Články
Pioneer metagame, aneb co vás zde může potkat
Zdeněk Matura si pro Vás v dnešním článku připravil další pokračování ze série rozborů metagame, který je tentokrát zaměřen na nerotující formát Pioneer.
Pioneer Metagame - leden 2022
- Izzet Phoenix
- Spirits
- Red Decks Wins
- 4-color Ascendancy
- Mono Black
- Winota Forces
- Jund Company
- Azurius Control
- Lotus Field Kombo
- Dimir Control
- Boros Deck Wins
- Selesnya Company
- Sram Auras
- Rakdos Arcanist
- Závěrečné shrnutí
Ahoj vespolek!
Po menší odmlce další článek. Budeme se v něm dnes zabývat metagame formátu Pioneer. Jako snad vždy budu vycházet z dat stránky mtgdecks.com, které mi slouží i jako inspirace pro běžné hraní. Tam si můžete případně najít i decklisty balíčků, které Vás zaujmou, pro rychlejší orientaci k jednotlivým strategiím přidávám odkaz.
Pokud náhodou nevíte, co je to Pioneer, tak je to nerotující formát, který se nachází mezi Standardem a Modernem. Můžeme zde hrát sady od Return to Ravnica. Vstupní investice byla limitována zabanováním fetchek ještě před spuštěním formátu, a tak formát skvěle spojuje ne příliš vysokou investici do začátku (přinejmenším v porovnání se staršími formáty) a zajímavější a pestřejší možnosti balíčků, které si zde můžeme zahrát oproti Standardu.
Pokud jste nový hráč a nebo s tímto formátem chcete začít, tak Wizards of the Coast nedávno představil snadný způsob v podobě Challenger balíčků. Jsou to defacto budget ready to play verze Top Tier turnajových balíčků tohoto formátu. Můžete je zakoupit i na našem partnerském eshopu Veselý drak spolu s dalšími produkty. Na konci článku můžete nalézt odkaz na jejich detailnější rozbory od jednoho z mých oblíbených tvůrců.
Izzet Phoenix
Na vrcholu potravinového řetězce se nám v tomto případě usídlil 3/2 fénix a 7/8 kraken v archetypu, který je na tomto formátu od jeho spuštění. Červeno modrá strategie kombinující cantripy a všeobecně velmi rychlou křivku a spojuje tak v sobě tempo a kontrolní prvky. Nejsilnější kartou je samotný fénix, a tak máme větší množství karet, které nám pomáhají “prokopat” se knihovnou a nejlépe dostat Phoenixe rovnou do hrobu. Zároveň tyto karty i složí k tomu, abychom Fénixe snadno dostali z hrobu přímo do hry. Například Consider a Strategic Planning. A karty jako Lightning Axe a Fading Hope nám mají pomoci vyřešit potenciální tlak soupeře nebo ho zpomalit.
Spirits
Spiriti jsou s námi také již nějakou dobu, ale stále dostávají nové posily. Na Pionneru je můžeme najít ve 3 podobách - Mono Blue Tempo, Azurious a Bant Midrange. Bant znamená, že hrajeme navíc Collected Company. Midrange verze ve svém herním plánu počítají s větším množstvím interakce se soupeřem a jsou schopné se efektivně vypořádat s jeho hrozbami oproti jednobarevné tempo verzi díky kartám jako je Spell Queller nebo Skyclave Apparition. K tomu má ještě k dispozici větší množství “lordů”. Mono Blue Spirits na druhou stranu umí soupeře více zatlačit. Nespoléhají tolik na to, že se se vším vypořádají ještě na stacku, ale umí řešit i třeba nepříjemné bytosti na stole za pomoci Shacklegeist. To spolu s kartami Rattlechains, Mausoleum Wanderer a také nádechem snow tématiky skrz Ascendant Spirit a Faceless Haven vytváří efektivní alternativu k vícebarevné verzi. A abych nezapomněl, je to další z challenger balíků. V tomto případě Azurious :)
Red Decks Wins
Meagicová klasika, kterou netřeba představovat. V porovnání s Boros Decks Wins se místo jednorázových kouzel spoléhá převážně na bytosti a planeswalkery, takže má o něco interaktivnější hry a má jednodušší manabázi. Křivka je oproti Borosu strmější. Lze čekat o něco pomalejší hry kvůli kartám za 4 až 5 many jako Torbran, Thane of Red Fell nebo Glorybringer. Líbí se mi i zařazení karet jako Goblin ChainWhirler, který je přirozený counter proti Llanovar Elves deckům nebo Spiritům. Mono Red si jako jeden ze 4 zmiňovaných balíků můžete pořídit na partnerském eshopu Veselého Draka. Zde je ovšem něco spíše mezi RDW a Borosem.
