Kosák se v této hře skutečně našel ;-)
0 hlasů
Recenze deskové hry Na křídlech - deskovky, která zaznamenala v posledních několika měsících nebývalý ohlas a pozitivní odezvu.
Patříte-li mezi ostřílené hráče deskových her, jste patně zvyklí - stejně jako já - setkávat se s tématy jako osidlování Marsu, pistolnické souboje na divokém západě, cestování časem či rozvíjející se civilizace někdy od doby kamenné až po lety ke hvězdám. Ať už je tématem cokoliv, nepochybně to má náboj něčeho fantastického, dobrodružného a vzrušujícího. A pak před vámi najednou přistane hra, jejímž tématem jsou... ptáci. Nikoliv ptačí civilizace s kuřaty za kniply stíhaček a krocaními inženýry, prostě jen obyčejní ptáci, kteří se krmí, snáší vajíčka a jen tak si žijí v přírodě. U hraní hry "Na křídlech" budete mít pocit, jako kdybyste seděli na posedu na kraji louky a pozorovali ptačí hemžení všude kolem vás. Přiznám se, že jsem měl zpočátku pochyby, jestli mě taková hra bude vůbec bavit. Načež mě Na křídlech po pár hrách vtáhl a okouzlil natolik, že ji v současnosti považuju za jednu z nejlepších her, kterou jsem minimálně za poslední rok hrál.
Desková hra "Na křídlech" (v původním anglickém originálu "Wingspan") by se dala charakterizovat jako "resource management" hra, kde vytváříte určitý fungující ekosystém a každý hráč se snaží získat v omezeném čase co nejvíce bodů. Interakce mezi hráči je zajištěna dolízáváním karet ze společné nabídky, braním zdrojů ze společného poolu, soutěžením o vypsané cíle a také hraním efektů, které reagují na karty, vyložené soupeři. Zároveň je to ale hra, kde se ostatním příliš nedá "škodit", takže pokud vás nebaví, když vám například u Terraformace přistane na vaší zahrádce kometa a zůstane po ní jen kouřící kráter, Na křídlech je určena právě pro vás - nejvyšším stupněm aktu násilí vůči čemukoliv živému, který se tu přípouští, je, když pelikán uloví bezbrannou rybu.
Základním kamenem této hry je krásně ilustrovaná deska pro vykládání karet ptáků - každý hráč má svou vlastní, a umisťuje na ni z ruky ptactvo do tří řad, představujících les, louku a mokřady. Hráči z nabídky či z balíku dolízávají karty ptáků do ruky a na každé kartě je kromě obrázku uveden také habitat, do kterého můžete příslušnou kartu umístit, počet vajec, které muže pták snést (vajíčka jsou ve hře v podobě dřevěných kulatých žetonů) a cena, kterou při vyložení musíte zaplatit. Tato cena představuje ptačí potravu a dělí se na několik typů - červi, bobule, ryby, myši a zrní. A kde jinde byste měli tyto suroviny získat, než ve stylově vyrobeném papírovém krmítku, do kterého se hazí kostky potravy, takže při každém hodu vypadne jiná kombinace surovin. Právě tohle zaměření na autenticitu a cit pro detail je jedna z velkých předností hry. Ilustrace jsou velmi realistické, ale vlastnostem jednotlivých ptáků odpovídají i herní mechaniky a velký počet údajů o ptácích. Některé karty po vás chtějí sledovat ptactvo s určitým rozpětím křídel, jiné zas typ budovaného hnízda... všechny tyhle detaily ve hře fungují velmi přirozeně a nenápadně vytvářejí dojem, že jste opravdu někde v mokřadech daleko od shonu města a civilizace.
Vraťme se ale ještě k herní desce. Každý ze tří ekosystémů zároveň představuje jednu ze tří akcí, kterou můžete - kromě hraní ptáků z ruky - ve svém kole provést. Umístěním žetonu do lesa nabíráte potravu z krmítka. Položíte-li žeton na louku, vygenerujete určitý počet vajec. Zahráním žetonu do mokřad si dolíznete nové karty. Každý habitat nabízí škálu efektů od nejslabších po nejsilnější zleva doprava. Tím, že na desku hrajete karty ptáků z ruky (vždy na volné pole nejvíc vlevo v daném habitatu), zakrýváte slabší efekty a zároveň přidáváte "bonusy" na kartách. Pokaždé, když tak umístíte žeton akce, provedete nejslabší odkrytou akci v daném řádku plus všechny bonusové efekty na kartách. Hraním karet do různých habitatů si tak průběžně vylepšujete výkon svých akcí, což otevírá cesty k nejrůznějším strategiím. Budete se soustředit spíš na produkci potravy a hraní dražších ptáků? Či se naopak spolehnete na kladení vajec a výhody z toho plynoucí? Ve hře je spousta "pohybujících se dílků skládačky", na které člověk nesmí zapomínat, zároveň však hra nabízí určité vedení, díky kterému se v ní hráč nikdy neztratí. Za mě osobně velký palec nahoru za způsob, jakým se autoři s touto výzvou vypořádali - hra je komplexní, ale nikoliv matoucí či chaotická a jak si ji jednou zahrajete, budou všechny mechaniky dávat velmi dobrý smysl.
