Než přikročíme k „hlavním zprávám“, tak začneme v St. Louis. O víkendu 22. až 23. června se tam zastavila NRG Series.
$10,000 Showdownu ve formátu Modern se zúčastnilo celkem 167 hráčů. Celou „metagame“ (myšleno jednotlivé decklisty) si můžete projít na stránkách MTGMelee. Po 8 kolech Švýcarským párovacím způsobem se v Top 8 umístili hráči s těmito balíčky: 2x Bant Nadu, 1x Merfolk, 1x Jeskai Wizards, 1x Jeskai Control, 1x Living End, 1x Domain Zoo a 1x Azorius Control.
Celkovým vítězem se stal známý YouTuber Nikachu, který ve finále porazil Johnnyho Bresetta (Jeskai Wizards), jak jinak než s Merfolky! :-)
Nikachu tak vyhrál 2 400 $, 30 bodů do série NRG, pozvánku na NRG Championship a pozvánku na Regional Championship. Johnny pak obdržel ceny samozřejmě menší, ale pozvánky na Regional Championship byly až pro první čtyři hráče.
Nedělní $5,000 Trial ve formátu Pioneer si pak zahrálo hráčů 97. Po 7 kolech „Švýcarem“ se do Top 8 probojovali hráči s následujícími balíčky: 2x Izzet Phoenix, 1x Mono-Green Devotion, 1x Gruul Vehicles (Jegantha), 1x Gruul Aggro (Jegantha), 1x Izzet Ensoul (Jegantha), 1x Amalia Combo a 1x Azorius Control (Kaheera).
Ve finále zvítězil Gerrick Alford (Azorius Control) nad Cliffem Boayardeem (Mono-Green Devotion) a odnesl si tak 1 200 $ a 30 bodů do série NRG. Pozvánky na Regional Championship obdrželi oba finalisté. Více informací o celém turnaji můžete najít tady.
NRG Series bude dále pokračovat 13. až 14. července v Chicagu. Na programu je $10,000 Showdown ve formátu Modern a $5,000 Trial ve formátu Legacy.
Aktualizace Banned a Restricted listu
V pondělí 24. června přišlo naplánované oznámení o „banech“. Tentokrát ale nepřineslo žádné změny na žádném formátu.
Standard je v dobrém stavu, a navíc ho za měsíc s novou sadou Bloomburrow čeká tzv. „rotace“, takže se už „nechá doběhnout“.
Pioneer je také v dobrém stavu. Možnost „zremízovat hru“ při hraní Amalia Comba je poněkud ošemetná (nevím, proč text té karty neupravit třeba tak, jak se kdysi lehce upravil text pětimanového Teferiho), ale vše se nechá na svém místě. Současná „runda“ RCQs tak tedy už „doběhne stejně“…
Modern zůstal před Pro Tourem nedotčen – přesně, jak bylo slíbeno. Nicméně po něm se o nějakých „banech“ skutečně bavit můžeme :-) Více o tom ještě níže… ;-)
Není pochyb, že sada Modern Horizons 3 bude mít vliv i na formáty Legacy a Vintage. Ale tam se se vším ještě asi tak trochu vyčkává.
„Digitální“ formáty Alchemy, Brawl, Historic, Timeless a Explorer jsou také v pořádku. Podrobnější zdůvodnění si můžete přečíst v oficiálním oznámení v odkazu výše.
Pro Tour Modern Horizons 3
Poslední červnový víkend patřil třetímu (a poslednímu) Pro Touru letošní sezóny. Do Amsterdamu na něj zamířilo celkem 241 hráčů, mezi kterými bylo přítomno i mnoho hráčů ze „Síně Slávy“ („Pro Tour Hall of Fame“) včetně samotného Jona Finkela! Na závěr se ale radovali hráči spíše z éry současné, ale nepředbíhejme…
Formátem byly drafty se sadou Modern Horizons 3 (ve kterých na živé coverage pod kamerou vítězily spíše UB balíčky a překvapivě jsme ani jednou neviděli „mythický common“ – Writhing Chrysalise :-)) a Constructed formát Modern. Tomu dominoval Nadu, Winged Wisdom a toho jsme naopak viděli až dost…
Předturnajový rozbor „metagame“ si můžete přečíst tady a ten poturnajový Frank Karsten také určitě přinese. Jisté je, že Ruby Storm dost propadl (na ten vsadilo hodně členů týmu Channel Fireball Ultimate Guard, ale jejich „win percentage“ byla jenom něco přes 30 %). Kombo balíčky postavené kolem karet Nadu + Shuko byly nejhranější, nejúspěšnější („win percentage“ měly kolem 57 %) a také nejvíce zastoupené v Top 8 a v Top 4… ;-)
Po celkových 16 kolech hry vykrystalizovala velice silná Top 8 a člověk by řekl, že uvíznul v nějaké časové smyčce, protože stále vyhrávají „ti samí“. Kdy naposled jsme v Top 8 viděli Setha Manfielda, Sama Pardeeho, Jasona Ye a Eliho Kassise?
A Javier Dominguez?
Ten vytvořil neuvěřitelný zápis do Magicové historie, protože na posledních pěti Pro Tourech skončil nejhůře do 10. místa!!!
Simon Nielsen?
Po čtyřech „Top Finishích“ v řadě si dal na Pro Touru Thunder Junction asi jenom pauzu, ale nyní je zpět, a to rovnou s prvním místem!!!
Vítězem Pro Touru Modern Horzions 3 se stal Simon Nielsen! :-)
Simon tak vybojoval první místo „až na pátý pokus“ ;-), ale za celý tenhle jeho neuvěřitelný „run“ mu obrovsky gratulujeme a uvidíme, co se stane na Mistrovství světa – jestli také obdrží nějakou tu „svoji“ kartu… ;-)
Prozatím Simon obdržel menší trofej do sbírky, 50 000 $ a samozřejmě má také našlápnuto stát se opět Hráčem roku („Player of the Year“). Na záda mu ale dýchá Javier Dominguez a Seth Manfield, tak uvidíme, jak to všechno na Mistrovství světa dopadne :-)
Nyní se omlouvám, protože musím vzít zpět svoje minulé úvahy o tom, že se tento Pro Tour obejde bez české účasti. Neobešel se! Jednoho zástupce jsme tam měli :-)
Lukáš Jaklovský – 196. místo (2-4-2) – Boros Energy – 1 000 $
Lukáš se bohužel do druhého dne neprobojoval (dokonce „schytal“ dvě remízy) a v následném „PTQ“ se umístil na 25. místě. To bohužel na další Pro Tour nestačí, ale doufáme, že ho Magicové prostředí zase navnadilo a že v Magicu bude pokračovat!
