Díky za pěkné shrnutí!
Už 90 edic!
Magic je s námi už nějaký pátek a pořád skvěle baví! 😊
0 hlasů
V tomto článku si připomeneme ty nejdůležitější Magicové události, které nám přinesl rok 2021.
Foto: Wizards of the Coast, Channel Fireball, MTGGoldfish, Red Bull, rahnart.com, twitter.com
Rok 2021 navázal na ten předchozí. Ve stínu pandemie se prakticky všechno důležité odehrálo digitálně. Až koncem roku přišlo jakési světlo naděje…
Pro hráče Magic Pro League (MPL) a Rivals League se uskutečnil třetí (z celkového počtu sedmi) League Weekend. Z našich hráčů se v něm nejlépe zadařilo Standovi Cífkovi, jenž vybojoval výher rovnou deset!
Největší událostí loňského ledna byl ale samozřejmě Kaldheim.
Sada inspirovaná metaláckými písničkami severskou mytologií se povedla náramně. Standard (a Magic Arénu) zasypal sníh: vyšly sněžné základní země, sněžné „duallandy“, sněžné bytosti, sněžné instanty, sněžné sorcery, sněžné rámečky… Byla to prostě krása :-)
Kaldheim byl tak dobrý, že jedinou výtkou je snad to, že „nacpat“ „Deset Říší“ do jedné sady, je až trochu škoda. Proto jsme z nejvyšších míst dostali zprávu, že se na Kaldheim v budoucnu ještě nejspíš někdy vrátíme.
Na Modernu mezitím hrajeme Tibalt’s Trickery…
… a „kaskádujeme“ do nového Tibalta, ale nebojte. To se časem spraví ;-)
A zdá se, že ani po roce nejsou Phyrexiáni na další invazi ještě připraveni…
V lednu také Magic Aréna expandovala na mobilní telefony!
Slyšel jsem i příběhy, jak na něm někdo odehrál „digitální Pro Tour“, ale myslím si, že to není pravda… ;-)
V únoru nastaly asi největší „bany“ za posledních deset let…
Na digitálním formátu Historic byly zakázány karty Uro, Titan of Nature’s Wrath a Omnath, Locus of Creation.
Na formátu Pioneer byly zakázány karty Balustrade Spy, Teferi, Time Raveler, Undercity Informer, Uro, Titan of Nature’s Wrath a Wilderness Reclamation.
Na formátu Modern byly zakázány karty Field of the Dead, Mystic Sanctuary, Simian Spirit Guide, Tibalt’s Trickery a Uro, Titan of Nature’s Wrath.
Na formátu Legacy byly zakázány karty Arcum’s Astrolabe, Dreadhorde Arcanist a Oko, Thief of Crowns.
Na formátu Vintage byla povolena karta Lurrus of the Dream-Den.
A po změně pravidel pro schopnost Cascade už do Tibalta „nekaskádujeme“…
Největším českým úspěchem tohoto měsíce je 3. místo (ze 188 hráčů) Antonína Braniše na Modern Champs.
Koná se i další League Weekend, ve kterém si 8 výher připisuje Ondra Stráský. Zato Martin Jůza by na tento víkend nejspíš nejraději úplně zapomněl…
Co se týče série CFBPro Showdown, tak o ní se zde podrobněji rozepisovat nebudu, ale alespoň tento obrázek tady být musí :-)
Wizardi mění logo…
… na Magic Aréně hrajeme první Arena Open ve formátu Sealed Deck a šíří se šeptanda o „crossoverech“ – Universes Beyond…
V březnu vychází Time Spiral Remastered.
Výběr toho nejzajímavějšího ze sad Time Spiral, Planar Chaos a Future Sight přinesl mnoho zajímavých reprintů…
… a Wizardi při tom objevili staré rámečky ;-)
Mezitím na Magic Aréně vychází Historic Anthology 4, nicméně žádná z karet se na tomto digitálním formátu zatím příliš neuchytila.
