Novinky
Středeční výhledy #23/2009
1) The best of 2009
Co nás čeká:
2) Více PTQ pro Českou republiku
3) Magic Online PTQ San Juan
4) Přehled důležitých turnajů
Bonus:
5) Rozhovor s Adamem Volným
Ohlédnutí:
1) V roce 2009 se toho událo opravdu hodně…
Leden – První GP v Los Angeles ovládl Louis Scott-Vargas s TEPSy. TEPSy neporážely pouze elfy, ale těch na GP moc nebylo, ta tam byla jejich sláva z Berlína. Posledního ledna se koná prerealese Confluxu za speciální dotace od firmy Blackfire – pouze jeden booster na ceny a jednotné vstupné 600 Kč. Nespokojení hráči se později ozvali a vybojovali si návrat lepších cen. Conflux obsahoval první karty, které se tvářily, že ukončí nadvládu Faeries na standardu – Volcanic Fallout a Scattershot Archer. Prvně jmenovaná se po zásluze dočkala větší oblíbenosti, ale na Faerie to zatím nestačilo.
Únor – První evropské GP v Rotterdamu (sealed deck Shards, Shards, Conflux) začalo pro Čechy velmi dobře – Míša Hebký obsadil 6. místo a Tomáš Langer 7. místo. Na konci měsíce se konal PT Kyoto, kde na sebe rozhodčí poprvé oblékli černé planeswalkerovské košile a přehledným zebrám tak odzvonilo. Jak se později ukázalo, Kyoto bylo letos našim nejhorším Pro Tourem, ale kdo by si to tehdy jen pomyslel… Adam Koska obsadil skvělé 9. místo, když během druhého dne neztratil ani bod (a tímto výkonem si pro budoucnost vynutil rozšíření PT o 2 kola). O dvě příčky za Adamem skončil Martin Jůza a slibně tak rozjel svou cestu za Pro levelem 8. Zbylí našinci, co skončili v penězích: 54. místo Arnošt Žídek, 58. místo Lukáš Jaklovský.
Březen – Na jediném GP ve formátu legacy v Chicagu vyhrává Gabriel Nassif s Counterbalancí a dostává se do čela v PoY race. Na tomto turnaji můžeme sledovat také první pokusy s Natural Order a Progenitem. Následuje další evropské GP v Hanoveru tentokráte ve formátu extended. Na skvělém 3. místě končí Lukáš Kraft a na 8. místě Ondra Posolda. Celý turnaj vyhraje s elfy Lino Burgold, budoucí RoY. Pokud hledáte recept na uhrání Top8 na GP, doporučuji jet se mnou autem – zatím to funguje na 100% (Langoš a Krafťák jsou toho důkazem). Hanover se ale do mysli hráčů zapsal spíše tím, že ceny nebyly v dolarech, ale v produktech (snad se to v Německu nestane pravidlem). Na opačné straně zeměkoule se koná GP Singapore a Juzam je diskvalifikován za své triky s Vendelínem. Podle většiny hráčské komunity se jedná o velmi přísnou diskvalifikaci a ban od Wizardů naštěstí nenásleduje. My v Čechách se dozvídáme, že letos bude MČR před prázdninami a mnozí si musí přeplánovat dovolenou.
Duben – V tomto měsící se mimo jiné koná GP Kobe, kde první příčku obsazuje Tomoharu Saitou, který ve finále porazil Yuuyu Watanabeho. Tito dva borci se později umístí i na čele PoY race, jen si vymění pozice. 25. dubna se koná prerelase edice Alara Reborn, která obsahuje pouze multicolor karty. Nejmenší CMC karet je tudíž 2, ale Wizardi i přes to dostali do této edice one-dropy, navíc fixující manu (borderposty). Drafty se stávají rychlejšími a kvalita picků ve třetím boosteru o 3 hlavy převyšuje sílu Confluxu. V Rebornu vychází Bloodbraid Elf, kterému Patrick Chapin s předstihem věští zářnou budoucnost (a nemýlí se). Znova vychází také Meddling Mage, tentokráte ale bez tváře Chrise Pikuly a starší hráči to považují za velkou křivdu.
Květen – Na slunném jihu se koná GP Barcelona a nejlépe z našich nakonec končí Jan Brodzák (41. místo). Turnaj vyhrává Joel Calafell s Combo Labutěmi, na které není většina lidí vůbec připravena. Po dlouhé době je tak na standardu balík, který opravdu nemá potíže s manascrue. V květnu také přichází Blackfire se strašákem jednodenních Nationals, po zveřejnění na Cmusu a nelibosti hráčů tento záměr zase opouští… Na Cmusu se objevuje první díl (dnes již legendární série) Limited s Tóthem.
