Deskové hry
Recenze strategické deskové hry Carcassonne
Co se vám vybaví, když se řekne slovo Carcassonne? Starověké město, hradní pevnost nebo rodinná hra? Ačkoliv spolu všechny tři pojmy neodmyslitelně souvisí, byla bych si skoro ochotná vsadit na to třetí.
Důvodů, proč si dnes již celosvětově známá deskovka získala přízeň tolika hráčů, je hned několik.
V první řadě je třeba zmínit originalitu. Při hraní Carcassonne se zkrátka nikdy nestane, že by nějaká hra byla na chlup stejná jako ta předchozí. Klaus-Jürgen Wrede představil světu totiž svého času úplně nový styl hrací plochy, která je po čas celého klání tvořena hráči samotnými.
Další výhodu, a dost možná zároveň tou největší, představují jednoduchá pravidla, která si během chvilky osvojí doslova každý. V základu se nejedná prakticky o nic než umisťování destiček s motivy louky, cesty, města či klášteru tak, aby navazovaly na své okolí. Hráč si vždy destičku náhodně vylosuje z hromádky destiček a následně jí přikládá k rozrůstajícímu se plánku. Města a cesty přitom musí logicky navazovat, což dává spoustu příležitostí pro škození protivníkovi. Jestli totiž k jeho rozestavěnému městu povedete cesty, on pak musí hledat hodně specifický dílek obsahující jak město, tak cestu.
Po umístění dílku už zbývá jen na něj položit figurku, která se vždy na čas vžije do role sedláka, lupiče, rytíře nebo mnicha. Při dokončení cesty, nebo města, pak dostane hráč určitý počet bodů. Obzvláště třeba takový sedlák dokáže hrou na poslední chvíli pořádně zamíchat, jelikož na konci hry dává 3 body za každý dokončený hrad na louce, kterou spravuje. Ale pozor. Ostatní hráči mají možnost se pokusit louku ovládnout svými vlastními figurkami a zvítězí pouze ten, kdo jich na ni bude mít nejvyšší počet. To ostatně platí i pro rytíře ve městě, nebo lupiče na cestě. Pokud by náhodou došlo na remízu, pak hráči obdrží stejný počet bodů.
To nejlepší však nakonec. Mohlo by se zdát, že nepříliš náročná pravidla a průběh hry celkově by mohl být hře nejen k užitku, ale také ke škodě. Pokládání destiček krajiny i následné přiřazování rolí herním figurkám se může leckomu brzy omrzet. Navíc, pokud se mezi hráči neobjeví alespoň jeden malý záškodník, stanou se jednotlivé kroky brzy poměrně automatické. Tvůrci hry na to však vyzráli poměrně jednoduše – prostřednictvím rozšíření.
Od roku 2000, kdy bylo původní Carcassonne uvedeno na trh, vyšlo v češtině na dvacet expanzí, z toho deset velkých. Mimochodem, v našem článku nejlepší deskové hry se Carcassonne umístilo na páté příčce. Každé rozšíření přináší do hry další destičky, krom těch základních mnohdy také s novým typem terénu (například řeky), role, figurky, případně další komponenty. Pojďme se nyní na některá z nich podívat podrobněji.
Carcassonne Big Box 2017
Toto monumentální balení Carcassonne je jasnou volbou pro deskovkové fajnšmekry. Ukrývá hned 9 minirozšíření: Létající stroje, Dopisy, Řeka, Přívozy, Zlaté doly, Mág a čarodějnice, Zbojníci, Opat a Kruhy v obilí. Ty do hry přináší spoustu nových dílků krajiny, ale také herních mechanik. Hlavním lákadlem jsou ale dvě nejoblíbenější velká rozšíření, o kterých si teď povíme trochu více.