Jak už bylo řečeno, cílem hry je dosáhnout při závěrečném hodnocení co nejvyššího počtu bodů - hráč s nejvíce body vyhrává. Boduje se přitom celá řada achievementů: od bodů za vyložené karty ptáků na desce, počet vajec v hnízdech, pořadí ve veřejných soutěžích, až po váš "speciální tajný úkol". Kartičku úkolu si každý vylosuje na začátku hry a ta mu následně říká, za co při vyhodnocení dostane extra body a kolik. Každý tajný úkol vás odměňuje za trochu jinou strategii, možných úkolů je navíc velké množství a některé karty vám umožňují přidat si dokonce druhý úkol v průběhu hry. I tenhle aspekt přispívá k tomu, že každá partie téhle hry bude trochu jiná. Základní principy zůstávají stejné, nicméně právě úkoly vás ve hře vedou vždy trochu jinou cestou.
"Na křídlech" je určena pro jednoho až pět hráčů. Na krabici stojí, že jedna partie by měla trvat něco mezi čtyřiceti a sedmdesáti minutami, čas nicméně záleží hlavně na počtu hráčů. Budete-li hrát například ve čtyřech lidech, strávíte s první partií patrně něco pod dvě hodiny, se znalostí pravidel se pak hra dost zrychluje, takže i zmíněných 40 minut by mohlo být pro pokročilé hráče realistických. Příjemné je pak to, že hra má i svůj "solitaire" mód pro jednoho hráče - mírně se upraví některá pravidla, do hry se přidají speciální karty pro single-player mód a můžete začít. Myslím, že v době povinné sociální izolace je taková možnost u hry úplně ideální.
Na konci loňského roku, v návaznosti na velký úspěch, který hra zaznamenala, vyšlo k Na křídlech i první rozšíření s názvem "Perutě Evropy". Rozšíření nabízí nové karty ptactva a mechaniky, které hru dělají ještě rozmanitější. Jak základní verze hry, tak i její rozšíření, je k dostání na našem eshopu Veselý Drak.
Hra Na Křídlech je sice relativně nová (první run šel do prodeje v roce 2019), už si ale stihla vysloužit celou řadu ocenění a uznání komunity. Na Boardgamegeeku si v současnosti drží 22. místo ze všech hodnocených her a vyniká mimo jiné právě zcela odlišnou atmosférou, než co nabízí hry konkurenční. Nenajdete tu žádný boj, střílení ani závody, místo toho si můžete užít poklidné pozorování ptactva. V kombinaci s velmi originálními a funkčními mechanikami právě tenhle aspekt dělá z Na křídlech prvotřídní hru, u které si sice zasoutěžíte, zároveň vás ale tak nějak zbaví stresu a uklidní - což možná v současné době potřebujeme víc než kdy jindy.
Plusy:
Mínusy:
Celkové hodnocení: 85 %
Pro cmus.cz připravil Adam "Kosák" (no pun intended) Koska
Kosák se v této hře skutečně našel ;-)
0 hlasů
Přispívat mohou pouze přihlášení uživatelé. Pokud chcete vložit komentář, přihlaste se ZDE.
Pondelí s Komandérem - Pán s Prstenem
Ač komandéra hraji velmi málo, rád odTebe čtu každý článek:) Nejvíce mne pobavila polemika s Aragornem. To, že Wizárdi ztvárnili Saurona...
všechny komentářeStředeční výhledy 20/2024
Byznys byl a je, pro mne bohužel, v této hře od nepaměti. Byl to také, pro mne, hlavní důvod, proč jsem v 16ti letech, s přichodem edice...
všechny komentářeZapomenuté Mechaniky MtG: Cumulative Upkeep
Ďakujem za pekný komentár. :) To všechno, alebo nic, v článku samozrejme spomenuté je, asi si to kvôli referencii na Daru Rolins...
všechny komentářeReport z 30. Mistrovství světa World Championship v Las Vegas
Uf... Co na tohle všechno říct jiného, než... Vítej zpátky! :-) Přeji ti hodně štěstí. A to nejenom v Magicu, ale prostě celkově v...
všechny komentářeStředeční výhledy 19/2024
UPDATE: Co stalo ve Vegas, nezůstává jenom ve Vegas :-) O minulém víkendu se toho stalo opravdu hodně: Máme (staro)nového Mistra světa...
všechny komentářeRecenze Investování do MtG Collector Booster Boxů v roce 2024
Ano o tom som pocul, ale MtG viem aspon hrat aj pravidla a normalne a mam take predsudky, ze Pokemon je len pre male deti :).
všechny komentáře