Články
Historic metagame, aneb co čekat od Mythic Invitational 2020
Historic metagame, aneb co čekat od Mythic Invitational 2020
Již za pár dní (od 10. září) se odehraje již dlouho očekávaný Mythic Invitational, který nám přinese velmi netradiční podívanou. Poprvé se zde totiž představí MTG Arena formát s označením Historic, který tak zažije svoji premiéru na tak velkém turnaji.
A protože i my se na turnaj tešíme, tak jsem si pro Vás připravil pohled na balíčky, které tento zajímavý formát nabízí. Od úvodního Historic článku, který jsem vydal na konci července se téměř neustále něco děje a metagame se tak pořád měnila. Posledním zásahem do formátu byl zákaz na kartu Field of the Dead, která byla převážně s Hour of Promise po vydání Amonkhet Remastered dost silná. To se dočtete i v posledních Středečních výhledech.
Čím je tento formát tak zajímavý?
Jelikož chápu, že ne každý hráč Magicu musí trávit svůj čas i na MTG Arena, tak by se hodilo v pár větách shrnout, proč je vlastně Historic, až tak zajímavý a každý by si ho měl minimálně vyzkoušet, už dlouho se totiž nejedná jen o "doplňkový program" na Aréně.
Wizardi se totiž v posledních měsících dost snaží a s vydáváním nových edic přišla spousta zajímavých karet, které jste si dřív na MTG Arena zahrát nemohli. Například v posledním velkém rozšíření Amonkhet Remastered přistála do kolekce spousta kvalitních karet, jako třeba Thoughtseize a Collected Company, které můžete znát i z jiných formátů.
Díky velkému množství karet a zajímavému power levelu se tak dost často setkáte s hodně pěknými balíčky, které umí i hodně šílené věci. Formát mi osobně přijde hodně zajímavý a aktuálně mě baví víc než Standard, který jsem ani po posledních zákazech mockrát nezapnul. Každopádně každého hráče baví něco jiného a já tu nejsem od toho, abych Vám vnucoval svůj názor, tak se pojďme podívat na to hlavní.
Co očekávat na Mythic Invitational?
Ve zbytku článku se Vám pokusím představit několik balíků z Historic formátu, které mají velkou šanci, aby se objevily na nadcházejícím turnaji. Decklisty a nějaké informace na které budu odkazovat jsem čerpal převážně ze stránky MTGGOLDFISH.
I když jsem se snažil vybírat pečlivě jen z toho nejlepšího co Historic nabízí, tak stále se jedná spíš o můj subjektivní názor, takže se následující informace snažte brát s rezervou. Článek nemá sloužit jako detailní rozbor metagame, ale spíš představit balíčky lidem, kteří se s tímto formátem často nepotkávají, nebo jen neví co by si mohli zkusit zahrát.
1) Sultai Midrange
Stejně jako na Standardu, tak ani tady se nevyhneme této trojbarevné kombinaci pod vedením Uro, Titan of Nature's Wrath. Váš plán je jednoduchý, díky zmíněnému Elder Giantovi a Growth Spiral se pokusíte vyložit pár landů navíc a seslat Nissa, Who Shakes the World, která Vám umožní dělat nefér věci, mezi které může patřit Ugin, the Spirit Dragon nebo velký Hydroid Krasis. To je ale pro všechny hráče dvojky již celkem známá kombinace.
Reagovat na hru soupeře můžete pomocí nejrůznějšího zabíjení, jako je staré známé Eliminate, Heartless Act, nebo plošný Extinction Event, což ale opět pro hráče MTG Arena není nic nového. Důležitou novinkou z Amonkhet Remastered je zde ale jednomanový Thoughtseize, díky kterému máte možnost "pokazit" plány Vašeho protivníka a vyřadit mu tak třeba jeho klíčové combo karty, nebo odpovědi na Vaše největší hrozby. Další posilou z tohoto rozšíření, které stojí za řeč je rozhodně Maelstrom Pulse, díky kterému máte celkem univerzální odpověď do většiny balíčků na formátu.
Pro karetní výhodu se v balíčku nachází Search for Azcanta, která umí zahazovat karty do hrobu a umožňuje Vám tak zahodit nepotřebnou výplň, která následně padne ve prospěch Uro, Titan of Nature's Wrath, což je vedlejší bonus kromě toho, že si zlepšíte draw.
