Reporty
Pan učitel bojuje o MR - Kvalifikace v Praze
6.5.2009
Začal jsem psát tento report do souťeže o deck do 3000, bohužel se do této kategorie nedostal (ty kartičky zase nějak zdražily:) Nicméně tento deck stále skrývá veliký potenciál a možnost se kvalifikovat na MR. Rád uvítám komentáře, neb pokud se nedostanu v Praze do Top 30, budu muset zkusit štěstí v Liberci a patrně si vezmu právě tento deck.
Nejdříve si rozebereme jednotlivé karty.
4x Ghitu Encampment – Výborný do pozdní fáze hry, kdy vám dochází pára a potřebujete protlačit posledních pár dmg. Vyvarujte se situací, kdy je pošetilé přijít o tento land na začátku hry zbytečným útokem a připravit se tak o včasné vyložení demigoda.
4x Auntie´s Hovel, 4x Graven Cairns, 4x Sulfurous Spring – Všechny země dávají jak černou tak červenou a kvůli Figurám si nemůže dovolit země, které nedávají červenou.
8x Mountain, 1x Swamp – Jeden kousek černé jsem si dovolil přidat. Často se vám stane, že potřebujete černou a dnes si ji můžete najít po bílých swordech. V main decku není černá příliš potřeba, tudíž když nesideujeme černé karty, můžeme ji vyměnit za nějaký jiný pěkný kousek.
----25 (Stačilo by 24 jenže já mám na země prostě smůlu:)
4x Blightning – Jeden ze základních kamenů balíku. Kromě dmg přinese obrovskou karetní výhodu. Pokud máte na základní ruce 2x Blightning, jedná se většinou o vaše vítězství. Vaší výhodou je, když víte kdy ho zahrát. Když má soupeř 3-4 karty a situace na stole vám to dovoluje tak ano, pokud ale má soupeř karet 6-7 je to plýtvání. Když má naopak 1-2 karty a situace se dá i přes pár dmg nějak časem řešit, tak bych neváhal. Pozor na modré mágy a kontroly, pokud prolízávají pro manu, raději tlačte co můžete. Zahodili by jen odpad. Proti zeleno-bílým deckům musí Blightning po side pryč. Wilf-Leaf Liege je au au.
4x Flame Javelin – 4dmg kamkoliv za 3 many je naprostá nutnost. Neplýtvejte s ním hned, protože použít dvě karty na sestřelení různých potvor a Planeswalkerů, vás odsune do role poražených.
4x Incinerate – Další instantní zabíjení. Ne vždy se vyplatí zabíjet až v soupeřově kole. Pokud vám herní situace nenabízí nějaké efektivní využití (souboj potvor, soupeřovo nafouknutí apod.), nečekejte a zabíjejte ihned. Pokud nezačínáte, neplýtval bych Incinerate na manaptáky či Hierarchy (pokud ne zničíte manovou trojkombinaci), soupeř bude mít tak jako tak manu ve třetím kole. (Někdy soupeř manu nemá a vymstí se nám to, ale takový už je život.) Určitě obětujte Incinerate na token z Procese, pokud je ve hře Windbrisk Heights, nikdy nevíte, co na vás vyskočí.
4x Volcanic Fallout – Nezbytná součást dnešního fieldu. Výborný kousek, který ničí Faerie, BW, GW Tokeny, Boat Brew, Elfy a ještě dá 2dmg do hráče. Navíc je instantní a nemůže být zcounterován, nebál bych se tedy ho použít až v soupeřově tahu.
4x Figure of Destiny – Jasná volba na jednomanový slot. Výborná i pro late game, kdy hned ve svém dalším kole, můžete útočit 8/8 flying. Největší paseku dělá foukání a správné zahrání. Proti kontrolům se v této chvíli rozhoduje hra. Ve třetím kole ji můžeme fouknout na 4/4 a soupeř má manu volnou. Buď čeká se zabíjením na Figuru a my se tak připravíme o zahrání Blightning nebo ještě lépe Ram-gang a nebo čeká s counterspellem a nemá prakticky jak se figury zbavit. (Jo taky může mít oboje:) Proti červené raději foukáme hned, když je soupeř zatapován.
