Pro získání gemu, bez placení reálnou měnou, není nutné spoléhat pouze na odměny. Pokud zkompletuje sadu (nebo z větší částí), tak při otevírání boosterů dané sady se místo rare slotu nabízí taky gemy.
0 hlasů
Připravili jsme pro Vás článek o nové digitální verzi karetní hry Magic: the Gathering, která se pyšní free to play modelem a příjemný uživatelským rozhraním. Návod je určen především pro začínající hráče, kteří mají malé zkušenosti s Magicem obecně.
Ahoj,
níže najdete článek o výborné počítačové karetní hře Magic: The Gathering Arena. Snažil jsem se co nejvíc využít moje dosavadní zkušenosti a přiblížit ji člověku, který zatím váhá nad tím, zda ji vyzkoušet. a Tento článek je určen zejména pro nové hráče, kterým dá užitečné rady do začátku.
Magic Arena je počítačová adaptce karetní hry Magic: the Gathering s kterou přisel v roce 1993 geniální student matematiky Richard Garfield a dodnes baví miliony lidí po celém světě.
Hra je v anglickém jazyku, ale jak to u her bývá, stačí několik základních slovíček a vesele hrajete. Doporučený věk je 13+, ale to je hodně individuální (dle našich zkušeností ji mohou hrát i osmileté děti :-)). Hra je zcela zdarma a nákup herní měny za reálné peníze má vliv na rychlost, s kterou rozšiřujete svou sbírku hracích karet, případně si častěji zahrajete jeden typ turnaje. V samotné hře proti soupeři Vám nikterak nepomůže.
Před prvním spuštěním s Magic: the Gathering Arena jsem do Areny nevkládal příliš očekávání. Tak nějak jsem měl zafixováno, že Wizardi počítačové hry „neumí dělat“ a první obrázky MTG Arena mě moc nezaujaly. Do vyzkoušení Areny jsem si občas na Magic Online (jiná verze počítačové hry Magic the Gathering stará už více než 10 let) zahrál draft nebo pauper a skřípal zuby nad ovládáním a brblal na cenu vstupného vs. karet a pro rychlejší hry a odreagování mi běžel na pozadí Hearthstone (taktéž počítačová hra, která vzdáleně připomíná Magic).
Ovšem po instalaci a vyzkoušení Areny už Hearthstone v PC nemám a tak nějak věřím, že Magic Online si pořád pamatuje heslo, jelikož já už ne :-).
Arena si vzala to nejlepší z Hearthstone a ponechala to nejlepší z klasického Magic: the Gathering. Máte k dispozici komplexní karetní hru, kde je jen na Vás jestli ji pojmete jako krácení volného času nebo jako přípravu a kvalifikaci na živé turnaje o velké ceny. Co se týče ovládání a rychlosti hraní, vše funguje rychle, klient je uživatelsky přívětivý a intuitivní.
Pro ty, kdo se s Magic: the Gathering nikdy nepotkali, přiblížím základní princip, ostatní můžou skočit o odstavec dál. Magic padá do kategorie karetních her, kde si ze své sbírky sestavíte balíček, ze kterého si karty na střídačku se soupeřem postupně lížete, následně karty vynášíte na stůl. Každá představuje bytost, co útočí na soupeře, nějaké vylepšení nebo třeba ničení soupeřovi bytosti. Cílem pak je ubrat soupeři všechny jeho startovací životy (hraje se na 20 životů), případně ho zbavit všech karet v balíčku. Na tomhle principu funguje na různých platformách podobných her několik desítek, možná stovek. Mezi ty nejznámější patří třeba Hearthstone, Gwent, či Tyrant. Nutno říct, že většinou se jedná o více či méně zdařilé kopie Magicu. To čím je Magic unikátní je jeho komplexnost, možnost interakce se soupeřem, omezená míra štěstí (samozřejmě, občas králičí packa v kapse pomůže, ale dlouhodobě na ni spoléhat nelze) a velké množství různých strategií, s kterými chcete porazit soupeře.
