Minulý víkend se v americkém Baltimore konal SCG Con.Na programu bylo i mnoho prereleasů nové sady Bloomburrow, ale my se zde podíváme na ty dva největší turnaje.
$10K RCQ ve formátu Modern se zúčastnilo 349 hráčů. Po devíti kolech Švýcarským párovacím systémem se v Top 8 umístili hráči s těmito balíčky: 5x Bant Nadu, 1x Ruby Storm, 1x Esper Control a 1x Mardu Energy (Jegantha). V Top 4 už to byly 4x Bant Nadu a celkovým vítězem se stal Derek Pite, když ve finále porazil Jacka Pottera.
Derek vyhrál 2 000 $, Jack 1 000 $, přičemž další finanční odměny byly až do 32. místa. Prvních osm hráčů se také kvalifikovalo na Regional Championship.
Podrobnější informace o tomto turnaji (včetně decklistů) můžete najít tady.
$5K Legacy se pak uskutečnilo v neděli. Celkem se zapojilo 157 hráčů a po osmi kolech „Švýcarem“ se pokračovalo Top 8. V ní se umístili hráči s těmito balíčky: 2x Grixis Delver, 2x Dimir Reanimator, 1x Esper Control, 1x Eldrazi Stompy, 1x Mono-Green Eldrazi a 1x Sultai Control.
Ve finále porazil Ryan Freeburger (Grixis Delver) Stefana Vasteka (Eldrazi Stompy) a odnesl si tak 1 500 $. Stefan obdržel 700 $. Finanční prémie byly až do 16. místa, pozvánky na Regional Championship se zde neudělovaly.
Průběh celého turnaje včetně všech decklistů můžete najít opět na stránkách MTGMelee.
V „metagame“ obou formátů lze také vysledovat nějaké posuny. Na formátu Modern se v Mardu Energy zabydlel Ob Nixilis, the Adversary a na formátu Legacy se pak začal hrát Barrowgoyf z Commander balíčku Graveyard Overdrive k sadě Modern Horizons 3!
Obecně bych ale řekl, že na formátu Modern hráči čekají na „ban“ Naduho a na formátu Legacy na „ban“ Griefa. Minulý týden ale bylo oznámeno, že žádné „emergency bany“ nepřijdou. Příští aktualizace Banned a Restricted listu proběhne podle plánu, tj. v pondělí 26. srpna.
A příští SCG Con proběhne v americké Tampě. 6. až 8. září se tam uskuteční Modern $10K, který doplní Regional Championship Qualifiery ve formátech Modern, Pioneer a Standard.
Impact Returns
Minulý víkend se také uskutečnila jedna velká akce, kterou pořádala španělská společnost Impact Returns. Protože jsme o nich ve Výhledech ještě nemluvili, tak si je nejprve představíme:
Ve španělském Narónu se tak v pátek uskutečnily Spanish Legacy Nationals. Zúčastnilo se jich 52 hráčů (hráči se museli kvalifikovat) a celkovým vítězem se stal Iván Rodríguez s balíčkem Death & Taxes. Decklisty Top 8 můžete najít na stránkách MTGTOP8.
Sobotního Legacy Main Eventu se pak zúčastnilo hráčů 220. Top 8 uhrál známý hráč a streamer Andrea Mengucci (Craddle Control), ale z celkového vítězství se radoval Pablo Carrasco s Dimir Reanimatorem. Decklisty Top 8 jsou k nalezení zde.
Do nedělního Modern Main Eventu se zapojilo hráčů 238. Vítězem se stal Marco Del Pivo s balíčkem Bant Nadu. Decklisty z tohoto turnaje na MTGTOP8 ani na MTGGoldfish nejsou, ale třeba se časem ještě někde objeví.
Ze všech těchto tří turnajů běžela živá coverage na www.twitch.tv/impactreturns, takže tam se můžete podívat na záznamy, pokud by vás zajímaly.
Další turnaje Impact Returns zatím naplánované nejsou. Vypadá to, že jde vždy pouze jenom o výroční akce.
Redneck Fest
26. až 28. července se také uskutečnil „Magicový fesťák“ Redneck Fest, na který jsme vás zvali už minule. Ze všech koutů republiky se do Žďáru nad Sázavou sjelo celkem přes 40 hráčů a šlo o velmi vydařenou a výbornou akci!
