Pěkný článek!
0 hlasů
Když se řekne vintage, tak si většina hráčů, která tento formát nikdy na vlastní kůži neokusila, vybaví hlavně Black Lotus a přesílená komba, která vyhrávají v prvním kole.
Pravda je ale taková, že jde o velmi interaktivní formát, kde se většina her protáhne do lategame a v každé hře na vás čeká spoustu zajímavých a složitých rozhodnutí. Všeobecně podle mě platí, že když si odmyslíme malé procento her, kdy to jednomu z hráčů přijde tak dobře, že druhému nedovolí zahrát vůbec nic, tak zbytek her je velmi zábavný, například ve srovnání se standardem či modernem. WoTC si to samozřejmě dobře uvědomují, a proto mají formáty jako vintage a legacy tak malou oficiální podporu. Protože kdyby všichni propadli kouzlu těchto formátů, neměl by kdo kupovat boostery a kusovky na standard...
Osobně jsem vintage na turnaji nikdy nehrál, a to samozřejmě z velmi prostého důvodu - průměrný vintage deck dnes stojí tolik, co nové auto, nebo 2+1 byt v menším městě :)
Proto mě velmi zaujala myšlenka Czech Vintage series, kde se mohl hrát libovolný počet proxů. Bohužel, série měla dva turnaje v Brně a Ostravě (sice je to zábava, ale všechno má svoje meze) a jenom dva v Praze. V době, kdy je každý víkend standard showdown, na který to mám pět minut pěšky, je ale i tak celkem těžké přinutit se ráno brzo vstát a vyrazit někam dál.
První prosincový víkend se ale konečně všechno sešlo a mohl jsem vyrazit na svoji první vintage v životě.
Zbývalo ještě vyřešit, jaký deck si s sebou vezmu. Už dopředu jsem věděl, že chci hrát Time Vault/Voltaic Key kombo, protože je to hodně specifická záležitost, kterou si prakticky nikde jinde nezahrajete. Z legacy jsem měl doma většinu modrých staplů (leč moje závislost na commanderu mi stále nedovolila pořídit si více, než jeden modrý duál), takže šlo pouze jenom o to, který z modrých decků s Vault/Key kombem si zvolit.
Moje volba byli Grixis Thiefové, jelikož jsou poměrně resilientní proti hatu jako Stony Silence a Null Rod a také proto, že deck je hodně snadno přízpůsobitelný osobním preferencím, a můžete v poklidu hrát "blbosti", jako je třeba Hostage Taker (deck už se jednou jmenuje Thieves, takže by byla dozajista chyba ho nezařadit). Z neznámého důvodu jsem také hrál místo Gitaxian Proby Fact or Fiction (mám rád předražené "crappy" karty, léta hraní commandera se holt projevují), což bych do budoucna rozhodně nikomu nedoporučoval.
Otázka také byla, jak pojmout sideboard. Rozhodně jsem nechtěl trpět proti Workshopům a docela jsem se bál i Dredge. To jsem ale netušil, že veřejný nepřítel číslo jedna bude na turnaji zcela jiný deck...
Moje nejoblíbenější část sidu jsou jednoznačně Pyromanceři, což byl můj plán proti jiným modrým deckům. Za celý turnaj se mi samozřejmě nepodařilo dostat do hry ani jednoho, ale asi třikrát jsem s ním ze soupeře vytáhl Mana Drain.
Kumano
Czech Vintage Series
1 Toxic Deluge |
2 By Force |
1 Thoughtseize |
2 Grafdigger's Cage |
2 Ingot Chewer |
2 Young Pyromancer |
1 Pyroblast |
1 Fatal Push |
3 Leyline of the Void |
V sobotu ráno před turnajem jsem smolně zjistil, že do RegioJetu se už nevejdu, takže se budu muset obejít bez kávy a připojení na wifi... Ještě horší nápad ale byl dojít z hlaváku pěšky do Najady - už jste někdy zkoušeli pěšky přejít (obejít) hlavák? Ne že by mi nějak vadil přespolní běh, ale s bundou a desetikilovým batohem to není úplně ono.
Naštěstí pro mě se nezačínalo na čas, takže jsem se před začátkem stihl v klidu vydýchat. Sešlo se čtrnáct hráčů a hrálo se pět kol na standingy.
