V návaznosti na můj článek – TOP 10 removalů MtG, se nyní podíváme, co vlastně jsme v průběhu let chtěli zabíjet?
Úvod:
Za těch 30 Magických let se mnoho změnilo. Samozřejmě i bytosti. V některých případech když jste jásali nad 2mana 3/3 s nějakým drawbackem (Spectral Bears či Albino Troll), nyní jim už i dají rovnou ability bez postihu (Werewolf Pack Leader). Někdy se jen změnilo prostředí, a i když jsou dané bytosti silné stále, tak se oproti konkurenčním deckům už třeba nechytají…
Toto je Power creep – neboli „evoluce“ MtG karet, kdy to co například roku 2000 umělo 1 abilitu, umí v roce 2010 2 ability o manu levněji a v roce 2020 4 ability, už o 2 many levněji (to možná trochu přeháním, ale plus mínus):
Na bytostech to bývá vidět nejzřetelněji, ale samozřejmě existují třeba kouzla jako Sorcery za XX udělej *, z nichž se v průběhu let stane Instant za 1X udělej *.
Článek… Nebo zkrátka Craw Wurn vc Carnage Tyrant :o
A nyní již TOP 10:
(Vybíral jsem z celé uplynulé historie, není to současných 10 nejsilnějších potvor, ale takové, které byly top v určité fázi hry, pokud možno na vícero formátech. A většina z nich je silná stále)
10. Phyrexian Dreadnought
Za jednu manu 12/12 Trample? Jistěže je tam háček, který dokonce už i na Mirage bloku mohl být obcházen (Vision Charm), ale pokud se nepletu, tak to umožnila až změna pravidel s příchodem šesté edice.
A ještě poté byl ETB trigger upraven na "If ~ would enter the battlefield, [do x]. If you do, put it into play, otherwise, put it into its owners graveyard". Což bylo později zrušeno, takže již bylo možno Stifflovat triger, odpálit „Nauta“ Flingem a podobně.
Zpočátku se využíval s Pandemoniem, jako 1mana 12dmg, čehož bylo zneužito i v Necropotenci (Na PT Rome 1998).
A v kombinaci se Stiflem jsem si proti němu zahrál na Legacy. Nyní je na Premodernu Stifle-naut jeden z nejvýraznějších decků.
9. Juzam Djinn
Ikonická potvora. A v současnosti i nejdražší potvora ever! Nemá (a nebude mít) žádný reprint a její poměr cena/výkon je i v dnešní době respektuhodný. Jelikož je černý, tak si tento džin tyká s Dark Ritualem, tudíž pro něj není problém přistát na stole ve druhém kole. Na formátech s Moxy a Black Lotusem i v prvním. Dostal sice po letech lepší nástupce (pouze s přísnějším casting costem: Erebos´s Titan a Phyrexian Obliterator), ale stále je legenda.
8. Baneslayer Angel
Když v roce 2009 vyšel, patřil k top bytostem. Ve srovnání s legendární Serrou Angel narostl na 5/5, a dostal o pár abilit navíc (Lifelink značně zahýbe tempem combatu). Jeho cena byla tehdy hodně vysoko.
Tento mág již je taky bohužel poněkud na ústupu. Exceloval na dvojce, a poté neméně úspěšně zpravidla ve 3 kopiiích byl přítomen v UWx, UBx controlech jak na Modernu, tak na Legacy. Známe tempo momenty typu Bolt-Snap-Bolt na konci protihráčova kola, teď jedu ve svém Snapem – což bylo 8dmg out of nowhere v Jeskai. Anebo prosté flashbacknutí čehokoli – Swords to Plowshares, Brainstormu, Counterspellu, Thougseizy, nebo nedejbože Kolaghan´s Commantu či Cryptic Commandu – vždy to byla karetní výhoda.
6. Sheolred, the Apocalypse
Superstar dnešní doby. Sice oproti Juzamovi není 5/5… Ale umí oponentovi ukrást víc životů, a pokud s ní nic neudělá, tak ho zabije i když „bude doma“ a každé draw bude za dvojku. Jedna z těch karet, jejíž cena je až možná příliš… Nebo ne?
