Pěkné shrnutí! Díky.
0 hlasů
V tomto článku si projdeme ty nejdůležitější Magicové události, které nám přinesl rok 2023.
Foto: Wizards of the Coast, Nerd Rage Gaming, Legacy European Tour, Laughing Dragon, Czech Premodern, European Legacy Masters, Kingdoms, JK Entertainment, Facebook, X
Úvod
Další Magicový rok je za námi. Jaký byl? Na co z něho budeme vzpomínat nejvíc? Stalo se toho opět hodně, tak pojďme postupně…
Leden
Po turnajové stránce začal rok 2023 podobně jako ten letošní, a sice dohráním finále NRG Series za rok předchozí. NRG Series Championship 2022 přivítal celkem 16 hráčů (z toho 3 hráčky), kteří změřili svoje síly ve formátech Modern a Pioneer. Celkovým vítězem se stal Raja Sulaiman.
NRG Series pokračovala i v roce 2023 (stejně tak jako turnajová série SCG Con pořádaná společností Star City Games), ale my se zde budeme spíše věnovat té sérii „naší evropské“, kterou pro nás pořádá společnost Legacy European Tour.
A v tomto ohledu začneme prvním Legacy Magic Showdownem, který se konal v lednu v italském Terstu. Hlavní turnaj (Grand Open Qualifier ve formátu Modern) přilákal 396 hráčů. Vítězem se stal Stefan Steiner, nejlepším českým umístěním bylo 53. místo Romana Hybáška.
První sadou roku 2023 byla kompilační sada Dominaria Remastered.
Ta přinesla i několik velmi pěkných reprintů…
… a reprinty se vždycky hodí… ;-)
Rebalancování karet na Magic Aréně proběhlo nejenom v lednu, ale v průběhu celého roku dost a dost, takže to už dále ani zmiňovat nebudu…
Také jsme se dostali k zápiskům profesora archeologie a lingvistiky Valko Indoriana, který rozšifroval phyrexiánské písmo a jazyk!
Bylo to vskutku namístě, protože situace v našem Magicovém multivesmíru byla opravdu velmi temná. V únoru mezi nás totiž přišla samotná…
Únor
A to dokonce v mnoha různých verzích…
V devadesáté páté „klasické“ sadě Phyrexia: All Will Be One jsme navštívili samotnou (Novou) Phyrexii, prolezli všechny její sféry, opět jsme si zahráli s phyrexiánskou manou, jedovými žetony, olejovými žetony, „proliferací“ a také jsme z toho všeho byli trochu „corrupted“. (Tedy jak kdo ;-)) Někteří z nás si zakřičeli i „For Mirrodin!“, ale byl to spíš jen takový váhavý, bázlivý pokřik. Pět dalších planeswalkerů bylo zrůdnými procedurami „compleatnuto“, včetně toho z nejlepších…
Také jsme se z jedné karty dozvěděli o novém karetním typu, ale na ten jsme si museli ještě pár měsíců počkat… ;-)
V únoru ale také proběhla jedna obrovsky úžasná akce: Pro Tour ONE!
Po neuvěřitelných třech letech se poctivý, „papírový“ Pro Tour vrátil jako vrchol kompetitivního hraní. Formátem byly drafty sady Phyrexia: All Will Be One a Pioneer. Mezi 217 hráči zazářili jak dlouholetí „veteráni hry“, tak i tváře zcela nové Magicové generace. Vítězem Pro Touru Phyrexia se stal velmi populární Reid Duke!
Na 26. místě se umístil Jakub Tóth a na 84. místě Martin Jůza.
Celý Pro Tour se konal v rámci větší události, a sice MagicConu Philadelphia. Tento „nový model Pro Touru“ představil nejenom další doprovodné turnaje…
… ale i mnoho jiné, různorodé zábavy („cosplay contesty“, rozhovory s tvůrci, …) a zůstává v této podobě do současnosti.
Na tomto Pro Touru oslavil 40. narozeniny i jeden z nejlepších hráčů této hry. Inu, nemládneme…
Capped off the weekend with an awesome birthday dinner (and amazing cake, courtesy of @HAUMPH / @Marshall_LR) thanks to all my friends for being there 🎂 pic.twitter.com/BclgRXXgNB
— Luis Scott-Vargas (@lsv) February 20, 2023
Poslední únorový den vyšla na Magic Aréně digitální „sadička“ Alchemy: Phyrexia, která byla ale na nějakou dobu poslední „Alchemy“ sadou. Další taková totiž vyšla až v říjnu.
Březen
O víkendu 11. až 12. března se v italské Neapoli uskutečnil (celkově druhý) Regional Championship. Je to právě ten typ turnaje, kam se hráči už musí kvalifikovat, a je to právě ten typ turnaje, který hráče posílá na samotný Pro Tour a na Mistrovství světa.
Formátem byl Standard (který se vrátil a který se stále vracet bude… ;-)). První místo z celkových 471 hráčů vybojoval Michael Rohrböck.
Nejlepším českým/slovenským výsledkem bylo 75. místo Patrika Szmatany, ale bylo to bohužel už bez jakýchkoliv cen.