1. kolo: Martin Kukla - Punishing Oath
Soupeř mi hned v první hře ukázal, zač je toho loket. Po mulliganu jsem nechal dost špatnou ruku, přičemž Martin začal dvěma Moxy a ve druhém kole dal Jace. Zcela náhodou jsem měl Mox Ruby a Pyroblast, ale dostal jsem Misstepem. Další kolo se k tomu přidala Strip Mina a Dack na můj Mox, welcome to vintage!
Že jsem možná nemusel hned vzdávat, mi došlo hned při sideboardingu, jelikož jsem moc netušil, co je soupeřova regulérní winkondice. Přisidoval jsem tedy pouze Pyroblast, Pyromancery a Thoughtseizu.
Do druhé hry jsem nechal krásnou ruku s Pyromancerem, Time Vaultou, Snapcasterem a Time Walkem. Thoughtseize v prvním kole ale dopadla naprosto katastrofálně. Ukázalo se, že Martin hraje Oath a nechal ruku s double Oathem a double Ancient Grudgí. Moje krásné karty najednou už tak krásně nevypadaly, a po pár kolech nicnedělání přišla Martinovi Library of Alexandria a to byl konec...
Po letmém scoutingu jsem viděl ještě tři další Oathy. Vždycky potěší, když je váš špatný matchup nejhranější deck na turnaji a vy na něj ani nemáte nic pořádného v sidu. Dredge samozřejmě nikdo nehrál, takže jsem místo Leyline mohl hrát například Illness in the Ranks (Oathy fungují tak, že je spouštíte díky tokenům, které dáte soupeři do hry pomocí Forbidden Orchardu).
2. kolo: Petr Krejčí - Ravager Shops
Opět nemám nejmenší tušení, co soupeř hraje, ale mám Time Vault do prvního a k tomu jako protekci Flusterstorm a Pyroblast. Petr ale samozřejmě začne Workshopem a Foundry Inspectorem. Deck mě naoplátku odmění druhým Flusterstormem z vršku a o dva Revokery dál si balím karty.
Tentokráte naštěstí vím, co nasidovat. Ve druhé hře objevuji pěknou interakci mezi Trinispherou a By Force a poté poprvé v životě vítězím na Time Vault kombo (a zabíjím soupeře bytostí, kterou jsem mu ukradl).
Ve třetí hře oba mulliganujeme, přičemž já na šesti nechám zemi, dva moxy, dvě Force of Will a Ingot Chewera. FoW použiju na Tangle Wire a potom započne race mezi Foundry Inspectorem a Ingot Chewerem, který Petr ještě podpoří Mana Cryptou. Záhy ale dolízne Ravagera, který se o Cryptu postará a najednou to nevypadá moc dobře. Poprvé od začátku hry si ale líznu nějakou akční kartu - Demonic Tutor, kterým najdu By Force a potom už to Ingot Chewer zvládne.
3. kolo: Jiří Nitsche - Paradoxical Storm
Ani tentokrát nevím, proti čemu hraji, ale keep s Black Lotusem a Tezzeretem je dobrý na všechno.
Hned po prvním kole je mi jasné, že Jiří hraje Paradoxical Storm, když zahraje asi čtyři kamence, leč zatím čeká na payoff kartu a já mám navíc Flusterstorm.
Ve druhém hledám Tezzeretem Time Vault, ale smolně dostanu Echoing Truth a až do konce hry nelíznu žádnou další zemi, nebo artefakt na Tinker. Jirkovi následně přijde Ancestral se Snapcasterem a pak už není co řešit.
Po sidu se nejprve díky Dackovi a Demonic Tutoru snažím za pomoci soupeřova klíčku sestavit kombo, ale By Force mi kazí plány. Potom mi přijde Trinkeťák na Sensei a tempo se výrazně zpomaluje. Nakonec se mi podaří špatně seřadit karty Senseí, takže nemůžu dát Pyroblast a následně ho flashbacknout Snapcasterem, a Jiřímu prochází Tinker na Defense Grid a další kolo dává Timetwister. Očekávám hladkou prohru, jenomže Jiří nalíže pouze spoustu kamenů, takže nakonec vyhrávám díky Trinket Mage beatdownu.
Třetí hra je velmi jednostranná. Jiří muliganuje, já mám rychlého Dacka, po kterém následuje Jace a druhý Dack.
4. kolo: Ivan Mesquita - Inferno Oath
Konečně dopředu vím, proti čemu hraju, ale jako plus mi to zrovna nepřijde. V první hře mám ale dreamdraw, když dám ve druhém kole Dacka a ve třetím Notion Thiefa, což celou dobu jistí dvě Forsáže.
