David Bezdomnikov si pro Vás připravil rozbor balíku na EDH, který se točí kolem generála Animar, Soul of Elements.
Rozbor Animar, Soul of Elements balíčku na EDH
Formát EDH neboli commander zažívá v posledních letech nebývalý boom a vzhledem k tomu, že se jedná snad o nejlepší formát pro casual hraní, hráči mu neustále přibývají. Stejně jako v každém úspěšném uskupení, i zde jsme byli svědky určitých rozkolů a právě proto dnes máme několik různých formátů, které se liší startovacím počtem životů a banlistem. Níže uvedený balíček je na formát Leviathan, který se v mém okolí hraje přece jen nejčastěji.
Balíček postavený kolem generála Animara je krásným příkladem potvorového kombo decku. Přiznám se, že většina lidí, kteří jej neznají, jej na první pohled považují za snadné sousto, protože připomíná prapodivný mix malých neškodných potvůrek. Nicméně podcenění tohoto balíčku přináší často velmi rychlou a překvapivou smrt, protože umí být opravdu explozivní.
Sluší se představit generála jako prvního. Animar, Soul of elements je tu s námi už od první generace commander decků a za tři many v temurských barvách nabízí sice ubohé 1/1 tělo, ale hned se dvěma protekcemi a to bílou a černou. Díky tomu Animar ignoruje velké množství zabíjení (swordy, dismember, fatal push a další dle libosti) a své protekce samozřejmě využívá i v combatu proti relevantním barvám. To ale není vše. Za každou seslanou potvoru na sebe přidává +1/+1 žeton a za každý takový žeton zlevňuje Vaše bytosti o jednu bezbarvou manu. To nám umožňuje nejen tlačit pořádně narostlým generálem, ale dostat do hry velké bytosti velmi brzy (například některé eldrazi).
Celý balíček je uzpůsobený k tomu, aby generál dostal do hry co nejdříve a neztrácel přísun dalších a dalších levných potvor. Díky tomu je balíček lehce podmanovaný a až na pár vyjímek v něm najdete opravdu jen potvory nebo tutory, které je hledají.
Pro decklist pokračujte na následující stránku ZDE
Přehled jednotlivých karet pro manovou akceleraci
K manové akceleraci nám slouží hned několik „elfů“ za jednu manu – starý dobrý Llanowar, Elvish Mystic, Arbor Elf a z výšky je jistí Birds of Paradise. Trochu sebevražedněji nás v tomto plánu podporuje i Wild Cantor.
Akceleraci v podobě artefaktu zajišťuje Lotus Petal a Wild Growth a Utopia Sprawl reprezentují enchantmenty. To nám dává hned 8 možností jak efektivně využít první kolo a ve druhém položit generála.
Manová akcelerace pokračuje i na dvoumanovém slotu. Beastcaller savant, Rattleclaw Mystic, Lotus Cobra (která hezky koresponduje se spoustou fetchlandů) a Wall of Roots, která nabízí i formu obrany. Jednoznačnou hvězdou je ale Bloom Tender, který umí krásně dávat tři many spolu s generálem. Rampu zde zastupuje stará dobrá Sakura a Sylvan Ranger. Ta pokračuje i na třech manách s Wood Elfem a Nissou, která se umí flipnout a právě u těchto dvou karet si dovolím poznámku, jak moc je Animar dobrý. Zkuste si totiž představit, že reálně tyto karty zahrajete ve třetím kole za jednu manu a nikoli za tři. Zde se ukazuje, že celý balíček je prostě uzpůsoben k raketovému růstu Animara a Vašich manových zdrojů.
Solemn Simulacrum je pak kartou, kterou dost často hrajete už úplně zadarmo a uzavírá nám skupinu manových akcelerátorů. Nenápadně ji podporují ještě dvě karty z legendárního Urzas bloku – Cloud of Faeries a Peregrine Drake. Ty po svém příhodu do hry untapnou tolik man, kolik stojí, ale v tomto balíčku takřka vždy stojí méně, takže po svém zahrání posílí generála a ještě přidají manu.
Karty, které Vám vytvářejí karetní výhodu
Následuje skupina potvor, které nám pomáhají udržet karty na naší ruce. Klasika je Wall of Blossom, Elvish Visionary a Coiling Oracle. Mulldrifter je opět dost často za jednu modrou lízni dvě. Podobnou funkci pak plní i Raven Familiar a Foul Emissary. Vzhledem k tomu, že v balíčku je plno rychlých potvůrek, skvěle zde zapadá i zabanovaný generál Edric, který ze všech Vašich potvor udělá Ophidiana (tzn. líznete si kartu, když dá zranění soupeři). Vizier of the Menagerie pak umožňuje hraní potvor dokonce z vršku knihovny. Karetní výhodu nabízí i cascade spelly Shardless Agent a Bloodbraid Elf.
