Deskové hry
Desková hra Mezi dvěma zámky šíleného krále Ludvíka
Šílený král Ludvík si vás najal, abyste pro něj postavili ten nejhonosnější a nejskvostnější zámek široko daleko. Král ovšem nemůže dopustit, že by na tak ambiciózním projektu pracoval jenom jeden člověk (přeci jen co kdyby komnata ozvěn dostatečně neozvěnovala) a tak se na stavbě zámku budou podílet hned dva architekti. Vy a nějaký jouda, se kterým se budete muset shodnout, jestli umístíte čokoládovnu nad laboratoř či vedle trůnního sálu.
Mezi dvěma zámky šíleného krále Ludvíka délkou názvu jistě mnoho hráčů zaskočí. Má to však své odůvodnění a skutečně jím není, že by autorům hry přeskočilo podobně jako Ludvíkovi II. Bavorskému. Hra je totiž kombinací dvou her. Zámků šíleného krále Ludvíka a Between Two Cities (Mezi dvěma městy). Zatímco z původní hry zabírající se stavěním zámků pro excentrického Ludvíka, si tento crossover bere stavění zámku, ze hry Between Two Cities si zase vypůjčuje kooperativní a draftovací aspekt. Během partičky této deskovky totiž nestavíte jen jeden zámek, ale rovnou dva – a oba sdílíte se svými spoluhráči.
Hra je určená pro 2 až 7 hráčů. Při hře dvou hráčů se však do hry zapojuje virtuální spoluhráč Ludvík. Plný herní zážitek však nastává při partii více hráčů, jelikož hlavní princip hry se točí kolem toho, že oba své zámky sdílíte s dalšími architekty. Při přikládání dílků tedy musíte spolu prvně prodiskutovat, kam jej umístit. Nenechte se však zmýlit, nejedná se o čistokrevnou kooperativní hru – vyhrát si Ludvíkovu přízeň může jenom jeden architekt.
Pravidla stavby zámků
Každý hráč začíná stavbu zámku s jedním náhodně vylosovaným trůnním sálem. Každý trůnní sál má na sobě uvedený symbol dvou druhů místností a dvě pozice, na který by k sálu tyto místnosti měly přiléhat. Za každou takovou místnost pak hráč obdrží 2 body. Sál je vždy v přízemí a od něj se pak zámek rozšiřuje do všech směrů. Je třeba, aby políčka na sebe přiléhala hranou – nestačí, když se dotýkají růžkem. Dílky nad úrovní trůnního sálu pod sebou musí vždy mít oporu.
Každý z dílků, které hráči draftují, reprezentuje jednu místnost. Pravidla přistavování místností zámku se můžou lišit podle druhů: chodby lze umístit kamkoliv, sklepní prostory se umísťují pouze pod úrovní trůnního sálu a všechny ostatní druhy místností pak přijdou vedle sál nebo nad něj. Dílky lze skládat do libovolné výšky a šířky. Výjimkou jsou venkovní prostory, nad které celkem logicky nejde dále stavět.
Ve hře je celkem 7 druhů místností, na které hráči mohou při draftování narazit: jídelny, obytné a obslužné místnosti, venkovní a sklepní prostory, ložnice a chodby. Každý typ místnosti má unikátní způsob bodování – například jídelny dávají body, pokud s nimi sousedí konkrétní typ místnosti. Chodby zase vyžadují, aby s nimi sousedily místnosti s určitou výzdobou (na každé kartičce s místnostmi se nalézá jeden ze 4 druhů výzdoby).
Za každou třetí a pátou kartu od stejného druhu, která se ve vašem zámku vyskytne, dostáváte speciální výhodu. Za 3. kartičku ložnice dostanete například speciální dílek věže, který dává body za každou místnost umístěnou pod ní. Za třetí a pátý dílek obytných místností pak do svého trůnního sálu nastěhujete jednoho služebníka. Třeba takový malíř vám pak na konci hry dává 1 bod za každý obraz visící ve vašem zámku.
