Jak začít
Karty Magic the Gathering
Chceš vedět, co jsou karty Magic the Gathering? Chtěl bys začít hrát tuto karetní hru, ale nevíš jak na to? Tak právě tenhle úvodní článek je napsán pro tebe, abys zjistil základní informace o světě této největší sběratelské karetní hry na světě.
Jak hrát s kartami Magic the Gathering
Úvod
Magic vznikl v roce 1993 a za dobu svojí existence se stal nejstarší a nejrozšířenější karetní hrou světa. Karty vychází v několika světových jazycích, ale v Česku se hraje hlavně s anglickým překladem. Hra se během posledních let přesunula z papírové formy i na internet, takže můžeš Magic hrát i online na MtG Areně nebo Magic Online.
Nejstarší stránka o Magicu je právě CMUS.cz, neboli Czech Magic Under Scope, který později také založil jeden z největších internetových obchodů na Magic karty - Veselý drak.
Barvy Magicu
Základním duchem celého Magicu je rozdělení do pěti barev, které mají každá svoji autentickou strategii, své výhody, slabiny a specifický styl hry pro dosažení výhry. Základním kamenem hry jsou karty typu země (land), které produkují manu pro zahrání jiných karet, což si vysvětlíme později.
- Bílá – představuje řád, světlo, víru, léčení a podporu všech. Snaží se přinést rovnováhu na bojiště a pomalu budovat armádu vojáků, rytířů a andělů, díky kterým získá převahu a prorazí cestu k vítězství. Bílá umí především přidávat ti životy, hromadně posilovat své bytosti a nemá potíž odstraňovat soupeřovy hrozby. Bílou manu produkují pláně (Plains).
- Modrá – je barvou mysli, iluzí, propracovaných plánů, vody a vzduchu. Taktikou modré je vytvářet komplikované plány, mást soupeře a manipulovat s jeho bytostmi a kouzly. Karetní výhodou a různými mágy, elementály nebo sfingami ti nakonec zajistí výhru. Modrou manu vytvářejí ostrovy (Island).
- Černá – se neváhá čímkoliv zaplatit cestu ke své převaze nad soupeřem. Je barvou smrti, záhrobí, rozkladu a temnoty, reprezentované démony, zombiemi, upíry nebo přízraky. Černá ti nabízí velkou svobodu a sílu, pro kterou se nebojíš obětovat své bytosti nebo využít své životy jako zdroje. Černou barvu produkují bažiny (Swamp).
- Červená – zastupuje nespoutanou energii, emoce, chaos a přímočarou agresivitu. Bytostmi jsou hlavně různí goblini, orkové a mocní draci. Tahle barva exceluje v rychlosti, udílení přímého poškození a dočasném posilování. Hory (Mountain) zastupují červenou manu.
- Zelená – jako barvou země, lesa, přírodního řádů a velkých monster. Elfové, hydry a behemoti často čistou silou a počtem zadupou soupeře a získají ti okamžitou převahu na bojišti. Zelená nejlépe umí pracovat se zeměmi a poskytnout ti tak významnou manovou výhodu. Zelenou manu produkují lesy (Forest).
Typy karet Magic the Gathering
Hned po barevném rozdělení karet je důležité, abys znal jejich rozdělení do sedmi typů. Kromě zemí jsou všechny ostatní karty zároveň kouzly (Spell).
Permanenty:
Země (Land) – jsou základním zdrojem many, kterou produkují při každém tapnutí (otočení karty o 90°), typ many záleží na typu země, které jsem uvedl výše. Během každého svého kola můžeš zdarma zahrát (play) jedu zemi ze své ruky. Některé země přijdou na bojiště už taplé, takže je můžeš využít až další kolo, ale často také poté nabízejí další schopnosti nebo umí produkovat více barev many.
Bytosti (Creature) – jsou asi tím nejzajímavějším typem karet, které mají na spodu svého rámu dvě čísla reprezentující jejich sílu a odolnost (power/toughness). Bytostmi můžeš utočit na soupeře i bránit sebe před jeho útoky. Proces boje ti popíšu později. Seslání (cast) každé bytosti tě stojí manu, která je uvedená v horním rohu karty. Pokud bytost obdrží zranění větší, než její odolnost tak umírá a vstupuje do hřbitova.
