Recenze
Recenze Duel Decks: Elves vs. Inventors
Duel Decks: Elves vs. Inventors je posledním produktem z úspěšné série duel decků. Čeká souboj síly přírody proti vynálezcům s nejrůznějšími vylepšeními. V naši recenzi si tento produkt pořádně rozebereme, podíváme se na hry balíčků proti sobě a i na finanční stránku Duel Decku.
Duel Decks: Elves vs. Inventors - recenze produktu
Před deseti lety Wizards of the Coast oznámilo a začalo s vydáváním produktů nesoucí název Duel Deck. Prvním z nich byl Elves vs. Goblins a aspoň z toho, co jsem slyšela, se jednalo o úspěšný produkt. Postupně vycházely další produkty v této sérii a vedlo se jim buď stejně dobře, nebo hůře. S časem tendence byla spíše k tomu "hůře", a to je důvod proč Wizards of the Coast se rozhodlo tento produkt opustit a zaměřit se na jiné produkty. A tak se zrodily Challengery decky, o kterých si budete moci podrobněji zde přečíst později. Teď se podíváme na poslední Duel Deck řady - Elves vs. Inventors.
Nejprve zrekapituluji, co si máte představit pod pojmem Duel Deck. Jedná se o produkt, který obsahuje dva 60karetní balíčky, které jsou určené k hraní proti sobě. Každý deck má určité téma a určitou kartu, která ho definuje - jedná se o foilovou kartu, kterou uvidíte, když se vám produkt dostane zabalený do ruky. Každá z těchto karet má navíc nový obrázek, což je i důvod proč si někteří tento produkt pořizují. V obou balíčcích najdeme i další karty s novými ilustracemi a tokeny. Balení navíc obsahuje dvě krabičky, do kterých se vejdou (jednou) obalené decky, a dva spin down countery.
Předešlý Duel Decks Merfolk vs. Goblins mě velmi mile překvapil a tak jsem se na psaní recenze dalšího Duel Decku těšila. Tentokrát se jedná o souboj elfů v čele s Ezuri, Renegade Leader, kteří se snaží zabránit vynálezcům ve výrobě rozličných artefaktů a zachovat tak neponičenou přírodu. Vynálezce (Inventors) vede Goblin Welder, který se naopak snaží prosadit technologický pokrok. Nenechte se zmást tím, že Goblin Welder je Goblin. Inventors je balíček primárně artefaktový a ke Goblinům má daleko.
Elfí deck je aggro, které občas umí vyprodukovat hodně many a za to zahrát něco drahého. Elfové se umí posilovat navzájem a snaží se, co nejrychleji porazit vynálezce. Vynálezci však budou klást odpor, elfové občas potřebují trochu pomoci jak prorazit. Je zde několik bytostí, co má schopnost Trample. Je zde i karta, která funguje jako zabíjení, avšak mimo to dává bytosti Vigilance a Trample. Vzhledem k tomu, že tento deck je postaven, aby čelil artefaktům, najdeme v decku karty, které se jich umí zbavit. Artefaktový deck obsahuje i karty, co produkují létající Thopter tokeny a tak mají Elfové k dispozici karty, které mají Reach nebo umí zabíjet létající bytosti.
Vynálezci jsou synergický deck a fungují jako tempo. Jedná se o deck relativně pomalý, ale má k dispozici vše, co potřebuje k tomu, aby se postaral o zastavení Elfů. Ze začátku je schopen zabít nějakou otravnou bytost, zahrát pár levných bytostí nebo artefaktů, které pomůžou najít další potřebné karty (země, artefakty), a Elfy zpomalí. V momentě, kdy se deck dostane do pozdější části hry je schopen zahrát karty, se kterými si Elfové nebudou moci schopni snadno poradit.
Balíček Elves
Elfové jsou víceméně přímočarý agresivní deck. Pokud chcete s elfy vyhrát, budete muset dostat na stůl, co nejrychleji co nejvíce bytostí a s těmi útočit co to půjde. Jde v první řadě o efektivnost. Pokoušet se elfy chránit před občasným bleskem nebo schopností Pia and Kiran Nalaar nemá moc cenu.
