Hra vypadá zajímavě. Moc díky za recenzi!
0 hlasů
Představte si sami sebe: v ruce pero a nepopsaný list papíru. Nic víc neexistuje. Jen vy a nový začátek všeho. Co byste udělali? Jakými slovy byste stránky popsali? Když jsme byli malí, většina z nás toužila změnit svět, přispět svou vizí za vidinu čehosi lepšího. Teď tu moc máte. Kterým směrem byste lidstvo vedli? Čím byste prospěli pro rozkvět své Civilizace?
Hru Civilizace jistě není třeba dlouze představovat. Jednak proto, že vše podstatné na ni prozradí už samotný název. Schválně – co vás napadne? Představíte si hru, kde budete utvářet osud vlastního národa, dbát na blaho lidí, na rozvoj vědy a techniky a potěchu duše? Hru, plnou politiky, intrik a válek? Přesně to vše Civilizace ve svém jádru nabízí.
Slavnější verzí Civilizace je v současné době představuje dozajista její počítačová verze. První herní program, s názvem Civilization I, spatřil světlo světa již v roce 1991, což znamená, že letos v září oslaví své 30 narozeniny. Od té doby se hra dočkala nejen celé řady pokračování (z nich poslední šesté z roku 2016) a celé řady rozšíření.
Spousta fanoušků počítačové Civilizace však netuší, že to desková hra dala za vznik této dnes již kultovní počítačové strategii, které svého času sama utvářela dějiny svého světa. Ne naopak. Psal se rok 1980 a ve Velké Británii Francis Tresham představil světu hru pro 2-7 hráčů, která má trvat více než osm hodin. Co je však zajímavé, byl to vůbec první okamžik, kdy byl světu představený pojem technologický strom (společný rys pro takřka všechny následující Civilizace, počítačové i stolní, který umožňuje hráčům získat určité schopnosti, či dovednosti až po splnění určitých podmínek).
Zkrátka. Historie Civilizace, nebo lépe Civilizací, je barvitá a určitě velmi zajímavá. My se společně nicméně nyní podíváme na poslední deskovou verzi – Civilizace: Nový úsvit z roku 2017.
Civilizace: Nový úsvit je hra určená pro 2-4 hráče ve věku od 14 let. Oproti svým předchůdcům – a to ať už stolních či počítačových – vám na ni vystačí v průměru pouhé dvě hodiny. S trochou nadsázky by se dalo říct, že právě kratší čas je tou největší předností, jelikož v jiných verzích byste po 120 minutách v lepších případech nahlédli do temných časů středověku.
V krabici po rozbalení najdete několik destiček terénů, jejich poskládáním vytvoříte před každou hrou zcela unikátní svět pro své Civilizace. Za tento krok tvůrce nemůžeme jinak než pochválit, jelikož tím jistě velmi podpořili znovu hratelnost. Zkrátka – každá hra je trochu jiná. Mezitím, co jednou může mít váš národ štětí na přilehlé přírodní zdroje, jindy se budete muset potýkat s barbary, kteří nebudou chtít víc, než zničit vaši zem. A vám, jakožto zkušenému vůdci, k němuž se upírají zraky všech poddaných, nezbude než se s takovou situací nějak popasovat.
Dále pak v krabici najdete sety pro jednotlivé civilizace – tedy miniatury měst, kupeckých vozů, karty jednotlivých vůdců (záleží jen na vás, zda si chcete hrát na Kleopatru, Roosevelta či Kateřinu Medicejská) a žetony moci. Ty slouží k tomu, abyste si na mapě pečlivě označili, která území se vám podařilo dobýt.
Jeden set patří také barbarům. Jedná se o pomyslný prvek ruky osudu (nebo hry), která v pravidelných intervalech na vaše města vysílá ozbrojené jednotky, aby se pokusili prolomit vaše obranné linie.
Poslední speciální část představují divy světa (o jejich stavbě si povíme později) a kartičky určující podmínky výhry.
Na počátku svých dějin není žádná Civilizace vzdělaná. Lidé ovládají jen to, co je pro ně nezbytné nutné. Nezbyde vám tedy nic víc než tesat do pomyslného kamene, začít popisovat první stránky doposud netknuté knihy. Toužíte cestovat vesmírem? Vypouštět mezi své nepřátele nukleární hlavice? Inu, na začátek vám nezbude nic víc, než si sednout k hrnčířskému kruhu a obdělávat pole. Teprve zlepšením těchto dovedností můžete postoupit dále, rozvíjet se znalosti i dovednosti.
Hra nabízí celkem pět možných odvětví, které budete muset pilovat. Budete se pohybovat na poli zemědělství, vědy, kultury, průmyslu a ekonomiky. Tato jednotlivá odvětví zároveň představují také veškeré možnosti vašich akcí.
Aby hra nebyla jednoduchá až příliš, o slovo se při vyhodnocování přihlásí i typ terénu, na kterém budete chtít akci vykonat. Každý z pěti terénu je označen jistým číslem značící jeho náročnost. Stejně tak i karty vašich technologií jsou rozmístěny na pěti pozicích, které jim přisuzují určitou sílu. Platí, že na čím vyšší pozici kartu vědomostí máte, tím je silnější. Na každém místě může být jen jedna karta a jakmile nějakou technologii využijete, musíte ji přesunout zpátky na start – zbytek se tím posune o jedna výše (respektive doprava).