Očarování (Enchantment) – je druh trvalého kouzla, které ti poskytne nějaký stálý efekt jako posílení tvých bytostí, braní karet nebo jinou výhodu. Speciální druh Enchantmentů jsou Aury (Aura), které jsou seslané na nějakou bytost, kterou podpoří nebo poškodí. Při smrti této bytosti, jdou ovšem spolu s ní do hrobu.
Artefakty (Artifact) – bývají nějaké předměty, které ti podobně jako očarování nějak pomáhají nebo škodí soupeři. Na rozdíl od očarování, ale většinou nejsou barevné – nestojí žádnou specifickou barvu many, což si vysvětlíme později. Druhem artefaktu jsou i vyzbrojení (Equipmenty), které podobně jako aury můžeš přidat na bytost, ovšem na rozdíl od nich ti zůstanou, i když ta bytost jde do hrobu.
Sférochodci (Planeswalker) – jsou mocní mágové z Magicového světa a příběhů, kteří ti poskytnou nějakou výhodu jednou za každé tvé kolo. Přicházejí s žetony loajality uvedenými v dolním rohu. Každé své kolo můžeš použít jen jednu z jejich schopností, a tím jim žetony přidat nebo ubrat. Jelikož se jedná o silné karty, tak soupeř má možnost na ně svými bytostmi zaútočit místo tebe (sférochodci mají tolik životů, kolik mají na sobě žetonů loajality), a ty je pak můžeš bránit svými bytostmi.
Non-permanent
Sorcery – jsou kouzla, která po seslání způsobí nějaký efekt a poté jdou rovnou do hřbitova. Kouzla jsou svými efekty velmi různorodá, můžou opět pomoci tobě, dát ti více karet, zemí, vylepšit tvé bytosti, nebo naopak jimi můžeš poškodit soupeře a jeho armádu.
Instant – funguje stejně jako sorcery, ovšem na rozdíl od něj můžeš instant zahrát v jakékoliv fázi hry, a to i v kole protihráče. Nejsilnější ničící kouzla jsou právě instanty.
Vzácnost karet Magic the Gathering
Každá karta má na sobě uvedený symbol edice, ve které vyšla, spolu s barvou určující vzácnost karty. Pokud je symbol černý, pak se jedná o běžnou kartu (common), stříbrná jsou méně běžné (uncommon), zlatá značí vzácné karty (rare) a červené karty jsou velmi vzácné (mythic) a obvykle mají velký vlive na hru.
Vzhled - kartičky Magic
Každá kartička v Magicu má standardizovaný vzhled, který ti zajistí přehledný souhrn potřebných informací jako je: manová cena, typ karty, druh karty, schopnosti, efekty atd. Vše můžeš jasně vidět v následujících obrázcích.
Schopnosti karet Magic
Permanentní schopnosti (permanent abilities) – jsou schopnosti permanentů, které trvají po celou dobu, dokud je karta na bojišti (někdy i ve hřbitově).
Spouštěcí schopnosti (triggered abilities) – jsou efekty, které jsou spuštěny za splnění nějaké podmínky (whenever x) nebo jsou spuštěny určitou fází např. na začátku tvého upkeepu nebo end stepu.
Aktivovací schopnosti (activated abilities) – jsou schopnosti, které musí být něčím zaplaceny (aktivovány), většinou je tak učiněno tapnutím, manou, životy, obětováním atd. Tyto schopnosti mohou být aktivovány kdykoliv během hry, kdy mohou být seslány instanty.
Mana abilities – jsou speciálním typem aktivovací schopnosti, které vám poskytnou manu do manapoolu, většinou se jedná o schopnost zemí, ale i některých bytostí nebo artefaktů. Mana ability nejdou na stack, takže na ně nelze reagovat a vy je můžete aktivovat kdokoliv.
