Reporty
Velké loučení s Velkým loučením - I.
V sobotu 20. září se v pražské pobočce Černého rytíře odehrálo Velké loučení s Extendem. Na tento turnaj jsem vás v uplynulých týdnech určitě dostatečně navnadil. Snad vás tedy bude zajímat menší report, který jsem sepsal. Ti z vás, kteří turnaj navštívili, si mohou připomenout (možná příjemné) chvíle na něm strávené, ostatní získají aspoň přibližnou představu, jak akce probíhala.
Jak a proč vlastně Loučení vzniklo?
Přibližně před rokem jsem přestal hrát Extended, protože mi turnaje začaly kolidovat s tréninky taekwonda. Karty do extendových balíčků jsem si ale nechal. Jednak s nimi neobchoduju, protože se mi to nevyplatí, navíc jsem nikdy nepředpokládal nebo neplánoval, že bych snad přestal hrát Extended - jen mi to zrovna teď nějak nevycházelo.
Takhle plynuly týdny, ty přecházely v měsíce, až konečně přišel čas pro rotaci a já si uvědomil, že si hodně svých balíčků už nezahraju. A že je vlastně škoda, nechat na ně sedat prach a ani se s nimi naposledy nepotěšit.
Tím vzklíčila myšlenka uspořádat velký extendový turnaj. Vzhledem k tomu, že Extended naposledy rotoval před dlouhými třemi lety, řekl jsem si, že snad nebudu jediný, kdo by se s ním chtěl rozloučit. Nebudu vás napínat - od prvního nápadu nebylo daleko k prvnímu telefonátu a jak se jednou věci daly do pohybu, už jen nabíraly na rychlosti. Během dvou dnů byl turnaj domluven, zajištěn prostor a ceny, proběhla nějaká propagace a najednou byla sobota ráno a já jel (se spožděním) na svůj první turnaj.
Musím se neskromně pochlubit, že jsem propagaci skutečně nepodcenil. A stejně tak musím přiznat, že obrovské množství cen, které turnaji věnovaly partneři, taky přilákalo neobvyklé davy hráčů. Sešlo se nás třiaosmdesát! To je fakt nádherné číslo! Upřímně řečeno jsem s takovými davy nepočítal a v jednu chvíli jsem měl dokonce obavu, abychom se všichni vešli. Naštěstí jsem nezpanikařil, nezačal jsem zběsile organizovat neukočírovatelný dav, ale nechal jsem to na povolanějších a zkušenějších - obsluze a rozhodčím. Díky kluci!
Turnaj pískal Honza Judas. Chtěl bych mu tímto poděkovat za perfektní zvládnutí tak velké akce, rychlost s jakou proběhla registrace a klid, jaký v herně udržel. Honza vás sice chválil - hráli jste rychle, znali pravidla a nedělali kravál - ale přesto: on to není žádný med, v jednom člověku soudcovat turnaj o více než osmdesáti lidech, takže klobouk dolů!
Hrálo se na sedm kol a Top 8, na ceny byly určené čtyři displeje Eventide, lístky na Deskmánii a pro vítěze speciální cena - upravené Engineered Explosives. (Doufám, že se vítězovi líbily...).
Co jsem vlastně hrál? A jak jsem uspěl? Ichorida. Všelijak. Více detailů přináší následující...
Report:
Proč vlastně Ichorid? Vzhledem k tomu, že jsem kromě pár nepodstatných výjimek přibližně rok Extended nehrál, bylo moje rozhodování dost zvláštní. Potřeboval jsem balíček, který není extrémně složitý na hraní a nevyžaduje dokonalou znalost pole, a který je dostatečně rychlý, aby se moje určitá nezkušenost nestihla projevit (resp. aby se moje herní chyby nestihly nasčítat). Tyhle podmínky Ichorid (nebo Narcobridge, chcete-li) celkem splňuje. Navíc jsem měl balíček asi rok postavený, bez toho, abych si ho byť jen jednou zkusil. Jestli jsem si měl něco před rotací zahrát, byl to určitě Ichorid. Obzvlášť, když to byl jeden z určujících balíčků právě končícího Extendu.
Menší problém představovala moje naprostá nezkušenost s balíčkem. Pomocí MWS jsem balíček přibližně dvěstěkrát goldfishoval. Když jsem nabyl dojmu, že chápu, jak Ichorid funguje, zahájili jsme s Tondou Fričem skutečné testování. Odehráli jsme dvě hry, z toho jednu se sideboardem.
