Deskové hry
Karetní hra God of War
Člověk by si řekl, že po vybílení celého pantheonu olympských bohů by jeden měl odejít na odpočinek a užívat si života. Jenže to není případ Kratose, vysloužilého boha války. Tentokrát se na zoubek podívá severským bohům a mýtickým potvorám. Se svým synátorem Arteusem se totiž připletl do událostí směřujících k Ragnaröku, tedy konci světa.
A tady se dostáváte na scénu vy, hráči. V kartení hře God of War na sebe totiž berete roli Norn (sudiček), které nahlížejí do Urðru (studny osudu) a zkoušejí různé kombinace hrdinů a událostí, aby zjistili, která cesta vede k zastavení Ragnaröku. Hráči musí spojit své síly a vzít na sebe roli mocných hrdinů jakými jsou právě Kratos nebo Arteus a další. Úspěch znamená zastavení konce světa, zatímco prohra znamená, že Norny budou muset vyzkoušet jiný scénář.
God of War je kooperativní taktická karetní hra vycházející ze stejnojmenné videoherní série. Hlavními prvky jsou postupné stavění a vylepšování herních balíčků a proměnlivé bojiště, na kterém se veškerý děj odehrává.
Jedna partička trvá okolo 90 minut a můžou se jí účastnit až 4 hráči starší 14 let. Zároveň hra obsahuje sólovou verzi pro jednoho hráče.
Hrdinové
Ragnarök. Konec světa. Kataklysmická katastrofální kalamita, jíž je třeba za každou cenu zabránit. Jako Norny máte na výběr hned z několika skutečně nabušených hrdinů, jakými jsou třeba useknutá hlava Mimira…nebo malý kluk…no dobrá. Naštěstí tu stále ještě máme Kratose, který po sobě zanechává mrtvé bohy, kudy chodí.
Každý hrdina je reprezentovaný kartou. Na té je popis jeho unikátní schopnosti a také zaznamenaný počet životů daného bijce. Ke každému hrdinovi náleží jeden počáteční balíček přizpůsobený jeho hernímu stylu. Ten si hráči v průběhu hry vylepšují silnějšími kartami.
Na každé kartě hrdiny je ukazatel hněvu a některé hrací karty na sobě mají korespondující symbol reprezentující tento hněv. Po jejich zahrání se ukazatel u daného hrdiny posouvá, a když dosáhne maximální hodnoty, zpřístupní se hráčům speciální dovednosti. Po jejich využití se přesouvá hodnota zpátky na nulu.
Nyní se pojďme podívat na jednotlivé hrdiny, ze kterých si mohou hráčové vybírat.
Kratos už byl zmíněný dříve. Hvězda celé série God of War. Má ze všech hrdinů nejvíce životů (10) a jeho ukazatel hněvu má 5 políček, po jejichž naplnění posílí svůj další útok a také se o něco vyléčí. Jeho úvodní balíček je velice přímočarý – obsahuje jen útočné a obranné karty.
Arteus, Krastosův syn, je o něco zranitelnější. Má jenom 7 životů, ale zato je zjevně o trochu choleričtější, než jeho tatík, jelikož k naplnění počítadla hněvu stačí 4 body a jeho schopnost udělí zranění hned do dvou nepřátel a to se navíc nedá nijak vykrýt. Jeho bojový styl je o trochu sofistikovanější, i když postrádá syrovou sílu. Může totiž nepřátele omračovat a překonávat jejich brnění.
Bohyně Freya má 8 životů a dlouhou zápalnou šňůru s hodnotou 6 na počítadle hněvu. Efekt její schopnosti je však dlouhodobý – poskytuje jednomu hrdinovi požehnání. To jej může kompletně ochránit před jedním nepřátelským útokem. Navíc má ve svém úvodním balíčku k dispozici speciální karty, které může hrát i v průběhu kola svého spoluhráče, aby posílila jejich útok, nebo je vyléčila.
Mimir je bůh. Tedy konkrétněji řečeno useknutá hlava boha. Jelikož toho sám moc nenachodí, je připevněný k jednomu hrdinovi, který jej neustále nosí u sebe. Má pouhé tři životy a počítadlo hněvu má hodnotu 4 – jeho speciální schopnost dovoluje hráčům si líznout jedno vylepšení navíc. V balíčku totiž nemá celkem pochopitelně vlastní útoky. Zato má ve svém arzenálu spoustu podpůrných efektů.
Posledními hrdiny jsou Brok a Sindri. Jeden hráč se ujímá role obou. Každý má vlastní počítadlo životů i hněvu. Oba mají 6 životů a hodnotu hněvu 3. Brokova abilitka mu zvyšuje obranu, zatímco Sidriho dovednost posiluje útok. Oba mají každý svou figurku a mohou se tedy po bojišti pohybovat nezávisle jeden na druhém. Balíček však mají společný a spousta jejich kartiček propůjčuje hráči možnost si vybrat ze dvou různých efektů.
Scény
Hra začíná výběrem karet úkolů, kterých obsahuje deset. Šest karet úkolů s obyčejnými nepřáteli a čtyři karty s finálními protivníky.
Na začátku hry hráči náhodně vyberou tři karty obyčejných úkolů z šesti. Jeden úkol položí samostatně a další dva nad něj do tvaru trojúhelníku. Stejným způsobem se vyberou tři karty bossů ze čtyř a umístí nad dva obyčejné úkoly.
Samostatně stojící úkol hráči plní jako první. Po překonání překážky musí vybírat, který ze dvou následujících karet úkolů, přičemž ten, který nezvolili, jim přinese negativní následky. Jelikož před finálním střetnutím s konečným protivníkem je třeba vybrat hned ze tří karet, znamená to dva negativní efekty.
