Reporty
UW Maratón Report
(Pozn. autora: Report byl napsán už před GP Brusel a měl tady dávno viset, ale protože jsem neschopný a líný, tak ho tu máte až teď. Report z Bruselu očekávejte během týdne.)
Tak vás po dlouhé době zase vítám u mého reportu, zkoušky a magicové prázdniny mě na pár měsíců odstavily od kartiček, ale zlé časy pominuly a můžeme se zase zasmát nad reportem mých chyb a zážitků. Dnešní článek se jmenuje Maraton, protože místo toho abych vám popisoval, jak jsem došel k nějaké konstrukci, vám dnes spíše ukážu jak jsem se jí učil hrát. Bystré oči si v coveragi z PT San Diego povšimly, že Michal Hebký sice na main eventu nezazářil, ale podařilo se mu splitnout finále ze side eventu o foilovou sbírku všech standartových karet. Hrál svou vlastní konstrukci UW kontrolu, která se mi okamžitě zalíbila (mám rád balíčky, kde je většina karet čtyřikrát, v jednoduchosti je krása) a protože team-mate Váňa během mojí pauzy nelenil a nakoupil nové Jace a jiné potřebné věci, mohl jsem si jí hned vyzkoušet na turnaji. Čekal nás „dvojkový“ víkend (dvojka v Dungeonu a GPT Brusel v Plzni), mimoto pravidelné turnaje vycházely tento týden na 2 večerní standarty, takže o nějaký warm-up na neděli bylo postaráno. Vzal jsem balíček, dokoupil Iony a vyrazil jsem „na skládku.“ Před hernou mne pobavila opravdová skládka (prý zlí sousedi) a po kratším čekání jsme začali hrát.
// Lands
4 [WWK] Celestial Colonnade
4 [M10] Glacial Fortress
5 [ZEN] Island (3)
6 [ZEN] Plains (1)
2 [WWK] Tectonic Edge
// Creatures
4 [M10] Baneslayer Angel
4 [ALA] Knight of the White Orchid
2 [ZEN] Iona, Shield of Emeria
// Spells
3 [WWK] Jace, the Mind Sculptor
4 [M10] Mind Spring
4 [CFX] Path to Exile
4 [CFX] Martial Coup
2 [ZEN] Day of Judgment
4 [ARB] Fieldmist Borderpost
4 [WWK] Everflowing Chalice
4 [ZEN] Spreading Seas
// Sideboard
SB: 4 [ALA] Oblivion Ring
SB: 4 [M10] Negate
SB: 4 [CS] Flashfreeze
SB: 1 [M10] Celestial Purge
SB: 2 [CFX] Telemin Performance
High profile turnaje, jako například FNM, popíšu stručně. V prvním kole mě zabila Naya, v první hře jsem si nechal podivnou, Baneslayer-heavy ruku a když jsem si na 4 zemích dal Mind Spring za 2 a oponent si lízl Ajaniho, aby mě o kolo zdržel, bylo hotovo. Druhá se nesla ve znamení mulliganu do 5 on play, kde jsem nechal jednu zemi a kalich a další si nelízl. Oponent na mě nasidoval sparkmage-collar-package a vyndal Rangery of Eos, takže tohle byla asi tak jediná možnost, jak prohrát. Pešek. Ve druhém jsem celkem bez potíží zabil Jund a pak i RB fritku (soupeř dal terminate na knighta a na anděla se jen velmi smutně podíval) a v posledním kole mě čekal úřadující CMUS 6tour šampion Miro Ševčík. Hrál Nayu a první hru jsem vyhrál i přesto, že jsem vynechal 3. zemi, pak totiž landy lidově řečeno „dofelily“ a já začal hrát Martial Coupy a s tím Naya svede jen málo. Druhou jsme nestihli dohrát (když jsem uchránil poslední 1 život v pátém nastaveném) a celkově se mi zdálo, že tento „dobrý matchup“ nějak nezvládám. Miro hrál však v sidu i nestandartní Goblin Ruinblastery a Qasali Pridemage, kteří mojí manabázi dost zatápěli. 3:1 mi vyneslo druhé místo a cca 10 bodů v DDI Indexu (ten do tři let plně nahradí DCI).