Na základě testů jsem postavil následující verzi:
Nějaké méně obvyklé volby:
Nehrál jsem barevné země. City of Brass ani nemám. A na poslední chvíli, v podstatě během tisknutí decklistu, jsem také vyndal i Gemstone Miny. Vzhledem k tomu, že v celém balíčku včetně sideboardu bývají dvě "barevné" karty, rozhodl jsem se, že budu hrát jen s modročernými zeměmi. Obzvlášť proto, že spoléhat na 1x Ancient Grudge a 1x Ray of Revelation se mi moc nechtělo. Zato jsem chtěl mít co největší jistotu, že díky jedenácti (virtuálním) ostrovům bude Wonder rozhodovat patové situace. Vzhledem k předpokládanému poli mi přišlo mnohem důležitější přeletět očekávané hordy goblinů, lvíčků, Goyfů a podobné havěti, než mít sice silnou, ale poněkud jednostrannou odpověď na Jitty a Leyliny.
Proto v sideboardu najdete dvakrát Echoing Truth. Skvěle řeší problematické permanenty (především Leyline of the Void) a je taky mnohem verzatilnější.
V decklistu taky nikde nenajdete Darkblast. Upřímně řečeno to považuju za chybu a kdybych šel na turnaj dnes, jistě bych si ve svých 75 kartách jedno dvě místa někde vyšetřil. Nejenom, že jsem si neuvědomil, jak často budu potřebovat odstranit Mogg Fanatica, který mi bude bránit v úspěšném provedení komba, ale ke svému nemilému překvapení jsem během turnaje narazil i na Yixlid Jailera. Tenhle paňáca vypne můj balík naprosto spolehlivě, takže každá další odpověď se hodí - obzvlášť, když Dakblast nikterak výrazně neinterferuje s mým herním plánem. (Jediné, co se dá Darkblastu vytknout je poměrně malá hodnota dredge a to, že s ním nejde nakrmit Ichorid - předpokládejme, že bychom ho do balíčku dali místo jednoho Thuga.) Vzhledem k tomu, jaká je alternativa (rozuměj: prohra), tak je použití Darkblastu nejen omluvitelné, ale skutečně nutné.
Jinak asi poměrně běžný soupis, občas je k vidění v sideboardu čtvrtá kopie Ichorida a/nebo Therapie proti kontrolům, já jsem však radši chtěl co nejvíc karet proti Leylině... a beztak bych nevěděl, co jmenovat Therapií, případně čím krmit Ichouše.
Mimochodem - předpokládám, že je snad zbytečné balík nějak zvlášť představovat. Těm několika z vás, kteří buď balíček neznají, nebo jsou snad zvědaví, jak moc (nebo málo) Ichoridovi rozumím, jsou určeny následující odstavce.
Narcobridge je aggro/kombo balíček využívající synergie mezi lacinými kouzly, která líznou a zahodí větší množství karet, kouzly s flashbackem, nestvůrami, které různým způsobem vyskakují z hrobu a především kartami se statickou abilitou dredge - ty napomáhají odemílat další a další karty: flashbacky, Ichoridy, dredge.. a Bridge from Below. Obvyklá pilotáž vypadá následovně – hráč Ichorida prostrčí nějakou diskardovou výpustí (ideálně Putrid Impem) kartu s dredgem, následně si lízne několik karet (ať už v draw fázi, nebo ještě lépe přes Careful Study, Tolarian Winds či Breakthrough) a vydredguje. Tím se mu do hrobu dostanou další karty s dredgem, flashbacky, Ichoridi.. rychlost, se kterou hráč obrací svůj balíček do hrobu se extrémně zvýší... a v okamžiku, kdy je v hrobě ta správná sestava karet, hráč si může vybrat buď kombo s Flame-Kin Zealotem (kdy obětování potvor do flashbacku Cabal Therapy a Dread Returnu spolu s Bridgem vytvoří dostatečné množství zombií, které mají díky reanimovanému Zealotovi haste), příp. může vytáhnout Akromu nebo Golgari Grave-Trolla a dojet si s ním pro vítězství.
Pokud se kombo zasekne (obvykle proto, že ze začátku měl hráč v hrobě karty s malou hodnotou dredge), je několik možností, jak ho znovu rozjet – flashback Deep Analysy, odpálení Cephalid Colisea nebo reanimace Cephalid Sage. Ta je obzvlášť veselá, protože nepotřebuje žádnou manu; smutným faktem zůstává, že hráč ztrácí jeden Dread Return, ale obvykle se to víc než vyplatí.
