Hraje se nekde v Pze s moznosti proxy karet?
0 hlasů
Po Legacy si představíme další z Eternal formátů a to Vintage. Byť jde o jeden z nejstarších formátů plný starých karet, tak z něj nemusíte mít strach. I zde si užijete spoustu zábavy a sami uvidíte, že se vám po počáteční nevoli zalíbí.
Vintage je formát, který pro většinu hráčů znamená něco nedosažitelného nebo nepředstavitelného. A myslím, že právě z těchto dvou důvodů se ho spousta hráčů obává. Doufám, že po přečtení tohoto článku si uděláte o Vintage jasnější představu a s radostí ji zkusíte, až se vás někdo někdy zeptá, jestli byste si nechtěli zahrát.
Type I neboli Vintage
V roce 1995 vznikly dva formáty - Type I a Type II (Standard). U nás se jednalo o "jedničku" a "dvojku". Na jedničce, které se dříve říkalo Classic, je možné hrát všechny karty až na ty, které mají efekty vyžadující manuální zručnost, ante karty, karty typu Conspiracy nebo karty, které by zpomalily chod turnaje (Shahrazad). Existuje na ní však něco, čemu se říká Restricted List. Karty na Restricted Listu se dají hrát v decku jen jednou.
Aby si v našich končinách člověk zahrál papírově Vintage na turnaji, opravdu potřebuje všechny karty. Uznávám, že to může být dost velký problém a tak jako příklad uvedu Ameriku, kde spousta heren na menších turnajích povoluje určité množství proxů (někdy celých 75), takže tam Vintage žije trochu více.
Pro hráče po celém světě však existuje levnější možnost jak hrát Vintage. V polovině roku 2014 na Magic Online vyšla sada s názvem Vintage Masters obsahující karty, které do té doby na Magic Online nevyšly (např. celá Power Nine - obsahující Moxy, Black Lotus, Ancestral Recall, Time Walk a Time Twister).
Vintage Restricted Card List | |
Ancestral Recall Balance Black Lotus Brainstorm Chalice of the Void Channel Demonic Consultation Demonic Tutor Dig Through Time Fastbond Flash Imperial Seal Library of Alexandria Lion's Eye Diamond Lodestone Golem Lotus Petal Mana Crypt Mana Vault Memory Jar Merchant Scroll Mind's Desire Mox Emerald | Mox Jet Mox Pearl Mox Ruby Mox Sapphire Mystical Tutor Necropotence Ponder Sol Ring Strip Mine Time Vault Time Walk Timetwister Tinker Tolarian Academy Treasure Cruise Trinisphere Vampiric Tutor Wheel of Fortune Windfall Yawgmoth's Bargain Yawgmoth's Will |
V České Republice jsem zažila různé reakce na výzvu ke hře Vintage, Vintage Cube nebo Highlanderu bez banlistu. Většina z těchto reakcí byl strach z toho, že:
Vintage není turn 1 kill formát
Chtěla bych poznamenat, že toto je jen mýtus. Prohra v prvním kole se přihodit může, ale není to pravidlo. Vintage je definována některými z omezených karet, hlavně fast manou (Moxy, Black Lotusem...). Stejně tak jako efektivní Legacy mana base vytváří Legacy formát, Vintage formát se vytvořil kolem fast many. Tato akcelerace hru urychluje a zhušťuje ji do několika kol. V prvních pár kolech na Vintage se děje o hodně více, ne jako na některých formátech, kde to může vypadat jako 'země, go'. Lidi si myslí, že všudypřítomnost omezených karet dělá z Vintage jen formát o zahrání jedné karty a následné counterovací bitvě. K tomu při hře dojde, ale cesta k tomu zahrát ten jeden spell je dlouhá a trnitá a vyžaduje spoustu rozhodnutí.