Základní permanentní schopnosti bytostí
Flying – bytost může být zabráněna jen jinou bytostí s flyingem nebo reachem
Reach – může bránit bytosti s flyingem
Deathtouch – jakékoliv poškození, které udělí jiné bytosti je dostatek na její zničení
Trample – i když je tato bytost zablokovaná jinou bytostí, tak pokud má větší sílu než blokující bytost, tak zbytek ze své síly udělí danému soupeři
Haste – může zaútočit ihned v kole, kdy jsi ji seslal
Lifelink – přesný počet poškození, které udělí, ti také přidá v životech
First strike – během boje udílí poškození bránící bytosti jako první, takže pokud je to dost, aby ji zabila, tak se sama vyhne být poškozená
Indestructible – tato bytost nemůže být zabitá žádným poškozením soupeřových kouzel nebo bytostí
Vigilance – během útočení se nemusí tapnout, tudíž je připravená v soupeřově kole tě bránit
Defender – nemůže útočit, ale pouze brání
Shroud – nemůže být zacílena žádným kouzlem nebo efektem
Hexproof – nemůže být zacílena žádným kouzlem nebo efektem tvého soupeře
Menace – může být zablokována pouze dvěma a více bytostmi, nikoliv pouze jednou
Flash – můžeš ji seslat kdykoliv stejně jako instant
Hrací zóny Magic the Gathering
V každé hře je několik míst (zone), ve kterých se karty mohou v tu chvíli vyskytovat.
- Knihovna (Library) – je celý tvůj zamíchaný balíček (Deck), ze kterého si z vrchu bereš každé své kolo jednu kartu, případně bereš karty, když ti to nějaký efekt umožní. Je to také místo, kde hledáš karty, když zahraješ kouzlo, které ti to dovolí (tutor). Pořadí karet v knihovně je náhodné a nemůžeš se dopředu dívat, jaká tě čeká.
- Tvoje ruka (Hand) – je místo s tvými kartami, se kterými hraješ, můžeš je seslat (cast – zaplacením), zadarmo zahrát (play – pouze země) nebo vyložit (put – když ti to nějaký efekt dovolí). V ruce nesmíš mít více než sedm karet, pokud jich máš víc, tak musíš na konci svého kola libovolné z těch přebytečných zahodit (discard) do svého hrobu.
- Bojiště (Battlefield) – je místo, kam po pokládáš své seslané permanenty a země. Bojiště vidí i tvůj soupeř a může na něj různě svými kouzly reagovat.
- Hrob/hřbitov (Graveyard) – je místem, kam jdou všechny tvé zemřelé bytosti, zničené permanenty, seslaná kouzla a zahozené karty. Do hřbitova se můžeš kdykoliv podívat, ale stejně tak může i tvůj soupeř.
- Exile – je finální zónou, když se sem karta, jakkoliv dostane, je v podstatě už napořád mimo hru, na rozdíl od hřbitova, se kterým spousta karet nějak spolupracuje.
Základní pravidla karet Magic the Gathering
Na začátku si každý hráč zamíchá celý svůj balíček karet (musí mít minimálně 60 karet) a následně z jeho vrchu vezme sedm karet. Pokud se hráč rozhodne, že tyto karty na začátek nechce (např. má málo zemí), může ruku zahodit (mulligan), všechny karty znovu zamíchat a vzít si opět sedm nových karet, ovšem jednu z nich poté musí dát na spod své knihovny. Tento proces můžeš opakovat kolikrát potřebuješ, ale pokaždé musíš dát o jednu kartu na spod víc, takže se ti počet karet v ruce zmenšuje a obvykle se nevyplácí jít pod méně než pět karet. Každý hráč také začíná na dvaceti životech. Jak postavit svůj první balíček ti pomůže náš starší článek.
Fáze hry Magicu
Každé tvé kolo je rozdělené do systému jednotlivých fází, které umožňuje určitou specifickou akci a jiné naopak zakazuje.
- Počáteční fáze (Beginning Phase)
- Untap step – všechny tvé taplé karty jsou zde odtapnuty.
- Upkeep step – chvíle, kdy se spouští některé efekty karet.
- Draw step – vezmeš si jednu kartu ze své knihovny.
- První hlavní fáze (Precombat Main Phase) – zde můžeš zahrát jednu zemi a seslat libovolná kouzla z ruky, dokud máš na ně dostatek many na zaplacení.