Do čtvrté kvalifikace na Turnaj Vítězů ve formátu Modern se zapojilo celkem 34 hráčů. Po šesti kolech a následné Top 4 se ve finále střetli Jan Dvořák (Boros Energy; na obrázku vlevo) a Jan Šír (Bant Nadu; na obrázku vpravo). Kvalifikační slot pro sebe vybojoval Jan Šír.
V sobotu večer pak bylo na programu prerelease nové sady Bloomburrow. Toho se zúčastnilo 29 hráčů. Celkem se odehrálo pět kol, takže se končilo až po půlnoci. 4-0 a „finálový split“ udělali Jan Findejs a Ondřej Kopecký, takže tyto dva hráče můžeme označit za vítěze „zvířátkového“ prerelease.
V neděli ráno se pokračovalo pátou kvalifikací na Turnaj Vítězů. Na ni zbylo síly 24 hráčům. Hrál se opět Modern a tentokrát stylem „5 kol bez Topky“. Perfektní rekord 5-0 uhrál s Dimir Frogtidem Ladislav Lezna a obdržel i velmi pěknou trofej!
Gratulace všem vítězům a čest všem poraženým. Podrobnější report z celé akce (včetně všech výsledků a mnoha fotografií) můžete najít na facebookových stránkách žďárské herní skupiny. Podrobnější informace o sérii Turnaj Vítězů pak v přiloženém odkaze. Na obzoru je pak už i šestý kvalifikační turnaj, který je naplánován na neděli 29. září.
Tímto bych chtěl poděkovat hlavním organizátorům Martinu Prchalovi a Petrovi „Špinymu“ Špinarovi. Celý „fesťák“ byl skutečně velmi dobře zorganizovaný a já se už těším na další. Tak za rok zase ahoooj! :-)
Bloomburrow
Novou sadu Bloomburrow jsme už velmi podrobně představili minule. Prakticky jste si s ní mohli zahrát jak na prerelease, tak na Magic Aréně a na Magic Onlinu. Náš tradiční „rozcestník“ doplňujeme posledními třemi odkazy.
Tokeni Bloomburrow – Na této stránce můžete najít odkazy na všechny tokeny, emblémy a pomocné kartičky, které se k nové sadě váží. Kvůli nové mechanice Offspring je jich opravdu hodně. Krásná jsou na Bloomburrow nejenom zvířátka, ale také jídlo… :-P
Art Cards – 54 jednotlivých obrázků je možné rozbalit v Play Boosterech. Přesněji v 30 % Play Boosterů naleznete jeden z nich. V dalších 5 % Play Boosterů pak i obrázek se zlatým podpisem ilustrátora nebo s planeswalker symbolem.
Release Notes – Vysvětlení všech nových mechanik (a také nových karet) si můžete přečíst v tradičních „Release Notes“. Už minule jsme vás informovali o tom, že místo sousloví „enters the battlefield“ se bude psát už jenom zkráceně „enters“. Ale je tu ještě jedna úprava Magicové terminologie:
Místo „precombat main phase“ se bude nadále psát „first main phase“.
Místo „postcombat main phase“ se bude nadále psát „second main phase“.
Rotace Standardu a Alchemy
I o rotaci Standardu a „digitálního“ formátu Alchemy jsme informovali už minule. Ve zkratce:
Formát Standard nyní začíná sadou Dominaria United.
Formát Alchemy nyní začíná sadou Wilds of Eldraine.
Podrobněji si o rotaci (a celém „procesu obnovy“ na Magic Aréně) můžete přečíst ve speciálním článku. Jací jsou „vítězové“ a „poražení“ rotace, o tom se rozepsal Frank Karsten ve svém článku Metagame Mentor. Minimálně s odchodem zemí ze sady Streets of New Capenna („trilandů“ a „fetchek“) a legendárních zemí ze sady Kamigawa: Neon Dynasty se Standard změní obrovským způsobem. Na výsluní by se znovu mohly dostat balíčky jako Selesnya Toxic anebo Azorius Soldiers, které se posledních pár měsíců už prakticky moc nehrály. Uvidíme. Jsem na nový Standard zvědav! :-)
Novinky ze světa Magic Arény
Jak už bylo řečeno výše, tak Bloomburrow na Magic Aréně vyšel, obdrželi jsme odměny za zelené vajíčko („Renewal Egg“) a také jsme dostali 10 nových předkonstruovaných balíčků na nový Standard. Stejně tak se aktualizovaly „Jump-In!“ Packety.