Vintage není jen o silných kartách, ale hlavně o vašem rozhodnutí
Někteří hráči se k Vintage nechtějí ani přiblížit, protože si myslí, že na Vintage nejsou žádné bytosti a hrají se jen silné (noncreature) spelly. Zaprvé, Vintage není jen o modrých balících a degenerativních combech. I přes to, že modré decky převažují (asi 60 procent) existují zde Null Rod a Prison decky, které jsou hodně potvorové. Bytost na Vintage není vybírána podle toho jak je efektivní v porovnání s mana costem, ale podle toho jakou schopnost má. Fish decky hrající spoustu bytostí se hráli po celé roky. S tím jak Wizardi tisknout silnější a silnější bytosti, dostávají se bytosti i do modrých decků, které zabíjeli Mindslaverem nebo Tendrils of Agony nebo jakýmkoliv jiným noncreature spellem. I prvotní decky hráli bytosti - Serra Angel nebo Juzam Djinn. Ty decky prostě potřebovali nějakou win condition a Channel/Fireball někdy nestačil. Bytosti byly důležité. Modré decky hráli Morphlinga a Ophidiana. Juggernaut a Triskelion skákali na oponenty z Workshopů, Oath decky kazili den ostatním Tidespout Tyrantem a Eternal Witnesskou. Jen se podívejte na Dredge. Co vidíte kromě přibližně 15 zemí? Primárně bytosti. Fish decky a jiné tribal decky jsou založené na bytostech. Hrávali se Goblini, Elfové a dokonce i Construct tribal se dal hrát na Vintage. Dnes máme Eldrazi, Thalia Tribal a Monanstery Mentor a Young Pyromancer, kteří ovládají Vintage.
Co se broken spellů týče. Tohle je něco, co je dosti subjektivní. Spelly jsou obvykle broken pro ty, co nejsou zvyklí s nimi hrát. Chvíli trvá, než zjistíte jak s těmito spelly zacházet. Až se to naučíte, zjistíte však, že Vintage je ve skutečnosti o nuancích, protože všichni mají k dispozici tyto spelly.
Poté, co jste dali předsudky stranou, se můžeme blíže podívat na to, jak vypadají decky na Vintage.
Pět pilířů Vintage
Pro některé hráče kouknutí se na to jak takové decky vypadají, nemusí stačit k pochopení toho, co ty decky při hře dělají. Spousta decklistů vám může připadat podobná. Vintage decky obsahují určité struktury. Podle těchto struktur můžeme decky rozdělit do různých kategorií. Původně těchto kategorií (pilířů) bylo pět, ale ráda bych jeden pilíř rozdělila na dva. V následujícím textu bude tudíž 6 kategorií.
Struktury decků jsou postavené kolem určité karty (nebo bývaly) a tyto karty daly deckům svůj název. Jedná se o karty: Mana Drain, Mishra's Workshop, Bazaar of Baghdad, Dark Ritual a Null Rod. Mluvíme pak tedy o Drain, Shops, Bazaar, Ritual a Null Rod balících.
Drain decky
Drain decky jsou obvykle big blue controly (hrající 8 kusů power nebo celý power). Může se jednat o combo-controly, tempa, ne jen o hard controly. Obecně tyto decky jsou pomalejší a snaží se mít, co nejvíc zdrojů, ať už manových nebo karet v ruce. Obvykle vyhrávají na to, že nalížou více karet a pak v jedné velké counterovací bitvě vyhrají. Draw engine těchto decků může být různý. Některé hrají třeba Thirst for Knowledge, další používají Standstill nebo Gush. Finisheři v těchto balících mohou být skoro cokoliv. Nejčastějšími jsou Tinker obvykle hledající Blightsteel Colossa, Time Vault/Voltaic Key combo, planeswalker jako je třeba Jace, the Mind Sculptor, nebo Oath of Druids hledající v decku Auriok Salvagery nebo Griselbranda. Existují i více artefaktově založené modré decky, které jsou více zaměřené na combo, ale jsou více náchylné na Null Rod nebo Stony Silence. Také si dávejte pozor na největší zloděje multiversa - Notion Thiefa a Dacka Faydena.
