Arénu jsem před pár dny začal hrát a tyto informace jsou velmi užitečné, díky moc za podobné články! Už jsem se chystal investovat gemy do dalšího draftu, což teď vidím, že je blbost :D
0 hlasů
V dnešním článku vám představíme fungování herní ekonomiky ve hře MTG Arena. Součástí článku jsou praktické rady, jak postupovat jako začínající hráč.
Zlé jazyky tvrdí, že Magic: the Gathering Arena je pay to win hrou (hrou zvýhodňující platící hráče). Toto tvrzení je částečně pravdivé, platící hráči mají mnohem dříve přístup ke všem potřebným kartám pro kompetitivní balík, nicméně být free to play hráčem vám nemusí nijak bránit v dosažení Mythic ranku a každý ví, že být mythic hráčem na aréně je téměř jako být profesionál.
Tento článek má sloužit jako návod k nasbírání co největšího počtu (wild)karet na Areně pro free to play hráče.
Pokud máte na Areně zcela nový účet, tak opravdu doporučuji zakoupit Welcome bundle za 5 dolarů, což je přibližně 110 korun. Tento uvítací balíček obsahuje 2500 gemů a 5 boosterů. Za cenu jednoho a půl boosteru reálného vám značně urychlí první farmení gemů potřebné k zakoupení Mastery Passu.
Ať už si welcome bundle koupíte nebo ne, vaším cílem během tříměsíční sezóny by mělo být zakoupení Mastery Passu za 3,400 gemů, ten je opravdu nabitý hodnotnými věcmi. Co se opravdu nevyplatí je kupovat samotné boostery za 1000 goldů.
Cíl: Získat 3400 gemů
Gemy na rozdíl od goldů nelze získat plněním questů, musíte je buď koupit za peníze a nebo vyhrát v draftu, případně některých eventech. Proto je třeba goldy na gemy proměnit, toho lze nejlépe docílit hraním takzvaných quick draftů, jeden vstup na quick draft stojí 5000 goldů.
Quick draft je nejlevnější variantou draftu na Areně, jedná se o nejlepší variantu, pokud nechcete riskovat, zároveň vám umožní naloupat co nejvíce boosterů. Nyní vysvětlím, proč se quick drafty opravdu vyplatí. Jste-li alespoň průměrnými hráči draftu (v průměru máte 3 výhry za jeden draft) tak pro vás platí následující čísla:
Za jeden quick draft zaplatíte 5000 goldů, za ty dostanete 3 boostery otevřené během draftu, doporučuji vždy brát rare karty (leda by se jednalo o absolutně nehratelné karty nebo by váš balíček byl opravdu dobrý a chtěli byste 7 výher). Za jeden draft můžete nabrat i 5 rare karet. Dále dostanete jako odměnu za výhru 1 booster s 25% šancí na booster další, tedy za každý čtvrtý draft dostanete 2 boostery. Rovněž obdržíte 300 gemů. Ještě bych dodal, že se někdy může vyplatit počkat na konec měsíce, po kterém se resetují ranky, tudíž by vaši soupeři měli být méně zkušení.
Vašim cílem je našetřit gemů 3400, což odpovídá 12 draftům a 60 tisícům goldů. Kdybyste tyto goldy utratili za boostery tak získáte pouze 60 boosterů a 10 wild karet (2 mythic rare a 8 rare)
Touto metodou za 60 tisíc goldů získáte
Je tedy zřejmé, že hrát quick drafty se opravdu vyplatí. Nyní se budu zabývat tím, jak se k oněm 60 tisícům goldů dostat. MtG Arena jako většina her potřebuje, aby hráči hráli pravidelně, proto za každý den dostanete daily quest. Maximálně můžete mít nastřádány tři. Za splnění daily questu dostanete 500 nebo 750 goldů. Kromě daily questů jsou i odměny za daily winy, ty jsou uvedené v tabulce.
ICR znamená individual card reward, v tomto případě se jedná o uncommon standard legální kartu se 7% šancí rare a 4% mythic rare. Nový quest a reset daily winů probíhá ráno v 10 hodin.
