Wizards připravili nový a cenově dostupný produkt určený pro lokální hraní. Challenger Decks představují okleštěné kopie silných balíčků ze Standardu, se kterými si hned po koupi můžete zahrát ve vaši lokální herně nebo s kamarády. Uvnitř balení najdete kompletní balíček včetně sideboardu, a pokud se vám vybraný Challenger Deck zalíbí, tak si jej můžete upravit na silný balíček na Standard. Jak se tahle novinka povedla a mnohem více najdete v této recenzi.
Foto: Wizards of the Coast
Recenze Magic: the Gathering Challenger Decks 2018
Relativně nedávno Wizards of the Coast oznámilo změnu v produktech, které si budou hráči moci pořídit. Jak už to tak bývá, když přichází něco nového, něco starého končí. A tak jsme se 6. dubna rozloučili s produktovou linií nesoucí název Duel Deck, která zde byla po celých deset let - vyšel poslední Duel Deck řady - Elves vs. Inventors - o kterém si můžete přečíst zde. Toho dne jsme také přivítali nové Challenger decky, o kterých si něco povíme v tomto článku.
Challenger decky by měly usnadnit vstup do formátu Standard. Jedná se o 75karetní decky formátu Standard, které jsou určené k hraní na úrovni Friday Night Magic (FNM). Již dříve zde byly pokusy o předkonstruované balíčky určené pro hráče smýšlejících o turnajovém hraní, avšak moc se jim nedařilo, protože byly obvykle designované mimo kontext aktuálního formátu (Event Decky) - nebyly schopné čelit deckům, které se hrály. Challenger decky by tento problém mít neměly, protože jsou designované tak, aby v tomto prostředí mohly fungovat. Jedná se o velmi dobrý počin ze strany Wizards of the Coast. Decky jsou totiž udělány tak, abychom za jejich doporučenou cenu (30 USD), dostaly opravdu co nejlepší deck. Jestli jste někdy stavěli něco s omezeným rozpočtem tak určitě víte, že toto není úplně jednoduché, zvláště pro hráče, kteří nemají ještě s Magicem tak moc zkušeností. Jedná se tak o produkt, který hodně pomůže těm, kteří chtějí udělat ten krok k hraní na turnajích, avšak bojí se postavit si něco vlastního. Takto mohou přijít do obchodu, koupit si jeden z Challenger decků a vyrazit na FNM.
Jak jsem již zmínila, Challenger decků je v první várce hned několik a to konkrétně čtyři - Hazoret Aggro, Vehicle Rush, Counter Surge, a Second Sun Control. Každý z těchto decků má něco do sebe a bude záležet na hráčích samotných, co je pro ně lepší. Ne každý hráč si rozumí s fritkou nebo controlem.
Challenger Deck Hazoret Aggro
Prvním z decků je Hazoret Aggro, což je mono red aggro. Tento deck se snaží za co nejkratší čas udělit co nejvíce damage - obvykle dvacet. Jedná se o velmi úspěšný archetype na formátu a tak s několika málo změnami můžete dostat do rukou velmi dobrý deck. Háček je v tom, že ty dobré karty stojí dost peněz. I bez těch drahých karet (jako je playset Hazoret) je však tento deck velmi solidní. Má dobrou křivku a je vidět, že se Wizards of the Coast snažilo za 30 dollarů nám do ruky dostat deck, který může na formátu obstát.
