Výborně a vydatně napsané, plné důležitých informací do budoucna.
Baťoh a šílenství jde ruku v ruce s horolezci bez lana :-) Prostě si musíš vybrat jestli propadneš šílenství nebo do krchova.
0 hlasů
V dnešních Výhledech zhodnotíme nedávné turnaje a podíváme se na to, jak bude vypadat turnajový Magic v budoucnosti.
Foto: Wizards of the Coast
Obsah
Stalo se
Co nás čeká
Střípky
Stalo se:
Grand Prix Chiba
O víkendu 3. až 4. srpna se konalo Grand Prix v japonské Chibě. Formátem byl Limited se sadou Core Set 2020 a sešlo se 2317 hráčů. (Japonská Grand Prix jsou opravdu velmi velká.) Z rozboru balíčků ze Sealed Decku a následných draftů lze vyčíst, že nejúspěšnější barvou v Core Set 2020 je modrá. Ve finále se střetly dva modro-zelené balíčky a vítězství pro sebe urval Daisuke Nakamichi.
Turnaje se zúčastnili i tři Češi: Petr Sochůrek, Tomáš Jirkal a Daniel Hošák, ale bohužel se jim nepodařilo postoupit do druhého dne.
Grand Prix Minneapolis
981 hráčů se o víkendu 10. až 11. srpna sjelo do amerického Minneapolisu, aby si to rozdali ve formátu Modern. Hogaak dominoval jak ve druhém dni…
… tak i v samotné Top 8, kde byl rovnou pětkrát! (Zbylé tři balíčky byly Mono-Red Prowess, Humani a Burn.) Finále se neslo v mirror-matchi Hogaaků a zvítězil ten, který hrál modrou na Hedron Craby – Justin Plocher.
Grand Prix Birmingham
Po Asii a Americe se dočkala i Evropa. Minulý víkend (17. až 18. srpna) se konalo Grand Prix v anglickém Birminghamu. Je možné, že formát Modern dominovaný Hogaakem hráče příliš nelákal, protože se jich sjelo pouze 911. A vskutku to dopadlo podle předpokladů. Metagame ve druhém dni vypadala takto:
Celková čísla jsou taková, že Hogaak reprezentoval 10,3 % startovního pole, 21,9 % metagame ve druhém dni a 37,5 % metagame v Top 8. Složení Top 8 totiž bylo: 3x Hogaak, Urza ThoperSword, Mardu Shadow, Hardened Scales, Burn a UW Control. Ve finále se střetli Rory Kear-Smith (Mardu Shadow, který pro Mythic Championship IV sestavili Jacob Wilson a Andrew Baeckstrom) a Simon Nielsen (Hogaak). Úspěšnějším byl ten první jmenovaný, a tak se stal vítězem Grand Prix Birmingham!
Zajímavostí je, že kdyby zvítězil Simon Nielsen, stal by se tak „back-to-back“ vítězem GP Birmingham, protože to předchozí tam vyhrál on :-)
Další zajímavostí je, že hráči na toto Grand Prix museli odevzdat decklisty povinně elektronicky, proto je máme všechny.
Finále série Red Bull Untapped
V neděli 4. srpna večer se odehrálo finále série Red Bull Untapped. Osm kvalifikovaných hráčů odehrálo na Magic Aréně turnaj klasickým „pavoukem“ ve formátu (Best-of-Three) Standard. Výsledky společně s metagame si můžete přehledně přečíst zde:
Bant balíčky (Scapeshift nebo Ramp) vyhrály všechno, na co sáhly, a ve finále nad Thomasem Holzingerem (Bant Ramp) zvítězil Lino Burgold (Bant Scapeshift).
Vtipné je, že všechny zápasy dopadly 2:1, takže stačilo málo a vlastně všechno mohlo být úplně jinak :-)
Protože nás finálem provázeli Riley Knight, Raphael Lévy a Reid Duke a turnaj se odehrál v neobvyklém prostředí (London Red Bull Gaming Sphere), doporučuji shlédnout záznam na Twitchi. Veškerou textovou coverage (včetně decklistů) naleznete tady. Celkově sérii hodnotím jako velmi povedenou a doufejme, že se nějaké další dočkáme i v budoucnu.
