1. kolo zeme a pup, ten da celkem za 4
2. kolo, zeme a dva bolty do hlavy, dalsich minus sest
3. kolo dalsi dva bolty a f-blast , celkem za deset
0 hlasů
Pokud se chcete dozvědět více o Magic the Gathering formátu PreModern, tak se určitě podívejte na souhrnný článek, který pro Vás připravil Zdeněk Matura.
Fritka, Red Deck Wins, Smažák, Sligh, „Za 20 do hlavy“…. Prostě celočervený balíček, snažící se v nejkratším možné době dostat oponentovi životy na nula.
Běžné hlášky jsou: „Toto může hrát i sedmileté dítě.“ Nebo: „Vem si Fritku, ta se hraje sama.“
No… Ano i ne.
Pusťte si Perished in Flames a jdeme na to.
Fritka, podobně jako UW kontrol je s námi již od samého počátku Magicu; a bývá podobně jako UWx kontrol zastoupena na všech formátech.
Jako první se do povědomí dostala (a místy převzala i jméno jeho pilota – Skutečný autor decku je Jay Schneider) v rukou Paula Sligha roku 1996:
Vydání edice Tempest – která s navazujícími edicemi Stronghold a Exodus přinesla obrovské množství výborných karet a strategií – znamenalo obrovský kvalitativní vzestup „Sligh decků“: Jackal Pup, Fanatik, Shock, Svitek…. (O Tempest bloku si můžete přečíst zde: Ultimátní karty od Tempest po Exodus ). A „King of beatdown“ Dave Price s celočerveným peklem vyhrál blokový Pro Tour:
Na Mistrovství světa 1998 se do top 8 dostaly 3 Fritky v rukou „Meddling Maga“ Chrise Pikuly, „Shadowmage Infiltratora“ Jona Finkela a Bena Rubina, který si s ní zahrál finále:
Na GP Philadephia 2000 neotřelý build s Consultacemi soutěžící tehdy s Trixem:
na třetím a pátém místě na GP Lisbon 2002:
(Toto Grand Prix vyhrál jakýsi Kai Budde :D )
Mezi nejikoničtější karty fritky patří už od počátku věků Lightning Bolt, následován Firesblastem a hitem edice Tempest – Cursed Scrollem (roku 1997 karta, která atakovala prodejní cenu 700+ … Ano – v té době bylo „pětikilo“ velká spousta peněz :D )
Přikládám vlastní archaický výtvor, který jsem roku 2009 na Legacy v Brně, při 44 hráčích pilotoval ke 4-0 a poté dvěma ID (dohodnutým remízám) pro sichr (v T8 mě vyřadil Rosťa Jošek – pamětníci ví J ):
BLACK
Legacy v Brně
3xPyroblast REPLACE_KARTA_IMG_0 |
3xPyrokinesis |
2xPowder Keg |
2xNevinyrral´s Disk |
2xTormod´s Crypt |
1xBottle Gnomes |
1xRed Elemental Blast |
1xPyrostatic Pillar |
Tuto pet zrůdnost jsem od roku 1999 stále piloval, nejčastěji skrz Extended turnaje, takže některé card-choices jsou nepatrně kontroverzní :D
Hezký článek v angličtině je tento: Famous Red Decks
(Toto je můj build, coby verze 2.0, za new frame karty se stydím, i když Lava Dart se mi líbí víc nový)
Země (20)
10 Mountain
4 Wooded Foothills
4 Bloodstained Mire
2 Barbarian Ring
Klasika – 19 až 20 zemí, možno hrát Barbarian Ringy tři. Stejně tak lze i zařadit Wastelandy, ale tady by asi chtělo pak ubrat Ball Lightningy. Fetche nám snižují šanci na lízání zemí a slouží jako krmivo Lavamacerovi/ dělají treshold pro B.Ringy
Potvory
4 Jackal Pup - 2/1 za manu je přesně to, co chceme zahrát první kolo
4 Grim Lavamancer - je rychlejší než Svitek, ovšem zase křehčí a občas může dojít palivo
4 Mogg Fanatic - od zrušení „damage na stack“ ztratil trochu na kvalitách, ale i tak umí za 1 manu hodně
4 Ball Lightning - karta na vrcholu manové křivky, 3 many už pak potřebujeme jen na aktivaci Scrollu
Kouzla
4 Lightning Bolt
4 Shock
4 Fireblast
4 Incinerate
1 Lava Dart
1 Flame Rift
1 Seal of Fire
1 Firebolt
3 Cursed Scroll - bezbarvý zdroj zranění, který s poslední kartou na ruce (anebo 2 kopiemi stejné) střílí za 2 kamkoli