Karty se speciálním efektem
Většina potvor v balíčku má nějaký hezký efekt, když dorazí do hry a je tedy výhodné si je zkusit zahrát i vícekrát během hry. K tomu slouží několik dalších karet, které umí vracet jiné potvory do ruky a zahrát je znovu (a někdy i opakovaně). Man-o-War, Dream Stalker, Shrieking Drake umí samozřejmě vrátit i sami sebe a díky tomu můžete opakovaně točit i je a zvětšovat generála opakovaně, případně tvořit zajímavé smyčky. Venser umí vrátit jako bonus i nějaký zásadní soupeřův spell a Wirewood Symbiote krásně kooperuje s množstvím elfům v balíčku.
Nemůžu nezmínit ani jednokaretní kombo tohoto balíčku a tím je Ancestral Statue, která po svém zahrání také vrací jeden Váš permanent, ale díky tomu, že je za čtyři bezbarvé many, se rychle dostanete do fáze, že stojí 0 man a opakovaně vrací sama sebe až do doby než jste spokojení s množstvím counterů na generálovi (tzn. standardně třeba tisíc ☺). Znovuzahrání některých karet (tentokrát z hrobu) umožňuje i Eternal Witness.
Poslední kategorie bytostí
Zbytek potvor v balíčku by se dal rozdělit do několika kategorií. Hledači potvor – Fierce Empath hledá velké kusy, Imperial Recruiter zase ty malé, Fauna Shaman hledá, co se mu zlíbí. Díky tomu hrajeme několik situačních karet. Flametongue Kavu už od dob Planeshiftu dává za 4 do potvory, Reclamation Sage boří nepříjemné artefakty a enchantmenty, Gilded Drake umožňuje férovou výměnu, kdy se vymění s jinou soupeřovou potvorou (a pak se milerád vrátí na ruku a udělá to znovu) a Glen Elendra umí bránit situaci counterováním.
Rádi si nějaké své bytosti i zkopírujete, což umožňuje Phantasmal Image a Metamorph, který díky phyrexianskému casting costu umožňuje například s Man-o-Warem platit životy opakovaně a zvětšovat generála. Pořád tu velebím generála a je pravdou, že balíček je bez něj velmi zranitelný. O jeho obranu se tak tedy stará Spellskite (hlavně před otravnými blesky) a Painters Servant, který většinou přebarví vše na černou a „náhodou“ máte tedy protekci před vším.
V balíčku najdeme i celkem známé combo
Občas se stane, že generálem opravdu nejste schopní vyhrát (většinou proto, že Vám jej oponent opakovaně zabíjí nebo counteruje). Pro tyto chvíle balíček obsahuje Kiki Jiki combo – Pestermite, Deceiver Exarch a Zealous Conscripts, které podporuje zmíněný Kiki, který umí zkopírovat libovolnou Vaší potvůrku a dát jí haste, což ve spolupráci s výše zmíněnými udělá nekonečnou armádu s haste na Vaší straně.
Na vrcholu potravního řetězce máme Primeval Titana a dva zástupce prastarých Eldrazi – Kozilka a Ulamoga. Přiznám se, že pro tyto bytosti mám slabost a balíček by krásně fungoval i bez nich. Ale od dob Leviathana a Polar Krakena mám pro podobné titány prostě slabost. A zahrát Ulamoga ve čtvrtém kole je prostě jasná výhra☺
Zbytek balíčku Vám představím ve zbylých odstavcích
Tím máme seznam potvor hotový, samozřejmě je minimálně dalších dvacet vhodných kandidátů, kteří by se do kádru rádi vešli, ale limit 99 karet je neúprosný. Nicméně nic Vám nebrání udělat spousty alternativ nebo si stejně jako já protlačit své pet karty.
Zbylých devět karet doplňuje funkčnost tohoto balíčku a rapidně zvyšuje jeho stabilitu a strojovou účinnost. Brainstorm je jedna z nejlepších karet k tomuto účelu a vzhledem k množství možností, jak si zamíchat knihovnu a zbavit se nepotřebných karet, zde nesmí chybět. V podobném duchu se nese i Sylvan Library, kterou se v tomto balíčku nemusíte vůbec bát využít i více agresivněji a životy platit. Earthcraft je další nenápadná karta umožňující rapidní manovou akceleraci za pomoci Vašich potvor. Skullclamp je natolik šílená karta, že často jen kvůli němu jsem zařazoval Trinket Mage, který ho umí najít. Levný equipment, který přináší absurdní karetní výhodu a věřte mi, že málokdy prohrajete, když jej dokážete dostat na stůl s několika elfy.