Elfové jsou balíček tvořený primárně bytostmi. Za jednu manu zde najdeme Llanowar Elfy a Ezuri's Archers. Llanowaři mohou pomoci zahrát karty jako Dwynen, Gilt-Leaf Daen nebo Elvish Archdruid dříve. Ezuri's Archers jsou dobří proti Thopterám.
Na dvoumanovém slotu, zde máme velmi dobré útočníky - Sylvan Advocate, Talara's Battalion nebo Dwynen's Elite. Sylvan Advocate je 2/3 Vigilance bytost, která umí být navíc o +2/+2 větší pokud máte na stole 6 a více zemí (dává i +2/+2 bytostem, co jsou země - Treetop Village nebo Treefolk Forest z Branchbendera). V tomto decku tuto schopnost moc nevyužijete, avšak 2/3 tělo je ideální, protože přežije spoustu 2/2 bytostí z Inventors decku resp. může přes ně útočit. Talara's Battalion bývala karta, která uměla potrápit, kde koho, když ve hře přistála ve druhém kole. Jedná se o 4/3 Trample bytost. V čem je háček? Aby hráč bytost mohl zahrát, musí však předtím již nějaký zelený spell v kole zahrát. To je však v elfím decku obvykle snadné, zvláště na začátku hry. Dwynen's Elite je 2/2 a přinese do hry ještě navíc 1/1 Elf Warrior token, pokud máte pod kontrolou nějakého dalšího elfa. Kromě těchto velmi efektivních bytostí se v decku najde ještě Leaf Gilder, který umí produkovat manu, avšak umí i docela slušně útočit (2/1), a Kujar Seedsculptor který při příchodu do hry dá na další bytost +1/+1 counter, což může bytosti umožnit útočit přes stejně velké bytosti nebo bytost ochránit před Galvanic Blastem. Přinejhorším je to 2/3 Elf za dvě many a to není špatné. Poslední dvoumanovou kartou je Elvish Vanguard, který roste (dostává +1/+1 countery) za každého Elfa, co přijde do hry (oponent hrát elfy nebude, takže se počítají jen ti vaši v tomto případě).
Na třech manách je zde Ezuri, Renegade Leader, který může hru snadno ukončit, pokud dokáže aktivovat svoji 2GGG schopnost, která dá všem vašim elfům +3/+3 a Trample, což je pro vynálezce konečná (této schopnosti říkáme Overrun podle karty, téhož jména a stejné schopnosti). Ezuri umí i regenerovat ostatní elfy. Na použití této schopnosti při mém hraní obvykle moc nedošlo, protože první zabíjení schytal obvykle Ezuri sám. Elvish Archdruid je elfí lord, což znamená, že dávám všem ostatním elfům pod vaší kontrolou +1/+1. Navíc za tapnutí umí vyprodukovat X many, kde X je počet elfů pod vaší kontrolou. Díky této schopnosti můžete brzo zahrát dražší bytosti nebo více levnějších bytostí. Elvish Branchbender v tomto decku je spíše zajímavý než dobrý elf. Kromě toho, že je 2/2 má schopnost proměnit cílový Forest v X/X Treefolka, kde X je počet elfů pod vaší kontrolou. Fierce Empath je sice jen 1/1 avšak najde vám v knihovně bytost s converted mana costem 6 a více. Obvykle se bude jednat o Gladehart Cavalry nebo Regal Force pokud máte manu na to je zahrát. Pokud ne jsou v decku další cíle a to Krosan Tusker a Elvish Aberration, které díky svojí cycling schopnosti umí najít zemi. Jagged-Scar Archers je velký podle počtu elfů pod vaší kontrolou. Tento elf tak umí být opravdu velký. Důležitější je však jeho schopnost, která umožňuje za tapnutí zbavit se cílové létající bytosti. Viridian Shaman když přijde do hry tak zboří cílový artefakt (to se opravdu hodí, kartu si nechávejte na ruce a použijte ji až ji bude opravdu třeba).
