Hodně pěkný report z hodně pěkného turnaje z hodně pěkné destinace! :-)
Pojedete také na CommandFest do Frankfurtu?
1 hlas
Dva roky bez oblíbených GPček zanechaly v našich řadách velký hlad po velkém výjezdu. Když se naskytla příležitost zaletět si na Relic TCG Fest ve francouzském Toulouse, neváhali jsme ani vteřinu. Jako za starých časů... Rozhodnuto bylo rychle, jak už to tak bývá, vlastní realizace cesty se ale doháněla klasicky na poslední chvíli. Někdo odpadl, někdo přibyl, někdo jel sám, někdo ve skupině, jiný s přítelkyní, ale nakonec se nás ve Francii šťastně sešlo osm magikových borců.
Pokud Vás zajímá budoucnost papírového turnajového hraní Magic the Gathering, tak si nenechte utéct jeden z našich předchozích článků.
Takticky jsme zvolili hotel v centru, u kterého se nacházel krásná hospodoherna U Trola, lepší místo na dvoudenní předtunajový testing bychom hledali jen těžko. Testing to byl opravdu intenzivní a obzvlášť první večer se nějak protáhl až do brzkých ranních hodin. V sobotu jsme se tedy zjevili na sajtě, hale místního klubu juda, svěží jako rybičky, odpočatí a náležitě připravení. Čekalo nás 9 kol duel commanderu a ambice byly jasné: všichni v topce, splitnout ceny a hurá na oslavu.
Kdo mě zná, ví, že jsem v životě hrál jen jednoho generála – Karlova čili Karla. Deck je to krásný, férový, složitý tak akorát se spoustou dobrých matchupů. Jenomže poslední změny v metě, (un)banech a přesílených 5c balíčcích postavených na triomech (vzlyk po wastelandě) Kájovi moc nepřály. Když se tedy ve spoilu Kamigawy objevila jistá lištička, která na první pohled křičela YOLO!, řekl jsem si, že by to mohlo být něco pro mě a okamžitě jsem zadával na rytíři objednávku plnou aur, o kterých jsem do té doby (jako většina hráčů) nevěděl, že existují.
Na turnaj jsem tedy vyrazil s Light-paws. Je to monoW, takže člověk netrpí na color screw (a nemusí si brát hypotéku na koupi dalšího duálu), s jasným game planem: procpat generála do hry, zahrát 2-3 aury a zabít soupeře, než se vzchopí na odpor. Bohužel, ne vždy je to tak jednoduché. Modrá plán dokáže zkazit nefér counterspelly a bílá zase otravným removalem, proti kterému nefungují protekce. Největším nepřítelem jsou tak jasně UWx kontroly. Říkal jsem si, že Shorikajů se asi bude hrát celkem dost, ale snad se jim v 250 lidech vyhnu. Čekalo se také hodně Gristů, což je naopak matchup celkem v pohodě, a fritek. Ty jsou pro mě skoro autowin. Vlastně jako skoro všechny ostatní férové/creature decky. Takže plán na turnaj byl jasný, stačí trochu štěstíčka, vyhnout se UW prasákům a zbytek nějak uplácat. Spoiler alert: Grista ani monored jsem nepotkal ani jednou 😊.
To nám to hezky začíná, říkám si. Neznámý UW generál a ještě ve FR. Překládací aplikace zafungovala, ale i tak jsem moc nevěděl, co čekat. Rozjel jsem si proto svoje, vyložil lišku a poté i protekci na modrou. Rušení soupeř očividně moc nehrál. Už jsem se v duchu viděl v cíli, bohužel Urza’s Saga položená ve druhém kole soupeři našla modrou spellbombu, proti které žádná aura neochrání (na Giver of Runes v prvním kole soupeř odpověděl v dalším kole zahraným Revokerem) ☹. Bounce oponentovi koupil trochu času, zůstal ale jen na pár životech, a tak si nemohl moc vyskakovat. Pak mi ale konečně předvedl value, kterou jeho generál umí, a po pár točkách s Lotus Bloomem, poznávám, že si v podstatě může dělat cokoliv. Spellbombu si stále vrací, otočená Sága najde Shadowspear a roboti přidají spoustu životů. Okénko možná ještě někde bylo, třeba kdybych jediný removal použil na Revoreka a ne na 15/15 s lifelinkem co na mě útočila, tak by se vyhrát dalo. Já ale svou první hru na turnaji raději vzdávám, jelikož jsme vyplýtvali dost času. Hraje se jen na 50 minut a tak se každá ušetřená minuta hodí.
