Reporty
GP Brusel - Drogy, mulligany a toaletní papír...
do Bruselu se mi sice původně ani moc nechtělo, ale po vyhraném trialu jsem už neměl na vybranou. Moje váhání však způsobilo, že jsem si nekoupil letenku dokud byla levná a tak jsme se nakonec domluvili s Tomášem Bílkem, že se pojede vozem. Druhého řidiče dělal Jarda „Džejbý“ Bouček a nakonec se připojil i Martin „Legoláska“ Scháňka jakožto odborník na nejen leteckou navigaci a král štěstí. V pátek jsme tedy s nemalým zpožděním vyrazili na příjemnou 11ti hodinovou cestu do Bruselu. Hned po překročení německých hranic nás „lehce“ vyděsila policejní plácačka vysunutá z auta před námi a po zastavení následovala prohlídka všech našich věcí za účelem drogové kontroly. Mimo jiné došlo na šňupání peněženek, prohledávání decků („Hmm, Terramorphic Expanse.. Was ist das?“) a nevinné otázky stylu: „Drugs are free in Czech Republic?“ Naštěstí u sebe nikdo nic neměl a tak jsme mohli v klidu pokračovat na naší další zastávku (pumpu), kde se celá kontrola opakovala s jinou hlídkou. Při odjezdu jsme si slíbíli, že další hlídce se už rovnou svlékneme do tváře, abychom neztráceli čas a nebudili zbytečné podezření. Policisté to ale asi vycítili a tak jsme už pokračovali nerušeně. Po check-inu v hotelu jsme vyzvedli zbytek našich spolubydlících na sajtě (Adam „Usmrkanec“ Koska, Matýsek „Hoovno“ Vantuch a Franta „Mistr Tříska“ Frait) a po rychlém brainstormingu, jehož výsledkem bylo rozhodnutí: „Počkáme, co vymyslel Míša a uvidíme,“ jsme šli spát. Adam trpěl obrovskou alergií na Belgii a po tom, co mu došly kapesníky začal všude chodit s rolemi toaletního papíru po kapsách, což evokovalo zcela jinou nemoc.
Od počátku jsem tedy plánoval hrát UW kontrol, stejně jako většina české výpravy. Pár černých ovcí se našlo (Tiran a Džejbý hráli Jund, Lego si vzal RB fritku) ale přesto jsme jako celek působili poněkud modrobíle. Ráno bylo značně hektické, protože nás nejprve zasáhla myšlenka Wampa, který radil ubrat 2 Glacial Fortress, aby se dalo hrát dost (14) basic landů na borderposty a zároveň 2 Tectonic Edge, což byl náš tajný sen. Do toho jsme prozkoumali Míšův decklist, který obsahoval 2 Elspeth (I like) a 2 Negate (I don’t like) v maindecku proti mirrorům, ale zato zkrátil Coupy , Anděly a Springy na 3 kopie. Nakonec jsem z toho složil následující mix, co v něm bylo špatně vysvětlím později.
// Lands
4 [WWK] Celestial Colonnade
2 [M10] Glacial Fortress
7 [ZEN] Island (3)
7 [ZEN] Plains (1)
2 [WWK] Tectonic Edge
// Creatures
3 [M10] Baneslayer Angel
3 [ALA] Knight of the White Orchid
// Spells
3 [WWK] Jace, the Mind Sculptor
4 [M10] Mind Spring
4 [CFX] Path to Exile
3 [CFX] Martial Coup
3 [ZEN] Day of Judgment
3 [ARB] Fieldmist Borderpost
4 [WWK] Everflowing Chalice
4 [ZEN] Spreading Seas
2 [ALA] Oblivion Ring
2 [ALA] Elspeth, Knight-Errant
// Sideboard
SB: 1 [ALA] Oblivion Ring
SB: 4 [M10] Negate
SB: 4 [CS] Flashfreeze
SB: 3 [M10] Celestial Purge
SB: 2 [WWK] Kor Firewalker
SB: 1 [ZEN] Iona, Shield of Emeria
Tři bye jsme vyplnili nákupem jídla (na „chuť“ palačinek vzpomínám ještě teď, ale bagety za 3 Eura byly vpravdě královské) a pak jsem zatestoval pár her s Tomem Golanem a jeho Borosem. Po výsledku 0:9 před sidem jsem se šel raději věnovat něčemu zábavnějšímu doufaje, že se Borosu úspěsně vyhnu.