Tento Pro Tour byl hodně rozporuplný a zvláštní (více o tom ještě níže) a naprosto mu dominovalo kombo Nadu, Winged Wisdom + Shuko + Springheart Nantuko, takže můžeme jenom tipovat, která z těchto tří karet bude brzy zakázána…
Další informace o Pro Touru Modern Horizons 3 můžete najít na oficiálních stránkách a také na MTGMelee. Letošní sezóna vyvrcholí na Mistrovství světa v Magicu 30, které se uskuteční 25. až 27. října v Las Vegas. Nebude přitom chybět ani MagicCon, tak si nějakou tu dovolenou ve Městě hříchu naplánujte! ;-)
The Kai Budde Player of the Year Trophy
Během Pro Touru přišla ale také strašně otřesná smutná zpráva…
Kai Budde – legenda naší hry a jeden z nejlepších hráčů vůbec (vždyť vyhrál 7 Pro Tourů!!!) je patrně nevyléčitelně nemocný. Byla mu diagnostikována rakovina, která je nyní už v terminálním stádiu…
Na jeho počest tak titul a trofej „Hráče roku“ („Player of the Year“) ponese jeho jméno: The Kai Budde Player of the Year Trophy. Vždyť samotný Kai tento titul v minulosti vyhrál čtyřikrát!
Na to, jak Kai vzpomíná na všechny svoje vyhrané Pro Toury se můžete podívat v následujícím 15minutovém segmentu.
Kaiovi (a všem lidem v jeho životě kolem) přeji hodně lásky, naděje a víry! Protože nevím, jak vy, ale já na zázraky stále věřím. Doufám, že se ještě vše v dobré obrátí!
Diskvalifikace Barta van Ettena
Ve 13. kole jsme mohli na „feature matchi“ sledovat zápas mezi Bartem van Ettenem a Javierem Dominguezem. Javier zacílil svojí Phlage, Titan of Fire’s Fury Bartova 2/3 Nethergoyfa. Ten na něj zahrál Not Dead After All, takže ho vrátil z hrobu taplého s Wicked rolí. Hráči (ani přísedící rozhodčí) si ničeho zvláštního nevšimli, hra pokračovala a dohrála se Bartovým vítězstvím…
Háček je ale v tom, že po zahrání Not Dead After All na Nethergoyfa Bartovi do hrobu „spadnul“ instant (jako třetí karetní typ), takže Nethergoyf byl vlastně 3/4, neměl zemřít a neměl Wicked roli dostat. (Která pak byla v dalším průběhu hry relevantní.)
V dalším turnajovém kole byl za toto Bart van Etten diskvalifikován a výsledek tohoto zápasu upraven (Javier obdržel „dodatečné“ 3 body).
Na jednu stranu Bart už nějaké prohřešky spojené s podváděním z minulosti má, ale na stranu druhou mi přijde, že tato diskvalifikace byla až příliš přísná. Nevím… (A samozřejmě také nevím, co se dělo při vyšetřování tohoto případu „v zákulisí“.)
Další zvláštní přečin proti pravidlům přišel ve čtvrtfinálovém zápase mezi Javierem Dominguezem a Simonem Nielsenem. Javier zahrál The One Ring. Simon ve svém kole zahrál Suncleansera, kterým soupeři zamezil získat žetony energie. Javier tak nebyl schopen zahrát Wrath of the Skies a tuto hru prohrál…
Problém je v tom, že druhá schopnost Suncleansera soupeře „cíluje“ a to nebylo v tu chvíli možné, protože Javier měl díky Prstenu protekci…
Mimochodem zde je můj názor takový, že „trigger“ Prstenu po jeho příchodu do hry není třeba ohlašovat, podobně jako například u mechaniky Exalted. (Prostě podle poučky: Pro hru „neviditelné triggery“ se ohlašovat nemusí. Stačí je připomenout až v okamžiku, kdy by se ve hře měly projevit.)
Při zahrání Suncleansera na svoji protekci Javier evidentně zapomněl (a mimochodem tato protekce už není žádný další trigger!), takže bychom mohli říct, že to je jeho „smůla“, ale na druhou stranu od soupeře by mohlo být potenciálně „shady“ „zkoušet, že to soupeř přehlédne…“ (Například když má soupeř ve hře Leyline of Sanctity, tak ho také můžu „zkoušet nacílovat Lightning Boltem“?! To se přece nedělá…)
A první hrací den jsme také mohli vidět, jak Jean-Emmanuel Depraz zahrál v jednom kole dvě země…
Takže tyto momenty mi celkový dojem z Pro Touru poněkud pokazily, obzvláště tedy to, že si těchto přečinů nevšimli ani hráči, ani jejich soupeři, ani přísedící rozhodčí! Skoro si říkám, jestli Magic už nedospěl do takového stavu, ve kterém jsou karty, mechaniky a jejich interakce natolik komplexní, že je už ani „profihráči“ a rozhodčí nedokáží všechny uhlídat… Hmm…
MagicCon: Amsterdam
Pro Tour Modern Horizons 3 byl oficiálně součástí akce MagicCon: Amsterdam, takže na místě samozřejmě nechyběl…
Na všechno se můžete podívat v samostatných videích, my se zde ale zaměříme na doprovodné turnaje.
Tím největším byl 75K Modern Open. Zúčastnilo se ho celkem 516 hráčů a po 14 kolech (tento turnaj byl prakticky také třídenní!) se v Top 8 umístili hráči s těmito balíčky: 2x Jeskai Control, 1x Bant Nadu, 1x Goryo’s Blink, 1x Grixis Midrange, 1x Rakdos Shadow, 1x Ruby Storm a 1x Eldrazi Tron.
Vítězem se stal Archaeus Dota (Bant Nadu), když ve finále porazil George Skeparnidese (Grixis Midrange). Archaeus obdržel 15 000 $, George 8 000 $, přičemž pozvánky na příští Pro Tour byly pro celou Top 8.