V polovině března pak proběhl druhý Arena Championship, který spojuje vždy 32 hráčů z Magic Arény za uplynulá období. Formátem byl draft sady Phyrexia: All Will Be One a Historic. Vítězem se stal Hiroshi Onizuka. Ondřej Stráský se umístil v Top 4, ale účast na Mistrovství světa mu o jeden zápas unikla. Prozatím…
Březen byl také první měsíc minulého roku, kdy přišly nějaké ty „bany“…
Na formátu Legacy byly zakázány karty Expressive Iteration a White Plume Adventurer.
Myslím, že hráči formátu Legacy dobře vědí proč ;-)
Na Magic Aréně jsme také přivítali kompilační sadu – Shadows over Innistrad Remastered.
Duben
Přesně na přelomu března a dubna navštívila naše evropská série i Prahu. Konal se tam Legacy Magic Showdown!
Hlavního turnaje ve formátu Modern se zúčastnilo (prakticky až rekordních) 1 055 hráčů. Celkovým vítězem se stal Markus „Respect the Cat“ Leicht.
9. místo vybojoval Jan Šír, 24. místo Jiří Moravec a 30. místo Tomáš Důbrava.
Celá tato akce byla velkým úspěchem (na „side eventy“ dokonce došlo místo) a proto nás může jenom těšit, že Legacy European Tour se v Praze zastaví i letos v březnu!
Týden po Velikonocích vychází další „klasická“ sada – March of the Machine.
Protože Phyrexiáni objevili způsob, jak zaútočit na všechny světy současně, rozhořely se bitvy po celém Magicovém multivesmíru. A když říkám bitvy, tak tím myslím bitvy…
Po patnácti a půl letech (od planeswalkerů v Lorwynu) byl v Magicu představen zcela nový karetní typ – Battle! Zatím jsme se s ním setkali pouze v této jedné sadě, ale bylo slíbeno, že v budoucnu ho ještě určitě uvidíme.
Opět jsme se setkali s phyrexiánskými praetory…
… kterým ale statečně čelili naši hrdinové. Ať už „ztýmovaní“ anebo ti z „bonus sheetu“ Multiverse Legends…
Byla to prostě epická vřava, na jejíž rozuzlení jsme si ale ještě museli chvíli počkat. Protože sada March of the Machine: The Aftermath vyšla až v květnu… ;-)
Do Magicu byly také úplně poprvé představeny oboustranné tokeny (Incubator/Phyrexian) a v Commander balíčcích se po 11 letech objevily další karty z kolekce Planechase…
V této sadě také vyšla karta s podobiznou XXVII. Mistra světa v Magicu Yuty Takahashiho.
„YATTAAAAAAAAA!“
V dubnu, v červnu, v červenci a v říjnu proběhly opět po celém světě populární CommandFesty. Ten nejbližší k nám se uskutečnil 23. až 25. června v německém Maintalu.
Květen
Největší událostí měsíce května byl bezesporu Pro Tour March of the Machine. Uskutečnil se v americkém Minneapolisu a do draftů sady March of the Machine a Standardu se zapojilo 252 kvalifikovaných hráčů.
Vítězem se stal Nathan Steuer, který se třemi „Top Finishi“ v řadě, společně se dvěma vítězstvími (vítězství Mistrovství světa XXVIII, Top 8 PT Phyrexia, vítězství PT March of the Machine), zapsal do Magicové historie!
Tohoto Pro Touru se zúčastnili opět pouze dva čeští hráči. Jakub Tóth obsadil 112. místo a Dominik Prošek až 217. místo.
Během Pro Touru přišly také zprávy o „revitalizaci Standardu“. V první řadě tedy o tom, že „životnost“ sad na Standardu se prodlouží na 3 roky (namísto zaběhlých 2 let), a že na podzim roku 2023 nedojde k tzv. „rotaci“ a sady Innistrad: Midnight Hunt, Innistrad: Crimson Vow, Kamigawa: Neon Dynasty a Streets of New Capenna na Standardu zůstanou. Další kroky samozřejmě míří směrem na podporu Standardu v našich místních hernách a na kompetitivní hraní. Ostatně kvalifikační „runda“ ve formátu Standard začíná právě v této době.
V květnu také vyšla další sada, která se zařadila na formát Standard. March of the Machine: The Aftermath představila 50 karet, které se prodávaly ve zcela nových, pětikaretních Epilogue Boosterech.
Osobně chválím myšlenku, která stojí na logickém odvyprávění příběhu (sada March of the Machine se soustředila na invazi, sada The Aftermath pak na tom po ní), ale realizace se bohužel vůbec nepovedla. Komunita hodnotí The Aftermath velmi, velmi špatně. I když některé karty tam byly také zajímavé…
V Magicovém multivesmíru se změnilo hodně. Mnoho hlavních postav při invazi zemřelo, mnoho planeswalkerů ztratilo svoji „jiskru“. Zhalfir se vrátil, aby „zachránil vše“, a mezi světy se vytvořily stezky „Omenpaths“, pomocí kterých mohou cestovat i jiné bytosti než pouze planeswalkeři. „Phyrexian Arc“ (který začal v Kaldheimu) byl tak dovyprávěn, ale nebojte, nový příběh zase někdy někde navázal… ;-)
Na Magic Onlinu se uskutečnila Magic Online Champions Showcase Season 1. V kombinovaném formátu (jeden „pod“ Vintage Cube Draftu, jeden „pod“ Modernu) zvítězil Marco Vassallo.
