Příprava na Prerelease nové edice a návod na konstrukci balíku.
Zdravím čtenáře CMUSu u článku, který pojednává o tom, jak byste se měli připravit na turnaj, kterým je Prerelease nové edice.
Nastudujte si kompletní spoiler ideálně na oficiálních stránkách Wizards Of the cost (článek s odkazy naleznete [ZDE]).
Den před plánovaným hraním se dostatečně zrelaxujte a dobře vyspěte.
Připravte si potřebné vybavení, tj. obaly, kostky, tužku a papír. Některé kluby tyto propriety nabízí jako součást vstupného. Nicméně obaly to většinou nejsou a pokud máte doma již nějaké lehce hrané v počtu alespoň 50 Ks tak je to na takový turnaj ideální.
Také proviant v podobě lahve s vodou a něco k zakousnutí přijde vhod. Sice můžete ve většině klubu také zakoupit nějaké pití či drobné občerstvení, ale většinou je vlastní konzumace dovolena, a ne vždy se vám musí aktuální nabídka obchodu zamlouvat.
Naplánujte si dobře cestu do klubu, abyste nepřišli pozdě. Riskujete tak, že nebudete zaregistrováni. Občas je možné se před registrovat a přijít až takzvaně ke stolu přesně na čas.
Je dobré mít alespoň elementární či vyšší znalost pravidel, dodržovat slušné chování a pořádek v klubu (odkaz na turnajová pravidla naleznete [ZDE]).
Před začátkem turnaje jsou vždy rozhodčím vysvětleny nové mechaniky a klíčová slova či nejasnosti. Hráči mají vždy možnost se zeptat rozhodčího na konkrétní nejasnost.
Před započetím rozbalování Prerelease kitu, který obsahuje 6Boo+kostku-life counter+extra foil RARE nebo MYTHIC. Obyčejně se smí hrát. Můžete ho zařadit do balíčku. Vyčkejte na pokyn rozhodčího. Na konstrukci je obyčejně stanoveno 50 minut. Během kterých musíte z 85 kusů karet sestavit balíček ideálně s počtem 40 karet a to včetně zemí. Ty dostanete od pořadatele zdarma. Nicméně doporučuji si připravit z domova vlastní od každého typu základní země 10-12 kusů rovnou v obalech. A dalších cca 40 obalů volných.
V reálném prostředí je třeba k rozbalování zaujmout jistý postup, abyste neztratili příliš času a zároveň vstřebaly potřebnou informaci o otevřeném poolu karet.
Roztřídění karet před stavbou Prerelease sealed balíku je vhodné provést následovně:
10.1 – karty seřadíte podle barev. Bílé na bílou, atd. Z toho poznáte hloubku barvy, což je důležité pro určení, zda je barva hratelná co do počtu jednotlivých karet.
10.2 – karty setřídíte podle mana costu nezávisle na barvách. Případné zvláštnosti se posuzují zvláště. A tento postup vyžaduje již zkušeného hráče.
10.3 – oba postupy je také dobré kombinovat a seřadit si karty jak dle barvy, tak mana costu.
10.4 – Ne vždy je nutné hrát všechny bomby, rozumněj mythic a rare. Dost často udělají lepší uncommon a common karty, které jsou pro limited hraní určené. Jasně Mythic či rare v barvě která má křivku a je dost plná hrát prostě nejspíš budete. Obzvláště v M2021. Ta totiž v podstatě žádné nehratelné karty neobsahuje.
10.5 – Většinou zjistíte, že máte v každé barvě něco a podobný počet karet. To je normální. A nemusíte propadat panice. V kitu naleznete takový pěkný lísteček s nápovědou, jak by měla vypadat křivka a počet karet ve vašem balíčku. Ze zkušenosti vím, že pokud se do toho vejdete, tak to bude fungovat (Podrobnější článek naleznete [ZDE]).
10.6 – v nových edicích bývají někdy i jiné země než základní. Někdy speciální jednobarevné se schopnostmi. Jindy hledací jakýkoliv basic land (např. Evolving Wilds), nebo produkující dvě (někdy i více) barev. To Vám samozřejmě umožňuje hrát balíček s více než dvěma barvami. Troj barva není na sealed nic neobvyklého. Čtyř barva už vyžaduje rozhodně právě nějakou fixaci. Pěti barva je čiré riziko s nejistým výsledkem (většinou nevalným). Tudíž, pokud máte hodně barevné ideální temní fixace na zemích, tak si můžete dovolit i nějakou tu divočinu. Nicméně pamatujte, že pro barevný mana cost např. 1W-3W potřebujete mít optimálně 8. zdrojů bílé many. Pokud je mana cost 2W-3WW, tak je to o jeden zdroj navíc. Nastavení mana křivky a intenzity na barvu je vůbec hodně důležité. Ve tří-čtyř barvě v podstatě nechcete hrát nic s duálním mana costem (WW, WWW, atp.). Nicméně toto je hodně specifické.
10.7 – poměr zemí a ostatních karet by se měl pohybovat v poměru 16/24 až 18/22. Opět zde hraje velkou roli barevnost karet, které budete hrát a jejich vyvolávací hodnota. Ostatně to je podstata hry MTG.
10.8 – pokud nevíte držte se nápovědy a doporučení v krabičce.
10.9 – Dost často se stane, že z obdržených karet budete schopni postavit dva různé balíčky a máte taky různé možnosti měnit karty na druhou, případně třetí hru.10.10 – zlaté pravidlo. S každým sealed poolem se dá zvítězit. Jen to musíte správně poskládat a použít karty maximum. A dodržet správnou stavbu mana Base.
Možná, že teď z toho máte zamotanou hlavu více, nežli před přečtením, pokud jste to dočetli až do konce. Ale věřte, že jde o jeden z nejzábavnějších formátů, co v MTG existují. V podstatě jde o návrat ke kořenům. Protože obdobně jsme začínali všichni. Já například se startérem Revised a třemi Boostery v roce 1994.
Hodně štěstí při turnaji.
Článek si pro Vás připravil Zdeněk Vondráček.
Jste nový hráč, nebo již připravujete obaly na svůj několikátý Prerelease? Určitě nám dejte vědět do komentářů nějaké vlastní názory a postřehy, které Vás ve spojitosti s touto problematikou napadnou.
Středeční výhledy 5/2025
Tento tyzden som si dal za ulohu, ze to skusim rozlustit aj ja a dostal som sa presne tam, kde Ty, ale nedoslo mi, ze ked skopirujes tu...
všechny komentářeStandův soutěžní článek: Pauper Duel Commander
Díky! Přeji vám, ať se rozrůstáte a ať se vám daří! Ahoj! :-)
všechny komentářeVelký přehled foilů v karetní hře Magic the Gathering
Mas uplnu pravdu. Pri mojom prvotnom hladani informacii o tomto clanku som zistil nasledovne; Urza's Legacy was the first Standard set...
všechny komentářeTOP ženy ve hře Magic the Gathering
Disciple of Grace (Robh Ruppel) Soul Warden (Randy Gallegos) Warrior's Honor (D. Alexander Gregory)
všechny komentářeStředeční výhledy 4/2025
Moc děkuji všem za výběr dalších knih a her! Napsali jste skutečně dost inspirativní věci, ale co mě týče, tak já upřímně vidím to "science...
všechny komentářeTOP 13 nejlepších Upírů ve hře Magic the Gathering
Nebudu ti "činit" v komentáři, protože článek to je opravdu pěkný! :-) Za mě tam ale přece jenom ještě dvě karty chybí: - Sorin -...
všechny komentáře