Díky za pěkný rozbor. 👍
Těším se na druhou část zejména v multi-color.
Jak se mi Strixhaven tématicky moc nelíbí, tak pěkných karet nabízí dost.
Osobně se ale nejvíc těším na Forgotten Realms! 🤗
0 hlasů
Magic v prostředí světa čar a kouzel - kdo chytne zlatonku, jaký planeswalker type má profesorka McGonagall, proč je tu pět kolejí a ne čtyři, jako v Bradavicích, a samozřejmě ještě mnohem více, se dozvíte v dnešním rozboru.
Strixhaven je již tradičně velká samostatná edice čítající 275 základních karet v poměru 21 mythiců, 69 rare (není to náhodou politicky nekorektní?), 80 uncommon a 105 common. Již tradičně se k tomu ale přidávají další různé alternate/extended art karty, FNM proma, apod., takže celkový počet karet se všemi alternativními variantami je 382.
Podrobně to vypadá takto:
Tím to samozřejmě ale nekončí - součástí edice jsou tentokrát tzv. Mystical Archive karty, které tu nahrazují obvyklé showcase verze karet z edice. Mystical Archive čítá třiašedesát karet, což jsou vybrané instanty a sorcery z historie MTG. Většina jsou klasiky jako Putrefy, Cultivate, Negate, či Duress, ale najde se tu i pár high-end kusů, z nichž vyčnívá zejména Tainted Pact, u kterého jde o vůbec první reprint.
Ani tímhle to ale nekončí, máme tu totiž ještě japonské boostery, ve kterých jsou alternate karty s opravdu povedenými ilustracemi, které to posouvají na zcela jiný level. Nejsou to totiž jenom obyčenjé alternate-arty, ale rovnou i borderless karty, jenž vypadají obzvláště úchvatně ve foilu a například takový foilový japonský Demonic Tutor má aktuálně (5.5.) nejnižší cenu na MKM 380€.
Pokud si myslíte, že tohle už musí být všechno, tak se znovu pletete, protože tu jsou samozřejmě ještě collector boostery, kde lze otevřít tzv. etched verze karet, což jsou karty se zvýrazněnými rámečky (popřípadě i pár linkami v artu). Rozhodně to ale nesmíme plést s etched foily, které jsme měli v Commander Legends, tady jde vyloženě pouze o "pofoilované" rámečky.
Každá mystical archive karta má tudíž šest různých verzí - klasickou nonfoil, klasickou foil, klasickou etched, japonskou, japonskou etched a japonskou foil. Jak by řekl klasik - odsud dál to začíná být krapítek nepřehledné :)
Pokud vám jde pouze o standardní verze Mystical Archive karet, tak vězte, že získat tyhle karty je velmi jednoduché - v každém draft a set boosteru najdete minimálně jednu a v collector boosteru minimálně tři. Japonské verze ovšem seženete pouze v collector boosterech, či přímo v japonských variantách boosterů (a těch je už teď u distributorů nedostatek).
V Mystical Archivu je aktuálně (5.5.2021) pětice karet s cenou 100Kč a více:
Nesmíme samozřejmě zapomenout ani na karty z "The Listu", které stále můžete rozbalit v set boosterech v poměru jedna karta na čtyři boostery. Deset nejdražších karet ve Strixhaven edici vypadá takhle:
Constructed legalita
Ve Strixhavenu jsou tři nové, hlavní mechaniky a jedna už bych řekl skoro "evergreen". Nové mechaniky jsou Magecraft, Ward a Learn a ona evergreen mechanika jsou samozřejmě oboustranné modální karty, u kterých bylo předem avizováno, že budou jak v Zendikar Risingu, tak i v dalších dvou edicích. Zatímco v ZNR šlo ale o hlavní mechaniku edice, tak tady se podobně jako v Kaldheimu objevuje pouze u několika karet (šestnáct).
Magecraft - jelikož jsou ústředním motivem edice mágové, tak je pochopitelné, že tenhle keyword najdeme u největšího počtu karet (24). Megacraft je triggerovaná abilita, která se spustí pokaždé, když castíte, nebo kopírujete instant či sorcery.
Trigger spouštící se při kopírování, to je velmi vzácná věc, kterou lze samozřejmě několika způsoby zneužít. Jako první vás asi napadnou storm karty typu Flusterstorm či Ground Rift, ale nejvíce pozornosti ve spojitosti s megacraftem si vysloužil Chain of Smog, který můžete zahrát sami na sebe a poté ho nekonečněkrát zkopírovat, čímž dostanete libovolný počet magecraft triggerů.