4. kolo – Olivier Lacour - Boros
Smolař roku. V první hře oponentovi nepřišly země takže jsem ucítil šanci, ale to bych to nesměl být já. Druhou hru jsem si prohrál úplně sám. V šestém kole jsem odtapl s Baneslayerem a oponent měl Geopedu, 2 Steppe lynxy a Elite Vanguarda, k tomu všemu jednu neodpálenou fetchku a asi 3 karty. Já měl 5 zemí, 12 životů a v ruce Jace, Martial Coup a nějaké další karty. Problém tkvěl v tom, že jsem si řekl, že pokud nelízne Path tak nemůžu prohrát (s Andělem se přece neprohrává) a zahrál jsem Jace a odscryoval jsem mu fetchku z vrchu a s Andělem jsem musel zůstat doma. To že mě pouhá fetchka donutí chumpovat andělem mi jaksi nedošlo. Oponent přiložil Goblin Guidu, Hellspark Elementala a fetchku a bylo. Otázku proč jsem nezahrál Martial Coup za 3 a tím nevyhrál si asi nepřestanu klást, začít Grand Prix výhrou by asi prostě bylo moc dobré (ještě se mi to nepovedlo). Ve třetí jsem si nechal docela dobrou ruku, která měla asi 2 removaly, Knighta a ještě něco, bohužel jen jednu bílou (zde odkazuji na ty odebrané duály) a druhá bílá samozřejmě do konce hry nepřišla, takže jsem skončil asi v desátém kole s 2x Day of Judgment, 2x Martial Coup, Baneslayer, Knight v ruce. Asi chyba konstrukce.
3:1
5. kolo – Julien Brouwer - MonoR Fritka
Tak na monored jsem si dost věřil, nemá removal na Anděla ani na Firewalkera, takže položím jedno z toho a vyhrál jsem. První hra mulligan do 4 karet, oponent dal horu a Guidu a tak jsem to smotal, aby nevěděl co hraju. Teď potřebuju 2 výhry nebo jsem efektivně v háji, hlavně to neposrat. Oponent mi rozmíchal balíček na hromádky a zjistil, že tam mám 59 karet. V tu chvíli jsem myslel, že se půjdu oběsit, protože jsem si dvakrát přepočítal side a těch 16 karet jsem si prostě nevšiml (jak je to možné, to nevím). Oponent ale předvedl charakter, jaký jsem nečekal (po tom mulliganu mu mě bylo asi líto) a nechal mě jednu dodat bez gamelossu. Odvděčil jsem se mu keepem 7 karet a Andělem na patnácti životech a tak se šlo na třetí. Tam mi ale vysvětlil, že 5 karet bude tak akorát a s guidou on play se mnou ani neměl moc práce.
3:2
Po dvou kolech jsem v single elimination módu, stejně jako dobrá polovina celé výpravy, takže mám lehký dojem, že je smůla nakažlivá. Se čtyřnulkou jsem moc nepočítal, ale snažil jsem se zapomenout na mulligany a těšil se na příjemnější matchupy.
6.kolo + 7.kolo Jund (Jernej Strumbelj a Stendert Steen)
Jundí matchupy se mi dost slily, takže moc detailů vás asi nečeká. Obecnou charakteristikou následujících kol bylo, že se mi mulligany většinou vcucly do jedné hry v zápase a tak jsem vítězil 2:1. Dost často mi taky k mému nekonečnému údivu přežíval Baneslayer, takže jsme hry končili docela svižně. Jedinou vtipnou vzpomínkou je soupeř, který dal po mém Martial Coupu Broodmate Dragona a můj útok 6 tokeny se bál zablokovat 4/4 draky, takže ho samozřejmě další Coup na život zabil. Pravděpodobně mají vojáčci erratum a dali jim deathtouch.
5:2
8.kolo Manuel Peelen - UW homebrew
Tady měl trochu smůly soupeř, protože mu ani v jedné hře nedošla 4. země a tak mi balíček plný Deft Duelistů, Želv, Kor Firewalkerů s tátou Ajani Goldmane ukázal až po zápase. Dvakrát turn 3 Elspeth ho odeslala do dropu a mě do zápasu win and in.
6:2
Moji fellow losers taky vyhrávali a tak s Adamem splitujeme 10% bakšiš a zkřížíme prsty do posledního kola.