- Bojová fáze (Combat Phase)
- Beginning of combat – okamžik, kdy oznámíš, že končí tvá hlavní fáze a počíná bojová, ve které už mohou po celou její dobu být hrány jen instanty.
- Declare attackers step – tapni každou bytost, kterou chceš útočit. Bytost nemůže útočit, pokud je už taplá nebo byla seslaná v předchozí fázi. Bytosti vždy útočí na nějakého soupeře nebo planeswalkera, nemohou útočit např. na jinou soupeřovu bytost.
- Declare blockers step – bránící hráč oznámí bytosti, které budou blokovat určitou bytost. Útočící bytost může hráč bránit i více než jednou bytostí nebo nebránit vůbec. Taplé bytosti nemůžou blokovat.
- Combat damage step – je chvíle, kdy si útočící a blokující bytosti navzájem udělí poškození (combat damage). Pokud je obdržené poškození větší než odolnost dané bytosti, tak následně umírá a jde do hrobu. Každá bytost udělí poškození, jaké je její síla, a to buď do bytosti, která ji blokuje, nebo do soupeře, který následně ztratí tolik životů. Když je bytost blokována více bytostmi, tak i přesto udělí jen poškození podle své síly. Když má sílu např. 5, tak nemůže oběma bytostem udělit 5 a 5 poškození, ale vlastník útočící bytosti libovolně rozhodne, jak těchto 5 zranění rozdělí mezi blokující bytosti.
- End of combat step – konec nebo spuštění určitých efektů karet.
- Druhá hlavní fáze (Second Main Phase) – chvíle na zahrání země (pokud jsi to neudělal v první fázi) nebo využití zbývající dostupně many na další kouzla.
- Konečná fáze (Ending Phase)
- End step – konec efektů trvajících do konce kola (until end of turn), nyní můžou být ještě seslány instanty.
- Cleanup step – poškození bytostí je vyléčeno, zahodíš přebytečné karty z ruky. Končí tvé kolo a začíná kolo protihráče.
Sesílání kouzel (Stack)
Když chceš seslat nějaké kouzlo, musíš tu kartu vyložit před sebe a tapnout země nebo jiné zdroje, které ti dávají manu, která přechází do manapoolu. Z manapoolu si potom vezmeš daný počet a barvu odpovídající sesílací ceně dané karty. Pokud ti v manapoolu zbyde přebytečná mana, tak ji můžeš do konce příslušné fáze využít na placení jiných kouzel nebo schopností. Po konci každé fáze se manapool vyprázdní.
Když jsi takhle zaplatil a seslal kouzlo, jde karta na tzv. stack, kde čeká na případnou reakci tebe nebo tvého soupeře. Pokud se soupeř rozhodne reagovat nějakým instantem nebo schopností nebo se spustí efekt některého permanentu na bojišti, tak tato reakce jde také na stack nad tvoji seslanou kartu. Takto se stack vrství, dokud nic a nikdo dál nereaguje. Následně dojde k vyhodnocení všech efektů a karet na stacku, k tomu ovšem dochází v opačném pořadí, než jak byly reakce vrstveny, takže první bude vyhodnocená poslední karta nebo efekt na stacku.
Práce se stackem je komplikovaná záležitost, kterou lépe pochopíš až postupně s herními zkušenostmi. Kombinace, které vznikají jsou často nepředvídatelné a vše může dopadnout trochu jinak, než si hráč plánoval.
Konec hry
Hra končí, když kterýkoliv z hráčů ztratil všechny své životy, dobral svoji knihovnu, a tedy nemůže si vzít další kartu, když některá karta oznámila, že prohrál nebo vyhrál (i takových pár v Magicu je!) nebo pokud dostal deset poison žetonů (counterů), které udílí bytosti se schopností Infect.
Strategie
Každý hráč si vybere a vytvoří vlastní oblíbenou strategii, jak vyhrávat, ale celkově se strategie balíků dělí na tři základní typy.
- Agresivní balíky (Aggro) – útočné strategie, spoléhající na počet nebo sílu svých bytostí, které chce vyložit, co nejdříve a ukončit tak hru rychle.