Hostince a katedrály
První rozšíření, jak už napovídá název, do hry přináší dva nové typy budov. Hostince se nachází poblíž cest a slouží pro občerstvení znavených poutníků. Jeho přítomnost však samozřejmě není pouze estetická. Každá uzavřená cesta, ke které taková krčma přiléhá, přinese svému majiteli po jednom bodu navíc za každý jeden dílek. U katedrál vystavovaných v rozlehlých městech platí obdobné.
Mimo to rozšíření obsahuje také nové figurky – pro každého hráče jednu. Tento panáček má stejnou barvu i tvar jako ostatní, přesto se od ostatních značně liší. Již na první pohled je totiž zřejmé, že se jedná o figurku, která je podstatně větší než ostatní, což samozřejmě není náhoda. V boji o nadvládu se totiž počítá jako dvě.
Poslední vychytávkou, kterou rozšíření přináší, jsou kartičky s čísly 50 a 100. Ty slouží k jednodušší orientaci v bodovém zisku jednotlivých hráčů.
Carcassonne: Kupci a stavitelé
Stejně jako první rozšíření, i druhé rozšíření obohatí sbírku kartiček terénů krom základních destiček také o celou sadu dalších, speciálních. V tomto případě se jedná o inovaci měst, na kterých můžete nově nalézt maličký obrázek jednoho ze tří typu zboží – látky, obilí nebo vína. Tyto komodity nehrají v boji o nadvládu nad městem vůbec žádnou roli. Důležité jsou teprve v okamžiku, kdy je celá pevnost uzavřena. Ten, kdo celou pevnost dokončí, dostane vždy žeton(y) odpovídající zboží nacházející se v daném městě. Při závěrečném vyhodnocení se hráči s největším počtem tokenů daného zboží připíše 10 bodů.
Rozšíření dále také obsahuje dva nové typy figurek – stavitele a selátka. Stavitel v určité situaci umožní hráči táhnout ještě jednou. Selátko obohacuje zisk sedláka. Mimo nových destiček a figurek naleznete v krabici s rozšířením také plátěný pytlík pro tahání terénů.
Pokud vás tato rozšíření nijak zvlášť nezaujala, nevěste hlavu! Tvůrci Carcassonne nelenili a krom rozšíření v průběhu času přišli také s několika dalšími verzemi základní hry. Pravidla se většinou příliš neliší, pouze jsou v některých případech lehce inovovaná.
Carcassonne Zlatá horečka
Ve hře Carcassonne Zlatá horečka se ocitnete na chvíli na dalekém západě. Tentokrát se vžijete do role kovbojů. Budete stavět koleje, obchodovat s indiány a samozřejmě také hledat zlato. Namísto cest, luk a měst se zde staví koleje, prérie a hory. Zajímavou změnu přináší právě hory, ve kterých si každý hráč může postavit stan a následně těžit rudu, za kterou v závěru hry dostane body navíc.
Carcassonne Star Wars
Nechcete se držet při zemi a namísto luk raději dobývat hluboký vesmír? Pak je tato verze Carcassonne to pravé pro vás. Destičky terénu tentokrát obsahují krajiny trojího typu: planety, pole asteroidů a obchodní trasy. Tu největší změnu zde představuje zcela nová akce – boj. Ze základní hry jsme zvyklí, že pokud se ve městě, na cestě či louce náhodou ocitnou figurky dvou hráčů, výsledné body připadnou tomu, kdo má ve městě nadvládu. V této verzi Carcassonne tomu tak není. Při uzavření takového objektu oba dva uchazeči hází kostkami, kdo hodí více, vyhraje. Počet kostek v souboji se přitom různí podle počátečních podmínek.
Carcassonne Safari
Zpátky na zem, rovnou za zvířátky. Základní krajiny se nám tentokrát přeměnily na savany, buše, baobaby a pěšiny. Základní figurky, které na terény umisťujete jsou tentokrát o poznání menší, aby bylo lépe vidět na zvířata, která se v dané oblasti vyskytují. Jsou to totiž právě ony, která určují, kolik bodů po uzavření pěšiny, či buše dostanete.
