Novinky
Středeční výhledy #13 2014
Vítejte u dalšího dílu Středečních výhledů. Omlouvám se za dlouhou pauzu mezi jednotlivými dílu. Z důvodu velkého rozsahu, který je třeba pokrýt se dnes nedostaneme k GP Madrid a New Jersey.
Ohlédnutí
1) GP Los Angeles, GP Stockholm, GP Santiago
2) PTQ Praha
3) Eternal weekend (neoficiální mistrovství světa v Legacy a Vintage)
4) Prague Eternal
5) „Shufflegate“ Podvádění při míchání balíčků
6) Commander 2014
Co nás čeká
7) Duel deck Elspeth vs Kiora
8) Mistrovství světa
9) Turnaje
Střípky
Ohlédnutí
1) GP Los Angeles, GP Stockholm, GP Santiago
Po ProTour ve formátu Standard nás čekala trojice Grand Prix v tom samém formátu. Mnozí z nás byli jistě zvědaví, jak se hráči adaptují na výsledky z PT a jaké balíčky vymyslí. Prvním z GP bylo Los Angeles a výsledky byly nadějné. Grand Prix se zúčastnilo 1766 hráčů a bylo tedy z čeho vybírat. První vlaštovkou byl zcela nový Temur Monster balíček, který první den dovedl k čistému 9:0 Brian Kibler. Další novinkou byl MonoRed, který se rozhodl využít množství Midrange balíčků a nepřipravenost lidí na hyper aggro. Když říkám hyper tak nepřeháním. Balíček s tak nízkou křivkou jsem dlouho neviděl. MonoR hrál pouze 17 zemí a hned 33 karet v maindecku stálo 1 manu. Z dvojice vítězů PT Abzan-Jeskai se prosadil Abazan, který dostal do TOP8 hned čtyři zástupce. Tamada Ryoichi dokonce začal s aggro verzí 14:0 a prohrál až v posledním kole základní části. Jeskai se vůbec nedařilo a v TOP8 se tento archetyp vůbec neobjevil. Zbylé místa obsadily dva MonoR, Mardu midrange Brada Nelsona a celkový vítěz RG Monsters.
Link na coverage je zde.
MonoR | Uljanov |
Main Deck | Sideboard |
17 Mountain 4 Firedrinker Satyr 4 Foundry Street Denizen 4 Monastery Swiftspear 4 Akroan Crusader 3 Frenzied Goblin 4 Goblin Rabblemaster 4 Titan’s Strength 2 Coordinated Assault 4 Dragon Mantle 4 Hammerhand 2 Lightning Strike 4 Stoke the Flames | 1 Coordinated Assault 1 Lightning Strike 4 Eidolon of the Great Revel 3 Searing Blood 2 Scouring Sands 1 Blinding Flare 2 Harness by Force 1 Magma Spray |
GP ve Stockholmu se konalo o týden později a bylo jasné, že Abzan je veřejný nepřítel číslo 1. Stockholm byl po dlouhé době evropským GP a tak se do něj vypravila vcelku početná Česko-slovenská výprava. O tom, že se Česko-slovenskému teamu daří není pochyb a GP Stockholm si můžeme přidat do složky „další veleúspěšný turnaj“. Vezmeme to postupně odzadu. Ondřej Stráský navázal na svůj výkon na PT a skončil na 37. místě. Martin Jůza s unikátním BW balíčkem dokázal uhrát 22. místo. Břetislav Lukeš skončil 18. a dokázal tak uhrát 11. a 18. místo z posledních dvou GP které hrál. Lukáš Blohon skončil na 4. místě a kvalifikoval se tak na další ProTour. Korunu všemu pak dal Matej Zatlkaj, který dokázal svůj Jeskai balíček dopilotovat k prvnímu místu na GP.