4x Boggart Ram-Gang – Nejlepší třímanový drop. 3/3 haste s wither je luxus, který musíme hrát a to ihned ve třetím kole. Když přežije kolo, jsme na úspěšné cestě k vítězství (to už má soupeř většinou 10-12 životů a my máme ruku plnou fritu. Výborný také proti 1/6 létajícím zdím.
4x Demigod of Revenge – Pokud soupeř na 10 životech stabilizuje situaci na stole, je pravděpodobně zatapován a Demigod je pro něj další hřebík do rakve. 5/4 flying haste je samo o sobě super tlak. Jeho další schopnost vrátit se zpět do hry se zejména proti rušícím balíkům nesmírně hodí. Bohužel existuje dnes spoustu levných bílých Remove from the game kouzel.
nebo 4x Siege-Gang Commander – Po vyložení sice zpravidla nic neumí, ale další kolo umí nasekat za hodně a obětovat spoustu dalších kamarádů. Zvláště pak pokud hrajete Fanaticy a Outlandery. Jeho slabina je spousta plošných kouzel, které se dnes vyskytují hodně i v základu.
---12 příšer, 16 kouzel ---28
To nám zbývá 7 volných míst na vlastní fantazii.
1cc - Mogg Fanatic je výborný na Figury, manaptáky a Hierarchy, Faerie, ale také na tokeny z procese. Navíc dá nějaký dmg.
Magma Spray zase na Finkse, Redcapy, Elfy a na Tokeny je lepší jak Fanatic.
2cc – Zombie Outlander – Výborný kousek proti Doranovi, BW Tokenům, Boat Brew, ale i některýn kontrolům. Otázkou je zdali v základu nebo v side.
Terminate – Až taková výhra to zase není. Je to sice zabíjení, které se neptá, ale my máme zabíjení dost. Uvidíme jak se vyvine field.
Terror – výborný na Burrentony.
Stigma Lasher – Jakmile jednou sebere dmg, oponent si už nic nepřidá.
3cc - Anathemancer – Dnes dá mnoho dmg za nonbasic země a ještě máme něco na stole. Nedej bože aby byl zabit a objevil se ještě jednou. Unerath je sice vysoký, ale vyvažuje příval zemí.
4cc- Murderous Redcap – Vhodný do křivky a do tlaku. Zabijeme potencionálního blokera, máme příšeru na stole a ještě se vrátíme. Takové 3 v jednom. Bohužel je trochu drahý.
Xcc- Banefire – Tomuhle balíku vadí nejvíc dvě věci, buď nepřijde třetí zem, nebo země chodí jako o závod. Banefire trochu řeší druhou situaci. Vhodné na doražení modrého soupeře.
Sideboard: Podle chuti a znalosti prostředí.
Everlasting Torment: Nejenže zakáže přidávání životů, ale všechno má wither. To je trochu podceňovaná abilita, ale má taky své místo. (1/6 zdi, Finkse) Hlavní ale je všelijaké přidávání životů, které nám bere vítr z plachet. A když soupeř není pod tlakem nízkého počtu životů, nedělá chyby.
Guttural Response: Za jednu jedinou manu zrušit Command je většinou konečná pro kontroly.
Pithing Needle: Na planeswalkery, kladiva, země atd.
Thoughtseize: Snad ani není potřeba. Není karta, která by nám vysloveně vadila. My musíme hrát na sebe a na tlak. Jo jednou jsem ji zahrál na sebe, vybral Demigoda a v dalším kole šli oba.:)
Pyroclasma: Těch malých mršek je najednou nějak moc.
Infest: Ať umře všechno i s Burrentonem.
Relic of Progenitus: Na manipulaci s hrobem.
Wild Ricochet: Spíše taková chuťovka.
Vexing Shusher: Dobrý proti Faeriím a modrému counterování.
Fulminator Mage: Když vyložíte dva, pomalé balíky jako 5CC to prakticky zabalí.
Deathmark: Proti všemu kde se hraje zelená a bílá.
