Deskové hry
Desková hra Pán prstenů: Putování po Středozemi
Jedno životní moudro říká, že když nám v mládí nepřišel dopis z Bradavic, nezbývá nám než čekat, než nás Gandalf přizve na nějakou parádní nebezpečnou výpravu. Inu, na dveře sice žádný mocný čaroděj neklepe, ale objevovat krásy Středozemě na vlastní pěst můžeme i tak.
Hra Putování po Středozemi je vlastně roleplaying hra v jejímž průběhu se na krátký okamžik (který ovšem může trvat nejen několik hodin, ale klidně i několik dní) stanete Arogornem, Gimlim, Legolasem, Bilbem či jiným hrdinou. Krom poznávání krás Středozemě na vás samozřejmě čeká však také spousta nepřátel. Za zmínku stojí určitě skřetí nájezdnici, přízraky či zlobři. Po čas hry bude neustále testován váš úsudek, budete činit těžká rozhodnutí, navazovat přátelství, či pátrat po zlodějích. A to vše, je teprve začátek!
Herní mechanismy Putování po Středozemi
Nabízí se otázka, jakým způsobem by taková příběhová role playing hra mohla fungovat. Nechybí hře vypravěč? Pán jeskyně? Tady však nejsme v Dračím doupěti (pozn. Dračí doupě je světoznámá stolní RPG) a žádný nešťastník, který by si dobrodružství neučil naplno tedy není třeba. Tvůrci Putování po Středozemi na to vyzráli poměrně jednoduše – stačí mít u sebe telefon, tablet, či notebook. Pak už nezbývá než si stáhnout zdarma doprovodný program Journeys in Middleearth, který bude po čas vaší výpravy představovat pomyslnou ruku osudu.
Celá hra se skládá celkem nejvíce z čtrnácti dílčích kapitol (v závislosti na vašich volbách), které na sebe přirozeně přímo navazují. V každé z nich můžete, jak selhat, tak zvítězit. Až na vzácné výjimky to však neovlivní váš postup celým příběhem.
Jak tedy taková hra vypadá? Na začátku je třeba aby si každý hráč zvolil postavu a následně pro ni i svou roli. V závislosti na takovém výběru je pak třeba utvořit baliček karet a vybavit postavu předměty. Například mezitím, co Legolas bez luku je jako ryba bez vody, Gimpli zase dává přednost bitevní sekeře a kroužkované zbroji. Takový balíček teď představuje veškeré vaše možnosti akcí.
Jakmile máto hotovo, putování a spolu s ním i váš příběh může začít. Krom dějové linky vám hra postupně provede stavbou herního plánu. Tahle část určitě potěší všechny fanoušky skládání puzzle. Jakmile máte hotovo, přijde na řadu ukládání žetonů interakcí. I to, vám uvede program. V základu umisťujete tři typy žetonu:
- Průzkumu – Značí neprozkoumané a neznámé oblasti
- Postavy – Umisťování dalších figurek by mohlo být v průběhu hry matoucí. Proto se tvůrci rozhodli namísto nich pokládat pouhé žetony.
- Hrozby – Zvěstují, jak se dá pravděpodobně očekávat, jakési nebezpečí.
- Hledání – Tyto žetony představují důležité stopy, a tudíž vás povětšinou budou zajímat ze všech nejvíce.
Co je však nejdůležitější – program vám při položení jakéhokoliv žetonu či nepřátel (o těch později) předá důležité pozadí. Je tedy na hráčích, aby se rozhodli, s kterým žetonem se rozhodnou interagovat – komu, nebo čemu dají přednost.
Zde slovo aplikace končí a hry se ujímáte vy – hráči.
Fáze akcí
Fáze, která následuje se nazývá fáze akcí. V jejím průběhu se hráči střídají dle svého uvážení, či potřeb (v každém kole může být pořadí jiné), přičemž každý z nich může vždycky provést dvě z níže popsaných akcí:
Pohyb – Jeden pohyb zahrnuje posun hráčské figurky o jednu až dvě oblasti. Pokud takto někdo poprvé vstoupí do místnosti s žetonem průzkumu, je třeba v herní aplikaci kliknout na danou oblast a sledovat pokyny programu.