Obecně se jedná o jeden z nejhranějších balíčků a byl bych dost překvapen, kdyby se na turnaji neobjevil alespoň jednou.
Pokud vás tato strategie oslovila, pokračujte na odkaz ZDE, kde naleznete list do MTG Arena.
2) Bant Control
Ani zde se nehneme od Uro, Titan of Nature's Wrath moc daleko, ale v tomto případě se jedná o můj o něco oblíbenější balíček. Bant totiž našel hodně pěknou kartičku z Amonkhet Remastered, kterou není nic jiného, než Approach of the Second Sun, který umožňuje jasnou výherní strategii.
Stejně jako u Sultai Midrange se i zde za pomoci Uro, Titan of Nature's Wrath a Growth Spiral snažíme dostat do hry víc zemí, než má soupeř (získat tak výhodu). Ovšem v čem se balíky rozcházejí je přístup ke hře, zde totiž chcete více reagovat na hru soupeře (control) k čemu Vám poslouží velké množství rušících kouzel. Mezi ty patří Absorb, Neutralize, nebo třeba nový Censor. Pokud Váš soupeř hraje spoustu bytostí a vy již nestačíte měnit klasicky "jedna za jedna", pak na řadu přichází plošná ničení v podobě nově přidaných Wrath of God.
I když balíček přišel při zákazech o "malého" Teferiho (Teferi, Time Raveler), stále je zde k dispozici jeho starší a dražší verze Teferi, Hero of Dominaria. Často na Planeswalker slotech najdeme i Tamiyo, Collector of Tales, která Vám pomůže hledat klíčové karty, případně vrátit nějakou důležitou kartu do ruky. Její role je pak podobná jako u Search for Azcanta, který je zmíněn výše. Avšak zde krom zahazování karet do Uro, Titan of Nature's Wrath navíc plní důležitou roli při zrychleném hledání druhého Approach of the Second Sun.
Je možné, že se někteří hráči vydají cestou klasického UW Controlu, který ale v článku zmiňovat nebudu, přece jen bychom si už neřekli nic moc navíc.
Pokud vás tato strategie oslovila, pokračujte na odkaz ZDE, kde naleznete list do MTG Arena.
3) Goblins
Balík, který osobně nemám moc rád a nejprve jsem zvažoval, že ho sem zařazovat nebudu, avšak osobní preference musí jít stranou, jsem si totiž celkem jistý, že ho nějaký hráč na turnaj zvolí, neboť se jedná o deck s vysokou popularitou na MTG Arena.
Nejsem si úplně jistý kam bych Historic Gobliny zařadil. Ano, jedná se rozhodně o Agresivní balík, ale dost často umí vyhrávat z ničeho a má hodně blízko ke Combo strategii, což si vysvětlíme následně.
Váš cíl zde je poměrně jednoduchý, chcete se co nejrychleji pokusit převálcovat Vašeho soupeře hromadou Goblinů. A pokud k tomu nebude stačit klasické přikládání, tak si nějaké jednoduše vykouzlíte z ničeho pomocí Muxus, Goblin Grandee.
A pokud se Vám šest many zdá hodně, tak i na to zde najdeme lék. Balík má totiž přístup k Skirk Prospector a Wily Goblin, díky kterým můžete generovat nějakou extra manu. Obzvlášť v případě Prospectora se jedná o potenciálně ohromnou akceleraci, kdy si třeba ve třetím kole zvládnete Muxuse seslat.
V balíčku následně najdeme spoustu dalších kvalitních karet. Haste Vám dodají Goblin Chieftain a Goblin Warchief. Za zmínku rozhodně stojí všestranný Conspicuous Snoop, díky kterému získává balík o dost větší konzistenci. K hledání dalších karet a potřebného Muxuse pak poslouží Goblin Ringleader a Goblin Matron.
I když hrát proti Goblinům může být dost často únavné, tak se jim nedá upřít jejich extrémní množství synergií, kdy spolu celý balík spolupracuje a každá karta dává perfektní smysl.
Pokud vás tato strategie oslovila, pokračujte na odkaz ZDE, kde naleznete list do MTG Arena.
