Recenze
Rozbor Bruvac the Grandiloquent balíčku na EDH
David Bezdomnikov si pro Vás připravil rozbor balíku na EDH, který se točí kolem Bruvac the Grandiloquent.
Rozbor Bruvac the Grandiloquent
Odemílací strategie (které v poslední době dokonce dostaly konečně svůj keyword Mill) jsou s námi skoro od začátku Magicových dějin. Už v dávné sadě Antiquities vyšel první zástupce této strategie v podobě Millstonu a za těch víc než 25 let se počet karet, které s touto myšlenkou korespondují, značně rozrostl. Byli jsme svědky i několika funkčních balíčků na různých formátech - například oblíbené kombo v podobě Grindstone a Painter Servanta na Legacy nebo v poslední době velmi oblíbený Dimir Mill na standard. Podobnou strategii můžeme najít i na Modernu. Na EDH jsem se o podobný balíček snažil s Phenaxem, ale nějak to prostě nefungovalo.
- https://www.mtgtop8.com/event?e=22880&d=356465&f=LE
- https://www.mtgtop8.com/event?e=27410&d=417523&f=MO
- https://www.mtgtop8.com/event?e=28331&d=424216&f=ST
V dnešním rozboru na EDH ve formátu Leviathan se zaměřím na relativně nového generála a tím, je právě Bruvac, který vyšel teprve nedávno v edici Jumpstart, což bohužel znamená, že se jedná o kartu vyšší ceny. Bylo by hezké napsat, že vyšší cena je vykoupena vyšším levelem herního požitku, ale není tomu tak. Balíček postavený kolem Bruvaca je typickým příkladem modrého kombodecku, což znamená, že smyslem je zahrát generála a jednu další kartu a tím ukončit hru. Zbytek balíčku pak slouží takřka výhradně jen jako podpora tohoto plánu, takže v něm najdeme spoustu rušení soupeřových karet a také prolizů, které zaručují, aby byl balíček funkční a adekvátně rychlý. Tímto tak trochu navazuje na předchozí generaci tohoto typu, čímž myslím například High Tide nebo Polymorph balíčky.
Pojďme se tedy podívat, co Bruvac umí. Za 3 many nabízí solidní tělo (tzn. umí přežít blesk) a jeho schopnost říká, že kdykoli si má soupeř odemlít kartu, tak si jich odemele dvojnásobek.
Hlavním kombem je pak kombinace našeho generála a jedné z dvojice karet Traumatize a nebo Maddening Cacophony. Tyto karty říkají, že soupeř si odemele půlku svojí knihovny. Bruvac říká, že dvakrát půlka je celá knihovna a soupeř tak končí ve svém následujícím kole, protože si nemůže líznout další kartu.
Zde je odkaz na celý decklist
https://www.mtggoldfish.com/deck/3591422
Jak už bylo řečeno v úvodu, celý balíček se relativně dost rigidně drží strategie – zcounteruju vše, co mi vadí, líznu si hodně karet, zahraju kombo a vyhraju. Styl Vaší hry hodně záleží na tom, co hraje soupeř. Proti agresivnímu decku se snažíte najít a zahrát svoje kombo co nejdříve a ukončit tak hru dříve než se to povede soupeři. Proti kontrolním balíčkům naopak vyčkáváte na tu nejlepší chvíli, kdy naberete potřebnou zásobu protikouzel.
V manové základně stojí za povšimnutí především Mystic sanctuary, která umožní znovuzahrání Vašeho komba, pokud se nějakým omylem ocitlo v hrobě. Crystal Vein je pak překvapivé manové urychlení, umožňující zabít o kolo dřív. Rishadan Port pak zdržuje soupeře. V případě, že je ve Vašem okolí množství kontrolů, stojí jistě za zvážení i Boseiju. Pokud hrají prim agresivní strategie, nebál bych se zařadit Maze of Ith.
V sekci instantů a kouzel najdeme snad všechny funkční rušení, které nám magicová historie dala a pro ty, kteří nesnáší, když jim někdo counteruje jejich milované karty, je hra proti tomuto balíčku doslova utrpení. Důležité je opravdu umět rušit již od prvního kola a nenechat soupeře převzít zbytečně iniciativu.
Stejně jako u rušení, tak i v sekci prolizu najdeme spoustu obvyklých podezřelých, které známe z EDH a legacy scény (Brainstorm, Ponder, Preordain). Zde bych vyzdvihl především skvělý Merchant Scroll, který dodává univerzálnost a najde, co je zrovna třeba. Možná překvapí i množství karet, které vrací soupeři jeho permanenty na ruku. Opětovně mají jednoznačný cíl jej zpomalit a získat tak kolo nebo dvě navíc. Navíc krásně spolupracují s Gilded Drake, kterého tak můžete hrát opakovaně a krást soupeři další potvory. Nechybí ani Reality Shift jako netradiční zástupce modrého zabíjení. Fandové Snapcaster mage (který je přítomen samozřejmě taky) ocení i Mission briefing, který má stejný význam.
Balíček obsahuje i alternativní cestu, jak soupeře zbavit karet v knihovně. Tou je kombinace Extraplanar Lens, který funguje jako permanentní High Tide a s Palinchronem pak umí vytvořit libovolný počet modré many, k čemuž využijete Blue Sun Zenith na zabití soupeře.
V sekci potvor najdeme mimo výše zmíněné ještě Brazen Borrowera jako další formu vracení. Barala, který zlevňuje kouzla a krásně koresponduje s množstvím rušení, ale i zástupce skupiny Jaceů, kde nechybí ani ten nejlepší v podání Mind Sculptora. Nezařadit Narset a Teferiho by byl hřích, takže jsou taktéž přítomni (v balíčku je i Windfall do komba s Narset).
Balíček je uzpůsoben tak, aby uměl čelit rychlému náporu soupeře, ale zároveň mu nevadí ani výrazné protažení hry, kde umí také získat převahu. Přiznávám, že zatím není otestovaný na turnaji, ale spíše formou běžného hraní, takže se nedá s jistotou tvrdit, že se bude jednat o stálici formátu, ale svoje kvality ukázal. Navíc se jedná o možnost jak oprášit mnoho krásných modrých karet a pokazit si pověst u svých kamarádů.
Komentáře
Přispívat mohou pouze přihlášení uživatelé. Pokud chcete vložit komentář, přihlaste se ZDE.