Interakce s žetonem – V takovém případě je třeba kliknout na příslušný žeton na displeji vašeho doprovodného zařízení.
Útok – V průběhu hry se zcela jistě stane, že vám cestu zkříží nepřátelští bojovníci. Hra jich nabízí hned několik druhů – takové, které porazíte bez mrknutí oka a pak takové, u kterých půjde vašemu hrdinovi zcela jistě o život.
Testy dovedností
Při soubojích a při většině interakcí s žetony budete muset provádět test. Konkrétně test svých schopností, tzv. atributů, které má každý z postav od úvodu hry nastavené trochu jinak. Například mezitím, co Gimli je mocný válečník, takový Bilbo zase vyniká svým důvtipem. Příběh vás zavede do různých situací a bude tak v průběhu putování testovat všechny vaše atributy.
V úvodu je třeba zmínit, že testy jsou dvojího typu – uzavřené a otevřené. Uzavřené jsou malinko snazší – v takovém případě vám hra jasně řekne, co po vás chce. V druhém případě se musíte spolehnout pouze na svůj úsudek.
Vlastní test pak spočívá v tom, že ze svého balíčku odhalíte určitý počet karet (ten odpovídá hodnotě vašeho atributu v dané oblasti) a následně spočítáte žluté symboly značící úspěch. Konečné číslo pak zadáte do aplikace – případně pouze zvolíte úspěch, či neúspěch.
Při těchto testech také hrají důležitou roli žetony inspirace. V průběhu hry můžete vy a vaši spoluhráči získávat žetony inspirace za zabíjení nepřátel, nebo úspěšně zvládnuté zkoušky. Tyto žetony v určitých situacích můžete utratit a tím navýšit své množství úspěchů v průběhu testu. Pozor! Každý hráč může na své herní desce skladovat pouze omezený počet těchto malých zázraků.
Při útočení je to malinko složitější. V úvodu hry hrdinové útočí buď mocí, nebo hbitostí v závislosti na tipu zbraně. Jakmile tedy vejdete do oblasti s nějakým nepřítelem a rozhodnete se na něj zaútočit, provedete příslušný test. Podle množství úspěchu, s ohledem na zbraň ve vašem inventáři, pak nepříteli v aplikaci uštědříte patřičný počet zranění. Jelikož ale skřeti nejsou úplné bačkory, takřka vždy vám útok oplatí – a vy tak musíte provést další test obrany. Pokud v něm selžete, obdržíte od hry strach, zranění nebo jinou nevýhodu.
Fáze stínů
Poté, co všichni hráči provedou své dvě akce, ujímá se hry opět program. Ten tentokrát, v případě že nepřátele nejsou vyčerpaní, posouvá skřety a další nepříjemnosti blíže směrem k hráčům. Pokud je to v jejich moci, zcela určitě na někoho z vás zaútočí a vám nezbyde nic než se bránit.
Zároveň vám také po čas dobrodružství bude stoupat hrozba. Hrozba je takové virtuální počítadlo zbývajících kol. V závislosti na vašich akcích a rozhodnutích bude Středozemi prostupovat temnota. Tu a tam přitom překonáte milník, který vám „za trest“ ještě více zkomplikuje vaše putování.
Konec kola – fáze zotavení
V této fázi provádíte výzvědy. Ty provádíte také před vaší první fázi akcí. Nemusíte mít však strach – program vám vše připomene.
Výzvědy jsou část hry, v které takřka jako jediné, si můžete připravit karty ze svého herního balíčku, abyste spustili jejich efekt. Zároveň je to také jakási vize pro jejich testování. V průběhu výzvěd si totiž každý z vás lízne dvě karty a dle své úvahy je umístí buď na vrch nebo na spod balíčku. Jednu z nich si přitom může vyložit před sebe – tím je karta připravená.
Každý z vás může mít před sebou takto vyložené nanejvýš čtyři karty.