Za čtyři many je v decku další lord Dwynen, Gilt-Leaf Daen, která kromě posilování elfů má Reach, je 3/4, a když zaútočí tak získáte život za každého útočícího elfa pod vaší kontrolou. Další elficí je Yeva, Nature's Herald, která má Flash (může být zahrána, kdykoliv můžete seslat Instant) a dává vašim zelenám bytostem Flash. Navíc je opravdu velká - 4/4. Wildheart Invoker je 4/3 Elf, která pokud se hra zasekne, vám může pomoci vyhrát. Má aktivační schopnost za 8 many a ta říká, že cílová bytost dostane +5/+5 Trample. Llanowar Empath je schopen líznout kartu. Když přijde do hry, udělá Scry 2 (podíváte se na vrchní dvě karty knihovny, můžete libovolný počet karet dát dospod knihovny, zbytek dáte na vrch knihovny v libovolném pořadí), následně ukážete vrchní kartu knihovny a pokud se jedná o bytost, dáte si ji do ruky. Ivy Lane Denizen je 2/3, která umí rozdávat countery za každou zelenou bytost, co přijde do hry pod vaší kontrolou, mě se moc neosvědčil.
Z dražších bytostí je zde Elvish Aberration, což je za 5G, 4/5 bytost, která za tapnutí vyprodukuje GGG. Má i schopnost Forestcycling, což znamená, že můžete zaplatit dvě many (zahodit Aberraci) a najít si v knihovně Forest a dát si ho do ruky. Krosan Tusker je za 5GG, 6/5 Boar Beast, a má také schopnost Cycling za 2G. Pokud se rozhodnete tuto kartu 'zcyklit' tak kromě líznutí karty, si můžete najít v knihovně basic land a dát si ho do ruky. Gladehart Cavalry je za 5GG přerostlý elf - 6/6, který když přijde do hry, udělá Support 6. To znamená, že dáte +1/+1 counter až na 6 jiných bytostí. Cavalry má ještě druhou schopnost, která říká, že pokud vaše bytost s +1/+1 counterem zemře, získáte 2 životy. Regal Force je oblíbená bytost v elfích balících, protože takové decky obvykle mají spoustu bytostí na stole a hodně many. Když Regal Force přijde do hry, líznete tolik karet, kolik máte zelených bytostí ve hře. Je to jinak za 5GG, 5/5 Elemental.
Non-creature spelly v decku jsou primárně zabíjení. Jsou zde tři druhy, dvě si poradí s bytostí a mají podmínku (obvykle to jak máte silnou vaši bytost) a poslední je Naturalize, která bourá cílový artefakt (nebo enchantment). Velmi nepříjemné bytosti v Inventors decku jsou však artefakty. Nejčastějším neartefaktovým cílem pro mě byla Pia and Kiran Nalaar. V decku nalezneme i jednou Lead the Stampede, která může pomoci doplnit ruku.
Co se zemí týče, najdeme zde tři non-basic země. Oran-Rief, the Vastwood dává za tapnutí +1/+1 counter na všechny zelené bytosti, co přišly v daném kole do hry. Druhá má schopnost Cycling, kterou dost často uvítáte, a třetí je Treetop Village, ze které se umí stát 3/3 Trample bytost.
Decklisty Vše
Duel Deck Elves
Wizards of the Coast
Maindeck
Sideboard
Balíček Inventors
Jedná se o modro-červený deck obsahující velké množství artefaktů. Deck vynálezců je o dosti složitější deck na hraní než elfové, protože se jedná o deck postavený na synergiích karet v něm obsažených. Deck je sám o sobě o hodně silnější než elfové avšak pro hráče začátečníka toto nemusí být na první pohled vidět. Elfy hráč může hrát tak, že zahraje bytosti po křivce a tím hra může skončit. U tohoto decku to nejde. Budete muset přijít na způsob jak elfům nepodlehnout, dostat se do pozdější části hry a pak zahrát Myr Battlesphere nebo Thopter Assemply a vyhrát.