Na Magic Aréně pak proběhl Arena Championship 3. Tentokrát byl pro 32 hráčů nachystán draft sady March of the Machine a Standard. Vítězem se stal Benjamin Broadstone…
… ale nás nejvíce potěšilo, že Ondřej Stráský to dotáhl o jeden zápas dál než minule, obsadil skvělé 2. místo a kvalifikoval se tak na Mistrovství světa XXIX!
A ihned po tomto turnaji se „banovalo“…
Na formátu Standard byly zakázány následující karty: Fable of the Mirror-Breaker // Reflection of Kiki-Jiki, Reckoner Bankbuster a Invoke Despair.
Balíčky v Rakdos barvách dominovaly na Standardu dlouhodobě a na Pro Touru March of the Machine a na Arena Championshipu se na to už prostě nedalo dívat… :-)
V závěru měsíce se ještě uskutečnil Legacy Magic Showdown ve Valencii. Hlavního turnaje ve formátu Pioneer se zúčastnilo celkem 409 hráčů a vítězem se stal Alejandro Dupuy de Lome.
V českých luzích a hájích se ale v květnu také konal jeden velmi pěkný turnaj… :-)
První oficiální Mistrovství České republiky v komunitním formátu Premodern přilákalo celkem 120 hráčů (to byla plná kapacita herny ve Studiu Petrská). Vítězem se stal Marc Eric Vogt (na obrázku v horní řadě uprostřed). Nejlepším českým umístěním tak bylo 2. místo Ivana Tomáška.
Česká Premodernová komunita vzkvétá a žije a 4. května 2024 se tak můžeme těšit na další Premodernové Mistrovství!
V tomto měsíci (přesně v úterý 16. května) se stala i jedna událost důležitá pro náš server CMUS. Náš partnerský e-shop Veselý drak otevřel kamennou pobočku v Praze!
Pevně věřím, že jste ji už navštívili. Pokud ne, tak se tam zajděte podívat ;-)
Více informací o kamenné prodejně Veselého draka můžete najít v samostatném článku. Veselý drak tu je pro vás a nezapomeňte, že nákupem zboží, ať už na místě nebo online, podporujete činnost CMUSu.
Červen
The Lord of the Rings: Tales of Middle-earth byl hlavní Magicovou událostí nejenom června, ale pravděpodobně i celého roku. Dlouho očekávaný „crossover“ s dílem Johna Ronalda Reuela Tolkiena Pán Prstenů přinesl do Magicu mnohé, nevídané věci, o kterých by se dalo vyprávět hodiny a hodiny…
Nejvíce pozornosti na sebe samozřejmě strhl příběh unikátního Jednoho Prstenu…
Navržená cena 1 000 000 $ za tuto kartu způsobila naprosté šílenství. Lidé, ve snaze Jeden Prsten objevit, vykoupili Collector Boostery až do té míry, že k nám do Evropy jich vlastně ani moc nedorazilo… :-) Ale… Bylo poté výhodné nakoupené boostery otevírat? ;-)
Netrvalo ovšem dlouho a Jeden Prsten se nalezl v kanadském Whitby. Cena se mezitím vyšplhala až na neuvěřitelných 2 000 000 $ !!! a šťastný nálezce Brook Trafton jej prodal známému zpěvákovi Post Malonemu za částku ještě vyšší. (Pravděpodobně za 2,6 milionu amerických dolarů.) A od těch dob už nejdražší Magicovou kartou není Black Lotus…
Nebyl to ale jediný Prsten, který nás „pokoušel“… ;-)
Mechanicky se sada velmi povedla (až na trochu horší zelené „commony“ do Limited prostředí) a zařadila se na formát Modern (a samozřejmě i na Constructed formáty starší), kde několik karet také způsobilo jistou „revoluci“… :-)
Celkově tato sada zaznamenala fenomenální úspěch (a to nejenom mezi Magicáři, ale i mezi fanoušky Pána Prstenů, kteří se najednou díky tomu o Magic začali zajímat, takže to určitě nějaké komunity jistě propojilo) a do budoucna to bude znamenat více a více dalších „crossoverů“... Tak nejspíš bude vypadat Magicová budoucnost…
V Aténách se uspořádal Regional Championship další „rundy“. Zúčastnilo se ho celkem 456 hráčů a vítězem tohoto velkého klání ve formátu Pioneer se stal Federico Vuono.
Martin Jůza vybojoval 34. místo a Tomáš Jirkal 41. místo. Proto se tak kvalifikovali na nadcházející Pro Tour The Lord of the Rings. Kvalifikaci tam také vybojoval známý hráč Christian Calcano, který později na onom Pro Touru skončil na 2. místě, ale nepředbíhejme… ;-)
Červenec
Nejprve totiž pokračujeme v Boloni dalším Legacy Magic Showdownem. Hlavního turnaje ve formátu Modern se zúčastnilo 676 hráčů a The One Ringy a Orcish Bowmasteři se hráli ve velkém :-) Celkovým vítězem se stal Alberto Franco Bianchi s Rakdos Evokem a tím začal tento balíček svoji velkou kariéru, která byla ukončena až v prosinci... (I když… Kdo ví? ;-))
Mezitím vyšly na Magic Aréně Historic Anthology 7 a Explorer Anthology 3…
… a nyní k samotnému Pro Touru The Lord of the Rings. Ten se uskutečnil závěrem července v Barceloně a celkem 266 kvalifikovaných hráčů změřilo síly v draftech sady The Lord of the Rings: Tales of Middle-earth a v Modernu. Do Top 8 postoupil i „legendární“ Kai Budde a (jak už bylo řečeno výše) Christian Calcano vybojoval 2. místo. Celkovým vítězem se ale na svém úplně prvním Pro Touru stal Jake Beardsley!
