Allosaurus Riderem je na modernu celkem kontroverzní deck, ale rozhodně se na modernu hrálo více zelených Finale, než Neoformů. All-in kombo bez plánu B holt není příliš dobrou volbou a musím se přiznat, že jsem Neoform prostě přecenil...
Aktuálně by se mi do top10 nevešel Despark a Neoform a namísto toho bych do ní zařadil Finale of Promise a Dreadhorde Arcanistu.
3-1. Teferi, Time Raveler, Blast Zone & Narset, Parter of Veils - v top3 kartách asi nešla udělat žádná chyba, jelikož bylo v podstatě hned na první pohled jasné, že půjde o multi-formát allstar žáležitosti, což se stále potvrzuje.
Pro zajímavost - na mtgtop8 je v osučasnosti archivováno 1 068 decků s Teferim, 775 decků s Blast Zonou a 925 decků s Narset. Nepamatuji si, že by v poslední době některá ze standard-legal edic obsahovala tolik karet, které by se prosadily v podstatě na všech formátech v takovém množství!
Máte stejné oblíbené karty v edici jako já, nebo si myslíte, že jsem něco opomenul či naopak přecenil? Neváhejte se podělit o své dojmy v komentářích.
Mějte se fajn a příště se uvidíme u článku věnovanému Commanderu 2019 (rád bych to stihl ještě do konce měsíce, ale znáte to 🙃).
Kumano