5. Morphling
Od doby svého vydání byl několik let široko daleko považován za nejlepší bytost vůbec. Obecně když přišel na stůl, tak oponent tušil, že jeho dny jsou pravděpodobně sečteny. Aby taky ne! Když se na stůl dostal s třeba dvěma, třemi U manami open, tak cíleně jste ho neměli šanci zabít. Jediné, co ho v té době umělo zlikvidovat, byl Diabolic Edict a globální efekty – Wrath of God, Nevinnyrial Disk, případně Powder Keg, ale u něj už bylo třeba mít něco předem naspořeno, neb „modrý superman“ zpravidla byl 4kolový clock (většinou jste zaútočili letecky jako 5/1). A s dostatkem man se mohl i odtapnout a blokovat. V té době taktéž platilo „damage na stack“ v combatu, kdy se pak dalo něco dělat. Takže mohl nechat na stacku 5dmg a fouknout se třeba na 0/10.
Všechny modré kontroly (Monoblue, UW, UWg, později i UBg) té době užívaly zpravidla 1-3 kusy coby win kondici. Pamatuji si, jak jsem si jednoho koupil za 200! korun (srpen 2000) a i přes tak nákladnou investici (dražší byl tehdy snad jen Svitek… - řekl bych, že Gaea´s Cradle měla tak nějak 100 korun…) jsem byl šťasten jak blecha. To jsem netušil, že posléze dám za Masticoru 500,-
4. Psychatog
Některé potvory byly tak dobré, že se kolem nich vybudoval celý balík (Například Lin Sivvi + Rebelové (Ano, Masques blok zfilmovali Češi!)). Zubatý critter se širokým úsměvem vypadá zdánlivě nevinně… a nejeden můj soupeř si to neuměl dobře spočítat, majíc z něj pramalý respekt a nenechal si nic v bloku. Takže na konci kola Fakta (+6/+6), draw (+1,5/+1,5) a buď bylo hotovo, nebo pomohl třeba Gush (+6,5/+6,5), Accumulated Knowledge,Cephalid Colloseum či Deep Analysis. Ve své době na dvojce vyhrál nemálo velkých turnajů a poté se nonšalantně přesunul na Extended.
3. Lurrus of the Dream Den
Testovací tým Wizardů zase jednou neodhadl, jak bude mechanika companion silná. V případě Lurruse nepomohla ani errata, kdy za umístění companiona do ruky platíte 3 many. Companion jako taková porušuje pravidlo, že každý hráč začíná se sedmi náhodnými kartami. A samotný nočňomůrnatý kočičák vytváří karetní výhodů z neustálého re-playování karty z hrobu. Nakonec musel být zakázán na všech! Formátech (i na Vintage, což je už na pováženou, když kusy P9 a další OP bomby si v klidu v jedné kopii zahrajete)
2. Tarmogoyf
Toto není překvapení. Svého času se Goyf prodával i nějak kolem 3800,- A modré kontroly splashovali zelenou, jen aby ho hrály jako „early thread“. Protože k tomu, aby byl 3/4 či 4/5 nebylo potřeba zase tolik, a tento nenasyta často dorostl i na 5/6 či dokonce 6/7. Začneme fetchkou a Inkvizicí nebo Seizou (těmi zahodíme třeba potvoru nebo instant) a druhé kolo přichází 3/4 bytost.
Spoustu let platil za to „tupé tělo“, které bude hrát každý deck se zelenou v playsetu a balíček zpravidla uzpůsobí jeho růstu. A dařilo se mu na všech formátech. Nyní již taky ztratil dost ze své popularity… Začalo to pravděpodobně s vydáním Fatal Pushe, který ho skopává z ochozu.
1. True-Name Nemesis
TNN je samozřejmě ideální do jakéhokoli merfolčího tribalu (o rybách jsem také psal). Ale využití má ve všemožných kontrolech jako relativně rychlá hrozba, která se dá zlikvidovat podobně špatně jako kdysi Morphling. Jen ta jednička vzadu umožňuje různé nekalé -1/-1 všem potvorám.
Vtipnou interakci má s Questing Beastem.