i_b_TRUE
1 Arcane Laboratory |
3 Mystic Remora |
4 Grafdigger's Cage |
1 Nihil Spellbomb |
1 Hurkyl's Recall |
1 Steel Sabotage |
2 Ingot Chewer |
1 Strip Mine |
1 Toxic Deluge |
Shops decky
Shops decky jsou artefaktové prison decky, které využívají Mishra's Workshop a fast manu k tomu hrát brzo lock karty jako jsou Thorn of Amethyst, Sphere of Resistance, Tangle Wire, Lodestone Golem. Nabourávají mana base pomocí Wastelandu a Strip Mine, které občas mohou být použity opakovaně díky Crucible of Worlds. Tyto decky vyhrávají skrze combat. Některé prison decky hrají Kuldotha Forgemastera, který obvykle hledá Steel Hellkite nebo Sundering Titana (nebo další velmi otravnou bytost). Existuje agresivnější a v současné době častější verze Shops decku, která hraje Arcbound Ravagery. Ale cokoliv může na vás vyskákat z Mishra's Workshopu. Některé z těchto decků hrají Eldrazi, Thought-Knot Seera a někdy i Reality Smashera. Tyto karty však nejsou artefakty a tak se může stát, že Shops pilot nebude schopen najít bezbarvý zdroj many nutný na zahrátí těchto karet (vzhledem k tomu, že Moxy produkují barevnou manu a Workshop dává manu jen na artefakty). Kaladesh však přinesl zcela nové artefakty - vehicly. I karty jako Fleetwheel Cruiser a Skysovereign, Consul Flagship se dostaly na Vintage.
UnrestrictBrainstorm
3 Crucible of Worlds |
4 Grafdigger's Cage |
1 Relic of Progenitus |
3 Tormod's Crypt |
2 Dismember |
2 Karakas |
Bazaar decky
Bazaar decky jsou decky založené na využívání hrobu jako primárního zóny. Tyto decky jsou buď agresivní jako jsou všechny různé druhy Dredge nebo reanimátory. Reanimátory už se v současné době moc nehrají za to Dredge je běžný pořád. Jedná se o nejvíce lineární deck a také o nejlevnější deck na Vintage. Snaží se domulliganovat do Bazaar of Baghdad (za pomoci Serum Powderu) a pak zahodit přes Bazaar karty s Dredge abilitou do hrobu. Díky Dredge abilitě pak může hráč dostat do hrobu spoustu karet. Mezi nimi bytosti, které se umí za určitých podmínek vrátit z hrobu do hry (jako Ichorid, Bloodghast a Narcomoeba). Tyto bytosti mohou být obětovány pro zaplacení flashback costu Cabal Therapy jmenujíc Force of Will, aby druhá karta s Flashback costem mohla být zahrána a aby prošla - Dread Return. Dredge decky jsou postavené kolem karty Bridge from Below, který je hlavní generátor bytosti v decku. Pokud je Bridge v hrobě vytvoří Zombie token, pokud hráči Dredge umře nějaká bytost. Cabal Therapy/Dread Return se o tento scénář umí postarat. Zombie takto vytvořené pak mohou díky zreanimovanému Flame-Kin Zealotovi nebo Dragonlord Kolaghan získat Haste a oponenta rovnou zabít.
Dredge má dobré matchupy se spoustou decků a vyhrává první hry skoro zadarmo. Porazit tento deck jde jen s velmi dobře připraveným sideboardem (obvykle 6 karet). Kvůli tomu, že plán Dredge je hodně lineární může snadno na nasidované karty umřít a to je důvod proč některé Dredge mají na nasidované hry jiný plán jak vyhrát - např. přes Dark Depths a Thespian's Stage. Některé Dredge hrají i modrou disrupci - kromě Mental Misstepu hrají i Force of Will a Mindbreak Trap.
kingneckbeard
4 Dark Depths |
1 Riftstone Portal |
4 Thespian's Stage |
4 Urborg, Tomb of Yawgmoth |
2 Vampire Hexmage |
Ritual decky
Ritual decky jsou combo decky složené primárně z omezených karet. Existují tři různé typy kombo decků - Belcher, Doomsday a The Perfect Storm nebo Long. Všechny tyto decky se snaží vyhrát hru, co nejrychleji (obvykle).
Belcher decky jsou artefaktové decky, které umí vyprodukovat velké množství many a snaží se co nejrychleji najít kartu Goblin Charbelcher a její aktivací vyhrát. Tento deck obvykle hraje buď 0, nebo 1 zemi, která může být nalezena buď Expedition Map nebo Land Grant (závisí na verzi decku). Null Rod efekty tento deck úplně znemožní a tak některé z těchto decků sidují disrupci, která je však také zpomalí.