Obě tyhle interakce určitě budou hráči zkoušet na modernu a legacy, ale obecně si myslím, že největší šanci na prosazení na klasických formátech mají agresivní karty, které dobře zapadnou do modrých decků s cantripy.
Learn - další klasická mechanika z kouzelnické školy :) Learn znamená: "Můžete discardnout kartu, a když tak učiníte, tak si líznete kartu. Pokud tak neučiníte, můžete si dát do ruky lesson kartu (nově mají některé vybrané instanty a sorcery subtype lesson) from outside the game." Z toho také vyplívá, že pokud chcete, tak nemusíte udělat vůbec nic, což se ale stane asi jenom v minimu případů.
Většina learn karet jsou primárně záležitosti na limited a pokud se prosadí na constructed, tak to bude zejména díky jejich ostatním abilitám. Na constructed je tu i problém v tom, že místa v sideboardu je opravdu málo a zaplnit jeden slot lesson kartou rozhodně nebude zadarmo.
Ward - škoda, že to není wart, protože to by se k bradavicím hodilo opravdu parádně, ale teď už ve vší počestnosti - Ward je dost zvláštní mechanika, protože ačkoli má svůj speciální keyword, tak v edici ji najdeme pouze u čtyř karet (tři další jsou potom v commanderu 2021).
Ward X znamená: "Pokud je tato bytost zacílená soupeřovým spellem či abilitou, zkántruj ji, pokud soupeř nezaplatí X." X ale nemusí být nutně jenom placení extra many, protože dvě ze čtyř karet v edici mají místo toho taxu v podobě placení životů.
Z toho tak nějak vyplývá, že je tohle fajn abilita pro agresivní decky, ale vzhledem k tomu, jak málo karet tuhle abilitu má, tak je asi zbytečné to nějak dopodrobna rozebírat...
Modální obustranné karty - tady jsme se žádných velkých inovací nedočkali, což je možná dobře, alespoň nám tu nevyvstanou žádné další nesrovnalosti v pravidlech, jako tomu bylo v Kaldheimu s Valki//Tibaltem a cascade mechanikou. Jedinou novinkou je oboustranný planeswalker, což je sourozenecká dvojice Rowan a Will, takže je to flavorově velmi pěkná záležitost.
Další zajímavosti
Showcase karty
Poprvé od zavedení showcase karet nejsou v boosterech coby showcase karty alternate-arty regulérních karet z edice, ale nahradily je již několikrát zmiňované karty z mystical archivu.
Japanese alternate art karty
Už jsem několikrát vyjadřoval údiv nad tím, kolik extra produktů lze nalézt v japonské variantě magicu. Tentokrát to jsou nejen alternate arty k mystical archivu, ale je to rovnou zkombinované i s borderless provedením, což je bez pochyb dvojnásob povedené. Také to znamená, že foil verze mythiců budou opravdu nechutně drahé (cenu foil Demonicu už jsem tu zmiňoval).
Alternate-art borderless karty
V edici máme také devět borderless karet s alternate-arty, je to pětice elder dragonů a čtveřice planeswalkerů (respektive dvojice klasických, jeden oboustranný a jeden oboustranný, kde je ale na první straně legendární bytost).
Extended-art karty
Tradiční záležitost v collector boosterech, kde můžeme najít 81 extended-art karet. Na rozdíl od Kaldheimu (kde to pokazily ságy) tu můžeme rozbalit libovolné rare/mythic z edice, kromě výše zmíněných devíti karet.
Buy-a-box & bundle promo
Ani tentokrát nebudeme ochuzeni o proma k booster boxu a bundlu. K boxu dostanete masterpiece Dragonsguard Elite, což je de facto nová a vylepšená verze Quirion Dryady (dnes už spíše jenom casual záležitost) a k bundlu to je Archmage Emeritus, což je poprvé, co si vůbec vzpomínám, kdy byla coby bundle promo vybraná opravdu hratelná karta, jenž má vyšší cenu než 10Kč!
FNM proma
Celá pětice jsou multicolor karty a musím říct, že tentokrát to jsou všechno velmi pěkné kusy včele v Fracture a Rip Apart, což jsou vůbec dvě z nejlepších karet v celé edici, jenž se budou určitě hojně hrát na standardu, modernu, či commanderu. Takže v promo pacích bude tentokrát schovaná příjemná extra value.