Metagame ve Stockholmu. Jak jsem již zmínil, Abzan byl veřejným nepřítelem číslo 1. Velice dobrou volbou tak byl BG constalation nebo Sidisi Whip, kteří oba měli velice dobrý matchup s Abazanem. Důležitý fakt byl i to, že Stockholm byl dobře dostupný z říše a dalo se tak očekávat o něco více Sidisi. Do TOP8 se nakonec dostaly následující balíčky: Sidisi Whip, 2x BG Constalation, 2x Jeskai, Abzan, MonoR a Temur Monsters.
Na závěr bych chtěl ještě jednou pogratulovat Mateji Zatlkaji k vítězství a Lukáši Blohonovi k Top4 a kvalifikaci na další PT. Pro zajímavost Lukáš poté co uhrál TOP4 ukázal, že když se daří tak se daří a otevřel 2x Foil fetchland z 15 boosterů Khansů (pro informaci: k otevření Foil fetchky je v průměru třeba cca 7 displayů).
Link na coverage je zde.
Matejuv report si můžete přečíst na slovenských MTG zde.
Poslední Standard GP se konalo v vzdáleném Sandiagu. GP v Jižní Americe bývají o něco divočejší v oblasti deckbuildingu. Santiago bylo sice spíše na té konzervativní straně, ale i tak přineslo několik nových techů. Největším překvapením byl nový pohled na Abzan Midrange, který adaptoval kartu Soul of Theros. Do TOP8 se dostaly 3 Abzany (každý jiný), 3 Temur Monsters, MonoR a Sidisi Whip. TOP8 byla také přímo nabitá známými jmény (na jihoamerické poměry). Zmínil bych hlavně Willyho Edela a Pedra Carvalha.
Velice překvapivě pak můžete najít na standingách i čekého zástupce. Pavel Matoušek v exotické destinaci vybojoval velice pěkné 17. místo. Pavel si magic opravdu užívá a jezdí do mnoha zajímavých destinací kde se také velice dobře umisťuje. Bohužel TOP8 se mu vyhýbá a tak lze jeho jméno lehce přehlédnout pokud se nadíváte na celkové standingy.
Link na coverage zde.
Temur Monsters | GP santiago |
Main Deck | Sideboard |
4 Rattleclaw Mystic 4 Elvish Mystic 1 Sylvan Caryatid 4 Savage Knuckleblade 3 Lightning Strike 4 Goblin Rabblemaster 4 Stormbreath Dragon 2 Sarkhan, the Dragonspeaker 2 Chandra, Pyromaster 3 Polukranos, World Eater 2 Boon Satyr 2 Temur Charm 2 Crater’s Claws 4 Wooded Foothills 3 Frontier Bivouac 3 Forest 2 Mountain 3 Shivan Reef 4 Yavimaya Coast 2 Temple of Abandon 2 Temple of Mystery | 2 Anger of the Gods 2 Hornet Nest 2 Magma Spray 1 Surrak Dragonclaw 2 Destructive Revelry 2 Back to Nature 2 Disdainful Stroke 2 Stubborn Denial |
2) PTQ Praha
V Praze se konalo jedno z posledních velkých PTQ. Formátem byl Limited Khans of Tarkir, což prověřilo deckbuilding schopnosti hráčů na maximum. Množství barev, morfů a fixace dělá z Khansů jedno z nejtěžších limited prostředí s velkým prostorem pro chyby. PTQ se zúčastnilo 167 hráčů, což z něj dělá asi největší limited PTQ u nás (tomu jistě napomohla i šance otevřít si pár pěkných feček). Po osmi kolech se do TOP8 probojovali následující hráči: Jiří Vaněk, Petr Sochůrek, Dominik Prošek, Jakub Tóth, Krafťák, Jakub Hruška, Jakub Červenka a Armin Shan.
Celkovým vítězem se stal Petr Sochůrek, který ve finále porazil Dominika Proška a znovu se kvalifikoval na ProTour (pokud se nepletu, tak mu zbyla ještě jedna kvalifikace z Silver levelu a zahraje si tak alespoň dvě PT tento rok).