Nejzajímavější jsou první čtyři výhry, po kterých jsou odměny značně nižší. Ideální by bylo každý den vyhrát alespoň dvě hry, čímž získáte průměrně 850 goldů za den, jestli čtete tento článek, tak hádám, že tato čísla by vám neměly dělat žádný problém. Tímto tempem byste 60 tisíc goldů měli nasbírat za 70 dní, což se může zdát ze začátku jako dlouhá doba, ale čím déle budete hrát a čím větší bude vaše kolekce, tím méně budete mít potřebu se sběrem goldů pospíchat. Rovněž každodenním hraním nasbíráte weekly wins, za každý je 250 XP bodů a během týdne jich můžete nasbírat 15, dvě až čtyři výhry za den jsou tedy naprosto ideální.
Další možnožností jak získat goldy je hraní constructed eventů, aby se vám vyplatily, tak musíte být lepší než průměrný hráč a mít přijatelný balík na constructed. Tuto metodu doporučuji hráčům, kteří již mají nějakou kolekci a věří si, že vyhrají.
Doporučuji každý den zkontrolovat obchod, někdy se tam vyskytují goldy a gemy za výhodnou cenu.
V obchodě je rovněž možné zadat promo kódy (v pravém horním rohu), za které něco obdržíte. Jednak to jsou kódy za každou novou edici, například PlayKaldheim (obecně PlayJmenosetu) za které dotanete 3 boostery dané edice, jednak kódy, které jste obdrželi v promo boosterech případně prerelease balíčcích.
Pakliže jste novými hráči a vaše kolekce na Areně ještě není příliš velká doporučuji začít s balíkem, který se na formátu vyskytuje napříč sety. Takovým archetypem jsou obvykle jednobarevné balíky (monored, monogreen...), v současném prostředí standardu bych tvrdil, že jím budou i dimir rogues nebo gruul aggro. Výhoda těchto balíků je, že zůstávají dlouho relevantní ( i když se nemusí vždy nutně jednat o tier 1 balíky) a zajístí vám větší počet výher.
V momentě, kdy si koupíte mastery pass doporučuji pokračovat v pravidelném hraní a sbírat gemy stejným způsobem do vydání následujícího setu. Pokud vše půjde dobře, měli byste se během času zlepšit v hraní limited formátu (draftů) a při vydání nového setu mít dost našetřeno jak na mastery pass tak třeba na sealed deck, který je s novou sadou rozhodně zábavný. Boostery doporučuji kupovat jen v tom nejkrajnějším případě, kdy nutně potřebujete wildcards na dodělání balíčku, jinak se téměř vždy vyplatí utratit goldy za draft.
Během vašeho prvního setu by se vám mělo podařit sestavit alespoň jeden rozumný balík, jako free to play hráči se vám asi nepodáří nasbírat úplně všechny karty, které může Arena poskytnout, rozhodně to ale stačí na poměrně rozsáhlou sbírku a dosažení mythic ranku.
Doufáme, že vám dnešní článek pomohl. Pokud budete mít nějaké vlastní rady k digitálnímu Magicu v podobě MTG Arena, tak nám dejte vědět do komentářů.
gerr
25.02.2021 11:08
Arénu jsem před pár dny začal hrát a tyto informace jsou velmi užitečné, díky moc za podobné články! Už jsem se chystal investovat gemy do dalšího draftu, což teď vidím, že je blbost :D
0 hlasů
Chainer
25.02.2021 11:57
Je zajímavé, že cesta k větší sbírce do Magic Arény "grinděním Limited" je tak nějak jako "všeobecnou znalostí", ale já jsem na to šel právě přes Constructed.
Těch deset dvojbarevných balíčků, které člověk dostane, není zase tak špatných a já jsem to s nimi dotáhl až někam na Platinum, aniž bych v nich musel změnit jedinou kartu! :-) (A to jsem ještě hrál tak maximálně dvě hodiny denně.)
Pak jsem se připojil na jeden draft, uhrál jsem na něm 7 výher, koupil si ten Mastery Pass...
