Recenze
Recenze komiksu Magic the Gathering: Chandra
Vydavatelství CREW vydalo kompletně v češtině Magicový komiks Magic the Gathering: Chandra a Honza Adam pro vás připravil jeho obsáhlou recenzi. Určitě neváhejte a zakupte si jeden kousek i pro sebe, protože tak podpoříte vydání dalších Magicových komiksů v češtině.
Foto: Crew, Jan Adam
Recenze komiksu Magic the Gathering: Chandra v češtině
Zdravím všechny věrné čtenáře CMUSu. Je to už skoro - možná více - než deset let, co jsme se na těchto stránkách viděli naposledy v roli autora a čtenářů. Od té doby se mnoho věcí změnilo a já své aktivity už osmým rokem věnuji jinému projektu, zaměřenému hlavně na příběhy Magicu, překlady, flavor a různé recenze pro začátečníky.
Když mne Kuba Urubek před pár týdny oslovil, zda bych nechtěl udělat při příležitosti historicky prvního vydání Magicového komiksu v češtině, neváhal jsem dlouho.
Pojďme se tedy společně podívat na jeden z nejnovějších počinů nakladatelství Crew, které dává českým fanouškům poprvé možnost přečíst si komiksový příběh ze světa Magic: The Gathering v rodném jazyce.
Zakupte si komiks Magic: the Gathering Chandra a podpořte tak vydání dalších
Historické okénko
Než se do toho ale pustíme, malá exkurze do historie. Magic a komiks k sobě patří déle, než byste možná tušili. Už v letech 1995-1996 začalo nakladatelství Armada (patřící do stáje Acclaim) vydávat komiksy, které měly dokreslovat děj prvních MTG setů. Antiquities, Fallen Empires, Arabian Nights, Homelands, Ice Age nebo hned 4 minisérie věnované Legends (Elder Dragons, Fallen Angel, Dakkon Blackblade, The Legend of Jedit Ojanen), plus komiksy nenavázané na žádný konkrétní set (např. Serra Angel, Shandalar jako spojitost mezi Ice Age a hrou od Microprose, nebo série Stínomág a Poutník, sledující osudy rodu Carthalionů, které měly sloužit jako prequel k nakonec nikdy nerealizované počítačové hře (a doprovodné komiksové sérii) Planeswalker War. Ta se měla odehrávat na kontinentu Corondor na Dominarii a měli se jí účastnit prakticky všichni známí prerevizionističtí chodci plus nováčci jako Teferi (tou dobou již vycházela sada Mirage) Poměrně typické pro tyto komiksy byly přímé vizuální odkazy na různá Magicová kouzla a bytosti, v závěru komiksu pak dokonce býval rozbor zaměřený jen na tohle. Veškeré komiksy ovšem patřily do tzv. prerevizionistického období, tedy před Mirage a zrodem Weatherlight ságy.
Poslední komiks na dlouhou dobu (a jediný revizionistický) byl Gerrard’s Quest od nakladatelství Dark Horse, mapující příběh od Weatherlight po konec Rath bloku.
S příchodem nového typu karty – sférochodců – jsme se mohli nějakou dobu těšit na Wizardech alespoň z webkomiksů, většinou věnovaných původu chodců či doprovodu aktuálních událostí (Zendikar, Mirrodin). I ty ale posléze skončily. Na CMUSu jste si kdysi mohli číst jejich české verze od Honzy Charváta (Honza2).
Zajímavostí v kontextu tohoto je, že prvním publikovaným webkomiksem byl „Fuel for the Fire“ věnovaný právě Chandře. Později z něj Wizardi udělali trilogii.