4-color Ascendancy
Balíček, který ještě nedávno na tomto formátu úspěšně unikal mojí pozornosti. Jeskai Ascendancy se již v minulosti pokoušela s různým stupněm úspěšnosti prosadit. V tuto chvíli se jeví jako solidní volba na Pioneer. Po té co zahrajeme Sylvan Awakening s enchantmentem na stole, tak každé zahrání noncreature spellu všechny naše země odtapne a dá jim +1/+1. Díky tomu vygenerujeme velké množství many a zahrajeme dostatek kouzel, aby naše země narostli do nebezpečných rozměrů pro následný útok. Zbytek balíků tvoří převážně karty, které nám nejprve pomáhají hledat vše potřebné a pak levně a snadno rozběhnou Ascendancy jako je Opt nebo Consider.
Mono Black
Agresivní balíček kterému se daří jak v jeho klasické podobě, tak i jako mono black Vampires. Obě verze pracují s jednoduchým plánem pomocí disrupce zdržet soupeře dostatečně dlouho, abychom ho zvládli zabít rychlými bytostmi. Na to má k dispozici staple jako je Thoughtseize. A v případě, že budeme potřebovat plán B, tak je zde dost bytostí, které nejsou mrtvé napořád. Například Bloodsoaked Champion a Scrapheap Scrounger. Dále nám při delších hrách pomáhá value over time v podobě Castle Lochtwain nebo v upírech různé verze Sorina.
Winota Forces
Pioneer je formát jednomanových dropů a Winota to dokazuje se svojí náloží mana elfů, kteří skvěle synergisticky zapadají do tohoto balíku. Svým způsobem velmi přímočará strategie - dostat do hry co nejrychleji Winotu, to buď klasicky a nebo za pomoci Eldrich Evolution a zároveň mít na stole již nějaké bytosti, které ji triggerují. To by mělo dostat na stůl neubránitelný tlak a zajistit výhru. Současná verze se díky novým přírůstkům v podobě například Tovolar, Dire Overlord nebo Brutal Cathar dá přejmenovat na Naya Winota Werewolves.
Jund Company
Skvělá volba pro někoho, komu chybí food tokeny. Téměř vše, co si pamatujeme ze Standardu nebo Historicu v čele s Cauldron Familiar a Witch's Oven. Z tohoto komba pak těží zbytek balíku. Trail of Crumbs nám vytvoří karetní výhodu a Mayhem Devil rozdává damage (i s deathtouch pokud hrajeme Binding the Old Gods). Získané životy můžeme utratit skrz Bolas's Citadel. Jak vidíte, tak balíček má dost možností jak získat spoustu karetní výhody a ještě vyvíjet tlak na soupeře. Není se čemu divit, že se úspěšně prosazuje.
Azurius Control
Klasický kontrol ještě není úplně pryč. Tenhle balíček je přesně to, co bychom od něj čekali. Counterování a zabíjení nám pomáhají hru protáhnout do pozdějších kol, abychom nakonec zahráli Teferi, Hero of Dominaria. Narozdíl od doby, kdy se hrál na Standardu, máme navíc i rychlejší způsoby výhry v podobě Hall of Storm Giants a Castle Ardenvale.
Lotus Field Kombo
Kombo, které stojí za to vyzkoušet! A proč byste měli? Lotus Field Combo je kombo, které nedělá kompromisy. Velice efektivní je především proti midrange strategiím. Herní plán je vygenerovat velké množství many pomocí odtapování Lotus Field kartou Vizier of Tumbling Sands a zahrání jedné z pro normálních balíků pomalých pay offů. Ve chvíli, kdy jeden z těchto spellů úspěšně resolvujete, čeká Vás už rychlá výhra. Hlavní takovou kartou bude Peer into Abbys, který Vás nechá líznout polovinu balíku. To by mělo téměř vždy dát dostatek dalších prostředků pro rozhodnutí hry.