Kapitoly
Jak už jsme nakousli v úvodu, hra jako taková se dělí na několik kapitol, přičemž každá z nich zhruba trvá 30-60 minut. Kapitoly na sebe samozřejmě dějově navazují. Co je však dobrá zpráva pro všechny ty, kteří nechtějí zapustit kořeny do židle – hru můžete po dokončení jakékoliv kapitoly přerušit. Program si automaticky uloží vaší pozici a příště vám nabídne pokračovat tam, kde jste skončili.
Zkušenosti a dovednosti
Každá z kapitol, přesněji řečeno nepřátelé, které v nich budete potkávat, jsou s postupující dějovou linkou víc a víc nebezpeční. Aby se tedy nestalo, že se proti obrovi postavíte s obyčejnou dýkou, nabízí hra v průběhu možnosti, jak si vytříbit své schopnosti a znalosti. Díky tomu si v průběhu můžete vylepšovat své vybavení i herní balíček s kartami akcí. Takže, pokud začínáte s vycházkovou holí, nezoufejte – i ta se dá vyšvihnout na poměrně solidní zbraň!
Sláva vítězům, čest poraženým
Cesta k vítězství je dlouhá a náročná. Protože to tvůrci ví, neváhá vás hra pochválit za každou úspěšně dokončenou kapitolu. Nicméně, abyste dosáhli celkového úspěchu, musíte se dostat až na samotný konec dějové linky, a to v plném složení.
Oproti tomu, možností, jak selhat v průběhu kapitoly je hned několik:
Umřete - Postava může skonat v průběhu putování dvěma způsoby – na strach a na zranění. Tato dvě slůvka najdete na herní kartě svého hrdiny spolu s dalšími atributy. Jakmile však na něco takového dojde, můžou hráči bojovat se smrtí prostřednictvím tzv. posledního vzdoru. Teprve poté v případě neúspěchu testu, opravdu zemře. Jakmile některý z hrdinů zemře, kapitola končí.
Naplní se ukazatel hrozby - O ukazateli hrozby, coby tikajících stopkách jsme už mluvili. Jakmile se hrozba naplní a vaši konkrétní mapu tak naplní temnota, kapitolu prohrajete.
Nyní se nabízí otázka, co se stane, když prohrajete kapitolu? Někdy nic – hrdinové zkrátka postoupí dál. Obdrží nabyté zkušenosti i znalosti, předměty, či tituly. Jindy, a hra vás na to patřičně upozorní, při prohrané kapitole prohrajete celé putování.
Rozšíření Pán prstenů: Stínové cesty
Herní program Journeys in Middleearth nabízí v základu jeden herní scénář v češtině. Další kampaň lze získat spolu s herním rozšířením Stínové cesty. To mimo příběh nabízí další známé hrdiny, nepřátele, karty a další nezbytné komponenty. Ke stolu tak s vámi může zasednout krom zmíněných oblíbených hrdinů například také samotný Gandalf, Balin či Arwen.
Závěrem
Desková hra Putování po Středozemi nabízí hráčům opravdu epický zážitek (doporučujeme umocnit poslechem poslechem soundtracku na pozadí). Krom bojování s nepřáteli rozvíjí na pozadí další příběhy, které v sobě skrývají jedinečnou atmosférou. Sympatický je také herní mechanismus, který potěší milovníky dlouhých i kratších her. V neposlední řadě je třeba pochválit grafiku – všechny použité ilustrace jsou nádherně zpracované a je radost na ně pohledět.
Co se samé aplikace týče - nemálo hráčú jistě bude mít při představě používání tabletu nebo mobilu při hraní deskovek výhrady. Ve skutečnosti svůj účel ale plní suprově. Zprostředkovává příběh a pomáhá se do něj hlouběji ponořit jak vás provádí různými herními událostmi a dokonce i střípky z historie samotné Středozemě. Je to právě aplikace, která děj podkresluje barvitým příběhem.
Pokud vás hra Putování po Středozemi zaujala, můžete si ji, stejně jako její rozšíření Stínové cesty zakoupit na našem partnerském e-shopu Veselý drak.
Martina Procházková
Komentáře
Přispívat mohou pouze přihlášení uživatelé. Pokud chcete vložit komentář, přihlaste se ZDE.