Druhou soupeř začíná flexem – spellbomba v prvním kole z ruky. Naštěstí mám přesnou odpověď – přenosnou díru. Liška pak bez odpovědi zabíjí soupeře. Třetí hru začínáme v nastavených kolech, naštěstí. Soupeř na play vypadá na hodně rychlý start, takže nakonec s velkým vyčerpáním skoro i rád beru remízu.
Tak, UWček už bylo dost, říkám si. Proto mě vůbec nepřekvapí, když se proti mně usadí Mr. Robot. Match jde přesně podle očekávání a přes kombinaci rušení, bouncování, ničení a exilování nemám šanci projít. Díky robotovu lízání má soupeř vždycky všechno (pls ban Shorikai! ☹ ), a i když se cukám, prohře neuniknu.
Tak do třetice všeho dobrého i zlého! Raduju se, že soupeř konečně nemá modrou, ale hrozně se bojím bílých jednomanových removalů na lišku (a že jich teď není málo). Hraju hodně opatrně, na jistotu, soupeř začíná turn 1 Monastery Swiftspear a tlačí. Ukazuje mi však jen spoustu triků tipu preventni 1 dmg do bytosti a prolízni se. Vzpomenu si tedy na krédo decku YOLO, přiložím dvě nejsilnější aury a zatlačím. Nevyhnutelně čekám nějaký exile, ale liška projde, přidá mi 15 životů a soupeř vzdává. Že by konečně štěstíčko?
Vedu na hry, takže v další hře se nebojím a hraju si v podstatě solitér (jak to má liška ráda). V ruce mám All That Glitters a Coronetu, najdu Ethereal Armor a protekci na bytosti a soupeř natahuje ruku ještě před útokem. Ptám se WTF? Ale vysvětluje, že zabíjení v podstatě nehraje, protože se nekombí s Feather, kterou chudák za celý match ani jednou nezahrál. V duchu kroutím hlavou, ale raduju se, první výhra!
Radost netrvá dlouho. Partykiller Shorikai je zpět. Nu což, nepřízni osudu je třeba čelit s odvahou a neztrácet naději. A to se vyplatilo, protože ve dvou hrách se dostavil Hope of Ghirapur. I tak to ale není jednoduchý boj a musím využít všechny (špinavé) triky. V jedné chvíli se se soupeřem dostáváme do přestřelky na stacku, kterou se snaží ukončit forsáží. Zbývá mu jedna mana a já smutně koukám na svůj Mana Tithe v ruce. Napůl z legrace aktivuji Port, abych mu dal manu do poolu, soupeř ale řekne ok, zemi si nechá tapnout, a pak se jen směje. Můj Counterspell bere sportovně (v duchu velmi chválím, leckterý hráč u nás včetně mě by to s takovou grácií neustál). Ve třetí hře se díky letadélku Káněti odtapnu s liškou ve hře na 4 manách a v ruce mám čtyři 1manové aury. Nuže, hyň sa ukáže! První aura – counter spell. Druhá aura – forsáž. Třetí aura – projde a najde mi Flickering Wardu. Čtvrtou flashovou si nechávám v ruce, protože čichám nějakou neplechu. A skutečně, soupeř ve svém kole zkouší Supreme Verdict. Flashnu poslední auru a najdu si totem armor. Soupeř uznale pokývá hlavou a gratuluje mi. Prý si myslel, že jsem udělal missplay (o verdiktu v ruce jsem věděl, protože ho zkusil zahrát po aktivaci letadla), protože jsem si nenašel totem armor už ve svém kole. Takhle jsem ho ale vytrikoval do verdiktu a díky tomu ho zabil. Wow! První skalp Shorikaie!!!
Jsem v euforii, cítím, že se zvedám ode dna a že tento turnaj už je můj!
Moc dlouho to nevydrželo. Pokud je něco horší matchup, než UW kontrol, tak je to UW s černou navíc. Aminatou je má nejhorší noční můra, už od dob Karla, a liška na tom není o moc lépe. V první ještě trochu jedu na vlně předchozí výhry a v duchu YOLO sypu lišku a jednu auru za druhou. Projedu se za 14 s lifelinkem, v ruce Flawless Maneuver a říkám si, že by, že by snad příští kolo konec? Ne. Soupeř s ledovým klidem ve svém kole tapne jednu bílou manu a já už vím, že je konec. Přijde bílá díra a je po srandě. V druhé hře začínám ještě agresivněji, ale Animatou hráči mají vždycky všechno. Matka umře hned jak se podívá na stůl, jehla na animatou nevadí, protože soupeř vykládá postupně modrou allstars kolekci Narset, Shorikai, Jace. Přijde mi, že zatímco já mám prázdnou ruku, soupeř vybírá cca z deseti karet, jak mě víc zesměšnit. Nakonec vylosuje Vindikaci na mojí díru, která sežrala jeho díru, a liška neslavně končí. I tohle je magic, během pár minut mě kontrol úplně rozložil a já vyrážím alespoň do blízkého pekařství, pokochat se dobrotami a krásnou obsluhou.