Doomsday decky jsou velmi složité na hraní, avšak jsou velmi silné. V zásadě se snaží o jedno - o vyresolvování Doomsdaye a vytvoření následné pěti-karetní hromádky, který jim umožní vyhrát. Od té doby, co vyšla karta Laboratory Maniac, většina Doomsday decků používá tuto kartu jako svoji win condition. Doomsday hraje disrupci jak v modré tak černé barvě. Jedná se o velmi odolný deck. Sideboard se může hodně lišit a může hru oponentovi ztížit ještě víc.
ravager101
3 Ancient Tomb |
1 Island |
3 Defense Grid |
1 Empty the Warrens |
2 Sadistic Sacrament |
2 Hurkyl's Recall |
3 Ravenous Trap |
Null Rod decky
Null rod decky jsou potvorové decky na Vintage. Tyto decky pokulhávají mezi všemi decky hrající power karty a fast manu a tak se snaží tyto decky zpomalit tím, že hrají Null Rod efekty. Null Rod vypne jak Moxy, ale také Time Vault/Voltaic Key combo a přinutí tak decky hrát férově. Deck, který je zvyklý mít přístup k fast maně se může dostat rychle do problému, když musí najednou záviset na 15 zemích, které mezitím mohou být zničené Wastelandem. Null Rod decky obvykle nekončí jen u Null Rodu, hrají i další lock karty jako jsou Thorn of Amethyst nebo Thalia, Guardian of Thraben, které hraní noncreature spellů děla ještě těžší. Nejhranější archetyp z této skupiny jsou tzv. hatebeaři. Bílá barva má spoustu bytostí, které umí deckům závislých na cantripech dost znepříjemnit život. Null Rod decky však nemusí být nutně hatebeaři. Kdysi Goblini a Elfové byli normálně hrávané decky, i Merfolci bez poweru umí stále vyhrávat nad decky s powerem. Věřte mi, koukání na Cursecatchera ve Vintage je o dost jiné než na Modernu nebo Legacy.
Deck, který jsem se rozhodla vybrat na ukázku je Null Rod Eldrazi deck bez poweru od Jasona Jaca, který s tímto deckem na NYSE Open (jeden z největších amerických Vintage turnajů) uhrál 6:1:1. Obvykle však hatebeaří, White Eldrazi a Eldrazi decky hrají power. Jsou však i poměrně často vidět bez poweru.
Jason Jaco
4 Leyline of Sanctity |
4 Leyline of the Void |
4 Grafdigger's Cage |
1 Ulamog, the Ceaseless Hunger |
1 Warping Wail |
1 Spatial Contortion |
Gush tempo decky
Je zde ještě jeden typ decku, který bych chtěla zmínit. Vždy jsem tento typ decku uváděla pod Drain decky, ale poslední dobou Gush decků je tolik, že si podle mě zaslouží svojí vlastní kategorii. Tyto decky mohou fungovat jako control, ale také i jako Null Rod deck, což není zrovna případ big blue drain decků, které hrají většinu poweru (tudíž Null Rod jim dost vadí) a k beatdownu mají opravdu daleko. Tyto decky jsou často tempo decky postavené okolo karty Young Pyromancer nebo Monastery Mentor. Tyto decky jsou hodně flexibilní a mohou být pozměněny, aby byly, co nejefektivnější proti konkrétní metagame - mohou být tak buď více agresivní nebo naopak kontrolnější s nutností proaktivity. Názvy těchto decků se liší, ale cokoliv obsahující v názvu Delver, Monastery, Mentor, nebo Therapy označuje tento druh decku (pozn. Jeskai Control je označení pro UWR Mentor decky, takže i pod tímto názvem můžete najít tento typ decku). Tyto decky používají Gush draw engine a jsou velmi konzistentní, což však také znamená, že hrají relativně fér hru (v porovnání s jinými Vintage decky).
