Maturitní písemná práce z českého jazyka. Čtyři hodiny, kdy se každý ze sebe snaží vypotit nejlepší Vyprávění nebo Popis či nějaký jiný slohový útvar jasně daného a školou vštípeného formátu. Alespoň to tak bylo na přelomu století. Zazvoní na velkou přestávku. A zatímco jejich spolužáci horečně dál honí pero po papíru, ani se nestihnou napít, aby splnili limit na počet slov, dva mladíci v prostřední lavici v klidu odkládají zpola popsané archy a vytahují z aktovek balíčky kartiček, aby se pustili do tradiční bitvy elfů proti goblinům. Je přestávka, ne?
V tomhle článku se nedozvíte, jak ugrindit nejvyšší rank na aréně, ani nedostanete kuchařku k hraní tier 1 balíku pro modern. Chci vás nechat malinko nakouknout do atmosféry naší playgroupy, inspirovat vás nápady, jak všemožně si lze magicové kartičky a svět kolem nich užívat, a ukázat vám, že naše oblíbená hra má přesah.
Dvě hlavní témata, jimž se budu věnovat, jsou:
každoroční turnaj Magicový memoriál Michala Motyčky a
náš vlastní formát Tribal Commander
Jeden z mladíků z maturitního příběhu sepisuje tyto řádky, druhý umřel ve třiceti na cystickou fibrózu. První jeho Memoriál jsme uspořádali ve srubu v lesích, bylo nás osm a už tehdy jsme za main event prohlásili tribal turnaj (tedy constructed turnaj, v němž musejí balíky splňovat podmínku určitého množství potvor stejného typu - protože Michal hrával elfy a zombie). Letos se chystáme na šestý ročník.
Michal draftí Kamigawu někdy kolem roku 2009.
Co jsme se naučili?
Stojí za to udělat si to hezký. Tohle jsme už “vyzkoušeli za vás”.
Ideální počet na akci na soukromé chalupě je max kolem 16.
3 dny (dvě noci), na konci jsou všichni znavení. První večer draft - většinou se dělíme na dvě půlky, dražší a levnější sada. Druhý den 5 kol main eventu + TOP8. Třetí den sealed nebo něco víc funny jako Battlebond - a zpátky za manželkami, prací, dětmi, případně holými zdmi.
Na jeden z ročníků jsme si uvařili sud vlastního piva HUS. Jinak bereme něco lokálního anebo Plzeň. Pípu máme vlastní.
Na každý ročník si necháme za pár stovek vyrobit skleněnou trofej. pro celkového vítěze.
Platíme si drobné startovné na ceny (100-200 Kč), využíváme podpory komunit a milých sponzorských darů od zavedených obchodů. Jsme ostatně po desetiletí jejich zákazníky…
Před každým kolem turnaje sázíme na vítěze pomocí speciální apky.
Velmi oblíbenou součástí akce jsou vždy trivia kvízy - flavor texty, symboly sad…. Letos poprvé plánujeme ocenit i toho, kdo se nejvíce udrží flavoru (a do svého eflího balíku prostě Bonesplitter nedá, protože sekera do hvozdu nepatří!).
Custom podložka pro vítěze Tribal části.
Promo karty pro účastníky s natištěným datem. Jsou věci, které zůstanou navěky ve sbírce, i když si s nimi nikdy nezahrajete.
“Týmová trika” jsme si také pořídili a nášivky tam nechali udělat navíc.
Dokážeme si rozdělit role. Někdo zajistí sajtu, někdo jiný turnaj, další je rozhodčí, někdo jiný se stará o jídlo, a zas další dělají coverage. To je strašně důležité pro to, aby si všichni akci užili. V centru organizace jsou ovšem vždy maximálně tři lidi, kteří věci rozhodují a kteří nesou odpovědnost za úspěch víkendu. To je strašně důležité zase pro to, aby se vůbec něco stalo.
Děláme si na památku a pro posílení zážitku na akci video-coverage. Koukněte na sestřih.
A co že to na vrcholné magicové akci roku hráváme?
Formát Tribal commander pilujeme už čtvrtým rokem. Vychází z duel commanderu, ale má několik zásadních omezení (podrobná pravidla a banlist tady). Především musíte postavit balíček kolem nějakého creature typu. Váš generál a dalších 33 karet ho musí sdílet. Postupně jsme se dopracovali k tomu, že nemusí jít přímo o potvory s daným typem, ale počítají se i karty, které daný creature type zmiňují ve svém rules textu. (Liliana, Heretical Healer se tedy počítá i jako Zombie, stejně jako From Under the Floorboards.) Je evidentní, že tenhle formát je poměrně dost “potvorový”.