Na tomto turnaji uhrál Josef Živec s Boros Energy velmi solidní 18. místo (10-4)! Obdržel tak 700 $. Kdyby vyhrál poslední zápas proti Eliasu Watsfeldtovi, tak by byl patrně devátý… I tak Pepovi gratulujeme a do příště mu přejeme o jednu výhru a pár desetin procent pomocného navíc! :-)
Průběh celého turnaje (společně s decklisty) si můžete projít na stránkách MTGMelee.
Dalším zajímavým turnajem byl Secret Lair Showdown Championship. Do nedělního finále (pro Top 32 hráčů) se kvalifikovali Jakub Tóth a Karol Mošna. Zatímco Karol (4C-Nadu) byl vyřazen hned v prvním eliminačním kole (pozdějším celkovým vítězem…), tak Jakub (Bant Nadu) to dotáhl o poznání dál! :-)
Podle propozic vyhráli Jakub i Karol nějaký Secret Lair a exkluzivního promového Murktide Regenta. K tomu jim velmi gratulujeme! Na vítěze Toniho Ramis Pascuala čekal velmi exkluzivní Dark Ritual.
Více informací o celém Secret Lair Showdown Championshipu můžete najít tady a další turnaje v dalších formátech (Standard, Pioneer, Modern, Legacy, Pauper) pak na celém „hubu“.
Výsledky z Regional Championship Qualifierů
V neděli 23. června se uskutečnily kvalifikace na Regional Championship do francouzské Lille v pražské Najádě a v bratislavském Cloudpostu.
V Najádě se hrál Pioneer a s balíčkem Rakdos Vampires se kvalifikoval Jakub Pardubský.
Naproti tomu v Cloudpostu se hrál Sealed Deck Modern Horizons 3 s draftem pro Top 8. Celkem se zúčastnilo 28 hráčů a kvalifikační slot pro sebe urval Matheus Daniel da Silveira.
Oběma vítězům gratulujeme, ale tomu českému (Jakubovi) přece jenom o něco víc ;-) Hodně štěstí v Lille, Jakube! :-)
Co nás čeká:
Assassin’s Creed
Nový „crossover“ v rámci série Universes Beyond vyjde už tento pátek 5. července. Důkladně jsme se mu věnovali už v minulých Výhledech, ale nějaké nové informace ještě máme :-)
Starter Kit Decklists – Je poměrně překvapivé, že k této sadě nevychází žádné Commander balíčky – vychází pouze Starter Kit se dvěma 60karetními balíčky, který cílí především na začátečníky. V uvedeném odkaze si můžete projít decklisty obou balíčků: Ancient Arsenal (Red-White) a Brotherhood Agents (Blue-Black).
Tokeni sady – Zde naleznete odkazy na všechny tokeny, emblémy a pomocné kartičky, které se k této sadě váží. V nových Beyond Boosterech bude také možné otevřít kartičky s celkem třemi Magicovými „minihrami“…
Art Cards – Ve 30 % Beyond Boosterů se ukrývá kartička s ilustrací. K této sadě jich je celkem 20. V 5 % Beyond Boosterů se ukrývá dokonce i vyvedená se zlatým podpisem nebo s planeswalkerovským symbolem.
Release Notes – Nové karty obdržely také svoje „Release Notes“. Nejedná se pouze o novou mechaniku Freerunning, ale celkově tam vyšly karty poměrně „pravidlově zajímavé“…
(Jsou The Capitoline Triad první bytostí v Magicu, která tvoří emblém? (Když ponecháme stranou emblém „The Ring“ a mechaniku „the Ring tempts you“...?))
Ještě jednou zdůrazňujeme, že se tato sada zařadí na formát Modern (a Constructed formáty starší), i když svým „power levelem“ (a „flavorem“) jsou karty vhodné spíše pro formát Commander. Stejně tak nás nečekají žádná prerelease, protože Assassin’s Creed není určen pro Limited hraní.
Je to takhle správně? Není? A jaká bude budoucnost nových Beyond Boosterů?
Uvidíme časem…
Bloomburrow
Během Pro Touru proběhl i „Preview Panel“, ve kterém Wizardi zveřejnili informace hned ke třem nadcházejícím sadám. Začneme mezi zvířátky… :-)
Nová „klasická“ Magicová sada Bloomburrow, která se zařadí na formát Standard a způsobí tak i jeho „rotaci“, vyjde koncem července. Důležité datumy jsou následující:
9. července – „Debut“ sady a začátek „preview“ sezóny
19. července – Sada bude známa kompletní
26. července až 1. srpna – Prerelease v našich hernách
30. července – Release na Magic Aréně a na Magic Onlinu
Protože byly zveřejněny už i nějaké dílčí články, půjdeme dále zase po odkazech…
First Look – První náhled na tuto sadu jsme dostali už v únoru a na jeho základě jsme vám přinesli informace ve Středečních výhledech 4/2024. V uvedeném odkazu naleznete mnoho obrázků, náhledy některých „showcase treatmentů“ a přehled produktů. Ještě více se ale dozvíme až po „debutu“ sady příští týden a samozřejmě tedy také v příštích Středečních výhledech ;-)
Karty budou zveřejňovat osobnosti a společnosti z Magicové komunity podle tohoto rozpisu, zařazovat se budou do připravené Card Image Gallery.
K Bloomburrow vyjdou Play Boostery, Collector Boostery, Bundle, Prerelease Packy, Starter Kit a také čtyři Commander balíčky:
Animated Army (Red-Green)
Family Matters (Blue-Red-White)
Peace Offering (Green-White-Blue)
Squirreled Away (Black-Green)
Jejich decklisty se v průběhu „preview“ sezóny doplní na příslušnou stránku. Nicméně všechny balíčky a další produkty si můžete na našem spřáteleném e-shopu Veselý Drak předobjednat už nyní.
Příběh sady Bloomburrow se začal zveřejňovat od pondělí 1. července a vy se tak už můžete seznámit s hlavními postavami Údolí („The Valley“) a také s útrapami, které přináší tzv. „Calamity Beasts“. Na světě Bloomburrow se vyskytují pouze antropomorfní zvířátka, proto budou nejspíše i jednou z hlavních „mechanik“ sady… :-)
Celkem deset zvířátek bude „zapadat“ do deseti dvoubarevných archetypů. Když si podle předchozích zemí uděláte vždy „crossovery“ dvou, tak hned poznáte, kdo kam patří :-)
Ale pokud víte, jak skončil příběh Thunder Junction, uhodnete také, že na světě Bloomburrow budou i nějací ti planeswalkeři… ;-)
Více si o Bloomburrow povíme po jeho „debutu“ ještě příště.
