Karetní hra Magic the Gathering ušla během své existence obrovský kus cesty. Není to dlouho, co karty Magic oslavily 30 let a kdy byly uvedeny na trh. Tento článek je zamyšlením nad současným stavem a jak se do tohoto stavu karetní hra Magic dostala.
Disclaimer: Jsem si vědom, že se jedná o subjektivní pohled a že by článek mohl být obsáhlejší a zhodnotit i další oblasti MTG. Vzhledem k časovému vytížení by však spíše nikdy nevyšel než že bych se dostal k jeho doplnění... Pokud se Vám nebude líbit, můžete jej kdykoliv přestat číst :-). A nebo mě můžete doplnit v komentářích, pokud se dané oblasti věnujete. Díky.
Historie karetní hry Magic the Gathering
Pojďme toto výročí využít a ohlédnout se zpět. Magic přišel do Česka v roce 1995 a byla to divoká doba. Karty se daly koupit pouze v pár vybraných obchodech a často nebyly k dostání téměř žádné balíčky. Nějakou dobu např. nebyly k dostání startery (startovní balíček, který jako jediný obsahoval dostatek zemí) a pro normálního hráče byl problém začít hrát, jelikož nebylo, jak se dostat k základním zemím. Často se tak hodnotné karty měnily za pár landů. Více o této divoké době si můžete přečíst v tomto článku.
Obr 1: Časopis legenda, rok 1995, zdroj Legenda;
O něco později nastala zlatá doba českého Magicu, naši hráči se pravidelně umísťovali na předních místech a Česká republika dokonce měla mistra světa – Jakuba Šlemra. Rozhovor s ním si můžete přečíst zde.
Obr 2: Jakub Šlemr (na českém mistrovství roku 2007)
Karetní hra Magic the Gathering byl fenomén a neměl žádnou konkurenci. Pokémoni se dostaly na ke slovu až teprve roku 1999. Ostatně je tehdy vydávala také společnost Wizards of the Coast :-). Ale o tomto až někdy jindy.
Společnost Wizards of the Coast byla původně vlastněna Richardem Garfieldem, jejím otcem a zakladatelem. Bohužel, později se rozhodl společnost prodat a koupil ji nadnárodní gigant Hasbro. Zpočátku to nemělo příliš velký vliv na samotnou hru a na to, jak edice vycházely.
Obr 3: Dobové foto z mistrovství Evropy 1999, zdroj Legenda;
Dlouho zavedený model (3 edice do roka a jedna hlavní edice každé dva roky) se držel opravdu dlouho. Hráči tak často znali každou kartu, která vyšla, poznali jste ji vždy ihned dle obrázku a nebyl problém udržet s vydáváním setů krok.
Taktéž se stávalo celkem běžně, že jste si rozhodli postavit balíček, postupně jste si do něj získali karty, hráli jste s ním několik let a ve chvíli, kdy jste se jej rozhodli prodat, měl násobně vyšší hodnotu než v době, kdy jste jej pořídili.
Taktéž investice do MTGO (kdysi jediné online platformy), se mohly zajímavě zhodnotit. V této hře existuje měna Tix, která svou hodnotou odpovídá přibližně jednomu dolaru. Karty tak ve hře mají reálnou hodnotu.
V MTGO se opakoval ten samý trend, co kdysi u fyzických karet, tj. že karty na začátku vydání MTGO byly velice cenné. Druhá část názvu Magic the Gathering (neboli sbírání)měla svůj smysl.
Současný stav karetní hry Magic the Gathering
V současné době vychází mnoho setů. Když bychom si prošli jen sety, které vyšly od začátku roku 2023, byly by to (k datu vydání článku):
Dominaria Remastered
Phyrexia, all will be One
March of the Machine
March of the Machine, Aftermath
Lord of the Rings
Comander Masters.
A to nezmiňuji fakt, že každý set obsahuje několik typů produktů. Kdysi jsme měli za toto období 2 sety (a pokud by byl sudý rok, tak 3). Boostery existovaly jen jedny – prostě boostery. Žádné draft/set/collectors/jumpstart boostery :-).
Obr 4: Plánované edice 2024, zdroj Wizards.com;
Karty jsou často do-tiskávány, tj. reprintovány a tak nemá příliš smysl držet rozsáhlou sbírku, protože bude jen ztrácet na hodnotě. Druhá část Magicu „the Gathering“ se tak nějak vytratila.