stsung
MTGO Power Nine Challenge
1 Baleful Strix |
2 Ingot Chewer |
2 Pyroblast |
1 Echoing Truth |
1 Murderous Cut |
3 Grafdigger's Cage |
2 Null Rod |
1 Tormod's Crypt |
1 Shattering Spree |
1 Toxic Deluge |
Power level
I přes to, že na Vintage je možné hrát víceméně jakoukoliv kartu, je nutné si uvědomit, že karty, které chceme hrát, musí být dostatečně silné. Ty karty musí být schopné konkurovat těm nejsilnějším kartám, které byly kdy vytištěny. Toto platí pro každý formát, ale na Vintage je to vidět ještě o něco více, protože karty na Restricted listu jsou opravdu silné. Budget verze těchto karet tyto karty nemohou ani zdaleka nahradit. Pokud si chcete líznout 3 karty je zde Ancestral Recall a žádná jiná karta tuto nahradit nemůže. Tohle neplatí jen pro karty na restricted listu, ale i pro jiné. Např. Preordain je velmi silná karta a není žádný důvod, abyste ji nehráli nebo nahrazovali kartami horšími, jako jsou třeba Serum Visions nebo Sleight of Hand. Stejně tak jako je Swords to Plowshares nejlepší removal na Legacy, je tato karta i nejlepší na Vintage etc.
Toto však neznamená, že neexistují budget decky bez poweru, které by nemohly vyhrávat nad ne-budget decky s powerem.
Výběr decku
Když se hráč rozhodne investovat do Vintage bude si muset vybrat jaký deck bude chtít hrát. Přistoupit se k tomu dá dvěmi způsoby. Jsou zde decky, které vyžadují dobrou znalost decku, jsou proaktivní a obvykle lineární. Hraní s těmito decky je ze začátku snazší, protože nevyžaduje znalost zbytku metagame. Takové decky jsou např. Dredge, jiné combo decky (Doomsday nedoporučuji) a Shopy. Ve druhé skupině jsou Gush decky nebo big blue decky. Tyto decky vyžadují znalost celého formátu, protože jsou to primárně interaktivní decky. Některé decky z této skupiny jsou, ale férovější a tak jsou i dobrým vstupním bodem do formátu.
Interakce karet
Někdy se zeptám, jestli si se mnou někdo nezahraje Vintage a pak musím odpovídat na dotazy typu "Jak takový Oath deck vyhrává?" Odpověď "Třeba Griselbrandem" obvykle moc nepomůže, protože následuje další otázka "Cože ten Oath of Druids dělá?". I přesto, že pro spoustu lidí je jasné jak takový deck funguje, někteří prostě neví, protože ani neví, ani co dělá ten divný zelený enchantment v decku.
Oath (of Druids)
Díky Oathu hráč může dát bytost z knihovny do hry (a zbytek do hrobu). Má to však jeden háček, aby tak mohl učinit, musí mít méně bytostí než oponent (resp. vybrat oponenta, co jich má více). Vzhledem k tomu, že některé decky ani bytosti nehrají, používají Oath decky jednu zemi - Forbidden Orchard. Forbidden Orchard totiž za tapnutí je schopen vyrobit manu libovolné barvy za cenu toho, že oponent dostane pod kontrolu 1/1 Spirita. Takto může hráč Oathu ovlivňovat počet bytostí ve hře a tak zabránit oponentovi využít Oath i pro sebe. Oath decky obvykle hrají 2-3 bytosti v decku. Bytosti, které můžeme očekávat jak main deck nebo v sidu jsou například Griselbrand, Emrakul, the Aeons Torn, Auriok Salvagers, Inferno Titan, Void Winnower nebo Elesh Norn.
Nekonečno kol
Time Vault a Voltaic Key je kombinace karet, která dá hráči nekonečně kol. To však nemusí znamenat, že dotyčný hráč umí hru vyhrát. I když se toto stává spíše vzácně, občas se stane, že má smysl dohrávat nastavené kola. Například pokud controller těchto dvou artefaktů má na stole Dark Confidanta nebo Mana Cryptu. Tyto dvě karty totiž umí dát dostatečně damage a hráče tak zabít.
Voltaic Key je karta, která má více uplatnění než odtapování Time Vaultu. Může vygenerovat více many odtapnutím většího mana šutru (Mana Crypt, Mana Vault, Sol Ring), může z bezbarvé many udělat barevnou (odtapnutí Moxu), může líznout dvě karty Sensei's Divining Top atd. Time Vault je dost často mrtvá karta sama o sobě pokud není v kombinaci s klíčkem nebo Tezzeretem. Tezzeret the Seeker umí najít obě dvě karty. Tezzeret sám umí odtapovat, a tak stačí najít jen Time Vault a příští kolo tak mít nekonečně kol.