Novou zprávou tak zde je promoakce, která proběhne od 2. do 31. srpna v našich hernách. Pokud se pod svým účtem zúčastníme turnajů ve formátu Standard, obdržíme pro Magic Arénu následující odměny:
Po prvním turnaji – jedna náhodná „rare“ karta z formátu Standard
Po druhém turnaji – jedna náhodná „rare“ karta z formátu Standard
Po třetím turnaji – jeden booster Bloomburrow a karetní styl Rala, Crackling Wit
Po čtvrtém turnaji – jeden „mythic pack“ Bloomburrow
Tak hodně zábavy s novým Standardem!
Co nás čeká:
Eternal Weekend 2024
Wizardi zveřejnili informace k letošním Eternal Weekendům, takže všichni fanoušci formátů Legacy a Vintage zpozorněte!
Eternal Weekendy proběhnou letos opět tři, a to na těchto místech:
Ano, je to skutečně tak. I další evropský Eternal Weekend bude hostit Praha! Pořadatelem je společnost JK Entertainment a na jejich stránkách se už můžete předregistrovávat na turnaje ve formátech Vintage, Legacy, Premodern, Modern a Pioneer. Turnaj ve formátu Modern bude navíc tzv. Destination Qualifier a nabídne více kvalifikačních slotů na další Regional Championship (tj. opět do Prahy :-)).
Více informací ještě přineseme časem, nyní se podíváme na dvě promokarty, které jsou pro nás nachystány. Top 32 hráčů na Legacy Championshipu obdrží Crop Rotation, hráči z Top 8 pak obdrží i jeho foilovou verzi. Top 32 hráčů na Vintage Championshipu obdrží Tinker, hráči z Top 8 pak opět i jeho foilovou verzi. Speciální karta a obraz pro vítěze se letos prý udělovat nebudou (!?)
Magicový Memoriál Michala Motyčky
Podobně jako v předchozích letech, i letos se v Oldřichově u Malé Vožice uskuteční Magicový Memoriál Michala Motyčky, na kterém se schází kamarádi Michala, který ve třiceti letech zemřel na cystickou fibrózu.
O celé akci jsme informovali už loni a letos bude program podobný. Hrát se bude 16. až 18. srpna v Oldřichově u Malé Vožice, přičemž hlavním formátem je Duel Tribal Commander s poněkud speciálními („domácími“) pravidly, které můžete najít na této stránce. Opět se počítá s živým streamem na kanálu www.twitch.tv/janekgabriel.
Pro lepší představu si decklisty loňské Top 8 můžete prohlédnout tady a komentovaný stream je dostupný zde.
Na místě se uskuteční i drafty sad Outlaws of Thunder Junction, Modern Horizons 3 a Bloomburrow. Další informace ještě přineseme v příštích Výhledech.
Secret Lair – An Elevator Superdrop
Od 29. července do 18. srpna si můžeme přímo od Wizardů objednávat „sestavy“ karet z nového „Superdropu“. Ten dokonce představí i další Magiový „crossover“ v rámci Universes Beyond a Prodigal Sorcerer se tak skutečně stane Timem… :D
Secret Lair x Monthy Python and the Holy Grail: Vol. 1 obsahuje karty Prodigal Sorcerer (jako Tim the Enchanter), Buried Alive (jako Bring Out Your Dead!), Dismember (jako `Tis But a Scratch!), Birds of Paradise (jako African Swallow // European Swallow) a Three Visits (jako We Want … A SHRUBBERY!).
Secret Lair x Monthy Python and the Holy Grail: Vol. 2 obsahuje karty Door to Nothingness (jako The Bridge of Death), Ashnod’s Altar (jako Sir Bedivere’s Scales), Dark Depth (jako Castle of Aaargh) a Marit Lage token (jako The Black Beast of Aaargh token).
Secret Lair x Brain Dead: Creatures obsahuje karty Consecrated Sphinx; Chaotic Goo; Kiki-Jiki, Mirror-Breaker; Meteor Golem a Wurmcoil Engine.