Máme sice velmi příjemného online klienta v podobě MTG Arény, ale taktéž tam ne-existuje žádný prvek sbírání, či vyměňování. Investice do karet se Vám z principu této hry (a chybějící vazby na reálný svět) nikdy nemůže vrátit a na výměnu karet za fyzické (možnost u MTGO) můžeme zapomenout.
Pro hráče je prakticky nemožné udržet s hrou „krok“ a už si každý musí vybírat, co je pro něj důležité a které sety (či formáty) úplně přeskočí.
Z karetní hry Magic the Gathering se tak spíše stává „spotřební zboží“, nikoliv sběratelská karetní hra, kde by jednotlivé karty měly po určité době nabrat zajímavou sběratelskou hodnotu. Toto může pro Magic znamenat významný problém, zejména potom, co zde na trhu vyrostlo hned několik dalších zajímavých karetních her: Lorcana, Sorcery, Flash and Blood, ale i další. Není totiž lepší dávat peníze do jiné sběratelské karetní hry, která se časem zhodnotí?
Přešlapy a chyby vydavatele karet MTG a Reserved list
Jako by toho nebylo málo, tak za poslední rok udělalo Hasbro hned několik významných přešlapů. Asi největším bylo vydání Magic 30th, balení čtyř balíčků, které se Hasbro snažilo prodávat za 20 000 Kč (1000 USD). Jednak karty nebyly legální na turnaje. A jednak byla výše prodejní ceny nehorázná. Vydáním této edice, která byla naprostým propadákem, si Hasbro zadělalo hned na dva problémy – za prvé ohrozilo tzv. Reserved list a za druhé zkazilo možnost smysluplně oslavit 30. výročí této karetní hry.
Co je to vlastně Reserved list? Jedná se o seznam karet, které Wizards of the Coast slíbili, že už nikdy nevydají. Karty na tomto seznamu rostly významně na hodnotě právě potom, co začalo Hasbro přetiskávat všechny jiné karty (které tehdy měly ještě nějakou hodnotu). Reserved list vznikl kdysi, když WotC (ještě vlastněno Richardem Garfieldem) vydávalo sety ve velkém množství a karty začaly ztrácet na hodnotě. Jednalo se o podobný problém jako dnes, akorát v menším měřítku. Sběratelé tak přestali mít zájem kupovat nové sady, protože se báli, že karty nebudou mít v budoucnu žádnou hodnotu. Reserved list měl uklidnit fanoušky a dát jim jistotu, že na jejich cenné karty jim nikdo nesáhne. Tehdy to zafungovalo a důvěra sběratelů se postupně obnovila.
Obr 5: Vybrané karty Reserved listu
Dnes jsme v době, kdy bychom možná potřebovali „druhý reserved list“, nebo podobné opatření. Opět je důvěra sběratelů u ledu. Ale obávám se, že Hasbro není v situaci, aby něco takového slíbilo a realizovalo. Kdo zná fungování korporací, ví, že nic takového se v blízké budoucnosti (za současného managementu) nestane.
Abychom však dokončili seznam přešlapů za poslední rok (určitě není úplný): přetištění sady Dominaria Remastered – sady, jež měla být oslavou pro hráče, kteří již hrají tuto hru delší dobu. Otázkou je, zda edice byla tak moc přetištěna, nebo se jednalo o důsledek vydání Magic 30th, který zacloumal s důvěrou hráčů v MTG.
Další přešlapy, které bychom mohli jmenovat: zbavování se vybraných edic (které také byly historicky přetištěny) skrze Amazon za dumpingové ceny (tj. za ceny nižší než je mohou nakupovat velko-odběratelé). Jak na nedávném investors callu zmínilo Hasbro – prý se jim „dobře“ podařilo zbavit se nadměrných zásob. Ale potopilo tím všechny malé herny a obchody, které se tohoto zboží taktéž těžko zbavovaly. A těmito dumpingovými cenami jim „zaručilo“, že se zmíněných booster boxů ještě dlouho nezbaví.
Za poslední rok toho bylo poměrně hodně, asi posledním přešlapem bylo zveřejnění, že ve Wilds of Eldraine vyjdou některé karty, které právě byly reprintovány v Commander Masters (kam asi půjde cena takové karty?).