Tinker
Tinker je karta, kterou uvidíte často. Spousta decků ve Vintage hraje hodně artefaktů a Tinker může mít různé cíle. Nejčastějšími cíli jsou Blighsteel Colossus nebo část předchozího zmíněného comba. Proti některým deckům, Tinker decky mají jednu jedinou šanci jak vyhrát - zahrát Tinker, co nejrychleji. Decky, co zrovna nehrají Swords to Plowshares budou mít dost problém se Blightsteel Colossa zbavit.
Fastbond/Gush a Vůle
Fastbond je velmi silná karta i když se vám tak nemusí zdát. Když je tato karta spojena s draw enginem jako je Gush tak se stává Fastbond smrtící kartou. Gush může být zahrán za alternativní cost (a člověk tak získá dvě many, co si dal do poolu). Díky Fastbondu tyto země mohou být za malou cenu znovu zahrány. Za modrou manu pak může hráč zahrát nějaké cantripy a dostat se tak k dalšímu Gushi a story může pokračovat dále. Pokud náhodou Fastbond hráči vyresolvuje Yawgmoth's Will může si dělat už úplně, co chce a to hru obvykle ukončí.
Yawgmoth's Will je karta, které byste se měli bát. Může combo decku dodat více zdrojů, které potřebuje k vítězství nebo může controlu dát takovou velkou karetní výhodu, kterou nedokážete dohnat.
Když jsem jednou streamovala, jeden z přihlížejících se mě zeptal, k čemu jsou Vůle a Fastbond dobré (protože jsem zcounterovala Fastbond aniž bych o tom vůbec přemýšlela a pak jsem poznamenala, že 'ještě Vůle a skončila jsem'). Rozhodla jsem se proto uploadovat jednu situaci, která ukazuje, co se vám může přihodit, když si nedokážete poradit s těmito kartami.
Library of Alexandria
Library of Alexandria je karta, kterou bych ráda viděla jako součást Power Nine a věřím, že nejsem jediný člověk, který tuto kartu považuje za desátou kartu Poweru. Tato karta sama o sobě vyhrává hry. Položená Library na stůl první kolo je opravdu nebezpečná a spousta nových hráčů podceňuje sílu této karty. Kata musí být buď zničena (Stripkou nebo Wastelandem) nebo hráč musí jejího controllera zbavit nějakých karet na ruce. To znamená, že buď hráč hrající proti Library of Alexandria bude mít k dispozici discard nebo bude schopen zahrát dostatečně velkou hrozbu, kterou bude oponent nucen zrušit. Ten co má Library ve hře bude muset spravovat počet karet na ruce, což dost často znamená nehrát zbytečně kouzla.
Nebojte se Vintage
Po přečtení tohoto článku se doufám nebudete Vintage bát. Když vám někdo nabídne, že byste si mohli zahrát Vintage, doufám, že to zkusíte a objevíte, co tento formát nabízí. Mýty, které spousta lidí šíří dál je něco, co byste měli ignorovat a sami byste měli formát prozkoumat a zjistit jestli se vám líbí nebo ne.
Buďte však připraveni prohrávat. Jako nový hráči Vintage brzo zjistíte, že je spousta věci, co se mohou přihodit a mohou hru okamžitě ukončit. Ze začátku se vám to může zdát jako hrozně nefér, ale později se naučíte tyto broken věci očekávat a zabránit jim. Potkala jsem spoustu hráčů, kteří zanevřeli nad Vintage jen protože se jim v jedné hře stalo, že nebyli schopni cokoliv zahrát, protože od prvního kola koukali na nějaké zdražovadla nebo protože v prvním kole čelili něčemu, co by je další kolo zabilo. Nevzdávejte se. Pozorujte, zkoumejte a učte se. A jen po tom všem, suďte.
Sama jsem dost her za svůj Magicový život prohrála a jednou jsem se rozhodně cítila tak jako někteří z těch, co se rozhodli Vintage opustit. Hrála jsem Duels of the Planeswalkers a zažila něco dosti neočekávaného.