Coverage můžete najít na Cmusu zde.
3) Eternal weekend (neoficiální mistrovství světa v Legacy a Vintage)
Eternal weekend je něco jako neoficiální mistrovství světa v eternal formátech. Tento ročník se konal ve Philadelphii. Vintage se v poslední době dostalo díky Vintage Masters daleko více pozornosti a tak i hráči, kteří tento formát moc nesledují mají alespoň lehký přehled toho, jak formát funguje. Nová sada obvykle výrazně nezmění Legacy/Vintage. Khans of Tarkir byly však výjimkou. Khans obsahovaly karty s výrazným vlivem na všechny Eternal formáty. Tou kartou je Treasure Cruise aneb Ancestral Recall. Treasure Cruise se objevil téměř v každém balíčku hrajícím modrou na Vintage (vyjma Oathu), v 6 Legacy balíčcích v TOP8.
Delver, který byl již tak T1 balíčkem na Legacy začal formátu dominovat. Základ je vždy stejný. Delver + levné prolizy + counterování + Treasure Cruise. V TOP8 jsme mohli vidět následující variace: Sultai Delver, Temur Delver, Jeskai Delver, Izzet Delver :) Jup, zábavný formát. Bohužel jména hráčů v ani jedné z TOP8 mi nic neříkají. Osobně se Legacy moc nevěnuji a proto berte můj tip s rezervou, ale velice se mi líbil UW balíček, který se umístil na druhém místě na SCG. Maindeck hrál kombo Rest in Peace, Helm of Obedience a Energy Field.
Poslední myšlenka na závěr: Treasure Cruise bude dle mého názoru zabanován na všech eternal formátech a omezen na Vintage. Další update Banned listu je však až na konci ledna a pokud tedy Wizards nepodniknou výjimečné kroky, tak si užijeme zcela nový pohled hned na několik formátů ještě pár měsíců. Největší změna je dle mého názoru na Modernu, kde pokud hrajete deck bez Treasure Cruise (Dig Throught Time), tak je to jak hrát jiný formát.
Link na Legacy coverage zde.
Link na Vintage coverage zde.
4) Prague Eternal
Pokud vás při sledování eternal weekendu chytla chuť si nějaký ten turnaj zahrát, tak Prague eternal byl jasnou volnou. Od posledního ročníku se výrazně zlepšila sajta a také ceny. Co se týče cen, tak Prague eternal byl jistě nejzajímavější turnajem tento rok (U PTQ a WMCQ nepočítám hodnotu kvalifikace na další turnaj). Účast na pátečním i sobotním turnaji byla hojná. Páteční trial hrálo přes 70 hráčů a sobotní legacy 144. Jako zajímavost bych uvedl, že zastoupení českých hráčů na pátečním trialu bylo pouze cca 33%. Vítězem sobotní legacy se stal Dominik Mikoláš s RUW Delverem, který ve finále porazil Martina Pelikána s Hexmage Combem. V neděli si Vintage zahrálo něco přes třicet hráčů. Ve finále se potkal Jiří Kamán s Back to Jace kontrolem (velice originální build, který jsem doposud na Vintage neviděl) a celkový vítěz Anton Karlinsky s Bugr tempem. Decklisty z eternalu bohužel ještě nejsou k dispozici.