Každá karta úkolů koresponduje s jednou scénou. Po jeho zvolení hráči poskládají z osmi a více karet odpovídající scénář. Jsou to právě karty scén mění God of War z pouhé hry zaležené na stavění balíčku na taktické dobrodružství, kde mají hráči možnost různě manévrovat, zatímco čelí neustále se měnícím elemtům.
Tyto karty představují nepřátele, se kterými musejí hrdinové bojovat, ale také místa, na kterém k epické bitvě dojde. Ke každému scénáři náleží osm karet. Ty mají fixní postavení a dohromady dávají obrázek bojiště ať už je to lávové pole s nakrknutými elfy, nebo pláň pokrytá ledem po které si to špacírují obři.
Karty scén na sobě nesou informaci s počtem životů nepřítele a také jaké útoky daný záporák může vykonat - tedy jakým směrem bude útoči a jestli bude rozdávat rány na blízko nebo na dálku. Některé speciální druhy zranění, jako například omráčení nebo jed, mohou vyústit v zamíchání kartiček do balíčku hráče, Ty znamenají špatné zprávy, pokud si je lízne.
Kteří nepřátelé zrovna v danou chvíli zaútočí, se určuje tak, že hráč na konci svého tahu odhalí vrchní kartu z balíčku vylepšení. Každá z nich má na sobě runu. Ta koresponduje s jednou, nebo více kartami scény. Když se aktivuje, nepřátelé zaútočí, karty se mohou otočit, nebo se spustí jiné události. Díky tomu, že hráči nevědí, která část scény se aktivuje příště, musejí být neustále ve střehu.
Spousta karet scén má na sobě určitou podmínku a při jejím splnění se otočí. Podmínkou může být udělení určitého množství zranění, zabití nepřítele, nebo zahození určitého typu karet. Na druhé straně karty se často nachází odměna za poražení zloducha, ale také nové hrozby, které bude potřeba překonat. I tahle strana může mít nějakou podmínku k otočení. Díky tomu se bojiště neustále mění a vytváří tak skutečně dynamický zážitek.
Před samotným začátkem boje je třeba umístit figurky hrdinů do jednoho ze sloupců karet scénáře. Na pozici hrdinů záleží, jelikož vždy útočí na karty umístěné před nimi. Na výběr mají tedy hráči ze čtyř a více pozic. Pokud jsou hráči umístěni před stejným sloupcem, musí si vybrat, v jaké linii jejich hrdina bude stát, jelikož jenom přední linii může využívat útoky zblízka, ale také obdrží většinu zranění, které nepřítel do daného sloupce sešle.
Souboje
Útočí se vykládáním karet útoku. Některé představují útok na blízko a jiné útok na dálku. Jestli je možné je vyložit záleží na hráčově pozici na bojišti. Ke kartě útoku pak hráč může z ruky přihodit posilující karty, které zvýši účinnost celého úderu. Nepřítel se pak brání hodem kostkou. Výsledek hodu se přitom odčítá od hráčova útoku.
Kromě karet útoku mají možnost hráči vykládat speciální karty s různorodými efekty, jako je léčení, nebo lízání karet. Tyto karty může hráč vyložit, i když zrovna není na tahz.
V balíčcích jsou také zamíchané karty obrany, které lze použít k vykrytí útoků nepřátel. Zbylé zranění se pak umisťuje v podobě žetonů na kartu hrdiny, a pokud hodnota žetonů dosáhne počtu životů, hrdina je vyřazen z boje. Do konce daného scénáře a může se účastnit boje až při přechodu na další scénu.
Jestli jsou vyřazeni všichni odvážní rekové, hra končí a můžeme se těšit na celou tu záležitost s Thorovou šarvátkou s gigantickým hadem Jörmungandrem a Odinovou fatální remízou při zápasu s monstrózním vlkem Fenrirem. Zkrátka a dobře Ragnarök.
Jak už bylo dříve zmíněno, karty vylepšení se vždy odhalují po jedné po hráčově útoku a určují tah nepřítele. Na konci celého herního kola mají hráči možnost si jednu z nich vybrat. Tu pokládají rovnou na vrch balíčku, takže mají jistotu, že si novou nabušenou kartu líznou už příští kolo. Pokud si žádnou nevybere, může hráč místo toho ze svého odhazovacího balíčku trvale jednu kartu odstranit. Zvýší se tak pravděpodobnost, že se rychleji dostane k silným, novým kartám.
Hra končí ve chvíli, kdy hráči porazí finálního nepřítele. Tím byl konec světa zažehnán a hrdinové mohou začít oslavovat.
Závěrem
God of War: Card Game je hra se skvělou grafikou inspirovanou stejnojmennými videohrami - konkrétně čtvrtým dílem točícím se kolem severské mytologie. Tenhle počin však rozhodně není určený pouze pro fanoušky herní série – ocení jeji ti, kteří se s ní nikdy nesetkali. Intuitivní bojový systém je zde přivedený k životu skrze karty scénářů, které vytvářejí bojiště s neustále se měnícími podmínkami. To prověří taktické schopnosti hráčů a jejich schopnost navzájem synchronizovat své akce a útoky ve snaze vyřešit tohle interaktivní bojové puzzle. Pokud vás hra zaujala, můžete si jí objednat na stránkách Veselého draka.
Written by: Erich Poncza
Komentáře
Přispívat mohou pouze přihlášení uživatelé. Pokud chcete vložit komentář, přihlaste se ZDE.