Nejoblíbenější karta z nové sady? To přece musí být Thor, nebo ne? :-)
0 hlasů
V dnešním článku si pro Vás Zdeněk Matura připravil rozbor Magic balíčku na formát Modern, který se zaměřuje na Elfy a jejich synergie.
Zdravím čtenáře Cmusu u dalšího rozboru.
Před pár dny vyšla nová sada. Musím říct, že tuto sezónu se mi sety opravdu líbí a Kaldheim navíc uprostřed zimy přinesl zasněžené země, které jsou jedna z mých nejoblíbenějších tématik. Několik karet se začalo velmi rychle prosazovat i na starších formátech, třeba jako na Modernu, kterého se dnešní rozbor týká. Nebojte se, nechci mluvit o tom jak Kaldheim na modernu utilizuje cascade spolu s Tibalt's Trickery nebo Valki, God of Lies. A to navzdory tomu, že podobné věci v Magicu často vyhledávám.
Novou kartičkou, kterou nám přinesl Kaldheim je i shapeshifter Realmwalker. A právě tuto kartu si dnes představíme v Modern Elf balíčku. Elfové mají potenciál využívat navíc několik karet ze setu inspirovaného vikingskou mytologií a zároveň si zachovat svoji původní modernovou identitu.
Stále se tedy jedná o spoustu levných mana dorků, rampy, ztenčujícího se množství hraných zemí a posilování velké armády malých bytostí. Strategie je tedy jednoduchá, od prvního kola hrát malé bytosti, které nám umožní se dostat napřed oproti křivce, budovat stůl jak kdybychom hráli Coat of Arms (Proč ho nehrajeme alespoň jednou pro zábavu?) a nakonec soupeře přejet spoustou posílených bytostí. To vše za co nejrychlejší čas.
Dnešní decklist si vypůjčíme z MtGO modern league, kde uhrál skvělých 5-0.
Pro decklist pokračujte na následující stránku
Llanowar Elves – Asi nejikoničtější elf (nebo jestli chcete elfové) v historii MtG. Hrát karty o kolo nebo i více rychleji než nám normálně křivka umožňuje je silná věc a llanowar nám pomáhá dostat všechno do hry dřív než soupeř může pořádně reagovat.
Elvish Mystic – Na první pohled 100% dvojče Llanowar Elves. Prakticky vždy také funguje úplně stejně. Proto zde místo popisu toho samého, co jsme si zrovna popsali o pár vět dříve, zmíním asi jediný funkční rozdíl, na který se dá teoreticky narazit. Elvish Mystic je technicky o chlup lepší. Nevěříte? Nesdílí totiž náchylnost k interakci Legion's End a Lllanowar Mentor stejně jako Llanowar Elves.
Heritage Druid – Jestli je jeden manadork dobrý, tak co hned 3. Díky absenci symbolu tapnutí nás navíc netrápí summoning sickness (čti – že nemají haste). Můžeme takto využívat například tokeny, kteří zrovna přišli do hry.
Nettle Sentinel – Odtapnutí s každým zeleným kouzlem je skvělé pokud nám pomáhá skrz kombo s Heritage Druidem i zelená kouzla zároveň sesílat.
Realmwalker – První novinka v elfím archetypu. Úmyslně jsem si ho nechal až po nastínění manového potenciálu. Znovu připomenu, že hrajeme celkem 38 bytostí a pokud je dostaneme na stůl, často budeme umět produkovat ještě více many a sesílat ještě více elfů. Funkčností mi trochu připomíná Glimpse of Nature, ale je jasné, že Realmwalker je mnohem více limitován a v některých případech, kde by Glimpse vyhrála hru, nemusí udělat vůbec nic. I tak je to velmi dobrá karta, která nám může okamžitě získat spoustu karetní výhody.
Elvish Archdruid – Elvish Champion a Gaea's Cradle v jednom. Umí nám produktovat obrovské množství many a posiluje naše 1/1 snacky pro Plague Engeneera.
Elvish Warmaster – Každé kolo bonusový elf je silný efekt. Přidejme k tomu, že ze všech těchto malých elfů umí udělat solidní hrozby, i když za dost vysokou cenu 7 man.
Dwynen's Elite – Jeden elf při seslání je asi o trochu horší, ale i to mu stačí, aby si udržel své sloty i přes příchod Elvish Warmastera, protože každý elf navíc je především díky dvěma následujícím kartám mnohem větší nebezpečí než ukazuje jeho natištěný útok.
Ezuri, Renegade Leader – Jediný legendární elf, kterého hrajeme. Jeho první schopnost postupně ztrácí na síle, díky vydávání karet jako Plague Engeneer nebo Extinction Event, ale i tak stále umí soupeři znelehčit odstraňování našich klíčových bytostí. Důležitá je především jeho druhá schopnost zabudovaného Overrunu. I naše nejmenší bytosti jsou rázem 4/4 trample.
Shaman of the Pack – Jediná splashovaná karta do černé v základu ukazuje jak high impact karta to je. Není nutné ani zaútočit, protože s dostatečným množstvím elfům na stole, který se umí rozrůst díky posilám z Kaldheimu ještě více než kdy předtím, znamená okamžité vítězství.
Collected Company – Vytváří resilenci proti wrath efektům, protože můžeme hned na konci kola zase budovat board presence a v balíku plném synergií jako je ten nás umí instantně zvrátit hru.