5) „Shufflegate“ Podvádění při míchání balíčků
Další zpráva je opět jednou z těch vážnějších. Dlouhou dobu jsme referovali jen o pozitivních změnách a vyjma MTGO bylo vše 100% k lepšímu. Naposledy jsem prezentoval vážné zprávy v souvislosti s padělky karet z Číny. Dnešní zpráva patří také do kategorie velice nepříjemných. Jedná se o podvádění během míchání karet. Většinu z vás to jistě někdy napadlo. Člověk se kouká na youtube na nějaké ty karetní triky a říká si, co kdyby tohle někdo dělal při míchání balíčků? Všiml bych si toho? Odpověď je velice pravděpodobně ne. Naštěstí v době moderních technologií se množství zápasů nahrává na video a je si je možno pustit znovu. Vše začalo s Trevorem Humpries, který dosáhl skvělých výsledků v sériích SCG turnajů. Po čase však někdo upozornil na podivné praktiky při míchání karet. Důkazy se začaly kupit a Trevor dostal pěkně dlouhý ban. To však nebylo vše. Když podváděl Trevor mohl podvádět i někdo jiný? Začal tak hon na čarodějnice a padala různá obvinění. Nejvážnějším bylo obvinění Jareda Boettchera, který je (byl) držitelem titulu Rookie of the Year a je (byl) kvalifikovaný na prestižní Players Championship. Po vyšetřování byl Jared nakonec zbaven tohoto titulu a dostal čtyřletý ban. Největším problémem je to, že podvádění při míchání je velice špatně postřehnutelné a špatně se dokazuje. Jared stále tvrdí, že je nevinný a proti rozhodnutí bude dále bojovat. Dalším ban pak dostal Alex Bertoncini, který byl již usvědčen z podvádění (také díky videu z SCG) a který byl i nadále známý tím, že dělal „chyby“ z kterých těžil. Například „jé, já fakt nemohl zahrát RUW kouzlo z 2 ostrovů a trilandu, moje chyba“ (Do Anh style).
Link na rozhovor s Boettcherem je zde.
Link na podvádění Trevora zde.
6) Commander 2014
Nový Commander je již volně k dispozici a protože jsem nebyl schopen zpracovat výhledy dostatečně rychle, tak si místo předpovědí uděláme shrnutí. Oproti Commanderu 2013 jsou balíčky více vyvážené. Červený a bílý jsou sice na první pohled zajímavější a dražší, ale není to tak dramatický rozdíl jako u True-Name Nemesis. Commandery tento rok obsahují dle mého názoru více zajímavých karet. Reprinty se celkem podařily a rád bych zde zdůraznil, že pokud nechcete na kartách spekulovat, tak karty z C14 jsou skvělou možností, jak si levně pořídit dobrá karty. Velká část z nich měla před reprintem již nějakou relevantní hodnotu (Rite of Replication, Caged Sun atd) a patřila mezi populární commander karty. Díky C14 si můžete tyto karty koupit doslova za hubičku. Díky dostupnosti produktu a jeho relativně nízké ceně bych nepředpokládal nějaký dramatický růst ceny karet nejméně další rok. Je zde však důvod proč karty byly drahé a tím je, že jsou prostě casual populární / dobré v Commanderu. Pokud si tedy stavíte pool pro casual hraní, C14 by v něm neměl chybět. Pokud naopak chcete na kartách z C14 spekulovat, tak bych doporučil karty, které vyšly jako U v předchozích edicích. Extra nabídka stlačila jejich cenu, ale zároveň jich procentuálně nepřibylo tolik, aby byl efekt dlouhodobý (například Flickerwhisp vyšel v dvou edicích a C13 a stále stál 39kč, další reprint již množství v oběhu tolik neovlivní a přesto si tuto kartu můžete koupit za 9kč).
Co nás čeká
7) Duel deck Elspeth vs Kiora
Dalším Duel deckem bude Elspeth vs Kiora. Tento Duel deck se velice podobá předchozímu Duel decky Jace vs Vraska. Elspeth stejně jako Jace patřila mezi skvělé investice, které na začátku druhého roku na Standardu pěkně vyskočily. Kiora pak připomíná Vrasku, tedy občas hraného dvojbarevného planeswalkera. Pokud jsme se tedy něco z minulosti naučili, tak je to to, že reprint v Duel decku hodně poškodí hodnotu karet (hlavně mythic rare). Pokud tedy Elspeth nebo Kioru nepotřebujete, tak doporučuji se karet urychleně zbavit. Poznámka nakonec, power level Elspeth je výrazně výše než Kiory a jsem tedy zvědav, jak budou balíčky postavené.
