Ahoj, dik za pekny clanek. Chybi mne tu vsak zminka o legalnosti CE a IE edic. Napriklad v mem oblibenem oldschool 93-94 je legalni vse z techto let, teda i CE a IE.
0 hlasů
Dnešní článek vám představí zajímavý Magic the Gathering formát Old School, dozvíte se nejen o tom jak formát funguje, ale dostanete i přehled konkrétních balíčků a zajímavé informace kolem.
Old School je Casual formát karetní hry Magic the Gathering, neboli neoficiální forma Magicu (to znamená, že není podporována Wizardy, avšak podobně začínal i populární formát EDH), kterou hraje ve světě čím dál více hráčů.
Pokud jste začínali s MtG v letech 1993/1994/1995 (jako i já), tak vám karty vyskytující se v Old Schoolu zabrnkají na nostalgickou strunu vzpomínek☺. Časy, kdy vzduchu vládl jen jediný anděl – Serra Angel. Counterspell říkal nekompromisní ne. Pláněmi a bažinami se proháněli bílí a černí rytíři. Zelená hrála playset „myšek“.
„Olda“ (Old School formát MTG) se začal rodit roku 2007 ve Švédsku, brzy pronikl do celé Evropy a Ameriky.
Pokud vás zajímá více pohledů na tento formát, tak před nějakou dobou zde na webu vznikl rozhovor s Petrem Bocákem, kde se rozpovídal nejen o Old Schoolu.
Stejně jako formát EDH má více variant a frakcí, tak drobné nuance jsou i u Old School.
Zahrnuje edice z prvních dvou let hry:
Jelikož karty z Bety i Unlimited jsou ve většině případů velmi drahé, je povoleno užívat reprinty, ovšem musí mít původní obrázek, proto jsou často vidět i karty z Čtvrté edice, Chronicles… Pravověrní vyznavači Oldy se snaží mít karty pokud možno nejstarší – mít černookrajový deck je laskomina (ale stojí vás to pár stovek tisíc, abyste měli „AllBeta“ balíček). Mezi používané reprinty patří Kronikové City of Brass, můžete zařadit Wrath of God z Páté edice, dokonce i Psionic Blast z Time Spiral)
Trochu zjednodušeně by se dal formát přirovnat k Vintage – ovšem odříznutým od edic, které vyšly po Fallen Empires. Banned a Restricted list zahrnuje podobné kousky:
Základem omezených karet je samozřejmě ikonická Power Nine (Power 10? – Library of Alexandria), kterou chce hrát víceméně každý deck s přístupem k modré. Některé dvou či tříbarevné balíky se vzdávají patřičného počtu Moxů; dost z nich ale splashuje modrou pro Ancestral a Walk.
Tyhle karty už musíte hrát v dvojitých obalech, tj. nejdříve perfect size obaly, či perfect fit obaly a potom už klasické Magicové obaly. A i tak hrají často hráči v hospodách jen s proxy kartami, i když mají jejich kopii doma v Toploader obalu, či vystavené v One touch holderu...
Seznam zakázaných karet – ante karty:
Bronze Tablet
Contract from Below
Darkpact
Demonic Attorney
Jeweled Bird
Rebirth
Tempest Efreet
Seznam omezených karet 93-94 OS:
Ancestral Recall
Balance
Black Lotus
Braingeyser
Chaos Orb
Channel
Demonic Tutor
Library of Alexandria
Mana Drain
Mind Twist
Mox Emerald
Mox Jet
Mox Pearl
Mox Ruby
Mox Sapphire
Recall
Regrowth
Sol Ring
Time Vault
Time Walk
Timetwister
Wheel of Fortune
Seznam omezených karet 93-94 Swedish OS:
Ancestral Recall
Balance
Black Lotus
Braingeyser
Channel
Chaos Orb
Contract from Below*
Darkpact*
Demonic Tutor
Library of Alexandria
Mana Drain
Mind Twist
Mishra's Workshop
Mox Emerald
Mox Jet
Mox Pearl
Mox Ruby
Mox Sapphire
Regrowth
Shahrazad
Sol Ring
Strip Mine
Tempest Efreet*
Time Walk
Timetwister
Wheel of Fortune
Pro srovnání u „Švédů“ je zásadní rozdíl v Restrikci Strip Mine na jeden kus, od čehož se odvíjí i omezení Mishra´s Workshopu. Logické je i omezení Shahrazad. Recall před časem byl odrestriktován, ale stejně pravděpodobně více jak 2 kusy člověk do decku nedá.