Tím jsme se zdárně prokousali skrze faktické poznámky o edici a konečně se můžeme vrhnout na rozbor jednotlivých karet. U každé barvy budou jako obvykle dvě sekce - v první zmíním karty, u kterých si myslím, že je čeká dobrá budoucnost na standardu (či jiném constructed formátu), zatímco v druhé budou hlavně karty, které mi přijdou zajímavé, ale constructed zřejmě nijak výrazně neovlivní.
Stejně jako u několika posledních edic, i tentokrát bude rozbor rozdělený na dvě části. V té dnešní se podíváme na bílé, modré, černé a červené karty a příště se podíváme na zbytek karet, bonus v podobě mystical archivu, obvyklou top10, atp...
PS: Ani tentokrát se v rozboru se nebere v potaz historic, jelikož arenu i nadále úspěšně ignoruji :)
PS2: Oboustranné karty jsou v rozboru řazeny podle barevné příslušnosti jejich přední strany
Clever Lumimancer - výborná agresivní bytost, zejména pro prowess decky na modern. Pokud se rozhodnete hrát prowess v boros barvách, získáte tím i Boros Charm, který se s Lumimancerem parádně doplňuje a samozřejmě se pak nabízí hrát také klasický package Lurrus + Mishra's Bauble.
Další možnost je splashovat ho v klasickém UR buildu, ale to už jsou podle mne až moc velké nároky na manabase, zejména když uvážíme, že potřebujeme hrát dostatek mountainů pro Lava Dart. Dovedl bych si ale taky představit nějaký kompromis, například hrát Lurruse a z modré pouze Sprite Dragona, protože evasion a schopnost i v lategame celkem rychle přerůst všechny ostatní bytosti na stole, je přece jenom natolik silná, že by se to mělo vyplatit.
Elite Spellbinder - pokud to nevíte, tak tohle je karta, na jejímž designu se podílel Paulo Vitor Damo da Rosa coby součást ceny za vyhrané MS z loňského února.
Ačkoli je dnes PV jedním z nejlepších a nejuznávanějších hráčů, tak veteráni si možná vzpomenou, že kdysi dávno, když začínal s profesionálním hraním, tak byl jeho nejoblíbenější deck White Weenie. Touhle kartou se tak vrací ke svým kořenům :)
Spellbinder je celkem zajímavá karta, napůl hatebear, napůl bytost pro čistě agresivní decky. Reálně si myslím, že jeho agresivní vlohy nejlépe uplatníme na standardu, zatímco jeho stax abilitu nejlépe využijí Aether Vial decky na legacy a modernu.
Na Spellbinderovi je velmi cenný fakt, že karta zůstane zdražená i když ho soupeř zabije, což je dost neobvyklé - z historie známe spíše případy jako Spell Queller, Deputy of Detention, nebo Tidehollow Sculler. To je také extrémně lákavé s blink efekty typu Flickerwhisp, Ephemerate, nebo třeba Charming Prince.
Nesmíme zapomenout ani na to, že má creature type human, ovšem těžko říci, jestli bude v modernové verzi lepší než Mantis Rider, nebo třeba Reflector Mage a General Kudro. Humani se v poslední době ale začali prosazovat i na legacy a tam by to mohlo být o něco lepší, už jenom proto, že se nejčastěji hraje pouze Esper/UW verze, kde není na třímanovém slotu takový přetlak.
Strict Proctor - zajímavá karta, která jde využít jako hatebear, ale zároveň i jako fajn kombo-enabler s kartami typu Uro, Phyrexian Dreadnought, nebo Lotus Field.
Samozřejmě, že spoustu podobných efektů už jsme viděli v minulosti (Hushbringer, Toccatli Honor Guard, Torpor Orb) a většinou se nejvíce hráli coby sidovky na standardu, ale tady je právě rozdíl v tom, že to platí i na karty typu Lotus Field (a naopak to třeba potrápí Valakut//Primeval Titan decky), čehož by mohl využít třeba nějaký RW Prison na modernu (další karta k Lotus Fieldu v těchto barvách je Blood Sun), nebo i Lotus Field decky na pioneeru.