Po spuštění samotné Areny si projdete krátkým tutoriálem, kde se seznámíte se základními pravidly, ovládáním hry a přiblíží se Vám všech pět barev Magicu. Následně dostanete tématický balíček ,např. GW Aury (GW = Green White, tedy zelenobílý balíček), a postupně Vám každý den přibude jako odměna za odehrané hry další. Je to celkem fajn, posbíráte karty do začátku a poznáte různé strategie. Systém přiřazení soupeře funguje celkem spolehlivě a osobně jsem potkával protihráče se základními balíčky.
Se základními balíčky si užijete hodně zábavy, ale po čase je budete chtít vylepšit nebo postavit vlastní. Další karty získáte buď jako odměnu za questy, dále je možnost za herní či skutečnou měnu koupit boostery a otevřít karty v nich a poslední možnost je otevíráním získat tzv. Wild Cards a potřebné karty si z nich vycraftit (tj. můžete si karty „dovyrobit“). Bohužel, v MTG Aréně nefunguje žádné vyměňování jako v reálném Magicu.
TIP: Doporučuji si nechat tokeny karet na později a craftit, až budete přesně vědět, co budete chtít hrát. Já si takhle na první dobrou udělal armádu 10/10 dinosaurů a pak mi tyto Wildcards poměrně dlouho chyběly do turnajového balíčku.
Když už jsem zmínil možnosti koupení boosteru a placení reálnými penězi, přiblížím fungování Areny. V Areně existují dvě měny: Gold a Gems. Zlato dostáváte za questy a jako odměny v turnajích, gemy jdou koupit za reálné peníze a vyhrát na draftech (typ turnaje). Pokud hodně nespěcháte, nechcete hrát x draftů denně či nechcete mít několik turnajových balíčků, MTG Arena vás nebude stát nic, mimo vašeho času. Osobně jsem si koupil startovací pack jako poděkování tvůrcům MTG Arény :-).
TIP: Gemy můžete získat i za zlato, respektive za Goldy se můžete přihlásit do turnaje kde jsou součástí cen Gemy.
Pokud máte za sebou tutorial a odemčené základní balíčky je tu spousta možností jak a co si zahrát. Možnosti uvádím níže.
BO1 (best of one): hraje se na jednu vítěznou hru s připraveným balíčkem.
BO3: Klasická hra Magicu na dvě vítězné s 15 karetním sideboardem, tj. do druhé a případně třetí hry můžete vyměnit až 15 karet připravených vedle balíčku.
Tématické turnaje: výborná oddychovka ve formě balíčku složených jen z běžných karet, tj. tzv. Pauper, nebo Highlander (každá karta jen jednou) nebo speciální efekty, např. karty mají snížený casting cost. Většinou je jako odměna nějaká speciální karta a turnaj propaguje vybraná známá osoba.
Draft: oproti papírové verzi Magicu draftujete s AI (Artificial Intelligence neboli umělá inteligence, ve zkratce draftujete proti počítači, nikoliv proti jiným hráčům). Nastavení AI po pár draftech zhruba odhadnete a tím pádem budete mít o něco silnější balíčky než by se vám podařilo v reálu. Čas od času však vychází update, který AI vylepší. Po postavení balíčku hrajete proti lidem.
Sealed Deck: dostanete 6 boosterů a postavíte si balíček. Následně hrajete s lidskými soupeři.
TIP: aktuálně je hodně populární balíček Mono Red, tj. rychlý červený deck s blesky. Pokud se na něj v BO1 připravíte o hodně zvýšíte svoji % úspěšnost.
V Areně platí, že nehrajete jen tak, ale řada her se počítá do žebříčku, kde ti opravdu nejlepší získají pozvání do turnaje o reálné peníze. Pro ty co nemají takové ambice nebo dostatek času si hraním můžete plnit denní questy.
V Areně máte možnost plnit denní questy. První, který dostanete, se plní zahráním země, kouzla specifické barvy nebo bytosti, odměnou je 500 zlatých. Další plníte vyhráním partie, odměn je až 15 a dostáváte na přeskáčku zlato nebo náhodnou kartu. Jednou za týden startuje i odměna za vyhrané zápasy a tady si můžete polepšit až o 3 boostery týdně.