00. Emrakul, the Aeons Torn / Progerius / Blighsteel Collosus
Tyto masivní bytosti zpravidla spoléhají na to, že je nějak „pročítujete“ do hry, aniž byste platili jejich enormní vyvolávací cenu. Jde to mimo jiné dobře přes Oath of Druids například. Jedovatý Colossus umí vyskočit z knihovny za 3 many díky Tinkeru. Progenitus zas s pomocí Natural Orderu. „Emko“ to má těžší, neb designéři záměrně počítali, že by 15/15 potvůrku někdo chtěl reanimovat či exhumovat z hrobu, proto na ni umístili zamíchávací trigger. Avšak! Chytří hráči díky kartám jako Shallow Grave a Goryo´s Vengeance ji umí z hrobu vyhnat, dřív než se vrátí do knihovny. Například v balíčku Tin Fins. Kde je i další nemalý kamarád Grisselbrand. Pak samozřejmě zde ještě jsou karty Snow and Tell a Sneak Attack.
Bonus – TOP 10 potvor za 1 manu
(Platí zde to samé, co u předchozí TOPky, když zde asi je v kurzu vícero z nich)
10. Savannah Lions
Samozřejmě vím, že Lvíčci již byly časem překonáni (Isamaru, Hound of Konda, Kytheon, Hero of Akros a několik dalších 2/1 za W, které mají jednu dvě ability). Ale prostě byli ten první „2power one-drop“. Pak tu ještě byla opička Kird Ape, která k tomu potřebovala Taigu, nebo přežít kolo jako 1/1. Lvi byli zpravidla nedílnou součásti WW – White Weennie decků. Do nichž už taky těch potvor 2/2 s WW či Wx v casting costu taktéž bylo vydáno nepočítaně.
9. Mother of Runes / Sylvan Safekeeper
„Mamka“ ještě stále úřaduje v Legacy Death & Taxes. A je prostě must kill. „Olle Råde“ (Safekeeper je jeho invitional karta) se prosadil hlavně v době UG madness/treshold/flashback balíčků Odyssea bloku, kdy například „Roura“ (Roar of the Wurm), která na vás vyskočila čtvrté kolo, kdy jste ještě horko těžko měli adekvátní bytosti do bloku (a to neříkám, že mohl už být v hrobu Wonder). Zpravidla si UG hráč Quiet Spekulací zakopal 2-3 Roury. A právě Safekeeper mařil vaše případné pokusy o likvidaci dotírajících bytostí.
8. Birds of Paradise
„Brčko“ láme pravidlo „jedna země za kolo“ – tím způsobem, že vám druhé kolo umožňuje seslat cokoli za 3 many. Ano, to dělá každý „mana dork“, ale Ptáček hlavně zafixuje manu. Což kdysi uvítalo velké množství tří- až pětibarevných decků. Převážně různé BG/UG Survivaly, Opozice. A ani když opět vyšel v Ravnice, neztratil na efektivitě. V dobách největší slávy stával 500-600,-
7. Goblin Guide / Monastery Swiftspear
Od dob Jackal Pupa a Gobliní Patroly uplynul nějaký čásek a červené agresivní bytosti se silou 2 („Svišťovi“ k tomu musíte dopomoci nějakým tím bleskem, či dvěma, třemi) už jsou poněkud efektivnější. Tito dva se stále prohánějí v Modernové i Legacy fritce.
6. Noble Hierarch
V podstatě je to „lepší“ Birds of Paradise… Horší, pokud nejste pouze Bant deck, kdy neumožní přístup k červé a červené maně. Ale byla to právě schopnost Exalted, což byl vítaný bonus. Pár let zpět byl hraný velice hojně a stál kolem 1500,- Například v pet decku Toma Rosse – UG infectu, který úřadoval jak na Modernu, tak na Legacy – uměl zařídit tolik potřebné zranění navíc (což znamenalo celé 2 infect countery). Nedávno jsme dostali i jeho bratrance Ignoble Hierarcha.
5. Allosaurus Shepherd
Pasáček dinosaurů má jasné místo v celezelených balíčcích – například elfech, kam pasuje dokonale. A pokud protihráč chce cokoli zkántrovat… dokud neodstraní tuto bytost, tak má zkrátka smůlu. Pokud jste viděli někdy Legacy elfy v akci, tak víte, jaká zvěrstva umí během prvních 2-3 kol natropit. A pozorovat to s Force of Willem na ruce není příjemný zážitek.
