20.04.2021 10:15
| Profil autora a články: Kossak Koska
Tento článek je inspirován knihou "Magic the Gathering cards: The unofficial ultimate collector's guide" amerického obchodníka a autora článků Bena Bleiweisse. Knihu si můžete zakoupit na partnerském eshopu Veselý drak. Autor se v úvodu knihy věnuje problematice hodnoty a cennosti karet Magic the Gathering, což je téma zajímavé pro všechny z nás.
Proč jsou karty Magic cenné?
Je důležité si uvědomit, že Magic je sběratelská karetní hra a stejně jako u ostatních sběratelských artiklů, i v Magicu se ceny neustále mění. Je užitečné mít přehled, které karty mají hodnotu, a zároveň tyto hodnoty dát do souvislostí s ostatními kartami na trhu.
Existuje celá řada faktorů, které vytvářejí cenu konkrétní karty, přičemž některé hrají větší roli a jiné menší. Pojďme se podívat na ty nejdůležitější faktory.
Klíčové faktory, které mají vliv na cenu
1. Hratelnost a poptávka po kartách Magic the Gathering.
Hlavním účelem karet Magic the Gatering je jejich využití při hře. Pokud bychom zanedbali všechny ostatní faktory, pak karty, které budou mít nejvyšší hodnotu, jsou ty, jež mají nejširší uplatnění při hře. V Magicu existuje přes 20 000 jedinečných karet a zhruba 1000 nových jich Wizards of the Coast (WotC) každoročně vydá. Čím častěji se určitá karta hraje, tím větší poptávka po ní vznikne, což zvýší její hodnotu.
Firma Wizards of the Coast oficiálně podporuje několik různých formátů, které omezují množinu karet, s níž je možné v tom kterém formátu hrát. Constructed formáty jsou vytvořeny tak, že hráči mohou používat pouze vlastní karty. Limited formáty jsou založeny na tom, že si nové karty koupíte a turnaj s nimi odehrajete, vliv na cenu tedy mají minimální, jen co se týče nabídky (uvedení karet do oběhu).
Cenu karet na sekundárním trhu určují formáty kategorie constructed. Nejpopulárnější formáty v Magic the Gathering jsou:
Standard (formát, kde se hraje min 60 karet). Na tomto formátu jsou povoleny maximálně čtyři kopie libovolné karty (vyjma základních zemí). Smějí se používat karty z edic, jež vyšly v blocích, vydaných během posledních dvou let. S každoročním vydáním velkého setu na podzim (září / říjen), edice z nejstaršího bloku ze Standardu vypadnou.
Modern (60 karetní balíček). Jsou povoleny maximálně čtyři kopie libovolné karty (vyjma základních zemí). Smějí se používat karty z edic od osmé edice dále, tedy od zavedení nového designu karet, díky čemuž je snadné rozlišit, které edice do tohoto formátu patří.
Legacy (60 karetní balíček). Jsou povoleny maximálně čtyři kopie libovolné karty (kromě základních zemí). Je možné hrát karty ze všech edic, existuje ale seznam karet, které jsou na tomto formátu zakázané (tzv. Banned cards).
Vintage (60 karetní balíček). Jsou povoleny maximálně čtyři kopie libovolné karty mimo basic zemí. Je možné hrát karty ze všech edic, existují ale dva různé seznamy: stejně jako u formátu Legacy, také na Vintage jsou některé karty zakázané, Vintage však kromě toho má také seznam karet, jež jsou "omezené", což znamená, že je možné mít jen jednu v balíčku (například Ancestral Recall z edic Alpha, Beta a Unlimited, viz také seznam omezených karet). Vintage je nicméně jen velmi okrajový formát a na cenu karet příliš vliv nemá.
Commander (100 karetní balíček). Je povolena maximálně jedna kopie libovolné karty mimo basic landů. Je možné hrát karty ze všech edic, existuje nicméně seznam karet, které jsou na tomto formátu zakázané. Obliba Commanderu v poslední době velmi roste a stojí z velké části za nárůstem cen karet pro tento formát klíčových.