Posilněn po pauze usedám ke stolu s vnitřním klidem, že nic horšího už mě potkat nemůže. Nakonec jsem příjemně překvapen pro mě nepříliš známým generálem. Nechávám pomalejší ruku a říkám si, že mám čas. Soupeř tlačí, přikládá víc a víc tokenů, ale jsem v klidu. Konečně předvedu, co umí liška, a jedním útokem mám víc životů než na začátku hry. Soupeř je trochu otřesen, ale lízne a se smíchem říká: „Jé, tohle jsem si teď chtěl tutorovat!“. Pak plácne na stůl Parallax wave a já vzdávám.
Další dvě hry naštěstí vlna nepřišla a celkem bez odporu vyhrávám s protekcí na příšery i skrze armádu tokenů.
S těmito partnery jsem také ještě neměl tu čest, takže nevím, co čekat. Vidím ale modrou, takže se snažím obehrávat rušení. Bohužel zbytečně, soupeř nemá nic. S liškou se však rozjíždím příliš pozdě a soupeř mně kolo před smrtí vykombí Breachem. Do druhé hry měním taktiku zpátky na YOLO, takže soupeř pro změnu nemá nic jiného než counterspelly. Poté, co mi dojdou spelly a many na lišku, dává soupeř v klidu tutor a znovu se vykombí. Prostě smůla.
V této fázi turnaje a pořadí v tabulce už jsou všichni hráči klidní a usměvaví, víme, že už jde jen o to si hezky zahrát. Můj soupeř mě velmi srdečně zdraví, jeho „nice to meet you!“ mu však v půlce věty zamrzá v ústech, když na stůl otočím svého generála. Patrně má s tímto matchupem stejné zkušenosti jako já. S Klothys jsem s liškou ještě neprohrál, a i zde se situace opakuje. Soupeř obě hry téměř mlčí, je mi však jasné, že pokud by nějaká slova použil, určitě nebudou slušná. Zkouší, co se dá, protekci se snaží obejít spellbombou, bohužel v tu chvíli už 2 dmg na lišku zdaleka nestačí a já mám za sebou nejrychlejší match celého dne.
Od Gallie čekám, že to bude více méně repríza souboje s Klothys, soupeř však začne hru Ragavanem a mně malinko zatrne. Naštěstí pořadatelé vzápětí vyhlásí, že budou nové pairingy. Se smíchem se loučíme a čekáme na update, jen abychom byli napárování znovu spolu. Při lízání ruky ještě pořadatel zahlásí, že bychom si znovu měli hodit o to, kdo začíná, ale jelikož v ruce vidím Gemstone caverns, nechávám trochu škodolibě soupeře hrát. Ten mi to však oplatí a začíná znovu opičákem. Ve svém druhém kole mám však tři volné many, soupeř je zatapovaný po svém generálovi, takže vesele vykládám lišku a auru, která nečekaně dojde pro Ward a protekci na červenou. Soupeř se mě pak ještě snaží přetlačit, ale Coronet mu rychle vysvětlí, že to nejde.
Ve druhé hře trochu sebevědomě rozjíždím flash aury ve svém kole, abych rychle zakončil, soupeř mi ale ukazuje, že i jeho balíček má blesky zadarmo. Greedy play je potrestána a jdeme na třetí. Jsem na play, hraju to celkem safe (v ruce mám Reverent Mantru i Flawless Maneuver) a během pár kol je naštěstí hotovo.
Finální skóre nakonec 5:3:1.
Not great, not terrible, ale po tom tragickém začátku jsem celkem spokojen. Z české výpravy jsem druhý, na krásném 61 místě z cca 250. Turnaj to byl moc pěkný, prostory super a až na to malinké zaškobrtnutí v posledním kole nebylo ani co vytknout z pořadatelské stránky. Všichni soupeři byli velmi příjemní a ač jsme se Francouzů a jejich přístupu k angličtině trochu báli, nakonec všechny hry (s malou pomocí překladače) proběhly bez větších problémů a překladatelských oříšků. Noční život v Toulouse také velmi příjemně překvapil, takže díky a jen tak dál kluci francouzský!
A na závěr přikládám ještě pár perliček z turnaje od ostatních členů výpravy.
Starý matador Myšák nezačal turnaj vůbec špatně a hned ve druhém kole se mu povedl doslova majstrštyk. Po odehrání hry se při podpisu result slipu zjistilo, že usedl ke stolu o jedno číslo vedle. Výsledkem byl game loss pro Myšáka i hráče, se kterým se prohodil. Je vidět, že turnaje bez řádného pitného režimu jsou velmi náročné už od začátku.