A tak zde máme levné bytosti, které se postarají o to, že budeme schopni útočit hned od prvního kola - Bomat Courier, Fanatical Firebrand, Soul-Scar Mage. Bomat Courier je tou nejdůležitější bytostí z nich. Umožní nám později ve hře získat přístup k dalším kartám, až nám karty na ruce dojdou. Na dvoumanovém slotu zde máme Harsh Mentora a Kari Zev, Skyship Raider. Harsh Mentor sice není v současné době zas tak dobrý (protože byl primárně velmi dobrý proti Energy deckům) avšak pořád se jedná o 2/2 za dvě many s výhodou. Kari Zev, Skyship Raider se těžko blokuje a útočí spolu s opicí za 3. Na třech manách je zde výborný Ahn-Crop Crasher, který se postará o to, aby oponentova bytost, která na stole přežila jedno kolo, neblokovala. Z manově dražších karet je zde 1 kopie Glorybringera, který se umí zbavit bytosti (co není drak) na stole a navíc létá. Hazoret the Fervent, které se dá jen těžko zbavit a v tomto decku opravdu funguje jako za 4 many 5/4 Haste. Pokud náhodou nedokáže prorazit, její aktivační schopnost dokáže oponenta v rámci několika kol dorazit. Chandra, Torch of Defiance, je planeswalker, který se hodí primárně proti pomalejším balíčkům. Jedná se však o kartu, která je peněžně drahá a která se hraje na všech možných formátech (od Vintage po Standard). Karta může vyhrát hru, pokud je na stole sama, může zabít bytost nebo se postará o to, abyste měli více možností něco v kole zahrát (nebo dát oponentovi za 2). K těmto kartám máme v decku různé blesky, karty, které dávají určitý počet zranění do bytosti nebo hráče/planeswalkera. Tak našim bytostem vyčistit cestu a později oponenta nějakým bleskem dostřelit. K tomu poslednímu napomáhá i jedna země - Sunscorched Desert.
Aby se deck dostal do optimální turnajové podoby, potřebuje minimálně čtyři Hazoret the Fervent, 4 Earthshaker Khenra, které znemožní oponentovi blokovat, a lepší sideboard (Aethersphere Harvester, další Chandry, Glorybringer, Abrade). V poslední době, době psaní tohoto článku, se v RDW (Red Deck Wins, jak se tomuto typu decku říká) hrají i Rekindling Phoenixové, kteří rozhodně nejsou žádnou levnou záležitostí. Zde se můžete podívat, jak vypadá RDW, které vyhrálo GP Seattle. Pokud se teprve na turnajích oťukáváte, můžou drahé úpravy však počkat, vše má svůj čas. Nakoupit si karty z toho, co jste vyhráli je navíc dobrý pocit.
Když jsem s tímto deckem hrála tak jsem neměla problém s tím jak se deck chová. Chybí mu opravdu nějaká dražší bytost, které v mid-game hru dokáže ukončit, ale nepřišlo mi, že by to znamenalo, že deck nemůže vyhrávat a i jen malé změny deck udělají lepší (z pěti matchů jsem prohrála jednou).
Challenger Deck Vehicle Rush
Vehicle Rush je deck, který je postavený podle Mardu Vehicles decku, který byl jedním z top decků po nějakou tu dobu na Standardu. V současné době se tomuto typu decku moc nedaří. Primárně je to z důvodu, že mono red aggro je dosti populární a rychlejší než Vehicly. Stejně tak současné energy i ne-energy midrange decky jsou schopné vyprodukovat větší value než Vehicly. Současné "Vehicly", které se v poslední době umisťují na turnajích, spíše připomínají Red Deck Wins - jedná se o červené aggro s různými artefakty, jedním Vehiclem a nejlepším zabíjením pokud máte po ruce artefakt - Unlicensed Disintegration.
Tento Challenger deck jako takový má ve skutečnosti nejblíže k decku, podle kterého byl postaven. Obsahuje totiž všechny důležité karty, které tento deck potřeboval - 4 Toolcraft Exemplar, 4 Scrapheap Scrounger, 4 Heart of Kiran, 4 Unlicensed Disintegration. Tento deck se snaží ideálně začít Toolcraft Exemplarem následovaným Heart of Kiran. Ve třetím kole je ideální zahrát nějakého pilota pro Heart of Kiran, což jsou ve skutečnosti všechny dvou i tří-manové bytosti v decku, takže by to mělo opravdu nastat. Největším problémem tohoto decku je mana base. S rozpočtem, se kterým tento deck operuje, už nezbylo místo na více fastlandů (zemí jako jsou Concealed Courtyard nebo Inspiring Vantage) a tak se může stát, že se deck občas rozsype právě kvůli tomu, že je tříbarevný a nemá ideální mana base (Unclaimed Territory není nejlepší zemí, pokud potřebujete hrát i barevné spelly).