Stojí za povšimnutí, že pokud je určitá karta na nějakém formátu povolená, znamená to, že je možné hrát libovolnou verzi této karty. Jako příklad může sloužit karta "Air Elemental", která byla nedávno znovu vydaná. Zároveň vyšla i v edici Beta téměř před třiceti lety. Pokud byste tedy chtěli Air Elementála hrát na Standardu, můžete bez problémů zařadit verzi z Bety, neboť tato karta byla znovu vydaná v edici, jež je na Standardu legální! "Reprint" určité karty, díky kterému se stane legální na Standardu, může její cenu snížit tím, že do oběhu přijde velké množství nových kopií, někdy ale můžou ceny starých verzí karty naopak jít nahoru, právě proto, že hráči budou preferovat kartu se starým designem, což po ní zvýší poptávku. Takový nárůst cen po reprintnutí určité karty byl v nedávné době vidět například na kartě Absorb či v menší míře i na commoně "Opt" (především tedy na její foilové verzi).
2. Vzácnost karet Magic the Gathering
Tento faktor by neměl být zaměňován s "raritou", jež je vyznačená přímo na kartách a značí, jak často se karta objevuje v boosterech (více o tomto tématu v následující části). Množství, ve kterém byly určité karty vytištěny, se může zcela lišit. Tak např. z edice Alpha bylo vydáno pouze 1100 rare karet a pokud navíc chceme určit, kolik kopií konkrétní karty z tohoto setu existuje dodnes, musíme od tohoto počtu ještě odečíst předpokládaný počet karet, jež byly během času zničeny. Tj. klidně může existovat jen např. 700 Ancestral recallů z edice Alpha. Zajímá Vás, jaké jsou nejcennější karty Magicu? Mrkněte na článek pod odkazem.
Jako velmi dobrý příklad toho, jak vzácnost funguje, může posloužit karta The Scarab God z edice Hour of Devastation. Je možné se s ní setkat ve třech různých variantách, všechny pak lze otevřít v boosteru této sady. Jak tedy vzniká rozdíl v jejich ceně? První verze, tedy standardní non-foil Scarab God, se vyskytuje přibližně v jednom z 80 boosterů. U druhé verze, tedy foilu se standardním rámečkem, vychází jedna kopie na 2 880 boosterů. Třetí verze, Masterpiece s alternativním designem, se objeví v jednom z 3 456 boosterů. V zásadě tedy platí, že rozdíl v ceně těchto tří verzí vychází z vzácnosti té které verze této karty.
3. Stav karet Magic či také condition
S kartami se ve hře Magic the Gathering hraje a dochází tedy často k jejich opotřebení. Míra, do jaké je ta která konkrétní karta ohraná – a také druh opotřebení – snižují její cenu. Karta v tzv. Near mint stavu (nejčastěji používaný název pro kartu v perfektním stavu) může mít přibližně dvojnásobnou hodnotu než karta v tzv. played stavu (hranná karta). Přehled stavů karet Magic the Gathering najdete pod odkazem. Tento systém gradingu je nejběžnější ve světě, zejména na Magiccardmarketu, nicméně v České republice se lze ještě setkat i s jiným rozdělením, a to sice do kategorií "Near mint", "Lightly played", "Moderately played" a "Heavy played". Důležité je všimnout si, že podle tohoto hodnocení, které používá například Černý rytíř, je kategorie "LP" druhá nejlepší, zatímco na MKM je kategorie "LP" až pátá ze sedmi, tedy výrazně horší.