V jedné z DotP her, když se dostanete na konec campaigne čeká na vás boss - Karn - hrající artefaktový deck. To by samo o sobě nebyl problém. Nečekala jsem žádné podlosti od hry, která má hráče naučit Magic. Vzhledem k tomu, že jsem se k bossovi dostala velmi snadno, tak proto mě oponentovo první kolo dost vyvedlo z míry. Počítač zahrál Island, Mox Saphire (začal jsem zjišťovat, co se to ksakru děje), další Mox, Tinker. To už jsem věděla, že moje jediná spása bude Swords to Plowshares, které by byly schopné nezničitelného Colossa poslat do exilu. Můj deck úrovně někde mezi Zendikar/Worldwake sealed deckem a draftem mi odpověď kupodivu nedodal. Začala jsem přemýšlet, jaká byla asi reakce hráčů, kteří nepatří mezi Magicáře nebo se jedná o casual hráče, kteří o Vintage nikdy neslyšeli. Přemýšlela jsem nad tím tak dlouho až jsem se rozhodla na různých fórech a in-game zeptat. K mému překvapení většina hráčů prostě bosse zkusila na nejnižší obtížnost zabít. Někteří prostě čekali až AI zmulligenuje do pěti, aby měli nějakou šanci. Ale všichni vydrželi. Některým to trvalo sice 300 her (tomu říkám trpělivost).
Udělejte to samé. Hrajte do té doby, než zjistíte jak hrát proti ostatním deckům na Vintage. Nebojte se těch decků. Občas dělají nefér věci, se kterými nic neuděláte. Avšak i opačný případ může nastat. Váš deck může také dělat neskutečné věci a oponenta zabít aniž by byl schopen cokoliv udělat nebo se vůbec dostat ke svému prvnímu kolu. Prostě některé opening handy se porazit nedají. Zde je jedno video, kdy mi deck dodal vše, abych mohla totálně zesměšnit Nielse, mého chudáka oponenta. Toto video ukazuje jak moc silná je nejdražší a nejvíce ikonická karta Magicu - Black Lotus.
Hrát Vintage může být dost challenge, ale stojí za to, protože každá výhra je velmi uspokojující. Vintage totiž odměňuje hlavně skill a tak dost výher si prostě musíte zasloužit. Ale ať už budete vyhrávat nebo prohrávat, Vintage je hlavně zábava!
Děkuji za přečtení. Najdete mě na Magic Online jako stsung nebo na twitteru @stsungjp.
-S'Tsung
Hraje se nekde v Pze s moznosti proxy karet?
0 hlasů
Pokud myslis turnajove, tak moznost hrani s proxy neni.
0 hlasů
Pěkný a hlavně zajímavý článek
Podobnou zkušenost s jinou verzí DotP mám také. Hrál jsem bílý life gain balíček proti Nicol Bolasovi. Od prvního kola moxy, docela brzy cruel ultimatum, Griselbrand nebo Grave Titan. Po mnoha opakováních hry se mi diky life gainu a dost vzácnému removalu v mém balíčku podařilo zůstat tak dlouho naživu až se Bolas díky spoustě prolizů dolízal do konce knihovny. Ale byla to výzva porazit Bolase
0 hlasů
Tak oprava Griselbranda Nicol nehrál zato moxy, měl pro jistotu v play setech :-)
Pokud by to někoho zajímalo tak Bolasův deck je tady http://www.mtgvault.com/malchion/de...
0 hlasů
Dik za komentar.
Poprve co jsem s mono green tlacakem nebo necim v tom stylu dostala strasne po tlame jsem si radsi vzala mleti a bylo, protoze hrat s balikem co je slozeny vicemene jen z potvor proti necemu s hromadou zabijeni a Cruel Ultimatem bylo na me trochu moc. Stalo me to dva pokusy, ale taky jsem si pripadala lehce podvedena^_^. Primarne teda jsem si predstavovala ty chudaky, co se Bolase opravdu snazili zabit nejakyma bytostma. .
0 hlasů
On byl výživný i encounter, co si dával každé kolo Primordial hydru. Taky to chtělo se obrnit trpělivostí a pečlivým plánováním omezených zdrojů při tom pseudo deck buildingu co DotP nabízí. Naštěstí s něčím takovým, stejně jako s balíčkem hrajícím 12 moxů se normálně nepotkáš.