Duskmourn: House of Horror
A po té „nejmilejší“ sadě navštívíme asi tu nejděsivější…
Někde v našem Magicovém multivesmíru je totiž Dům („Mansion“) s nekonečně mnoha místnostmi, který obývá prastarý démon Valgavoth. (Ve skutečnosti tam byl uvězněn, ale svojí mocí si Dům upravil ku obrazu svému.) Účel všech místností je jediný: krmit Valgavothův hlad hrůzou a strachem nebohých poutníků, kteří se do Domu nějakým nedopatřením dostanou.
A protože se do něj nějakým nedopatřením dostane i Nashi, vydají se naši hrdinové na záchrannou akci…
Více si o Domě můžete přečíst v článku „The Planewalker’s Guide to Duskmourn“, ale varuji vás! Rozhodně to není hezké čtení a rozhodně tam nenarazíte na pěkné obrázky.
Duskmourn je zcela nový svět pro Magic: The Gathering a je inspirovaný horory 80. let. Nějaká ta novodobá technika (například tedy „blikající televize“) tam může být přítomna. Však pohleďte sami.
Duskmourn: House of Horror bude „klasickou“ Magicovou sadou, která se zařadí na formát Standard (tj. hned za sadu Bloomburrow). „The First Look“ přináší první informace, tak se na to pojďme společně podívat. Nejprve opět důležité datumy:
26. srpna – Začátek příběhu Duskmourn
31. srpna – „Debut“ sady a začátek „preview“ sezóny
20. až 27. září – Prerelease v našich hernách
24. září – Release na Magic Aréně a na Magic Onlinu
Sada představí samozřejmě mnoho zajímavých „treatmentů“:
Double Exposure Cards
Textured Foil Double Exposure Cards
Paranormal Frame
Mirror Monster Cards
Japan Showcase Cards
Full Art Manor Lands
Protože jich je opět hodně, tak zde uvedeme jenom dvě ukázky. Všechny si je můžete prohlédnout v odkazu výše.
Oznámené produkty jsou následující:
Play Boostery
Collector Boostery
Bundle
Nightmare Bundle
Prerelease Packy
A samozřejmě také čtyři Commander balíčky:
Miracle Worker (White-Blue-Black)
Death Toll (Black-Green)
Jump Scare! (Green-Blue)
Endless Punishment (Black-Red)
Jejich decklisty se objeví na této stránce, až na to přijde ten správný čas.
Ještě nebylo úplně zveřejněno, co skrývá Nightmare Bundle, ale její obrázek tady rozhodně nemůže chybět :-)
„Buy-a-Box“ promem (k Booster Boxu Play Boosterů a Collector Boosterů) je karta Twitching Doll…
… a nejenom to! Ke každému zakoupenému Booster Boxu Play/Collector Boosterů v našich hernách bychom měli ještě navíc obdržet jeden extra Collector Booster.
Navíc, kdo si na Amazonudo 31. července předobjedná Booster Box Play Boosterů obdrží i kód na „digitální obaly“ do Magic Arény.
Duskmourn by neměl obsahovat žádné „bonus sheety“ (ale „Special Guests“ budou) a jisté je, že se v něm objeví mechanika ze sady Shadows over Innistrad Delirium a tím pádem i nejrůznější artefakty, enchantmenty, „dies into enchantment“ mechaniky a karty, které lze zahrát jako enchantment a ony se po několika kolech probudí – to je prakticky popis nové mechaniky Impending…
Další novou mechanikou budou tzv. „Room Cards“ (které představí mnoho prapodivných místností Domu), ale jak se s nimi bude hrát, na to si ještě musíme počkat.
Společný boj proti hrůzostrašnému nepříteli pak bude dokreslovat Archenemy, která se vrací po 7 letech…
Jde o nezávazné („casual“) multiplayer hraní, ve kterém se proti postaví dva týmy hráčů. Jeden tým obsahuje pouze jednoho hráče (který hraje za prastaré zlo) a druhý tým všechny ostatní (tito hráči pak mají sdílené fáze). Že se to zdá jako přesila? Inu, hráči „Arcinepřítele“ pomáhají každé kolo karty tažené ze speciálního balíčku, takže ony se ty síly vyrovnají anebo možná i překlopí na jeho stranu.
Tradičně měl „Archenemy“ 40 životů a každý z týmu hrdinů 20 životů. Jak ale pravidla Archenemy upravit pro Commander hraní, kde má každý životů 40?
Na to odpovídá tento článek: „Archenemy“ bude mít životů 60 a tým hrdinů bude mít 60 (sdílených) životů také.
Tím jsme už také prozradili, kde se dají karty Archenemy získat. V každém z čtyř Commander balíčků jich bude 10 nových.
To by bylo pro tuto chvíli pro Duskmourn všechno. Celkově ta sada vypadá opravdu „creepy“ (jakože opravdu) a to jsme to nejhorší asi ještě neviděli… No nic. Já mizím…
Magic: The Gathering – Foundations
15. listopadu letošního roku vyjde ještě jedna sada, která se také zařadí na formát Standard a nějakou dobu na něm zůstane… ;-)
Magic: The Gathering Foundations představí jak reprinty, tak karty nové, které se stanou „stálou“ součástí Standardu minimálně do roku 2029!!!
Ano, tyto karty na Standardu skutečně vydrží 5 let! Poté bude „životnost“ sady Foundations buďto prodloužena, nebo vyjdou Foundations jiné…
Na jednu stranu to zní jako šílený nápad, na stranu druhou je ale možná docela pěkné mít nějaké „stálice“ na Standard vždy k dispozici (například Llanowar Elves, Day of Judgment), aniž by se musely neustále někde pořád reprintovat. Ve skutečnosti na to můžeme hledět jako na takový „trvalejší Core Set“… (Přičemž ještě věřím, že karty ve Foundations budou takové z těch „jednodušších“, tj. designované pro začátečníky, takže třeba na to budeme moci hledět i jako na další Portal…)
Nevýhodou je, že nějaká karta může takhle zůstat na Standardu až příliš dlouho, což nemusí být zrovna příjemné. (Tuto kritiku už teď právě sklízí Day of Judgment, protože takhle budou na formátu „4manová Wrata“ vždy přítomna…)
Foundations také představí další novinku: Od této sady budou mít všechny enchantmenty rámeček s hvězdnou oblohou Nyxu, i když třeba nebudou přímo z Therosu.