Na čtvrteční FNM v „garáži“ mě doprovodil i maestro Váňa s Jundem, kterého naštěstí v prvním kole vyklepla fritka a tak nic nestálo v cestě k výsledku 4:0. Turnaj jsem si sice zpestřil pár chybkami (nedokázal jsem spočítat, že mám už 9 man a vyhrát Ionou, tak jsem ještě přiložil kalich a byl jsem odměněn Earthquakem za 9) ale protože soupeři se také činili (rybník na mou pláň, když se vedle válí Celestial Colonnade), tak jsem to dokázal. Zabil jsem URW kontrol, Bant a 2x Nayu, takže nic opravdu těžkého.
Z balíčku jsem měl opravdu radost a po pár sessionech testování proti jundu a věčnosti strávené na ICQ taháním mouder z Míši Hebkého jsem byl připraven na víkendový nášup.
V sobotu jsme tedy v silné sestavě já, Tomáš „Tomino Snob De“ Bílek a Tomáš „Pinky Winky Váňa“ Vaněk vyrazili do Dungeonu na Worldwake Game Day, toliko vznešený název pro velkou dvojku s promama na ceny.
1. kolo: Igor Juvčenko - MonoR Fritka
Oponent patřil ke starší generaci a dvojku hrál podle svých slov poprvé, takže se mi podařilo urvat 3 body. Vtipným momentem byl jen Ball Lightning nafouknutý Teetering Peaks, který se neohroženě rozjel proti mému knightovi a já měl možnost použít onu okřídlenou formuli: Sure, First strike? Ve druhé mi soupeř 3x ukradl Baneslayera Mark of Mutiny, ale ten potřebný burn ne a ne dolíznout.
1:0
2. kolo: Miro Ševčík – Boss Naya
Tak tady jsem sice doufal v přesvědčivější výhru, než minule, ale nebylo mi přáno. První hru jsem sice vyhrál, tam toho Naya zmůže opravdu málo, ale v následující jsem si z nepochopitelných důvodů nechal jednu zemi a kalich na šesti on draw, což je jasná chyba (a země pochopitelně nepřišly) a po zásluze jsem tedy ve třetí šel do pěti a nechal oblíbenou kombinaci jedna země+kalich on play, a to také nevedlo k výhře.
1:1
3. kolo: Ondřej Malý - RB Vampires
V tomto mači jsem nevěřil vlastním očím, protože množství karet, co si dal oponent do balíčku „akorát proti mě“ bylo opravdu enormní. Každou hru jsme začali Duressem into Duress a pokračovali ve stylu Blightning, Ruinblaster, Malakir Bloodwitch a kdybych dostal Hymnou, tak bych se ani moc nedivil. Jednu hru jsem vyhrál díky topdecknutému Mind Springu za 7, pak mě rozšlapal a ve třetí jsem udělal chybu, když mě jezdil Ruinblaster a Gatekeeper of Malakir, měl jsem 4 země a oponent 5, já 12 životů. Zahrál jsem Day of Judgment místo jednoho ze 2 Coupů, co jsem měl na ruce (token zablokuje Ruinblastera, příští kolo se druhý coup vymění za 2/2) a byl jsem potrestán čarodějkou, na kterou byly Coupy za 2 krátké.
1:2
4. kolo: Robert Rác – 4C Control
Robertův den taky nezačal moc slavně a po udiveném: „Ty čo tu děláš? Ako že máš 1:2??“ jsme se pustili do souboje kontrolů. V něm naštěstí oponent tahal za kratší konec, protože jednak neměl nové Jace, nehrál kalichy ani jinou akceleraci a pak také jeho manabase dala možnost zazářit i mým rybníkům. Takže nakonec jsem měl více many i karet a po sidu i dost rušení na jeho ultimáta a podobně.