Hrajeme na 30 životů. A zavedli jsme též Foyer slávy a Síň slávy. Tam se dostávají triby, které dosáhnou úspěchu na větším turnaji, a proto si od nich chceme na nějakou dobu odpočinout. Na trvalo jsou v ní Humans (ti se tedy nesmějí hrát jako vybraný tribe), momentálně také Wizards, Soldiers a Pirates.
Jaká je meta?
Důležité je si uvědomit, že v tribal commanderu odehrajeme asi tak tři turnaje za rok, dva menší a jeden větší, což znamená pro cca 16 lidí.
Úplně první Tribal commander turnaj na Magicovém memoriálu Michala Motyčky vyhráli Knighti pod vedením Aryel, Knight of Windgrace. Přestože v roce 2018 vyhráli tito koníčci s protekcemi titul, od té doby už rytíře nikdo nehrál.
Kontrol není lehké postavit, zatím se to jakž takž podařilo jen s Wizardy (kteří zato pak byli vždy v TOP4 nebo TOP2). Posledním několika menším turnajům ovšem dominovali mlecí Advisoři s Bruvacem a Persistent Petitioners. Uvidíme, jak se jim zadaří při vyvrcholení sezony.
Naopak agresivních balíků je formát plný, přičemž se nejvíce osvědčují tradiční Soldieři (loni vyhrála Saskia), Goblini (často monored buildy s Grenzem nebo Krenkem) a ročník 2020 opanoval First Sliver.
Mezi zajímavější buildy pak patřili prison Boros trpaslíci vedení Depalou, kteří ničili země jak diví, nebo izzet tempo piráti s Dargo, the Shipwrecker a Malcolm, Keen-Eyed Navigator, u nichž mě mnohokrát překvapilo, jak rychle se na stole 7/5 trample commander může objevit.
Komba se zatím objevují jen velmi sporadicky. Neúspěchem - tzv. smolně - dopadli pětibarevní draci (Niv-Mizzet) s hypergenezí a Show and Tell. Ovšem Tiamat s Dreamhalls má při testování našlápnuto.
Meta snapshot z loňského ročníku:
Soldier
3
18,75%
Pirate
2
12,50%
Goblin
2
12,50%
Wizard
1
6,25%
Vampire
1
6,25%
Horror
1
6,25%
God
1
6,25%
Elemental
1
6,25%
Eldrazi
1
6,25%
Druid
1
6,25%
Cleric
1
6,25%
Bird
1
6,25%
Že se s tím trápíte…
Udržovat vlastní formát pro dvacítku lidí vypadá jako celkem zbytečná práce. Ale ona je to spíš zbytečná zábava! Odhadnout, jaké karty naruší formát, je velká výzva, hráči musí commitee důvěřovat a pomáhat. Například zatím ještě nikdo nevíme, jestli loňská masivní “phyrexiánská” úprava tribů nebude pro náš formát devastující… Vedeme si statistiky karet spadajících k jednotlivým tribům a jsme společně rádi, když vycházejí noví commandeři k poněkud upozaďovaným potvůrkám. Letos mají žeň například horroři.
Závěrečné foto Magicového memoriálu Michala Motyčky 2020. Všichni šťastní.
Mohlo by se zdát, že na balíky už klademe až příliš mnoho omezení. Ale kdo někdy hrál Pauper, ví, že to vůbec nevede k méně záživným hrám. Naopak jsme často svědky magicu, jak si ho představoval Richard Garfield - bez zvládání matematiky soubojů si neškrtneme.
Celkově jsou Magicové memoriály Michala Motyčky vždy senzační mix soustředěných turnajových klání, bujarých párty s kytarami i bez, milého nerdovského humoru a emocí od vzteku přes euforii až k dojetí, když někdo tiše pronese “To je pro Tebe, Míšo.”
Ze všech způsobů, jakými si kartičky umím užívat (a že jich je za ta léta fakt hodně), je tenhle ten nejlepší.
Mrzí mě ztráta vašeho kamaráda a za to, co děláte, zasloužíte velký respekt.
Doufám, že v tom budete pokračovat a že o tom kdyžtak dáte vědět na CMUS! Samozřejmě chápu, že vaše akce není veřejná, ale na nějakou coverage bych se rád podíval a možná bych nebyl sám...
Mějte se pěkně a ať se vám daří!
0 hlasů
Přispívat mohou pouze přihlášení uživatelé. Pokud chcete vložit komentář, přihlaste se ZDE.