Možná jste si všimli jisté věci – a sice, že Old School je jediný formát, kde lze hrát Chaos Orb – nejspíše první funny karta, kterou za manu obětujete, zdvihnete nad stůl a podle specifických pravidel pustíte. Permanentu, kterého se při dopadu dotkne, ten zničí. Zkušení „házeči“, kteří mají grif natrénovaný, zničí cíl při každém použití. Tuto kartu hraje defakto každý deck, coby bezbarvou Vindikaci (pozor na to, že pokud vám ji oponent v reakci na aktivaci zničí Disenchantem, tak se její efekt neprovede, protože nemáte čím házet). Další taková karta je například i Falling Star.
Chaos Orb
1, Tap: Choose a nontoken permanent on the battlefield. If Chaos Orb is on the battlefield, flip Chaos Orb onto the battlefield from a height of at least one foot. If Chaos Orb turns over completely at least 360 degrees during the flip, and lands resting on the chosen permanent, destroy that permanent. Then destroy Chaos Orb.
(Note: because of how Chaos Orb is worded, with it being destroyed after a flip, it can still be Disenchanted or Shattered in response to the activation, which will nullify the ability to flip, since it is no longer on the battlefield. This is consistent with the wording of Chaos Orb not being sacrificed upon activation, as it probably would with modern templating. Also note that Chaos Orb chooses, but does not target.)
Často také bývá součástí pravidel návrat „Mana burnu“ – to znamená, že mana, kterou máte v poolu a nedokážete ji do konce fáze spotřebovat, vám udělí příslušný počet zranění.
Základní dělení je Amerika / Evropa – zmíněné Banned + Restricted listy, případně legalita Fallen Empires.
Pěkně vizuálně shrnuto (plus i nějaké decklisty) je to ZDE
Old School 95 – Zahrnuje sety až do konce roku 1995 – čili po Ice Age (Pokud se nepletu, tak Necropotence nemá ban, tak bych řekl, že alfa samec deck je jasný (pure Necro, Necro Ilusion nemá Donate)
Old School 96 – sety do konce roku 1996 – včetně Alliancess a Mirage
Classic Magic – jednoduše „old border“ – tedy končící edicí Scourge
Téměř všechny balíky hrají playset Mishra's Factory, Sol Ring, Chaos Orb, Stripku/-y, snaží se splashovat modrou pro Power Nine. Pro vícebarevné decky je nutnost mít playsety duálů a City of Brass, zelená si vypomůže Birds of Paradise.
V podstatě od vzniku formátu se ustálil a často dominoval tzv. The Deck – prototyp UWx kontrolu s přístupem ke všem barvám a tudíž i nejlepším kartám: P9, playsety Counterspellu,Swords to Plowshares, Disenchantů, Braingeyser, Mind Twist, Balance, Chaos Orb, Demonic Tutor, Mana Drain, Recall, Library of Alexandria, Regrowth (který s Timetwisterem umožňuje deck recyklovat donekonečna), 3-4 Fellwar Stone, 3-4 Jayemdae Tome. Zbytek volných slotů často tvoří Fireball, Stone Rain, Lightning Bolt a třeba The Abyss, Moat, Mirror Universe. Příklad balíčku na obrázku.
Zabíjí pomalu čtyřmi „Mišrovkami“ nebo použije na jeden slot Serra Angel, Případně si s vámi Mirror Univerzem prohodí životy a dorazí vás Bleskem/Fireballem (kterým samotným se také dá zabít). V současnosti už nepatří až k tak dominantním a lze strategie uzpůsobit proti němu tím, že přidáte napříkald playset Black Vise, Blood Moon atd.
Další kontroly se mohou lehce odlišovat a volit jiné barevné kombinace a karty.
Další příklady balíčků (dle přítomnosti 1 nebo 4 Stripek, a Fallenů, lze odvodit do jakého gangu který patří ☺ )
Celoartefaktový Atog balík – Winter Orby + Icy Manipulator/ Relic Barrier, Howling Mine, Su-Chi, Juggernaut, Tryskáč, Pentavus, Transmute Artifact, Copy Artifact, kamence – Fellwar, Mana Vault… Vybírat je z čeho – nabízí se i možnost Abyss, která nás nijak nepostihuje, použít UrzaTron. I bez Workshopů je to fajn:
Black + color Aggro – máme zde možnost prvního kola Hypnotic Spektra nebo Juzam (díky Dark Ritualu, Lotusu, Moxům), protože Terror není ideální zabíjení splashuje se červená, nebo lépe bílá, která poskytuje Swordy a Disenchanty.
Goblin old school, či Zoo Old school - K agresivním strategiím patří Goblini a vícebarevné Zoo – Kird Ape, 8 blesků – Lightning Bolt, Chain Lightning, Giant Groth a Berserk.
Bílé koně mají 1dropy Tundra Wolves a především Savannah Lions, dále Knechty a Thunder Spirita.