4) Mono-B Gift
Z mého pohledu se jedná o dost zajímavý balíček, kterého jsem si všiml pořádně až v posledních dnech. Jeho vzniku totiž předcházelo až vydání Amonkhet Remastered, které přineslo God-Pharaoh's Gift a Gate to the Afterlife, který je pro Gift nedílnou součástí.
Strategie balíku je následovná. V úvodních kolech hry chcete na stůl dostat Vaše levné bytosti (převážně Zombie), které mají nějaký bonusový efekt. Například Stitcher's Supplier Vám pomůže s plněním Vašeho hrobu, nebo díky Cryptbreaker máte možnost získávat extra karty. Následně se snažíte dostat do hry klíčový God-Pharaoh's Gift, díky kterému získáváte extra výhodu na kterou porazíte soupeře.
Pro manovou akceleraci a plnění hrobu se zde nachází i Priest of Forgotten Gods a Phyrexian Tower, které dobře znají hráči nejrůznějších Sacrifice strategií.
Osobně jsem měl dřív rád Gift na dvojce a možnost si ho znovu zahrát na Historicu mě dost baví. Každopádně se jedná i o hodně silný balík a věřím, že ho na Mythic Invitational uvidíme.
Pokud vás tato strategie oslovila, pokračujte na odkaz ZDE, kde naleznete list do MTG Arena.
A co ostatní balíky?
Všem je asi jasné, že v rámci jednoho článku není možné představit všechny balíky, které se na nějakém formátu hrají, ale byla by škoda alespoň některé zajímavé varianty nezmínit, když už se nevešly mezi "hlavní čtveřici", které jsem se věnoval podrobněji.
1) Burn
Když to funguje na ostatních formátech, tak proč ne na Historicu. Díky Amonkhet Remastered balík získal hodně kvalitní karty, kterými jsou Soul-Scar Mage a Hazoret the Fervent.
2) Sacrifice
Mayhem Devil je pořád extrémně silná karta, která umí rozdat pořádné poškození. Sacrifice deck jsem zde nezmiňoval hlavně z důvodu rozmanitosti verzí, ve kterých se hraje, protože by bylo hodně obtížné jej shrnout v pár odstavcích.
3) Azorius Aggro (Aury, nebo Spirits) /
Za zmínku zde stojí krásná posila pro Spirits balíky v podobě Collected Company, kvůli které Spiriti splashují zelenou manu.
A to je pro dnešek vše. Pokud Vás zajímá víc o turnaji a budete chtít sledovat jak se vše bude postupně vyvíjet, tak Vám doporučím naší Coverage, která bude vydána v následujících dnech (odkaz bude doplněn). A co si o formátu Historic a jeho balíčcích myslíte vy? Co je Vaše nejoblíbenější strategie a máte pocit, že je metagame vybalancovaná? Určitě nám dejte vědět do komentářů.
Komentáře
Přispívat mohou pouze přihlášení uživatelé. Pokud chcete vložit komentář, přihlaste se ZDE.
Report z 4. ročníku Legacy turnaje Memoriál Davida Gilla
Tome, díky nejen za čtivý report, ale hlavně za uspořádá(vá)ní této akce - snad se to příští rok seskládá lépe s Eternal Weekendem! ...
všechny komentářeStředeční výhledy 22/2024
Uff... Hodně drsné... :-) Dal sis s tím nehorázně moc práce, takže moc díky! Určitě si to všechno projdu a do dalších Výhledů určitě...
všechny komentářeStředeční výhledy 23/2024
Omlouvám se, ale předvánoční Výhledy se samozřejmě psaly ještě ve větším shonu než obvykle. Takže když jsem ten Premodern pod organizátorem...
všechny komentářeZapomenuté Mechaniky MtG: Shadow
Wow, dakujem za poopravenie. :) Stastne a Vesele!
všechny komentářeCesta za cEDH do dalekého Lisabonu
Uplne rozumiem. Mne osobne to pride zvlastne, ako urobit zlozenie tych stolov tak, aby hrali proti sebe ti najlepsi a povedzme hraci s...
všechny komentářeAnatomie obchodu s kartami Magic the Gathering
Možná jsme se tam potkali:) Byla to dobrá doba, až na, v Brně všudepřítomné, nácky...ale to na Francouzské nehrozilo:) Jojo...Isič,...
všechny komentáře