Matchupy
Faerie
Toto je balík, který se správným pilotem dokáže zvítězit nad vším. Blightning nevyjímaje i když máme čtyřikrát Fallout v základu. Problémem je Bitterblossom a Loxodon Warhammer, kterých nemáme jak se zbavit. Je dobré na začátku něco protlačit a pak mít připravené blesky na podstřelení. Výborný je Magma Spray, který podstřelí prakticky cokoliv a stojí jen jednu manu. Dalším dobrým kouskem je Fanatic, který v případě potřeby také něco podstřelí. Banefire na dostřelení a vracející se Demigodi určitě potěší nás než soupeře. Jasný side je Guttural Response, dále pak Pithing Needle na Jace a Mutavault a pokud se opravdu bojíme Faerií tak i Vexing Shusher, který zamezí soupeři counterování. Pozor na pozdní fáze hry, kdy se třeba snažíte soupeře dobít bleskem před útokem a dostane Commandem (Counter a tap all), pak vám dvakrát tapne všechny země a vy koukáte, jak vám skoro vyhraná, hra mizí v dáli. Celkově by ale měli být Faerie příznivý matchup.
BW Tokens
V první hře bychom měli mít navrch, zvlášť pokud začínáme. I když mu to přijde velmi dobře, měli bychom ho stačit dostřílet dřív, zvláště pokud hrajeme Outlandery v základu. Po side už to tak dobře nevypadá. Když na vás vyskočí v prvním kole Burrenton, zastaví prvotní nápor, a pak už vás soupeř převálcuje. Tady nás zachrání pouze dvojitý Blightning. Vadí nám také spousta lifegainu v základu (Kitchen Finks, Knight of Meadowgrain a hlavně Ajani). Sideboard: Jehla (Ajani, Heights), Deathmark a Fallouty vyměnit za Infesty.
Boat Brew
Soupeř má karetní výhodu dík Windbrisk Heights, Ranger of Eos, Reveilark, ale i Siege-Gang Commander, nebo Ajani, které velmi špatně zničíme najednou. My máme pouze Blightning. Demigodi se většinou odeberou mimo hru, Burrenton v základu nám v náladě také moc nepřidá. Velmi dobrý je Outlander, se kterým bude mít problémy i po side. Sideboard: Jehly (Siege-Gang, Heights a Ajani), Deathmark, Infesty a Relic of Progenitus.
5CC
Pokud na nás netahá karty v pořadí (Ambice, Ambice, Command, Wall of Reverence, Broodmate Dragon, Ultimatum) měli bychom soupeře ujezdit, dřív než se zmůže na obranu. S draky si ještě poradíme, horší je následné ultimátum. To už začíná vypadat bledě. Nevýhodou soupeře je velký počet zemí, které chodí do hry taplé. Takový Fulminator v side dokáže s tímhle deckem dost dobře zatočit. Sideboard: Response, Deathmark, Terminace, Fulminator.
Bant, Dark Bant
Bant, Dark Bant
Outlander v základu v tomto případě, je jako Burrenton proti nám. Soupeř si s ním sice dokáže docela dobře poradit, nicméně může zastavit pár pěkných dmg. Pro nás hraje fakt, že většina potvor má 3 dozadu a dají se tedy dobře sestřelit. Ovšem Doran osobně je docela problém, proto bychom měli sestřelit všechny ptáčky a Hierarchy, zvláště pak pokud dodávají správnou manu.
BG Elves
Nenechte je začínat, mohou být opravdu rychlí:) Nemají sice letectvo, ale pozor na Cloudthreshra. Když se na něj připravíme, nebude problém. Zbytečně si nenabíhat do Maelstrom Pulse vyložením dvojic. Neplýtvat s Javelin, Collosuse se pak už nezbavíme. Zajímavé je podstřelit nějakou potvoru při hraní Overrunu, když soupeř má spočítaný dmg, aby nás zabil. Bohužel mu to častokrát stačí i tak.
Sideboard: Deathmark, Terminace, možná Jehla.
A jak to vypadalo v reálu ...
10.5. 2009 MRQ Praha
Kdybych měl hudební nadání zpíval bych. „Já neměl ten report, já neměl ho psát.“ Nechal jsem doma BW Tokeny a vzal do Prahy Blightning. Jestli to bylo dobře? Vítězný deck byl Blightning, měl však maličko jiné složení (Commandeři, Anathemancer) a jiného pilota.