Pozitivní kroky WotC a set Pán Prstenů
Abychom nebyli jen negativní, co se podařilo dobrého za poslední rok? Určitě je to vydání crossoveru Pána Prstenů. Příběh Pána prstenů, neboli Lord of the Rings, zapadá vhodně do původního fantasy světa Magic the Gathering a tak úspěch byl prakticky zaručen. A to i přesto, že ceny produktů byly významně vyšší než běžné produkty (a přesto, že rasy jednotlivých postav nesedí do světa Středozemě). Naše zhodnocení edice Pána prstenů si můžete přečíst zde. Také musíme zmínit marketingově podařené „serialized cards“ neboli vysoce limitované karty a to až na úroveň 1/1, neboli The One Ring.
Obr 6: The one Ring
Taktéž musíme pochválit hratelnost a draftovatelnost jednotlivých edic. Vypadá to, že design team v rámci WotC, potažmo Hasbra, je pořád při smyslech :-) a odvádí relativně dobrou práci. Možná až na pár vyjímek, např. objevení Transformers v Brothers War. V edici, která se vrací do historie Magicu (konflikt Urza vs Mishra) se objevily novodobé prvky v podobě robotů :-(.
Ostatně mnoho crossoverů do světa Magicu nezapadá. MTG bylo vždy stavěno do světa fantasy. Témata jako jsou Transformers, Walking Dead, či Doctor Who do MTG nezapadají.
Ostatně v tomto článku se můžete podívat, které sety nás čekají do budoucna. Wizardi tyto sety nedávno oznámili a jak je vidět, počet edic rozhodně nezpomalí. Klíčové tak pro budoucnost bude, zda budou omezeny print runy, tj. počet vytisknutých karet v každém setu. Osobně to vidím jako jedinou možnost do budoucna, která by mohla obnovit důvěru sběratelů.
Závěr - budoucnost karet MTG
Karetní hra Magic má za sebou 30 let a ušla obrovský kus cesty. Je to skvělý počin, že jedna karetní hra se dokázala udržet takovou dobu a ještě přitom získávat na popularitě. Není to samozřejmostí, protože mnoho podobných her skončilo v propadlišti dějin.
Zároveň není Magic před krachem, či koncem. Naopak se nyní podařilo díky Pánu prstenů přivést ke hře nové hráče (a také díky pozornosti médií z důvodu jednoho prstenu, dobrému marketingu, hledání prstenu a nakonec jeho prodeji za 50 mil. Kč).
Magic je tak spíše na rozcestí.
Obr 7: Karty předvídání budoucnosti a křižovatka :-)
Na rozcestí, zda se podaří vrátit Magic ke sbírání, či se změní hra na „spotřební“ a vymizí jeden klíčový atribut. Vše je tedy v rukou Hasbro. Nebo vlastně téměř vše: poslední slovo budou mít hráči a zákazníci - zda nadále budou MTG kupovat, či nikoliv.
Pěkné zhodnocení, které asi sdílí většina starších hráčů. Mně by moc zajímalo, co se bude v budoucnu dít s cenami karet z reserved listu. Přijde mi, že cena velké části z nich stojí na nostalgii těch, kteří s nimi kdysi hráli. Proč by nováček měl investovat neskutečnou hromadu peněz do vintage/legacy balíku, když si magic může zahrát i s novými, o několik řádů levnějšími kartami? Nehledě na existenci padělků, které za pár let (ostatně si myslím, že to tak je už dnes) celý trh se starými kartami položí. Asi píšu trochu off-topic, ale zajímalo by mne, co si myslí ostatní. Přeci jen jsem z komunity už dlouho a mtg sleduju jen zpovzdálí.
Ahoj, díky za reakci. Myslím, že ceny karet z Reserved listu se budou držet relativně na stejné úrovni po dobu několika dalších let. Než se stane reserved list opět cílem investorů (a to bude až tehdy, kdy budou úrokové míry blízko nule a bude relativní konjunktura).
Do té doby bude cena a počet nákupů/prodejů stát na lidech, kteří to kdysi hráli (a nyní jsou dobře zajištěni). Může dojít k drobnému poklesu či nárůstu cen, to bude záležet i na hratelnosti...
Padělky s tím nic moc neudělají - čím starší jsou karty a čím více se mění technologie, tím je těžší staré karty padělat. U drahých karet navíc není problém se před samotnou koupí mnohem více informovat, či si k transakci přizvat nějakého odborníka (už se to vyplatí).
Ohledně vintage a legacy - to je samozřejmě jedna část lidí, ale pak existují i lidé, co mají několik old school balíčků a do nich si dokupují karty. Nebo klasických sběratelů, co si chtějí např. posbírat nějakou starou edici, s kterou začínali...