Tento deck ke správnému fungování potřebuje pokud možno každé kolo zahrát zemi a tak je zde několik způsobů jak se k nim dostat. Solemn Simulacrum hledá basic land, který přijde do hry taplý. Trinket Mage je schopen pokud je třeba najít artefaktovou zemi (Great Furnace, Seat of the Synod, Darksteel Citadel). Mycosynth Wellspring je artefakt, který při příchodu do hry vám umožní najít si zemi. To samé udělá, pokud ze hry odejde (kartu můžete obětovat do schopnosti Pia and Kiran Nalaar, Phyrexia's Core etc.). Další způsob jak se dostat k čemu potřebujete je lízání karet, hledání karet, nebo lootování (líznete kartu, zahodíte kartu). Jednou z velmi efektivní karet je Riddlesmith. Tato dvoumanová 2/1 bytost říká, že pokud zahrajete artefaktové kouzlo, můžete líznout kartu, a pokud tak učiníte, zahodíte kartu. Faerie Mechanist je 2/2 létající bytost, která když přijde do hry, podíváte se na vrchní tři karty knihovny, můžete pak z nich ukázat artefakt a dát si ho do ruky. Trinket Mage, Treasure Mage a Trophy Mage jsou všechno za tři many 2/2 bytosti, které hledají určitý artefakt. Trinket Mage hledá artefakt s mana costem 1 a méně, Treasure Mage hledá artefakt s mana costem 6 a více, a Trophy Mage hledá artefakt s přesným mana costem, a to 3 (cíle jsou Filigree Familiar, Neurok Replica, Darksteel Plate). Artificer's Epiphany v tomto decku obvykle líže dvě karty, pokud nemáte po ruce artefakt i tak je karta dobrá. Podobně jako Mycosynth Wellspring je zde podobný dvoumanový artefakt, který však místo hledání líže kartu. Jmenuje je se Ichor Wellspring.
Jak deck přežívá? Aby se deck dostal do pozdější fáze hry, potřebuje removal a nějaké bytosti, které něco udělají, ale zároveň jsou určené k bloku. Co se removalu týče je zde Galvanic Blast, který střílí kamkoliv za dva. Pokud máte metalcraft (tři a více artefaktů), tak umí střílet i za 4. Welding Sparks je také blesk minimálně za 3, což umí i trochu většího elfa zabít. Tato karta dává více damage za každý artefakt pod vaší kontrolou, takže si to umí poradit i s Gladehart Cavalry. Shrapnel Blast je nejúčinnější 'blesk', dává pět zranění do jakéhokoliv cíle. Vyžaduje však při seslání ještě obětování artefaktu. Tento deck má vždycky nějaký artefakt po ruce a dost často to je i artefakt, který když ze hry odejde tak něco udělá (Wellspringy). Dále je v decku Reclusive Artificer za 2UR, který když přijde do hry tak vystřelí podle počtu artefaktů. Barrage Ogre je sice o manu dražší bytost (3RR) avšak umí střílet za dva opakovaně (za obětování artefaktu a tapnutí). Nejlepší karta decku, Pia and Kiran Nalaar, umějí také za obětování artefaktu střílet za dva. Ideálními obránci jsou Filigree Familiar, který při příchodu do hry vám přidá dva životy. Když zemře tak líznete kartu (stejně jako když zemře Solemn Simulacrum). Trinket Mage, Treasure Mage, Trophy Mage, Ghirapur Gearcrafter jsou také ideálními podskokany, protože po příchodu do hry něco podstatného udělají. Pokud hráč elfů nemá na stole nějakého lorda, jsou tyto bytosti schopné se s elfy dokonce v boji vyměnit. Neurok Replica a Myr Sire jsou také dobří blockeři. Replica je schopná kdeco zablokovat a přežít, zatímco Myr Sire, dokáže bloknout dvakrát (když umře, nahradí se totiž 1/1 Myr tokenem. Replica v pozdější fázi hry může i něco vrátit na ruku a tak se postarat v bloku, když je třeba o dvě bytosti (stejně tak si můžete zachránit nějakou vaši bytost nebo využít efekt vaší bytosti znovu)
Jak deck vyhrává? V decku se nachází několik vzácných karet, které slouží velmi dobře jako win condition. Jednou z nich je již zmíněná Pia and Kiran Nalaar. Když přijde do hry, vyrobí dvě 1/1 Thoptery, které dost často umí hru vyhrát. Druhá schopnost rodičů Chandry umí také hráči elfů dost pokazit hru nebo případně hráče rovnou tímto zabít. Scuttling Doom Engine je velmi hezká karta, která se bohužel moc nikde neuchytila. Jedná se o 6/6 artefaktovou bytost za 6, která se nedá blokovat bytostmi se silou dva a méně (elfové to blokují těžko). Navíc pokud karta je zničena, tak dá za 6 cílovému oponentovi. Další vzácnou kartou je Myr Battlesphere. Battlesphere stojí 7 man, je to však velmi silná karta. Když přijde do hry, vytvoří 4 1/1 Myr tokeny. Pokud Battlesphere zaútočí, můžete přitapnout X Myr tokenů, Myr Battlesphere získá +X/+0, udělí X damage do hráče nebo planeswalkera, na kterého útočí, kde X je počet tapnutých Myrů. Poslední manově drahou kartou je Thopter Assembly. Jedná se o 5/5 létající bytost za 6 many, která v upkeepu, pokud nemáte ve hře žádné Thopter tokeny, se vrátí na ruku a vyrobí 5 1/1 Thopter tokenů. V tomto decku je to obvykle 5/5 letec.