Vedlejší faktory
4. Obrázek karty Magic the Gathering
Některé verze karet zkrátka mají ilustraci, kterou hráči preferují oproti jiným jejím verzím. Důležitou roli tento faktor může hrát u basic landů (Forest, Island, Mountain, Plains a Swamp). Vzhledem k tomu, že je možné mít v balíčku libovolný počet těchto karet, mnoho hráčů si dává záležet na tom, aby našli základní země se shodným obrázkem, a to navíc s takovým, který se jim nejvíc líbí. Vysokou cenu pak mohou mít různé unikátní a v malém nákladu vydané verze základních zemí, například "Euro landy", "APAC landy" či dokonce "Guru landy", kde se cena může vyšplhat i přes patnáct tisíc korun za kus.
I z běžných edic může hrát obrázek roli. Tak např. Forest ze základních edic (na obrázku Beta).
Ten první na obrázku je nejdražší a je tomu tak proto, že hodně lidí si myslí, že je nejhezčí. A tudíž, když chtějí takový forest z Bety, vyberou si nejčastěji tento.
5. Foil karty
Tyto karty bývají dražší než jejich "nefoilové" verze, což je opět způsobeno jejich vzácností. Nefoilová verze karty z edice, vydané v menším nákladu, tak může mít i vyšší cenu než foilová verze z edice, které bylo na trh uvedeno podstatně více. Obecně však platí, že pokud vyjde karta v jedné edici jak ve "foil", tak v "nefoil" verzi, karta v lesklém provedení bude mít vyšší hodnotu.
Nemusí tomu však být vždy. Kdysi byli foilové karty dávány např. na pre-release,či na speciálních eventech. A pokud jich bylo rozdáno opravdu hodně, mohou mít nižší hodnotu než jejich nefoilové verze .
6. Jazyk karty Magic
Z jazykových mutací, ve kterých Magic the Gathering vychází, převládá co do počtu angličtina. Pokud ji použijeme pro porovnání s cenami karet v dalších jazycích, bude výsledek zhruba takový:
Ruština: 125%-150% ceny anglické verze
Korejština: 100%-125% ceny anglické verze
Japonština: 80%-100% ceny anglické verze
Němčina a čínština (tradiční i zjednodušená): 70%-90% ceny anglické verze
Francouzština, italština, portugalština, španělština: 60%-80% ceny anglické verze
Existují i výjimky z tohoto pravidla, například černookrajové karty z edice Revised, které vyšly kromě angličtiny jen ve francouzštině, němčině a italštině. Tyto jazykové mutace karet z Revised jsou výrazně dražší než stejné karty v angličtině, především proto, že anglické verze mají bílé okraje.
Zajímavé je také to, že speciálně ruské foily bývají výrazně dražší než foily v jakémkoliv jiném jazyce. Foilová karta v ruštině může mít desetinásobek a někdy dokonce i dvacetinásobek hodnoty anglické foilové karty. Důvodem je zde jednoznačně vzácnost těchto karet.
7. Reserved list MTG
V roce 1995 Wizards of the Coast vydali edici nazvanou "Chronicles". Jednalo se o první velký set, obsahující pouze nová vydání existujících karet (na edice jako Alpha, Beta, Unlimited, Revised nebo čtvrtá edice se v té době pohlíželo jako na aktualizaci jediné "základní" sady). Následný propad cen vyvolal v komunitě hráčů a sběratelů silnou vlnu nevole a Wizardi se rozhodli zavést právě tento "Reserved list", což je seznam karet, jež se Wizardi zavázali znovu nevydat. Karty jsou v Magicu obecně rozlišitelné podle jména a mohlo by se zdát, že by stačilo zákaz omezit právě na určitá konkrétní jména karet, nicméně Reserved list jde ještě o krok dál a říká, že dokonce není možné vydat ani funkčně identické karty s jiným jménem.
Toto jsou tedy nejdůležitější faktory mající vliv na cenu. Cenné karty je dobré si chránit a to nejlépe obalením karty a jejím uložením do alba na karty. Přehled obalů na karty Magic a jejich srovnání najdete pod odkazem. Stejně tak popis různých albumů na karty najdete v článku spolu s hodnocením výhod a nevýhod.
Shrnutí
Pojďme si to ještě jednou v rychlosti shrnout. Jaké faktory mají vliv na cenu karet Magic the Gathering?