Zbytek už jsou pak tutory na hledání potvor. Chord of calling, Green Sun Zenith, Wordly Tutor, Birthing Pod (který umí krásně poskládat Kiki Jiki combo) a poslední místo zabírá Survival of the Fittest. Mimo zemí se jedná o nejdražší kartu balíčku, ale věřte mi, že se vyplatí každá koruna, kterou do něj investujete (i když mně se to kecá, já za něj dal kdysi 60 korun).
A jak je na tom manabáze?
Sestava zemí je vcelku jednoznačná. Balíček obsahuje pouze 35 zemí, ale po dlouhém hraní mi to přijde jako ideální počet. 9 fetchlandů je zde pro stabilitu a pročištění knihovny. Nejčastějším cílem je trojice dual zemí z revised (Taiga, Tropical a Volcanic Islandy) nebo jejich novější varianta v podobě shocklandů. Hraju i několik zemí, které dávají libovolnou manu (City of Brass, Mana Confluence, Ancient Ziggurat, Command Tower) a náhodný mix painlandů, fastlandů, filterovaček a checklandů, podle toho, které zrovna mám k dispozici.
Zmíním i Cavern of Souls, která umí hezky obejít counterování a Eye of Ugin pro delší hry s množstvím rampy. Dryad Arbor je pak další akcelerace se Zenithem, překvapivý bloker a nebo oběť Skullclampu. Mix doplňuje sestava basic landů, které chcete kvůli Vašim hledačům zemí a občas i kvůli Blood Moonu apod.
Pár vět na závěr
Hraní s balíčkem se zdá býti velmi jednoduché. Spousta lidí jej považuje za All in deck, kdy závisí jen na rychlém seslání generála, ale není tomu tak. Samozřejmě je to nejčastější cesta k vítězství, ale počítejte s tím, že při hraní budete často počítat Vaše manové zdroje, průběžně predikovat kolik counterů bude na Animarovi příští kolo a dělat klíčová rozhodnutí v jakém pořadí bytosti hrát a případně jaký je nejvhodnější cíl pro tutorování v balíčku. Obecně jsem měl velmi dobrou bilanci s fér balíčky zaměřující se na potvory. Zde Animar většinou dokáže vyprodukovat lepší armádu. Proti kontrolům a kombům je to opravdu hodně o Vaší rychlosti a doufání, že se soupeř nevhodně zatapuje.
Pokud Vás balíček zaujal, určitě doporučuji si jej zkusit. Obsahuje takové množství synergií a mini komb, že je opravdu zábavný a mimo manovou základnu a pár dalších karet se dá i hezky levně pořídit.
Ahoj! Zeptam se jak presne jsi myslel interakci s Gilded drake:
umožňuje férovou výměnu, kdy se vymění s jinou soupeřovou potvorou (a pak se milerád vrátí na ruku a udělá to znovu
Ja mel zato, ze kdyz ho vymenim tak jsem stale vlastnik (owner), ale nemam ho pod kontrolou prece, je tak? Protoze vse co zvedam zpet na ruku rika, ze to musi byt neco pod mou kontrolou. A Drake je sice muj, ale nekontroluju ho v tu chvili.
Report z 4. ročníku Legacy turnaje Memoriál Davida Gilla
Tome, díky nejen za čtivý report, ale hlavně za uspořádá(vá)ní této akce - snad se to příští rok seskládá lépe s Eternal Weekendem! ...
všechny komentářeStředeční výhledy 22/2024
Uff... Hodně drsné... :-) Dal sis s tím nehorázně moc práce, takže moc díky! Určitě si to všechno projdu a do dalších Výhledů určitě...
všechny komentářeStředeční výhledy 23/2024
Omlouvám se, ale předvánoční Výhledy se samozřejmě psaly ještě ve větším shonu než obvykle. Takže když jsem ten Premodern pod organizátorem...
všechny komentářeZapomenuté Mechaniky MtG: Shadow
Wow, dakujem za poopravenie. :) Stastne a Vesele!
všechny komentářeCesta za cEDH do dalekého Lisabonu
Uplne rozumiem. Mne osobne to pride zvlastne, ako urobit zlozenie tych stolov tak, aby hrali proti sebe ti najlepsi a povedzme hraci s...
všechny komentářeAnatomie obchodu s kartami Magic the Gathering
Možná jsme se tam potkali:) Byla to dobrá doba, až na, v Brně všudepřítomné, nácky...ale to na Francouzské nehrozilo:) Jojo...Isič,...
všechny komentáře