2:2
5. kolo: Petr Kytka - Boros Fritka (to se rýmuje :))
Peťan hrál heavy landfall fritku s Expedicemi a když v první začal svižně Goblin Guidou, věděl jsem, že mám problém. Nakonec jsem podle očekávání podlehl, ale jen kolo před tím, než bych zahrál vítěznou Ionu. Naštěstí, v obou dalších hrách měl Petr docela flood a mě chodili andělíčci jak na běžícím pásu a tak se mi podařilo partii obrátit. Petr na mě nasidoval Day of Judgment, protože (bůhvíproč) nehrál Pathy, což je podle mě velká chyba. Zajímavá situace: Petr měl Geopedu, která mohla být 5/5 a Goblin Guidu a já Baneslayera s jednou odtaplou zemí a Pathem na ruce. Petr zaůtočil Geopedou a když jsem sáhl na Baneslayera, abych zablokoval a po odpálení fetchky vyswordoval, Petr mě zastavil a zaútočil i Guidou. Myslel si, že se musím měnit a on protlačí 2 damage navíc. Blok jsem změnil, geopedu zabil a získal tak z útoku 5 životů, díky kterým jsem hru nakonec vyhrál.
3:2
6. kolo: Tomáš Hucík - MonoB Vampires
V šestém kole mne čekal o rok mladší spolužák z právnické fakulty pilotující upíry. V zásadě nepříjemný matchup, ve kterém jsou Spreading Seas až nečekaně dobré a Iona očekávaně skvělá. Oponent nevyužil Hexmága k tomu aby mi zabil kalich za 2 a tak dostal Mind Springem. Podařilo se mi rychle narampit do hodně zemí, přičemž Jace zajistil dostatek času a karet na seslání Iony. Ve druhé jsem měl opět včas Jace na stole a důsledně jsem schovával dobré kusy na vrch balíčku. V silném Mind Sludgi však soupeři zabránily Spreading Seas a když mi konečně zahodil celou ruku tak jsem jen otočil vrchní kartu- Ionu- a oponent mi podal ruku.
4:2
7. kolo: Jaromír Počedič - 4C Kontrol
Poslední kolo turnaje, s výhrou mám teoretickou šanci na Top 8. Oponent si na mě přichystal další mnohobarevný balíček. Kontrolní matchupy bez kalichů jsou ale, dle mého názoru, silně v můj prospěch (soupeř mě může nachytat jen Ajanim) a tak celkem svižně vítězím. Humornou situaci si vybavuji jen jednu a to konec druhé hry, kdy jsem soupeři zničil 2 země edgem, 3 země zaplavil Spreading seas a zbývající Island a Halimar Depths tvořily manabase, která je velice náchylná na Ionu na modrou, kterou hra skončila. Nuts.
5:2
Nikoho nepřekvapí, že jsem skončil devátý díky pomocnému hodnocení a stal se tak cílem posměchu od obou Tomášů, kteří byli bezpečně v osmičce. Turnaj vyhrál Miro Ševčík bez ztráty zápasu.
Po kritickém pohledu zpět jsem si řekl, že v Plzni to musí být lepší, na cestě domů jsme složili slavnostní přísahu, že někdo z nás tří ten trial vyhraje a šli jsme spát.
Ráno jsme nabrali pár slevových kupónů na cestu do Plzně (Lukáš Verner a Jaroslava Achtung Štefánková) a vyrazili na turnaj, jehož vítěze čekaly podle propozic 3 bye a 3 boostery. Na místě jsme naštěstí zjistili, že Jožin je hlava otevřená a nějakou minidotaci zajistí a tak jsme usedali do prvního kola s lepšími vyhlídkami. Decklist jsem trochu upravil, odebral jsem 1 Telemin Performance a přidal zpět druhý Celestial Purge, field vypadal spíše agresivně a fritkami se docela hemžil.