Profesionální Magicové turnaje tento měsíc otevřeme dvěma Magic Online Champions Showcase. První vyhrál Martin-Éric Gauthier a tu druhou (hranou o den později) Jan-Moritz Merkel.
Koncem měsíce se uskutečnil první „digitální Pro Tour“ roku 2021 – Kaldheim Championship. Zatímco na formátu Standard se o prvenství přetahovalo Sultai Ultimatum s nejrůznějšími variantami „Adventůr“, na formátu Historic volili hráči s velkým náskokem Jund Sacrifice.
Kaldheim Championem se stal Arne Huschenbeth s Dimir Rogues a Orzhov Aurami, nejlepším českým výsledkem bylo 28. místo Ondry Stráského.
Mezi velké české úspěchy bych chtěl ale také zařadit výkony Lukáše Duška, jehož vysoká umístění na nejrůznějších turnajích byla v této době opravdu na denním pořádku.
The year is 2023. Shahar Shenhar and Gregorz Kowalski are still attempting to play game 2. It is called again after cosmic radiation flips a bit on Shahar’s computer.
V dubnu jsme se všichni vrátili do školy a zapsali se do jedné z pěti kolejí proslulé magické univerzity (Quandrix – Math is Magic!). V ní jsme potkali tváře, které bychom možná asi ani nepoznali…
… a také ty, které bychom nejspíš poznali… ;-)
Strixhaven byla sada zaměřená na instanty a sorcery a její stěžejní mechanika „Learn a Lesson“ vytvářela skutečně nevšední Limited prostředí. (A na Magic Aréně také vytvořila 7karetní sideboardy… ;-))
Od dubna říkáme místa „converted mana cost“ „mana value“ a také se v Magicu poprvé objevuje nová „evergreen“ mechanika Ward.
A pak tu byl také Mystical Archive…
A dokonce i japonský Mystical Archive…
Díky této „podsadě“ se na Magic Arénu dostal třeba i takový Brainstorm, ale nebojte. I to se časem spraví… ;-)
Pátý League Weekend byl již pro některé hráče „vyřazující“, ale pro některé hráče naopak „postupující“. Obrovským úspěchem byl výsledek 11-1 (s prohrou až v posledním kole) Ondry Stráského, který takto vyhrál celou Magic Pro League! To je skutečně výkon částečně srovnatelný s dřívějším oceněním „Player of the Year“ (Hráč roku). Vítězem Rivals League se stal Eli Kassis.
Channel Fireball opustil od „Ballsyho“ a začal rozšiřovat svůj záběr i na další karetní hry.
Vynikajících výsledků dosáhl Dominik „Lennny“ Prošek, když na Magic Onlinu vyhrál kvalifikaci na Strixhaven Championship a následný víkend pak Showcase Open (z 305 hráčů)!
Lukáš Dušek se kvalifikoval na Strixhaven Championship v poslední možné kvalifikaci.
Z šestého League Weekendu vybojoval Standa Cífka druhé místo v Rivals League a zajistil si tak účast na Mistrovství světa a pozvánku do MPL. V MPL vybojoval druhé místo Paulo Vitor Damo da Rosa.
Na formátu Historic se rozmohl (téměř) jednokaretní „combo“ balíček založený na synergii karet Thassa’s Oracle + Tainted Pact.
Odpověď Wizardů na sebe nenechala dlouho čekat. Thassa’s Oracle byl na formátu Historic zakázán prakticky okamžitě.
Na Magic Aréně vychází Historic Anthology 5, která přinesla (mimo jiné) „Commandy“ ze sady Dragons of Tarkir a phyrexiánské Praetory ze sady New Phyrexia.
Dozvídáme se dobrou zprávu, a sice že v USA se otevřely herny na „sankcionované hraní“, nicméně také se dozvídáme velmi špatnou zprávu, a sice že na sezónu 2022-2023 se již Magic Pro League ani Rivals League neplánují a „Pro Player lifestyle“ tím nejspíš skončí. (Snad ale dočtete toto Ohlédnutí až do konce… ;-))
V červnu vychází sada, jež cílí na formát Modern – Modern Horizons 2.