Jeho balíček Rakdos Evoke patřil na Pro Touru také k těm nejhranějším (19,3 % startovního pole).
Tomáš Jirkal obsadil 69. místo, Jakub Tóth bohužel až 190. místo, takže se odtud nikam dál nekvalifikovali.
Tento Pro Tour byl součástí MagicConu: Barcelona, na kterém bylo také poprvé představeno „doprovodné Grand Prix“ – $75K Limited Open. (A i tento „model“ přetrval do roku současného.) Turnaje se zúčastnilo 427 hráčů. Top 8 uhrál Martin Hrycej a na 26. místě se umístil Zdeněk Lysák. Martin tak obdržel pozvánku na další Pro Tour (tj. na první Pro Tour letošního roku, který se uskuteční v Chicagu).
Srpen
Přesně 5. srpna 1993 vyšla Limited Edition Alpha a zrodila se tak první a nejstarší sběratelská karetní hra na světě! :-)
Magic: The Gathering tak oslavil celých 30 let a jaký kus cesty a jakou proměnu za tu dobu udělal, by se snad ani nedalo vypovědět. Tehdejší hra (a vlastně všechno kolem ní) byla úplně jiná…
Od Mono Artefaktů jsme se za těch 30 let dostali až k nejpopulárnějšímu formátu Commander, což asi ani Richard Garfield nečekal… :-)
Magicu jsme tak popřáli vše nejlepší do další dekády a také jsme to náležitě oslavili! 30th Anniversary Edition (která tedy vyšla už v roce 2022) se příliš nepodařila, ale promokarty ze série s letopočty sbíráme dodnes :-)
Nicméně i s tím zmíněným formátem Commander (a Commander draftováním) jsme slavit mohli. V srpnu totiž vyšla sada Commander Masters.
Ta přinesla celkem 435 reprintů pro nejrůznější formáty a samozřejmě nechyběly ani nové karetní „treatmenty“… :-)
V srpnu také proběhla další aktualizace Banned a Restricted listu. Tentokrát byla zajímavá ze dvou důvodů. Zaprvé se nezakazovalo, ale naopak povolovalo…
Na formátu Modern byla povolena karta Preordain. Na formátu Legacy byla povolena karta Mind’s Desire.
Zadruhé to byla aktualizace taková ta „roční“. Už dříve totiž bylo oznámeno, že tři týdny po vydání nové sady se budou dít spíše pouze „emergency bany“, ale větší změny na všech formátech se budou ohlašovat pouze jenom jednou za rok, a to právě před „preview sezónou“ podzimní sady, což bude typicky v srpnu.
Z větších turnajů se tento měsíc konala pouze Magic Online Champions Showcase Season 2, která nás ale opravdu velmi potěšila. Ve formátu „podu“ Vintage Cube Draftu a Legacy zvítězil Lukáš „Tiran“ Jaklovský, který se tak kvalifikoval na první Pro Tour roku 2024 a také na Mistrovství světa 30!
„Tiran is back!!!“
Září
V září jsme se opět ponořili do světa pohádek, „adventůr“ a jídla v další „klasické“ sadě Wilds of Eldraine. Kromě výše uvedeného jsme si ale také mohli vyzkoušet nejrůznější role…
… a sada představila i „bonus sheet“ Enchating Tales s pěknými reprinty pro formáty Modern a Commander.
Touto sadou také započal zcela nový příběhový oblouk „The Omenpath Arc“, který byl nastíněn prakticky až na tři roky dopředu! Ale protože toto je ohlédnutí směrem vzad, tak se o tom tady nebudeme zmiňovat :-) Kdyžtak se podívejte na jiná místa... ;-)
Jak už bylo řečeno dříve, tak se sadou Wilds of Eldraine nenastala obvyklá rotace Standardu (ten stále začíná sadou Innistrad: Midnight Hunt), ale nastala rotace „digitálního“ formátu Alchemy (ten začíná sadou Dominaria United).
Hlavní turnajovou událostí měsíce září bylo Mistrovství světa XXIX, které se konalo v americkém Las Vegas.
Bylo to první Mistrovství světa, které také představilo nový model. Místo velmi úzkých Mistrovství, na které jsme byli zvyklí z nedávné minulosti (pro 16 nebo pro 32 hráčů), se tohoto Mistrovství zúčastnilo 105 hráčů kvalifikovaných především z Pro Tourů anebo z Regional Championshipů za celou předchozí roční sezónu.
Po dvou draftech s novou sadou Wilds of Eldraine a celkem osmi kolech Standardu se v Top 8 umístili velmi zkušení hráči jako Reid Duke, Willy Edel, Simon Nielsen a Greg Orange.
XXIX. Mistrem světa v Magicu se ale stal s balíčkem Esper Legends Jean-Emmanuel Depraz z Francie!
Odnesl si tak nejenom velikou trofej, ale také 100 000 $ a možnost vytvořit si kartu s vlastní podobiznou.