Pokud byste chtěli upgradovat tento deck máte dvě možnosti, buď se pokusíte poskládat Mardu Vehicly nebo jednu barvu cutnete (nebudete hrát bílou). Tím se však posunete do sféry předchozího popsaného decku - Black-Red Aggro. Vylepšení Mardu Vehiclů obsahuje víceméně stejné karty jako Hazoret Aggro - Hazoret the Fervent, Aethersphere Harvester, Chandra, Torch of Defiance, Abrade, případně Rekindling Phoenix. Výhodou tohoto decku oproti tomu předchozímu je ta, že nákup mana base nevyjde tak draho a to samo o sobě deck udělá o dost lepším.
Tento deck je ideální pokud se nechcete moc zabývat upravováním decku a jít s ním rovnou hrát.
Challenger Deck Counter Surge
Tento deck je pomalejší oproti předchozím dvěma deckům. Jedná se o agresivní midrange deck, který je postaven kolem Winding Constrictora, který umí vyprodukovat energii nebo counter navíc (vztahuje se to i na -1/-1 countery). V době, kdy deck vznikal, se na formátu hrál "BG Snek" a nikdo moc nevěděl jestli deck v nějaké podobě na formátu vůbec zůstane. Hráči zkoušeli verze více midrange až kontrolní s Vraskami nebo The Scarab Gody, více agresivní verzi více založené na energii (Bristling Hydra, Longtusk Cub), až se nakonec došlo k tomu, že nejlepším buildem nakonec bude střední Sultai Energy cesta. Jedná se víceméně o BG deck, splashuje však Hadama's Climb, který s "hadem" (Winding Constrictorem) umí udělat pořádnou paseku a rychleji nebo hned při první aktivací Hadana's Climb otočí. Taková zvětšená létající Bristling Hydra s nějakými countery navíc je dosti nepříjemná.
Dlouho jsem přemýšlela, co o Counter Surge napsat, protože mě deck zklamal. Až později jsem si však uvědomila, kde je problém. Není v decku, ale ve mě. Když jsem s deckem hrála, měla jsem trochu smůlu nebo aspoň jsem si to myslela. Nejenom, že jsem několikrát za sebou narazila na Grixis God Pharaoh's Gift, který se mi vyloženě vysmál, ale také jsem v dosti hrách nedokázala poskládat dva zdroje zelené nebo černé (obvykle jsem měla přístup k Aether Hubu a jedné energii). Později, když jsem hrála se Second Sun Controlem jsem si však uvědomila jednu věc - Counter Surge není BG Snek, stejně tak jako Second Sun Control není UW Approach, a podle toho hráč musí přizpůsobit hraní. Pokud si budete pořizovat tento deck pravděpodobně nebudete mít zkušenosti s hraním optimálních verzí dvojkových decků a tak se budete jednoduše snažit hrát, co nejlépe s kartami, co máte k dispozici nebo budete postupně objevovat jak se, které karty chovají. Nebudete zklamaní, jen zjistíte, že některé karty nejsou úplně ideální. Postupně zjistíte, že tento deck je hodně závislý na Winding Constrictorovi a že je nutné si klíčové bytosti opravdu chránit, protože se budete potřebovat dožít Verdurous Gearhulka a za jeho pomoci oponenta zabít. Důležité je dát nějaký damage ze začátku hry a posléze za pomoci bytostí s Menace a bytostí, co dávají countery na další bytosti prorazit. K tomu vám i dobře poslouží Hashep Oasis. Nakonec mi přišlo, že kdybych vyměnila Walk the Plank za Walking Ballista, tak deck bude vlastně celkem fajn (primárně jsem nebyla schopna Walk the Plank vůbec zahrát).