1 Sulfuric Vortex - vypne Ravenous Balotha a je to neúprosný clock (nutno podotknout, že lehce dvousečný)
Prvních 16 je IMO „must play“. Ve verzi 1.0 jsem měl jen 3 Shocky a 3 Firebolty (které jsou dobré v pozdní fázi, o tom žádná…), ale 2 Firebolty jsem nahradil Sealem a čtvrtým Šokem. Svitek občas lidé hrají dvakrát, Vortex taktéž. Flame Rift je moje pet volba, nicméně 4 dmg za 2 many je ok, i když nařeže i nám J -- https://mtgdecks.net/Premodern/burn-decklist-by-pepsi-1665568
1 Flaring Pain - Na Kruhy protekce
1 Lava Dart - na decky, co mají dost X/1 potvor, občas bývá k vidění i třeba 3 kusy maindeck
1 Sulfuric Vortex - proti Balotům, Exalťákům a tam, kde víme, že jsme v předstihu
2 Red Elemental Blast
2 Pyroblast - 2+2 zášlehy je taková klasika na modré mágy
3 Overload - hlavně proti Dreadnaughtům, ale i MUDu něco umí sežrat
2 Pyrokinesis - na elfy, gobliny a všude, kde je šance, že setřelí 2-4 potvory
2 Anarchy - Na Kruhy protekce
1 Price of Progress – proti balíkům, co hrají dost nonbasiků, dá se i například ve 2 kusech maindeckovat
Úplně jsem vynechal grave-hate, s tím, že mulliganovat do něj je MEH (protože když Kryptu, nebo Furnaci nedáte první kolo, tak pak už často nic neřeší – reanimovaná Phantom Nishoba…). Jinak jsou ok 2-3 Tormod´s Crypt, ale je to hodně SB spotů. Proti artefaktům lze zařadit ještě Meltdown, Shattering Pulse, Crash, Powder Keg.
Rozhodně fajn karta je i Black Vise, kterou ovšem využijeme jen na kontroly a obecně „card-hungry“ balíky.
Jak již bylo naznačeno, strategie je přímočará a sekvencování spellů je víceméně dané: 1 kolo: Jackal Pup/Lavamancer/Fanatik/Blesk nebo Šok do hlavy/potvory. 2. kolo: dvě jednomanovky nebo Incka. 3. kolo: Ball Lightning/S.Vortex nebo už složitější rozhodování zda uklidit blokera, anebo se stáhnout do defenzívy a oponenta dopálit blesky z ruky a vršku knihovny/ ustřílet Lavamancerem/ Svitkem.
Někdy je lepší investovat Shock do oponentovy bytosti, aby mohl váš Pup ještě třeba dvakrát nebo i vícekrát zaútočit. Jindy se zamyslíme, zda toto učiníme pro Fanatika. U Pupa je jasné, že 2dmg, co jsme investovali do blokera nám hned svým útokem splácí a potencionálně může doručit ještě třeba další 4 zranění. Případně se třetí kolo zastavíme a nepošleme v auto-play modu na oponenta Ball Lightning, když má volné many a může nám ho zabít nebo zkántrovat. Jsou určité drobné nuance, které odlišují správné hraní fritky. A protože Magic je hra, kde informace jsou důležité, tak častý nešvar bývá poslední kartu z ruky – zemi – ukázat protihráči jejím vyložením. Často bývá lepší s ní blafovat a navíc při 4 zemích na stole ji pak můžeme okamžitě využít pro potencionální topdecknutý Svitek J
Místy třeba i fireblastujete oponentova Balota, jindy ho pálením do oponentovo hlavy donutíte sunout…
V jednom matchupu mi oponent dal na mou jedinou kartu (Fireblast) Duress, a já ho nezahrál – Dostal bych se na 2 či dokonce jen jednu zem (nevím teď přesně zda jsem měl 3 nebo 4 na stole), deaktivoval si Svitek (který ho měl v upkeepu s oním Fireblastem zabít ), a vlastně bych tak mohl hrát z vršku knihovny jen jednomanové (možná dvoumanové..) pálení… Topdecknul jsem si Ball Lighting J
Proti kontrolům nám dává výhodu rychlý start a v pozdní fázi má protivník už tak málo životů, že se nám podaří ten jeden dva blesky prosadit. Proti mindrange jako je třeba Rock, se v určitém bodě zastavíme a je to damage-race, kdy on nás třeba jezdí Treetopkama a Balotem, my blokujeme Fanatiky, a blesky se to snažíme vyhrát.