Krátkou renesanci zažil tištěný MTG komiks v letech 2012-2014, právě díky nakladatelství IDW Publishing. První čtyřdílná série byla nazvána pouze Magic: The Gathering, a sledovala osudy sférochodce speciálně vytvořeného pro tento účel – „největšího zloděje Multivesmíru“ Dacka Faydena. Jeho cesta za pomstou sférochodkyni Sifě Grent, která vyvraždila jeho rodnou vesnici Drakeston na Fioře, zabrala další dvě série Zloděj kouzel a Cesta za pomstou. Po skončení této dějové linie IDW rozjelo druhou „Dackovu“ sérii Magic: the Gathering – Theros. Ta svedla proti sobě Dacka a Ashiok, nicméně skončila po pouhých 4 sešitech, během kterých se Dack dostal jen ke vstupu do Podsvětí. Shrnutí Dackových dobrodružství si můžete přečíst zde.
V roce 2016 se změnil CEO Wizards of the Coast, a v rámci expanze značky a IP byl uzavřen nový deal s IDW. Série o Chandře měla být novým, čerstvým startem a vstupním bodem pro ty, kteří ani netuší o skoro 30leté historii magicového lore, využívající „nový způsob vykládání příběhu“ a „zaměřující se zejména na emoce sférochodců a to, jak ovlivňují manifestaci jejich magie.“.
To bychom měli real-world pozadí. Nyní se ještě krátce podívejme, kdo je vlastně Chandra Nalaar.
Chandra Nalaar
Chandra byla jednou z pětice vůbec prvních vydaných chodců ze sady Lorwyn, tehdy stvořených jako archetypy pro své barvy. Její osobnost byla do velké míry modelována podle jiné slavné magicové pyromantky, věhlasné námezdní kouzelnice Jayi Ballard, známé z flavortextů Ice Age. Ono ostatně i jméno je úmyslně dosti podobné, Chandra nosí prakticky totožné brýle, jako Jaya na své první kartě z Time Spiral, a zmíněný debutový webkomiks v posledním okénku Jayu zmiňuje. Wizardi nás tak od počátku navnadili na přímé propojení obou postav.
Chandře byl také věnovám druhý sférochodecký román – knižní série, která začala obrovským úspěchem knihy Agents of Artifice (zde se s ní poprvé střetl Jace v roli agenta Nekonečného konsorcia), ale již druhý titul, Očistný oheň, musela autorka Laura Resnick výrazně přepisovat a na knize se to podepsalo. Chandřin osud se zde zkřížil se sférochodcem jménem Gideon, hieromantem ve službách mezisférického řádu mágů a kněžích, usilujícího o absolutní řád a vládu práva. V knize se tito dva mimo jiné i romanticky zapletli. Nakonec se jejich cesty rozdělily, když Chandra prošla eponymickým Očistným ohněm na své domovské sféře Regatha, a nebyla zahubena, naopak byl zničen věrolomný řád. Gideon, sice ve službách řádu, ale chápající, čemu ji vystavil, ji nechal jít.
Chandra a Jace, oba vedeni stejným svitkem, se znovu setkali v Uginově oku na Zendikaru – vmanipulováni sem Nicolem Bolasem, aniž by to tušili. Společně bezděky pomohli uvolnit první pečeť vězení Eldrazi Titánů.
O nějakou dobu později se Wizardi opět rozhodli přestavět vyprávění a zrodila se myšlenka Stráže brány – jakýchsi sférochodeckých Power Rangers bojujících proti zlu. V sadě Magic Origins tak pětice chodců dostala své příběhy o původu a povznesení. V případě Chandry šlo o retcon oproti popsanému v Očistném ohni, který byl vysvětlen tak, že se Gideonovi styděla říci pravdu.
Shrnutí Očistného ohně si můžete přečíst zde: první a druhá část.
Chandra se narodila na Kaladeshi a její rodiče, Kiran a Pia Nalaarovi, byli vynálezci a odpůrci zkostnatělé vlády Konzulátu. Chandřina pyromancie se manifestovala již odmala, a nakonec dívku přivedla v cca 12 letech do problémů, které vyústily v útěk do divočiny a zdánlivou smrt obou rodičů, zabitých bezpečnostními složkami Konzulátu. Chandřina jiskra se zažehla v okamžiku, kdy měla být popravena. Její první sféroportace ji přivedla na Regathu ke Keralskému klášteru, kde našla svůj druhý domov.
Chandřin příběh o povznesení si můžete přečíst zde.