Counter Surge je tak deck, který má k optimálnímu buildu nejdále a navíc se jedná obecně o nejdražší archetyp z těchto čtyř decků (v současné době RDW i Vehicly stojí stejně). Kterým směrem se budete chtít vydat je na vás. Můžete totiž případně hrát i deck s trochou Exploru. Bristling Hydra však je levná karta a tak se můžete nejsnadněji vydat směrem Energy. Můžete si pořídit Servant of the Conduit, abyste mohli Hydry nebo Gearhulky zahrát o kolo dříve. Pokud chcete být více aggro můžete hrát Merfolk Branchwalkery. Na tří-manovém slotu většina hráčů hraje Jadelight Rangery, ale je také možnost hrát Thrashing Brontodonty, které mi přišly lepší. Neprofilterují vám sice knihovnu, ale mají dobré čísla a navíc schopnost, která je relevantní (možná mi lezl ten Gift moc na nervy). Drahými kartami decku jsou Vraska's Contempt, Fatal Push, Walking Ballista (příp. The Scarab God, Carnage Tyrant). I tento deck potřebuje vylepšit mana base a to 4 Blooming Marshi pokud zůstanete u BG verze. Pokud byste přemýšleli o tříbarvě, budete si muset pořídit i Botanical Sanctum a Fetid Pool.
Challenger Deck Second Sun Control
Second Sun Control je modro-bílý control, který se snaží přežít tak dlouho než je schopen zahrát dvakrát Approach of the Second Sun a tím hru vyhrát. Tato verze decku je hodně lineární a neobsahuje žádný plán B ani moc obrany. K tomu, aby hráč přežil, potřebuje global removal (Fumigate, Settle the Wreckage) a nějaký spot removal (Aether Meltdown, Cast Out). V decku pak najdeme spoustu karet, které se umějí dostat hlouběji a najít Approach of the Second Sun a následně se k té kartě znovu, co nejrychleji dostat (Opt, Glimmer of Genius, karty se cyclingem).
Tento deck podobně jako Counter Surge se hraje jinak než optimální verze decku (který má různé varianty). Tím, že tato varianta je přímočařejší pomůže méně zkušenému hráči mít lepší výsledky hned ze začátku. Jakmile se hráč trochu oťuká a zjistí, jak co funguje, bude moci deck sám upravit a vědět, co je třeba a jak s upraveným deckem hrát. K okamžitému hraní je tento deck v ideální podobě.
Finální názor na Challenger Deck 2018
Koupě správného Challenger decku může záležet na různých faktorech. Pokud byste chtěli deck, který se nejsnadněji upraví a bude obecně nejlepší pro kompetitivní hraní (i do budoucna), vyhrává celkem jasně Hazoret Aggro. Avšak pokud vás tento typ decku nic neříká, můžete se rozhodnout pro jiný deck. Vehicle Rush je nejlepší deck pokud ho nemáte v plánu upravovat (hned kousek za ním Hazoret Aggro). Můžete si s ním zahrát s kamarády, co hrají Standard nebo s ním jít na FNM. Counter Surge vám dá možnost hrát několik různých decků, které stojí na stejných kartách. Jedná se však o nejdražší archetyp co v Magicu existuje. Second Sun Control je jediný control, takže pokud bytosti moc nemusíte, bude to vaše jediná možná volba. Tento deck je vhodný pro začátečníky nebo hráče, kteří si chtějí prostě zahrát. Pro kompetitivní hraní tento deck bude vyžadovat nejvíce úprav a stane se tak i o dost těžší na hraní. Předělání tohoto decku však vyjde nejlevněji a navíc do budoucna to může být nejlepší volba (podle toho jak bude vypadat nový formát s Dominarií).