Můj deck nakonec vypadal takto
Blightning | Pan ucitel |
Main Deck | Sideboard |
4 Ghitu Encampment 4 Graven Cairns 4 Auntie´s Hovel 3 Sulfurous Spring 9 Mountain 4 Blightning 4 Flame Javelin 4 Incinerate 4 Volcanic Fallout 4 Figure of Destiny 4 Demigod of Revenge 4 Boggart Ram-Gang 2 Goblin Outlander 2 Banefire 2 Terminate 2 Mogg Fanatic | 2 Guttural Response 2 Relic of Progenitus 2 Pithing Needle 2 Siege-Gang Commander 2 Pyroclasm 2 Terminate 1 Goblin Outlander 1 Everlasting Torment 1 Wild Ricochet |
Teď už bych to hrál trochu jinak, ale pozdě bycha honit:) Vyměnil bych ty Demigody za Siege-Gangy a pridal Anathemancery za Banefire. V side bych pak asi pridal jeden Torment misto Ricochet, Infesty misto Pyroclasmy, ještě jeden Outlander a pak možná jeden Terorek.
Tak takhle vypadala závodní jídelna.
Legolas (Martin Scháňka) Cruel Control (-nezačínám)
Začal jsem správně Figurou (18), fouknul na 4/4 (14,10) přihodil 2x Blightning a Incinerate (1). Dobrý začátek, ale jeden dmg pořád chybí. To se objevil Plumweil na konci kola a pak Wall of Reverence. (5). Soupeř se sice dostal až na 10 životů, nicméně zeď dostala Terminace a Outlander dokonal dílo.
Druhou hru se na soupeřově straně stolu objevila Plumveil a 2x Wall of Reverence. Legolas se dostal až na 34 životů, pak se mi ale podařilo protlačit Everlasting torment a zdi začaly umírat. (34-27-22-18-15) Topdecklé ultimátum pohřbilo mé naděje na výhru.
Tři minuty naznačovaly remízu, kterou mi soupeř vydatně nabízel. Já to ale chtěl vyzkoušet, mám to přeci jen rychlejší. Nevyšlo to.
0:0:1
Nick Woodard Cruel Control (-)
Už když jsem viděl, že hraji s jednobodovým, mi začínalo být jasné, že půjde opět o Cruel. Tak podruhé a lépe, jenže soupeři to snad ani lépe přijít nemohlo. Tři ambice, Command, Wall of Reverence, Broodmate dragon. Dokázal jsem vše zničit, a oba jsme byli bez karet. Topdeck mode by měl hrát pro mě, jenže soupeř hned Ultimatum a je po hře.
Druhou hru jedu opět Figura, fouk, fouk a soupeř má 10 životů (18,14,10). Figury se sice zbaví, jenže Ram-Gang a ruka plná blesků dokončuje hru.
Třetí hru si nejprve soupeř lízl 8 karet a ptá se mě, jestli když mi ji ukáže bude to OK. Nechci prudit i když vím, že je to výhoda spíš pro něj než pro mě a jdeme na hru. Pomalu se oťukáváme a hra vypadá nadějně až do chvíle, kdy soupeř na posledních dvou kartách položí nejprve Broodmate Dragona, aby přežil útok a kolo poté Ultimatum. Krásně mu to vyšlo.
0:1:1
Tomáš Richter BG Elves (+)
Začínám tlakem. Elfové sice mají hodně ničení včetně Pulsů, ale poté co soupeře srazím na 8 životů, dokončují dílo zkázy dvě Javeliny.
Druhou hru je tlak na straně druhé. Finální útok zastavuji jehlou na Garruka a stabilizuji situaci na stole. Maelstrom Pulse na jehlu osvobozuje Garruka, který ihned spouští Overrun a můžeme jít na třetí.
Do třetice všeho dobrého. Nechávám ruku s pěti zeměmi a dvěma Demigody. Dvakrát projedu soupeře Ramgangem (14) a příchozího Garruka popravím Falloutem. Další kolo se už ale objevuje Demigod (9). Toho se na chvíli zbavuje Tomáš Pulsem, jenže v dalším kole jsou tu dva.