Secret Lair x Brain Dead: Lands obsahuje karty 2x Plains, 2x Island, 2x Swamp, 2x Mountain a 2x Forest.
Secret Lair x Brain Dead: Staples obsahuje karty Lightning Greaves, Skullclamp, Sol Ring, Thought Vessel a Command Tower.
Showcase: Bloomburrow obsahuje karty Sorin Markov; Huatli, Radiant Champion; Kiora, Behemoth Reckoner; Tezzeret, Master of the Bridge a Vraska, Golgari Queen.
Featuring: Andrew Maclean obsahuje karty Nirkana Revenant, Arbor Elf, Terastodon a Maelstrom Wanderer.
Fanoušci „Monthy Pythonů“ se zaktivovali velice brzy, protože všechny „sestavy“ s těmito kartami jsou už vyprodány. Pokud jste ale fanoušky kultu/hnutí Brain Dead nebo Andrew Macleana nebo planeswalkerů na Bloomburrow, tak neváhejte! Ke každé „sestavě“ Showcase: Bloomburrow navíc obdržíte jeden Play Booster Bloomburrow. Všechny karty si můžete prohlédnout na oficiálních stránkách. (A že je opět na co koukat! :-))
Následující dva víkendy příliš turnajů nepřinesou. Buďto můžeme sednout k počítačům a zkusit se v Sealed Decku Bloomburrow kvalifikovat na Qualifier Weekend anebo si nějaký ten turnaj budeme muset zorganizovat sami. Já zkusím obě možnosti ;-)
Střípky:
Livin’ La Vida Jodah
Remyho písničky opravdu nezklamou. Tentokrát si pro nás připravil pěknou odtrhovačku :-)
Řešení minulého kvízu
V minulém kvízu jsem se vás zeptal, kdy se každý z deseti hlavních „creature typů“ sady Bloomburrow v Magicu objevil vůbec poprvé. Do odpovědí se zapojili Jaryner, Waist a vlasina, kterým moc děkuji. Přitom také přišli na to, že moje zadání nebylo úplně jednoznačné. (Prostě měly se do toho zohlednit i nějaké „updaty creature typů“, nebo ne?)
Za toto se tedy omlouvám. Já jsem pro tento kvíz vycházel z první části článku Marka Rosewatera The Bloom of the Burrow, z něhož odpovědi převezmu. Pokud vás ale o všech zmíněných zvířátkách zajímá víc (a především tedy o jejich „Magicové evoluci“), ten článek určitě přečtěte celý.
Bird – Birds of Paradise v Limited Edition Alpha vyšly jako Mana Birds, ale pak skutečně získali „creature type“ Bird :-) Podobně jako třeba nějací pradávní Falconi… :-)
Rat – Podobně jako ptáci, i krysy jsou v Magicu už od Limited Edition Alpha. Jejich zástupcem je karta Plague Rats.
Lizard – První ještěrkou v Magicu byl Leaping Lizard ze sady Homelands. Pak se ale z ještěrek stal velice rychle „červený creature type“.
Raccoon – V klasickém, „černookrajovém“ Magicu jsme mývaly přivítali až se sadou Streets of New Capenna. Ale skutečně prvním mývalem byl „stříbrnookrajový“ Squirrel Dealer v sadě Unstable.
Rabbit – Zde právě narážíme na nejednoznačnost zadání. Rabbit se jako „creature type“ poprvé objevil na kartě Zodiac Rabbit v sadě Portal Three Kingdoms. Ale starší Kezzerdrix ze sady Tempest získal „creature type“ Rabbit později dodatečně…
Bat – Netopýři (nezaměňovat s „creature typem“ Vampire – upíři) se v Magicu poprvé objevili v sadě Legends. Jejich prvním zástupcem jsou Vampire Bats.
Otter – Mark Rosewater píše, že první vydrou v Magicu byl Eon Frolicker ze „sady“ Commander (2020 Edition). Ale protože tyto Commander balíčky jsou známy i pod názvem Commander: Ikoria a vyšly ve stejný den jako sada Ikoria: Lair of Behemoths, může být první vydrou v Magicu vlastně i Companion Lutri, the Spellchaser. Ať už tak, nebo onak, vydry jsou s námi od sady Ikoria.