Mistrovství světa se účastnili i čeští hráči, ale bohužel se jim vůbec nezadařilo. Po 4. místě Ondry Stráského z roku 2021 a 3. místě Jakuba Tótha z roku 2022 se mnou prorokované 2. místo nenaplnilo. Ondra Stráský skončil na 54. místě a Jakub Tóth až na 96. místě.
S návratem Pro Touru se také vrátil i titul „Player of the Year“. Samozřejmě, že velmi dobře „našlápnuto“ na něj měl Nathan Steuer, ale protože vítězství předchozího Mistrovství světa se do této sezóny nepočítalo (pochopitelně) a protože se mu na tomto Mistrovství nezadařilo, tak titul „Player of the Year“ nakonec získal Simon Nielsen z Dánska, pro kterého to ale také byla třetí Top 8 v řadě za sebou! ;-)
Mistrovství světa na MagicConu: Las Vegas také doprovázel 100K Limited Open. Toho se zúčastnilo docela neuvěřitelných 1 501 hráčů! Vítězem se stal Jason Ye.
Do italské Boloni se sjelo 102 hráčů na další ročník European Legacy Masters. V Top 16 se umístil Erik Szanto, v Top 8 Tomáš Varga. To jsou velmi solidní výsledky, ale my jsme tam získali i tu trofej nejcennější! Top 16 z roku 2022 vylepšil František Juda a letos stal se šampionem roku 2023!
27. září 2023 oslavila 5 let své existence Magic Aréna! Za těch 5 let se na ní odehrálo skutečně hodně (včetně „digitálních Pro Tourů“ ;-)) a určitě ještě i v budoucnu odehraje :-)
V září ale také přišla jedna velmi smutná zpráva. Opustil nás výtečný rozhodčí a „otec“ formátu Commander Sheldon Menery.
Říjen
Na přelomu září a října se v Evropě uskutečnil další Regional Championship, tentokrát ve francouzském Lille. Zúčastnilo se ho 690 hráčů, kteří změřili síly ve formátu Pioneer. Vítězem se stal Adrián Iňigo.
Na 63. místě skončil Peter Ďuriš ze Slovenska, ale na jakékoli další kvalifikace to bylo bohužel ještě málo.
Chuť si ale spravili čeští hráči v Sofii, kde se konal další Legacy Magic Showdown. Hlavního turnaje ve formátu Modern se zúčastnilo 285 hráčů a vítězem se stal Carmine D’Aniello.
Jiří Obraz se umístil v Top 8! a Josef Živec na 29. místě. Pro oba to tedy znamená účast na letošním prvním Regional Championshipu v belgickém Gentu.
V USA se pak uskutečnil další Magic Summit a opět se světoznámým spisovatelem Brandonem Sandersonem.
V „digitálním“ Magicu pak změřilo svoje síly 32 hráčů na Arena Championshipu 4. Draft sady Wilds of Eldraine doplnil formát Historic a velmi mu dominovali Orcish Bowmasters a The One Ring. (Obě karty byly po turnaji rebalancovány.) Vítězem se stal Shinya Saito.
Michal Guldan se ale umístil na velmi pěkném 4. místě! Sice to tedy bylo zase o jeden zápas méně vzhledem k Mistrovství světa, ale na Pro Tour v Chicagu se kvalifikoval!
Jak už bylo řečeno, tak na Magic Aréně byli The One Ring a Orcish Bowmasters rebalancováni a také tam vyšla „digitální sadička“ Alchemy: Eldraine, která přinesla nejrůznější čuníky… :-)
Ve světě „papírového“ Magicu vyšel další poměrně velký „crossover“. Tentokrát se seriálem Doctor Who.
Čtyři Commander balíčky přinesly hrátky s časem a nejrůznější další paradoxy, ale jenom u nich nezůstalo. Sada přinesla i velmi specifické karty Planechase…
… a také Collector Boostery, ve kterých se karty z Commander balíčků daly získat i ve speciálních „treatmentech“ (TARDIS) a doktoři pak i v serializované sérii…
V říjnu bylo také ukončeno partnerství mezi Wizardy a komunitou Magicových rozhodčích z Judge Academy. Těžko říct, co všechno to přesně znamená do budoucna, ale já jenom doufám, že nám Magicoví rozhodčí „nevyhynou“. Pokud byste se chtěli stát Magicovým rozhodčím pro „large-scale events“, tak se obraťte na společnost Legacy European Tour.
Listopad
Protože Pána Prstenů není nikdy dost, tak začátkem měsíce vyšla The Lord of the Rings: Tales of Middle-earth – Holiday Release.
Konkrétně to tedy byly Collector Boostery, čtyři „Scene Boxy“ a Jumpstart Volume 2. A k čemu to všechno? Přece proto, abychom mohli dát sbírat další zajímavé věci… ;-)
V měsíci listopadu ale vyšla také i další „klasická“ sada, která se zařadila na formát Standard: The Lost Caverns of Ixalan.