Erhnam – Geddon na Old schoolu:
Stasis na Old school - Pramáti Locků :-) :
UR nebo UWR tempo deck, buď kontrolnější, nebo s přímým tahem na bránu:
Existují komba Channel + X-ovka (možno v prvním kole díky Black Lotusu), infinite mana díky Power Artifact+Basalt Monolith – může vyústit do X-ovky nebo Rocket Launcheru, Guardian Beast + Chaos Orb.
Postavit lze i Reanimator: Animate Dead, Hell's Caretaker, Sindbad, Jalum Tome a velké potvory + Tryskáč – Triskelion.
Dále je tu Eureka deck podobný například Show and Tell; Underworld Dreams + Wings of Change, Wheel deck; Disko Troll deck.
Teoreticky lze i zkusit postavit Enchantressky, lidé přijdou občas i s Psychic Venom deckem apod.
Můžete zkusit stávající strategie nebo různě kombinovat a zkusit přijít s něčím vlastním.
Samozřejmě lepší vstupní potenciál mají hráči Legacy (duals) a Vintage (PowerNine) a „nostalgici“, kteří buď hrají z roků 93-95 doposud, nebo si karty nechali, když je třeba na 20 let odložili na půdu. I když se jedná o velmi nostalgický formát, cílící na hráče, kteří začali hrát defakto při samotném vzniku hry, a v jejích úplných počátcích, znám dost lidí, kteří v něm našli zalíbení, i když hrají teprve třeba 5 let. Rostoucí popularita zahýbala s cenami mnoha karet – především z Revised, které ještě před 2 až 3 lety nestály téměř nic. Mrkněte se, jak se staré karty otevíraly na GP v Las Vegas a na žebříček nejdražších karet v historii Magicu v našem článku.
V podstatě základním pilířem je domluvit si pravidla, podle kterých chcete ve skupině hrát. U naší skupiny je to – dle „Švédů“ - Tedy jen jedna Stripka, bez Fallen Empires (které podle mě přináší pouze pumpovací černé a bílé knechty a nezanedbatelný playset Hymn to Tourach, čímž zdvihá sílu černé. Zelená se asi s Thalidy velice nepolepší, červená nějaké ty gobliny a Goblin Grenade). Povoleno máme 10 proxů (Power nine + Library of Alexandria samozřejmě) – protože ne každý má zbytečného půl milionu (i když je to investice s návratností v budoucnu :-). Samozřejmě se můžete striktně držet základního modelu, být na sebe přísní a nerespektovat cokoli staršího než Unlimited / Revised (u duálů vám nic jiného nezbývá), hrát unpowered deck (nebo dle financí si kousky PéDevítky shánět – Ancestral za cca 50k se dá, Lotus už je trochu někde jinde).
Pražská klika je zásadně proti proxům – dle hesla „buď Power máš nebo nemáš“. Ale už i mnoho těch, kteří třeba Power Nine mají si do hospody či ke kamarádům na kalbu berou proxy, protože nechtějí přijít při nehodě o cennou sbírku.
Takže pokud jste ochotni do karet nasypat pár stovek tisíc, luxusní top tier OldaDeck vám bude odměnou. Nebo musíte operovat na low budget bázi? Skromná dvoubarva – třeba Bw, Pink Wennie, nebo GR Zoo zahrnuje jen 4 levnější duály, Moxy dle financí a v Revised (4th) designu je i daleko levnější (porovnejte si Lvíčky, Blesky, Black Knighty z Bety, Revised, 4th)
V každém případě je Old School formát vhodný pro hráče, kteří milují Magic tak, jak jej kdysi Richard Garfield vytvořil. Součástí tohoto formátu je i sbírání, tj. „Gathering“, kdy si balíček postupně vylepšujete a kupujete do něj potřebné karty. Výhodou je, že peníze, které takto do balíčku dáte se Vám neztratí, spíše se Vám zhodnotí. Určitě to není formát pro každého, ale v poslední době se k němu pomalu přidávají další a další hráči.
Článek pro CMUS napsal: Michal BlackKnight Černý
ego2
27.07.2021 13:35
Ahoj, dik za pekny clanek. Chybi mne tu vsak zminka o legalnosti CE a IE edic. Napriklad v mem oblibenem oldschool 93-94 je legalni vse z techto let, teda i CE a IE.
0 hlasů
Celerovic
22.12.2021 17:48
Ahoj, CE/IE se standardně hraje. Někde to je zakázané, ale v ČR to standardně akceptujeme.
0 hlasů
Přispívat mohou pouze přihlášení uživatelé. Pokud chcete vložit komentář, přihlaste se ZDE.
24.1. Regional Championship Praha 2025, Praha Modern či Limited |
|
8.2. Prerelease Aetherdrift, Různé Sealed |
|
21.2. MagicCon: Chicago, USA, Chicago Různý |
|
20.6. MagicCon: Las Vegas, Las Vegas, USA různé |
|
26.9. MagicCon: Atlanta, Atlanta, USA různé |
|