Honorable mentions:
Devastating Mastery - podobných efektů už v magicu vyšlo přehršel, ale nikdy jsme u nich neměli podobnou možnost volby, což by mohl být fajn pro kontrolní decky. I alternativní cost je skvělý tempo play, který kontrolům koupí dostatek času pro hledání dalších odpovědí a lategame finisherů.
Leonin Lightscribe - v podstatě dává všem vašim bytostem prowess, ale přece jenom na modernu podobné decky už teď mají k dispozici tři výborné jednomanovky a kdybych chtěl hrát něco dražšího, tak spíše sáhnu po modrých kartách jako Sprite Dragon a Stromwing Entity.
Šanci by tak mohl mít spíše na standardu, třeba v nějakém token decku (máme tu karta jako Battle for Bretagard a Elspeth, Sun's Nemesis).
Mavinda, Students' Advocate - zajímavá abilita, ale s dost úzkým zaměřením, těžko si představit, že dojde k situaci, kdy si budete moci připlati osm man za obyčejný spot removal. Nejlépe Mavindu využijete asi v commanderu s Featherem, nebo v heroic decích na pioneeru.
Secret Rendezvous - lákavá karta pro zkombinování s efekty jako Leovold, Narset, nebo alespoň Smothering Tithe. V casual commanderu ji podle mne rozhodně uvidíme, už jenom proto, že v bílé nikdy žádné podobné card draw nevyšlo.
Mila, Crafty Companion // Lukka, Wayward Bonder - tohle mi přijde primárně jako fajn casual karta do nějakého planeswalker decku. Na standardu je podle mně hlavní problém špatný poměr cena/výkon - líznout si kartu, když vám soupeř něco zabije spot removalem, zní na papíře fajn, ale podle mne se kvůli tomu v aggru nevyplatí hrát jinak dost průměrnou bytost.
Výjimka by mohly být decky s Winotou, protože se spolu docela pěkně doplňují - škoda jenom, že nemá crature type dog, což by bylo fajn ve standardové verzi s Alpine Houndmasterem a Pack Leaderem.
Lukku vnímám spíše jako flavor text - myslím si, že když se v aggru dostanete do situace, kdy můžete zahrát šestimanovku jako je Lukka, tak už vás nezachrání ani možnost prolizu a extra karetní výhody.
Selfless Glyphweaver // Deadly Vanity - fajn způsob pro agresivní decky, jak se chránit před hromadným zabíjením, ale opět musím říci, že si příliš nedovedu představit, že by se podobný třídrop prosadil, když tu máme kusy jako Elite Spellbinder a Skyclave Apparition. Největší šanci bych mu dával opět v decích v Winotou, kde je o celkem dobrý kus pro vytočení.
Deadly Vanity je opět spíše flavor text, většina decků s Glyphweaver podle mě stejně nebude vůbec hrát černou. Stojí za zmínku, že to jde zahrát na modenu či pioneeru přes Bring to Light, ale ve věštině her bude mnohem účinější hrát prostě sweeper typu Supreme Verdict.
Shaile, Dean of Radiance // Embrose, Dean of Shadow - hodně zajímavá engine karta, ale na standard přece jenom asi až moc pomalá (víte jak to je se čtyřmanovkami, které nemají okamžitý vliv na hru), ačkoli se mi ale hrozně líbí synergie mezi Luminarch Aspirantem a Embrose.
V commanderu půjde ale opravdu o populární kus, sice to říkám pořád dokola, ale synergie s +1/+1 countery je opravdu oblíbená tématika, máme tu třeba partnery Reyhan + Keleth a kusy jako Teysa Karlov, Drana (Liberator of Malakir) a samozřejmě i pěkné synergie s kartami jako Felidar Retreat a Cathar's Crusade.
Semester's End - zajímavý způsob, jak zkombinovat dvě oblíbené casual tématiky - blink efekty a +1/+1 countery. Je jasné, že v commanderu se podobná karta určitě uchytí, už jenom proto, že to lze proaktivně využít i proti deckům, kde nečekáte, že soupeř zahraje nějaké hromadné ničení.
Sparring Regimen - další zajímavá casual karta. V bílé samozřejmě máme celou řadu nejrůznějších posilovacích efektů, ale v commanderu určitě dobře využijete jak synergie s plusovými countery, tak možnost odtapnout bytost s nějakou pěknou aktivační abilitou zahrnující tapnutí, nebo manovače typu Bloom Tender. A možnost prolizu také rozhodně neurazí, zvláště pak v barvě, kde to není příliš obvyklé.