Zařazení starých dobrých karet…
… na formát Modern jistě mnohé veterány potěšilo, nicméně formát (a nejenom tento) byl naprosto předefinován něčím jiným…
V Modern Horizons 2 vyšlo velké množství obrovsky silných karet (namátkou pětice elementálů se schopností Evoke, Prismatic Ending, Unholy Heat, Dragon’s Rage Channeler, Murktide Regent …), že je až s podivem, že se nemuselo nikde „banovat“… :-)
A pak tu bylo samozřejmě také pár karet s „retrorámečky“… ;-)
Dalším velkým turnajem této sezóny byl Strixhaven Championship. Protože byl Mystical Archive k modrým a červeným barvám opravdu velmi štědrý, opanoval formát Historic Izzet Phoenix a Jeskai Turns. Na Standardu bylo nejpočetněji zastoupeno Sultai Ultimatum.
Celkovým vítězem se stal Sam Pardee s Jeskai Turns a Mono-Red Aggrem. Nejlepším českým výsledkem bylo 11. místo Martina Jůzy.
I zde reagovali Wizardi velice rychle. Na formátu Historic byla zakázána karta Time Warp.
Na Magic Onlinu proběhl Champions Showcase Season 1. Dominik Prošek uhrál na draftu 2-1 a na Modernu podlehl ve finále následnému vítězi Yuuki Ichikawovi.
V červnu se také konal poslední CFBPro Showdown. Jeho posledním vítězem se stal Sean „BaronofBacon“ Hunter, jenž zvítězil celkově dvakrát a dvakrát také porazil „End Bosse“ Williama „Hueyho“ Jensena.
Počátkem července proběhl poslední, sedmý, League Weekend. Z MPL se na Mistrovství světa (a do příští MPL) kvalifikovali Gabriel Nassif a Seth Manfield. Martin Jůza skončil na celkovém 5. místě.
V Rivals League patřily postupová místa Mattu Sperlingovi a Yutovi Takahashimu. Jakub Tóth a Ivan Floch byli přesměrováni do Rivals Gauntlet.
Od července ale hlavně prolézáme dungeony…
… házíme dvacetistěnnou kostkou…
… „levelíme“ jako hráči…
… a hrajeme tak nějak jako víc „příběhově“…
Svět Magic The Gathering se totiž potkal se světem Forgotten Realms.
A setkání to jsou vskutku veselá a neobyčejná :-)
V této sadě byly také představeny vskutku zajímavé „showcase“ rámečky… :-)
I červenec přinesl nějaké úpravy Banned a Restricted listu. Na formátu Historic byl suspendován Brainstorm a na formátu Commander byl zakázán Hullbreacher.
24 „Challengerů“ bylo pozváno k posezónní Challenger Gauntlet. Na formát Historic si ponejvíce zvolili Jeskai Control, na formát Standard opět nejrůznější „Adventůry“. Na Mistrovství světa (a do příští MPL) se kvalifikovali Sam Pardee, Noriyuki Mori, Arne Huschenbeth a Keisuke Sato.
Tomáš Pokorný vybojoval (nepostupové) 13. místo, nicméně po odchodu Chrise Kvartka (do zaměstnání přímo k Wizardům) byl do Rivals League dodatečně zařazen! Ještě jednou velice gratulujeme!
Koncem měsíce byla na Magic Aréně představena sada Jumpstart: Historic Horizons, jenž její podobu změnila zásadním způsobem. Jednak sada na Magic Arénu uvedla mnoho karet z Modern Horizons a Modern Horizons 2 a za druhé představila nové, ryze digitální mechaniky: Perpetual, Conjure, Seek a Spellbook.
Ten opravdový „digitální formát“ měl ale ještě teprve přijít…
Září odstartovaly turnaje MPL Gauntlet a Rivals Gauntlet. Formátem byl Standard, jehož největším objevem byl balíček Jeskai Mutate.
MPL Gauntlet se zúčastnilo 24 hráčů a kvalifikační sloty vybojovali Rei Sato, Yoshihiko Ikawa a Jean-Emmanuel Depraz. Martinovi Jůzovi se vůbec nezadařilo a byl přesměrován do Rivals League.