TIP: doporučuji začít hrát BO1, plnit denní questy a vybrat si jeden balíček a ten pokud možno kompletovat. Jeden příklad uvádím níže, případně spoustu decklistů najdete na na našem serveru CMUS.cz či na jiných stránkách.
Určitě je mít lepší jeden kompletní balíček, než tři, kde víte, že byste do nich ještě potřebovali dalších 10 karet.
Dále platí, že se koupit pár boosterů na začátek není od věci a otevíráním získáte i bonus v podobě Wild Cards, ze kterých vycraftíte libovolnou kartu dané rarity. Ovšem jak budete víc porážet soupeře, je lepší goldy šetřit na vstup do turnaje nebo na vstup do draftu. Skrz odměny za draft je jediná možnost, jak získat bez placení reálnými penězi gemy.
Zmiňované drafty zkuste opravdu až později a nejprve doporučuji přečíst něco o tomto formátu a podívat se na nějaké komentované video. Je to hodně specifický formát Magicu a vyžaduje k úspěchu již podstatně více zkušeností.
Nakonec přidávám nápad na první balíček co si postavit. Oproti papírové verzi neřešíte cenu karet, ale jen to kolik obsahují Rare a Mythic karet.
Pro začátek je lepší hrát něco přímočarého, což rychlé červené bytosti s blesky splňují na 100%. V balíčku je jen 10 zlatých karet a to je 8 zemí, které jdou pro začátek nahradit obyčejnými Guildgatami (ty přicházejí do hry taplé). Oproti hojně hrané celočervené máte výhodu v kartě Sovereigns Bite (která doplní životy) a doporučil bych přidat do základu 2 Experiemental Frenzy.
Na závěr bych chtěl dodat, že v Arena je pro mě hodně pozitivní překvapení, hra se tvůrcům velice povedla. Jen bude potřeba věřit, že Wizardi nějaký plán a pár triků v rukávě mají, protože Arena má našlápnuto skvěle a byla by škoda potenciálu, který nabízí nevyužít.
Vidím v ní i příležitost jak ukázat přes online papírový magic lidem, kteří by se k němu nedostali. Přeci jen držet v ruce fyzickou kartu a hrát se soupeřem tváří je něco jiného než porazit „noname006“. V papírovém magicu je fajn, že v každém větším městě najdete specializovanou hernu, kde se Magic hraje, také Vám tam rádi poradí, fungují zde turnaje pro začátečníky a případně zde s lidmi můžete vyměnit/dokoupit chybějící karty do balíčku, případně rovnou koupit „pre-constructed balíček“ – je podobný těm které dostáváte na začátku hraní v MTG areně (jen je víc konkurenceschopný těm nejsilnějším). Objednat základní balíčky, či již zmiňované boostery lze i komfortně přes internet např. v našem obchodě Veselý-drak.cz, s výběrem vám pak pomůže třeba tento článek na cmus.cz.
Pokud Vás Magic chytne, můžete zkusit vyšší úroveň turnaje, kde už hrajete o pěkné ceny, případně se můžete dát na dráhu profesionálního pro playera nebo streamera s ročním platem přes 70.000 dolarů :-).
U papírového Magicu navíc držíte v ruce skutečnou kartu, takže se zde objevuje další element – sběratelství. Můžete se např. rozhodnout sesbírat všechny draky, co v Magicu vyšly, nebo např. sbírat a objevovat staré edice – papírový Magicu tu už je více než 25 let :-).
Papírový Magic má své výhody: Možnost otevřít s kamarádem krabičku s balíčkem někde na dece u vody, při posezení v oblíbené hospůdce nebo si udělat výlet a vyrazit do nějakého evropského (či ještě vzdálenějšího) města na mezinárodní turnaj mezi až dva tisíce podobných nadšenců je něco, co Vám monitor počítače nikdy nedá.