Takže já nevím. Třeba mám větši win rate/intuici/štěstí, než ostatní, ale chci jenom říci, že i tohle je cesta. (Ale třeba to není pro každého. Nechci zase jako nikomu radit špatně...)
0 hlasů
P0dbi
25.02.2021 20:48
Pěkný článek.
Využít Gem na "Masters mne nenapadlo a zkoumal jsem, jak je (co by casual hráč) vhodně investovat.
Díky za výtečné shrnutí!
0 hlasů
P0dbi
25.02.2021 20:49
Největší dilema mám v tom, zda se pokusit sestavit "vlastní" balíček, nebo vzít nějaký g nejvíce úspěšných archetypů.
Co myslíte?
Výhra s vlastním balíčkem mi přináší větší radost.
0 hlasů
Chainer
25.02.2021 23:09
Jestli ti výhra s vlastním balíčkem přináší větší radost, tak v tom případě to je jasná volba!
0 hlasů
P0dbi
26.02.2021 08:08
Díky za odpověď.
Potíž je pouze v tom "vyhrávat". ☺️
Mám pocit, že na Platinun Rank už většinou me vlastní balíky nestačí na běžné archetypy. Což vlastně dává i smysl: Co můžu já - amatér - vymyslet lepšího než balíky, které vyhrávají profesionální turnaje.
Ale i tak mi přijde, že vzít "cizí" balík a s ním vyhrávat je vlastně jen půlka zásluh.
Každopádně volba je na mne a tvorbu balíku s jejich následným zkoušením protu různým soupeřům je to, co mne v MTG baví. ☺️
0 hlasů
jirxu
26.02.2021 08:53
Mám to stejně. Jako dostat se na mythic s T1 deckem není až takový problém (pokud to člověk udělá ve vhodnou dobu).
Také rád zkouším své vlastní výtvory.
Smutné je, když člověk staví nějaký deck, týdny ho ladí a piluje a pak zjistí, že postavil kopii nějakého T1 decku. A nebo když vyloženě zkouší nějakou srandu a zjistí, že to objevil už někdo jiný...to se mi teď stalo s Open the Omenpaths kombem, ale je mi jasné, že šťouralů, kteří zkoumají možná komba u nových edic je na světě hodně...
0 hlasů
Chainer
26.02.2021 10:57
Šťouralů, kteří zkoumají komba nových edic? Počkej si na příští Výhledy :D
0 hlasů
P0dbi
27.02.2021 06:13
Díky za odpověď.
Nemyslím si, že osobně objevím nějaké úžasné kombo, spíš vzít synegrii, která mi přijde zajímavá. Někdo jiný už takový balíček určitě zkoušel, s tím nezbývá než počítat. S tím nic nenadéláme. ☺️
0 hlasů
gerr
26.02.2021 09:09
Tohle dilema je zhruba tak staré jako constructed Magic :) Jestli chceš hrát s vlastními konstrukcemi, tak je potřeba se připravit na to, že budeš dost pravděpodobně prohrávat proti prověřeným a odladěným deckům. Samozřejmě je tu méně pravděpodobná možnost - že kápneš na něco, co dosud nikoho nenapadlo, nebo že Tvůj deck zrovna ideálně trefí metagame.
0 hlasů
P0dbi
27.02.2021 06:17
Jo, to dává smysl. ☺️
Co se mi na MTG líbí, je že (téměř) na každou strategii existuje dobrá proti-strategie. Alespoň na Standard.
Ale asi budu raději hrát s "vlastním" balíčkem, který nebude tolik vyhrávat, když tedy zvládne vyhrát alespoň občas, než vzít T1 balíček a cítit se jako pán, že jsem převzal vyladěný nápad někoho jiného.
I když musím přiznat, že Dimir Rogues mne hodně lakaly, tím jak se mi líbí tématicky, a jak často jsem s nimi prohrával.
Jak to máte vy? 🤔
0 hlasů
ljk
26.02.2021 10:10
Já raději sestavuji na neznámém formátu tier balík, třeba budgetový, abych vůbec poznal co se na tom formátu hraje.