Stonebinder's Familiar - má zajímavé synergie na standardu třeba se Scavenging Oozou, foretell kartami a samozřejmě i adventurami (tenhle archetyp určitě potřeboval posílit), ale podle mne jde buďto o příliš specifické požadavky (synergie s Oozou), nebo se do podobných decků tématicky nehodí (foretold je spíše kontrolní mechanika).
Mohl by se ale hrát alespoň v commnaderu, spousta generálů má ability, které každé kolo exilují, což je podle mne ta ideální synergie. Konkrétní příklady jsou třeba Ranar, Bell Borca, nebo Obzedat.
Solve the Equation - rozhodně lepší třímanový tutor, než je Grim Tutor, zejména pak pro kontrolní decky.
Nemyslím si, že se to bude hrát na modernu nebo legacy, ale rozhodně to bude staple v duel commanderu, ať už v kombodecích, či v kontrolech, kde to bude asi nejlepší, přece jenom když tu máme věci jako Balance a Cataclysm, tak se to hned tutoruje veseleji.
Mimo duel commander by se to mohlo hrát třeba i na standardu, koneckonců to umí najít třeba Emergency Ultimatum.
Honorable mentions:
Archmage Emeritus - tohle vypadá jako parádní kus pro casual commander, skvělá karetní výhoda pro kontrolní decky, ale i tradiční prowess strategie v UR a Jeskai barvách.
Dovedu si taky představit, že by to nějaký deck hrát coby transformační sideboard, ale čtyři many už jsou na formátech jako modern a legacy celkem dost velká porce. V úvahu by tak připadal hlavně pioneer, možná v UW Controlu coby karta do mirroru?
Curate - zajímavá karta po graveyard decky, i když po banu Ura už nám toho na standardu příliš nezbylo, takže by se mohla uchytit spíše na pioneeru, buďto s Arclight Phoenixem, nebo v nějakém selfmillu s kartami jako Prized Amalgam a Silversmote Ghoul.
Ingenious Mastery & Multiple Choice - karty, které se na první pohled sice tváří zajímavě, ale při bližším pohledu vlastně nevím, jestli by se mi vůbec vešly alespoň do casual commanderu...
Mastery vypadá zajímavě, ale když tu máme karty jako Compulsive Research, Mind Spring, nebo Pull from Tommorow, tak nevidím důvod, proč hrát takovýhle kus.
Multiple Choice vypadá zábavně, ale který modrý deck by chtěl tvořit 4/4 token coby hlavní payoff? Možná kdyby to byl instant, nebo alespoň dával scry X...
Jadzi, Oracle of Arcavios // Journey to the Oracle - jadziho abilita vypadá vskutku lákavě, kdo by nechtěl v commanderu za jednu manu hrát eldrazi a další podobné monstrozity. Trochu to ale kazí fakt, že sám o sobě stojí osm man. Journey nám může teoreticky pomoci s jeho zahráním, ale v rampě můžeme hrát kusy jako Exploration, Oracle of Mull Daya, nebo Azusa, takže podobnou rampu asi příliš nevyužijeme. Kolikrát se vám navíc v průměrné hře stane, že poté, co se dostanete na čtyři many, máte v ruce více, než dvě další země.
Podle mě jde o klasicky případ karty, která sice na papíře vypadá zajímavě, ale vynaložené úsilí k tomu, abyste z ní dostali nějaký užitek, za to prostě nestojí...
Tempted by the Oric - na standardu se celkem pravidelně hrály karty jako Lullmage's Domination a Entrancing Melody, ale k tomu by se musel úspěšně hrát nějaký modrý tempo deck, což aktuálně zrovna není na pořadu dne.
Zajímavé také je, že se obecně v poslední době hraje opravdu málo planeswalkerů, což platí třeba i na modernu, kde hráči dávají přednost nižší křivce a Lurrusovi coby companionovi.
Rozhodně to ale bude skvělý kus pro multiplayer commander, kde půjde opravdu o nechutný efekt.
Test of Talents - na papíře to vypadá zajímavě, kombodecku typu Scapeshift exilnete hlavní kartu decku, čímž ho citelně oslabíte. Tahle karta má ale tak úzké využití, že si myslím, že bude mnohem lepší hrát kusy jako Negate (či Dovin's Veto) a extrakční efekty jako Surgical Extraction a Unmoored Ego.
