Články
Jak začít s hraním karetní hry Magic the Gathering
Zdeněk Matura si dnes připravil článek pro začátečníky a nové hráče, kteří nemají se světem Magic the Gathering zkušenosti. Pokud je to váš příklad, tak určitě neváhejte a podívejte se, jak s touto populární karetní hrou začít.
Ahoj všichni!
Dnes jsem si pro vás připravil něco speciálního. Potěším především začínající a potenciální hráče, protože dnes se budeme věnovat tomu nejdůležitějšímu - jak nejlépe proniknout do světů plných sférochodců, všemožných bytostí a magie. To vše rozprostřeno mezi 5 různých barev. Ukážeme si několik způsobů a možností jak se seznámit s hrou Magic the Gathering, takže si každý bude moci vybrat pro sebe ten nejvhodnější a vyhnete se tak podobně strastiplnému začátku jako já před 20 lety.
V dnešním článku Vás seznámíme s těmito tématy:
- Historie MTG
- Základní principy hry
- Jak začít hrát
- Produkty Magic
- MTG Arena
- Magic Online
- Závěr
- Důležité odkazy
Historie Magic the Gathering
Nejprve si karetní hru Magic the Gathering trochu představíme, ale nebojte nemám vás v plánu zdlouhavě nudit. :)
Magic byl vymyšlen Dr. Richardem Garfieldem a posléze v roce 1993 vydán společností Wizards of the Coast. Prvotní záměr byl dát hráčům hru, kterou si sebou můžou vzít kamkoliv (například konvence) a která každému hráči umožní postavit si balíček, reflektující jeho styl. K tomu slouží od začátku 5 barev a každá z těchto barev se zaměřuje na jiný styl magie. Od první sady příznačně pojmenované Alpha se karetní pool rozrostl z 295 karet na něco přes 20 000 a stejně tak se i rozrůstá hráčská základna, která v roce 2018 čítala přes 35 milionů lidí.
Hned následující rok po vydání (1994) se konalo první mistrovství světa. Česká republika pak nemusela čekat na titul šampiona dlouho a v roce 1997 se jím pyšnil Jakub Šlemr.
Ve stejném roce nám i vyšla první digitální verze Magicu - Shandalar, ale dnes v konkurenci MTGO a MTGA si na ni vzpomenou především veteráni z nostalgie. Dnešní doba digitálním způsobům hraní přeje a hlavně Aréně se daří konkurovat v prostředí esportů.
Magic the Gathering je tedy stále populárnější hra, která nám přináší několik způsobů hraní a tak si v ní najde své každý.
Základní princip karetní hry Magic
Běžně se jedná o hru dvou hráčů se 60-ti karetními balíčky složenými z jedné nebo více z pěti barev. Tyto balíčky se skládají ze zemí (land) pomocí kterých hrajeme permanenty (například creature, enchantment nebo planeswalker) nebo kouzla s jednorázovým efektem (instant a sorcery). Oba dva hráči si po zamíchání vezmou do ruky 7 vrchních karet a nastaví si životy na 20. Potom se střídají po kolech a snaží se ubrat soupeřovi životy na 0 a tím zvítězit. Pravidel hry se ale nemusíte příliš bát, přirovnal bych hru Magic the Gathering k šachu, hrát se dá začít snadno, ovládnout hru je to co zabere čas.
Jak začít hrát Magic the Gathering
V dnešní době máme několik možností jak začít s hraním této populární hry. Nejdříve musíme vědět, jestli chceme hrát papírovou verzi hry a nebo digitální (případně obě).
Výhoda papírového Magicu je atmosféra, setkávání se s ostatními hráči a v neposlední řadě i samotné karty. Díky tomu, že při papírovém hraní nejsme limitováni tím, co nám povolí programátoři, můžeme hrát prakticky jakkoliv chceme. Můžeme hrát jak čistě pro zábavu s kamarády ve formátu na kterém se dohodneme (klidně i vymyšleném), tak i kompetitivně na organizovaných turnajích v lokální herně. Papírový Magic má i velké množství produktů, které nám umožní okamžitě naskočit do hry. Musíme však počítat, že v závislosti na tom jak moc se mu budeme chtít věnovat, budeme i muset investovat do karet a případně doplňků.
Když navážu na setkávání s ostatními hráči, tak silně doporučuji, v případě, že plánujete hrát s nějakou skupinou hráčů, nejprve zjistit co hrají. Pokud vám poví, že modern nebo legacy, tak si proti nim příliš se základním planeswalker balíkem nezahrajete. I se zkušenějšími hráči se dá ovšem domluvit i na více beginner-friendly hře. Osobně mám několik balíčků právě proto, kdybych si chtěl zahrát s někým kdo Magic ještě příliš nezná. Často ale také nový hráči začínají najednou se svým kamarádem nebo partnerkou a pak není nic snadnějšího než si koupit dva podobné produkty a hrát s nimi.