Na historicu mám ale elfy, které jsou tak jakože nějakou kombinací balíků a mých úprav. Ti jsou ale tak rychlí, že někdy nemusíš interagovat se soupeřem (teda spíš on s tebou) a stihneš ho rozjet dřív. Určitě to není nejlepší balík, ale někdy tu vítěznou sérii udělá a hlavně mě baví. Když potřebuji rychle nahrát výhry, přepnu do Play (předpokládám že tam budou slabší soupeři) a jedu právě elfy :)
Když získáš dost zkušenotí s formátem, klidně zkus postavit něco svého. Když se zaměříš na to, proti čemu budeš bojovat, budeš mít minimálně prvek překvapení na své straně. A pokud soupeř neví, proti čemu hraje, zkomplikuje mu to situaci, takže i s objektivně horším balíkem můžeš mít relativně navrch. A ono tohle přemýšlení a stavba může být dost zábavné... a časově náročné :-)
Hodně štěstí a hlavně zábavy :-)
0 hlasů
P0dbi
27.02.2021 06:21
Díky za komentář! ☺️
Rčení "poznej svého nepřítele" zde platí bezvýhradně. Asi jen úplně nejsilnější strategie si můžou dovolit ignorovat, které soupeře nejčastěji potkávat, a takovou nevymyslím.
Elfové byly vždycky silní a snad kromě hromadného ničení nezastavitelní.
Dobrý poznatek, že neznámý balík dokáže překvapit, na tom něco bude. 🤔
0 hlasů
ljk
26.02.2021 10:04
Také jsem si tohle počítal, zda to jde vydělat jen ze zlaťáků - a ano, jde to :-)
Arena je naštěstí opravdu dobře udělaná. Není pay2win, ale spíše pay2extend. Po nějaké době free hraní (anebo jen malé dotace) dostanete dost karet na to, abyste postavili dobrý balík. Ten kdo zaplatí o hodně víc má spíš přístup k více balíkům.
U draftů jen pozor, že 3:3 je nadprůměrný výsledek, protože pokud dříve prohrajete než vyhrajete, budete mít jen 2:3 a event končí.
Já si každopádně občas něco koupím. Rád si kupuji nějaké hezké vzhledy nebo přístup na draft přes gemy. Pokud to berete jako peníze na zábavu a ta zábava se vrací, tak určitě není blbost jim sem tam něco poslat než se škrtit se zlaťáky :-) Ale určitě je velká výhoda, že nejsou třeba - za dob studií bych ty peníze posílat nechtěl.
0 hlasů
JohnnyEsh
26.02.2021 11:40
Hraju od bety a přesně tuto strategii jsem dlouho využíval. Se zavedením historic formátu jsem dost zlenivěl a nic mě nenutí opouštět osvědčené a fungující decky. Nicméně díky za článek, který mě po dlouhé době motivoval k investování gemů do mastery passu. Vezmu svých těžce naškudlených 70k goldů a vrhnu se zase do draftování:)
0 hlasů
P0dbi
27.02.2021 06:27
Draftování mne baví hodně! Ale záleží, jak které edice. Nebo možná, kolik draftů už mám za sebou.
Když přišel Zendikar, tak jsem draftoval intenzivně, a do stejné edice, už se mi nechce.
Dobře, že MTG Aréna edice točí. Kaldheim mi přijde zábavný, a nyní Theros Beyond Death si zkusím rád. 🤭
0 hlasů
P0dbi
27.02.2021 06:27
Draftování mne baví hodně! Ale záleží, jak které edice. Nebo možná, kolik draftů už mám za sebou.
Když přišel Zendikar, tak jsem draftoval intenzivně, a do stejné edice, už se mi nechce.
Dobře, že MTG Aréna edice točí. Kaldheim mi přijde zábavný, a nyní Theros Beyond Death si zkusím rád. 🤭
0 hlasů
Přispívat mohou pouze přihlášení uživatelé. Pokud chcete vložit komentář, přihlaste se ZDE.
6.12. Eternal Weekend Praha, Praha Více formátů |
|
14.12. Memoriál Davida Gilla, Praha Legacy |
|
24.1. Regional Championship Praha 2025, Praha Modern či Limited |
|