Na standardu by se to ale mohlo hodit proti Emergent Ultimatu, jelikož to bude přesně ta situace typu extrakce proti Scapeshiftu a s menším karetním poolem nebude vadit, že obětujete pár sideboard slotů kartě s menší flexibilitou.
Uvilda, Dean of Perfection // Nassari, Dean of Expression - Uvilda je v podstatě horší Jhoira of the Ghittu, takže ta lákavější polovina tu rozhodně bude Nassari, což by mohl být fajn generál pro červené midrange na commander.
Fajn je, že to klidně můžete hrát čistě jako monored, nebo můžete z modré hrát jenom ty největší pecky, jako je třeba Cyclonic Rift. Po Birgi tu tak máme dalšího skvělého midrange generála v červené.
Baleful Mastery - čtyři many za plnou cenu, to možná nezní nějak lákavě, ale ona flexibilita je to, co z Mastery dělá vynikající removal.
Proti bytostem jako Questing Beast a Goldspan Dragon prostě midrange a kontroly potřebují takto levný a efektivní removal a očekávám, že to po celou dobu své existence bude na standardu hojně hraná karta.
Stejně tak si myslím, že to bude populární i v duel commanderu (do Leovolda je to nutnost!) a v menším počtu klidně i na modernu - třeba takový UB Mill si nebude dělat hlavu z toho, že si soupeř líznul extra kartu.
Professor Onyx - tohle je podle mne nejvíce přeceněná karta edice, za šest man bych si představoval něco, co trochu více ovlivní situaci na stole. Šestimanový edikt, nebo Strategic Planning, to nezní jako karta, kterou bych si chtěl dát do decku coby vrchol křivky.
Paradoxně nejlepší je na ni její statická abilita, která v kontrolu může fungovat jako winkondice a proti aggrům je to dobrý zdroj lifegainu. Pořád ale paltí, že počáteční investice šesti man podle mne nestojí za to, protože v kole, kdy ji vyložíte, má jenom minmální vliv na hru. Možná si ji umím představit na standardu coby cíl pro Emergent Ultimatum, ale to je asi tak všechno.
Samozřejmě je tu ještě casual kombo s Chain of Smogem, což se hráči zkouší vyladit na legacy coby Nic Fit s Arena Rectorem, ale upřímně si myslím, že je to jenom počáteční poblouznění, které po pár týdnech vyprší a Profesorka bude celkem rychle zapomenuta...
Honorable mentions:
Callous Bloodmage - zajímavá karta pro midrange decky, zejména díky tomu, že jde o maindeckovatelný gravexard hate, což mohou dobře využít i decky na modernu s Collected Company a Chord of Callingem. V nejhorším případě vám pokaždé alespoň lízne kartu, což rozhodně neurazí. Tohle je podle mne nenápadná karta, která se ale postupem času díky své flexibilitě určitě v pár decích objeví - a přinejmenším půjde alespoň o fajn commander kus.
Confront the Past - tohle je karta, kterou bych si klidně dal do sidu coby součást nějakého learn package. Podobný efekt může v souboji midrange decků rozhodnout hru.
Go Blank - další zajímavý graveyard hate, nebude to samozřejmě karta proti decku typu dredge na modernu, ale třeba na pioneer proti modrému kontrolu, kde zároveň znepříjemní hraní Dig Through Time, nebo proti BUG Midrangi, kde máme karty jako Traverse the Ulvenwald, nebo Liliana, the Last Hope.
Oriq Loremage - tohle je hlavně kus pro casual commander, kde může v graveyard decích tutorovat karty jako Uro, Life from the Loam, nebo třeba Wonder, což je rozhodně super. Ideální decky pro něj jsou třeba Sidisi, Brood Tyrant a Karador, Ghost Chieftain.
Pestilent Cauldron // Restorative Burst - zajímavý design, ale bez dostatku graveyard//token synergií, nebo alespoň madness karet, není takovýto discard outlet zase tolik lákavý.
Upřímně si myslím, že je to ale fajn commander karta, zejména v decích s token synergiemi (což je určitě nejspolehlivější aspekt téhle karty), ale obecně i v midrangi, jelikož graveyard hate a karetní výhoda v jednom, je nenápadná, leč celkem užitečná abilita.