Ještě zmíním, že pokud nás brzy pustí do heren a obchodů, tak dříve jsem vídával v některých obchodem balíček pro nového hráče zdarma v jedné z 5 barev, věřím, že tyto produkty stále ještě někde budou nabízet, do té doby si pojďme ukázat nějaké produkty, které si můžeme domů objednat i poštou, třeba z našeho partnerského eshopu Veselý drak.
Pro začátek jsou výbornou volbou předpřipravené balíčky se kterými můžeme rovnou začít hrát. Těch je několik druhů na výběr. Nakonec článku dávám i odkaz na jedno z youtube videí, kde prochází základy hraní a které doporučuji shlédnout pokud se s hrou chcete seznámit ještě před tím, než investujete své těžce vydělané peníze. :) (Zadarmo se dá také hrát MTGA, o ní bude ale ještě mluvit.)
Ideálním startovacím produktem na seznámení se světem Magic the Gathering je Starter Kit. Obsahuje za opravdu nízkou cenu 2 balíky, takže můžete rovnou hrát, navíc má také hezkou příručku, která vysvětlí vše potřebné pro hru a jako bonus i kód do MTG Arény. Pokud bych chtěl někomu ukázat o čem Magic je, tak bych volil právě tento produkt.
Další volbou jsou různé Planeswalker Decky, které mám doma schované právě pro případy, kdyby si se mnou chtěl zahrát někdo nový, ale je to za mě jasná volba, pokud jsem rozhodnutý, že Magic chci hrát, i když nemám zatím mnoho zkušeností. Nejen že každý obsahuje jednoho planeswalkera, ale často i nějaký ten booster, kde můžeme rozbalit karty, které náš balíček dále vylepší. Kvalita karet bude o něco vyšší než u starter kitu, ale nesmíme zapomenout, že si s kamarádem již musíme pořídit každý vlastní, ostatně jako je to u všech následujících produktů.
Velmi zajímavým produktem pokud chceme něco pro začínající hráče, ale plánujeme hrát ve více lidech je Magic the Gathering Game Night, díky němu můžeme hrát až v 5 lidech s 5 jednobarevnými balíčky. Ideální na zábavný večer s kamarády.
Challenger Decky pro pokročilejší hráče
Pokud jsme již nasbírali nějaké zkušenosti nebo si už nechceme hrát jen tak pro zábavu, ale chceme zažít úroveň klasického turnajového hraní, tak máme každý rok aktuální Challenger Decky. Jsou již o něco náročnější na hraní, a proto bych je doporučil již někomu, kdo ovládá základní pravidla, protože se jedná o verze velmi úspěšných balíčků z turnajové scény. Takže bych se ani nebál s nimi vyrazit na svůj první turnaj do své lokální herny. Důležité je podotknout, že tyto balíčky jsou koncipovány na formát Standard, takže například nějaké z předchozích let si už na tomto formátu nezahrajete.
Brawl a Commander jako zajímavá alternativa
Pokud se chceme vydat trochu jinou cestou, tak je zde možnost Brawl (60 karet) nebo Commander (100 karet) balíků. Všeobecně jsou to opět produkty spíše pro zkušenější hráče, nicméně je to velice populární formát hraní, kdy máme stranou ještě svého generála, kterého můžeme opakovaně sesílat. S cenou se poslední dobou dostávají nízko a celkově je to obrovsky populární formát, jedním z důvodů je i to, že každá karta, kromě základních zemí se hraje pouze jednou, a tak jsou hry pokaždé alespoň trochu jiné.
Digitální hraní v podání MTG Arena
Relativně nová forma hraní, která zjevně vyšla jako přímý konkurent hrám typu Hearthstone. Její největší předností je, že ji lze hrát zcela zdarma (je zde i možnost nákupů, které nám urychlí získávání nových karet) a můžeme se zde i účastnit různých turnajů ve kterých můžeme hrát i o ceny (a to vše stále zcela zdarma).
Úžasné pro nové hráče je to, že je hra opravdu jednoduchá na ovládání, sama si hlídá pravidla a nezatěžuje nás všemi rozhodnutími. Pokud by nám to nevyhovovalo, stále se dá přepnout do plně manuálního módu. Osobně si ale taky užívám to, že si nemusím hlídat, kdo má prioritu, nemusím tapovat země a nebo seřazovat efekty na stack. Hra nám také dává najevo, když můžeme něco udělat a nebo kdy nemůžeme dělat nic. V prvním případě zastaví a počká na nás a ve druhém pokračuje do další fáze.