Ichorid je úžasně rychlý balíček, který je schopný vítězství v druhém třetím kole. Zároveň je nezvykle rezistentní vůči běžným formám rušení a protože v podstatě nepřipomíná klasický magikový balík, je složité proti němu hrát.
Na druhé straně je nutno přiznat, že síla balíčku je paradoxně i jeho největší slabinou. Jednak se proti balíčku velice snadno sideboarduje (asi každého napadne Crypta), ale balíček také nemá žádný záložní plán – vítězí vždy combat fází. Není nutné se soustředit jen na hrob, protože kolem Crypty se dá hrát, ale doplňkové Ghostly Prison, Engineered Plague, NoSB, nebo i přiblblé Caltrops dokáží Ichorida zpomalit, pokud ne rovnou zastavit. Pravda je, že občas se na otravné permanenty používala Britney, ale najděte si na ní místo...
Zvláštní kapitolou jsou pak „jednoranné zbraně“ typu Heap Doll, Mogg Fanatika nebo EE, které umějí taky zamotat hlavu.
Uf... na to, že balíček za týden rotuje, jsem se možná až moc rozepsal. Ale na Legacy si ho zahrajete! Sám se na to těším.
Mimochodem – Narcobridge není první balíček s graveyardovou taktikou. Každý si určitě z Ice Age-Mirage Standardu pamatuje Hroboskoč. Jednou někde vyhrabu decklist...
Tolik pro dnešek, protože vás nechci úplně zahltit písmenky. Popis her a zhodnocení balíku a turnaje čekejte během víkendu. Pokusím se taky o malou sumarizaci rotujícího Extendu a také zkusím trochu odhadnout, jak bude vypadat Extended nový. Nečekejte ale, že se trefím stoprocentně - jistě víte, co se o předvídání budoucnosti říká:
„Vždyť pokus o poznání budoucnosti je vždy možný jen díky tomu, že už předem prohlásíme určitou vrstvu skutečnosti za jedině významnou, že skutečnosti upřeme možnost, aby nás překvapovala přesunem důrazu uvnitř svých možností."
Děkuju za váš čas, AB
Jak a proč vlastně Loučení vzniklo?
Přibližně před rokem jsem přestal hrát Extended, protože mi turnaje začaly kolidovat s tréninky taekwonda. Karty do extendových balíčků jsem si ale nechal. Jednak s nimi neobchoduju, protože se mi to nevyplatí, navíc jsem nikdy nepředpokládal nebo neplánoval, že bych snad přestal hrát Extended - jen mi to zrovna teď nějak nevycházelo.
Takhle plynuly týdny, ty přecházely v měsíce, až konečně přišel čas pro rotaci a já si uvědomil, že si hodně svých balíčků už nezahraju. A že je vlastně škoda, nechat na ně sedat prach a ani se s nimi naposledy nepotěšit.
Tím vzklíčila myšlenka uspořádat velký extendový turnaj. Vzhledem k tomu, že Extended naposledy rotoval před dlouhými třemi lety, řekl jsem si, že snad nebudu jediný, kdo by se s ním chtěl rozloučit. Nebudu vás napínat - od prvního nápadu nebylo daleko k prvnímu telefonátu a jak se jednou věci daly do pohybu, už jen nabíraly na rychlosti. Během dvou dnů byl turnaj domluven, zajištěn prostor a ceny, proběhla nějaká propagace a najednou byla sobota ráno a já jel (se spožděním) na svůj první turnaj.
Musím se neskromně pochlubit, že jsem propagaci skutečně nepodcenil. A stejně tak musím přiznat, že obrovské množství cen, které turnaji věnovaly partneři, taky přilákalo neobvyklé davy hráčů. Sešlo se nás třiaosmdesát! To je fakt nádherné číslo! Upřímně řečeno jsem s takovými davy nepočítal a v jednu chvíli jsem měl dokonce obavu, abychom se všichni vešli. Naštěstí jsem nezpanikařil, nezačal jsem zběsile organizovat neukočírovatelný dav, ale nechal jsem to na povolanějších a zkušenějších - obsluze a rozhodčím. Díky kluci!
Turnaj pískal Honza Judas. Chtěl bych mu tímto poděkovat za perfektní zvládnutí tak velké akce, rychlost s jakou proběhla registrace a klid, jaký v herně udržel. Honza vás sice chválil - hráli jste rychle, znali pravidla a nedělali kravál - ale přesto: on to není žádný med, v jednom člověku soudcovat turnaj o více než osmdesáti lidech, takže klobouk dolů!