9.kolo – Marco Orsini-Jones - Jund
Bratr slavnějšího britského pro playera, který podle vlastních slov měl „infinite games played“ proti UW kontrolu. V první hře mě obehrál jak malé dítě. Ze začátku jsme poměnili pár karet a následoval Day of Judgment. Marco přitopil drakem a já měl možnost zahrát jednu z posledních dvou karet – další wrata nebo Martial Coup. Z toho, jak hrál, jsem si byl jistý, že má ještě nějaký backup a také že nemá Blití, které by mě o Coup připravilo. Bohužel oba dojmy byly mylné a tak jsem to po pár kolech lízání zemí vs lízání Bloodbraidů sbalil. Druhou si moc nepamatuju, takže asi mulliganoval a těsná nebyla. Nebyl bych to já, kdybych nešel aspoň do pěti když hraju o day 2, takže jsem si nechal docela dobrých pět, kde jsme opět poměnili co šlo, život mi chránily 4 tokeny z Coupu a když jsem si dal sérii Chalice-druhá modrá země-Mind Spring a z něj 2 Andělové, tak přestože měl removal na všechno, tak ho nakonec ujela Kolonáda s Negačkou na Doom Blade.
7:2 , počet zabitých angličanů: 1
Paráda, nemusím shánět deck na PTQ. Celý zbytek naší výpravy od rána kotvil, jen Džejbý si dal 6:1 into 6:3 potom co mu soupeř vysvětlil, že Blightning je v mirroru údajně špatná karta. Jak Adam vybojoval druhý den se ani neptejte, donutit verbálně hráče mlh, aby vzdal neprohratelný matchup je prostě Jedi Mind skill.
Kolem desáté jsme se dopracovali do tureckého bistra, kde nás přivítaly extra velké gyrosy a završily tak vcelku úspěšný den. Noc byla příjemná, ale krátká, vzhledem k tomu, že se posouval čas a kluci techovali legačku a extended do dvou ráno.
Ráno jsme přispěchali na sajtu a vyslali Tomina pro snídani+oběd a velice záhy začli druhý den.
10.kolo – Peter Bokor - Bant
Bant je jeden z těch obtížně prohratelných matchupů, protože prakticky conceduje Martial Coupu a celá filozofie útočení bytostmi s exalted si moc nerozumí s Path to Exile. První jsem tedy vyhrál, ačkoliv jsem nezahrál ani jedny wrata a oponent dal dvě Sphinx of Jwar Isle, povedlo se mi totiž racovat zemí a nakonec i knightem posíleným Elspeth, který požíral sfingy k obědu. Tak teď jednu ze dvou a bude to v pohodě. Asi tušíte jak to dopadlo. Dvakrát do pěti a ten Negate měl vždycky.
7:3
11. kolo – Kristof Van Holsbeeck - Jund
Detaily si zase nepamatuju, jen vím, že soupeř nepůsobil moc zkušeně a tak jsem celkem hladce zvítězil.
8:3
12. kolo – Thomas Schmidt - UW Control
Tak první opravdový mirror, těšil jsem se na Elspeth v mainu. První hra trvala dost dlouho, je vždycky těžké prorazit přes ranec wrat a pathů nějakým tlakem a Jace si většinou nějak navzájem vyrušíte. Zjistil jsem, že je užitečné se snažit vytěžit maximum z karet, které nic nedělají (hrát DoJ na Anděla, Baneslayerem vylákat Path), ušetřit Spreading Seas na důležité země (hlavně Tectonic Edge a až potom Colonade) a nepokládat Colonade zbytečně z výše zmíněných důvodů. Ve čtyřicetiminutové první hře jsem naštěstí tahal za delší konec a dařilo se mi držet se vytyčených zásad. Soupeř byl rychle v manové nevýhodě a než se z ní dostal tak jsem nashromáždil tolik karet, že když jsme je začali měnit, vyšel jsem z toho vítězně. Druhou hru jsme samozřejmě nemohli stihnout, a to jsem ani nezdržoval. Zahájil jsem (po mulliganu do pěti) beatdownem 2/2 rytířů a když jsem přiložil 4 tokeny z Coupu, musel se oponent otáčet abych náhodou nevyhrál 2:0.
9:3
13. kolo – Rene Van der Stock - White Weenie
Ne, těsné partie to nebyly, proč to tajit. V první hře se balíček docela předvedl, draw knight into Elspeth into Baneslayer by asi zatopilo leckomu, ale bílým koním, kteří navíc neměli removal na anděla neudělalo dobře ani trochu. V druhé jsem keepnul ruku bez wrat, ale oponent to nevyházel všechno najednou, takže jsem se nechal sjet na 1 život, dal wrata a pak byl soupeř bez karet a 2 kolonády ho rozletěly.