Nasiduji Grafdigger's Cage a doufám, že nějakým zázrakem po sidu jednu hru uhraju. Po mulliganu mám sice na ruce Cage, ale jinak to mám příšerné. Ivan má naproti tomu dost many na to, aby ve druhém z ruky zahrál Titána, ale jinak nic moc nedělá.
Na ruce už mám jenom Pyromancera a Jace, které musím zahrát, i když neočekávám, že by něco z toho vyresolvovalo. K mému překvapení ale Jace zůstane na stole a s Jacem se prostě neprohrává... Hru také dost ovlivnilo, když mi Ivan zkraje zničil Ancient Grugdem Mox místo Cage.
5. kolo: Michal Brodzák - UW Stoneblade
Že bych na svém prvním vintage turnaji hned něco vyhrál? Po třech vítězství za sebou se cítím dost na koni. Nechávám ruku se Senseí a Mystical Tutorem, což se ale neukazuje jako dobrý nápad, jelikož Michal má velmi reaktivní ruku se Snapcastery a Spell Quellery (na vintage se mnohdy hrají dost nečekané kusy), která mi nedovolí vyresolvovat nic relevantního.
Ve druhé hře mě čeká obrovské dilema. Na úvodní ruce mám dva Moxy, Lotus a Tinker, ale žádné země ani Forsáž. Po dlouhém zvažování zvolím mulligan. Nakonec nechávám na pěti bez mana sourců, ale zato s Ancestrálem (pochopil jsem, že vintage hráče uráží, když někdo Ancestrálu říká Recall, jelikož Recall je karta z Legends, která se na vintage kdysi běžně hrála), Forsáží a Misstepem. Michal ale začne Library of Alexandria, kterou s takovým keepem nemám šanci porazit.
Po hře jsem se ptal zkušenějších hráčů, jestli by nechali all-in ruku s Tinkerem, a k mému překvapení se všichni shodli na tom, že by ji nechali (za předpokladu že se žádný z mana rocků nedá zrušit Misstepem). Takže příště už to nechám hezky na srdíčko (mimochodem, Michal kántr neměl a Leviathana v prvním by prý neporazil).
Výsledné skóre je lepší, než jsem před začátkem očekával, ale vzhledem k průběhu turnaje bych to nehodnotil ani nijak zvlášť pozitivně.
Celkovým vítězem turnaje se stal Michal Hřebejk s Inferno Oathem. Decklisty prvních čtyř hráčů si můžete prohlédnout zde.
Na závěr bych se s vámi rozloučil prostřednictvím několika mouder, které jsem v průběhu turnaje pochytil:
Mějte se fajn a rozhodně si přijďte vyzkoušet vintage v dalším ročníku vintage series!
Kumano
Pěkný článek!
0 hlasů
Dekujeme za navstevu a take report!
0 hlasů
Přispívat mohou pouze přihlášení uživatelé. Pokud chcete vložit komentář, přihlaste se ZDE.
Proč stojí rok starý MtG box více než 45,000Kč?
Čo je toto za zmätok? 5x mi vymazalo celý príspevok :( sa mi chce teraz písať 3000znakov znova. Tak v skratke. Mal som kopu set boxov a...
všechny komentářeReport z 4. ročníku Legacy turnaje Memoriál Davida Gilla
Tome, díky nejen za čtivý report, ale hlavně za uspořádá(vá)ní této akce - snad se to příští rok seskládá lépe s Eternal Weekendem! ...
všechny komentářeStředeční výhledy 22/2024
Uff... Hodně drsné... :-) Dal sis s tím nehorázně moc práce, takže moc díky! Určitě si to všechno projdu a do dalších Výhledů určitě...
všechny komentářeStředeční výhledy 23/2024
Omlouvám se, ale předvánoční Výhledy se samozřejmě psaly ještě ve větším shonu než obvykle. Takže když jsem ten Premodern pod organizátorem...
všechny komentářeZapomenuté Mechaniky MtG: Shadow
Wow, dakujem za poopravenie. :) Stastne a Vesele!
všechny komentářeCesta za cEDH do dalekého Lisabonu
Uplne rozumiem. Mne osobne to pride zvlastne, ako urobit zlozenie tych stolov tak, aby hrali proti sebe ti najlepsi a povedzme hraci s...
všechny komentáře