1. kolo: Jaroslava Štefánková - Grixis Control
Do prvního kola slečnu, to je příjemný začátek. Partie ale tak klidně neprobíhala, neboť přestože se mi podařilo vytáhnout 2 Countersqually na nějaké blbosti, třetí na můj „vítezný“ Mind Spring se tam stále skrýval a vstoupili jsme tak do draw and go módu. Tady jsem vyrobil botku, když jsem nezabil útočící manland hned napoprvé Tectonic Edgem, chtěl jsem ušetřit zemi pro případnou Ionu, Spring či podobnou příležitost a navíc jsem byl na 14 životech. Manland mě tedy sjel až na 11 než mi došla trpělivost a v tu chvíli jsem si uvědomil, že už je pozdě. O pár blesků později jsem míchal balíček a tajně si přepsal název archetypu na Grixis Fritka. Po sidu ale nastoupily Negačky a Oblivion Ringy na Jace a Spreading Seas zatápěly manabase natolik, že jsem nakonec ten Mind Spring resolvnul a vyhrál. Na třetí zbývalo málo času a tak jsem se rozhodl pro beatdown plán, který vyšel náramně: turn 4 anděl sice dostal Jacem, ale turn 5 znova anděl a turn 6 druhý s Negate backupem mi zajistily výhru.
1:0
2. kolo: Matěj Šnajdr - Jund
Jund je vcelku obtížně prohratelný matchup, pokud ovšem čtete soupeřovy karty. Hádejte, kterou část jsem opomněl. Oponent dal po wratech Abyssal Persecutora a já odpověděl Baneslayerem. Bohužel, fakt, že Persecutor je démon mi jaksi ušel a tak jsme na sebe asi 5 kol koukali. Když mi konečně došlo, co je špatně a začal jsem útočit, soupeř lízl v krátkém sledu pulse, SGC a Broodmate Dragona, a já měl jen země. V posledním kole jsem zablokoval tak abych ho mohl příští kolo zabít manlandy, ale tak mi mohl oponent nasypat gobliny do hlavy a persecutora a bleskem z ruky mě dostřelit. Opět plně zasloužená prohra, ale tentokrát se mi nevymstila, protože další hry šly už podle plánu a zápas jsem otočil. Udělal jsem i diskutabilní strategický tah, vysidoval jsem Spreading Seas. Soupeř totiž hrál téměř all basic manabase, neviděl jsem snad jediný manland a Rampant Growth ho vždy dostatečně stabilizoval.
2:0
3. kolo Martin Sús – Koros
Tak win and in, 3:0:2 bude na osmičku stačit všem. Los mi však nebyl příliš nakloněn a tak jsem napárován k nepříjemnému borosu. Štěstěna se nedostaví ani do první hry, kde po mulliganu do 4 on play nepředvedu epický comeback. Ve druhé soupeřův nástup stihnu vcelku snadno a po prvním Martial Coupu už můžeme jít na třetí. Po mulliganu do vlažné ruky se v prvním kole zaraduji, protože oponent nemá Steppe Lynxe, ale jenom ubohého Kitesail Apprentice, pak ale příloží Stoneforge Mystic, kterým najde Adventuring Gear, další kolo tedy dostanu za 7 (pathy nevedeme) a přijde další Apprentice a když i ten dostane landfall mečík tak můžu balit karty.
2:1
4. kolo Dalibor Fukala – MonoRed Fritka
Začínat proti fritce se mi zdálo tak dobré, že jsem šel raději do pěti, tam ale už bylo něco hratelného a tak jsme hráli vyrovnanou hru. Od začátku jsem držel Ionu a protože se nekonal nějaký rychlý nástup s Goblin Guidou, tak díky topdecku kalichu jsem jí zahrál v sedmém kole a s tím Dalibor očividně nepočítal. Ukázal mi ruku s třemi burn spelly (měl jsem 5 životů) a šel hledat pomoc do sideboardu. Ve druhé mě přejelo pěkné draw završené Mark of Mutiny na APZ (Anděla Poslední Záchrany) a tak jsme šli zase do decideru. Tam jsme se oba dostali do hellbentu velice rychle, ale protože mi oponent musel zabít anděla a knighta blesky tak jsem seděl na pohodlných 14 životech. Nalízal jsem si 4 kántrování a když jsem si k tomu lízl Anděla bylo vyhráno.