Hrát proti combo a storm deckům někteří hráči přímo nesnáší. Chudák Myšák však musel ochutnat vlastní medicínu, když soupeř po zahrání Emrakula začal kombit s jeho vlastním deckem. Nutno říct, že stejně jako většina hráčů to nevydržel a v půlce snažení znechuceně odešel od stolu.
Deck plný neznámých karet, kde si každou musí člověk číst, je poměrně běžná záležitost. Když ale Myšák potkal Light-paws komplet ve francouštině a soupeře, jehož angličtina skončila u „Hello“, bylo o zábavu postaráno. Hra vypadala většinu času asi jako rande dnešní mládeže – jeden mlčky koukal do stolu a druhý do mobilu.
Martin, který si v pauze od bílých koníků odklusal za Jurim, přivítal spoiler nového pw Ob Nixilise s tak velkým nadšením, že si ho před turnajem sehnal dokonce třikrát. Za celý den, kdy potkával téměř výhradně Gristy, však nepřišel ani jednou. Když se nakonec poštěstilo a vítězoslavně ho plácnul na stůl, mu soupeř rychle vysvětlil, že Gristova mínus abilita nezabíjí jen bytosti.
Někteří Francouzi byli na jazykovou bariéru náležitě připraveni. Když Martinovi v posledním kole přišel soupeř, zuřivě něco tři minuty datloval do telefonu, aby mu pak ukázal krásná tři anglická slovíčka: „use google translator“. Well played!
Velkým lákadlem celého turnaje byla účast francouzských PROs. Takže když Mr. Jones v pairinzích spatřil jméno Jean-Emmanuel Depraz, těšil se na krásný souboj. Bohužel, renomé českých commander hráčů asi bylo příliš, a soupeř se ke stolu nedostavil. Stejnou taktiku zvolil zřejmě i Raphael Levy, který se s ubíhajícími koly vzdaloval od prvního stolu takovým tempem, že ke konci turnaje zmizel ze sálu úplně.
Hry Míry a jeho Wandráka je radost sledovat. Člověk je jak v legendárním Kolotoči. Když se ve třetím kole potkali s Igorem na druhém stole, bylo jasné, že to nebude jinak. V rozhodující hře Míra procpal do hry Dream Halls ve třetím, vyskočil Wanderer a nevytočil vůbec špatně. Zdálo se, že Igor, který měl jen Sythis, je v maléru. Jeho ruka však byla plná bílých enchantmentů, které zvesela začal sázet do hry. Zkušeně se pak prolízl do Serra’s sanctum a nakonec to byl jeho kolotoč, který se nedal zastavit.
Krásným vítězstvím pak Wanderer zakončil své poslední kolo proti Kinanovi. Ve čtvrtém kole vytočil přesně dva pašíky na lethal útok. Akorát, protože Kinan by ho další kolo zabil. Nebo i to předtím, pokud by měl místo jedné colorless země modrou navíc. Prostě to štěstíčko je třeba.
Že Vojta a jeho goblini skončili z naší výpravy nejlépe, a dokonce v penězích, pro mě nebylo žádným překvapením. Všechny jeho prohry byly děsně close a stačilo málo. U jednoho soupeře však byla šance na vítězství naprosto nulová. To když přišel deckcheck a zjistilo se, že má v seznamu jednu kartu dvakrát. Ptáte se, jak se něco takového stane? Jednoduše. Vezmete jednu kartu, např. Earwig Squad a napíšete si jí do decklistu jako 5 drop. Pak si ale uvědomíte, že jí stejně vždycky hrajete přes prowl, a dáte si jí logicky mezi 3 dropy. A zbytek už historie.
Smeták
Chainer
23.05.2022 21:45
Hodně pěkný report z hodně pěkného turnaje z hodně pěkné destinace! :-)
Pojedete také na CommandFest do Frankfurtu?
1 hlas
el enfant
30.05.2022 13:18
Mám dojem, že to zatím není to v plánu. Špatný termín a nejasná prize struktura. (V Toulouse se hrálo o "commander playset" - po kusu od každého duálu! :))
0 hlasů
Dalibor7
20.07.2022 11:53
Ahoj! Super report!!! Lišku od včera zkouším ať je v naší bandě zase něco nového. Můžu poprosit o Tvůj decklist ať je inspirace někoho kdo to má nahrané?
Děkuji!!!
0 hlasů
Přispívat mohou pouze přihlášení uživatelé. Pokud chcete vložit komentář, přihlaste se ZDE.
6.12. Eternal Weekend Praha, Praha Více formátů |
|
14.12. Memoriál Davida Gilla, Praha Legacy |
|
24.1. Regional Championship Praha 2025, Praha Modern či Limited |
|