Ještě jednou gratuluji a děkuji za pěkný rozhovor. Ať se ti daří i dál! :-)
0 hlasů
Minulý týden se konal Arénový "Pro Tour" Zendikar Rising Championship, na kterém se Tomášovi "Daninja" Pokornému podařilo uhrát fantastický úspěch v podobě čtvrtého místa. V rozhovoru se podíváme na jeho pohled na tento turnaj, ale také na Tomášovy začátky s Magicem a další témata.
Ahoj Tomáši, minulý týden se ti podařilo uhrát top 4 na Zendikar Championshipu, tedy v podstatě na obdobě Arenového Pro Touru, což si zaslouží obrovskou gratulaci! Jak se po takovém úspěchu cítíš?
Ahoj, je to super pocit, dosáhnout takového výsledku hned na mém prvním PT! Rozhodně jsem nečekal, že se dostanu až do top4 :).
Rozhovor asi nelze začít ničím jiným než právě pohledem na tenhle turnaj. Na Standardu jsi hrál Mono-Green Food, na Historicu pak Four-Color Midrange. Jak jsi k výběru těchhle dvou balíků dospěl?
Four-Color Midrange pro mě byl celkem jasnou volbu – myslím, že to je momentálně nejlepší deck v Historicu. Mám také s tímhle balíkem víc zkušeností než s ostatními a s velmi podobným deckem jsem se vlastně na PT kvalifikoval. Ve Standardu to bylo zajímavější – ještě den před potvrzením decklistů jsem zvažoval Temur Adventures, se kterým jsem hrál už asi dva týdny mnoho turnajů a měl dobré výsledky. Nakonec jsem ale dal na svůj testovací tým, většina spoluhráčů se totiž rozhodla hrát právě Food, což je balík, se kterým jsem již také měl zkušenosti z turnajů a není tak slabý proti modrým balíkům jako Temur. Nakonec jsem byl se svou volbou v obou formátech velmi spokojen.
Jak jsi zvládal první den psychicky? Byl jsi zúčasti na svém prvním "grand slamu" nervózní nebo to pro tebe bylo jen "dalších pár kol Magicu na Aréně"? Už během prvního dne jsi hrál proti spoustě známých jmen, jako třeba Emma Handy, Matt Sperling či Autumn Burchett - jsi zvyklý hrát proti známějším hráčům?
Kupodivu jsem první den nebyl tak nervózní, protože jsem si řekl, že proti tak dobrým hráčům, jako jsou na PT, bude velmi těžké uhrát dobrý výsledek, čili jsem nechtěl mít nějaká přehnaná očekávání – potají jsem si možná trochu přál dostat se do druhého dne. Proti těmto známějším hráčům jsem měl párkrát možnost hrát v turnajích Star City Games v posledních měsících, ale samozřejmě to je pro mě pořád ještě nezvyklé.
První den jsi s výsledkem 6-1 a výbornými tiebreaky zakončil na třetím místě. Jak se ti z pátku na sobotu spalo?
Spalo se mi celkem normálně, ale před druhým dnem jsem byl rozhodně nervóznější – ani ne kvůli skvělým soupeřům, ale spíše proto, že jsem nechtěl, aby můj dobrý začátek přišel vniveč. Bohužel totiž nestačí mít pouze dobrý první den, ale pokud člověk chce pomýšlet na nejvyšší příčky, musí se velmi zadařit i během druhého dne.
Druhý den jsi začal dvěma výhrami, pak ale přišlo zaváhání v podobě prohry proti Sebastianu Pozzovi a Karlu Sarapovi a z 8-1 bylo najednou 8-3...
Přesně tak – začalo to dobře, ale pak jsem těsně prohrál proti Pozzovi v mirroru a poté mě přesvědčivě porazil Sarap se svým Rakdos Arcanistem. To nebyl dobrý pocit, protože najednou se začala cesta na vrchol dost komplikovat, když do té doby šlo vše celkem hladce.
Dvanácté, třinácté a čtrnácté kolo jsi opět dokázal vyhrát a se skóre 11-3 a dobrými tiebreaky vypadala topka jako v podstatě hotová věc. Věděl jsi už v tu chvíli, že máš top 8 jistou?
Nechtěl jsem na to v té době ještě myslet, protože v turnaji nebyly povolené domluvené remízy, čili jsem musel poslední kolo odehrát tak i tak. Spoluhráči z týmu mě sice ujišťovali, že mám top8 garantovanou bez ohledu na výsledek posledního kola, avšak já jsem se na to nechtěl spoléhat a chtěl jsem raději zkusit poslední kolo vyhrát, čímž bych si top8 určitě zajistil.