A je nutné říci, že tato sada také přinesla některé dost neuvěřitelné věci…
A dokonce i reprint velmi populární Cavern of Souls ve všech možných barvách! :-)
Tím jsme znovu navštívili Ixalan, „descendnuli“ do jeho hlubin a pořádně je „vyexplořili“ (a to třeba dokonce i bez map ;-)). Přitom jsme také „craftili“ artefakty, setkali se s novým národem Ixalanu (Oltecy) a objevili zdroj cosmia – prastaré síly spočívající v samotném jádru Ixalanu…
Na Magic Aréně hrajeme Ixalan ještě dodnes… ;-)
V průběhu měsíce se také upravily karty, které znázorňovaly nejrůznější Rakshasy a také došlo k úpravě Magicové terminologie:
Po turnajové stránce patřil listopad opět hráčům „eternal“ formátů, protože po celém světě opět proběhly tři Eternal Weekendy. Ten pro Severní Ameriku v Pittsburghu, ten pro Asii v Aichi a ten pro Evropu v Praze!
Na pražském Eternal Weekendu toho bylo k vidění strašně moc…
… a taky se toho hrálo strašně moc (kromě formátu Standard prakticky všechno :-)). Pro podrobnější popis všeho se můžete podívat do Středečních výhledů 21, do fotoreportáže z celého víkendu nebo si můžete přečíst report do Jiřího Čermáka, který uhrál Top 8 na hlavním turnaji v Premodernu!
Top 8 na hlavním turnaji ve formátu Legacy uhráli Martin Pelikán a Peter Lobotka, na hlavním turnaji ve formátu Vintage pak Martin Lamr. Celkově bylo českých a slovenských úspěchů mnoho, ale my se zde už omezíme jenom na vítěze formátů Legacy a Vintage napříč všemi třemi Eternal Weekendy.
Vítězi formátu Legacy se stali: Julian Jakobovitz (Evropa – 713 hráčů), Leo Isogaya (Asie – 658 hráčů), TK Strachan (Severní Amerika – 996 hráčů).
Vítězi formátu Vintage se stali: Lukas Schwendinger (Evropa – 125 hráčů), Daisuke Hirasawa (Asie – 201 hráčů), Anthony Valentine (Severní Amerika – 385 hráčů).
Prosinec
I když by člověk řekl, že poslední měsíc roku se toho v Magicovém světě už příliš neděje, tak tentokrát to nebyla pravda. Prosinec začal pěkně „žhavě“, a sice další aktualizací Banned a Restricted listu.
Na formátu Modern byly zakázány karty Fury a Up the Beanstalk.
Na formátu Pioneer byly zakázány karty Karn, the Great Creator a Geological Appraiser. Naopak byla povolena karta Smuggler’s Copter.
Na formátu Pauper byla zakázána karta Monastery Swiftspear.
Především na Modernu a na Pioneeru to byly změny, které „překopaly formát“, a je vidět, že i nové karty (Up the Beanstalk a Geological Appraiser) mohou být i na starších formátech konkurenceschopné, respektive dokážou tam „překopat formát“… :-)
A s těmito změnami se jelo na Legacy Magic Showdown do Barcelony. Hlavního turnaje ve formátu Modern se zúčastnilo 702 hráčů a vítězkou se stala Mariluz García s Rakdos Evokem.
„No Fury? No problem!“
Skvělého umístění v Top 4! dosáhl Daniel Erhart a dále Karol Mošna (30. místo). Oba se tak kvalifikovali na Regional Championship do belgického Gentu.
Na Magic Aréně vyšla další „digitální sadička“ Alchemy: Ixalan a také sada z roku 2014 Khans of Tarkir.
Ta na Magic Arénu přinesla i velmi populární „fetchlandy“ (spřátelených barev), a aby ty se mohly někde pěkně hrát, tak dokonce vzniknul zcela nový formát – Timeless.
Timeless je nerotující Constructed formát, na kterém je možné hrát všechny karty na Magic Aréně! A to opravdu všechny, protože Timeless nemá žádný Banned list. Naopak představil Restricted list, na který byly zařazeny pouze tři karty: Channel, Demonic Tutor a Tibalt’s Trickery.
Dále jsme ještě trochu nakoukli na chystanou sadu Murders at Karlov Manor, ale to už je budoucnost a ne minulost, takže o tom zase někdy někde jinde.
Vánočním promem pro rok 2023 byly Seasonal Sequels a tím celý Magicový rok 2023 skončil…
Závěr
Takže jsme na konci a můžeme se i za celým tím Ohlédnutím nějak ohlédnout… ;-)
Vydané množství sad (a dalších doplňkových produktů) se oproti roku 2022 mírně snížilo (naštěstí :-)). Těch „klasických“ vyšlo tak čtyři a půl ;-)
Osobně musím říct, že se mi tyto sady z „hlavní linie“ líbily, a to po mnoha stránkách.
Po stránce příběhové (a „flavoru“) jsme nejprve navštívili děsivou Phyrexii a pak jsme, takřka až ve „vesmírné týmovce“, zachránili celý Magicový multivesmír! Tím vyvrcholil dva a půl roku dlouhý příběhový oblouk „Phyrexian Arc“.