Po událostech prvního Zendikaru se Chandra stáhla do Keralské tvrze. Odmítla prosby Jace a Gideona, aby jim pomohla se situací na Zendikaru, a stala se zde abatyší. To ji ale nenaplňovalo, a nakonec jim ráda odešla na pomoc. Právě včas, aby osvobodila Jace, Gideona a místní rodačku Nissu Revane ze zajetí Ob Nixilise; a společně se jim pak podařilo titány Ulamoga a Kozilka nakonec zničit (konkrétně společnými silami Nissy a Chandry v osvědčené variaci na Channel-Fireball). Zrodila se Stráž brány.
Stráž postupně putovala na další sféry – aniž by to věděli, sledovali přesně připravenou „cestičku z drobků“ od samotného Nicola Bolase, praotce draků. Innistrad, kam se vydali získat do svých řad Lilianu Vess a připletli se do cesty Emrakul, poslední ze třech Titánů. Chandřin rodný Kaladesh, kde zjistila, že její matka ve skutečnosti žije a je vůdkyní rebelů, kde Stráž porazila Bolasova agenta Tezzereta, ale ten unikl s tím, pro co přišel. Řady Stráže nicméně rozšířil leonin Ajani. Amonkhet, kde chtěli poprvé zastavit Nicola Bolase, který je na hlavu porazil. V šoku po porážce opustila Stráž Nissa (mezi níž a Chandrou se vyvíjelo cosi více, než přátelství, zatímco „vztah“ s Gideonem přerostl spíše do režimu ochránce-mladší sestra), nicméně při dobrodružství na Dominarii se Chandře odhalila sama Jaya Ballard, žijící léta přímo v Keralu pod identitou Luti, matky představené, a ke Stráži se přidal znovupovznesený Teferi. Překlady jednotlivých příběhů ze série Uncharted Realms (později Magic Story) najdete zde.
Všechny linie se pak spojily na Ravnice v události známé jako Válka jisker. Nebudu ji zde popisovat, odkáži vás na své zpracování stejnojmenné knihy. Zmíním jen, že nakonec byl Nicol Bolas poražen a neutralizován, ale stalo se tak za cenu sebeobětování zakladatele Stráže a Chandřina „velkého bratra“ Gideona Jury; a v konfliktu zahynul nespočet dalších sférochodců a obyvatel Ravnicy. Chandřin a Nissin vztah se nakrátko obnovil, aby se posléze rozpadl, či spíše „platonizoval“ (co způsobily dva jisté odstavce z knihy v MTG komunitě minulý listopad, to je na dlouhé povídání).
Příběh Války jisker si můžete přečíst zde (první-druhý-třetí díl)
Proč jsem se s tím vším vypisoval? Protože v tomto momentě stojíme na začátku komiksu. Chandra je sama a trpí setsakramentskou survivor’s guilt.
Pojďme se tedy pořádně podívat na komiks Magic: The Gathering – Chandra
Provedení: 90 stran na kvalitním křídovém papíře. Kvalita totožná s ostatní produkcí nakladatelství Crew. Popravdě jsem nestudoval, zda IDW vydalo tuto sérii skutečně rozdělenou do 4 fyzických svazků, nicméně zde dostáváte celý dějový oblouk. Jednotlivé „svazky“ jsou rozděleny pouze dvoustránkou se dvěma fullarty bez textu.
Přebal + „scale Nicol Bolas“
Styl kresby je opravdu kvalitní, naprosto rozdílný od Magicových webkomiksů, odpovídající spíše klasickým superhrdinským titulům. Je v podstatě totožný s komiksy o Dacku Faydenovi, a podobně jako ony svým způsobem odkazuje na vizuální styl starých komiksů od Armady. Zároveň ale důsledně respektuje vizuály představené na kartách, všechny věci a postavy jsou snadno rozpoznatelné. Je vidět, že autor skutečně respektoval předlohu. Harvey Tolibao, filipínský ilustrátor, funguje v branži cca 15 let, nejedná se ale o nijak „profláknutého“ autora, o to je překvapení příjemnější.