Jak jsi pak ono poslední kolo proti Bradu Barclayovi prožíval? Když se ani jedna z her nevyvíjela dobře a následně jsi prohrál, věřil sis ještě stále na top 8?
Poslední kolo bylo náročné, jednalo se o těžký matchup a první hra trvala velmi dlouho a nakonec skončila tím, že mi došly karty v balíku, což není úplně typický průběh tohoto matchupu. Druhou hru si soupeř líznul ještě trochu lépe a celkem přesvědčivě mě porazil 2:0. Po této prohře jsem si vůbec na top8 nevěřil, ačkoliv jsem věděl, že šance tam je. Spoluhráči mě však samozřejmě dále uklidňovali, že to mám jisté.
Ve kterém momentě sis pak na jisto uvědomil, že se ti topku skutečně podařilo uhrát?
To bylo ve chvíli, kdy mi na Discordu přišla zpráva od jednoho z adminů, že mi gratuluje k top8 a zda bych byl k tomu ochotný natočit krátký rozhovor.
Tak to je asi určitě jedna z příjemnějších zpráv, které člověk může v inboxu najít. :) V neděli ráno jsi do prvního zápasu nastoupil proti Gabrielu Nassiffovi. Když budu citovat coverage wizardů, "Next up was the most lopsided matchup of the Top 8, at least on paper. Hall of Famer Gabriel Nassif and his 15 career Top Finishes were paired with Tomáš Pokorný who earned his first Top 8 at this level." Znamenalo pro tebe něco hrát proti jednomu z nejlepších hráčů historie jako "papírový outsider"?
Abych řekl pravdu, byl jsem papírový outsider proti téměř všem hráčům turnaje. S tímhle mindsetem, že většina hráčů bude na podobné nebo vyšší úrovni, jsem do toho i šel. V případě ‚žlutokloboučníka‘ Nassifa je samozřejmě ten rozdíl schopností a zejména zkušenosti naprosto propastný. Byla to pro mě zaprvé velká čest proti němu hrát v top8 a zároveň jsem měl vůči němu i hodně respektu, ale držel jsem se i nadále přesvědčení, že pokud to zahraji nejlépe jak umím, tak mám šanci porazit kohokoliv.
Match jsi i podle komentátorů odehrál výborně a výhra byla určitě zasloužená. Po ní nicméně následovala opětovná prohra s Autumn Burchett a přesun do "lower bracket", ve kterém jsi vyprovodil Lucu Magniho a v top 4 pak nastoupil proti Andreovi Menguccimu. První hru se ti povedlo vyhrát a ve druhé se přiznám, že jsem si u coverage už myslel, že nemůžeš prohrát. Co se pokazilo?
Koukal jsem na tuto hru ještě ze záznamu a bylo celkem zjevné, že i přes můj velmi dobrý start jsem si od určité chvíle začal lízat až příliš mnoho zemí a začala mi chybět šťáva, abych mohl zápas jednoznačně ukončit. Měl jsem několik kol, kdy mi stačilo líznout si jakoukoliv kartu kromě země, a měl bych drtivou převahu. To se však nestalo a Mengucci, který měl pomalejší start, se dostal zpět do hry. Pak se potvrdilo nechvalně známé rčení „screw beats flood“, což volně znamená, že pokud si jeden hráč lízne příliš mnoho zemí a druhý příliš málo, většinou v dlouhé hře vyhraje ten druhý, jelikož časem další země najde a má k dispozici ruku plnou silných karet. Nakonec mě Andrea ve druhé hře přetlačil a ve třetí jsem opět čelil problému s nedostatkem zdrojů, načež jsem byl z turnaje vyřazen.
Mrzela tě tahle prohra nebo jsi byl i tak nadšený z uhraného výsledku?
Byl jsem velmi spokojený se svým výsledkem, ale nemohl jsem se zbavit pocitu zklamání, protože jsem byl přesvědčen, že jsem někde během tohoto dlouhého zápasu udělal zásadní chybu. Když jsem však následující den zhlédnul zápas ze záznamu, tak jsem byl se svými volbami spokojen a ani zpětně bych nejspíš neudělal mnoho tahů jinak – bylo tam pár těsných rozhodnutí, ale žádné z nich by průběh hry zásadně nezměnilo. Díky tomu mě pak již pocit zklamání zcela opustil a mohl jsem se začít naplno těšit z dobrého výsledku.