4. Delver of Secrets
Jedna z těch bytostí, které si kolem sebe vybudovali vlastní balík v nejrůznějších nuancích a prakticky na všech formátech existující už od dob releasu Innistradu. Díky spoustě instantů a sorcery je šance na to, že druhé kolo na oponeta útočí 3/2 letec velmi vysoká a fixovaná i například Brainstormem. Případné ne-flipnutí je spíše raritní. Různá library manipulace jako Ponder, Preordain si vrch knihovny hlídají.
3. Death Shadow
Nepodobně je tomu i u Death Shadowa, kdy se celý deck musel vystavět kolem něj. Velmi suicide módem, kdy se snažíme sami sobě asap ubrat co nejvíce životů, aby Stín měl nějaká čísla. Šance seslat jej v prvním kole, aby přežil je asi pravděpodobná jen ve starších buildech a tak 0,05%? Fetch do shocklandu (-3 life) + (když ještě byla legal) Gitaxian Probe či dvě a pak vycyklování 1-2 Street Wraithů. Obecně se Shadow pokládá až kolo druhé, kdy v prvním se dostaneme na 15 životů díky fetch-shockland-Thoughtseize.
Na modernu se nejčastěji hraje jako UBR, a na Legacy UB.
2. Deathrite Shaman
1mana planeswalker, jak se mu přezdívá. Napřed schytal BAN na Modernu, posléze i na Legacy. Zkrátka uměl příliš mnoho za malou cenu. Napřed nás kolo dvě rampí. Poté se chová například jako maindeck gravehate proti reanimátorovi, hlídá Snapcasterovi cíle. Doplňuje životy proti fritce. A jinak je pomalý clock na oponenta za libovolné spelly.
1. Ragavan, Nimble Pilferer
Tato opice si za krátkou dobu existence vysloužila BAN na EDH i na Legacy. Modern ji ještě nějak toleruje, ale také je taková mustkillnow potvora, neb výhoda plynoucí z jeho útoku je masivní.
Samozřejmě, že na spoustu bytostí se nedostalo – viz například:
S takovým počtem bytostí (který stále roste a roste :-)) je už asi nemožné udělat nějakou Top 10. Spíš Top 10 každou nějakou Magicovou éru...
Třeba z té éry současné by určitě neměli chybět elementálové z MH II (Fury, Grief, Solitude), ale na druhou stranu proč se dívat jenom na constructed? Určitě by se také měla zmínit Limited All Star Pack Rat ;-)
Prostě bytostí máme v Magicu mnoho tvarů a velikostí a to je jenom dobře :-)
Díky za pěkný článek. Čestné místo by si podle mě zasloužil ještě třeba Spiritmonger.
Jinak "Kredle" byla podle mě v roce 2000 tak za 3+ stovky, pamatuju si to, protože jsem ji tehdy lacině získal a prodal za ceníkovou cenu Rytíře, takže jsem si připadal jak king. Že já si ji nenechal...)))
0 hlasů
Přispívat mohou pouze přihlášení uživatelé. Pokud chcete vložit komentář, přihlaste se ZDE.
Pondelí s Komandérem - Pán s Prstenem
Ač komandéra hraji velmi málo, rád odTebe čtu každý článek:) Nejvíce mne pobavila polemika s Aragornem. To, že Wizárdi ztvárnili Saurona...
všechny komentářeStředeční výhledy 20/2024
Byznys byl a je, pro mne bohužel, v této hře od nepaměti. Byl to také, pro mne, hlavní důvod, proč jsem v 16ti letech, s přichodem edice...
všechny komentářeZapomenuté Mechaniky MtG: Cumulative Upkeep
Ďakujem za pekný komentár. :) To všechno, alebo nic, v článku samozrejme spomenuté je, asi si to kvôli referencii na Daru Rolins...
všechny komentářeReport z 30. Mistrovství světa World Championship v Las Vegas
Uf... Co na tohle všechno říct jiného, než... Vítej zpátky! :-) Přeji ti hodně štěstí. A to nejenom v Magicu, ale prostě celkově v...
všechny komentářeStředeční výhledy 19/2024
UPDATE: Co stalo ve Vegas, nezůstává jenom ve Vegas :-) O minulém víkendu se toho stalo opravdu hodně: Máme (staro)nového Mistra světa...
všechny komentářeRecenze Investování do MtG Collector Booster Boxů v roce 2024
Ano o tom som pocul, ale MtG viem aspon hrat aj pravidla a normalne a mam take predsudky, ze Pokemon je len pre male deti :).
všechny komentáře