Výsledky Pearl Divize MPL
V týdnu od 5. srpna začala hrát opět Magic Pro League na týdenní bázi svůj další Split. I tentokrát vítězové jednotlivých Divizí obdrží okamžitou „pozvánku“ do druhého dne na Mythic Championshipu V. (Hraje se tak nejenom o Mythic Pointy, ale hlavně o přímý postup do Top 16.)
Hráči v Pearl Divizi tak nejprve v průběhu týdne sehráli zápasy systémem „každý s každým“ a pak nejlepší čtyři odehráli Top 4 eliminaci „na dvě prohry“. Do první části hráči zaregistrovali 6x Orzhov Vampýry (!), Bant Scapeshift a UB Control. Top 4 pak dopadla takto:
Pearl Divizi tedy vyhrál Carlos Romao s Orzhov Vampýry.
Všechny decklisty jsou k nalezení zde a také vám musím doporučit tuto stránku, na které naleznete složení jednotlivých Divizí, hráče, výsledky, decklisty, záznam show MPL Weekly a také videa všech (!) zápasů, které se v průběhu týdne odehrály. Také tato „e-sport“ Magicová stránka dostala novou doménu: www.magic.gg.
Výsledky Emerald Divize MPL
V týdnu od 12. srpna odehrála svoje zápasy Emerald Divize, ve které byl i náš jediný český hráč MPL Martin Jůza.
Je vtipné, jak se metagame na Standardu dá velice rychle změnit, protože v první části nebyli Vampýři vůbec žádní :-) Hráči zaregistrovali 3x Esper Hero, 2x Esper Control, 2x Mono-Red Aggro a Jeskai Planeswalkers. Martin Jůza hrál Mono-Red Aggro a se skórem 4-3 obsadil spodnější část Top 4. Do té nastoupil se Simic Nexem (Nexusem?) a dopadlo to následovně:
Zápas Martina s Shotou Yasookou určitě stojí za zhlédnutí, ale my musíme pogratulovat Sethu Manfieldovi jako vítězi této Divize. Veškeré decklisty naleznete tady, Martinův report o cestě základní částí a rozbor Mono-Red balíčku aktualizovaného o Blood Suny v sideboardu, si můžete přečíst tady.
Následující dva týdny hrát MPL nebude. Pokračovat se bude se Sapphire Divizí až 2. září.
Výsledky MCQ Řím
V sobotu 3. srpna a v neděli 4. srpna se v Římě odehrály dvě kvalifikace na Mythic Championship VI ve formátu Modern.
I když byly balíčky v obou Top 8 poměrně různorodé, v té první zvítězil Hogaak (Marco Del Pivo) a v té druhé uspěl s Mono-Red Phoenixem Francesco Latorre. (Přesto si myslím, že do případného banu musí být všechny tyto kvalifikace strašlivý HogaakFest…) Ze známějších hráčů je třeba zmínit Samuele Estrattiho, který se umístil v jedné z Top 8.
Z turnaje běžela živá coverage (na www.twitch.tv/galactus_it), kterou komentoval Andrea Mengucci. Některé jeho poznatky si můžete přečíst tady, decklisty naleznete tady a tady.
Výsledky dalších MCQ (Mnichov, Coesfeld) bohužel neznám. Pokud ta herna nemá „pěknou“ coverage a „pěkné“ webové stránky, tak se to prostě těžko dohledává. Pokud o tom máte někdo nějaké info, tak dejte vědět!