I do Rivals Gauntlet vstoupilo hráčů 24. Kvalifikační slot se zde uděloval jenom jeden a ten vybojoval Jan-Moritz Merkel.
Další tři hráči (Gavin Thompson, Kai Budde a Lee Shi Tian) postoupili do MPL, Jakub Tóth a Ivan Floch zůstali v Rivals League.
Wizardi si všimli špatného stavu formátu Pauper a proto se i tento měsíc zakazovalo. Na formátu Pauper byly zakázány karty Chatterstorm a Sojourner’s Companion.
Na formátu Commander byl zakázán Golos, Tireless Pilgrim. Naopak povolena byla karta Worldfire.
A pak už začala sklizeň…
Sada Innistrad: Midnight Hunt nás uvedla na Innistrad v okamžiku, kdy vlkodlaci (Tovolar!) a Olivia lidem překazili rituál, jenž měl vyrovnat síly noci a dne. Na Innistradu tak nastala věčná noc…
Starý dobrý Innistrad přinesl zpět i staré dobré transformovací oboustranné karty. Tentokrát ovšem většina z nich závisela na nové mechanice: střídání dne a noci.
Největší nadšení mezi hráči ovšem způsobily 2/2 tokeny s nevýhodou :-) Ano, správně. Mechanika Decayed prozkoumává skutečně netradiční designový prostor a hledat využití pro tyto tokeny bylo opravdu velice zábavné.
A pak tu byla samozřejmě rotace… Po dvou letech opustila Standard jedna z nejsilnějších sad všech dob – Throne of Eldraine – a společně s ní i sady Theros: Beyond Death, Ikoria: Lair of Behemoths a Core Set 2021. Novým kartám tak byl konečně dán nový prostor…
Hlavní událostí tohoto měsíce bylo Mistrovství světa v Magicu! Bylo to první Mistrovství, které se hrálo celé na Magic Aréně a to z domovů. (A doufejme, že v tomto ohledu to bylo také Mistrovství poslední…) Kvalifikačních slotů bylo pouze šestnáct, a proto nás velmi těšilo, že jsme v něm měli rovnou dva české zástupce – Ondru Stráského a Standu Cífku.
Formátem byly tři kola draftu (Innistrad: Midnight Hunt) a Standard. Na něm se po rotaci uchytily balíčky kolem karet Alrund’s Epiphany a Galvanic Iteration a je tomu tak dodnes.
Ondra postoupil do Top 4 s Izzet Epiphany dominantním výkonem 7-0 (!), ale v ní byl bohužel záhy vyřazen. Umístil se tak na 4. místě. Standa Cífka obsadil 12. místo.
Takový Yuta Takahashi začal 0-3 (to víte, nepovedený draft… :-)), ale s Izzet Dragons pak už vyhrál prakticky všechno…
XXVII. Mistrem světa v Magicu se stal Yuta Takahashi!
0-3 into 7-0
— Magic Esports (@MagicEsports) October 9, 2021
Yuta Takahashi (@Vendilion) locks Top 4 at #MTGWorlds 🏆
What an achievement! pic.twitter.com/1WV7xB3M9U
Na formátu Historic byly zakázány karty Tibalt’s Trickery a (již dříve suspendovaný) Brainstorm. Na list suspendovaných karet byla přidána Memory Lapse.
Wizardi také poprvé rebalancují. Rebalancují pět karet ze sady Jumpstart: Historic Horizons…
Magic se dočkal „crossoveru“ s dalším seriálem (po The Walking Dead). Sestava Secret Lair x Stranger Things představila osm nových, „mechanicky unikátních“ karet.
V říjnu se vrátila série Red Bull Untapped, jež nabídla několik zastávek japonských, portugalských a šest mezinárodních. Protože se hrálo na Magic Aréně bez jakéhokoli vstupného, účast na některých turnajích trhala rekordy (přes 1 200 hráčů!). V celé sérii se ani čeští hráči neztratili. Především ale musím vyzdvihnout výkony Tomáše Pokorného a Lukáše Duška.