Kromě těchto rare většinu damage s největší pravděpodobností udělíte létajícími bytostmi. Buď Faerie Mechanistou nebo Thopter tokeny, které vyrábí Pia and Kiran Nalaar, Ghirapur Gearcrafter, Whirler Rogue nebo Maverick Thopterist. Whirler Rogue vám navíc může umožnit hru vyhrát i svoji druhou schopností. Za tapnutí dvou artefaktů umí dávat neblokovatelnost.
Vzhledem k tomu, že jsem nezmínila všechny karty v decku, podíváme se na karty, které jsem doteď opominula. Etherium Sculptor zlevňuje artefakty o jednu generickou manu. Karta se obvykle v artefaktovém decku hodí, avšak nepřišlo mi, že by v tomto decku odváděla extra velkou práci. Goblin Welder je úžasná karta, která vám umožní vyměnit artefakt ve hře za artefakt v hrobě. Jedná se o velmi silnou schopnost a karta se hraje i na turnajích formátu Vintage. V tomto decku se jedná spíše o win more kartu. Obvykle než se dostanete k tomu, že byste mohli vyměnit jeden artefakt za druhý, totiž budete schopni hru vyhrát i bez pomoci Weldera. Darksteel Plate je oblíbená karta pro hráče formátu Commander a proto je tak drahá (je to jedna z nejdražších karet produktu). Osobně jsem tuto kartu při hraní nepoužila, avšak mít důležitou bytost nezničitelnou zní fajn. Nejčastější využití této karty bylo však její zahození do Riddlesmitha. Na druhou stranu Inventor's Gogglesje equipment, který v tomto matchupu je velmi dobrý. Ať už budete equipovat zadarmo nebo za manu, posílení bytosti o +1/+2 je proti elfům dobré a dost často sama tahle karta elfy dost zpomalí. Pyrite Spellbomb je zabíjení, které si můžete najít Trinket Magem, případně kartu může obětovat a líznout si jinou. Voyager Staff je jedna z karet, co jsem si sama musela přečíst. Za 2 many a obětování Staffy můžete ze hry odstranit jednu bytost a na konci kola ji vrátit. Tuto schopnost můžete použít jak na vlastní bytost, abyste si ji buď zachránili, nebo využili jejího efektu při příchodu do hry znovu, tak na bytost oponentovu. Pokud byste náhodou pro tento efekt neměli využití, pořád je to artefakt, co můžete obětovat do Shrapnel Blastu nebo Pia and Kiran Nalaar. I v tomto decku najdeme nonbasic země, zmíním jen dvě. Jednou z nich je Foundry of the Consuls, která za 5 many a obětování vytvoří dva 1/1 Thopter tokeny. Druhou je Phyrexia's Core, která za tapnutí, obětování artefaktu a jednu manu, vám přidá jeden život. (důležitější na této zemi je ta schopnost obětovat artefakt a tak ho dostat do hrobu).
Decklisty Vše
Duel Deck Inventors
Wizards of the Coast
Maindeck
Sideboard
Duel Deck: Elves vs. Inventors proti sobě
Pokud jste již v Magicu trochu zběhlejší hráči tak rychle zjistíte, že decky jsou hodně nevyvážené. Inventoři mají totiž hodně navrch oproti elfům. Decky nejsou vyvážené jen z hlediska síly, ale i designem. Elfové jsou jeden z nejoblíbenějších tribů v Magicu a elfí decky jsou obvykle stavěny tak, aby využívaly synergie, které tento tribe nabízí (mimo jiné nedávno vyšlo docela dost elfích artificerů, jen tak pro zajímavost). Bohužel tento deck neumí pořádně nic. Nedokáže vyprodukovat stabilně dostatečné množství many, nedokáže rychle a efektivně útočit, a nedokáže ani bytosti udělat dostatečně velké (a dát jim Trample, aby prošly). Při tom existuje spousta elfů, které by s tímto mohli pomoci a Inventoři by se pak opravdu museli snažit útok elfů zastavit. Vlastně by stačilo přidat občasný Rancor nebo Timberwatch Elfa. Takto elfí deck spoléhá na dobrou ruku, kdy hráč elfů zahraje bytosti po křivce a bude doufat, že hráči Inventors to nepřijde zrovna nejlépe.