Scénář: Opět musím pochválit. Původní komiksy od Armady byly občas poměrně „cheesy“, dílem právě i kvůli snaze co nejrozpoznatelněji odkazovat na karty, včetně občas jejich jmenování. Stejně jako u Dackovy série se tady vůbec nic takového neřeší, nespatříte Chandru říkat si věci typu „channelling the mana of the Mountains, this mighty Incinerate spell shall clear my way through these Thorn Thallids and help me save this village of Havenwood Elves“ (formulace i zvýraznění parafrázuje věty ze starých komiksů) ani nic podobného. Postavy se chovají tak, jak byste očekávali, a zápletka, byť možná nikoli originální, je uvěřitelná.
Splash page rozdělující jednotlivé „sešity“
Vita Ayala, která je pod scénářem podepsána, je meteorem komiksové scény a velmi vytíženou a žádanou autorkou. Žádná lehká váha.
Zápletka - čtěte na "vlastní nebezpečí"!
Svazek 1
Chandra potřebuje nějaký čas sama. Operuje tedy nezávisle na Stráži, a sama sebe se ptá, proč se neustále dává všanc nebezpečí. Na Dominarii chrání elfí vesnici před útokem thallidů, a ač jí to zpočátku jde, je prostou početní převahou málem zavalena. V kritické chvíli se jí před očima zjeví obraz Nicola Bolase, a ve výbuchu hněvu zničí thallidy a vše v okruhu asi dvaceti metrů. Elfí dívenka jí děkuje za záchranu a chce být hrdinka jako ona. Chandra jí věnuje kaladeshský lotosový lístek na památku, aby jí dodával odvahu. Pak jsou čtenáři seznámeni s tím, co je sférochodec a jak Multivesmír funguje, a Chandru vidíme po jednom obrázku na Tarkiru, Ixalanu, Alaře a Kaldheimu.
Vrací se na Kaladesh za matkou. Zde na ni čeká Ajani, přišel jí poděkovat za její akce na Alaře. Má o ni ale starost, zdá se mu, že se přepíná. Chandra mu na to říká, že když vidí, co je kolem utrpení, nedokázala by sama se sebou vydržet, aniž by se nepokusila pomoci. Než odejde, slibuje v emotivní scéně matce, že kdyby potřebovala pomoci, řekne si o to.
Regatha. Explodující vulkán ohrožuje město. Chandra přichází na pomoc a pyromancií ničí padající balvany. Je jich ale příliš moc, nakonec ji jeden trefí do hlavy. Nechápe, proč se jí to nedaří, a znovu má flashback boje na Ravnice, a destrukce, kterou Bolas způsobil. Město je zničeno a Chandra pohřbena pod troskami budovi.
Opodál vidíme ďábelského sférochodce Tibalta. Užívá si Chandřina zoufalství a se zalíbením nasává okolní bolest a ničení, které právě způsobil.
Svazek 2
Chandře se podařilo sféroportovat na Kaladesh dříve, než ji trosky rozmačkaly. Pia se o ni postará, ale v noci má Chandra opět noční můru o Nicolu Bolasovi. Když matka přijde do jejího pokoje, je pryč.
Alara. Chandra hodlá zachránit valeronskou avení princeznu z rukou Bezectných pirátů, kteří tak chtějí způsobit válku mezi Jhessem a Valeronem. Je ale stále unavená, a v půli boje s falešnými Jhessany – prostými lidskými vojáky nevládnoucími magií - jí začínají docházet síly. Naštěstí jí pomůže sama princezna Elzen – poté, co jí Chandra přepálí pouta svazující křídla (a nadává si, že jí to nenapadlo dřív). Královská rodina jí děkuje, a Chandra myslí na to, kéž by se všechny problémy daly tak snadno vyřešit.