(Samozřejmě, že Anthem of Champions svým „flavorem“ z Therosu je, ale tohle prostě bude nadále platit už pro všechny enchantmenty. Podívejte se například na Omniscience výše.)
Magic: The Gathering Foundations se budou prodávat (minimálně) v Play Boosterech, takže s touto sadou půjde také draftovat. Protože je oficiální oznámení poměrně strohé, doporučuji vám, abyste se podívali na Preview Panel. Další informace o této sadě samozřejmě ještě přijdou.
Co na to říkáte? Jak se vám to líbí? Je to správný krok ve směru „revitalizace Standardu“, anebo to je cesta do záhuby? :-)
Arena Direct
V pondělí 24. června byl oznámen zcela nový typ turnaje na Magic Aréně a hned o víkendu (od pátku) se realizoval. Hlavní myšlenka je taková, že hraním na Magic Aréně lze vyhrát reálné karty (Play Booster Boxy), které vám Wizardi doručí až domů! :-)
Vstupné bylo pouze ve formě 5 000 „gemů“ a se Sealed Deckem Modern Horizons 3 bylo zapotřebí uhrát 6 výher předtím, než člověk „schytal“ 2 prohry. Hrálo se ve formátu „Best-of-One“ a i za 5 výher (respektive 4) byly nějaké lehké odměny (5 000, respektive 2 000 „gemů“ zpátky).
Do turnaje bylo možné se přihlásit i opakovaně, takže třeba takový Michael „The Darkest Mage“ Jacob vyhrál pěkných 6 displayů Modern Horizons 3! (Do čehož spotřeboval 38 000 „gemů“ a 100 $, ale i tak je v pěkně velkém plusu… :-))
Jestli jste to o víkendu náhodou propásli, tak nezoufejte! Další Arena Direct je naplánovaný na 12. až 14. července. Tak pojďte někdo „MJe“ pokořit! ;-)
Arena Championship 6
O víkendu 13. až 14. července proběhne šestý Arena Championship, který se bude hrát stále stejným způsobem jako ty předchozí. (Ohlášené změny přijdou až s Arena Championshipem sedmým.)
Celkem 32 hráčů kvalifikovaných z Qualifier Weekendů (a to až z lednových) a z „At Large Qualifier Weekend žebříčku“ zasedne ke svým počítačům, aby si to rozdali v draftu sady Modern Horizons 3 a v „digitálním“ formátu Historic. Ceny jsou velmi štědré: 200 000 $ celkem, přičemž rovnou 30 000 $ pro vítěze! První dva hráči také navíc obdrží pozvánky na letošní Mistrovství světa.
Seznam kvalifikovaných hráčů můžete najít tady. Nechybí mezi nimi například Logan Nettles, Hisamichi Yoshigoe, Riku Kumagai a Eduardo Sajgalik. Bohužel se tento turnaj ale obejde bez české účasti.
První hrací den (tj. v sobotu) na hráče čekají 3 kola draftu Modern Horizons 3, po kterých budou následovat 3 kola ve formátu Historic.
Druhý hrací den (tj. v neděli) se odehrají další 3 kola ve formátu Historic a Top 8 (také Historic).
Vše se bude streamovat živě na www.twitch.tv/magicod 15:00 našeho času (v sobotu) a od 16:00 našeho času v neděli. Oficiální stránky Arena Championshipu jsou už připraveny, stránka na MTGMelee také a nějaký „přehled“ formátu Historic snad ještě přijde. Jestli jste fanoušky „digitálního“ Magicu, tak si to určitě nenechte ujít!
Secret Lair – Summer Superdrop 2024
Je tu léto a s ním přichází další Superdrop. Od 24. června do 14. července si můžeme přímo od Wizardů objednávat „sestavy“ nejrůznějších karet v nejrůznějších provedeních. I když můžeme… V této chvíli je drtivá většina „sestav“ už vyprodána. Podívejte se na oficiální stránky sami.
Secret Lair x Assassin’s Creed: Da Vinci’s Designs obsahuje karty: Blade of Selves, Conqueror’s Flail, Darksteel Plate, Death Render a Whispersilk Cloak.
Secret Lair x Assassin’s Creed: Lethal Legends obsahuje karty: Najeela, the Blade-Blossom (jako Eivor, Raven Clan Champion), Kelsien, the Plague (jako Altaïr, Brotherhood Mentor), Queen Marchesa (jako Amunet, Tyrant’s End), Ramses, Assassin Lord (jako Basim, Master Assassin) a Admiral Becket Brass (jako Edward, Jackdaw Captain).
Secret Lair x Hatsune Miku: Digital Sensation obsahuje karty Diabolic Tutor, Chord of Calling, Child of Alara (jako Miku, Child of Song), Song of Creation, Sol Ring a Thespian’s Stage.
Prints of Darkness obsahuje karty Dictate of Erebos; Fecundity; Mayhem Devil; Moldervine Reclamation a Prossh, Skyraider of Kher.
Featuring: Not a Wolf obsahuje karty Avabruck Caretaker // Hollowhenge Huntmaster; Beastmaster Ascension; Howl of the Night Pack; Second Harvest; Tovolar, Dire Overlord // Tovolar, the Midnight Scourge (jako NOT A WOLF // KING OF WOLVES) a Wolf Regular Human Guy token.
Featuring: Julie Bell obsahuje karty Soul Warden, Shivan Dragon, Elves of Deep Shadow, Good-Fortune Unicorn a Coat of Arms.
Všechny karty a karetní styly si v odkazu výše prohlédněte sami. Některé jsou krásné, jiné méně, ale tak to už prostě bývá…
Fanfinity
Náš nový evropský turnajový organizátor Tournament Center se v uplynulých dvou týdnech „přebrandoval“ na Fanfinity. Pokud vás zajímá kompetitivní Magic (tj. především Regional Championshipy, Regional Championship Qualifiery, Destination Qualifiery), tak důrazně doporučujeme navštívit jejich webové stránky a sociální sítě, protože u nich prakticky nezůstal kámen na kameni.
Fanfinity pořádá v Evropě turnaje (obecně prostě „eventy“) ve hrách Pokémon, Yu-Gi-Oh!, Flesh and Blood, Disney Lorcana a samozřejmě také v Magicu.
Jejich stránky věnované Magicu zatím příliš sdílné nejsou, jisté je, že byly oznámeny další Destination Qualifiery (turnaje, které nabízejí více kvalifikačních slotů na Regional Championship než jenom jeden). Jejich současný rozpis je následující:
Předchozí odkazy vedou na stránky jednotlivých organizátorů, kde naleznete podrobnější informace.