8) Mistrovství světa
Druhého až sedmého prosince nás čeká Mistrovství světa v evropském Nice. Bude se skládat z turnaje teamů a velice elitního turnaje jednotlivců (TOP24 hráčů). Českou republiku bude zastupovat team ve složení Cifka (kapitán) – Vlach – Vávra – Kuchta. Na turnaji jednotlivců pak můžeme fandit Standovi a Flochymu. Jelikož se turnaj koná v evropském časovém pásmu, tak si budeme moci v klidu vychutnat coverage.
9) Turnaje
22/11 PTQ Mnichov – Limited
29/11 GP Strasbourg - Limited
2/12-7/12 – Mistrovství světa
13/12 GP Milan – Modern
20/12 Cmus Six Tour Praha - Team Limited
21/12 Cmus Six Tour Praha - Modern + Finále
Střípky
Legacy GP v New Jersey překonalo všechny dosavadní rekordy a stalo se s přehledem největším Legacy GP v historii. Přihlásilo se 4221 hráčů a z nich nakonec hrálo 3954. Celkově bylo pak třetím největším GP. Česká republika měla jednoho zástupce v podobě Legacy specialisty Tomáše Vlčka, který s výsledkem 13:2 skončil na skvělém 11. místě a kvalifikoval se tak na PT Washington.
V podobném duchu budeme pokračovat. Ve stejnou dobu se konalo i modernové GP Madrid, které by velice pravděpodobně překonalo rekord největšího evropského GP v historii. Zde se však ukázal rozdílný přístup organizátorů. Zatímco StarCityGames měsíce dopředu rozjelo masivní reklamní kampaň za účelem překonat rekord v počtu hráčů, tak GordianKnotGames zvolili opačný přístup a naopak nastavili maximum hráčů na 1900, tedy zcela bez ambice a snahy něco dokázat. Tento tah se GKG po zásluze vymstil. Modern je totiž ve Španělsku velice populární, což by po malém průzkumu zjistil asi každý. V kombinaci s laxním přístup Španělů k předregistraci to byl recept na pořádný průšvih. Když pak GNG v pátek o půl páté oznámili, že GP je plné a další hráči mají smůlu, tak cca 450 hráčů mělo smůlu. Pro hráče se narychlo připravilo free online invitation only PTQ a byli uplaceni vším možným (free draft, free promo). To však nezmírnilo zlobu mnohých hráčů a osobně doufám, že GNG (organizátor GP Praha) bude trpět a ztratí možnost organizovat GP na které plánuji jet.
V duchu předchozího postu pak TurnamentCenter vyhlásilo pro jistotu již měsíc dopředu maximum pro GP Milán na 1350!!! hráčů. Modern je i v Itálii nejpopulárnějším formátem a jsem tedy zvědav, zda se i tato kapacita naplní.
Během brouzdání jsem narazil na jednu opravdovou libovku. Future design Stormbreath Dragona (příště se můžete těšit na pár zajímavých Beta design karet).
Nový díl Walking the Planes je k dispozici na tomto linku. Epizoda pojednává o teamovém GP v Nashvillu.
FNM promo na měsíc Leden bude zcela neuvěřitelný Frenzied Goblin. No prostě ne všechny proma můžou být úspěchem. Špatná proma nám alespoň dají možnost ocenit ty dobrá.
Tímto se s vámi loučím a doufám, že se vám středeční výhledy líbily.
Středeční výhledy Vám přináší Poker-Arena.cz - největší pokerový portál v Čechách a na Slovensku.
Každý den zde naleznete nejnovější novinky a zajímavosti ze světa pokeru, pokerová videa v češtině a strategické články.
Kontakt:
Email: Cho.manno@seznam.cz
Facebook Tomáš Vaněk
S pozdravem
Za středeční výhledy
Tomáš Vaněk
Komentáře
Přispívat mohou pouze přihlášení uživatelé. Pokud chcete vložit komentář, přihlaste se ZDE.