Poet's Quill - jedna z mála learn karet, která je podle mne hratelná na constructed, uměl bych si to představit jako one-of v midrangi typu BG Adventures, kde k tomu budeme mít velké bytosti, u kterých ideálně využijeme lifelink. A zároveň bychom dostali možnost dát do sidu Confront the Past, ačkoli je dost pravděpodobné, že v matchupech, kde bude Confront užitečný, budeme chtít "brk" odsidovat...
Sedgemoor Witch - tohle je hodně zajímavá agresivní bytost, u které je hrozná škoda, že nemá jiný creature typ, například berserker, což by bylo skvělé s kartami z Kaldheimu. Na standardu se sice aktuálně hraje RB Aggro, ale tam se hraje selfmill s Kroxou a Lurrusem, což čarodějku samozřejmě vyřazuje ze hry.
Paradoxně by se ale mohla prosadit díky magecraftu na eternal formátech, protože může fungovat jako takový malý Monastery Mentor. Mohlo by se to hrát jako alternativní plán po sidu v decích jako Storm, či Doomsday. Otázka ale samozřejmě je, proč potom raději rovnou nehrát Mentora (správná odpovědí samozřejmě je, že máte v decku Chain of Smog)...
Valentin, Dean of the Vein // Lisette, Dean of the Root - hodně se mi líbí valentinova statická schopnost, škoda, že nebyl na standardu v době, kdy ho terorizovaly decky s Cauldron Familiarem a Urem. Pokud ale tahle abilita není tolik relevantní, tak jde o až příliš křehkou a pomalou kartu.
Na druhou stranu, Lisette bude opravdu parádní casual karta, skloubení dvou populárních commander tématik (lifegain, plusové countery), to je zaručený úspěch.
Rowan, Scholar of Sparks // Will, Scholar of Frost - zajímavé, že je to už druhá edice za sebou, kde jsme dostali kartu se statickým efektem, jenž podporuje různé storm decky, zejména pak Ruby Storm na legacy.
Velké plus je, že s planeswalkerem se rozhodně interaguje hůře, než s bytostmi (Birgi) a artefakty (Ruby Medallion), na druhou stranu zase nevím, kolik třímanovek si můžete dovolit v podobném decku hrát (Rowan i Birgi jsou ale legendy, takže zase úplně nehrozí, že bychom chtěli hrát od každé playset).
Kromě toho půjde samozřejmě i o parádní kartu na commander, ať už do různých casual prowess decků, ale klidně i na duel, třeba do Kess, kde může plusová abilita Rowan fungovat jako regulérní winkondice, v lategamu nebude zase takový problém líznout tři karty za kolo...
Honorable mentions:
Conspiracy Theorist - na standard má fajn synergii se Stonebinder's Familiarem, ale bohužel to je poněkud pomalý a dost křehký engine.
Hlavní nevýhoda Theoristy spočívá v tom, že má dost křehké proporce, takže se nelze příliš spolehnout na to, že se zúčastní více, než jednoho kombatu. A to nezní zrovna jako karta, kolem které bych chtěl stavět deck.
Jeho pasivní abilita je zajímavá s loot efekty a třeba i cyclingem (opět možnost na standard), ale nejlepší bude podle mne jako synergy karta v commanderu s generály typu Rielle, Anje Falkenrath, nebo třeba Neheb, Dreadhorde Champion.
Draconic Intervention - fajn casual karta, v decku s draky to budou jednostranná vrata, podobně jako v případě Crux of Fate. Na formátech jako commander navíc rozhodně uvítáte exilování, jelikož graveyard rekurze tu číhají skoro za každým rohem.
Dragon's Approach - první noncreature karta (s výjimkou basic landů), kterou můžete hrát v decku v neomezeném množství. Problém je samozřejmě v tom, že má dost podprůměrný efekt, takže pokud si nepomůžete nějakým selfmillem, tak nevidím žádný důvod, proč hrát v decku podobnou kartu. A koneckonců i s tím selfmillem to vypadá jako dost kostrbatý způsob, jak dostat do hry jednoho free draka...
Efreet Flamepainter - zajímavý efekt, ale potřebuje celkem specifický setup, ideálně musíte dostat do hrobu nějaký drahý spell, u kterého se opravdu vyplatí ho zahrát zadarmo a poté Flamepainterovi ještě musíte dát nějakou evasion, jinak se obávám, že se v kombatu bude prosazovat opravdu složitě.
Může to být zajímavé v commanderu s kartami jako Subira; Tetsuko Umezawa, či Thassa, ale tím to asi končí.
