Rozhovory
Davidův Úterní Rozhovor- Arnošt Žídek
Dobrý den všem čtenářům tady na CMUSů. Mé jméno je David Sniegoň a pokud štěstí (a Lobo) mi bude přát tak se tady budeme pravidelně setkávat u rozhovorů s různými zajímavími českými hráči.
Pro začátek jsem si vybral jednoho ze špičky českých hráčů, známeho Ostraváka Arnošta Žídka.
Pověz nám něco málo o sobě Arnošte, takové to základní info kde pracuješ atd:
Jmenuju se Arnošt Žídek a pracuju na Vysoké škole báňské v Ostravě jako odborný asistent. Učím matematiku, statistiku, základy programování a zároveň se už leta snažím udělat doktorát, ale pořád si nacházím něco jiného a nedaří se mi to dodělat. Jsem takový věčný student postgraduálního studia.
Jaképak máš zájmy ješte a koníčky kromě MTG:
Různé druhy počítačových her (vždy jsem hodně hrával různé strategie a RPG a docela u toho vytuhnu: přes Diablo, Might and Magic, různé verze Settlers, Heroes of Might and Magic, Travian, teď zrovna hrávám hodně World of Warcraft), sport v reálu (fotbal, volejbal, squash, kanoistika) ale i v televizi, spoustu osobního času věnuju synovi.
Doufám, že ze syna bude v budoucnu pořádný magicový harcovník, nicméně, jak si se dostal ke hraní magicu?
V posledním roce své vysoké školy (1997) jsem si všiml hry, kterou moji kamarádi chodili hrávat do hospody. Dal jsem si pár her, půjčil si balíček na turnaj, koupil si starter páté edice a bylo hotovo.
Podobný začátek jako mnoho hráčů, tedy škola... Co je pro tebe hlavní na hrání MTG? Co ti tak hlavně dává?
Magic mi dal spoustu skvělých přátel, které bych jinak nikdy v životě nepotkal. A také obrovskou možnost cestovat a podívat se po celém světě na místa, kam bych se jinak nikdy v životě nepodíval.
Jaký byl tvůj největší úspěch v MTG:
Rozhodně TOP8 na Pro Tour v Londýně 2005. Hrajete-li tak dlouho jako já, umístíte se na hodně turnajích vysoko. Ale hrát TOP8 PT pod kamerami a v přímém přenosu pro celou planetu je něco úplně jiného.
Jaké byly tvoje pocity během hraní v TOP 8? Popíšeš nám nějak tvoje boje proti Tsuyoshi Fujitovi?
Tak určitě jsem nervozní byl. Byl to najednou obrovský skok. Hrál jsem partii o solidní peníze, kterými jsem v tu chvíli rozhodně nedisponoval. Navíc pod těmi reflektory bylo neuvěřitelné horko. Nikdy mě nenapadlo, že to osvětlení může tolik hřát. Ale byla to taková zdravá nervozita, která mě motivovala hrát na maximum a soustředit se
nejvíc co to jde. Většinou rád hraju pod tlakem, protože pak podávám lepší výkony. A spokojen jsem rozhodně nebyl. Partie se hrála na tři vítězné hry, hrál jsem proti Tsuyoshi Fujitovi, měl jsem na něj velmi dobrý balíček (ačkoli úhrnem to byl spíš průměr). On hrál pomalý kontrolní UG. Já měl UB agro, tři feary, na které neměl odpověď a nebyl schopen je nijak blokovat, diskard ruky Sink into Takenuma, dvě flip uncommon bytosti, které mu zničily kompletně celý kombat. Velmi
brzo jsem vedl 2:0 a partie vypadala dost jasně. Ve třetí hře jsem si lízl extrémní počet zemí, kterých jsem se snažil zbavit 1/1 lítačkou Soratami Cloudskater. Na konci jednoho klíčového soupeřova kola jsem měl na ruce jen země, vrátil jsem země a zahodil až na čtyři landy na stole a stále jsem tahal další landy a neměl v dalším kole co hrát. Rozhodl jsem se proto líznout ještě jednu kartu a vrátit jednu zemi extra, takže jsem šel na tři země na stole a věděl jsem, že v balíčku mám tři pětimanové dropy. Lízl jsem si jednoho z nich Cloudhoof Kirina a mohl jsem ho seslat tedy až o kolo později. Fujita však zahrál nasajdované rušení Opressive Will a Kirina zrušil (kdybych si nevrátil zemi a vytušil Kirina na knihovně, dal bych jej o kolo dříve, kdy byl vytapovaný a partii pravděpodobně vyhrál). Takhle jsme pokračovali, můj Scuttling Death dostal Overwhelming Intellect a Fujita vyhrál hru na obrovskou karetní výhodu. Navíc jsem držel Devouring Greed a soupeř měl do konce hry tolik životů, že dát 2 damage útokem nebo položit spirita znamenalo kdykoli výhru. Nicméně nic z toho se nestalo a Fujita snížil. V tuto chvíli jsem ještě vedl 2:1 a nic extrémního se nedělo. Pořád jsem měl lepší balíček na vzájemný zápas a věřil jsem si. Čtvrtou hru jsem měl obrovský mana flood, on solidní draw a bylo vyrovnáno. V rozhodující hře jsem pak šel do šesti a vzhledem k nízkému počtu bytostí, které jsem si dolízal a jeho poměrně slušnému draw, jsem se ocitl pod tlakem. Vyměnil jsem několik spiritů za jeho