Díky za článek! Klidně více takových, klidně i 5x delších. :) S autorem mám vcelku shodné pocity u mnohých věcí, které jsou v článku zmíněny, u pár záležitostí bych si dovolil trošku oponovat nebo poskytnout jiný pohled:
Reprinty a sběratelství - pamatuju si dobu, kdy člověk prostě nemohl sehnat 4x nějakou kartu do balíku, protože jednoduše nebyla a musel mít půl roku nebo rok v balíku proxy papírek. Při tom množství hráčů by bez reprintů ceny určitých karet letěly raketově nahoru (líbilo by se to hráčům, včetně autora?). Navíc reprintovalo se vždy, jak stejné karty, tak funkční reprinty, i když jde samozřejmě o tu míru a nějakou soudnost. Ceny karet nejsou ovlivněny jen reprinty, ale také poptávkou - když si vzpomenu, jak jsem sháněl nějaké réra kdysi po 3-4 stovkách/ks a za třičtvrtě roku jsem to mohl prodat tak za 40 - 60 Kč/ks a mohl jsem být rád, tak to se tehdy taky moc nevyplatilo držet sbírku, a reprint na tom neměl žádný podíl, ale faktorem byla poptávka/popularita a/anebo rotace formátu.
Magic 30th/Reserved List - když pominu nesmyslnost, nabubřelost a promarněnou šanci na to oslavit to důstojně (aspoň ta foil retro prerelease proma to trochu spravila), tak jak moc reálně opravdu Hasbro ohrozilo Reserved List vydáním karet nelegálních na turnajích?
U serialized karet mám smíšené pocity, připadá mi, že u LotR edice se s tím už trošku roztrhl pytel a to, co vypadalo u BRO v rámci Retro Frames Artifacts zajímavě, začíná být trošku "dojení za každou cenu" s tím, že "When everything is special, nothing is special.". Jeden Prsten tam neřadím, tam je to paráda a unikátnost Jednoho si o tohle provedení přímo říkala. Ale těch Sol Ringů je prostě moc.
Určitě ceny v historii také dost lítaly - zejména u karet na Standard, které se jinde nehrály. Případně když pak karta ze Standardu odrotovala. Ale jakmile se to hrálo na Extendedu (heh :-), tak už bylo jasné, že karta moc dolů nepůjde a klidně jsi ji mohl nechat v deskách uležet. Většinou pak jen rostla na ceně...
Ohledně Reserved listu a Magic 30th, tak tam to nejvíce poslalo dolů International Edition a Collectors edition. Ale nedůvěra se objevila právě i k běžným "tournament legal" reserved list kartám. Vypadá to, že Hasbro je ochotné udělat téměř cokoliv, aby navýšilo prodeje...
Jinak ten Jeden prsten se jim fakt povedl. Potkávám u nás v obchodě (Veselý drak) často lidi, kteří se vrací po delší době a právě díky tomu, že se k nim dostala z médii informace o LOTR edici a že to opět zkusí..
Článek pěkně popisuje, že u MTG a MTGO nejde ani tak o hru, ale o sběratelství a snahu na tom vydělat. Docela by mě zajímalo, kolik procent sběratelů karet na tom ale reálně vydělalo. Samozřejmě na to vydělali prodejci balíčků a herny, ale zase takové terno to asi nebylo.
Naopak MTGA je primárně o hře: dává přístup ke každé na MTGA vydané kartě v rámci formátu a dává s minimálními náklady hráčům možnost zkoušet různé strategie, které ty karty dovolí.. A je otázka, jestli to je špatně. Při úspěchu HearthStonu jak z hlediska komerčního, tak z hlediska popularity e-sportu, nebylo divu, že se Hasbro pustilo do obdoby. Zároveň si zisky monopolizovalo pro sebe, což může mnohé štvát. Takže tady nevydělají sběratelé, kteří nastřádali nejcennější balík, ale hráči kteří do e-sportu přinesli nejhratelnější balíček a nejlépe ho hráli.
Zvídavá otázka.... jak ti do toho "Magic byl vždycky fantasy" sedí třeba Mirrodin blok? ;) Či (zejména ti neo)Phyrexiané?
Za mne jsou crossovery jinam poměrně slušnou šancí rozšířit hráčskou základnu přilákáním lidí z jiných fandomů. Co vím, tak W40K balíčky kupovali fandové W40K a snažili se od magicářů s nimi naučit hrát. LOTR to samé, a ač třeba tady u nás třeba není silná komunita whoviánů, myslím že v Anglii a USA to bude mít velký úspěch.