Výsledky kvalifikačního víkendu na Magic Aréně
Minulý víkend (17. až 18. srpna) se uskutečnila kvalifikace na následující Mythic Championship V. (Ten se odehraje 18. až 20. října v Long Beach v Kalifornii.) Kvalifikace se odehrála ve formátu (Best-of-Three) Standard přes Magic Arénu. Sobotního klání se zúčastnilo několik tisíc hráčů a do nedělního hraní postoupilo nejlepších 128. Jejich decklisty naleznete tady a tady, grafické rozložení metagame ukazuje následující obrázek.
Po druhém dni (ve kterém bylo zapotřebí vybojovat 5-0, 5-1, případně 5-2 s dobrým pomocným hodnocením) vykrystalizovala následující Top 16 kvalifikovaných.
Hráče s některými přezdívkami ještě teprve poznáme, jisté ale je, že se kvalifikovali Sebastian Pozzo, Oliver Tiu a hlavně dvojice českých hráčů Ondřej Stráský a Stanislav Cífka! A to i s velkým stylem, protože s balíčkem, který hráli, obrátili Standard vzhůru nohama.
Jak balíček, který dostal název Kethis Combo, funguje, nechám na vašem vlastním rozmyšlení. My Ondrovi a Standovi gratulujeme a přejeme jim hodně štěstí v Kalifornii!
Stav Standardu
Pokud bychom se měli bavit o současném Standardu, tak z předchozího jste si již nejspíš udělali obrázek, že je velmi pestrý. Sice jsou balíčky, které vyčnívají trochu víc (Orzhov Vampýři, Bant Scapeshift, Bant Ramp), ale v podstatě jde úspěšně hrát všechno možné. Podrobnou matchup analýzu z Grand Prix Denver udělal Tobi Henke, já tady zveřejním výsledky pěkně v kostce :-)
Stav Modernu
Zato stav Modernu je poměrně neutěšený, protože Hogaak je až absurdně silný.
Předchozí obrázek je stav ze dvou Grand Prix (Barcelona a Minneapolis) a podrobněji si o všem můžete přečíst opět ve článku od Tobiho. Popravdě je více a více jasné, že při příštím updatu Banned a Restricted listu bude muset Hogaak jít… (Mimochodem věděli jste, že šance na vyložení Hogaaka ve druhém kole je až 60%?)
Pokud vám imponuje Jund, nemůžu jinak než vám doporučit článek od samotného Reida Duka.
Co nás čeká:
Oznámeno Mythic Championship VII a World Championship 2019
Wizardi oznámili, že Mythic Championship VII se uskuteční 6. až 8. prosince v Long Beach v Kalifornii (opět). Turnaj se odehraje na Magic Aréně a bude pouze pro 68 hráčů. Příslušný Mythic Championship Qualifier Weekend (MCQW) bude 26. až 27. října, a abyste se jej mohli zúčastnit, je potřeba být v Top 1000 Mythic ranku na Contructed nebo Limited na konci měsíce srpna nebo září.
Protože je na Mistrovství světa potřeba „posbírat“ všech sedm Mythic Championů (mimo jiné), bude se Mistrovství světa v Magicu za rok 2019 konat až v únoru 2020. Lokace zatím není známa.
Oznámena budoucnost Magicu
Wizardi toho ve skutečnosti zveřejnili mnohem více. Budoucnost kompetitivního Magicu popisuje tento rozsáhlý článek, ve kterém naleznete odpovědi na mnoho a mnoho otázek. Na CMUSu se překlad článku objeví, já se tu pokusím shrnout jednotlivé body jenom stručně.
Players Tour
Starý dobrý Pro Tour/Mythic Championship získá nové jméno Players Tour a „roztrojí se“. Každý Players Tour (měly by být tři za rok) se bude hrát „regionálně“ v regionech Amerika, Evropa a Asia-Pacifik. Tyto turnaje by měly mít přibližně 400 hráčů a půjde tak jistým způsobem o něco jako starý Pro Tour. Nejlepší hráči se rekvalifikují na Players Tour další a ti ještě lepší se kvalifikují na Players Tour Finals. Ty by měly být také tři za rok a očekává se na nich něco přes sto hráčů. Z Players Tour Finals se bude možné kvalifikovat až na samotné Mistrovství světa.