Pokud by Vás zajímalo něco, na co není v článku odpověď, měli zajímavou zkušenost nebo TIP určitě napište do komentářů pod článkem.
S pozdravem
Honza Brožek
Pro získání gemu, bez placení reálnou měnou, není nutné spoléhat pouze na odměny. Pokud zkompletuje sadu (nebo z větší částí), tak při otevírání boosterů dané sady se místo rare slotu nabízí taky gemy.
0 hlasů
Gemy už se dají získat i za plnění denních questů, ale málo.
0 hlasů
Hlimak: to myslím nepíšeš úplně přesně s tím "zkompletováním sady". Mám dojem, že to platí vždy pro páté kopie rare/mythic karet. A měl bys mít všechny rare/mythic karty 4 x, jinak se pátá kopie nahradí jinou kartou stejné vzácnosti a ne gemy. Pokud je řeč o boosterech z obchodu a odměn. Ale můžu se plést. :)
0 hlasů
George: Zatim co mam vyzkouseno, tak gemy zacli prichazet, kdy jsem mel v ramci slotu 95% Rare v playsetech a Mythic slot v 50%.
Nahrazuje to 5 kopii ale jak to vypada, tak musi byt splnen prave pomer zaplnenosti.
0 hlasů
George: Zatim co mam vyzkouseno, tak gemy zacli prichazet, kdy jsem mel v ramci slotu 95% Rare v playsetech a Mythic slot v 50%.
Nahrazuje to 5 kopii ale jak to vypada, tak musi byt splnen prave pomer zaplnenosti.
0 hlasů
Hlimak: tak to je zvláštní, protože se psalo "if you would open a Rare or Mythic Rare card that you already have four copies of, the system will automatically replace it with a different card of the same rarity from that set".
Z čehož bych se domníval, že pokud máš třeba Mythic slot v 50% a otevřeš pátý Mythic, tak se ti vymění za jiný (z těch zbývajících 50 %) a nikoliv že dostaneš gemy.
0 hlasů
Gemy za 5 tou R, Mythic jsem začal dostavat v draftu. Při otevření boosteru se mi zatím nepoštestilo.
0 hlasů
HonzaB: v draftech je ten systém jiný.
0 hlasů
George: no otevírání gemu se mi začalo objevovat právě až od té zaplněnosti (nebo si nejsem vědom, že by to bylo dříve).
U Draftu jsem gemy dostal až po skončení eventu za všechny kopie rare/mythic nad 4.
0 hlasů
Mě by zajímaly nějaké tipy do draftu: vyplatí se brát réra, aby je člověk měl (i když je do balíčku nepotřebuje)? Jak draftují lidi okolo (prý to nejsou lidé, ale počítač), existují nějaké zkušenosti, jak "se chovají"? Jaké jsou rozdíly balíčky na Areně vs. v reálném draftu? Díky.
0 hlasů
Lobo: já beru z rér vždy dual landy. V ostatních případech asi záleží na tom, jestli mi chybí do nějakého decku už jen poslední kopie té karty, nebo pořád celý playset. Ale ty země se prostě neztratí, když jsou momentálně i balíčky, které hrajou 24 rare landů. :)
Srovnávat balíčky nemůžu, jelikož reálný draft jsem nehrál už pár let.
0 hlasů
Občas si zahraji na MTGA a za těch pár měsíců bych byl schopen postavit jeden balíček. Jak efektivně získat "wild" karty na specifické karty do dalšího balíčku?
Nějaké tipy?
Nebo musím nakoupit gemy, otevřít milion boosterů a doufat, že otevřu karty do nového balíčku nebo že tím získám dost wild karet?
0 hlasů
Smart: já jsem docela dlouhou dobu hrál úplně bez gemů, ale každý den jsem plnil všechny questy. Prostě jsem chtěl jen vyzkoušet jak to půjde. Na začátku jsem si kupoval boostery, ale pak jsem toho nechal a začal raději hrát drafty. Takže plnit poctivě questy a za ušetřené zlato hrát drafty.