0 hlasů
Tak balicek s 12 moxy (11) je ted na Vintage naprosta normalka^_^.
Kazdopadne to proc jsem zminovala DotP je ten, ze zde clovek mohl zazit neco jako hrac, ktery nezna Vintage a zavita na ni. Po tom co dostane nehorazny klepec uz nemusi zrovna chtit jit hrat znovu. Avsak chce to vydrzet a poznat o cem format je a pak teprve zhodnotit jestli ten format pro vas je nebo neni. Protoze prave takovyhle hraci siri proste nejake nesmysli o Vintage.
Hraci DotP se ve skutecnosti prokazali byti odolnejsi takovymhle nefer vecem nez Magicari, co aktivne hraji papirove.
0 hlasů
Super, že jsi napsala článek ohledně T1.
Udělám trochu propagaci - na fb je založená skupina, díky které se snad budeme schopni domlouvat na hraní T1 a old schoolu irl. S proxy problém nemám, musí se prodiskutovat na fb, ale při casual hraní to snad nikomu vadit nebude.
FB: MTG Vintage & Old school 93/94 - Central Europe
https://www.facebook.com/groups/135...
0 hlasů
Zdravim, mohu se zeptat jakym zpusobem vyhrava The Perfect Storm deck? Empty warens jsem nasel v sidu. Jaka je tedy win kondice? Diky.
0 hlasů
Tendrils of Agony.
0 hlasů
Jak tak koukam chybi mi tam odstavec, nevim kam se ztratil *facepalm*. Jeho puvodni zneni je
"The Storm decks can probably be called Dark Petition Storm decks nowadays since Dark Petition is a unrestricted tutor that is used in these decks. They play some discard spells to deal with counterspells, then play some spells including rituals and tutors to finally play lethal Tendrils of Agony. Unlike Doomsday this deck is relatively easy to disrupt (more difficult than Belcher and way easier than Doomsday)."
Kazdopadne Storm decky obvykle zabiji Tendrilama. V soucasne dobe se hraje Paradoxical Outcome Storm, ktery se vice podoba klasickemu TPS. Pro ukazku toho co takovy deck dela a jak vyhrava jsem uploadovala jedno video z Power Nine Challenge. Akash Naidu, muj oponent, byl tak hodny a zabil me aniz by me nechal odehrat prvni kolo.
Tohle neni nejaka vyjimka, on ten deck dost casto takhle funguje. (Mam pocit, ze ta hra zacina nekde kolem sedme minuty.)
1 hlas
Přispívat mohou pouze přihlášení uživatelé. Pokud chcete vložit komentář, přihlaste se ZDE.
Pondelí s Komandérem - Pán s Prstenem
Ač komandéra hraji velmi málo, rád odTebe čtu každý článek:) Nejvíce mne pobavila polemika s Aragornem. To, že Wizárdi ztvárnili Saurona...
všechny komentářeStředeční výhledy 20/2024
Byznys byl a je, pro mne bohužel, v této hře od nepaměti. Byl to také, pro mne, hlavní důvod, proč jsem v 16ti letech, s přichodem edice...
všechny komentářeZapomenuté Mechaniky MtG: Cumulative Upkeep
Ďakujem za pekný komentár. :) To všechno, alebo nic, v článku samozrejme spomenuté je, asi si to kvôli referencii na Daru Rolins...
všechny komentářeReport z 30. Mistrovství světa World Championship v Las Vegas
Uf... Co na tohle všechno říct jiného, než... Vítej zpátky! :-) Přeji ti hodně štěstí. A to nejenom v Magicu, ale prostě celkově v...
všechny komentářeStředeční výhledy 19/2024
UPDATE: Co stalo ve Vegas, nezůstává jenom ve Vegas :-) O minulém víkendu se toho stalo opravdu hodně: Máme (staro)nového Mistra světa...
všechny komentářeRecenze Investování do MtG Collector Booster Boxů v roce 2024
Ano o tom som pocul, ale MtG viem aspon hrat aj pravidla a normalne a mam take predsudky, ze Pokemon je len pre male deti :).
všechny komentáře