Červen – Na ještě slunnějším jihu se koná PT Honolulu, formátem je Block Constructed. Lukáš Blohon (tímto se mu omlouvám, že jsem ho celý rok psal s ň) se sází s Jardou Cífkou (o 25 USD za kus), že bude hrát Offering to Asha. Se stejným balíčkem později Míša Hebký postupuje do osmičky a končí až ve finále, kde nestačí na Kazuyu Mitamuru. V penězích skončil ještě Lukáš Blohon na 15. místě. Na konci června se koná Mistrovství ČR. Mezi nejdůležitější poznatky z mistrovství patří to, jak si Klimeš dvakrát povodil Juzama, který mohl využít nově nainstalovaný brečící koutek a také to, že pokud jdou oba hráči v semifinále s mulliganem na 0 karet, je lepší nechat začínat soupeře. Nakonec vítězí Jan Kotrla, národní tým tvoří ještě Lukáš Blohon a Lukáš Jaklovský.
Červenec – Na začátku července vychází základní (core) sada s názvem Magic 2010. K nelibosti mnohých se s touto edicí odehraje i několik Grand Prix, kde o úspěchu či neúspěchu více než jindy bude rozhodovat počet bomb v balíčku. Když jsme u těch bomb… v M10 vychází Baneslayer Angel, který v obchodech začíná přibližně na 350 Kč. O několik měsíců později jeho cena dohání i legendárního Tarmogoyfa a ČNB přemýšlí o tom, že ho ustanoví jako nové platidlo místo Palackého. V M10 přichází i Great Stable Stag, který znamená i konec nadvlády Faerií na standardu. Že vám v červenci ještě něco důležitého chybí? Máte pravdu, ale prozradím vám to až na konci.
Srpen – Prázdniny se překlopily do druhé poloviny a spousta Čechů se vydává na GP Brighton ochutnat kvality anglické kuchyně a anglického moře. Nejvíce se daří Juzamovi, který končí na 2. místě a svůj úspěch si zopakuje ještě o čtrnáct dní později na GP Bangkok. Na konci měsíce je po celém světě nedostatek boosterů M10 a dokonce hrozí hraní GP Trialů s Alara blokem. GP Niigata vyhrává kovboj Ikeda a míří za dalšími kovboji do Austinu.
Září – Svátek českého Magicu, celá světová špička se sjíždí na GP Praha a já to mám na site pouhých 300 metrů, bližší GP jsem si nemohl přát. Z našich má nejlépe naplněný luckpool Lukáš Vozdecký, který končí na 6. místě. V předvečer prerelease Zendikaru se objevují informace, že boostery budou obsahovat karty z Power 9 a další libůstky. Z prvních review edic to není poznat, ale Zendikar je opravdu trochu jiná edice a postupně všuchni začínají hrát aggra plná jedno- a dvoj-dropů a ignorují zelenou. Edice obsahuje i nové fetchky, takže revoluce v extended se nakonec nekoná. Wizardi pokračují v podpoře online hraní, na kterém se dá nově kvalifikovat i na Pro Tour.
Říjen – Patrick Chapin týden před PT Austin říká, že není důležité jen to, o čem lidé píší, ale i to, o čem nepíší. Ano, na dalším extendedovém PT řádí opět obecně (ne)známý combo deck – Dark Depths. Rodí se i další combo decky (Scapeshift) a Dredge je velmi posílen. Na Pro Touru máme opět komu fandit i v neděli – Juzam nakonec s vlastní ultra agresivní verzí ZOO obsazuje 7. místo. V neděli jsme také svědky slabší chvilky Angel of Despair a návratu kovboje z Niigaty a Briana Kiblera. Říjen uzavírá GP Tampa, kde Juzam opět boduje (8. místo) a stále sní o titulu PoY.
Listopad – Koná se poslední evropské GP v Paříži, kterého se účastní rekordních 1961 hráčů. I proto stojí za to vyzdvihnout úspěch Jana Hanzálka a jeho 41. místo. Juzam a Kosaak začínají psát pro blackborder.com. Listopad končí největším svátkem Magicu - Mistrovstvím světa. Letos to dopadlo opravdu skvěle – český tým už dvě kola před koncem ví, že bude v týmech postupovat z prvního místa a v neděli prohrává s Rakušany a končí na 3. místě. Adam Koska přesně zopakuje své vystoupení z Kyota a obsadí 9. příčku, 10. je slovenský brať Robert Jurkovič a 11. místo zabral rudý Petr Brožek. Na závěrečné standingy je tak trošku smutný pohled, ale s odstupem času to lze hodnotit jako nadmíru dobrý výkon. Pokud si chcete národní ego posilnit ještě více, doporučuji tento článek.