Po něm následovalo zvolnění dramatických věcí a začátek příběhu nového na návštěvě Eldrainu (který ale také bylo potřeba vzbudit ze spící kletby…) a v další sadě jsme opět navštívili svět známý – Ixalan – ale tentokrát opět s jistým „twistem“ ;-)
Po stránce herní byly karty zajímavé a hodně se jich chytlo i na starých formátech. (Up the Beanstalk třeba ale zase až moc :-)) A samozřejmě všechny tyto sady tvoří přirozeně formát Standard a jak to vypadá na něm, to je stále ještě otázka. Pomůže Standardu prodloužení „životnosti“ karet ze dvou let na tři? Pomůže Standardu podpora heren, kterou slibuji Wizardi v rámci „revitalizace Standardu“? To všechno uvidíme asi už v nejbližší době, protože právě od ledna by měly kvalifikace a všechny další akce (například Standard Showdowny) začít, tak držme palce, ať se to povede! Pro mě osobně byl Standard vždycky místem, kde se daly balíčky vymýšlet ještě vlastní… ;-)
Po stránce herního designu se mi Magic v posledním roce také líbil. Wizardi ukázali, že dokáží přinést mechaniky jak populární (jídlo, „adventůry“, …), tak kontroverzní (poison countery) a také naprosto nové, které už hodně překračují „safe space“ (nový karetní typ battle). Myslím, že se to všechno nějak decentně povedlo, jedinou výtku mám ke stále se prodlužujícím textům na kartách, ale doufejme, že i tento trend se někdy zase obrátí.
Už jsme si také řekli, že sada March of the Machine: The Aftermath byla realizována opravdu špatně, ale snad si z toho Wizardi vzali nějaké ponaučení.
„Klasické“ sady samozřejmě doplňovaly i sady „papírové“ doplňkové. V roce 2023 to byly tyto:
Nejsem si úplně jistý úspěchem „remasterovaných“ sad, jisté je ale to, že s větší a větší podporou formátu Commander, roste tento formát víc a víc…
Za hlavní sadu (a událost) předchozího roku bych tak tedy opravdu označil návštěvu Středozemě prostřednictvím „crossoveru“ The Lord of the Rings: Tales of Middle-earth. Ta byla tak extrémně populární (a můžeme se dohadovat, jestli by byla stejně populární nebýt „The One-of-One Ringu“ – myslím si, že ano), že v tom Wizardi objevili obrovský potenciál a další „crossovery“ v rámci Universes Beyond se budou jenom hrnout. (A to nejenom v rámci malých „sestav“ Secret Lair.)
Koneckonců už i v minulém roce jsme navštívili svět Doktora Who, Jurský Park a na Magicové karty se nedostali třeba jenom Frodo se Samem, ale dokonce i Lara Croft a Hugh Grant!
A jak to všechno bude pokračovat, to už vlastně taky víme…
Protože mám Magic rád, a protože mi na něm záleží, tak mám o něj taky obavy, tak jenom doufám, že to všechno bude pokračovat nějak rozumně a nějak dobře. Doufám! I když už teď je jasné, že i v tom „klasickém“ Magicu přijde změn také hodně…
V další řadě vyšly v loňském roce i sady „digitální“. Na Magic Arénu jsme jich přivítali celkem šest:
Zatímco sady pro formát Alchemy jsou poměrně zvláštní („digitální mechaniky“ na kartách jako třeba „conjurování“ totiž nemusí sedět úplně každému), tak rozšiřování směrem „dozadu“ chválím. Magic Aréna by měla svým formátem Explorer dosáhnout „papírového“ formátu Pioneer koncem roku 2024, nebo alespoň takové je předsevzetí.
K formátu Modern se s největší pravděpodobností neschyluje (bohužel), to byl už spíše vytvořen nový „eternal“ formát Magic Arény Timeless. Těžko říct, jaká je budoucnost tohoto formátu (anebo formátu Historic). Zde jsem trošku skeptický.
Hlavní zprávou roku pro kompetitivní Magic byl bezesporu realizovaný návrat Pro Touru!
I když to bylo řečeno už mnohokrát, tak Pro Tour má pro Magic tak obrovskou historickou hodnotu, až mi přijde, že to je prakticky neoddělitelné. Prostě když existuje Pro Tour, tak Magic roste a vzkvétá. Díky Pro Touru existuje kompetitivní scéna a díky ní existují i turnaje „střední úrovně“ (tj. „Grand Prix“, i když v dnešní době tedy spíš nejrůznější otevřené série jako například Legacy Magic Showdowny) a také existují i turnaje „základní úrovně“ (tj. Regional Championship Qualifiery v našich místních hernách).
Na Pro Tour je poměrně obtížné se ve „dvojstupňovém“ systému kvalifikovat, ale i tak je radost to zkoušet :-) Proto je poměrně škoda, že kvalifikací RCQ máme tak málo. Doufejme, že se to v novém roce zlepší!
I v roce 2023 pokračovala „nadvláda“ Nathana Steuera. Top 8 na PT Phyrexia s následným vítězstvím PT March of the Machine se opravdu zapíše do historie Pro Tourů (ještěže je tedy máme… ;-)), ale konkurence byla opravdu tvrdá, protože skvělých výkonů dosahovali i Simon Nielsen, Reid Duke a Javier Dominguez. Boj o titul „Player of the Year“ byl napínavý až do úplného konce a nakonec jej (právoplatně!) získal Simon Nielsen.
Dalším hráčem, který byl „vždy na špici, ale nikdy s žádným vítězstvím“, byl Jean-Emmanuel Depraz. Nad jeho přesnou technickou hrou jsme mohli žasnout několik posledních let, ale bylo to právě letos, kdy pro sebe vybojoval titul nejcennější. Je to určitě důstojný Mistr světa a já jsem za jeho vítězství velice rád.