- Kontrolní balíky (Control) – strategie, které více plánují, pomaleji se rozjíždí a chtějí dosáhnout delší hry, kdy postupně svými reakcemi a ničením získají převahu nad protihráčem a ukončí hru nějakým silným kouzlem nebo velkou bytostí.
- Kombo balíky (Combo) – jsou balíky postavené na kombinaci některých efektů, které při spojení generují velkou výhodu nebo často infinite kombo, které zajistí prakticky okamžitou výhru. Balík tak stojí jen na pár konkrétních kartách, které zbylé karty slouží najít a ochránit.
Formáty Magic the Gathering
Magic lze hrát spousty různými způsoby, základem jsou minimálně 60ti karetní balíčky, ve kterých není žádná karta (kromě basic landů) více než čtyřikrát. Mezi turnajové formáty patří Standart, Modern, Legacy, Pauper nebo draft.
Speciálním casual formátem je pak Commander (Elder Dragon Highlander/EDH), který se zakládá na nějaké legendární bytosti, která se stává generálem celého balíku, který musí mít včetně něho přesně 100 karet, všechny jen v barevné identitě daného generála a každá karta (kromě basic landů) musí být obsažena jen jednou.
Protože mnohé karty Magic nejsou levné, tak se taky ujisti, že své karty dobře chráníš před oděrky, škrábanci a nečistotou, protože nic nemrzí po letech víc než karty, které časem získaly větší hodnotu, ale jsou v neprodejném stavu. Proto ti následující články pomůžou k pořízení správných obalů, krabiček a alb.
Příběh (Lore)
Velkou silou Magicu, a jedním z důvodů proč se stal tak populární, je jeho příběhová stránka, kdy s každým setem pronikáš do magického světa s vlastními příběhy, zákony, hrdiny a monstry. Za celou historii Magicu je jeho tzv. Multivesmír plný nesmírně různorodých fantasy světů, planeswalkerů a legendárních postav, které jen čekají na tvé poznání a prozkoumání.
Zajímavosti
Víte, že někteří lidé si název Magic the Gathering pletou a jsou schopni při vyhledávání napsat Magic of Gathering, Magic and Gathering, či dokonce Magic of the Gathering :-).
Děti jsou schopni do vyhledávače napsat madžik, či gadzering;
Rodiče zase často říkají Kartičky Magic, či Magické kartičky.
Pro další informace, pravidla a novinky z Magicu sleduj naši webovou a facebookovou stránku. Všechny produkty a případné dárky si můžeš nakoupit na našem partnerském e-shopu Veselý drak.
Doufám, že nyní už víš více o karetní hře Magic the Gathering a vítám tě tak na začátku tvé cesty do tohoto bohatého světa fantazie!
Miloš
Komentáře
Přispívat mohou pouze přihlášení uživatelé. Pokud chcete vložit komentář, přihlaste se ZDE.
Report z 4. ročníku Legacy turnaje Memoriál Davida Gilla
Tome, díky nejen za čtivý report, ale hlavně za uspořádá(vá)ní této akce - snad se to příští rok seskládá lépe s Eternal Weekendem! ...
všechny komentářeStředeční výhledy 22/2024
Uff... Hodně drsné... :-) Dal sis s tím nehorázně moc práce, takže moc díky! Určitě si to všechno projdu a do dalších Výhledů určitě...
všechny komentářeStředeční výhledy 23/2024
Omlouvám se, ale předvánoční Výhledy se samozřejmě psaly ještě ve větším shonu než obvykle. Takže když jsem ten Premodern pod organizátorem...
všechny komentářeZapomenuté Mechaniky MtG: Shadow
Wow, dakujem za poopravenie. :) Stastne a Vesele!
všechny komentářeCesta za cEDH do dalekého Lisabonu
Uplne rozumiem. Mne osobne to pride zvlastne, ako urobit zlozenie tych stolov tak, aby hrali proti sebe ti najlepsi a povedzme hraci s...
všechny komentářeAnatomie obchodu s kartami Magic the Gathering
Možná jsme se tam potkali:) Byla to dobrá doba, až na, v Brně všudepřítomné, nácky...ale to na Francouzské nehrozilo:) Jojo...Isič,...
všechny komentáře