10:3
14. kolo – Daniel Gardner - UW Control
Jako věrný čtenář všech coveragí jsem věděl, že borec naproti je aktuální mistr Anglie, takže hra by mohla být těsná. Nenechal jsem nic náhodě a šel jsem do pěti a oponent položil třetí kolo Jace, nevypadalo to dobře. Když si dal Spring za 5 a pak za 7, vypadalo to ještě hůř. Soupeř ale nějak nevychytal taktiku a nechal si zabít Jace kolonádou, což by se podle mě stávat nemělo. A protože jsem zdatně tahal z vrchu kartičky, co jsem potřeboval a zdařilo se mi zahrát Coup až jako druhý a oponent neměl nic nazpátek (a ani manland), zajistil jsem dostatečnou obranu mému Jacovi, který mě během asi 4 kol nakonec prolízl k Mind Springu za 11 a od toho momentu už nebyl problém ho zabít karetní výhodou. Začínat hru na pěti se mi v první hře vyplatilo, tak jsem to zkusil znovu, bohužel jsem ještě v pátém kole měl na stole jediný permanent a tak jsem uznal, že možná vyhraje a šli jsme na třetí. Na tu si nějak nevzpomínám, kromě toho, že oponent zahrál Coup na 17, na což jsem odpověděl Coupem za 18 na což on pokrčil rameny a po draw mi podal ruku.
11:3, smoštovaní angličáci: 2
15. kolo – Jonas Wallendorf - Jund
Druhý zápas po nešťastném Borosu, na který nejsem pyšný. Představte si to, oponent začíná a dá turn 2 Putrid Leeche, já odpovím Spreading Seasem na triland, takže mu zbývá jen les a ostrov, on lízne a nepoloží zemi. V tu chvíli mám všechno: druhý Spreading Seas, kalich, Anděla, path, prostě nemůžu prohrát. Ale zahraju to jako idiot, ve třetím kole dám kalich, ale nedám přes něj jěště borderpost, takže když vrškne zemi na pulse na mého turn 4 Anděla, nemůžu v pátém kole útočit kolonádou (která by vyhrála race s Leechem) a musím dát spring a path (nechtěl jsem jít na 4 životy, ale to bylo asi špatně), nelíznu si nic relevantního, on lízne země a začnou se na mě sypat Blightningy a Bloodbraidi a já prohraju neprohratelnou hru. Tohle mě bude ještě pár dní strašit, stačilo udělat pár věcí jako člověk a nešlo to prohrát. Ve druhé zaslouženě jdu do vlažných šesti a po třech Blightningách, ten třetí na 2 Coupy, které by přístí kolo vyčistily stůl, prohrávám první sanctioned match s Jundem s tímhle deckem. A dobře mi tak.
11:4, do cen potřebuju vyhrát
16. kolo – Lewis McLeod - Jund
Tak poslední kolo a zase Jund a zase angličan, ale tentokrát aspoň fanoušek Arsenalu. Match sleduje španělský rozhodčí, který při míchání prohodí něco o Messim a Barceloně (se kterou Arsenal hraje čtvrtfinále LM), takže emoce se dostaví rychle. První hru vyhraju, jak už to tak s jundem bývá, a už slyším šustit dolary. Ve druhé neomylně čtu na soupeři removal a protože držím v ruce Wampův oblíbený kombo kill Jundu (Baneslayer + Negate) tak se rozhodnu počkat s Andělem na 7 man. Na šesti tedy předám kolo na 10 životech s tím, že dostanu za 5 od Bloodbraida a Ruinblastera a mám Negate na Blightning. Oponent přitopí dalším elfem into další ruinblaster a neptá se. Zelené papírky se vzdálí ještě víc, když mulliganuju třetí hru do pěti, naštěstí to soupeř pokládá za dobrou strategii a napodobí mě. V pěti kartách mám borderpost, pláň, ostrov a Knechta a Kor Firewalkera (oponent nechal Thrinaxe in), takže docela tlak. Soupeř má ale jenom pár Thrinaxů a pulzů na moje bojovníky a je na třech zemích, tak ho s pomocí Oblivion Ringů sjedu na deset, kde si líznu kolonádu a po topdecku Edge na taplý triland, který by mu dovolil Bloodbraidy a Terminate, slavím první prize money v kariéře.