Rozhodně bych nesouhlasil s tvrzením, že Cross - over s Pánem prstenů se povedl. Miluji obě univerza a naopak je mi velice proti srsti myšlenka spojování těchto věcí, popravdě jsem tím byl tak zhnusený, že jsem přemýšlel že celou kolekci (od r. 1998) prodám a přestanu to hrát.
To jsem nakonec neudělal, ale tyhle karty mi nesmí do balíčků, ačkoliv jsou některé objektivně dobré. Dokud tohle byl jenom secret lair tak se to dalo přežít či ignorovat, ale tato násilná implementace cizích světů do toho, který je dostatečně bohatý sám o sobě a vůbec to nepotřebuje, mi bytostně vadí.
Whatever, tisíc lidí, tisíc chutí a i outlieři se najdou. Ale o to tady nejde. Sám mám proti některým stránkám implementace LOTR do Magicu své výhrady, ale z hlediska přilákání nových hráčů a obecně z finančního hlediska JSOU Tales of Middle-Earth naprosto famózním úspěchem. Už ted jde o druhou nejvýdělečnější MTG sadu všech dob a očekává se, že tu první (Modern Horizons 2) vyrovná na konci tohoto roku, kdy vydělá stejně, jako MH2 za roky dva...
Ano, z finančního hlediska to bude pravděpodobně velký úspěch. Bohužel. Kdyby raději dělali víc kartiček ve starých okrajích, to bych jim urval ruce... ale objektivně dokáži vyhodnotit, že moje poptávka je v minoritě, a naopak to co mi vadí a irituje mě je nyní na výsluní přízně... alespoň že v naší herní skupině je snad pouze jeden člověk, co si tyto produkty koupil a hraje to...
Hezké shrnutí, hraju od 95 a směr MtG mě od něj odtáhl už v roce 2004 - už tehdy nám připadalo to, co se chystá smyslů zbavené. Jsem zpět pár let, ale nadšený z toho nejsem. Magica mám hrozně rád a asi je velká škoda, že k tomu lidi během let přistoupili jako ke zlatýmu dolu a každej čeká, že ten zlatej důl je nekonečnej. Každej by chtěl na magicu vydělat a to z toho dělá overprized shit. Podívejte kolik překupníků s MtG existuje - to se nebavím o vyměńování a prodeji kusovek, ale sealed trh - je to k zblití a hlavně v US jsou lidi naprosto šílení, což jde ruku v ruce s jejich negramotností. Sleduji fomo téměř před každou sérií. Miliardy dotazů vyplatí se to? Vyplatí se to? Chceš hrát Magic, si fetišista, co se umí s kartama potěšit nebo si investor, co vidí jen cash v budoucnu? To by si pak měl každej rozmyslet, co je a jestli jeho místo není na akciový burze a ne mezi nerdama, co si chtěj zahrát kartičky prostě.
V tomhle s tebou prakticky souhlasím, ale vysvětluj to světu... Taky vnímám Magic v první řadě jako hru a ne jako nějakou senznační možnost ke zbohatnutí.
0 hlasů
Přispívat mohou pouze přihlášení uživatelé. Pokud chcete vložit komentář, přihlaste se ZDE.
Report z 4. ročníku Legacy turnaje Memoriál Davida Gilla
Tome, díky nejen za čtivý report, ale hlavně za uspořádá(vá)ní této akce - snad se to příští rok seskládá lépe s Eternal Weekendem! ...
všechny komentářeStředeční výhledy 22/2024
Uff... Hodně drsné... :-) Dal sis s tím nehorázně moc práce, takže moc díky! Určitě si to všechno projdu a do dalších Výhledů určitě...
všechny komentářeStředeční výhledy 23/2024
Omlouvám se, ale předvánoční Výhledy se samozřejmě psaly ještě ve větším shonu než obvykle. Takže když jsem ten Premodern pod organizátorem...
všechny komentářeZapomenuté Mechaniky MtG: Shadow
Wow, dakujem za poopravenie. :) Stastne a Vesele!
všechny komentářeCesta za cEDH do dalekého Lisabonu
Uplne rozumiem. Mne osobne to pride zvlastne, ako urobit zlozenie tych stolov tak, aby hrali proti sebe ti najlepsi a povedzme hraci s...
všechny komentářeAnatomie obchodu s kartami Magic the Gathering
Možná jsme se tam potkali:) Byla to dobrá doba, až na, v Brně všudepřítomné, nácky...ale to na Francouzské nehrozilo:) Jojo...Isič,...
všechny komentáře