Pojďme teď trochu změnit téma. Zendikar Championship už jsme probrali, mě by ale zajímala i tvoje cesta, která k němu vedla. Z coverage jsem se dozvěděl, že jsi Magic začal hrát v roce 2002, je to tak?
V té době jsem poprvé přičichnul k Magicu, ale nenazýval bych to úplně hraním – spíš jsme si tak o přestávkách se spolužáky krátili čas. Nikdo pořádně nevěděl, jak se to hraje, každý chtěl jen zahrát nejlepšího elfa nebo goblina.
Jak dlouho jsi hrál papírový Magic a kdy ses poprvé dostal k online hraní?
Po mých začátcích na základní/střední škole jsem pak Magic zcela opustil na několik let, vrátil jsem se k němu až zhruba v polovině mých studií na vysoké škole, kolem roku 2014. Můj bratr objevil na Steamu hru „Duels of the Planeswalkers“, což byl vlastně takový předchůdce dnešní Areny, a byli jsme ihned hrou unešeni. Vše vypadalo pěkně, jednoduše a srozumitelně a hratelnost byla skvělá. Od té doby jsem se začal Magicem zabývat víc – sledoval jsem coverage z PT a GP okruhu, hrál na Steamu a občas i papír.
Udržuješ tedy ještě nějak papírovou sbírku nebo balíky na různé "offline" formáty?
Já jsem nikdy moc velkou papírovou sbírku neměl, hrál jsem spíš s kamarády cube, občas nějaký klasický draft. Přesto však moje láska k elfům zvítězila a „zainvestoval“ jsem do elfího balíčku na Legacy formát. A pak jsem ještě pořídil pár karet navíc, abych mohl balík přeměnit na Modern, jelikož mnoho karet z Legacy balíčku se hrálo i v Modernu. Toto jsou jediné kompletní balíky, které mám dodnes.
Arena se nepochybně řadí k e-sportům a k těm patří také organizace v podobě týmů. Ty patříš do "stáje" Nessus Gaming. Jak ses k této spolupráci dostal a v čem vlastně spočívá?
Dostal jsem se k ní celkem náhodou začátkem tohoto roku, když jsem na Facebooku viděl příspěvek od Nessus Gaming, že chtějí rozšířit své řady o Magicovou sekci a hledají zajímavé hráče. Já jsem se tehdy přihlásil, prošel jsem pohovorem a přesto, že jsem tehdy ještě neměl kromě výsledku 5-2-1 na Limited GP žádný dobrý výsledek, Štefan z NG se mi rozhodl dát šanci v týmu. Vize spolupráce byla spjata spíše s fyzickými turnaji, ale vlivem pandemické situace se veškeré hraní včetně toho na nejvyšší úrovni přesunulo na hraní online z domova. Přesto však během celého roku cítím silnou podporu týmu a kdykoliv potřebuji pomoci něco vyřešit, tak to není problém.
České publikum se s tvým jménem mohlo poprvé výrazněji setkat v letošní MTG CZ/SK lize, kterou jsi letos v srpnu vyhrál a tím ses kvalifikoval právě na Zendikar Championship. Jak z tvého pohledu účast v téhle lize a posléze v jejím finále probíhala?
Liga byla skvělá a nabídla úžasnou možnost se kvalifikovat na turnaj světové úrovně. Když to vše začalo v únoru, tak jsem ještě neměl moc velké ambice, kromě ligy jsem hrál jen tak pro radost na Areně. Když se mi však během ligy začalo celkem dařit, měl jsem najednou větší chuť brát Magic víc seriózně, začal jsem sledovat videa profíků a číst jejich články a vzdělávat se ve všech aspektech. Podařilo se mi uhrát druhé místo v jedné ze sezón ligy a tím jsem se dostal do grandfinále. To bylo velmi zajímavé tím, že pouhý týden před ním Wizardi vydali oficiální bany několika karet, čímž se meta kompletně proměnila a nikdo najednou nevěděl, co je nejlepší balík. Naštěstí jsem již v té době poslouchal podcast jednoho z nejlepších hráčů ve Standardu, Brada Nelsona, který velmi vyzdvihoval Sultai Midrange. Vzal jsem tedy jeho balík a s trochou štěstí se mi podařilo celé finále vyhrát.