Hrálo se na sedm kol a Top 8, na ceny byly určené čtyři displeje Eventide, lístky na Deskmánii a pro vítěze speciální cena - upravené Engineered Explosives. (Doufám, že se vítězovi líbily...).
Co jsem vlastně hrál? A jak jsem uspěl? Ichorida. Všelijak. Více detailů přináší následující...
Report:
Proč vlastně Ichorid? Vzhledem k tomu, že jsem kromě pár nepodstatných výjimek přibližně rok Extended nehrál, bylo moje rozhodování dost zvláštní. Potřeboval jsem balíček, který není extrémně složitý na hraní a nevyžaduje dokonalou znalost pole, a který je dostatečně rychlý, aby se moje určitá nezkušenost nestihla projevit (resp. aby se moje herní chyby nestihly nasčítat). Tyhle podmínky Ichorid (nebo Narcobridge, chcete-li) celkem splňuje. Navíc jsem měl balíček asi rok postavený, bez toho, abych si ho byť jen jednou zkusil. Jestli jsem si měl něco před rotací zahrát, byl to určitě Ichorid. Obzvlášť, když to byl jeden z určujících balíčků právě končícího Extendu.
Menší problém představovala moje naprostá nezkušenost s balíčkem. Pomocí MWS jsem balíček přibližně dvěstěkrát goldfishoval. Když jsem nabyl dojmu, že chápu, jak Ichorid funguje, zahájili jsme s Tondou Fričem skutečné testování. Odehráli jsme dvě hry, z toho jednu se sideboardem.
Na základě testů jsem postavil následující verzi:
Ichorid | SB |
Main Deck | Sideboard |
4 Flooded Strand 3 Polluted Delta 4 Watery Grave 4 Cephalid Coliseum 4 Putrid Imp 4 Narcomoeba 4 Golgari Grave-Troll 4 Stinkweed Imp 3 Golgari Thug 3 Ichorid 1 Cephalid Sage 1 Flame-Kin Zealot 1 Akroma, Angel of Wrath 2 Tolarian Winds 4 Bridge from Below 4 Breakthrough 3 Careful Study 1 Deep Analysis 3 Cabal Therapy 3 Dread Return | 4 Pithing Needle 4 Chain of Vapor 2 Echoing Truth 4 Leyline of the Void 1 Wonder |
Nějaké méně obvyklé volby:
Nehrál jsem barevné země. City of Brass ani nemám. A na poslední chvíli, v podstatě během tisknutí decklistu, jsem také vyndal i Gemstone Miny. Vzhledem k tomu, že v celém balíčku včetně sideboardu bývají dvě "barevné" karty, rozhodl jsem se, že budu hrát jen s modročernými zeměmi. Obzvlášť proto, že spoléhat na 1x Ancient Grudge a 1x Ray of Revelation se mi moc nechtělo. Zato jsem chtěl mít co největší jistotu, že díky jedenácti (virtuálním) ostrovům bude Wonder rozhodovat patové situace. Vzhledem k předpokládanému poli mi přišlo mnohem důležitější přeletět očekávané hordy goblinů, lvíčků, Goyfů a podobné havěti, než mít sice silnou, ale poněkud jednostrannou odpověď na Jitty a Leyliny.
Proto v sideboardu najdete dvakrát Echoing Truth. Skvěle řeší problematické permanenty (především Leyline of the Void) a je taky mnohem verzatilnější.
V decklistu taky nikde nenajdete Darkblast. Upřímně řečeno to považuju za chybu a kdybych šel na turnaj dnes, jistě bych si ve svých 75 kartách jedno dvě místa někde vyšetřil. Nejenom, že jsem si neuvědomil, jak často budu potřebovat odstranit Mogg Fanatica, který mi bude bránit v úspěšném provedení komba, ale ke svému nemilému překvapení jsem během turnaje narazil i na Yixlid Jailera. Tenhle paňáca vypne můj balík naprosto spolehlivě, takže každá další odpověď se hodí - obzvlášť, když Dakblast nikterak výrazně neinterferuje s mým herním plánem. (Jediné, co se dá Darkblastu vytknout je poměrně malá hodnota dredge a to, že s ním nejde nakrmit Ichorid - předpokládejme, že bychom ho do balíčku dali místo jednoho Thuga.) Vzhledem k tomu, jaká je alternativa (rozuměj: prohra), tak je použití Darkblastu nejen omluvitelné, ale skutečně nutné.