bytosti a podařilo se mi udělat velmi pěkný spirit chain ve hřbitově - 3cc spirit, 4/1 spirit soulshift 3 a na stole Scuttling Death (4/2 spirit, obětuj na -1/-1, soulshift 4), kterého jsem hodlal vyměnit za Moss Kami 5/5 trample a vyhrát na takto získanou karetní výhodu nebo zastavit kompletně Fujitův útok a vyhrát vzduchem + feary, zatímco on bude bojovat v nevýhodě na zemi. Fujita však položil raritní Pithing Needle, zbavil Scuttling Deatha ability, takže už jsem to nedokázal vyměnit a dostal jsem se pod ještě větší tlak, ze kterého už následně nevedla cesta ven. Prohrál jsem 2:3 a dlouho se cítil rozčarován. To čtvrtfinále jsem určitě vyhrát měl. Navíc v semifinále čekal můj hodně dobrý kamarád Antti Malin, takže místo prohry ve čtvrtfinále, bych minimálně vysplitoval finále, což by v součtu znamenalo nejméně dalších 200.000 korun a dostatek PT bodů, se kterými bych pak mohl objet několik GP, udělat mnohem vyšší PT level a umístit se v tehdy hodně dobře placeném Player of the Year Race.
Arnošt při pekelném soustředění behěm TOP 8 PT London
Škoda, snad ti to vyjde v budoucnu. Co si myslíš o Zendikaru, sadě která mezi nás právě přišla:
Sada se mi docela líbí. Hodně mi to připomíná Odyssey blok, kde často hru rozhodlo, jak jste použili přebytečnou zemi. Pokud jste ji hloupě vyložili na stůl, kde vám byla k ničemu, prohráli jste. Pokud jste ji ve správný moment zahodili do diskardační ability, posílili si potvoru a dostali threshold na další potvoře, vyhráli jste. Tady to bude díky schopnosti Landfall dost podobné. Je dobře, že jsou partie složité a obtížné a každý má spoustu možností udělat chybu a prohrát si partii sám. To odlišuje dobré hráče od horších a Magic od jiných karetních her jako je pexeso.
Zajímavý názor (Arnie asi néma rád pexeso protože ho doma hraje se synem- osobní tip :-) , jinak Arnie, jaké jsou tvoje vtpomínky na tvůj první turnaj?
To bylo v Chropyni 1997 a moje magicová kariéra čítala dva večerní dýchánky v hospodě, takže jsem nebyl schopen vyhodnotit prakticky žádnou kartu a situaci správně. Vzpomínám si, že na mě Michal Marčík vyložil Winter Orb, já si to furt četl a nechápal jsem, k čemu může někomu být karta, která funguje stejně na oba hráče a navíc nedovoluje nikomu hrát prakticky žádná kouzla. Až mě to ve dvou po sobě jdoucích hrách dvakrát zabilo, pochopil jsem
Zláté časy winter orbu... pověz mě i čtenářům, jaký byl tvůj nejoblíbenější balíček a proč:
Každou sezonu jsem míval rád nějaký balíček, který jsem pravidelně hrával a bavil mě. Zpočátku jsem měl hodně rád fritku, protože jsem nic složitějšího nebyl schopen zvládnout a tak mě bavilo smažit a mít šanci na výhru. Později to byly rozhodně složitější balíčky. Survival, který dovoloval najít ve správnou chvíli správnou odpověď na hru. Kontrolní Oath of Druids, který zabíjel sice pomalu, ale s přehledem. Velmi stabilní kombo balík High Tide, který se dokázal vysekat snad z čehokoli. Později Necropotence s různými vestavěnými komby (Illusions of Grandeur + Donate). Od doby vydání Pernicious Deed, jsem se do té karty úplně zamiloval a hrával ji v Rocku i svérázném extendovém 5C kontrolu vlastní konstrukce, který jsem přestavoval snad na každý turnaj. V posledních letech jsem hodně hrával UrzaTron na dvojce i extendu. Poslední rok na dvojce to byly hodně faerie. Určit, který z těch balíčků jsem měl nejraději, to asi nejde. Každý měl svoje pro a proti. Obecně mám rád balíčky, které nabízejí hodně kombinací a hra s nimi není jednoduchá jak pro mě, tak pro mé soupeře
Stejně jako většina světové špičky jak vidím preferuješ kotroly nebo aggro-kontroly. Jaký typ turnaje hraješ nejraději?