Innistrad. Svět, ze kterého měla vždy husí kůži. Přemýšlí o tom, zda už ani prostou záchrannou misi nezvládne bez pomoci zachraňovaného. Měla by si dát pauzu? Nakonec sama sebe přesvědčí, že na to je kolem moc práce. Pustí se do boje s ledovými geisty, a zakrátko jí to opět přeroste přes hlavu, a má další halucinace. Tentokrát se jí zjeví Gideon a kárá ji, že opět selhala. Ztratí soustředění, a je skoro poražena.
Tibalt se jí ukáže a odhalí, že za halucinace může on. Vychutnává si její zoufalství a bolest, je k nim přímo přitahován. Poznamená, že kromě ledových geistů a jeho bojuje ještě s něčím – snad svědomím? Chandra pozná, že má pravdu – že jí její žal a vina učinily neopatrnou. Tibalt se jí posmívá za to, že se svým ohněm neumí zachraňovat nevinné. Ledoví geistové zaútočí na vystrašenou ženu poblíž. Chandra na ně vrhne další vlnu ohně, ale v hlavě se jí zjeví Bolas a posmívá se, že po sobě umí nechat jen trosky a ničení, a poté Ajani, který jí vyčítá, že měla zemřít ona a ne Gideon. Chandra je vyčerpána, a Tibalt se začne krmit na její agónii a strachu – a slibuje, že si dá záležet, aby to trvalo co nejdéle. Chandra z posledních sil sféroportuje pryč. Objeví se na Zendikaru v prašném poli zničeném Ulamogovými zplozenci. Padne na kolena a žadoní, aby jí někdo či něco zbavilo Tibalta a všech ostatních problémů.
Svazek 3
Chandra sedí v prachu Zendikaru a běduje nad svou bezmocí a neschopností se ovládat. Zvažuje se vrátit na Ravnicu, ale na to není ještě připravena. Nakonec se rozhodne jít tam, kde ta noční můra opravdu začala.
Amonkhet. Chandra bloumá troskami Naktamunu a ocitne se ve Velké nekropoli, kde ji přepadne tlupa zapomenutých Věčných. Jeden z nich použije magii strachu podobnou dominarijským dementistům, a Chandra najednou zjistí, že se jí daří svůj hněv využít a zaostřit. Spravedlivý hněv na Bolase a jeho poskoky. Lidé, kteří zemřeli, si od ní zaslouží víc, než to teď vzdát. Zničí všechny Věčné a o kus dál narazí na Bolasovu sochu Faraona-Boha v nadživotní velikosti. S poznáním, že nemá cenu nadále klást si za vinu destrukci a smrti způsobené Bolasem, ji zničí.
Na Kaladeshi překvapí konzulku Piu Nalaar vetřelec přímo v jejích komnatách.
Alara. Chandra je u Ajaniho a konečně to z ní padá. Tím, že lpěla na žalu za ztracené, ztrácela současné přátele. Opak toho, co chtěla. Ajani ji uzdraví a Chandra se chce vydat na Kaladesh omluvit se matce. Když sféroportují do Piina bytu, najdou zde Tibalta, který ji mučí.
Pia vs. Tibalt
Svazek 4
Tibalt je drobet rozptýlen příchodem obou, a Pia toho využije, praští ho hlavou do obličeje a uteče mu. Tibalt sice zaútočí, ale okamžitě si všimne, že Chandra je jiná – nalezla sebevědomí. Vyhodnotí si, že proti oběma nemá moc šancí, aspoň ne na jejich domácí půdě. A tak zmizí na Innistrad.
Chandra a Ajani mu jsou ale v patách. Tibalt na ně poštve hordu svých ďáblů a podaří se mu je skoro přemoci. Chvástá se a prozradí, že Chandřinu bolest na Ravnice vycítil na dálku a následoval ji na Regathu, aby zjistil, zda jí dokáže ublížit ještě více. Živí se totiž strachem, zoufalstvím a psychickým utrpením, libuje si v mučení. Chandra pozná, že mu jde o to, aby sama sebe ztratila – a tím je snad ještě horší než Bolas. Její sebevědomí ji nakopne a ačkoliv smutek a bolest nezmizí, nenechá se jimi oslabovat -a už vůbec nebude krmit takového hnusného parazita, jako je on. Tibalt na ni zaútočí dýkou, ale ta se roztaví a Chandra jej knokautuje. S Ajanim ho odevzdají místním katharům, aby jej vsadili do magického vězení.