Českých a slovenských úspěchů se za celý rok urodilo opět velice mnoho, a to především na formátech Premodern, Legacy a Vintage. Těší mě, že úspěchy mají hráči mladí (František Juda), středně staří (Ondřej Stráský, Jiří Obraz, Daniel Erhart) i prastaří („Tiran“ :-)). Jenom mě trošku mrzí, že Martin Jůza se už dal víc na komentování než na samotné hraní, a že samotných Pro Tourů se účastnili vždy pouze dva naši hráči. Dvojstupňový systém je ale opravdu těžký, tak držme našim borcům na Regional Championshipech palce, ať na Pro Toury jezdí zase ve větších skupinkách! :-)
Protože ale druhou možnou cestou na Pro Tour je „digitální“ Magic a v něm jsme si díky Ondrovi Stráskému, Lukáši Jaklovskému a Michalu Guldanovi vedli také velmi dobře, tak věřím, že i tady nám úspěchy vydrží a že kvalifikovaných na Pro Tour bude jenom přibývat!
Praha se v minulém roce stala dějištěm velkých evropských turnajů rovnou dvakrát (na přelomu března a dubna to byl Legacy Magic Showdown, v listopadu pak Eternal Weekend) a obě tyto akce praskaly ve švech! :-) To je na jednu stranu špatně (kvůli nedostatku místa vevnitř), ale na stranu druhou nás to musí těšit, protože to jenom ukazuje, že poptávka po Magicu je v naší zemi obrovská. Další Legacy Magic Showdown je do Prahy naplánován na letošní březen a za každé takové velké setkání Magicové komunity jsme jenom rádi!
Ale samozřejmě Magic není jenom o kompetitivní scéně. Je i o Commander hráčích, „causal“ hráčích, o ilustrátorech, o „cosplayerech“ a o další nejrůznější tvorbě, která do Magicové komunity přispívá. Proto bych chtěl ještě speciálně poděkovat Martině Fačkové, Martině Pilcerové, Lence Šimečkové, Tomáši Duchkovi a Tomáši Honzovi za jejich úžasné ilustrace na Magicových kartách! Jste skvělí a já jenom doufám, že se od vás dočkáme dalších krásných obrázků v dalších Magicových sadách :-)
Magic je o nás o všech a pro nás pro všechny. A tak to je jedině správně.
Takový tedy byl 30. rok Magicu. Do nového roku 2024 a do celé nové Magicové dekády vám chci popřát mnoho úspěchů, mnoho radosti s Magicem a z celého srdce jenom to nejlepší!
Pepa / Josef Janák / Chainer
Pěkné shrnutí! Díky.
0 hlasů
Pěkný článek. Ja se minuly rok ke kartám vrátil po 10 letech a nestačil jsem se divit jak se Magic hlavně po stránce produktové změnil. Čehož jsem náležitě využil a pootvíral doslova všechno co se dalo.
0 hlasů
Opravdu parádní shrnutí. Nedovedu si ani představit, kolik tě to stálo práce. Ještě jednou velkej palec nahoru.
0 hlasů
Super článek, díky! 🙂
0 hlasů
Moc hezké ;) A líbí se mi, že ses zaměřil přes pár nevyhnutelných témat na jiné věci než já na Najádě, takže se to dobře doplňuje. Palec hore ;)
0 hlasů
Děkuji vám za vaše poděkování :-)
Ve skutečnosti, když už jsem leckde využíval i svoje vlastní dřívější slova, tak to nebylo zase až tak obtížné psát. Spíš si myslím, že to bylo obtížnější číst... :-) Proto opravdu smekám před těmi, kteří to přečetli celé - od začátku až do konce! :-)
Na viděnou v novém roce! :-)
0 hlasů
Parádní shrnutí. Já většinu roku wizardy spíš kritizuju ale když to tak souhrnem čtu tak se mi 2023 vlastně hodně líbila
0 hlasů
Přispívat mohou pouze přihlášení uživatelé. Pokud chcete vložit komentář, přihlaste se ZDE.
Pondelí s Komandérem - Pán s Prstenem
Ač komandéra hraji velmi málo, rád odTebe čtu každý článek:) Nejvíce mne pobavila polemika s Aragornem. To, že Wizárdi ztvárnili Saurona...
všechny komentářeStředeční výhledy 20/2024
Byznys byl a je, pro mne bohužel, v této hře od nepaměti. Byl to také, pro mne, hlavní důvod, proč jsem v 16ti letech, s přichodem edice...
všechny komentářeZapomenuté Mechaniky MtG: Cumulative Upkeep
Ďakujem za pekný komentár. :) To všechno, alebo nic, v článku samozrejme spomenuté je, asi si to kvôli referencii na Daru Rolins...
všechny komentářeReport z 30. Mistrovství světa World Championship v Las Vegas
Uf... Co na tohle všechno říct jiného, než... Vítej zpátky! :-) Přeji ti hodně štěstí. A to nejenom v Magicu, ale prostě celkově v...
všechny komentářeStředeční výhledy 19/2024
UPDATE: Co stalo ve Vegas, nezůstává jenom ve Vegas :-) O minulém víkendu se toho stalo opravdu hodně: Máme (staro)nového Mistra světa...
všechny komentářeRecenze Investování do MtG Collector Booster Boxů v roce 2024
Ano o tom som pocul, ale MtG viem aspon hrat aj pravidla a normalne a mam take predsudky, ze Pokemon je len pre male deti :).
všechny komentáře