První gemy jsem si koupil až po X týdnech. Od té doby hraju 1 draft denně. Teď načínám cca třetí měsíc s touhle taktikou a mám poskládaných několik balíčků. Obě první předsezóny jsem dohrál na Mythic Ranku.
Největší problém je v tom, že současné"lepší" balíčky vyžadují obrovské množství rare karet (jak už jsem tu psal, mám třeba postavené WUG Aggro a to hraje jen 24 rare landů... pak ještě přidej Absorby, Knighty, Guardiany, Deputy...). V důsledku toho teď aktuálně mám nějakých 150 common a uncommon wild karet + 13 mythic wild karet, které mi jsou na nic. A přesně podle očekávání 0 wild rare karet. :)
Nějak si nejsem jistý, jestli zrovna tohle se úplně povedlo. Je zjevné, že tvůrci chtěli, aby se nejpomaleji sháněly mythic karty - jenže těch do balíčků často potřebuješ hodně málo. Já si jako první pořídil playset Teferi a od té doby už jsem mythic wild kardy využíval jen málokdy. Možná měli raději udělat jednu wild kartu pro rare i mythic a bylo by to lepší.
0 hlasů
Mně by se líbilo, kdyby šlo wild karty použít i na karty s nižší raritou...
0 hlasů
To by bylo super.
0 hlasů
Díky za reakci, denní questy se snažím také plnit :)
Když draftuješ, tak jedeš dle toho, abys měl co nejlepší deck nebo "svačíš" karty, které potřebuješ?
Jinak při draftování, se ty tři otevřené boostery nepočítají do wild karet, že? (tedy že bych po dvou draftech měl zlatou wild)
Přemýšlím, co je výhodnější; jestli draftovat nebo otevírat boostery; mám 2-3 výhry v draftu a tedy vyhraný jeden boo; za cenu draftu bych otevřel 5 boo a měl téměř zlatou wild
0 hlasů
smart: o "svačení" jsem psal výše v odpovědi pro Loba. Boostery otevřené při draftování se do wild karet pokud vím nepočítají. Já osobně nějaký čas otevíral boostery, ale pak jsem přešel na to draftování, mj. i proto, že je zábavnější. A jinak tam můžeš získat ještě bonusový booster, takže čas od času třeba i za jednu výhru dostaneš dva boostery.
Draft má výhodu také v tom, že potřebné rare karty si nemusíš nutně jen otevřít, ale teoreticky ti je můžou i "poslat" - což se mi párkrát stalo. Dále máš v boosteru 14 karet (udělat boostery s rozdílným počtem karet nepovažuji za zrovna nejlepší nápad, ale co už).
0 hlasů
Přispívat mohou pouze přihlášení uživatelé. Pokud chcete vložit komentář, přihlaste se ZDE.
Report z 4. ročníku Legacy turnaje Memoriál Davida Gilla
Tome, díky nejen za čtivý report, ale hlavně za uspořádá(vá)ní této akce - snad se to příští rok seskládá lépe s Eternal Weekendem! ...
všechny komentářeStředeční výhledy 22/2024
Uff... Hodně drsné... :-) Dal sis s tím nehorázně moc práce, takže moc díky! Určitě si to všechno projdu a do dalších Výhledů určitě...
všechny komentářeStředeční výhledy 23/2024
Omlouvám se, ale předvánoční Výhledy se samozřejmě psaly ještě ve větším shonu než obvykle. Takže když jsem ten Premodern pod organizátorem...
všechny komentářeZapomenuté Mechaniky MtG: Shadow
Wow, dakujem za poopravenie. :) Stastne a Vesele!
všechny komentářeCesta za cEDH do dalekého Lisabonu
Uplne rozumiem. Mne osobne to pride zvlastne, ako urobit zlozenie tych stolov tak, aby hrali proti sebe ti najlepsi a povedzme hraci s...
všechny komentářeAnatomie obchodu s kartami Magic the Gathering
Možná jsme se tam potkali:) Byla to dobrá doba, až na, v Brně všudepřítomné, nácky...ale to na Francouzské nehrozilo:) Jojo...Isič,...
všechny komentáře