3:1
5. kolo Jonáš Kozák – Jund
Po delším přemlouvání jsem soupeře ukecal na remízu, vzhledem k tomu, že dost stolů pod námi hrálo a do osmičky jsme proklouzli oba. Já na pátém místě, což bohužel znamenalo, že si zahraju čtvrtfinále rematch proti Korosu. Váňa byl napárován ke Grixis Controlu Petra Háky a Tomino na Top 8 nedosáhl.
3:1:1
Čtvrtfinále: Martin Sús – Boros
Moje poznámky říkají, že jsem vyhrál první hru Andělem ve čtvrtém kole a ve druhé dostal naklepáno, takže zase drámo. Ve třetí byl klíčový okamžik ve čtvrtém kole, kdy se proti mě rozjely 2 5/5 Geopedy ale já disponoval dvěma Pathy, po kterých mi ještě soupeř zabil Anděla kombem pinkač+obojek, ale následný Martial Coup už nerozchodil. Vzhledem k matchupům v top 8 jsem se už na další zápasy vysloveně těšil, tady to bylo opravdu těsné a Martin poslední hru docela floodoval.
Zdaleka jsem slyšel, že Váňa svůj zápas nezvládl („**********************!“) a to ani přes Hadžisův play of the day: Lightning Bolt do Leeche, když má oponent 3 životy.
Semifinále: Jan Beneš – Mythic Bant
Tohle by měla být procházka růžovou zahradou a první hra to potvrdila. Jakmile zahrajete Martial Coup, prohrát jde už těžko. Pak mě asi postihl nějaký stihomam, ale odsidoval jsem Spreading Seas a Baneslayery a hrozně jsem se divil, když jsem umřel pod Celestial Colonnadou, která jede i přes panáčky z Coupu. Chtěl jsem obejít Mind Controly, které jsem tušil ale soupeř je vůbec nenasidoval. Na třetí jsem uvedl deck do hratelnějšího stavu, přestal jsem ignorovat manlandy a fakt, že oponent nemá žádný removal na Anděly a když jsem položil ve čtvtém kole Jace a vrátil mu jedinou bytost, bylo jasno.
Finále: Jonáš Kozák – Jund
Můj „partner v remíze“ se probojoval až do finále, znamení toho, že to asi umí otáčet. První hra byla dosti podivná, protože ani přes 2 Mind Springy jsem si pořád nemohl líznout nějaké kloudné nonland karty, a když oponent vyřešil první Coup pulzem z vršku a další kolo vytočil blesk a přidal další, a tím vyřešil i mě, marně jsem přemítal, kde se stala chyba. Druhou hru jsem měl však plně pod kontrolou, od začátku jsem měl Baneslayera, kterého soupeř držel v šachu Malakir Bloodwitch. Situaci vyřešily dva Mind Springy za 8, pak jsem narampil pomocí tří kalichů, zarybničil 4 manlandy a pak dal v jednom kole Martial Coup za 7 a Ionu na černou a opět si jednou užil, co to znamená „mít všechno.“ Ve třetí hře šel soupeř do šesti a podle přihlížejících si nechal ruku 5 zemí a Great Sable Stag. Když mi obligátní turn 4 Anděl neumřel a o dvě kola později jsem mohl přidat druhého jištěného Flashfreezou, vítězství bylo doma.
Organizátoři nakonec zajistili příspěvek 500 Kč, což je lepší, než drátem do oka a tak si v Bruselu snad koupím i zmrzlinu. Za všechny turnaje jsem měl celkové skóre 18:4:1, z čehož jsem si za polovinu proher mohl sám, takže deck lze jen doporučit. Jen si povšimněte enormního množství mulliganů, borderposty a nonbasic landy se moc rádi nemají.
(Pozn. autora: Tady už byly jen vyhlídky do Bruselu a měli jste mi tam přát štěstí, takže všem co tak učinili děkuji, vcelku se zadařilo. U reportu z Bruselu nashledanou.)
PV
Cmus: Pedro_Perdido
Komentáře
Přispívat mohou pouze přihlášení uživatelé. Pokud chcete vložit komentář, přihlaste se ZDE.