Deck Inventors je na tom oproti elfům velmi dobře. Je dobře nadesignovaný a obsahuje hodně synergií a možností jak se dostat, ke kartám, které potřebuje. Tudíž i spousta špatných karet si najde uplatnění, zatímco elfové s těmito kartami nejsou schopni vůbec pracovat. Pokud si koupíte tento produkt a budete si chtít zahrát pěkné hry, tak vás zklamu, tento produkt vám tuto zkušenost dost pravděpodobně nedodá a to i v případě pokud oba hráči budou začátečníci. Zjistit jak funguje deck Inventorů sice může chvíli trvat, ale jakmile to jeden nebo druhý hráč zjistí, už nebude cesty zpět a hráč s elfy bude trpět.
Finanční stránka Duel Decks: Elves vs. Inventors
Pokud byste si jednotlivé karty chtěli koupit, tak vás nákup vyjde na 679 Kč (dle Rytíře), což mě samotnou dosti překvapilo vzhledem k tomu, že ani jeden deck neobsahuje zrovna běžně hrané karty na turnajích. V ceně nejsou započtené basic landy, krabičky, kostky etc. Prodejní cena Duel Decku je přibližně 400 Kč, takže z tohoto hlediska se nákup vyplatí (na Magic Online pořídíte oba decky za 18 tixů, nejdražší kartou je Treetop Village 2,5 tixu a Temple of Epiphany 1,75 tix). Upřímně si myslím, že je škoda, že v tomto produktu není více starších legendárních bytostí, protože by se určitě našla spousta hráčů, kterým se nový design legendárních karet líbí.
Celkové hodnocení DD: Elves vs. Inventors
I přes to, že po finanční stránce se deck vyplatí, jedná se o jeden z těch horších Duel Decků. Pokud si ho budete pořizovat a máte s Magicem už nějaké zkušenosti doporučila bych menší úpravu elfů. Je několik možností, co můžete udělat. Buď přidáte jednoduše více zabíjení (jedna Naturalize nestačí), nebo deck urychlíte (více jednomanových manovačů), nebo dáte elfům více možností jak prorazit (za pomoci karet jako Rancor nebo Timberwatch Elf). Změny nemusí být drastické. Rychle zjistíte, kde je problém a můžete zkusit najít pár karet, které matchup vyrovnají. Inventors je pěkný deck a je s ním spousta zábavy avšak asi nenajdete moc jiných decků, proti kterým budete schopni hrát vyrovnané hry, pokud si takový deck nepostavíte sami.
Elfové jsou hodně nekonzistentní, takže cokoliv, co decku pomůže být konzistentnější, bude vítaná změna. I přes to, že Inventors deck je skoro jednokarťák (každá karta v jedné kopii), je stabilnější díky spoustě prolizu a možnosti hledání konkrétních karet. Je o to složitější na hraní, ale i méně zkušený hráč brzo přijde na to jak elfy porazit, protože jejich taktika je stejná a nemají moc triků. Každopádně stačí pár menších úprav a hned bude elfí balíček o třídu a celkový požitek z hraní Duel Decku bude daleko lepší než v jeho základní verzi.
Pokud sháníte předkonstruované balíčky na občasné hraní s kamarádem nebo pro hraní s trochu pokročilejším hráčem, tak toto je produkt pro vás. Je to i dobrý dárek pro více casual laděné hráče.
Přidáte se raději na stranu přírody a využijete schopnosti elfů nebo si raději vyberete ztřeštěné vědátory? Pusťte se do poslední bitvy duel decků díky Duel Decks: Elves vs. Inventors, který si můžete zakoupit v našem partnerském e-shopu Veselý drak. Svým nákupem podpoříte CMUS.cz.
S'Tsung
Komentáře
Přispívat mohou pouze přihlášení uživatelé. Pokud chcete vložit komentář, přihlaste se ZDE.