Co se týče Regional Championship Qualifierů („RCQs“), tak od pondělí 24. června byl pro herny spuštěn prodej „kitů“. Pokud jste tedy hernou a chcete pořádat RCQ, tak se určitě podívejte sem. (Dodáváme, že možné formáty pro další sezónu jsou Limited a Modern.)
Na stránkách Fanfinity se dá také najít mapa turnajů a heren. Ale ta je tak neaktualizovaná, že se jí musí každý probrat sám…
Každopádně zatím to na žádné velké „GP-like eventy“ opravdu nevypadá. Bohužel…
Nadcházející produkty
Assassin’s Creed – 5. července – doplňková sada, která se zařadí na formát Modern!
Nové Beyond Boostery, Collector Boostery, Bundle a Starter Kit si už nyní můžete objednat na našem spřáteleném e-shopu Veselý Drak. A nezapomeňte, že tím také podpoříte činnost CMUSu!
Arena Championship 6 – 13. až 14. července – Draft MH3 a Historic na Magic Aréně
Poctivou „papírovou“ kvalifikaci pořádá v sobotu 6. července Najáda. Hrát se bude Sealed Deck s draftem pro Top 8 se sadou Outlaws of Thunder Junction!
Čtyři další kvalifikační sloty nabízí Modern ve francouzské Châteauroux, přičemž na místě bude i mnoho dalších turnajů.
Magic Aréna pak nabízí Qualifier Play-Iny a Qualifier Weekend ve formátu Historic. (Jeden „bonusový“ Qualifier Play-In ale proběhne jako MH3 Sealed Deck!). Historic bude také Constructed formátem nadcházejícího Arena Championshipu.
Displaye (anebo rovnou celé „casey“ :-)) boosterů Modern Horizons 3 můžeme vyhrát v novém turnaji Arena Direct. Formátem je Sealed Deck Modern Horizons 3. Všem přejeme hodně štěstí!
Střípky:
LSV’s „Two for One“ ;-)
V tomto díle podcastu Limited Resources se Luis Scott-Vargas svěřil se skvělou zprávou. S Gaby Spartz čekají na přelom října a listopadu další přírůstek. A to rovnou dvojčata! :-)
Luisovi a Gaby dvojnásobně gratulujeme! <3 <3
Frank Karsten a Lorcana
Jak už jsme psali výše, tak náš nový turnajový organizátor Fanfinity pořádá turnaje v nejrůznějších karetních hrách a jedním z nich je i Disney Lorcana. Historicky první největší turnaj v této karetní hře – Lorcana Challenge – proběhl pod jejich záštitou už koncem května ve francouzské Lille. Na turnaj se otevřelo 1 000 míst a hned bylo vyprodáno. Otevřelo se dalších 1 000 a bylo vyprodáno také! :-) Celkem se tohoto turnaje zúčastnilo stěží uvěřitelných 2 047 hráčů!
Proč o tom ale mluvíme? Protože celkovým vítězem se nestal nikdo jiný než Frank Karsten! :-)
Frank se tak kvalifikoval na Mistrovství Evropy a vyhrál mnoho karet včetně nějakého promového Mickey Mouse :-)
Jeho turnajový report si můžete přečíst tady a celkový průběh pak shrnují Fanfinity tady. A jistě jste si už také všimli, že Lorcana má svoje místo i na MTGMelee.
Frankovi gratulujeme a přejeme mu hodně zdaru do jeho další karetní kariéry! :-)
Řešení minulého kvízu
V minulém kvízu jsme si zkusili „zakombit“ s novou kartou Flare of Denial…
V hrobě máte Flare of Denial a na ruce Snapcaster Mage. Můžete zahrát Snapcaster Mage, rovnou ho obětovat do „flashbacku“ Flare a pomoci si tak ke counterspellu prakticky jenom za dvě many?
Jak správně odpověděl Grahf, tak toto bohužel nelze. (A pevně věřím tomu, že všichni hráči formátu Legacy také vědí, že synergie mezi Snapcaster Mágem a Force of Will také úplně dobře nefunguje…)
Jde o to, že karta Flare of Denial získá specificky „Flashback 1UU“, což už je jistou alternativní cenou („alternative cost“) a tu už nejde nahradit jinou alternativní cenou například v podobě obětování nontoken modré bytosti…
„If you cast a spell with flashback, you can't pay any alternative costs such as overload costs. You can pay additional costs such as kicker costs. If the spell has any mandatory additional costs, you must pay those to cast the spell with flashback.“
Mimochodem ale pokud vám něco povolí zahrát kartu z hrobu „jakkoli“ (tj. bez Flashbacku, např. pomocí karty Yawgmoth’s Will nebo Jace, Telepath Unbound), tak je možné ji zahrát i za její alternativní cenu!
Kvíz
Dnešní kvíz přebíráme od samotného hlavního designera Magicu Marka Rosewatera. Ve dvaceti otázkách můžete přemýšlet (nebo tipovat :-)), čeho je v Magicu víc. Je v Magicu víc warlocků nebo mercenariů? Je v Magicu víc 11/11 bytostí nebo 12/12 bytostí? :-)
Schválně si kvíz zkuste a se svými výsledky se podělte! ;-)
Dnešní Výhledy přinesly mnoho zpráv – dobrých i špatných… Doufám, že v těch příštích se zvířátky budou už jenom ty dobré…
Mějte se hezky. Přeji vám krásné léto!
Pepa / Josef Janák / Chainer
08.07.2024 23:56
| Profil autora a články: Josef Janák
tak RCQ kit pro hernu stoji porad €150 per kit, tj neni tezke pochopit proc se u nas tyhle turnaje konaji jen vyjimecne (a ve velkych hernach, ktere to berou spis jako promo).
moc ale nerozumim tomu, proc ti v profesionalnim REL magiku pripada "nefer" nebo snad dokonce "shady"(!) zahrat suncleansera pote co souper minule kolo zahral Ring? pravidla jasne rikaji, ze souperuv trigger (mu) nemusis nikdy pripominat, coz se asi shodneme ze na lokalnim turnaji je vec kterou delat spis nebudes, ale na turnaji o velky penize/sloty na dalsi premier turnaje je touhle naprosto standardni a legalni soucast skill packu....at uz o tom triggeru Ringu borec se suncleanserem vedel nebo ne.