Pendelhaven – Nutnost každého balíků s takovým množství 1/1 bytostí jako je ten náš.
Unclaimed Territory – Náhrada Cavern of Souls. Místo je zde určitě pro playsety obou, ale nevidím důvod proč nehrát Cavern jiný než je budget. Oboje nás stabilizuje barevně, ale ve světě, kde existuje Challice of the Void je za mě volba jasná.
Overgrown Tomb – Osobně bych shocklandy nezařadil , stále je to ovšem kvalitní fixace.
Nurturing Peatland – Možnost se proměnit v extra kartu se u země tohoto typu žádaná vlastnost už od dob edice Future Sight. Dobrá je též synergie s Realmwalkerem, kterému pomáhá odstranit nežádoucí kartu z vrchu knihovny.
Gilt-Leaf Palace – Tradiční fixace elfů.
Forest – Další země, u které si nejsem jistý, jestli by nebyla lepší alternativa. V tomto případě Snow-covered.
Blooming Marsh – Další ze spousty kvalitní fixace, které máme k dispozici a i v tomto případě nás nevýhoda nijak velmi netrápí.
Nesmíme opomenout sideboard, i když zde nenajdeme asi nic překvapivého
Choke – přímočaré. Hraješ Islandy? Trochu ti to ztížíme.
Damping Sphere – Hraješ moc karet nebo produkuješ moc many? Tak už ne.
Shapers' Sanctuary – Když nedokážeme naše bytosti chránit před cílenými kouzly, tak z toho aspoň uděláme karetní výhodu.
Dismember – Zabíjení. Jak jinak než na problémové bytosti.
Plague Engineer – Pro soupeře, kteří jako my hrají spoustu malých bytostí stejného typu.
Reclamation Sage – Naturalize, kterou umí seslat Collected Company.
Scavenging Ooze – Druhá non-elf. Tentokrát hate na hroby. S tou spoustou zelené many, umí odstraňovat karty rychle.
Necromentia – Pamatuju doby, kdy Cranial Extraction byla něco. A to byla za 4 many a neuměla vybrat země. Takže proč nesebrat soupeři nějakou klíčovou kartu výměnou za nějaký ten token.
Z nové sady v elfech můžeme narazit ještě na další karty, tak si o jedné z nich pojďme něco málo také povědět.
Tyvar Kell – Planeswalker elfů. Je to další karta za 4 many a nespolupracuje plně s Collected Company, ale kromě pasivní schopnosti, která umožňuje všem elfům produkovat manu, tak umí posilovat vyrábět elfy a nakonec dávat haste a plnit naši ruku rychleji než řekneš Glimpse of Nature.
Tímto se dnešní rozbor pomalu blíží ke konci. Než ho však úplně zakončím, rád bych se ještě jednou vrátil k manové základně. Máme zde spoustu možností, není tak složité ji dobře zafixovat. Pokud nemáte playset Cavern of Souls, tak jste dnes viděli, že to jde zvládnout bez problémů i bez něj. Složení zbytku zemí se může také dost lišit.
Pokud elfy hrajete nebo plánujete otestovat, tak můžete narazit ještě na další Kaldheim možnosti jako Skemfar Shadowsage. I když mu nedávám příliš mnoho šancí se uchytit, tak po vydání nové sady je jedna z nejzábavnějších věcí zkoušet nové karty a zjistit, jaký je jejich reálný vliv na hru.
Nakonec mi dole v komentářích napište, jaká je vaše nejoblíbenější karta z nové sady nebo karta na kterou se těšíte, až si zahrajete. Nejlépe někde v herně a naživo.
Děkuju všem za pozornost až do konce a těším se s vámi na další článek!
Nejoblíbenější karta z nové sady? To přece musí být Thor, nebo ne? :-)
0 hlasů
Přispívat mohou pouze přihlášení uživatelé. Pokud chcete vložit komentář, přihlaste se ZDE.
Report z 4. ročníku Legacy turnaje Memoriál Davida Gilla
Tome, díky nejen za čtivý report, ale hlavně za uspořádá(vá)ní této akce - snad se to příští rok seskládá lépe s Eternal Weekendem! ...
všechny komentářeStředeční výhledy 22/2024
Uff... Hodně drsné... :-) Dal sis s tím nehorázně moc práce, takže moc díky! Určitě si to všechno projdu a do dalších Výhledů určitě...
všechny komentářeStředeční výhledy 23/2024
Omlouvám se, ale předvánoční Výhledy se samozřejmě psaly ještě ve větším shonu než obvykle. Takže když jsem ten Premodern pod organizátorem...
všechny komentářeZapomenuté Mechaniky MtG: Shadow
Wow, dakujem za poopravenie. :) Stastne a Vesele!
všechny komentářeCesta za cEDH do dalekého Lisabonu
Uplne rozumiem. Mne osobne to pride zvlastne, ako urobit zlozenie tych stolov tak, aby hrali proti sebe ti najlepsi a povedzme hraci s...
všechny komentářeAnatomie obchodu s kartami Magic the Gathering
Možná jsme se tam potkali:) Byla to dobrá doba, až na, v Brně všudepřítomné, nácky...ale to na Francouzské nehrozilo:) Jojo...Isič,...
všechny komentáře