Svůj bodový přínos můžete navíc navýšit pomocí stavby napajedel, které jsou novým prvkem této verze hry. Další body můžete získat také pomocí další inovace – neutrálních figurek džípů. Ty můžete posouvat po okolí stavěného herního plánu, nebo stavět terény přímo pod ně, čímž si vysloužíte jednorázový tříbodový zisk.
Děti z Carcassonne
Všechny výše popsané hry i herní doplňky byly pro hráče ve věku od 7 let. Co ale dělat, pokud máte doma malého nadšence do deskovek? I s touto otázkou si tvůrci Carcassonne poradili a vytvořili verzi hry pro děti od 4 let. Mechanismus se však od předchozích poněkud liší.
Stejně jako je tomu u základní hry, i nyní se tvoří herní plán v průběhu hry. Ačkoliv se na kartičkách nachází obrázky domečků a luk, důležité jsou pouze cesty na nich. Děti postupně tahají jednotlivé kostičky a přikládají je ke stávající desce tak, jak jsme tomu zvyklí. Neumisťují na ně však žádné své figurky! Na to dojde teprve ve chvíli, kdy je celá cesta ukončena. Každá kostička totiž obsahuje drobný obrázek v barvě jednoho z hráčů. Děti tak postupně na hotovou cestu pokládají vždy po jedné figurce své barvy. Vyhraje ten, kdo se jako první zbaví všech svých panáčků.
Na každé destičce se totiž na cestě nachází obrázek dítěte v barvě jednotlivých hráčů. Děti tak postupně na hotovou cestu pokládají vždy po jedné figurce na cestu ve své barvě. Zvítězí ten, kdo se jako první zbaví všech svých panáčků.
Závěrem
Není divu, že z původní Carcassonne vzniklo tolik různých verzí, rozšíření a doplňků. Ostatně tato hra získala v roce 2001 první místo ve Spiel des Jahres (Hra roku). Ať už si chcete užít jen jednoduchou partičku strategické hry, nebo epickou stavitelskou bitvu ve vesmíru, Carcassonne vás nikdy nezklame svou jednoduchostí a snadno osvojitelnými pravidly. Všechny výše zmíněné hry si můžete zakoupit na našem partnerském e-shopu Veselý drak.
Napsala: Martina Procházková
Komentáře
Přispívat mohou pouze přihlášení uživatelé. Pokud chcete vložit komentář, přihlaste se ZDE.
Pondelí s Komandérem - Pán s Prstenem
Ač komandéra hraji velmi málo, rád odTebe čtu každý článek:) Nejvíce mne pobavila polemika s Aragornem. To, že Wizárdi ztvárnili Saurona...
všechny komentářeStředeční výhledy 20/2024
Byznys byl a je, pro mne bohužel, v této hře od nepaměti. Byl to také, pro mne, hlavní důvod, proč jsem v 16ti letech, s přichodem edice...
všechny komentářeZapomenuté Mechaniky MtG: Cumulative Upkeep
Ďakujem za pekný komentár. :) To všechno, alebo nic, v článku samozrejme spomenuté je, asi si to kvôli referencii na Daru Rolins...
všechny komentářeReport z 30. Mistrovství světa World Championship v Las Vegas
Uf... Co na tohle všechno říct jiného, než... Vítej zpátky! :-) Přeji ti hodně štěstí. A to nejenom v Magicu, ale prostě celkově v...
všechny komentářeStředeční výhledy 19/2024
UPDATE: Co stalo ve Vegas, nezůstává jenom ve Vegas :-) O minulém víkendu se toho stalo opravdu hodně: Máme (staro)nového Mistra světa...
všechny komentářeRecenze Investování do MtG Collector Booster Boxů v roce 2024
Ano o tom som pocul, ale MtG viem aspon hrat aj pravidla a normalne a mam take predsudky, ze Pokemon je len pre male deti :).
všechny komentáře