Jak je možné kvalifikovat se na Players Tour? Jednak budou Players Tour Qualifiers (PTQ, „pétékvéčka“), WPN Qualifiers (nějaké třeba až i dvoudenní kvalifikace jednotlivých heren, více o tom zatím není známo), Premier Series (dobré umístění v „soukromých“ sériích jako Star City Games, Bazar de Bagdá; doufejme, že se objeví i něco v Evropě, třeba se přidá i MKM Series?), Grand Prix (Top 8 se kvalifikuje na Players Tour, vítěz pak navíc ještě na Players Tour Finals) a také se samozřejmě půjde kvalifikovat přes Magic Online.
Mythic Invitational
Mythic Championshipy na Magic Aréně se budou nadále jmenovat Mythic Invitational. Ty by měly být také tři ročně a nejlepší hráči odtud se kvalifikují na Mistrovství světa.
Jak je možné se kvalifikovat na Mythic Invitational? Jednou z cest je přibližně ta stejná, jako nyní: Být na konci měsíce v Top 1200 Mythic ranku na Constructed nebo Limited a pak skončit v Top 16 o kvalifikačním víkendu. Druhou cestou je stát se Rivalem a vyhrát Rivals Mythic Qualifier. Když už se bavíme o Rivalech, tak…
MPL League a Rivals League
Hráčů Magic Pro League (MPL) bude nadále již pouze 24, nicméně „pod nimi“ vznikne nová „Liga Rivalů“ (těch bude 46). Přechody mezi jednotlivými Ligami nebudu podrobně popisovat (podívejte se na ten příslušný článek), ale je pěkné, že na závěr roční sezóny si někteří Rivalové budou moci o účast v MPL přímo zahrát v turnaji „MPL Gauntlet“.
Jak je možné stát se Rivalem? Inu, za „papírový“ Magic budou hráči sbírat Player Pointy, za Magic na Magic Aréně Mythic Pointy, a pak se na konci sezóny vezme z každé skupiny nejlepších dvanáct.
To by pro základní souhrn asi stačilo. Poznamenám, že toto jsou plány od srpna roku 2020 dále (sezóny by měly být vždy od konce srpna do konce srpna) a od ledna 2020 bude určité „přechodné období“, kde se čísla budou poněkud lišit a také bude potřeba „založit“ Rivaly poněkud jiným způsobem. K tomu nechám už jenom mluvit tuto tabulku:
Komunita tyto změny přijala pozitivně a i mě se docela líbí. Rivalové jsou jakoby „Platinum“ status (a MPL je ještě něco jakoby nad to), na Grand Prix bude opět o co hrát, na Players Tour bude jistým způsobem snazší se kvalifikovat. I když bude to to pravé PT, když to bude jenom regionální? Uvidíme. Necháme se překvapit…
Hall of Fame – Class 2019
Od roku 2020 získá Hall of Fame (Síň Slávy) nejspíš poněkud jinou podobu, nicméně letos se hlasuje stejně jako kdykoli dříve. Zasloužilí hráči, zaměstnanci Wizardů, komentátoři, rozhodčí a nejrůznější další profese, budou od 20. srpna do 3. září hlasovat o nových členech Síně Slávy. Seznam všech kandidátů naleznete na této stránce.
Nejzajímavějším hráčem na listině je bezpochyby Reid Duke, ale nám neunikne, že mezi kandidáty je i český hráč Lukáš Blohon a slovenský hráč Ivan Floch. Co myslíte? Jak je pravděpodobné, že budou zvoleni?
Výsledky se dozvíme 14. září v show MPL Weekly, přijetí do Síně Slávy se bude konat na Mythic Championshipu VI v Richmondu.