Dimir Control
Pro každého koho zajímá trochu pomalejší hra a miluje, když má odpověď na všechno. Přesně to je top kontrol na Pioneeru. Ničení, counterování a lízání karet od prvních kol, abychom nakonec zakončili hru buď Torrential Gearhulkem nebo Shark Typhoon. Možností zde máme více, ale ty nejsou tak podstatné jako schopnost balíku reagovat od prvních kol Fatal Pushem, Censorem a později uklidit stůl pomocí Extinction Event. Každý formát potřebuje kontrol.
Boros Deck Wins
Boros je v tomto případě trochu zavádějící, vlastně je to agresivnější Mono Red (to nezní úplně správně, že?), který splashuje bílou pro karty Lurrus of the Dream Den a Boros Charm a více možností do sideboardu. Náročnější land base nám kompenzuje větší reach, které nám přináší spousta dalších burn spellů. Křivka je extrémně rychlá. Začíná od Soul-Scar Mage a Monastery Swiftspear až po Eidolon of the Great Revel. Pokud něco stojí víc jak 2 many, tak to lze zahrát levněji.
Selesnya Company
Humans v bílo zeleném kabátu (i když zase zelená je tu často pouze splash na Collected Company) ve kterém se nachází bytosti s disrupcí jako Elite Spellbinder, Brutal Cathar nebo Thalia, Guardian of Thraben. Thalia, Guardian of Thraben obzvláště exceluje na formátu, kde najdeme balíky, které spoléhají na levné noncreature kouzla. Thalia's Lieutenant a Luminarch Aspirant nám zase pomáhají zajistit, že naše bytosti nebudou za chvíli příliš malé, kdyby se měli začít setkávat s blockery. Z toho je patrné, že primární snahou Humanů je zde zdržet soupeře a dostat ho pod tlak.
Sram Auras
Ztratili něco ze své síly, stále však velmi kompetitivní strategie, kterou lze zakoupit i jako jeden ze zmiňovaných challenger decků. S velice nízkou křivkou a dobrou synergií nemůžete proti Sram Aurám zaspat. Jméno balík dostal po Sram, Senior Edificer, který vám umožní si líznout kartu mimo jiné za každou auru, kterou zahrajete. Tím se generuje zajímavá karetní výhoda. Očarované bytosti balíček umí před ničením chránit pomocí Selfless Savior nebo Alseid of Life's Bounty aby nic nemohlo zastavit masivní útok za pomoci Ethereal Armor a All That Glitters.
Rakdos Arcanist
Na závěr tento manově efektivní a z mojí zkušenosti velice opresivní balík s graveyard synergií. Hvězdy Dreadhorde Arcanist a Claim/Fame spolu s naplněným hrobem zajistí masivní karetní výhodu. Hrob nám pomáhá naplnit Stitcher's Supplier a pokud ho obětujeme do Village Rites, tak millnutý Kroxa, Titan of Death's Hunger má dost karet na svůj escape.
Pár slov na závěr
Pioneer se řadí mezi mladší formáty, a tak se stále vyvíjí, ale můžeme vidět, že velké množství balíků si drží svoji pozici mezi top možnostmi. Osobně jsem nadšen z produktů jako jsou zmíněné challenger decky a to protože za relativně nízkou cenu dostaneme skvělý kompletní a vstupní produkt. Jasně, jsou zde nějaké ústupky, aby se cena udržela nízko, ale i tak je zde výborný poměr cena výkon (často by nás kusové karty vyšly dráž než takto) a nic vám nebrání rovnou skočit do hry. Souhlasíte nebo tento typ produktů vnímáte jinak?
Takže pokud bych neměl tuto možnost, asi bych se přikláněl k něčemu jako jsou Spirits nebo Izzet Phoenix (čistě z důvodu jak moc mě Phoenix jako karta taková baví). Takto by to za mě bylo jasné Lotus Field Combo s plánem na upgrade.
Jaký balíček byste volili vy? Byl by to některý z těchto nebo úplně jiný?
Díky za přečtení!
Ještě slíbené video:
Komentáře
Přispívat mohou pouze přihlášení uživatelé. Pokud chcete vložit komentář, přihlaste se ZDE.