Menší nevýhodou je, že zde nenajdeme všechny karty, které existují v papírové podobě, a tak si nezahrajeme ani většinu starších formátů, které jsou k dispozici jinde. Například na MTG Online.
MTG Arena je také velmi oblíbená mezi profesionálními hráči, protože nejen, že je velmi podporovaná ve formě vrcholového organizovaného hraní, ale také umožňuje velké množství testování za krátkou dobu z pohodlí vašeho domova.
Výborný návod, jak s Arénou začít si můžete přečíst v jednom z našich starších článků.
Magic Online
Jako poslední možnost, kterou chci zmínit je MTG online. Nepovažuji ji zdaleka za vhodnou do začátku a naprostá většina hráčů všech úrovní bude preferovat předchozí možnost, ale i tak myslím, že je dobré ji zmínit. Jedná se o další možnost online hraní, která zde byla již před Arénou. Má však větší nároky na zkušenosti hráče i na jeho peněženku. Karty si zde musíte kupovat a všechno rozhodování děláte za sebe. Ovládání je komplikovanější - právě protože nám dává větší kontrolu. Zahrajete si zde mnohem více formátů než nabízí Aréna a to i s jinak extrémně vzácnými kartami. Právě dostupnost starších formátů v digitální podobě, něco co Aréně chybí, je v tomto ohledu jasnou výhodou. Může se zdát, že díky Aréně je na ústupu, ale nečekám že někam brzy zmizí.
Shrnutí na závěr
Osobně si myslím, že v každém případě byste si měli nainstalovat Magic the Gathering Arénu, i pokud chcete hrát spíše papírové karty, tak Aréna pomůže snadněji a rychleji pochopit základy hry. Hrát se dá jak proti neznámým lidem, tak proti kamarádům. Pokud jsou vaše ambice větší, tak Aréna dostává výraznou podporu a lze se tu pouhým hraním dostat rychle nahoru a začít si budovat jméno ve světě Magicu.
Úplným začátečníkům, co si hru chtějí spíše odzkoušet doporučím pořídit si Core Set 2021 Starter Kit a pokud s hraním začínáte, tak se můžete vydat i cestou Planeswalker Decků.
Nezapomeňte své karty také chránit a koupit alespoň nějaké levnější průhledné obaly nebo ideálně o něco komfortnější barevné obaly. Ty s obrázky mi nikdo dlouho nevydržely, takže osobně preferuji Dragon Shield Matte. Případně si projděte podrobnějšího průvodce, který zde na CMUSu průběžně aktualizujeme.
Pokud vás hra zaujala a chtěli byste se dozvědět více o jejích základních principech a fungování, tak zde máte další články, které vám s tím určitě pomohou.
- Základní pravidla a mechaniky hry
- Jak na správnou volbu manabase
- Jak postavit svůj první balík
- Schopnosti bytostí v karetní hře Magic
Pokud jste zkušení hráči Magicu, tak nám určitě dejte vědět do komentářů jak jste začínali vy. A pokud jste začátečníci, tak se určitě nebojte zeptat v komentářích na cokoliv budete potřebovat, rádi vám poradíme.
Přeju hodně štěstí na začátku a pokud jsem vás přesvědčil, tak se uvidíme třeba v Aréně. Tak zase příště. :)
Komentáře
Přispívat mohou pouze přihlášení uživatelé. Pokud chcete vložit komentář, přihlaste se ZDE.
Pondelí s Komandérem - Pán s Prstenem
Ač komandéra hraji velmi málo, rád odTebe čtu každý článek:) Nejvíce mne pobavila polemika s Aragornem. To, že Wizárdi ztvárnili Saurona...
všechny komentářeStředeční výhledy 20/2024
Byznys byl a je, pro mne bohužel, v této hře od nepaměti. Byl to také, pro mne, hlavní důvod, proč jsem v 16ti letech, s přichodem edice...
všechny komentářeZapomenuté Mechaniky MtG: Cumulative Upkeep
Ďakujem za pekný komentár. :) To všechno, alebo nic, v článku samozrejme spomenuté je, asi si to kvôli referencii na Daru Rolins...
všechny komentářeReport z 30. Mistrovství světa World Championship v Las Vegas
Uf... Co na tohle všechno říct jiného, než... Vítej zpátky! :-) Přeji ti hodně štěstí. A to nejenom v Magicu, ale prostě celkově v...
všechny komentářeStředeční výhledy 19/2024
UPDATE: Co stalo ve Vegas, nezůstává jenom ve Vegas :-) O minulém víkendu se toho stalo opravdu hodně: Máme (staro)nového Mistra světa...
všechny komentářeRecenze Investování do MtG Collector Booster Boxů v roce 2024
Ano o tom som pocul, ale MtG viem aspon hrat aj pravidla a normalne a mam take predsudky, ze Pokemon je len pre male deti :).
všechny komentáře