Na Kaladeshi se svěří matce se vším, čím si prošla, a obě jsou nyní šťastné. S Ajanim pak sféroportují na Ravnicu – konečně je na to připravena.
Samozřejmě, našly by se tu jisté diskrepance. Tibalt se podle knihy Grega Weismana War of the Spark: Ravnica účastnil bojů na Ravnice, přivolán Ralovým majákem, dokonce i „pomáhal“ správné straně. Chandra také vystupuje v knize War of the Spark: Forsaken, bezprostředním pokračování toho, co se dělo po válce, a události popisované zde nedávají moc smysl, aby se odehrávaly potom. Ale to trápí jen lidi jako já, ostatní nad tím mohou v pohodě zamhouřit oko.
Tibalt, asi nejvysmívanější sférochodec kdy vydaný, je tady napsaný opravdu dobře. Věříte mu to. Mimo neviditelné emocionální magie používá také povolávání ďáblů a popelová kouzla. Pokud jste ho z nějakého důvodu měli rádi, určitě vám zde udělá radost.
Překlad: Musím říci, že jsem byl velice mile překvapen. Překladatel (Ľudovít Plata) jednak dobře vystihl anglický originál i styl mluvy postav (zejména Chandřino hovorové vyjadřování), je také zřejmé, že se zřejmě snažil obeznámit s reáliemi Magicu, aby použil termíny, na které jsou fandové Magicu zvyklí. A já mám osobně malou ješitnou radost, že slovo, které jsem po dlouhém a bolestivém procesu v roce 2007 vymyslel a poprvé použil jako český překlad slova „planeswalker“ (ještě na starém CMUSU, v rekapitulaci dosavadního příběhu Magicu před blokem Time Spiral, a původní reakce nebyly zcela pozitivní, spíše naopak), vidím po třinácti letech na papíře :o). Ano, našly by se tu drobnosti (Aetherhub místo Aetherové centrum, a hlavně mně neuvěřitelně oči trhající předložka „v“ místo „na“ při mluvení o jednotlivých sférách – „Stále tě trápí to, co se stalo *v Ravnice*/ *v Amonkhetu*? – namísto *na Ravnice*/*na Amonkhetu*). Ale i to se dá přežít.
Na pozitivní notu, Ajaniho „svíčičko“ coby oslovení Chandry je prostě super.
Finální střet
Závěrem
Co říci závěrem? Za 249 korun, což je cena uvedená na přebalu, a v současnosti cca cena jednoho draftu, dostáváte velmi hezky udělaný, byť nijak přehnaně obsažný kus Magicového lore. Pokud máte rádi komiksy i Magic, neměl by vám tento kousek ve vaší sbírce chybět.
Bohužel těžko hodnotit, jak to bude dále. IDW Publishing původně ohlásilo druhou čtyřdílnou sérii pod názvem Chandra: Trials of Alara. První díl měl vyjít v srpnu 2019, byl přesunut postupně na září, pak říjen, a nakonec byla celá série bez vysvětlení zrušena. Zdá se tedy, že ani druhý pokus IDW o založení tradice Magicového komiksu nevyšel, a i my si budeme muset na další MTG komiks v češtině počkat kdovíjak dlouho. Je to škoda, protože tohle dílo vůbec nebylo špatné.
Nový komiks Magic the Gathering: Chandra v češtině zakoupíte u Veselého draka
Já každopádně děkuji za nabídnutou příležitost tento komiks zrecenzovat. Mějte se v rámci možností situace fajn, přežijte dobu koronavirovou ve zdraví, a pokud někdy zatoužíte po více informacích z Magicového lore, zajímavostí ohledně flavoru a podobných věcí – těším se na shledanou. Kde mne hledat, víte.
Honza Adam (Caranthir)
Komentáře
Přispívat mohou pouze přihlášení uživatelé. Pokud chcete vložit komentář, přihlaste se ZDE.