Commander 2019
V pátek 23. srpna vyjdou čtyři balíčky zaměřené na formát Commander. Témata balíčků jsou následující:
V sadě vyjde spousta starších karet (reprintů), ale také několik desítek zbrusu nových. Mezi nimi můžeme najít i staré známé tváře…
Také samozřejmě nějaké nové…
A dokonce i moji maličkost :-)
Pro kompletní obrázkový spoiler se podívejte sem, pokud vás zajímá přesné složení všech balíčků, tak to naleznete tady.
Update Banned a Restricted listu
V pondělí 26. srpna dojde k aktualizaci Banned a Restricted listu. Bude Hogaak na formátu Modern zakázán? Nebo to odnese spíše Faithless Looting? Necháme se překvapit!
Nadcházející produkty
Nadcházející turnaje
Další zajímavé turnaje naleznete v sekci Turnaje.
Střípky:
Černá bude umět ničit enchantmenty
Během spoiler sezóny Commanderu 2019 zaujala hráče tato karta:
Je dáno tradicí (a uspořádáním „color-wheelu“), že černá ničit enchantmenty neumí. Co tato karta tedy znamená? Na tuto otázku odpověděl hlavní designer Magicu Mark Rosewater na svém Blogatogu. Odpověď je tedy taková, že zatímco červená má problémy s jedním typem permanentů (enchantmenty), černá má problémy se dvěma typy (enchantmenty a artefakty). (Navíc protože enchantmenty mohou v současné době ničit pouze dvě barvy (bílá a zelená), je možné/žádoucí i nějakou třetí barvu přidat.) Aby se to tedy jistým způsobem „vyrovnalo“, budeme v budoucnu potkávat i černý enchantment removal. Snad to náš „color-wheel“ vydrží…
Kvíz
Aktivujete schopnost Bag of Holding. Líznete kartu a zahodíte nějakou kartu s Madnessem (řekněme Fiery Temper). Co se přesně stane? Co se smí? Co se nesmí? (Ano, tento kvíz je ve stylu: „Sami si položte „rozumnou“ otázku a sami si na ni odpovězte.“ :-))
Pro dnešek toho bylo více než dost. Mějte se fajn a na viděnou zase za dva týdny!
Pepa / Josef Janák / Chainer
Výborně a vydatně napsané, plné důležitých informací do budoucna.
Baťoh a šílenství jde ruku v ruce s horolezci bez lana :-) Prostě si musíš vybrat jestli propadneš šílenství nebo do krchova.
0 hlasů
Moc pěkné výhledy!
0 hlasů
Hogaak musi opravdu jit.... ale otazka zni - povoli neco? Stoneforge Mystic by byl fajn a cetl sem nekde na FB zajimavy nazor, ze jim vadi 4/4 ve 3. kole, ale 8/8 trample ve 2. zatim ne :-D
0 hlasů
ad kvíz:
Najprv ide temper do exilu. Potom sa rozhodneš, či ho chceš kastiť za madness cost. Ak ano, tak sa spell zahraje a karta ide do hrobu (trigger bagu sa nespustí). Ak nie, tak ide rovno do hrobu (trigger bagu sa spustí)
0 hlasů
Po hodně dlouhé době jsem si obnovil heslo ... jen abych pochválil tyto výhledy. :-)
0 hlasů
Též si zakvízuji:
Ač se z wordingu obou karet zdá, že madness+bag jsou spolu nepoužitelné, není to tak. Stačí pouze správně nastackovat a aplikovat pravidlo 702.34c.
A zde si dovolím rozšířit kvíz: S odvoláním na pravidlo výše a rozhodnutí, že kouzlo chci hrát za madness cost, mohu kartu stále exilovat Batohem?:)
0 hlasů
nie, pretože nič nebolo discardnute (karta z ruky do hrobu)
0 hlasů
Ahoj, tak ale Madness nefunguje. Discard proběhne.
“Madness [cost]” means “If a player would discard this card, THAT PLAYER DISCARDS IT, but exiles it instead of putting it into their graveyard” and “When this card is exiled this way, its owner may cast it by paying [cost] rather than paying its mana cost. If that player doesn’t, they put this card into their graveyard.”