Prosinec – Konec roku bývá na magicové události skoupí. V Praze se koná finále série Cmus SixTour, které nakonec vyhrává slovenský Pražák Miro Ševčík, který ve finále umele Petra Nahodila. Wizardi nám představují nového planeswalkera – je jím Jace, the Mind Sculptor a na rozdíl od ostatních planeswalkerů bude mít dokonce 4 schopnosti a o fous menší obrázek. A to je pro letošek vše, pokud vám nějaká událost chybí, napište ji prosím do komentářů.
* V červnu se samozřejmě udála také za dlouhou dobu nejrozsáhlejší změna pravidel. Změně jako obvykle předcházeli věštby o zániku Magicu, ale… ruku na srdce, kdo z vás si vzpomněl (při čtení měsíce července), že nějaká změna vůbec proběhla?
Co nás čeká:
2) Podle neověřené zprávy budou v roce 2010 pro každý Pro Tour 4 kvalifikační turnaje na území naší republiky místo dosavadních tří. Že by si Wizardi taktéž všimli úspěchů České republiky a chtěli zvýšit úroveň PT? V každém případě je to dobrá zpráva.
3) Pokud se chcete kvalifikovat na PT San Juan a máte na onlinu dobrý extended balíček, určitě nezapomeňte na online kvalifikace.
4) Přehled důležitých turnajů
9. ledna – GPT Madrid, Praha Černý rytíř, Legacy
Bonus:
5) Nedávné komentáře o tom, co by mělo a co by nemělo být zveřejňováno na stránkách Cmusu, mě přivedli k myšlence udělat rozhovor s nepražským hráčem a přiblížit tím Praze stav Magicu v jiných částech naší republiky. Protože jsem právě teď ve svém rodném Zlíně, padla volba na Adama Volného, nadějného místního hráče.
Většina čtenářů Cmusu tě asi nezná. Jak by ses sám představil?
Jmenuju se Adam Volný, je mi 16 let a jsem studentem 2. ročníku Gymnázia Lesní čtvrť ve Zlíně.
Máš nějaké koníčky kromě Magicu? O co se zajímáš a co bys chtěl v budoucnu studovat?
Koníčků mám samozřejmě spousty, vždy si rád zahraji nějakou deskovou hru, zajímám se o počítače a programování, mimo to také hraji na housle a na kytaru, a ze sportů mám rád plavání nebo také stolní tenis. Chtěl bych studovat informatiku na Matematicko-fyzikální fakultě Univerzity Karlovy.
Jak ses dostal k Magicu a kdy to bylo?
K Magicu jsem se dostal přes spolužáky ze třídy, asi před 4 lety, ale turnajovému hraní jsem se začal věnovat až před 2 lety.
Jak vypadá zlínská magicová scéna?
Řekl bych, že největším problémem je zde nedostatek lidí, kteří by se věnovali turnajovému Magicu. Každou středu u nás probíhá magicový kroužek, ale úroveň hraní je dost bídná. Každý čtvrtek se taky koná FNM, o kterém ale nemůžu mnoho povědět, protože ho nenavštěvuji. Normální turnaje se přímo ve Zlíně konají přibližně 1-2x za 2 měsíce (v závislosti na nových sadách a akcích jako je SixTour nebo Rishada Tour), ale v okolí Zlína lze hrát téměř každý týden. Myslím, že hlavním důvodem, proč zlínská scéna strádá, je to, že Zlín je tolik odlehlý od Prahy a Brna, takže příliv hráčů je malý.
Kolik dobrých hráčů, kteří hrají pravidelně turnaje, je ve Zlíně?
Přibližně 3 až 5.
Máte dohromady nějaký tým, kde si půjčujete karty, jezdíte společně na turnaje, apod.?
Nic konkrétního. Tvoříme, řekl bych, jeden velký tým. Protože nás moc není, tak si mezi sebou půjčujeme všechny karty, co sami nehrajeme, a na turnaje, mimo jiné kvůli výdajům na dopravu, taky cestujeme společně.
Máte společně přístup ke všem dobrým kartám formátu nebo občas musíte vymýšlet ZOO bez Goyfů?
Dobrých karet je tady nedostatek. Často každý má jen to, co si sám sežene. Ve Zlíně samotném je karet opravdu málo (což vyplývá z nedostatku kvalitních hráčů), a proto si je buď každý musí koupit ze shopů, nebo od vzdálených hráčů, anebo si domluvit půjčení od někoho, kdo na daný turnaj přijede. A nemálo-krát se mi stalo, že jsem do balíčku musel vymýšlet různá provizorní řešení