Průběh hry Mezi dvěma zámky šíleného krále Ludvíka
Hra samotná probíhá systémem draftování ve dvou kolech. Na začátku každého kola si každý hráč vezme 9 stavebních dílků. Skrytě si vybere dva dílky, které chce použít. Až mají všichni vybráno, odhalí je a následně je musí umístit – do zámku, který hráči spolu sdílejí, přispěje každý jedním políčkem. Co dělá hru zajímavou, je právě tato fáze, kdy hráči mezi sebou musejí komunikovat, aby přišli na nejlepší způsob, jak dílky umístit do společných zámků. Zbytek dílků hráč předává hráči na příslušné straně. První kolo končí, jakmile jsou všechny dílky rozebrány. Druhé kolo probíhá identicky. Jediným rozdílem je, že tentokrát se stavební čtverce posílají hráčům na opačné straně.
Po sečtení bodů hráč vybírá ten s menším počtem bodů. Tuto bodovou hodnotu hráči porovnávají mezi sebou, aby zjistili, kdo vyhrál. V případě remízy slouží k rozseknutí porovnání bodů získaných za silnějších z obou zámků.
Závěrem
Co dělá hru skutečně originální a zajímavou je komunikace a plánování mezi ostatními hráči, kam dané dílky umístit. Přikládání dalších dílků k zámku přitom tak trochu připomíná sudoku. Například za každý dílek obslužných místností ve sloupci nad laboratoří obdržíte 1 vítězný bod – a pokud je v tomhle případě jedna z obslužných místností sklad her, ten po vás zase bude chtít, abyste měli co nejvíce na sebe navazujících obytných místností…a tak dále a tak dále. Zkrátka a dobře systém bodování je velice originální a navzdory jednoduchým pravidlům má hra hloubku.
Díky systému draftu tahy rychle odsýpají – každý hráč si vybere dva dílky, odhalí je a s kolegy po svých stranách prodiskutuje, kam nové přírůstky do zámku umístit. Ani při sedmi hráčích proto hra neztrácí na plynulosti a nedochází k situacím, kdy by ostatní museli čekat dlouhé minuty.
Hra obsahuje 147 dílků běžných místností, se kterými hráči draftují, přičemž každý jednotlivý z nich je unikátní a nejdete zde takové výstřední místnosti, jakými jsou třeba laboratoř a šachová chodba – to vše v nádherném grafickém provedení. Co se technického provedení týče, takovou třešinkou na dortu je, že hra v sobě obsahuje dva pořadače, díky kterým je příprava hry velice snadná a neskládá se z vybalování nekonečného množství různých žetonů a dílků. V tomhle případě stačí pořadače vytáhnout z krabice a můžete rovnou začít hrát.
Jestli vás hra zaujala a máte chuť vyzkoušet si nesnadnou práci architekta, kterou vám bude navíc znesnadňovat přesvědčování vašeho kolegy, který si chce uzmout královu přízeň jenom pro sebe, můžete si hru Mezi dvěma zámky šíleného krále Ludvíka objednat na stránkách partnerského e-shopu Veselého draka.
Written by: Erich Poncza
Komentáře
Přispívat mohou pouze přihlášení uživatelé. Pokud chcete vložit komentář, přihlaste se ZDE.
Pondelí s Komandérem - Pán s Prstenem
Ač komandéra hraji velmi málo, rád odTebe čtu každý článek:) Nejvíce mne pobavila polemika s Aragornem. To, že Wizárdi ztvárnili Saurona...
všechny komentářeStředeční výhledy 20/2024
Byznys byl a je, pro mne bohužel, v této hře od nepaměti. Byl to také, pro mne, hlavní důvod, proč jsem v 16ti letech, s přichodem edice...
všechny komentářeZapomenuté Mechaniky MtG: Cumulative Upkeep
Ďakujem za pekný komentár. :) To všechno, alebo nic, v článku samozrejme spomenuté je, asi si to kvôli referencii na Daru Rolins...
všechny komentářeReport z 30. Mistrovství světa World Championship v Las Vegas
Uf... Co na tohle všechno říct jiného, než... Vítej zpátky! :-) Přeji ti hodně štěstí. A to nejenom v Magicu, ale prostě celkově v...
všechny komentářeStředeční výhledy 19/2024
UPDATE: Co stalo ve Vegas, nezůstává jenom ve Vegas :-) O minulém víkendu se toho stalo opravdu hodně: Máme (staro)nového Mistra světa...
všechny komentářeRecenze Investování do MtG Collector Booster Boxů v roce 2024
Ano o tom som pocul, ale MtG viem aspon hrat aj pravidla a normalne a mam take predsudky, ze Pokemon je len pre male deti :).
všechny komentáře