Jedním ze specifik online hraní je i jiná podoba sociální stránky této hry. Příprava na papírové Pro Toury často probíhá osobně, kdy se všichni hráči sjedou na jedno místo, na Areně (a tím spíš v době koronaviru) ale nic takového zvykem nebývá. Jak jsi na tom s kontakty na ostatní české hráče? A změnilo se něco v tomhle ohledu díky CZ / SK lize?
Bohužel v té době jsem se na české magicové scéně pohyboval velmi krátce a ačkoliv já většinu z našich hráčů znal dobře z videí a streamů, oni mě tak dobře neznali. Nepodařilo se mi tedy se s nimi domluvit na společném testování – už měli sestavený svůj tým, který nechtěli měnit, což jsem chápal, ale bylo mi to trochu líto. Přesto jsem nakonec našel skvělý mezinárodní testovací tým, který velkou měrou přispěl k mému úspěchu.
Pokud se nemýlím, tak tenhle tebou zmiňovaný mezinárodní tým zahrnuje i některé hráče poměrně zvučných jmen, například Simon Nielsen, Kristof Prinz či Daniel Goetschel. Jak ses k téhle spolupráci dostal a plánuješ v ní pokračovat i dál?
Již začátkem roku jsem se stal součástí skupiny se jménem Magic Mastermind, kterou založil Travis Woo. Většina hráčů byla z Ameriky, avšak byl tam i jeden evropský zástupce –Simon Nielsen z Dánska. Téměř ihned jsme si sedli a díky stejnému časovému pásmu jsme mohli dobře spolupracovat. Stal se z něj tak trochu můj magicový mentor. Když jsem se pak kvalifikoval na PT, moje první zpráva byla „Simone, můžu s tebou testovat na PT?“. I když nejdřív nevypadalo nadějně, nakonec vše dobře dopadlo a byl jsem přijat do testovacího týmu Sama Rolpha, kde kromě Simona byli i výše zmínění super hráči. Původní domluva byla, že se budu moci přidat pouze na testování k tomuto konkrétnímu PT, avšak snad i zásluhou mého dobrého výsledku mi bylo nabídnuto, abych v týmu zůstal, což jsem rád přijal. Ačkoliv do budoucna bych se vůbec nebránil ani spolupráci s českýma klukama.
Magicu na semi-profesionální úrovni se už tedy nějaký čas věnuješ. Jak velkou změnu pro tebe obrovský úspěch na Zendikar Championshipu bude nejspíš představovat? Co se ve tvém vztahu k Magicu změní?
To ještě asi nejsem schopen říct, nicméně podpora nejen českých hráčů byla během turnaje úžasná a po turnaji jsem byl hned osloven na několik rozhovorů a podcastů jak českými, tak i se zahraničními hráči. Umístěním v top4 jsem se kvalifikoval na další Pro Tour i na Challenger Gauntlet, kde se budu moci utkat o místo v prestižních profesionálních ligách MPL a Rivals. Z toho důvodu se chci i nadále intenzivně věnovat Magicu jakožto hráč. Zároveň jsem také začal streamovat Magic na platformě Twitch, což bylo mým snem už delší dobu. Streamovat budu převážně v angličtině, ačkoliv bych se nebránil ani českému streamu.
Stránka mtgeloproject.net říká, že jsi zatím odehrál dvě papírová GP, a to sice modernové GP Praha 2018 a UMA limited GP Praha 2019. Pokud se příští rok zruší restrikce a obnoví se možnost hrát papírový Magic, máš v plánu případně hrát i víc a třeba s Magicem i cestovat? Nebo zůstaneš spíš u digitální podoby téhle hry?
Rozhodně bych moc rád s Magicem cestoval, pokud ta možnost bude existovat. Chtěl bych trochu více proniknout do světa papíru, protože s tím zatím nemám mnoho zkušeností a sociální aspekt mě velmi láká. Nicméně na digitální podobu Magicu zanevřít nehodlám, je to pro mě nyní už přeci jen přirozenější prostředí.
Ještě jednou díky moc za tvůj čas a přeju hodně šťastných topdecků do budoucna!
Děkuji za pozvání a za příležitost sdílet můj zážitek s ostatními! Kdo by měl zájem, může navštívit můj stream na twitch.tv/thedaninja nebo mě může sledovat na twitter.com/NG_Daninja, kde budu přidávat své výsledky z větších turnajů a také informace ohledně mého streamu :)
za cmus.cz Adam "kosaak" Koska
6.12. Eternal Weekend Praha, Praha Více formátů |
|
14.12. Memoriál Davida Gilla, Praha Legacy |
|
24.1. Regional Championship Praha 2025, Praha Modern či Limited |
|