Finále celé série se uskutečnilo v prosinci v Portugalsku. (I když se hrálo přes Magic Arénu.) Celkovým vítězem letošní série se stal Cheng Yu Chang.
Na Magic Onlinu proběhl Champions Showcase Season 2, tentokrát bohužel bez české účasti. Vítězem se stal ostřílený Nico Bohny.
Závěr měsíce přinesl ale to nejradostnější, co jsme si všichni mohli přát – návrat „papírového“ Magicu na větší turnajové stoly! V americkém Roanoke se uskutečnilo finále série Star City Games Tour Online v rámci akce SCG Con.
SCG Con nabídl mnoho doprovodných turnajů (a to i ve hře Flesh and Blood). Samotného finále série SCG Tour Online se zúčastnilo 215 hráčů a celkovým vítězem se stal Corey Baumeister s Izzet Epiphany.
Wow. Congrats to @CoreyBaumeister on winning @SCGTour Invitational!
— Ty Lee 📸 Photographer (@JennyMatrixDXM) October 31, 2021
He was so excited, he jumped into the fountain!@StarCityGames #SCGCON pic.twitter.com/5Y7RSV6WLm
11. 11. 2021 jsme si mohli poprvé zahrát s jubilejní 90. „klasickou“ sadou – Innistrad: Crimson Vow.
Svatba upírů byla skutečně opulentní, a kdo nebyl pozván, ten jako by nebyl…
Crimson Vow v mnohém navázal na sadu předešlou. Nejzajímavější novinkou byl další předdefinovaný token: Blood token.
Podobně jako kdysi dříve Ikoria, tato sada představila „treatment“ (řekněme „stylizaci“) Dracula Series.
Takové to „pravé Grand Prix“ přišlo ovšem až v listopadu. V americkém Las Vegas jej uspořádala společnost Channel Fireball.
Turnaje ve formátu Modern se zúčastnilo 1 434 hráčů. Celkovým vítězem se stal Edwin Colleran s BR Aggrem.
Do „Limited Grand Prix“ se zapojilo hráčů 960. Drafty sady Innistrad: Crimson Vow nejlépe protančil Nathan Holiday.
Na Magic Onlinu proběhl Eternal Weekend pro milovníky těch nejstarších formátů. Formátu Legacy dominoval UR Delver a tři vítězové tří turnajů se stali Stefan Schütz, Joerg Heinrich a Billy Mitchell.
Zato „metagame“ formátu Vintage byla mnohem vyrovnanější. Třemi vítězi se stali Alex McKinley, Abe Corrigan a „CookieKid00“. Velkým českým úspěchem bylo 7. místo Tomáše Jirkala!
Závěrem měsíce je v rámci Secret Lair zveřejněn „crossover“ s dalším seriálem – Arcane: League of Legends.
Innistrad Championship odstartoval „Pro“ sezónu 2021-2022. Hráči nové Magic Pro League a Rivals League změřili síly společně s Challengery na dalším „digitálním Pro Touru“…
Na formátu Standard se opět hrála Izzet Epiphany, zatímco formát Historic naprosto „breaknuli“ japonští hráči s Golgari Foodem.
Innistrad Championem se stal Yuuki Ichikawa, Yuta Takahashi uhrál „back-to-back“ Top 8 a na následující Mistrovství světa se kvalifikovali rovnou čtyři japonští hráči.
Nejlepším českým výsledkem bylo 22. místo Jakuba Tótha.
Na Magic Aréně jsme si mohli poprvé zahrát Aréna Open ve formátu Booster Draft, nicméně tou největší zprávou bylo oznámení zcela nového formátu…
Alchemy představuje formát Standard s rebalancovanými kartami, s kartami s digitálními mechanikami (z přidružené sady Alchemy: Innistrad) a ukazuje, jak to Wizardi s tím „digitálním“ Magicem doopravdy myslí…
A pak nastal už jenom Last-Minute Chopping, Vánoce a Arena Decathlon…
Přáli jsme si něco jiného – nějaký jiný svět – ale i tak nám rok 2021 přinesl mnoho dobrého.