12:4, 42. místo a 200 USD, plačící angláni: 3
Dobrou náladu z výsledku zkazí jen David Do-Anh, kterému stačilo vyškolit 7 klučíků na legačce a vyhrál víc peněz než já, což pokládám za nespravedlnost, ale co se dá dělat. Zbytku české výpravy se dařilo lépe, jen Tiran se trochu opomněl s pěti prohrami a Adam měl pocit, že mu stačí jeho 10% z mé výhry a tak taky zůstal mimo ceny. Na PTQ to vypadalo nadějně s Hanzem, ale cestu do top 8 mu v posledním kole překazil dredge. Po turnaji za mnou přišel Marco Orsini-Jones, můj soupeř ze zápasu o day 2 a vyzval nás na team draft, protože „me and my friends just want to beat you at least once.“ Bohužel jsme z časových důvodů museli odmítnout, ale naštvat polovinu anglické výpravy je rozhodně uspokojivý pocit. K večeři jsme si zase skočili na kebap a pak šli zalehnout, vyprávěje si historky z natáčení o dědovi svačinářovi, boxerech a dalších strašidelných věcech. Ráno jsme svižně vstali, našli auto ve změti bruselských ulic a vyrazili na příjemnou desetihodinovou cestu zpátky. Samozřejmě nás zase zkontrolovali němečtí policisté. Kontrola by proběhla klidně, ale vystoupivší Tomino zahlásil: „Hello, we have no drugs, no weapons, no alcohol, only magic cards,“ címž se okamžitě pasoval na člověka závislého na LSD, k tomu se přidal nekontrolovatelně se smějící Jarda a rázem bylo jasné, že jsme všichni feťáci. Následovala otázka jestli někdo z nás v posledních dnech požil nějaké drogy a po záporných odpovědích přišla výzva Tominovi k testu moči. Tomino odvětil: „No problem,“ vzal si kalíšek a při přesunu ke křoví se mě zeptal: „Hele mám právo to odmítnout?“ a já na to: „Proč bys to odmítal, nedělej problémy a pohni,“ a on: „No třeba proto, že jsem včera kouřil hašiš...“ V tu chvíli mi jeho odpověď „No problem“ nedávala moc smyslu, nicméně policisté nám sdělili, že test odmítnout nelze (o čemž doteď pochybuji) a tak se Tomino podvolil ordálu čůráním. Test naštěstí vyšel negativně a tak jsme absolvovali zbytek cesty nerušeně.
Co říci závěrem? To, že v osmičce nebyl ani jeden UW kontrol považuji za velkou smůlu, protože šestnáctka se jimi dost hemžila a československá výprava měla našlápnuto opravdu kvalitně. Juzám s Lukášem Blohonem hráli americkou verzi s Treasure Hunty a dařilo se jim velmi dobře, takže knechto-verze rozhodně není jediná správná, nicméně mě se s ní hrálo opravdu dobře, hlavně asi proto, že je lehčí. Nejlepší list měl, dle mého názoru, Robert Jurkovič, který se úspěšně vyhnul všem chybám, co jsme při konstrukci udělali my (málo duálů, málo andělů, moc edgů) a zároveň zachoval aspekty, co se mi osvědčily (Elspeth v mainu, Oblivion Ringy v mainu). Kdybych měl balíček hrát znova, vytunil bych ho asi víc proti fritce a na český field to chce asi i Ionu proti upírům, ale kromě problémů s manabází jsem výraznější nedostatky neshledal. Všimněte si, že jsem zase hodně mulliganoval a stejně jsem uhrál dobrý výsledek. Nechci popírat notnou dávku štěstí, ale vidíte tady dobrý příklad toho pravidla, že zmulliganované ruce většinou poráží ruce, které mulliganovány nebyly, ale měly být.
S tímto moudrem se s vámi zase loučím, doufám, že jsem vás psaním o UW kontrolu tento týden moc nepřesytil a snad se mi podaří někde něco uhrát i s jiným deckem. Money finish na GP o 1700 lidech mě docela povzbudil, takže doufám, že se zase někdy štěstí unaví a sedne si na mě.
Otázky k tématu, ať už k balíčku či jiné, rád zodpovím v komentářích, sideboarding popsal Adam ve svém posledním článku na blackborder.com, takže mu děkuji za ušetřenou práci.
PV
CMUS: Pedro_Perdido
Komentáře
Přispívat mohou pouze přihlášení uživatelé. Pokud chcete vložit komentář, přihlaste se ZDE.