Proti elfům a goblinům není ostuda, když zabíjíme potvory. A Pyrokineze na další hry je radost.
V mirroru se používal sideboard 2+ Bottle Gnomes. Nyní je to prostě o tom, kdo nalíže rychleji víc smažení. Jackal Pup zde tahá za kratší konec provazu a přitahuje blesky lépe než hromosvod … Také není od věci být opatrný, když jste oba na nízkých číslech životů, protože se může stát, že umřete v reakci na svůj fritovací spell, který načal stack, ale oponent měl více ohně a usmažil vás předtím, než se uskutečnilo jeho vyresolvování…
U komba je to prostě o tom, kdo dřív poskládá skládanku (věděli jste, že Fritka umí zabít ve třetím kole? Schválně do komentáře napište jak? J ), a zda můžeme nějak interagovat... – Pyroblast na Tinker, Overload na Altar of Dementia, Kryptu na hrob…. Proti storm-decku lze například použít i Pyrostatic Pillar.
Velké potíže nám mohou způsobit karty jako Exalted Angel, Chill, Warmth, Ivory Mask, Energy Field a Circle of Protection: Red. Proti nim se bojuje Pyroblasty, R.E.B.-y, Anarchiemi, Flaring Painy, Sulfuric Vortexy a případně Disky.
Jednou z možností, kterou někteří zkouší, je hrát 4 Urza´s Bauble, které vás nic nestojí (0 man) a replacnou sama sebe (ovšem až v příštím upkeepu). Získáte tak „za nic“ kartu v hrobě a teoreticky užitečnou informaci, pokud nevíte, co oponent hraje, což vám usnadní případné rozhodnutí pro první spell hry.
Občas je fritka pojmenovaná „Reckless Sligh“, protože hraje 2 Reckless Abandony, k nimž často navyšuje počet potvor o 2 Gobliní Patroly.
Kdysi se hrál i jiný Reckless – a sice Reckless Charge, což teoreticky je blesk za manu s flashbackem, ovšem oponentovo zabíjení vás dostane do karetní nevýhody, a málokdy 4/1 či 5/1 haste potvora bez úhony projde. Nicméně pokud by prošel postup 1)Pup 2) Pup+Charge… tak to je už skoro na ručník do ringu :D
Lze si pohrát s počty Sealů, Fireboltů, Svitků, Vortexů, Lava Dartů. Na PM MRČR jeden borec zcela vynechal Ball Lightningy. Pokud v poli čekáte decky, hrající dost nonbasic zemí, tak se vyplatí hrát třeba 2 Price of Progress v základu.
Video z nedávného Českého Premodernového mistrovství :
Pokud vás zajímají i další rozbory PreModernových decků ode mě, anebo Davida Bezdomnikova zde pár odkazů:
Děkuji za přečtení, a příště nashledanou u nějakého rozboru.
Michal BLACK Černý
joza
25.06.2023 21:29
1. kolo zeme a pup, ten da celkem za 4
2. kolo, zeme a dva bolty do hlavy, dalsich minus sest
3. kolo dalsi dva bolty a f-blast , celkem za deset
0 hlasů
pajada
28.06.2023 10:24
1. kolo zeme a Jackal Pup, souper zeme
2. kolo zeme a 2x Jackal Pup, souper hraje Firestorm za 5 = 20 damage
Fritka umí zabít ve druhém kole (svého majitele).
0 hlasů
Přispívat mohou pouze přihlášení uživatelé. Pokud chcete vložit komentář, přihlaste se ZDE.
6.12. Eternal Weekend Praha, Praha Více formátů |
|
14.12. Memoriál Davida Gilla, Praha Legacy |
|
24.1. Regional Championship Praha 2025, Praha Modern či Limited |
|