Deskové hry
Obludárium - desková hra od Richarda Garfielda
První věc co co ucítíte je vůně laciného popkornu. Předěl v podobě hustých červených závěsů a cedule „nekrmit exempláře“, vás zavedou do úplně jiného světa – Obludária. Za mřížemi klecí a za skly akvárií se nalézají tvorové, jaké jste si mysleli, že existují jen v pohádkách…anebo v těch nejtemnějších nočních můrách. Jenže vy nejste jeden ze zákazníků přetahujících se o místo s nejlepším výhledem na vlkopýra. Vám to tady všechno patří a každého ze zdejších zázračných fantaskních a nebezpečných tvorů jste si museli opatřit vlastními silami. To vy jste majitelem tohoto obludária, které v sobě ukrývá tvory jako vystřižené z pohádek bratří grimů…nebo z románů H. P. Lovecrafta.
Ve hře Obludárium, se vžíváte do role majitele tohohle cirkusu plného nevídaných exponátů. Pro ctěné návštěvníky vystavujete všechny možné, ale hlavně nemožné potvůrky, příšerky a bestie. Přirozeně se snažíte nasbírat co nejvíce vzácných exponátů (čím více hlav tím lépe), kterými byste mohli vaše návštěvníky okouzlit.
Tuto deskovku pro 2 až 5 hráčů navrhl Richard Garfield – věhlasný vynálezce hry Magic the Gathering. Mimo jiné stojí i za dalšími známými tituly jako jsou například karetní desková hra Vládce Tokia nebo Keyforge). Obě tyto hry si můžete zakoupit na partnerském obchodě Veselem drakovi.
Pravidla hry Obludárium
Obludárium je založené na systému draftování, což je princip, který je hráčům Magicu dobře známý. Spočívá v tom, že každý hráč si do ruky bere určitý počet karet, jednu si vybírá a zbytek posílá spoluhráčům dál. Cílem je pak, jak už to bývá, nasbírat co nejvíce bodů. Ty převážně získáváte za monstra, která ulovíte a následně vystavíte veřejnosti na odiv.
Před každou hrou se skrytě vyberou 4 hlavní úkoly sezóny. Každý hráč dostane 2 karty startovních zemí, které si rovnou vyloží před sebe. Do začátku pak obdržíte almužnu v podobě 4 tolarů. Pokud vámv průběhu hry peníze dojdou, máte možnost si vzít půjčku 3 mincí, ale na konci hry to pro vás bude znamenat 5 mínusových bodů.
Z herního balíčku si pak každý hráč bere 8 karet. Jednu si vybírá a zbytek posílá dál. Vybranou kartu pak může rovnou zahrát, nebo si ji odložit na později – za to ale musí zaplatit 1 tolar.
V hracím balíčku máte možnost narazit a draftovat 4 druhy karet. V prvé řadě tu jsou karty monster. Můžete narazit na podivné bytosti jakými jsou třeba Hejkal, Jezinka, Hydra, nebo Noční můra. Ty celkem logicky představují hlavní způsob, jak získat body – jaké by to bylo Obludárium, kdyby v něm nebyly žádné obludy? Každá karta monstra se vyskytuje v určitém typu krajiny – například les, temnozem a podobně. Existují také speciální snová monstra, která se vyskytují ve všech typech krajin. Obtížnost polapení každého exostického tvora se různí a vyžaduje určité množství zemí, aby jej bylo možné vyložit.
A tady se dostáváme ke kartám zemí. Ty hráč vykládá před sebe a jejich množství určuje, jak silné zrůdičky je možné v daném kraji polapit. Například 2 země s hodnotou 2 umožňují chytit jedno monstrum se silou 4, nebo 4 tvory se silou 1. Podobně jako v Magicu lze sílu země využít jen jednou. S jejich dalším využíváním je třeba si počkat na následující sezónu.
Dalšími způsoby, jak si přijít k vítězným bodům, jsou karty tajných úkolů. Ty k sobě hráč ukládá skrytě a vyhodnocují se až na konci hry.
Karty událostí po vyložení jednorázově získají hráči třeba peníze, nebo vítězné body.
No a nakonec je vždy dobré mít po ruce nějakého toho postradatelného pohůnka, který vám třeba pomůže vydělat více peněz, zkrotit nestvůry, nebo získat výherní body na konci hry. Zadarmo ale ani kuře nehrabe – každý pracant má určitou cenu v tolarech, kterou je třeba zaplatit při vykládání.
Průběh skládání Obludária
Konec sezony nastává poté, co všech 8 karet od každého hráče bylo odehráno. Ten, kdo splnil hlavní úkol dané sezóny, jej získává a na samotném konci hry pro něj bude znamenat plusové body.
Hrdí majitelé Obludárií si pak ulovené nestvůry umísťují k sobě do stálé expozice. Výjimkou jsou příšery se symbolem běsnění. Ty se krotí hodem 3 kostkami. Symboly klece, které na nich mohou padnout reprezentující zkrocení nebezpečného exempláře. Neutralizuje se tolik symbolů běsnění na kartách monster. Za každou nezvládnutou stvůru pak hráč vysolí 3 tolary. Pravděpodobně jako kompenzaci rodinám zaměstnanců, kteří skončili jako nedobrovolné Pedigree.
Na konci 4. sezony se pak všechny body sečtou dohromady a vyhrává hráč, který jich nasbíral nejvíce. Mlok Scamander se může jít klouzat a Hagrid se zelenat závistí, protože jste tímto všem dokázali, že právě vy jste skutečným vládcem všeho nadpřirozené tvorstva. Teď si můžete užívat, že budete zahrnuti věhlasem, penězi a naštvanými dopisy od ochránců zvířat.
Závěrem
V této draftovací hře musíte najít rovnováhu mezi sbíráním karet zemí a nestvůr. Zároveň je potřeba dát pozor, abyste hráči nepřihráli kartu, kterou zrovna potřebuje. Často tak k sobě do úschovy budete schválně ukládat karty, které sami nepotřebujete, jen abyste uškodili soupeři. Hra samotná bude hráčům Magicu připadat povědomá nejen kvůli mechanismu draftování, ale také díky překrásným ilustracím karet zemí a monster, na nichž se podílela celá řada autorů. Kruhový herní pořadač i desky hráčů a žetony peněz vytvářejí příjemně tematické herní prostředí a evokují představy o dobrodružných objevitelích a neohrožených kryptozoolozích, prozkoumávající opouštěné kraje světa, kam doposud lidská noha nevkročila. Tak co, odvážíte se polapit do svého Obludária třeba takového Dýmona, nebo zůstanete u pěstování sukulentů? Jestli volíte možnost číslo jedna, směle navštivte náš partnerský obchod Veselého draka, kde si hru můžete pořídit.
Written by: Erich Poncza
Komentáře
Přispívat mohou pouze přihlášení uživatelé. Pokud chcete vložit komentář, přihlaste se ZDE.