1:1:1
Zbyněk Římal BW Tokens (+)
S BW Tokeny jsem měl z domova nahráno, a tak jsem byl maličko ve výhodě. To, co se ale v následujících kolech dělo, připomínalo popravu. Třetí kolo procese, čtvrté Ajani a já nikdy neměl rychlou odpověď. Druhou hru to bylo jako přes kopírák.
1:2:1
Michal Jelínek Boat Brew (+)
První hra netrvala dlouho a neskončila ani ničí výhrou. Já mám na stole přefouklou Figuru, v ruce Fallout a 2 životy. Soupeř 9 životů, 2 tokeny z procese a Fanatica. Musím zaútočit a zahrát Fallout, abych udolal alespoň remízu. Musíme si také několikrát přivolat Judge, aby nám osvětlil problematiku zápisu, sideboardování a začínání. Spousta z vás třeba netuší, takže házíte znovu, můžete sideovat a hrajete dál jako by se předtím nic neudálo (na dva vítězné). Bohužel tyto hry nemám moc popsané. Pamatuji si, jak soupeř vždy po každém draw skoro radostně vykřikl, jak mu to parádně chodí. Jednou si to nechal dokonce s jednou zemí a došly mu. No nebylo to jen o lucku, hrál dobře a po čtyřech hrách zaslouženě zvítězil.
1:3:1
Jindřich Lauchschman Blue Mill (-)
Musím říci, že jsem byl velmi rád, že hraji proti něčemu poprvé. Nevím jak se mám v různých situacích zachovat a to mě velmi motivuje. Já sem byl prý špatný matchup. Je pravda, že odemílání Demigodů mi velmi prospívalo:) Navíc mi soupeř dodával karetní příděl, když mi chyběly země. Hry to ale úplně jasné nebyly. Soupeř counteroval jak divý a vracel celé armády zpět
2:3:1
David Honc Faerie (+)
Faerie jsou sice příznivý matchup, nicméně nikde není řečeno, že musíte vyhrát. Pokud vám dojde dech, Faerie už vás k ničemu nepustí. Dech mi došel, když měl David 4 životy. Pak jsem se jen koukal, jak umírám. Ale ono štěstí existuje. I na mě se konečně štěstí usmálo. Topdecklý Banefire v poslední možné chvíli situaci zachránil.
Druhou hru jsem si došel pro vítězství, když jsem poté, co soupeř položil ve třetím kole Jace a nechal oba líznout, zahrál dvě jehly (na Jace a Mutavault). Soupeře pak zlomili vracející se Demigodi. David mi několikrát hru trochu usnadnil, když si nechal Mistbind Clique podstřelit. Asi musel riskovat.
3:3:1
Zerkal Lew Bant (-)
Soupeř už ani moc nehrál. Poté co jsem mu vždy vystřílel celou armádu, hru vzdal. Pravda je, že v první hře jsem měl opravdu převahu, ale ve druhé to tak jasné nebylo. Soupeř už byl asi unaven celodenním turnajem.
4:3:1
Celkově jsem obsadil s Blightningem 42hé místo. Což bylo o celých 10 míst od postupu.
Na závěr společná fotka z našeho auta. Oba bratři Lencové se kvalifikovali. Kuba s Dark Bantem na 19tém místě a Aleš s Manarampou na 29tém. Mě znáte a Lukáš 3:3 drop.
Jo také bych chtěl zmínit solidaritu lidí. Když se judge přepočítal a nevyšli mu boostery pro vítěze, potřeboval nějaké zpátky. Ne každý se vzdával svých boosterů nadšeně, ale jsem rád, že se spousta takových našlo.
Jo také bych chtěl zmínit solidaritu lidí. Když se judge přepočítal a nevyšli mu boostery pro vítěze, potřeboval nějaké zpátky. Ne každý se vzdával svých boosterů nadšeně, ale jsem rád, že se spousta takových našlo.
Komentáře
Přispívat mohou pouze přihlášení uživatelé. Pokud chcete vložit komentář, přihlaste se ZDE.