Rozhodně draft. Constructed testuju vždy jen chvíli těsně před nějakou větší akcí. Svého času jsem dával magicu mnohem více. Teď už má můj život úplně jiné priority a řešit, jestli mám do sideboardu 3x tohle nebo 3x něco jiného proti konkrétnímu matchupu, je mi dost jedno. Raději si nechám poradit od těch, co mají ten který formát nahraný a jsem rád, když se naučím herní situace správně vyhodnocovat. Draft je však pokaždé jiný. Každá partie, každý draft je něco úplně jiného a vždycky mě to neuvěřitelně baví. Jak si postavit balík, co si ještě můžu dovolit zahrát, co už ne. Jak si postavím mana pool a která commonka spolupracuje s kterou uncommonkou a společně dokáží vyhrát hru.
Draft je rozhodně i nejvíce férový a ukáže se který hráč opravdu umí... za tvoji karieru si určitě měl mnoho vtipných situací nějaká na kterou rád vzpomínáš?:
Vzpomenout si na jednu situaci z 12ti let hraní asi nejde. Nejkrásnější turnaj úplně ze všeho bylo rozhodně PT San Diego s Jurdou (Robert Jurdovský), ale to byste museli opravdu vidět Jurdu, který Japoncům ohlašoval souboj „Kombató, hai?“. Při extrémně těžké situaci na stole, kdy jsme hledali způsob, jak vůbec přežít do dalšího kola oznámil „Teraz ich musíme zabiť rýchlo, chce sa mi grcať“. Po každém vyhraném kole se musel jít podívat vypsané výhry, aby zjistil, kolik jsme vydělali. A když nás zpovídal Rich Hagon, jakou máme draftovací strategii, co bereme, proč bereme, čemu se snažíme vyhnout mě nejdřív nechal 5 minut mluvit a když dostal mikrofon před sebe, lakonicky prohlásil „Plan is good.“ a odešel.
Doufám, že plan byl good:) Jakou edici si nejraději draftoval?
Míval jsem hodně rád Odyssey blok, to už jsem zmiňoval. Seděla mi kompletní Ravnica, kdy si člověk mohl nabrat do balíčku, co se mu jen zlíbilo a pak tomu postavit manu. Vždycky jsem si připadal jak u švédského stolu a vybíral jsem si, co ještě můžu do balíku přidat. Ale úplně ze všeho nejraději jsem měl Kamigawu, ačkoli tam často stačilo udělat slušnou křivku a tapovat do útoku. Ty interakce spiritů a arcane byly fantastické a dalo se to neuvěřitelně dobře využívat. Naproti tomu Onslaught s morphy jsem opravdu protrpěl.
Onslaught přitom hodně lidí chválí... kde by si rád viděl další směřování MTG ze strany Wizardů a Hasbro?
Mi je to vlastně jedno. Jsem rád, že tu hru můžu hrát a že mi na tak dlouhou vydržela. Snad jedinou věc bych změnil a to jsou výhry na Grand Prix. Dát si 15 kol, uhrát něco ve stylu 10:5 a při velkém množství lidí odejít bez cen nebo se dvěmi stovkami dolarů, které nezaplatí nálohy na výlet po Evropě, je opravdu zvláštní.
OK, zpátky k herním chvílím.. vybavuješ si nějaký opravdu velký bad play od tebe?
To bude dost podobné jako s tím nejhezčím zážitkem. Bot jsem udělal za svou kariéru nepřebernou řadu a vybrat největší asi nepůjde. Zrovna teď si vzpomínám na jednu epesní z Eura v Amsterdamu 2002, kdy jsem pod tlakem v obraně se snažil přežít do dalšího kola. Spočítal jsem si, že musím vrátit jednu potvoru ze stolu, líznout jedinou kartu v balíku, co přidá životy a pak bude partie ještě pokračovat a můžu ji v dělším horizontu třeba ještě vyhrát. Takže jsem zahrál poslední kartu z ruky Recoil (vrať permanent a majitel si zahodí kartu z ruky) a zmaten po celém propočtu situace jsem jako cíl z plného stolu různých potvor určil Basking Rootwallu (bytost s madnessem 0), takže majitel mi ji zase vrátil na stůl a celý ten propočet a game plán byl na houby. Gain life naštěstí na knihovně nebyl, takže jsem prohrál stejně, ale nemusel jsem ze sebe udělat na závěr partie idiota.
Rootwallu nerecoilovat milí čtenáři:) řekni nám jěště něco o sobě, co máš rád atd:
Oblíbená hudba je hard rock a heavy metal. Iron Maiden, AC/DC, Ozzy Osbourne, Nightwish. Z novějších spíš české věci třeba Chinaski a Kryštof a jako správný Ostravák miluju Jarka Nohavicu. Mám rád českou kuchyni – rajskou, guláš nebo knedlo vepřo zelo. Dobré víno a samozřejmě pivo.
Děkuji za tvůj čas Arnie, vzkážeš ještě něco čtenářům CMUSu?
Magic je super hra a doufám, že ji budete hrát, i když už to přejde plesnivého dědka jako jsem já
Tak to byl rozhovor s Arnoštem Žídkem, kdo bude příště to vám dopředu nepovím, doufám, že se vám můj první počin tady na CMUSu líbil a snad za nedlouho na schledanou.
David Sniegoň
Komentáře
Přispívat mohou pouze přihlášení uživatelé. Pokud chcete vložit komentář, přihlaste se ZDE.