Jestli stojí RCQ kit i od nového turnajového organizátora stále stejně, tak s tím asi bohužel moc nenaděláme. Pořád si ale myslím, že i tak existuje nějaká kombinace startovného/cen, která by pro organizátory a hráče ještě dávala smysl... Snad!
-------------------------------------
Po zahrání Ringu se Suncleanser samozřejmě zahrát smí. Stejně tak se smí pak zvolit první mód jeho triggeru. Co se ale nesmí, je zvolit ten jeho druhý mód, protože pro ten nejsou ve hře legální cíle. Nebo jsou snad? Nezapomněl na svůj trigger hráč Ringu náhodou...? Hmm...
Inu, já jsem naučen (a bylo by dobré to další hráče učit také tak), že pokud jsou s herním stavem nějaké nejasnosti, tak je dobré se zeptat. A ano, "v nejhorším případě" bude skutečně nutné se zeptat přímo toho soupeře...
-------------------------------------
Nebo když si dovolím ještě jeden příklad: Představ si, že soupeř na nás zaútočí 2/2kou s Exalted, který ale neohlásí, protože nemusí. My máme 3/3ku, kterou můžeme blokovat, ale zase jako neradi bychom ji vyměnili... Co uděláme?
- Na jednu stranu je možné, že soupeř na svůj Exalted trigger zapomněl, takže bychom rádi bloknuli, protože tu je potenciál toho, že soupeři "sníme" 2/2ku zadarmo...
- Ale na stranu druhou, když to blokneme, tak soupeř Exalted trigger třeba připomene a dojde tak k výměně, která pro nás nemusí být úplně výhodná...
Takže ano. Asi (opět) bude nutné se toho soupeře (už před naším blokem!) zeptat, aby z toho pak nebylo "mrzení"...
-------------------------------------
Čili můj názor je asi následující: Vinou "neviditelných" triggerů, které není nutné hlásit, se hra může dostat do jakéhosi "kvantového stavu neurčitosti". Bohužel. Pravidla jsou taková. A teď to, že jeden z hráčů začne využívat tohoto "kvantového stavu neurčitosti" ve svůj prospěch, nepovažuji za kdovíjakou "senzační play" anebo za "skill", který by bylo dobré tříbit a cvičit.
Naopak, skill, který je třeba tříbit a cvičit, je komunikace...
Mě to taky přijde dost shady.. Tady to je situace, kdy soupeř už neměl moc možností jak to uhrát jinak, tak "zkusil" jestli soupeř nezapomene.. Přijde mi to podobné jako když fotbalista "zakopne o čáru" protože ví, že rozhodčí stojí daleko..
Mtg je především pořád hra a ne soudní řízení.. Prim by proto mělo vždy za všech okolností hrát fair play a ne zkoušet někoho nachytat. A vůbec podle mě nerozhoduje, jestli je to free turnaj, nebo finálový zápas o 100000,-
A ještě k tomu připomínání a skill packu.. Pamatuju si hráče, kteří když viděli, že soupeř udělal nějakou chybu, ale jinak by vyhrál, tak naopak soupeři vysvětlili, že takhle to hrát nemá a poradili mu jak je má zabít
UPDATE: Arena Championship 6 začínají hráči skutečně dnes v 15:00 a zítra v 16:00, ale přenos začíná v oba hrací dny až v 18:00. Takže ještě máme spoustu času zhlédnout jedno wimbledonské finále... ;-)
@Chainer: cilovat Javiera druhou abilitu Suncleansera Simon samozrejme muze...pokud nebyl protekcni trigger Ring nejak verejne oznamen. Trigger Ringu spada dpravidlove o kategorie: "A triggered ability that affects the game state in non-visible ways: The controller must make the change known by the first time the change has an effect on the visible game state." Jinymi slovy je vyhoda Javiera neoznamovat trigger verejne, nebot si muze pockat az Simon zahraje Suncleansera, da druhou abilitu na stack a Javier mu rekne "fakt smula kamo, ale ja mam protekci, takze mas 1/4 vanilku" (hrani Suncleansera samozrejme legalni bylo takze se nic nerewinduje). Na stranu druhou, Simonova vyhoda je, ze "hrac nikdy nema povinnost pripominat jakekoliv souperovy triggery". No a v pripade triggeru Ringu a podobnych triggeru zkratka muze zkusit tzv. missed trigger gambit. V pripade exalted bytosti jsi ten gambit popsal presne. Muzes se soupere zeptat, jak velka je jeho utocici bytost (klidne i pred deklaraci blokeru), ale to je derived informace, takze ti nemusi odpovedet. Kdyz ale rekne "2/2" nebo "3/3", tak mas jasno, zda blokovat nebo ne. To mu ale nejspis trigger pripomenes...takze pak zbyva zmineny gambit, kdy tam asertivne loupnes do bloku 3/3 a doufas ze to vyjde. Vic nez exalted je ale podobny treba trigger Pyreheart Wolfa. Souper zautoci vlkem, ja mam jen jednu bytost a jeden zivot. Je naprosto legalni play (a je to samozrejme onen gambit), bloknout svou jedinou nestvurou vlka. Bud to souper akceptuje a jdete do combat dmg stepu, nebo te zastavi a rekne "to nepujde, musis blokovat dvema"
@joza: Vysvětlil jsi to dobře, Jožyne, ale co z toho všeho teda vyplývá? Byl teda Simon "genius" nebo "grifter"?
------------
Prostě za mě je "neštěstí" celé situace umocněno tím, že Simon nezaútočil (protože v tu chvíli "věděl", že se zahrál Ring a že by jeho combat damage bylo nejspíš preventováno...), ale přesto zahrál Suncleansera (a najednou jakoby "nevěděl", jestli ten trigger Ringu proběhl, nebo ne...). A tohle mi prostě přijde strašně divný...
Ano. Můžeš říct, že Simon je tím svým "ne-útokem" o to větší "genius" (protože kdyby býval zaútočil, tak tím by ten trigger Ringu Javierovi vlastně "připomenul"), ale za mě je tohle právě o to větší "grifterovina"...
A vlastně se dá ještě říct, že pro úplně "maximální punishment", měl Simon po zahrání toho Suncleansera zaútočit! Protože se dá tvrdit, že Suncleanser byl zahraný stále ještě v první hlavní fázi, jeho druhý trigger úspěšně proběhl, takže Javierův trigger Ringu neproběhl, takže combat damage by zpreventováno nebylo...