Jinak asi poměrně běžný soupis, občas je k vidění v sideboardu čtvrtá kopie Ichorida a/nebo Therapie proti kontrolům, já jsem však radši chtěl co nejvíc karet proti Leylině... a beztak bych nevěděl, co jmenovat Therapií, případně čím krmit Ichouše.
Mimochodem - předpokládám, že je snad zbytečné balík nějak zvlášť představovat. Těm několika z vás, kteří buď balíček neznají, nebo jsou snad zvědaví, jak moc (nebo málo) Ichoridovi rozumím, jsou určeny následující odstavce.
Narcobridge je aggro/kombo balíček využívající synergie mezi lacinými kouzly, která líznou a zahodí větší množství karet, kouzly s flashbackem, nestvůrami, které různým způsobem vyskakují z hrobu a především kartami se statickou abilitou dredge - ty napomáhají odemílat další a další karty: flashbacky, Ichoridy, dredge.. a Bridge from Below. Obvyklá pilotáž vypadá následovně – hráč Ichorida prostrčí nějakou diskardovou výpustí (ideálně Putrid Impem) kartu s dredgem, následně si lízne několik karet (ať už v draw fázi, nebo ještě lépe přes Careful Study, Tolarian Winds či Breakthrough) a vydredguje. Tím se mu do hrobu dostanou další karty s dredgem, flashbacky, Ichoridi.. rychlost, se kterou hráč obrací svůj balíček do hrobu se extrémně zvýší... a v okamžiku, kdy je v hrobě ta správná sestava karet, hráč si může vybrat buď kombo s Flame-Kin Zealotem (kdy obětování potvor do flashbacku Cabal Therapy a Dread Returnu spolu s Bridgem vytvoří dostatečné množství zombií, které mají díky reanimovanému Zealotovi haste), příp. může vytáhnout Akromu nebo Golgari Grave-Trolla a dojet si s ním pro vítězství.
Pokud se kombo zasekne (obvykle proto, že ze začátku měl hráč v hrobě karty s malou hodnotou dredge), je několik možností, jak ho znovu rozjet – flashback Deep Analysy, odpálení Cephalid Colisea nebo reanimace Cephalid Sage. Ta je obzvlášť veselá, protože nepotřebuje žádnou manu; smutným faktem zůstává, že hráč ztrácí jeden Dread Return, ale obvykle se to víc než vyplatí.
Ichorid je úžasně rychlý balíček, který je schopný vítězství v druhém třetím kole. Zároveň je nezvykle rezistentní vůči běžným formám rušení a protože v podstatě nepřipomíná klasický magikový balík, je složité proti němu hrát.
Na druhé straně je nutno přiznat, že síla balíčku je paradoxně i jeho největší slabinou. Jednak se proti balíčku velice snadno sideboarduje (asi každého napadne Crypta), ale balíček také nemá žádný záložní plán – vítězí vždy combat fází. Není nutné se soustředit jen na hrob, protože kolem Crypty se dá hrát, ale doplňkové Ghostly Prison, Engineered Plague, NoSB, nebo i přiblblé Caltrops dokáží Ichorida zpomalit, pokud ne rovnou zastavit. Pravda je, že občas se na otravné permanenty používala Britney, ale najděte si na ní místo...
Zvláštní kapitolou jsou pak „jednoranné zbraně“ typu Heap Doll, Mogg Fanatika nebo EE, které umějí taky zamotat hlavu.
Uf... na to, že balíček za týden rotuje, jsem se možná až moc rozepsal. Ale na Legacy si ho zahrajete! Sám se na to těším.
Mimochodem – Narcobridge není první balíček s graveyardovou taktikou. Každý si určitě z Ice Age-Mirage Standardu pamatuje Hroboskoč. Jednou někde vyhrabu decklist...
Tolik pro dnešek, protože vás nechci úplně zahltit písmenky. Popis her a zhodnocení balíku a turnaje čekejte během víkendu. Pokusím se taky o malou sumarizaci rotujícího Extendu a také zkusím trochu odhadnout, jak bude vypadat Extended nový. Nečekejte ale, že se trefím stoprocentně - jistě víte, co se o předvídání budoucnosti říká:
„Vždyť pokus o poznání budoucnosti je vždy možný jen díky tomu, že už předem prohlásíme určitou vrstvu skutečnosti za jedině významnou, že skutečnosti upřeme možnost, aby nás překvapovala přesunem důrazu uvnitř svých možností."
Děkuju za váš čas, AB
Komentáře
Přispívat mohou pouze přihlášení uživatelé. Pokud chcete vložit komentář, přihlaste se ZDE.