Hratelnost karty Magic - čím lepší v balíčku karta je, tím vyšší cena.
Vzácnost karet MTG - závisí od toho, kolik jich bylo vydáno. Neplést s raritou.
Stav karty Magic - neboli, jak je karta ošoupaná. Karty je vždy dobré si chránit obaly!
Obrázek - některé obrázky jsou prostě cool a některé ne. Všichni chtějí ty cool verze :-)
Foilové karty - hodně lidem se líbí blištivost karet a tak jsou ochotni dát za kartu více.
Jazyk karty MTG - co si nemůžete přečíst, není moc cool. Takže angličtina většinou vede...
Reserved list MTG - další karty už jednodušše nepřibydou, takže Reserved list karty jsou cennější než obdobné karty se stejným efektem.
Víte o dalších faktorech, které mají vliv (hezký flavor text, typ karty Dragon, či Angel, nebo legendary, případně "pet karty", kde jsou kočičky, pejsci apod.)? Dejte nám vědět do komentářů!
Text volně přeložil Adam "kosaak" Koska a společně s Lubošem Lauerem doplnili vlastní poznatky a své zkušenosti.
Za CMUS, Adam a Luboš.
20.04.2021 10:15
| Profil autora a články: Kossak Koska
Tak mezi další faktory patří třeba zabanování karty :-) (Nebo i jenom hrozba zabanování...) Dále třeba i vznik nového formátu (Pioneer, Old School Magic). Celkově to je takový zvláštní článek... Asi se na tu knihu budu muset podívat ;-)
(Mimochodem řeší se v ní i takové věci jako třeba karty z Collector Boosterů a Secret Lairs?)
Ohledně knihy: ta je spíše taková encyklopedická. Prostě máš tam edici, krátký text o té edici, základní informace o edici a pak seznam karet, co tam vyšla a jejich ceny (foil vs non-foil). Je to tak si to otevřít, zavzpomínat na časy, kdy to člověk nejvíce hrál a pak to zase otevřít třeba za měsíc. Ten úvod je zajímavý, tam je textu více, ale je to jen pár stránek. Zbytek je fakt seznamy karet všech edic, jejich ceny v dolarech a ceny foilů. Fajn je, že tam jsou občas i další informace o dané edici, jako třeba u Zendikaru, že tam Wizardi přidaly staré karty jako např. duály, či moxy a v jakém cca poměru.
Každopádně přidal jsem na Veselém drakovi ukázku jedné dvojstrany té knihy, aby jsi si mohl (a i všichni ostatní) udělat představu.
Report z 4. ročníku Legacy turnaje Memoriál Davida Gilla
Tome, díky nejen za čtivý report, ale hlavně za uspořádá(vá)ní této akce - snad se to příští rok seskládá lépe s Eternal Weekendem! ...
všechny komentářeStředeční výhledy 22/2024
Uff... Hodně drsné... :-) Dal sis s tím nehorázně moc práce, takže moc díky! Určitě si to všechno projdu a do dalších Výhledů určitě...
všechny komentářeStředeční výhledy 23/2024
Omlouvám se, ale předvánoční Výhledy se samozřejmě psaly ještě ve větším shonu než obvykle. Takže když jsem ten Premodern pod organizátorem...
všechny komentářeZapomenuté Mechaniky MtG: Shadow
Wow, dakujem za poopravenie. :) Stastne a Vesele!
všechny komentářeCesta za cEDH do dalekého Lisabonu
Uplne rozumiem. Mne osobne to pride zvlastne, ako urobit zlozenie tych stolov tak, aby hrali proti sebe ti najlepsi a povedzme hraci s...
všechny komentářeAnatomie obchodu s kartami Magic the Gathering
Možná jsme se tam potkali:) Byla to dobrá doba, až na, v Brně všudepřítomné, nácky...ale to na Francouzské nehrozilo:) Jojo...Isič,...
všechny komentáře