Squirrel – Ačkoli se veverky na Magicových obrázcích pohybovaly už dříve, poprvé se jejich „creature type“ objevil až v sadě Odyssey (například na kartě Squirrel Mob). Pak byly přemístěny do „stříbrnookrajového“ Magicu (kde získaly zeleno-černou identitu) a do toho „černookrajového“ si našly cestu zpět až po mnoha letech. (A to dokonce bílou veverkou Helica Glider v sadě Ikoria :-))
Mouse – Myšky byly do Magicu poprvé uvedeny až v sadě Throne of Eldraine a to vlastně ještě pouze jako tokeny, které mohlo vyrobit „myší dýňové spřežení“ Enchanted Carriage. Mnoho svých vlastních karet získaly ve druhé pohádkové sadě Wilds of Eldraine, ale zde souhlasím s Jarynerem, že Markovi Rosewaterovi asi „utekla“ Canyon Jerboa ze sady Zendikar Rising :-) To je asi opravdu skutečně první „myší“ zástupce… :-)
Frog – A na závěr žáby. Nejstarší žábou v Magicu je ropucha Chub Toad ze sady Ice Age (kde opravdu vyšla s vytištěným „creature typem“ Toad, který byl později změněn na Frog). První žábou s vytištěným „creature typem“ Frog byla Whiptongue Frog ze sady Exodus…
Kvíz
Doufám, že vás předchozí kvíz pobavil. Pevně věřím, že se za zvířátky zase podíváme v tom dalším, ale nejprve ještě znovu navštívíme herní prostředí sady Modern Horizons 3.
Naše Psychic Frog čelí velkému, mocnému Ulamogovi! Začínáme v naší první hlavní fázi a soupeř má 21 životů. Dokážeme pomocí nějakých zajímavých „pravidlových interakcí“ vyhrát? (Dodejme, že nejvyšší „mana value“ karty v exilu je 4.)
A to by bylo pro dnešek vše. Přeji vám pěkné, olympijské léto a ať v Limited prostředí sady Bloomburrow otevřete jenom ty nejlepší karty! ;-)
Pepa / Josef Janák / Chainer
04.08.2024 01:30
| Profil autora a články: Josef Janák
To je takový kvíz zaměřený skoro na slovíčkaření:)
1) Zahraji Swamp, těch není nikdy dost (7 many k dispozici) 2) Zlikviduji Ulamoga (4 many, max dvě černé) 3) Emperor of Bones tak aby mi zůstalo 1B k dispozici 4) Přejdeme do combatu (beginning of combat), abilita Emperor na stack a nechám ji vyhodnotit (exile Ulamoga) 5) V té samé fázi použiji Adapt u Emperora za zbývající manu. 6) Protože technicky je Ulamog stále v exile, díky wordingu na své abilitě vidí sám sebe v exil zóně a přijde s 10 žetony. 7) Zahodím zbylé tři karty do Psychic frog 8) Přesouvám se do další fáze combatu a útok vším. Anihilator 10 odstraní blockery, 17/17+4/5 si dojdou přesně pro 21 životů
Report z 4. ročníku Legacy turnaje Memoriál Davida Gilla
Tome, díky nejen za čtivý report, ale hlavně za uspořádá(vá)ní této akce - snad se to příští rok seskládá lépe s Eternal Weekendem! ...
všechny komentářeStředeční výhledy 22/2024
Uff... Hodně drsné... :-) Dal sis s tím nehorázně moc práce, takže moc díky! Určitě si to všechno projdu a do dalších Výhledů určitě...
všechny komentářeStředeční výhledy 23/2024
Omlouvám se, ale předvánoční Výhledy se samozřejmě psaly ještě ve větším shonu než obvykle. Takže když jsem ten Premodern pod organizátorem...
všechny komentářeZapomenuté Mechaniky MtG: Shadow
Wow, dakujem za poopravenie. :) Stastne a Vesele!
všechny komentářeCesta za cEDH do dalekého Lisabonu
Uplne rozumiem. Mne osobne to pride zvlastne, ako urobit zlozenie tych stolov tak, aby hrali proti sebe ti najlepsi a povedzme hraci s...
všechny komentářeAnatomie obchodu s kartami Magic the Gathering
Možná jsme se tam potkali:) Byla to dobrá doba, až na, v Brně všudepřítomné, nácky...ale to na Francouzské nehrozilo:) Jojo...Isič,...
všechny komentáře