Závěrem bych chtěla poznamenat, že tento produkt se vydařil hned z několika důvodů. Pro některé to znamená, že se dostaneme k drahým kartám levně. Pro další hráče je zde možnost jak si za rozumné peníze pořídit balíček, se kterým můžete hrát s kamarády Standard nebo se můžete vydat na FNM. Můžete si tak zahrát párkrát Standard a netrápit se s něčím jako je rotace. Jiní ocení to, že si nemusí vymýšlet vlastní deck a složitě karty shánět. To jim může pomoci dostat se z casual hraní na turnajovou scénu.
Tyto decky jsou navíc dobré i pro začínající hráče, které se chtějí v hraní zlepšit. Sama jsem s decky nechtěla moc hrát na turnajové scéně, protože jsem se bála ztráty vstupného, ale po absolvování několika Friendly lig na Magic Online, musím říct, že tyto decky mají na 4-1 nebo 3-2. Dost mě tak překvapili. Po diskusích s dalšími autory, kteří měli podobný nápad (Friendly ligy na Magic Online), musím uznat, že moje zkušenost nebyla ojedinělá.
Challenger Deck a další Magicové produkty si můžete zakoupit v našem partnerském e-shopu Veselý drak a podpoříte tak provoz CMUSu. Děkujeme.
S'Tsung (najdete mě na Twitteru @stsungjp nebo na Magic Online - stsung)
Dobrý den, uvažuji o koupi challenger decku ,jako svého prvního balíčku, jelikož jako noob bych těžko složil něco hratelného. Dokoupil bych pár karet, které tady i jinde většina lidí doporučuje JENŽE .... za jak dlouho vypadne většina karet ze STANDARDU a balíček tak ztrati smysl . Vyplatí se kupovat i na konci Srpna, nebo mám počkat až vyjde další generace challenger decků a pak se pustit do investic , které se vyplatí alespoň na půl roku rok ? Pokud jsem něco nepochopil ,nebo špatně položil nějakou otázku tak se omlouvám. S pozdravem Eriqq
Z pohledu na decklisty to vypadá, že cca 90% každého balíku je z Kaladesh/Amonkhet bloku, a ty odrotují pryč ze standardu, když vyjdou Guilds of Ravnica (5.10.). Takže balíky lze hrát ještě měsíc a kus. Je to tím pádem na tobě, jestli to za to stojí. Jestli plánuješ hrát aktivně, pořád ještě to může stát za to. Ale je to opravdu otázka cena vs. užitek. Každopádně hodně zdaru!
0 hlasů
Přispívat mohou pouze přihlášení uživatelé. Pokud chcete vložit komentář, přihlaste se ZDE.
Report z 4. ročníku Legacy turnaje Memoriál Davida Gilla
Tome, díky nejen za čtivý report, ale hlavně za uspořádá(vá)ní této akce - snad se to příští rok seskládá lépe s Eternal Weekendem! ...
všechny komentářeStředeční výhledy 22/2024
Uff... Hodně drsné... :-) Dal sis s tím nehorázně moc práce, takže moc díky! Určitě si to všechno projdu a do dalších Výhledů určitě...
všechny komentářeStředeční výhledy 23/2024
Omlouvám se, ale předvánoční Výhledy se samozřejmě psaly ještě ve větším shonu než obvykle. Takže když jsem ten Premodern pod organizátorem...
všechny komentářeZapomenuté Mechaniky MtG: Shadow
Wow, dakujem za poopravenie. :) Stastne a Vesele!
všechny komentářeCesta za cEDH do dalekého Lisabonu
Uplne rozumiem. Mne osobne to pride zvlastne, ako urobit zlozenie tych stolov tak, aby hrali proti sebe ti najlepsi a povedzme hraci s...
všechny komentářeAnatomie obchodu s kartami Magic the Gathering
Možná jsme se tam potkali:) Byla to dobrá doba, až na, v Brně všudepřítomné, nácky...ale to na Francouzské nehrozilo:) Jojo...Isič,...
všechny komentáře