Řekl bych, že všech pět hlavních sad (Kaldheim, Strixhaven, Adventures in the Forgotten Realms, Innistrad: Midnight Hunt a Crimson Vow) se povedlo. A to jak na Limited, tak na Constructed. Rotace uvolnila novým kartám místo a řekl bych, že „zatím dobré“. I když… Je otázka, jestli Standard je ještě to, oč tu běží.
Nový digitální formát Alchemy (a příslib i celkem častého rebalancování) hráči přijali poměrně dobře. (Až na fanoušky formátu Historic. Protože rebalancování karet se přenáší i tam a věci tam tak budou poměrně nestabilní…) Jak to všechno bude fungovat, to právě uvidíme v následujícím roce.
Co se týče „konce profesionálního Magicu“, tak osobně bych řekl, že Wizardi sami nevědí, co činí (:-)), ale na druhou stranu kdybych měl všechno tohle řídit v době pandemie já, tak bych to nevěděl taky. Prostě je potřeba, aby tohle všechno už nějak skončilo, a potom se zase může něco nějak naplánovat. William „Huey“ Jensen nastupuje k Wizardům jako „Director of Play Programs“ a to je senzační zpráva! Já skutečně věřím tomu, že Huey nás všechny zachrání… :-)
Hey everyone! I have some news- in a couple weeks I'm starting as #WoTCStaff in the position of Director of Play Programs. I am very excited about this new chapter, even if it's a little overwhelming to imagine not playing any more Magic tournaments. (1/2)
— William Jensen (@HueyJensen) December 28, 2021
Pokud měl shrnout české a slovenské výsledky, tak Ondra Stráský si udržel svůj MPL status, Ivan Floch a Jakub Tóth zase svoje pozice v Rivals League. Martin Jůza bohužel sestoupil do Rivals League, oproti tomu Standa Cífka „povýšil“… V tomto ohledu to je tedy „vyrovnané“, nicméně Tomáš Pokorný zažil úspěšný Magicový rok a rozšířil české řady v Rivals League!
V tuto chvíli se omlouvám jemu i Lukáši Duškovi za to, že jsem v tomto přehledu mnohé jejich úspěchy nezmínil. Na sériích SCG Tour, Insight Esports a Red Bull Untapped jich však bylo tolik, že bych je ani já nedopočítal. Stejně tak se omlouvám i Dominiku Proškovi ze stejných důvodů. „Lennnyho“ úspěchy na Magic Onlinu zaslouží velký respekt a přejme mu, ať se mu daří více i na Magic Aréně!
Český a slovenský Magic se na světové mapě rozhodně neztratí a do nového roku mu přeji ještě více kvalifikovaných hráčů na Mistrovství světa a ať se Ondrovo 4. místo ještě o nějaký ten kousek vylepší… ;-)
Vám (nám všem) přeji mnoho zábavy s Magicem! Jak s tím „digitálním“, tak hlavně s tím „papírovým“. Ať se všichni můžeme zase scházet s přáteli a zahrát si prerelease i jinak, než jenom takhle:
Přeji vám všem mnoho úspěchů a vše nejlepší do nového roku 2022!
Pepa / Josef Janák / Chainer
P0dbi
18.01.2022 22:01
Díky za pěkné shrnutí!
Už 90 edic!
Magic je s námi už nějaký pátek a pořád skvěle baví! 😊
0 hlasů
Mandark
20.01.2022 11:05
Super clanek!
Jsem jediny, komu prijde 5 edic za jeden rok trochu moc?
0 hlasů
Přispívat mohou pouze přihlášení uživatelé. Pokud chcete vložit komentář, přihlaste se ZDE.
6.12. Eternal Weekend Praha, Praha Více formátů |
|
14.12. Memoriál Davida Gilla, Praha Legacy |
|
24.1. Regional Championship Praha 2025, Praha Modern či Limited |
|