Pravidla
Přehled mechanik v Ravnica Allegiance
Máme pro vás tradiční přehled mechanik v nové sadě Ravnica Allegiance, jejíž prerelease nás čeká již tento víkend. Tentokrát tu máme pro každou guildu novou mechaniku.
Foto a video: Wizards of the Coast
Ravnica Allegiance - přehled mechanik
Každá guilda v Ravnica Allegiance má svojí vlastní novou mechaniku. V tomto článku si je uvedeme.
Rakdos a Spectacle
Spectacle dává spellům alternativní cost, který můžete zaplatit pokud váš oponent v daném kole ztratil životy. Někdy se spectacle pouze "slevou", jindy může být dražší, ale za to sebou přináší další výhody. Pokud soupeř životy ztratil, můžete si vybrat, který cost zaplatíte, tedy spectacle cost není povinný.
Za ztrátu životů se považuje jak damage, efekty které způsobují přímo ztrátu životů (formulace typu "loses 2 life") nebo pokud hráč životy zaplatí (formulace typu "pay 1 life"). Je důležité si uvědomit, že přidané životy tento efekt neruší. Pokud tedy soupeř v jednom kole 2 životy ztratí a 2 životy si přidá (např. díky lifelink), stále v daném kole ztratil životy.
Spectacle nemá vliv na další omezení, jmenovitě můžete hrát spelly jen ve chvíli, kdy je můžete hrát normálně (nemůžete tedy například bytost nebo sorcery zahrát v soupeřově kole).
I při zaplacení spectacle costu se mana cost a converted manacost spellu nemění (důležité pro karty jako Disdainful Stroke). Nezáleží na tom, kolik životů soupeř ztratil, spectacle se kouká jen na to, zda nějaké ztratil.
Orzhov a Afterlife
Afterlife je triggerovaná abilita, která obsahuje číslo. Ve chvíli, kdy bytost s afterlifem zemře, vytvoří bíločerné létající 1/1 spirity v počtu rovném tomuto číslu. Bytost musí zemřít, tedy odejít z bojiště do hrobu, pokud je například vrácena na ruku nebo removnuta ze hry, tak se afterlife nespustí.
Simic a Adapt
Adapt je rovněž keyword následovaný číslem. Pokud je abilita aktivována, nejprve zkontroluje zda má daná bytost nějaké +1/+1 countery, pokud ano, nic se nestane. Jinak jsou na ní umístěny +1/+1 countery podle čísla za adaptem. Pokud bytost o countery přijde (například přesunutím, což některé karty v této sadě umí), tak může úspěšně adaptovat znovu.
Kromě toho, že je bytost větší, umí Simic těžit z přítomnosti +1/+1 counterů i dalšími způsoby.
Gruul a Riot
Bytost, která má riot, vstupuje na bojiště s +1/+1 counterem nebo hastem dle vašeho výběru (resp. výběru hráče, který ji kontroluje). Tahle akce se stane při vstupu na bojiště a nejde na ni tak reagovat, takže vám Spellbreakera nikdo nemůže "podstřelit" bleskem za tři, pokud si vyberete +1/+1 counter. Dále je dobré vědět, že pokud hráč vybere haste, bytost jej má permanentně a ne jen do konce kola. To může být relevantní pokud jí třeba druhý hráč ukradne (získá nad ní kontrolu) nějaký spellem nebo abilitou, co haste sám o sobě nedává.
Riot se "stackuje", což znamená, že bytost může mít riot dvakrát. V takovém případě se prostě vyhodnotí dvakrát a pro každé vyhodnocení vybíráte zvlášť, můžete tedy vybrat jednou +1/+1 counter a jednou haste, či dvakrát +1/+1 counter (dvakrát haste můžete také vybrat, ale nedává to moc smysl).
Azorius a Addendum
Addendum je mechanika vyskytující se převážně na instantech a může mít celou škálu různých efektů. Ve zkratce, kouzlo s addendem bude mít nějakým způsobem vylepšený efekt, pokud jej zahrajete ve své main fázi.
Split karty a hybridní mana
Stejně jako v Guilds of Ravnica se i v této sadě objeví split karty a hybridní mana, které si můžete osvěžit na konci odkazovaného článku.
Přečíst si můžete i originální článek od WotC v angličtině, jehož přibližným překladem je náš článek
Jaká z nových mechanik se vám líbí nejvíce?
Komentáře
Přispívat mohou pouze přihlášení uživatelé. Pokud chcete vložit komentář, přihlaste se ZDE.