??? !!! ???
------------
Zde do záznamu tedy dodám, že já si nemyslím, že Simon podváděl. Myslím si, že tohle všechno byla prostě "honest mistake", protože (ruku na srdce), kdo z nás kdy naposledy četl text Suncleansera, aby věděl, jestli tam má napsáno "target opponent", nebo (jak se teď moderněji píše) "each opponent". (Protože v tom druhém případě bychom se tady vůbec s ničím nebavili.) Ale zase jako na druhou stranu: Proplayeři testující na Pro Tour by takovou interakci po dvoutýdenním testingu také měli objevit...
Takže co mi na téhle situaci (+ podobných) vadí nejvíc, je ten (potenciální?) "angle shooting" spočívající v tom, že jeden z hráčů zneužil jisté "benevolence" pravidel - více o tom ještě níže.
------------
Tvůj příklad s Pyreheart Wolfem mi přijde ze všech ještě vlastně jako nejpřímočařejší. Mnoho hráčů (včetně mě) je totiž poměrně zvyklých se i v "normálních" situacích před bloky ptát: "Můžu blokovat?" (Zde bych se tedy nejspíš zeptal: "Můžu ho blokovat?") A pokud by mi soupeř řekl: "Ano", tak bych toho vlka zablokoval. A pokud by mi řekl: "Ne", tak ne...
Čili na tomhle teď zase můžu pěkně ukázat, že ta komunikace by celou tu situaci úplně "vyhrála". Prostě kdyby byli hráči naučení/zvyklí ptát se před bloky "Můžu blokovat?", tak by se celé "kalamitě" předešlo a hráči by se pak nemuseli "zkoušet přečůrávat", nebo by se pak nemuseli do krve dohádat...
(A mimochodem ta dobrá komunikace by pomohla nejenom hráčům, ale i rozhodčím, protože kdo má pořád řešit takovéto "judge cally". Prostě čím měně by bylo takovýchto "judge callů", tím by také bylo lépe na světě...)
------------
Takže asi takhle: Já budu hráče učit, že "nejasné board staty" by se měly řešit klarifikací a ne tím, že se jeden z hráčů pokusí "zatáhnout" tím board statem pro svoji výhodu. (Mimochodem, pokud je nějaký board state nejasný, tak kde berete všichni tu "víru", že leží zrovna ve váš prospěch... ;-)) A mimochodem ony tyhle situace ještě velice často proběhnou (a doběhnou) takovým způsobem, že jeden z těch hráčů si uvědomí, jakou výhodu "nechal na stole" až se zpožděním, zazmatkuje, pak třeba už lehce změní výpověď a budeme moci do toho všeho už i pomalu přinést pojem "misrepresenting the board state"...
Takže za mě prostě raději ne. Za mě prostě ať si hráči dají do svého "skill package" raději komunikaci, než "gamblení s nejasným board statem"... Udělá to lepší službu úplně všem.
------------
Teď tedy k tomu, co mi vadí. Vadí mi, když se hráč pokusí zneužít benevolence pravidel ve svůj prospěch. Jaké benevolence? No přece té, že se "neviditelné triggery nemusí v okamžiku jejich položení na stack hlásit". Ona totiž ta pravidla by pro nás hráče mohla být striktní - mohlo by se vyžadovat, aby se VŠECHNY triggery ohlašovaly povinně a hned. No jo, ale to by se zase ta hra potom hrála "nepříjemně formálně"... Já vím...
Takže tohle už vede skoro k té nejobecnější otázce: Jsou Magicová pravidla dokonalá?
Já bych řekl, že za třicet let organizovaného, profesionálního hraní jsou vycizelovaná velice dobře, až na dvě věci/"díry"/"nedokonalosti"/"slabá místa": Tou první je čas (protože se "papírový" Magic nemůže hrát se šachovými hodinami, tak je poměrně obtížné zaručit, aby oba hráči spotřebovávali sdílených 50 minut na přemýšlení férově, aby hráli svižně a aby nezdržovali - takže tohle by byla diskuze na téma "zdržování") a tou druhou je přesně tohle. Neviditelné, neohlášené triggery, které vedou k nejasným board statům. Já chápu, proč to v těch pravidlech takhle je (je to proto, aby se hrálo "rozumně příčetně"), ale ve skutečnosti je tahle "benevolence pravidel" "chybou" ("nedokonalostí"/"slabým místem") a hráči ji neměli zneužívat...
Takže za mě je závěr asi takovýto: Když hráč využívá nedokonalostí soupeře (jeho slabé taktické play, strategické play anebo jeho "missnutých triggerů"), tak to je OK. Ale když hráč využívá nedokonalostí pravidel (jejich "děr", "slabých míst", anebo naopak jejich přespřílišné benevolence), tak to za mě OK není.
0 hlasů
Přispívat mohou pouze přihlášení uživatelé. Pokud chcete vložit komentář, přihlaste se ZDE.
Pondelí s Komandérem - Pán s Prstenem
Ač komandéra hraji velmi málo, rád odTebe čtu každý článek:) Nejvíce mne pobavila polemika s Aragornem. To, že Wizárdi ztvárnili Saurona...
všechny komentářeStředeční výhledy 20/2024
Byznys byl a je, pro mne bohužel, v této hře od nepaměti. Byl to také, pro mne, hlavní důvod, proč jsem v 16ti letech, s přichodem edice...
všechny komentářeZapomenuté Mechaniky MtG: Cumulative Upkeep
Ďakujem za pekný komentár. :) To všechno, alebo nic, v článku samozrejme spomenuté je, asi si to kvôli referencii na Daru Rolins...
všechny komentářeReport z 30. Mistrovství světa World Championship v Las Vegas
Uf... Co na tohle všechno říct jiného, než... Vítej zpátky! :-) Přeji ti hodně štěstí. A to nejenom v Magicu, ale prostě celkově v...
všechny komentářeStředeční výhledy 19/2024
UPDATE: Co stalo ve Vegas, nezůstává jenom ve Vegas :-) O minulém víkendu se toho stalo opravdu hodně: Máme (staro)nového Mistra světa...
všechny komentářeRecenze Investování do MtG Collector Booster Boxů v roce 2024
Ano o tom som pocul, ale MtG viem aspon hrat aj pravidla a normalne a mam take predsudky, ze Pokemon je len pre male deti :).
všechny komentáře