K posunu na pomyslné časové ose stojí technologie z oblasti vědy. S jejich pomocí se posouváte vstříc dalším epochám, a tedy i novým vědomostem, či znalostem. Jakmile překročíte určitý milník, můžete si vylepšit určitou kartu dovedností – povýšit hrnčířství na chov dobytka, zednictví na hutnictví apod.
Krom šplhání k pomyslným vědeckým výšinám bude vaším úkolem také pečovat o blahobyt lidí ve městě. K tomu vám dobře poslouží budování divů světa. V okolí vašich měst tak mohou postupem času vyrůst skvosty jako je Stonehenge, Eiffelova věž či Broadway. Tyto významné budovy však nejsou jen pro potěchu oka. Kromě toho, že představují důležitou cestu k vítězství, poskytují hráčům také trvalý efekt (jakousi výhodu).
V klasické Civilizaci vede k vítězství ve hře mnoho cest. V deskové hře Civilizace: Nový úsvit tomu není jinak, ačkoliv jejich rozmanitost není nijak velká. Na začátku každé hry se náhodně vylosují tři ze čtyř karet vítězství. Aby některý ze zúčastněných vyhrál, musí splnit alespoň jednu podmínku na každé z nich (libovolnou jednu z nabízených dvou).
Tvůrce Civilizace: Nový úsvit nejde v jádru jinak než chválit. První velké plus představuje jednoduchost hry. I ten největší nešika se po pár kolech chytí a zcela jistě pochopí, co by měl pro blaho své civilizace podniknout. Ruku v ruce s tím jde i časová náročnost, která se pohybuje nejvýše ke dvěma hodinám, v případě hry dvou hráčů klesá dokonce zhruba na polovinu.
Velkou pochvalu si zaslouží také nový prvek barbarů. Tito nepříjemní návštěvníci jsou velmi dobře známí všem fanouškům počítačových her, ale pro svět deskových her představují něco nového, něco osvěžujícího. Dokonce i hra dvou hráčů tak dostává šmrnc, neboť krom vzájemného soupeření, je třeba dbát také na nezvané hosty.
Největší zklamání čeká pravděpodobně ty, kteří od Nového úsvitu očekávají klasickou Civilizaci, tak jak ji znají z dřívějších verzí. Ačkoliv se jedná o velmi vydařenou strategii, v jádru postrádá komplexnost a složitost svých předchůdců. Objevování technologií je zkrouhnuto na minimum. Nemusíte se tedy zaobírat výživou města ani ničím podobným. Dalo by se říct, že zde chybí politika, která je zastoupena pouze formou kartiček diplomacie a nevyžaduje tak žádné přímé interakce. To nemůže zkušeného Civkaře jinak, než zamrzet.
Nepříliš zajímavou se také ukázala hra dvou hráčů. Herní svět se menšímu počtu účastníků nijak nepřizpůsobuje, a tak se zkrátka občas stane, že je deska až příliš velká. Když vezmeme do úvahy možnou automatizaci kroků (protože ruku na srdce, většinou budete hrát karty z paté pozice, ať se tam nachází cokoliv), musíme se ptát, jak velká je znovu hratelnost – tedy jak dlouho bude trvat, než se hra omrzí. Pokud se vás však u stolu schází víc, rozhodně není třeba si dělat starosti. Dokonce i třetí účastník dodá celému hraní úplně jiný rozměr.
Hru Civilizace: Nový úsvit můžeme s klidným srdcem doporučit všem fanouškům nepříliš náročných strategických her, kteří nemohou, či nechtějí strávit nad jedním kláním větší část dne. Nový úsvit je opravdu jednoduchý i svižný a mechanismus zajímavý. Rozhodně vás čeká spousta zábavy! Pokud však od hry očekáváte stejný zážitek jako od počítačové hry, nebo vyprodané Civilizace z roku 2010, nebude to pro vás určitě to pravé.
Jestliže vás hra Civilization: Nový úsvit zaujala, můžete si ji zakoupit na našem partnerském e-shopu Veselý drak.
Autor: Martina Procházková
Hra vypadá zajímavě. Moc díky za recenzi!
0 hlasů
Přispívat mohou pouze přihlášení uživatelé. Pokud chcete vložit komentář, přihlaste se ZDE.
Pondelí s Komandérem - Pán s Prstenem
Ač komandéra hraji velmi málo, rád odTebe čtu každý článek:) Nejvíce mne pobavila polemika s Aragornem. To, že Wizárdi ztvárnili Saurona...
všechny komentářeStředeční výhledy 20/2024
Byznys byl a je, pro mne bohužel, v této hře od nepaměti. Byl to také, pro mne, hlavní důvod, proč jsem v 16ti letech, s přichodem edice...
všechny komentářeZapomenuté Mechaniky MtG: Cumulative Upkeep
Ďakujem za pekný komentár. :) To všechno, alebo nic, v článku samozrejme spomenuté je, asi si to kvôli referencii na Daru Rolins...
všechny komentářeReport z 30. Mistrovství světa World Championship v Las Vegas
Uf... Co na tohle všechno říct jiného, než... Vítej zpátky! :-) Přeji ti hodně štěstí. A to nejenom v Magicu, ale prostě celkově v...
všechny komentářeStředeční výhledy 19/2024
UPDATE: Co stalo ve Vegas, nezůstává jenom ve Vegas :-) O minulém víkendu se toho stalo opravdu hodně: Máme (staro)nového Mistra světa...
všechny komentářeRecenze Investování do MtG Collector Booster Boxů v roce 2024
Ano o tom som pocul, ale MtG viem aspon hrat aj pravidla a normalne a mam take predsudky, ze Pokemon je len pre male deti :).
všechny komentáře