0 hlasů
Ale po zakastení cez madness sa už trigger batohu nespustí, na to som reagoval. Samozrejme, ak karta si urobí len zastávku v exile a nebude zakastená, tak batoh ju stále vidí ako discardnutú a trigger sa spustí (čo je špeciálny prípad práve u madness, keď sa karta registruje ako tá istá aj pri tejto zmene zony).
0 hlasů
Už jsem tuto situaci popisoval někde jinde a jsem líný to překládat :-D
"Fiery Temper is discarded and put into exile instead of your graveyard. Madness trigger and Bag of Holding trigger are put on the stack. You choose the order. If the Bag of Holding trigger is put on top, it resolves first, it does nothing, and then Madness trigger resolves and you choose whether to cast Fiery Temper or not. If you choose to put the Madness trigger on top instead, it resolves first and you decide whether to cast Fiery Temper. If you do not cast it, it is put into graveyard, then Bag of Holding trigger resolves and exiles the card. If you decide to cast Temper, it is put on the stack above the Bag of Holding trigger. Once the Temper resolves, it goes to the graveyard. Then Bag of Holding trigger resolves but cannot find the card, so it stays in the graveyard."
0 hlasů
Děkuji vám všem za kladné ohlasy. Moc si toho vážím.
Nejlepší a nejúplnější odpověď na kvíz podal Flamberg. (Rozhodčím jsem nezakázal se účastnit, tak co? :-))
Problematika kvízu je v myšlence, že "když jde karta do hrobu "nepřímo" (tj. přes jinou zónu), tak s ní ten Bag ztratí "connection"."
Tato myšlenka je správná (takže když jde Fiery Temper z exilu na stack, a pak do hrobu, tak už ho ten Bag opravdu nenajde), ale pokud je karta s Madnessem nezahrána, tak sice jde do hrobu přes exile zónu, ale Bag na ni "connection" neztratí, a to kvůli následujícímu veselému pravidlu:
400.7i After resolving a madness triggered ability (see rule 702.34), if the exiled card wasn’t cast and was moved to a public zone, effects referencing the discarded card can find that object.
Tak schválně: Kdo z vás jste to znal? :-) Já ne :D
Díky za odpovědi a na viděnou u dalších Výhledů!
0 hlasů
Přispívat mohou pouze přihlášení uživatelé. Pokud chcete vložit komentář, přihlaste se ZDE.
Pondelí s Komandérem - Pán s Prstenem
Ač komandéra hraji velmi málo, rád odTebe čtu každý článek:) Nejvíce mne pobavila polemika s Aragornem. To, že Wizárdi ztvárnili Saurona...
všechny komentářeStředeční výhledy 20/2024
Byznys byl a je, pro mne bohužel, v této hře od nepaměti. Byl to také, pro mne, hlavní důvod, proč jsem v 16ti letech, s přichodem edice...
všechny komentářeZapomenuté Mechaniky MtG: Cumulative Upkeep
Ďakujem za pekný komentár. :) To všechno, alebo nic, v článku samozrejme spomenuté je, asi si to kvôli referencii na Daru Rolins...
všechny komentářeReport z 30. Mistrovství světa World Championship v Las Vegas
Uf... Co na tohle všechno říct jiného, než... Vítej zpátky! :-) Přeji ti hodně štěstí. A to nejenom v Magicu, ale prostě celkově v...
všechny komentářeStředeční výhledy 19/2024
UPDATE: Co stalo ve Vegas, nezůstává jenom ve Vegas :-) O minulém víkendu se toho stalo opravdu hodně: Máme (staro)nového Mistra světa...
všechny komentářeRecenze Investování do MtG Collector Booster Boxů v roce 2024
Ano o tom som pocul, ale MtG viem aspon hrat aj pravidla a normalne a mam take predsudky, ze Pokemon je len pre male deti :).
všechny komentáře