Flamescroll Celebrant // Revell in Silence - hrát Silence v agresivním decku, abyste mohli preventivně zabránit soupeři zahrání hromadného zabíjení, to mi přijde poněkud přehnané a hlavně dost situační (když budete mít na ruce dva kusy, tak je to de facto jako kdybyste muligenovali).
Když si ale můžete vybrat, že to zahrajete jako bytost, tak to zase tak úplně špatně nezní. Potřebujete ale k tomu nutně mít v decku obě dvě barvy a také nesmí být na formátu lepší možnosti, jak se bránit proti kontrolům, jako je třeba Elite Spellbinder na standardu a Thalia či Boros Charm na modernu.
Jeho pasivní abilita se mi ale docela líbí v commanderu, jelikož chrání před některými infinite komby, jako je třeba Splinter Twin kombo, nebo Devoted Druid + Vizier of Remedies. Třeba ve Winotě by se to hrát mohlo - plus také je, že Revell tu může docela slušně pomoci v tom, že zdrží soupeře jedno kolo od toho, aby dal generála do hry.
Grinning Ignus - na standardu máme díky Ignusovi a Birgi nyní možnost vytvořit nekonečný storm, pro který tu máme pár zajímavých využití, což budou ale reálně spíše casual záležitosti, asi všichni víme, jak to chodí s tříkaretními komby...
Je tu možnost přidání nekonečna životů s Daxosem a Kor Celebrantem, možnost dát na nějakou bytost nekonečno counterů díky Show of Confidence, možnost vytvořit nekonečno bytostí s Reflections of Littjara (osobně moje nejoblíbenější "kombo") a pak samozřejmě i možnost instatního killu s Terrorem of the Peaks, což je určitě nejvíce competetive varianta. Birgi i Terror jsou karty, které se dají bez poblému hrát v nějakém midrange decku, takže by z toho mohl vzniknout alespoň nějaký pěkný funny deck.
Storm-Kiln Artist - pěkná casual karta pro artefaktové decky, což je v commanderu bezesporu velmi oblíbená tématika, koneckonců třeba v commanderu 2018 byl UR deck přímo založený na artefaktech a i zde ve Strixhavenu máme jehnoho sympatického dráčka, který si s nimi celkem dobře rozumí (o tom ale více až ve druhé části rozboru).
Plargg, Dean of Chaos // Augusta, Dean of Order - dost zvláštní mix karet, looting ani anthem efekt nejsou žádné převratné novinky, takže mi jako nejlákavější abilita přijde možnost hraní spellů z "vršku", což se dá dobře zneužít s nějakým tím Brainstormem, či Sensei's Divining Topem. Nejzajímavější mi to přijde rozhodně se suspend kartami jako Restore Balance a Wheel of Fate, a se Senseí je zase fajn, že se touhle kombinací můžete zbavit přebytečných zemí (ovšem pochopitelně za cenu pěti man). Nic extra bych ale od téhle karty neočekával, a to ani v commanderu...
A to je pro tentokrát vše, na druhou půlku rozboru se můžete jako "obvykle" těšit v horizontu několika dalších dnů. Do té doby se mějte fajn.
Kumano
P0dbi
10.05.2021 12:54
Díky za pěkný rozbor. 👍
Těším se na druhou část zejména v multi-color.
Jak se mi Strixhaven tématicky moc nelíbí, tak pěkných karet nabízí dost.
Osobně se ale nejvíc těším na Forgotten Realms! 🤗
0 hlasů
Chainer
11.05.2021 21:34
Víš, proč u tolika cyklů rare zemí chybí varianty pro enemy-colored páry? Protože nepočítaje sady Ravnicy, tak toto je "enemy-color set" od Eventide/Apocalypse, což... Je nějaký ten pátek :-)
Pěkný rozbor. Těším se na druhou část! :-)
1 hlas
Přispívat mohou pouze přihlášení uživatelé. Pokud chcete vložit komentář, přihlaste se ZDE.
24.1. Regional Championship Praha 2025, Praha Modern či Limited |
|
8.2. Prerelease Aetherdrift, Různé Sealed |
|
21.2. MagicCon: Chicago, USA, Chicago Různý |
|
20.6. MagicCon: Las Vegas, Las Vegas, USA různé |
|
26.9. MagicCon: Atlanta, Atlanta, USA různé |
|